Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiRoma'da Nerede Kalınır ? | En Popüler 10 Semt Ve Oteller

Roma’da Nerede Kalınır ? | En Popüler 10 Semt Ve Oteller

-

Yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla İtalya’nın en büyük şehri olan Roma, ayrıca ülkenin başkenti ve en çok ziyaret edilen şehri. Antik tarihi yerler, yapılacak şeyler ve görülecek birbirinden önemli cazibe merkezleriyle dolu olan Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap vermekte biraz zor olabiliyor, özellikle şehri ilk kez ve yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız.

Roma, yıl boyunca yoğun turist trafiğine hakim, fakat yaz ayları Roma’nın en kalabalık olduğu zaman. Bu dönemde dilediğiniz yerde, istediğiniz fiyata otel bulmak pek de kolay olmuyor. Bu yüzden de şehirdeki kalınacak semtler hakkında az çok fikir sahibi olmakta yarar var, özellikle şehir merkezine alternatif yerler arıyorsanız.

Roma’da yüzlerce otel, daire, pansiyon ve diğer konaklama birimleri var. Bu yüzden seçim yapmak pek zor olmayacak, ancak konum olarak hem turistik yerlere hem de şehir merkezine çok uzak bir bölgede olmadığınızdan da emin olun, tabii toplu taşıma araçlarıyla şehri keşfetmek istemiyorsanız.

Roma’da Nerede Kalınır ? – En İyi ve En Popüler Semtler / Otel Tavsiyeleri

→Roma Şehir Merkezi / Centro Storico (Pantheon & Navona Meydanı) ; Otel fiyatlarının en pahalı olduğu bölge. Her yere yakın. Cafe, restoran, bar, alışveriş seçenekleri ve otel konusunda şehrin en zengin bölgesi.

→İspanyol Merdivenleri ve Çevresi ; Roma’nın en ünlü cazibe merkezinin çevresi de teknik olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde. Ancak tam merkeze göre, biraz daha sakin bir konaklama sunuyor.

→Trastevere ; Roma gece hayatı için en iyi, en sevilen ve en popüler bölge. Gece hayatı planınız olmasa bile, bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

→Monti (Kolezyum) ; Kolezyum ve Roma Forumu gibi şehrin en önemli cazibe merkezleri burada. Otel fiyatları merkeze nazaran uygun. Ayrıca şehir merkezine de yakın. Otelinizden çıktığınız gibi Kolezyum’a gitmek istiyorsanız, Monti kalınacak en iyi yer.

→Prati (Vatikan Yakınları) ; Vatikan’a yakın biraz daha sessiz bir bölge. Ancak şehir merkezine ve diğer cazibe merkezlerine biraz uzak. Ekonomik fiyatlı çok sayıda otele ev sahipliği yapıyor.

→Esquilino (Termini İstasyonu ve Çevresi) ; Alışveriş, yeme içme ve ulaşım konusunda şehrin en iyi bölgelerinden biri. Merkeze ve popüler çekim merkezlerine de yakın. Ayrıca bölge, Roma’daki en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer.

→Ostiense ; Yerel halk ile iç içe olmak ve turist trafiğinden uzak olmak istiyorsanız, konaklayabileceğiniz yer Ostiense olabilir. Ayrıca ucuz çok sayıda konaklama birimini de bu bölgede bulabilirsiniz.

Özetle yeteri kadar bütçeniz varsa, Pantheon & Navona Meydanı’na ev sahipliği yapan şehir merkezi, düşük bütçeli oteller arıyor veya 105-170€ arasında 4-5 yıldızlı otellerde konaklamak istiyorsanız Termini Merkez İstasyonu’na, yani Esquilino bölgesine göz atabilirsiniz, tabii aşağıdaki diğer bölgeleri de mutlaka inceleyin derim.

1.Roma Şehir Merkezi

(Centro Storico – Pantheon Navona)

Roma Otel Tavsiyeleri
Navona Meydanı – kaynak ; flickr / İlirjan Rrumbullaku

Tarihi yapılar ve turist kalabalığıyla aranız iyi ve şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız, Pantheon ve Navona Meydanı‘na ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Roma Şehir Merkezi’nde (Centro Storico) konaklamayı düşünebilirsiniz.

Burası tarihi şehir merkezi olarak da biliniyor ve Roma’daki en popüler çekim merkezlerini burada görebiliyorsunuz.

Yürüyerek gezebileceğiniz kolay bir bölge olan şehir merkezi, Roma’nın diğer bölgelerine nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor. Ancak 4-5 yıldızlı otellerin yanı sıra, 2-3 yıldızlı butik otelleri ve diğer konaklama birimlerini de burada bulabiliyorsunuz. Bu yüzden, birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmayı düşünüyorsanız ilk olarak mutlaka bu bölgeye göz atın deriz.

Roma’nın bu bölgesi, modern merkezin hemen batısında, Tiber nehrinin kıyısında yer alıyor.

Roma Şehir Merkezi’ndeyken cafe, restoran ve bar konusunda sıkıntınız olmaz. Çünkü şehrin en iyi mekanlarının büyük bir bölümü burada bulunuyor, tabii biraz daha pahalı fiyatlarda.

Roma’nın kalbi olarak bilinen yer, tarihi merkezde yer alan Navona Meydanı. Zaten bu bölgeye Pantheon & Navona bölgesi denmesinin nedeni de bu. Bu meydanda, hem çok sayıda görülecek yer hem de yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca Roma’nın önde gelen turistik mekanlarının çoğu da burada yer alıyor.

Bu Roma mahallesi, her yerde hükümet ve Parlamento sarayları olduğu için çok güvenli ve her zaman polislerle dolu.

Tüm simge yapılar yürüme mesafesinde olduğundan, bütçenize uygun bir yer bulabilirseniz kesinlikle Roma Şehir Merkezi’nde, Navona Meydanı’na yakın bir tesiste konaklamanızı tavsiye ederim.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tüm tarihi ve turistik yerlere yakın olmak istiyorsanız
 • Aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Roma’nın en iyi ve en güvenli semtinde konaklamak istiyorsanız
 • Otel ve Daire konusunda seçici biriyseniz (Burada çok çeşitli otel ve daire seçenekleri var)
 • Turist trafiğini umursamıyorsanız
 • Restoran, cafe ve barlar için biraz daha fazla ücret ödemek sizi rahatsız etmiyorsa
 • Konakladığım yerde, az da olsa gece hayatı da olsun diyorsanız
 • Roma’da 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız
 • Şehri yürüyerek keşfetmeyi planlıyorsanız

BÖLGEDE GÖRÜLECEK TURİSTİK YERLER

Dört Nehir Çeşmesi ve Navona Meydanı, Pantheon, Campo de ‘Fiori, Sant’Agnese Kilisesi, Farnese Meydanı ve Yahudi Mahallesi bu bölgenin öne çıkan turistik yerleri. Ancak Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ne de bu bölgedeki herhangi bir otelden yürüyerek kısa sürede ulaşabileceğinizi unutmayın.

Popüler Roma Şehir Merkezi Otelleri

Eitch Borromini Palazzo Pamphilj, Roma
Eitch Borromini Palazzo Pamphilj – Otel direkt olarak Navona Meydanı’na bakıyor

2.İspanyol Merdivenleri

(Lüks Severlere Özel)

Roma Otel Tavsiyesi
İspanyol Merdivenleri – kaynak ; flickr / This Usually Works

İspanyol Merdivenleri ve yakındaki Piazza del Popolo, eskiden Roma’da yaşayan birçok ünlü kişinin eviymiş. Bundan dolayı bölge, Roma’nın en gösterişli bölgesi olmaya devam ediyor.

İspanyol Merdivenleri çevresindeki oteller, teknik olarak tarihi şehir merkezleri sınırları içerisinde yer alıyor. Yani burada konaklayarak da Pantheon, Navona Meydanı ve Trevi Çeşmesi’ne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bisiklete binmek, piknik yapmak veya yürüyüş yapmak için ideal olan en büyük Roma parklarından biri olan Villa Borghese‘de burada bulunuyor. Ayrıca parkta, Roma’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olan Borghese Galerisi de yer alıyor.

Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevaplardan biri olan İspanyol Merdivenleri bölgesi, şehrin en iyi ve en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Via del Corso ve Via dei Condotti‘ye de ev sahipliği yapıyor. Burada Roma’dan ne alınır ? sorunuza cevap olabilecek birbirinden ilgi çekici hediyelikleri bulabilirsiniz.

Daha çok alışveriş olanakları ve gezilecek yerlere yakın olmasıyla ilgi gören bu bölgede, hem düşük bütçeli oteller hem de 4-5 yıldızlı süper lüks otelleri bulabilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Lüks adına her şeyi seviyorsanız
 • Birinci sınıf restoranlar, cafeler ve mağazalarla çevrili olmak istiyorsanız
 • Çocuklarla Roma’yı ziyaret ediyor ve uzun yürüyüşlerle aranız iyi değilse
 • İspanyol Merdivenleri’nin yanı sıra, şehrin en gözde turistik yerleri olan Navona Meydanı, Pantheon ve Trevi Çeşmesi’ne taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Otellere ve dairelere fazladan ücret ödemeyi dert etmiyorsanız
 • Turist trafiğiyle aranız iyiyse

BÖLGEDE GEZİP GÖRÜLECEK ÖNEMLİ YERLER

İspanyol Merdivenleri ve Piazza di Spagna, lüks bir alışveriş caddesi olan Via dei Condotti, Piazza del Popolo (Popolo Meydanı), Via del Corso, Via del Babuino, Barberini Sarayı gibi önemli cazibe merkezleri burada yer alıyor. Ayrıca Borghese Galerisi, Trevi Çeşmesi, Navona Meydanı ve Pantheon’a da 10-15 dakikada yürüyerek gidebilirsiniz.

İspanyol Merdivenleri Yakınlarındaki En Popüler Oteller

Hassler Roma
Hassler Roma

3.Trastevere

(Roma Gece Hayatı‘nın kalbi)

Roma da nerede kalmalı
Trastevere – kaynak ; flickr / Dan

Roma’nın en bohem ve en şirin semtlerinden biri olan Trastevere, gece hayatı için planınız olmasa bile konaklama için düşünebileceğiniz yerlerden.

Trastevere’de kalmaya karar verirseniz, şehrin geri kalanına ulaşım için tramvay ve otobüslere ihtiyacınız olabileceğinizi unutmayın, çünkü çoğu yere yürüyerek gidemiyorsunuz. Şehir merkezi ve öne çıkan turistik noktalar bölgeye ortalama 2-3 km uzaklıkta yer alıyor.

Şehrin kalbi olan Navona Meydanı’na buradan yürüyerek yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz.

Trastevere, Roma’nın en genç nüfusuna ve turistlerine ev sahipliği yapan bir yer olarak biliniyor olsa da, burası her yaştan turist için kalınacak en iyi bölgelerden biri. Eğer geceleri dışarı çıkmayı planlıyor, barlarda birkaç kadeh içmek ya da clublara gitmek istiyorsanız Trastevere tam size göre.

Ayrıca bu bölgede, şehir merkezine nazaran daha uygun konaklama birimleri bulabilirsiniz.

Vatikan’ın hemen güneyinde yer alan bu canlı semt, ayrıca iki büyük üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de daha çok öğrencileri görüyorsunuz. Tabii öğrenciler sayesinde buradaki barlar, restoranlar, cafeler ve oteller de şehrin geri kalanına nazaran çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Roma, ünlü yedi tepe üzerine kurulmuş bir şehir ve Janiculum Tepesi de bunlardan biri. Trastevere’deyken buraya tırmanmalı ve şehrin muhteşem manzarasının tadını çıkarmalısınız.

Bu bölge, Roma’nın yürüyerek keşfedilmesi en heyecan verici bölgelerinden biri. Büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklar ve yemek, içmek ve alışveriş yapmak için çok sayıda meydan ve caddeler var.

NOT ; 3 numaralı tramvay Kolezyum ve Esquilino’ya, 8 numaralı tramvay ise Arjantin Largo’ya gitmektedir. 75 numaralı otobüs sizi Termini istasyonunda ve 23 numaralı otobüs Vatikan’da bırakacaktır. Tabii dilerseniz bazı yerlere yürüyerek gidebileceğinizi de unutmayın. Çok merkezi bir bölge olmasa da, toplu taşımayla Roma’nın geri kalanına çok iyi bağlantılara sahip.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Roma’nın en iyi gece hayatı sahnesine yakın olmak istiyorsanız
 • Düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız
 • Roma’da 3-4 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyorsanız
 • Ucuz otel veya pansiyon, hostel, konukevi arıyorsanız
 • Öğrencilerle iç içe olmayı dert etmiyorsanız

BÖLGEDE GÖRÜLECEK YERLER

Vatikan Şehri ve Aziz Petrus Bazilikası’na da yakın olan Trastevere bölgesinde, Santa Maria Bazilikası, Santa Cecilia Bazilikası ve Villa Farnesina ve Raphael’in fresklerini görmeyi unutmayın.

En Popüler Trastevere Otelleri

Donna Camilla Savelli, Roma
Donna Camilla Savelli

4.Monti – Kolezyum

Romada nerede kalmalı
Monti – Kolezyum – kaynak ; flickr / Roderick Eime

Şehrin en eski semti olarak bilinen Monti, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi ve en popüler bölgelerden bir tanesi. Burası ünlü gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapmış olan Kolezyum’a sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca çevrede görülmeye değer ilgi çekici turistik yerler de var.

Roma halkının gece hayatı için tercih ettiği bu bölgede, çok sayıda bar ve gece kulübü de bulunuyor. Fakat bu mekanlar daha çok Romalılar tarafından tercih ediliyor. Yani turistler olmadan güzel bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız Monti’de konaklamayı düşünebilirsiniz.

Hafta sonları Roma’nın en kalabalık yerlerinden olan Monti, Termini İstasyonu‘na ve Celio bölgesine yakınlığıyla da dikkat çekiyor.

Monti, Kolezyum, Roma Forumu, Circus Maximus, Caracalla Hamamları gibi imparatorluk zamanlarının kalıntılarını keşfetmek isteyen turistler için Roma’da kalacak harika bir mahalle diyebilirim. Ayrıca bu bölge, Roma’da en çok rezervasyon alan otellere ev sahipliği yapıyor. Hem düşük bütçeli hem de lüks otel bulabileceğinizden dolayı, şehir merkezi yerine ilk olarak bu bölgeye göz atmayı da düşünebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Roma’nın en ideal ve en iyi otellerinde uygun fiyatlara konaklamak istiyorsanız
 • Kolezyum, Roma Forumu gibi şehrin olmazsa olmaz turistik yerlerine çok yakın olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezine ve İspanyol Merdivenleri, Pantheon ve Trevi Çeşmesi gibi yerlere toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek 30-40 dakikada gitmeyi dert etmiyorsanız
 • Uygun fiyatlı restoran, cafe ve barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Yerel halk ile güzel bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız
 • Alışveriş için çok sıkı planlarınız varsa (Bölgede çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkanı ve lüks mağazalar bulabilirsiniz)
 • Trafik ve gürültüden rahatsız olmam diyorsanız

MONTİ BÖLGESİNDE GEZİLECEK YERLER

Bu bölgede, Kolezyum ve Roma Forumu’nun yanı sıra, Caracalla Hamamları, Ulusal Roma Müzesi, Cumhuriyet Meydanı, Santa Pudenziana Bazilikası ve Santa Maria Maggiore Bazilikası gibi önemli çekim merkezlerini de bulabilirsiniz.

Kolezyum Yakınlarındaki En Popüler Oteller

Roma Otel Tavsiyeleri
Hotel Palazzo Manfredi manzarası

5.Esquilino & Termini İstasyonu ve Çevresi

(Roma’nın en ucuz bölgesi & En iyi lüks otelleri çok uygun fiyata bulabilirsiniz)

Roma, italya
Esquilino -kaynak ; flickr / friol_the_oil

Termini merkez tren istasyonuna ev sahipliği yapan bölge olan Esquilino, diğer tüm mahallelere iyi bağlantılara sahip ve restoranlardan simge yapılara ve farklı gece hayatı seçeneklerine kadar aradığınız hemen hemen her şeye yakındır. Ayrıca bu bölge, Roma’da en ucuz nerede kalınır ? sorusuna cevap olan en popüler semt.

Termini istasyonunun çevresi, eskiden Roma’nın güvensiz bölgelerinden biri olarak kabul ediliyordu, fakat bugün, şehrin en güvenli 4. bölgesi olarak biliniyor.

Çok çeşitli alışveriş seçenekleriyle de adından söz ettiren Esquilino’da, hediyelik eşya için birbirinden güzel şeyler bulabilirsiniz, hem de şehir merkezine nazaran çok daha uygun fiyatlara.

İster trenle ister uçakla Roma’ya gidiyor olun, mutlaka Termini istasyonundan geçeceksiniz. Eğer istasyona yakın bir otelde kalacak olursanız, istasyondan indiğiniz gibi otelinize rahatlıkla gidebilirsiniz. Bu bölgedeki çoğu otel, istasyona 5-10 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor.

İstasyonun kendisi de özellikle görülmesi gereken bir yer ; istasyonun yeraltı katında, MÖ IV. Yüzyılda inşa edilen ilk Roma duvarları olan Servian duvarlarının kalıntılarını hala görülebiliyor.

Esquilino, Termini’den sadece bir metro istasyonu uzaklıktadır. Yerel bir Çin Mahallesi ile Roma’nın merkezindeki çok kültürlü bölgedir. Etnik mağazalar, restoranlar ve farklı dillerle çevrili olmayı seviyorsanız, konaklama yerinizi buradan seçmeyi düşünebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız
 • Merkez tren istasyonuna çok yakın olmak istiyorsanız
 • Yoğun insan ve araç trafiğini dert etmiyorsanız
 • Herkesin bir yerlere koşuşturduğu bir yerin ortasında olmayı dert etmiyorsanız
 • Çok kültürlü bir atmosfere sahip bölgede konaklamak istiyorsanız
 • Akşamları yapılacak şeylerle ilgilenmiyorsanız (Burada gece hayatı yok, 23:00’de sokaklar boşalır)
 • Monti bölgesine, yani Kolezyum ve Roma Forumu’na yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız

NOT ; Bu bölgenin Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi gibi merkezdeki turistik yerlere 30-40 dakika yürüme mesafesinde olduğunu unutmayın. Tabii dilerseniz toplu taşımayla bu cazibe merkezlerine 5-10 dakikada da gidebilirsiniz.

Popüler Esquilino Otel Tavsiyeleri

UNAHOTELS Decò Roma
UNAHOTELS Decò Roma

6.Prati

(VATİKAN YAKINLARI)

Roma da nerede konaklanır
Prati – kaynak ; flickr / n i c o l a

Roma’ya gelen hemen her turistin mutlaka gezi rotasına eklediği yerlerden biri olan Vatikan‘a yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız Prati bölgesindeki otelleri veya diğer konaklama birimlerini inceleyebilirsiniz.

Prati, Tiber Nehri ile Vatikan arasında yer alan bir mahalle. Fakat bu bölge, Roma şehir merkezine ve öne çıkan turistik yerlere biraz uzak, ancak yine de Roma’nın en çok tercih edilen konaklama bölgelerinden biri. Çünkü Vatikan’da yer alan, Roma’nın en önemli turistik yerleri arasında yer alan Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter’s Basilica) burada bulunuyor ve bu turistik yer, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip yerlerden. Çoğu turist bu bölgede konaklayarak sabahın en erken saatlerinde bazilikayı görmek için sıraya girmek istiyor. İşte tam bu yüzden de Prati bölgesi, Roma’da kalınacak en iyi yerlerden biri oluyor.

Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı’nı, ayrıca Vatikan Müzeleri, Sistine Şapeli gibi yerleri kalabalık gruplarla ziyaret etmeyi dert etmiyorsanız bu bölgede konaklamanızı açıkçası pek tavsiye etmem. Daha çok Vatikan’daki turistik yerlere yoğunlaşmak istiyor ve sabahın en erken saatlerinde bu turistik yerleri göreyim diyorsanız buradaki otelleri de inceleyebilirsiniz.

Prati’de yer alan metro istasyonunu kullanarak dilediğiniz yere çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Popüler Prati Otel Önerileri

NH Collection Roma Giustiniano

7.Ostiense

Ostiense, Roma
Ostiense – kaynak ; flickr / manuel73

Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en son önerebileceğim bölgelerden biri ise, Ostiense. Bu bölgeyi özel kılan şey, turist trafiğinden ve şehir kargaşasından uzak oluşu. Ayrıca birbirinden güzel sokak grafitileriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

Ostiense’de, şehir merkezi, Kolezyum veya İspanyol Merdivenleri çevresindeki gibi çok sayıda otel bulamazsınız. Buradaki otel sayısı sınırlı, ancak daire, konukevi veya pansiyonlarda konaklamayı planlıyorsanız Ostiense, en fazla seçeneğe sahip bölge konumunda.

Bir zamanlar tamamen işçi sınıfının yaşadığı bir bölge olan Ostiense, artık çok sayıda restoran ve kafenin bulunduğu havalı Roma semtlerinden biri.

Eğer Ostiense bölgesinde konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezine ve Roma’daki önemli turistik cazibe merkezlerine ulaşmak için toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk yapabileceğinizi unutmayın. Yani Roma’da 1 hafta gibi çok uzun bir süre konaklamayı planlamıyorsanız burada konaklamak istemeyebilirsiniz. Ancak çok ucuz olsun, şehir merkezinin dışında olsun diyorsanız buradaki otellere göz atabilirsiniz.

 • Ostiense bölgesindeki tüm otellere, dairelere, pansiyonlara ve konukevlerine göz atmak için tıklayın ; Ostiense OtelleriBooking.com

Roma’da Nerede Kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif bölgeler

Yukarıdaki 7 semti, en popüler olandan en az tercih edilene göre sıraladık. Eğer bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulamadıysanız ya da çok daha farklı bir yerde Roma’yı deneyimlemek istiyorsanız, alternatif olarak aşağıdaki bölgeleri de inceleyebilirsiniz.

8.Testaccio

Testaccio, Roma

Şehrin güney tarafında bulunan ve ana turist yolunun dışında yer alan Testaccio bölgesi de Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek alternatif semtlerden.

Testaccio bölgesi de restoranlar, barlar ve gece kulüpleriyle dolu. Trastevere bölgesi kadar olmasa da burası da Roma’da geceleri dışarı çıkmak isteyen turistlerin tercih ettiği yerlerden bir tanesi.

Burası şehir merkezinin biraz dışında olduğundan otel ve diğer konaklama birimleri, şehir merkezine ve diğer popüler bölgelere nazaran daha uygun fiyatlı.

Testaccio bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Testaccio Otelleri

9.Tridente

Tridente, Roma

 

Piazza del Popolo ve Piazza Venezia arasındaki alan olan Tridente bölgesi, şehrin tam kalbi konumunda. Tridente bölgesinde konaklayacak olursanız hem şehirdeki önemli turistik yerlere hem de şehrin tam merkezine çok yakın bir konumda olursunuz.

Tridente, teknik olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, tamamen farklı bir bölge olarak kabul ediliyor. Buradaki konaklama birimlerin büyük bir bölümü lüks olsa da, bütçe dostu birkaç otel de bulmak mümkün.

Trevi Çeşmesi ve İspanyol Merdivenleri’ne yürüme mesafesinde olan Tridente, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en merkezi cevap arayanların tercih edebileceği bir yer.

10.Aventine Tepesi

Aventine Tepesi, Roma

Roma’nın en romantik bölgelerinden biri olan Aventine Tepesi, ayrıca tarihi şehir merkezine nazaran daha uygun fiyatlı bir konaklama deneyimi sunuyor.

Yüksek bir tepe konumu, unutulmaz manzaraları ve zarif Art Nouveau villaları ile Aventine, çiftler ve balayı çiftleri için harika bir alandır. Ana turistik yolun biraz dışındadır ve kalacak pek çok yeri yoktur. Ancak yine Roma’da kalabileceğiniz en ideal yerlerden biridir.

Roma’nın 7 tepesinden biri olan Aventine Tepesi, harika kiliseleri, güzel sokakları, gizli mücevherleri ve hatta Roma’nın muhteşem manzarasıyla zengin, yemyeşil bir yerleşim bölgesidir.

Çoğunlukla yerleşim yeri olan güzel bir Roma mahallesidir ve bu doğası nedeniyle, gezi sırasında mola vermek için daha fazla cazibe merkezi ve daha fazla mağaza ve restoran içeren Roma bölgelerini arama eğiliminde olan ziyaretçiler tarafından genellikle göz ardı edilir.

Gabriele D’Annunzio ve Giosuè Carducci gibi şairler tepenin güzelliğinden bahsettiği için birçok kişi burayı şiir tepesi olarak düşünür.

Adıyla bağlantılı birçok teori var. Bazılarına göre, Remo’nun kardeşi Romolo ile Roma’yı nerede kurmaları gerektiğine karar vermek için yaptığı yarışma sırasında gördüğü Latince “kuşlar” anlamına gelen “aves” ten kaynaklanmaktadır. Diğerleri, tanrıça Diana için yapılan kutlamalar vesilesiyle insanların bir araya gelmesi anlamına gelen “adventus” kelimesinden geldiğini söylüyor. Ya da Sabinlerin ünlü “Sabin kadınlarının kaçırılmasından” sonra burada yaşamaya başladıkları “Avente”den geldiğine inanılıyor.

Son olarak, en olası görünen bir teori var. Adı muhtemelen Albalonga kralı “Aventinus”tan gelmektedir. Efsaneye göre burada kendisine yıldırım çarpmış ve buraya defnedilmiş. Başlangıçta bir ticaret bölgesi olan Aventine Tepesi, yavaş yavaş imparatorların, mimarların ve şairlerin lüks villalarının yeri haline geldi. Zenginliği nedeniyle Aventine Tepesi, MS 410’da Visigoth kralı Alaric tarafından Roma’nın Yağmalanması sırasında en çok etkilenen bölgelerden biriydi. Bundan sonra, Aventine esas olarak bir çöl haline geldi ve bunun için keşişlerin en sevdiği inziva yeri oldu. Yüzyıllarca süren fırtınalı tarihin ardından bugün burası lüks, dinlenme ve güzellik için bir yer.

En Popüler ve En Lüks Roma Otelleri

Roma’da kalınacak en iyi ve en şık oteli arıyorsanız aşağıdaki otellere göz atabilirsiniz. Bu otellerin bazıları, Roma’nın en romantik otelleri arasında yer alırken, bazıları şehirdeki en popüler lüks oteller arasında yer alıyor.

Chapter Roma

★★★★ (175€’dan başlayan fiyatlar – Roma Şehir Merkezi)

Chapter Roma
Chapter Roma

Roma’nın tam merkezinde, 19. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren Chapter Roma, 4 yıldızlı bir otel olmasına rağmen şehirdeki en lüks 5 yıldızlı otellerle yarışacak konfora, modernliğe ve şıklığa sahip. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen otelin aile odası da var. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Chapter Roma

Lifestyle Suites Rome

★★★★ (Oda ve Kahvaltı – 210€’dan başlayan fiyatlar – Roma Şehir Merkezi)

Lifestyle Suites Roma
Lifestyle Suites Rome

Roma’nın kalbi olarak kabul edilen Navona Meydanı’na bakan, 15. yüzyıldan kalma tarihi bir sarayda hizmet veren bu tesis, Roma’nın en lüks otellerinden bir tanesi. Romantik ambiyansıyla daha çok çiftler tarafından tercih edilen otel, şehrin en önemli turistik noktalarına yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tesisi incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Lifestyle Suites Rome

Hotel Palazzo Manfredi

★★★★★ (305€’dan başlayan fiyatlar – KOLEZYUM)

Roma da nerede kalınır
Hotel Palazzo Manfredi

Roma’nın 2000 yıllık antik yapısı olan Kolezyum manzaralı bu otel, Roma’nın en lüks otellerinden bir tanesi. Roma’nın romantik restoranlarından birine ev sahipliği yapan otel terasından, Kolezyum’un muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Hotel Palazzo

J.K. Place Roma

★★★★★ (İspanyol Merdivenleri)

J.K. Place Roma
J.K. Place Roma

İtalya’nın en klas şehir evi otellerinden biri olan J.K. Roma, çift olarak seyahat edenler için eşsiz bir deneyim sunuyor. Zarif, şık ve havalı odalarıyla öne çıkan tesis, şehrin merkezinde, İspanyol Merdivenleri’nin yakınında yer alıyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; J.K. Roma

Residenza Napoleone III

★★★★★ (İspanyol Merdivenleri)

Romada nerede kalınır
Residenza Napoleone III

Bir zamanlar burada kalan bir İmparatorun adını almış olan bu ultra lüks otel, Roma’nın balayı otellerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarihi şehir merkezinde, İspanyol Merdivenleri’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Duvarlarda gördüğünüz Eski Usta tabloları, büyük giriş merdivenlerinde sıralanan Roma imparatorlarının büstleri, mekanı süsleyen yadigarı antikalar – tüm bunlar nesillerdir Ruspoli ailesinde ve otel adeta bir müze görevi görüyor.

Daire konseptinde hizmet veren bu tesis 5 kişilik. Yani 2 kişilik oda bulunmuyor, fakat ailece seyahat edenlerin yanı sıra, lüks bir deneyim yaşamak isteyen çiftlerin de göz atabileceği bir tesis diyebiliriz. Tesisi incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Residenza Napoleone III

Roma’da Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Roma, italya
Kaynak ; flickr / melissa_delzio

Roma’da hala nerede konaklayacağınıza emin değilseniz, Pantheon & Navona, yani Roma şehir merkezi veya Termini Merkez Tren İstasyonu çevresindeki otellere yoğunlaşın derim.

Eğer düşük bütçeli bir Roma gezisi planlıyorsanız Roma şehir merkezi sizi biraz zorlayabilir, ancak Termini istasyonu yakınında aradığınızı bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Bu iki bölge Roma’da kalınacak en iyi yerler arasında, bu yüzden hangisi bütçenize ve zevkinize uyuyorsa orada otel aramaya başlayın derim.

İlk bakışta Roma, biraz karışık gibi görünebilir, fakat bölgelere alıştığınızda şehri ne kadar kolay keşfedebileceğinizi göreceksiniz. Zaten Roma’nın büyük bir bölümünü yürüyerek keşfedebilirsiniz. Yani Kolezyum tarafında kalarak Navona Meydanı’na veya tam tersi durumda yürüyerek gidip gelmek oldukça kolay.

Roma’daki en gözde turistik mekanların çoğu, doğuda şehrin ana ulaşım merkezi olan Stazione Termini ile batıda Vatikan arasındaki bölgede yoğunlaşmıştır.

Teknik olarak bağımsız bir ülke olan Vatikan, Roma’nın en çok hayranlık uyandıran bölgelerinden biri ve iki önemli yeri vardır: Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli (Vatikan Müzelerinde).

Roma'da Nerede Kalınır

Tarihi merkezin güneyinde, Kolezyum dramatik bir dönüm noktası oluştururken, kuzeyde Villa Borghese, dinlenmek ve şarj olmak için güzel bir parktır.

Ayrıca yukarıdaki bölgeler listesinde yer alan Aventine Tepesi de güzel bir bölge olabilir. Yüksek bir tepe üzerindeki konumu, unutulmaz manzaraları ve zarif Art Nouveau villaları ile Aventine, çiftler ve balayı tatili planı yapanlar için harika bir bölge. Ana turistik yerlere biraz uzaktır, fakat şehirde yeteri kadar zamanınız varsa bu bölgeyi de inceleyebilirsiniz.

Son olarak, San Giovanni ve Testaccio bölgelerine göz atmayı da düşünebilirsiniz. Testaccio aile tarafından işletilen trattoria’lardan hareketli pizzacılara ve Michelin yıldızlı restoranlara kadar her şeyle Roma’da yemek tutkunları için muhteşem bir deneyim sunuyor. Bu bölgede kalmasanız da, bir öğle veya akşam yemeği için bölgeye mutlaka göz atın derim.

ÖZETLE ;

Roma, İtalya

Turistik yerlere yakın olmak için ; Tarihi merkez, Roma’ya ilk kez ziyaret için rakipsizdir. Şehrin en güzel semtlerinden biridir ve hemen hemen her yere mükemmel bir şekilde yerleştirilmiştir.

Tarihi sokakları arasında her türden mağaza, kafe, bar ve restoranı keşfedeceksiniz. Ortaçağdan kalma sokakları, hareketli meydanları ve cıvıl cıvıl atmosferiyle ilk izlenimi bırakan bir diğer semt ise Trastevere. Şehrin en sessiz kısmı değil ama harika konaklama seçenekleri var.

Roma’nın en romantik yeri ; Yüksek bir tepe konumu, unutulmaz manzaraları ve zarif Art Nouveau villaları ile Aventine, çiftler ve balayı çiftleri için harika bir alandır.

Gece hayatı için en iyi mahalle Trastevere ; Trastevere, Roma’nın en hareketli semtlerinden biridir. Renkli şeritleri barlar ve kafelerle dolup taşar ve her gece, parti havasının tadını çıkarmak için yerli halk ve turist kalabalığı toplanırken etkinlikle dolup taşar.

Nehrin ötesindeki tarihi merkez, gösterişli tasarım barlarından rahat mahalle kafelerine ve meydan kenarındaki mekânlara kadar her şeyle mesai sonrası pek çok aksiyona sahne olur. Daha alternatif bir ortam için öğrencilerin bulunduğu San Lorenzo’ya veya Termini istasyonunun doğusundaki popüler bir bar merkezi olan Pigneto’ya gidin. Merkezin hemen dışındaki San Giovanni, otantik Roma’dan bir dilim sunuyor. Ana manzarası Laterano’daki Basilica di San Giovanni’dir, ancak bölge turistik yerlerinden çok mağazaları, mahalle pazarları ve popüler yemek mekanları ile öne çıkıyor. Kolezyum’dan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Monti, bohem köy hissi veren havalı bir bölgedir. Son yıllarda çok moda oldu ama yine de yerel bir havayı koruyor.

Roma’nın En Güvenli Bölgeleri

Roma güvenli bir şehirdir ve şehir merkezinde gerçekten girilmesi yasak alanlar yoktur. Şehrin sakin ve iyi bağlantılara sahip bir bölümü için Prati iyi bir seçimdir. Metroyla ulaşmak kolaydır, Vatikan için uygundur ve bir sürü iyi otel (Palazzo Cardinal Cesi iyidir) ve aralarından seçim yapabileceğiniz yemek mekanları vardır. Diğer bir sakin, merkezi bölge, İspanyol Merdivenleri ve Piazza del Popolo çevresindeki lüks bölgedir. Burası Roma’nın tasarımcı alışveriş bölgesidir ve mağazalar ve butikler gün boyu kapandıktan sonra canlandırıcı bir sessizliğe bürünür.

San Giovanni ise, biraz daha yerel halkla iç içe olabileceğiniz bir yer. Şehir merkezinin hemen dışında yer alan bu bölge, turistik yerlerinden çok mağazaları, mahalle pazarları ve popüler yemek mekanları ile öne çıkıyor. Şehir merkezindeki önemli yerlere bu bölgeden toplu taşıma veya uzun yürüyüşler sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Burası da Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en uygun fiyatlı bölgelerden bir tanesi.

Roma’da kalacak güvenli yerlerin çoğu ”Centro Storico” yani Tarihi Şehir Merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Burada çok farklı bölge var. Hangisinde konaklarsanız konaklayın, hem gündüz hem de akşam saatlerinde güvende olacaksınız. Tabii yine de her türlü tedbiri de elden bırakmamak gerektiğini de unutmayın.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR