Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa Signoria Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler (2022)

Floransa Signoria Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler (2022)

Açık hava heykel galerisi, dünyaca ünlü Davut Heykeli ve çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkeziyle ünlü, Floransa’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan “Signoria Meydanı” (Piazza della Signoria), şehirdeki popüler buluşma yerlerinden biri olarak biliniyor.
Floransa’nın en yoğun turist trafiğine sahip meydanlarından biri olan Piazza della Signoria, gece gündüz oldukça kalabalık oluyor. Şehrin en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yaptığı gibi, popüler restoranların ve cafelerin de büyük bir bölümü bu meydan çevresinde toplanıyor.

Floransa Cumhuriyeti tarihinin her zaman odak noktası olmuş, birçok halka açık toplantılara, gösterilere ve önemli olaylara da sahne olan Signoria Meydanı, şehirdeki kaçırılmaması gereken en popüler gezilecek yerlerden biri. Ayrıca Floransa turuna başlamak için en ideal spotlardan biri.

Signoria Meydanı’nda Gezilecek Yerler

Neptün Çeşmesi, Palazzo Vecchio, Uffizi Galerisi, Loggia dei Lanzi ve Davut Heykeli gibi önemli turistik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan meydan, Floransa gezisine başlamak için de güzel ve merkezi bir üs konumunda.

Meydanda ve çevresinde görülecek popüler yerler ise ;

1.Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio (Eski Saray), Floransa’nın en önemli ve en popüler tarihi yapılarından biri. Görkemli mimarisi ve şehrin panoramik manzarasını sunan gözlem yeriyle turistlerin ilgisini çeken saray, tam olarak Signoria Meydanı’nın kalbinde yer alıyor.

Yüzyıllardır sanat ve tarihin ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlandığı yer olan Palazzo Vecchio, iç mekanda çok sayıda sanat eserlerine ve dekorasyona ev sahipliği yapıyor olsa da, daha çok ‘Beşyüzler Salonu’yla tanınıyor. Sırf bu salon için bile ziyaret edilmeye değer olan saray, dünyaca ünlü birbirinden değerli isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Beşyüzler Salonu – Vecchio Sarayı – kaynak ; flickr / fred romero

Beşyüzler Salonu, büyük ölçüde 16. yüzyılın ortalarında odanın yeniden tasarımını düzenleyen Giorgio Vasari’nin eserleriyle dekore edilmiş. Cosimo I de Medici’nin hayatının öyküsünü anlatan süslü, kesilmiş ve boyanmış bir tavanı olan salonun, duvarlarında, Floransa’nın rakipleri Siena ve Pisa’ya karşı kazandığı zaferlerin savaş sahnelerinin tasvirleri de yer alıyor.

91 metre uzunluğundaki kulesiyle meydanda ilk dikkat çeken yapılardan biri olan Vecchio Sarayı’nın tarihi ise 13. yüzyıla uzanıyor.

Sarayı turlarla ya da bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Turlar ile sarayı ziyaret edecek olursanız, sıra beklemeden de içeriye girebiliyorsunuz.

→Giriş ücreti ; Yetişkin 12,50€, 18 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz.

→Ziyaret saatleri ; Perşembe günleri 09:00-14:00, haftanın diğer günleri ise 09:00-19:00 saatleri arası.Booking.com

2.Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi – kaynak ; flickr / Allie_Caulfield

Signoria Meydanı’nın tam merkezinde bulunan Neptün Çeşmesi de, meydanın en dikkat çeken eserlerinden biri.

Çeşme, Bartolomeo Ammannati ve Giambologna tarafından 1563-65 yılları arasında yeni bir su kemerinin açılışını kutlamak için yapılmış.

Dört atın çektiği bir arabadaki deniz tanrısının figürü, üç genç Triton ve okyanus ruhu Doris’i, kızı Thetis the Nereid’i ve diğer iki deniz tanrısını temsil eden dört figürle çevrili.

Havuzun önünde, Mayıs 1498’de Girolamo Savonarola, Domenico Buonvicini ve Silvestro Maruffi’nin asıldığı ve yakıldığı yere tanıklık eden bronz bir yazıt da var.

3.Loggia dei Lanzi

Floransa’nın Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Loggia dei Lanzi, Vecchio Sarayı’nın hemen sağında bulunuyor. 1376 yılında açık hava heykel galerisi olarak inşa edilmiş olan yapı, günümüzde de aynı işlevde kullanılıyor.

Loggia della Signoria olarak da bilinen yapı, daha çok sahip olduğu heykelleriyle ilgi görüyor.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz, bir tür açık hava müzesi olan Loggia dei Lanzi, 1376 ve 1382 yılları arasında Benci di Cione ve Simone Talenti tarafından Floransa Cumhuriyeti’nin halka açık törenlerine ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş.

Cosimo I de ’Medici tarafından yaptırılan ve 1554’te Lanzi’ye yerleştirilen Benvenuto Cellini’nin bronz heykeli Perseus, buradaki heykeller arasında en çok dikkat çekenlerden.

4.Uffizi Galerisi

Uffizi Müzesi Floransa Gezi Rehberi

Vecchio Sarayı’nın hemen yakınında yer alan, Floransa’nın en ünlü turistik yerlerinden biri olan Uffizi Galerisi, dünyanın en iyi İtalyan Rönesansı resim koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

16. yüzyılda Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış olan galeri, Michelangelo, Giotto, Caravaggio, Botticelli ve Leonardo Da Vinci gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Günün her saati oldukça yoğun bir turist trafiğine sahip olan galeriyi turlar ile ziyaret edecek olursanız, sıra beklemeden galeriye girebilirsiniz.

Galeride binlerce eser bulunuyor ve tüm eserleri bir günde görmek pek mümkün olmadığından dolayı, öne çıkan popüler eserleri görerek bir müze turu yapabilirsiniz. Galeride kaçırılmaması gereken en önemli eserlerden bazıları ise ;

  • Venüs’ün Doğuşu
  • Meryem Ana’nın Taç Giyme Töreni
  • Beşaret (Müjde – Annunciation)
  • Uzun Boyunlu Meryem
  • Papa Leo X’in İki Kardinalli Portresi
  • Doni Tondo
  • Urbino Venüsü
  • Urbino Dükü ve Düşesi

Ayrıca Uffizi Galerisi için biletinizi online olarak aldığınızdan da emin olun. Böylece galeri önündeki uzun bilet alma kuyruğuna da girmek zorunda kalmazsınız.

→Giriş ücreti ; 20€ + 4€ rezervasyon ücreti

→Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan galeriyi haftanın diğer günleri 08:15-18:50 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.Bargello Sarayı (Bargello Ulusal Müzesi)

Bargello Sarayı – Ulusal Müze – kaynak ; flickr / kirk k

Signoria Meydanı’nda gezilecek yerlerden bir diğeri de, daha çok Michelangelo’ya ayrılmış odasıyla dikkat çeken, günümüzde bir Ulusal Müze olarak hizmet veren Bargello Sarayı‘dır.

13. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan saray, tarihinde birçok farklı amaç için kullanılmış.

Bandinelli, Ammannati, Giambologna ve Danti’nin 16. yüzyıldan kalma çeşitli heykellerine de ev sahipliği yapan müze, birbirinden değerli sanat eserleri kadar, tanık olduğu tarihi olaylarla da ilgi görüyor.

→Giriş ücreti ; 15€

→Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 08:15-14:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Floransa’daki diğer müzeler kadar ilgi görmediğinden dolayı, 14:00’dan sonra müze kapanıyor.

Signoria Meydanı Tarihi

Signoria Meydanı Tarihi
Signoria Meydanı Heykelleri – Kaynak ; flickr / Tobit Flatscher

Piazza della Signoria’nın tarihi Klasik Antik Çağ’a kadar uzanıyor, ancak bugünkü şeklini yaklaşık 1268’den itibaren, Guelph’lerin (Papa’nın destekçileri) Ghibellines’in (Kutsal Roma İmparatoru’nun destekçileri) evlerini yıkmasıyla almaya başlamış.

Piazza della Signoria, Floransa’nın, güçlü rakip klanlar arasındaki savaşların ardından zanaatkarlar ve toprak sahiplerinden oluşan kuruldan seçilen bir cumhuriyetçi hükümet olan Signoria olarak bilinen bir şehir konseyi tarafından yönetildiği zamana dayanır.

Meydana hakim eski saray olan görkemli Palazzo Vecchio, 1299 ve 1314 yılları arasında, Gotik tarzı pencereler ve diğer unsurlarla, Romanesk mimari tarzında ve aynı zamanda bir savunma kalesi ve bir belediye binası olarak inşa edilmiş.

Signoria Meydanı Heykelleri
Kaynak ; flickr / Dr Bob Hall

Signoria Meydanı Yakınlarındaki Popüler Oteller

Floransa’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Signoria Meydanı çevresindeki otellerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Burası, Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olduğu gibi en iyi otellere ev sahipliği yapıyor.

Bu meydan çevresinde konaklayacak olursanız, Floransa gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne kısa bir yürüyüş mesafesinde olursunuz. Ayrıca şehirdeki diğer turistik noktalara da bu meydandan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Floransa Katedrali ve Ponte Vecchio (Eski Köprü) gibi şehrin öne çıkan cazibe merkezleri bu meydandaki otellerin hemen hepsine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Ayrıca Signoria Meydanı çevresi Floransa’da alışveriş ve yeme içme konusunda da oldukça zengin bir yer. Meydan yakınlarında çok sayıda ünlü restoran, cafe ve butik mağazaları da bulabilirsiniz. Meydana 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan ve Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel Machiavelli Palace – 3 yıldız

Hotel Machiavelli Palace

Floransa’nın en çok rezervasyon alan orta bütçeli otellerinden biri. Konum olarak hem Signoria Meydanı’na hem de şehrin kalbinin attığı bir diğer meydan olan Duomo’ya 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Modern ve şık odaları, 8+ konuk değerlendirme puanı ve muhteşem şehir manzarasına sahip terasıyla öne çıkan bu otel, 14. yüzyıldan kalma tarihi bir yapıda yer alıyor. Oteli incelemek için tıklayın.

Hotel Paris – 3 yıldız

Hotel Paris’in Freskli Restoran bölümü

Daha çok çiftler tarafından tercih edilen orta bütçeli otellerden biri. Freskli tavanlara ve vitray pencerelere sahip otel, Signoria Meydanı’na 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Floransa gezilecek yerler listesindeki diğer cazibe merkezlerine de bu otelden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Laurus Al Duomo – 4 yıldız

Laurus Al Duomo

Floransa’nın en lüks otellerinden biri. Duomo’ya yakınlığıyla dikkat çeken otelden Signoria Meydanı’na yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca otel çevresinde çok sayıda restoran, cafe ve butikler de var. Çift olarak Floransa’yı ziyaret ediyor ve romantik bir otel arıyorsanız, Laurus Al Duomo’ya mutlaka göz atın. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Signoria Meydanı Hakkında Bilgiler

Signoria Meydanı Heykelleri
Kaynak ; flickr / mookiefl

Piazza della Signoria, Duomo ve Arno Nehri’nin ortasında yer alır ve aynı adı taşıyan Saray ile birlikte Floransa siyasi yaşamının kalbini temsil eder. Meydan L şeklindedir ve her gün binlerce turistin Uffizi Galerisi, Neptün Çeşmesi, Loggia della Signoria ve tabii ki o asırlık Saray’ın (Palazzo Vecchio) yanı sıra farklı mimari yapılara da ev sahipliği yapar.

Signoria Meydanı’na şehrin birçok noktasından yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Meydan tam olarak Floransa şehir merkezinde, Duomo’ya ve Vecchio Köprüsü’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Meydanı 7 gün 24 saat boyunca ziyaret edebilirsiniz.

Buradaki cafe ve restoranların büyük bir bölümü turistlere hitap ettiğinden dolayı, ciddi anlamda pahalı olur. Fakat mekanların çoğu geç saatlere kadar açık kalır.Booking.com

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR