Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa'da Yapılacak Şeyler & Popüler Yapılacaklar Listesi

Floransa’da Yapılacak Şeyler & Popüler Yapılacaklar Listesi

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Floransa, Toskana bölgesinin başkenti olmasının yanı sıra, İtalya’nın en sevilen şehirlerinden biri. Şehrin sunduğu güzelliklerin tamamını günübirlik keşfetmek çok kolay olmasa da, belli başlı yapılacak şeyler ile güzel ve anlamlı bir Floransa turu da yapılabiliyor.

İtalya’nın en ikonik cazibe merkezlerine ev sahipliği yapan, Avrupa’yı Karanlık Çağlardan çıkaran hümanist sanatsal hareket olan İtalyan Rönesansının bir vitrini olarak kabul edilen Floransa’da ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek çok sayıda turistik aktiviteden ve çekim merkezinden bahsetmek mümkün.

Floransa’da yapılacak turistik aktivitelerin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani şehri yürüyerek çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Cazibe merkezleri arasında gidip gelmek için toplu taşıma araçlarına neredeyse hiç ihtiyacınız olmuyor, tabii şehir merkezinin çok dışında bir bölgede konaklamadığınız sürece.

Floransa’da Yapılacak Şeyler listemize geçmeden önce, şehirde konaklama için tercih edilebilecek en popüler ve en merkezi bölgelerden de kısaca bahsetmekte yarar var ;

Duomo ; Floransa Katedraline de ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin tam olarak kalbinin attığı yer. Burada konaklayacak olursanız, Floransa’nın en popüler alışveriş caddelerine, cafelerine, restoranlarına ve en önemlisi Floransa’nın gezilecek yerleri arasında popüler olan hemen hemen tüm çekim merkezlerine yakın olursunuz.

Tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Duomo Bölgesi, Floransa’daki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, hem popülaritesi hem de merkezi konumu ve olanaklarıyla Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi bölgedir.

4 yıldızlı bir otel olan Hotel Spadai ve 3 yıldızlı Hotel Pendini, hem fiyatı hem de konumuyla bölgenin en çok tercih edilen otelleri. Burada ucuz bir otelde konaklamak isterseniz de 1 yıldızlı Hotel Dali‘ye göz atabilirsiniz.

Konaklama için tercih edilebilecek diğer popüler bölgeler ise ; San Marco ve Santa Croce bölgeleridir.

Floransa’da Yapılacak Şeyler Listesi

 1. Piazzale Michelangelo’dan Floransa’yı ve Gün Batımını Seyredin
 2. Floransa’nın En Ünlü Yerini, Ponte Vecchio’yu Görün
 3. Pitti Sarayı’ndaki Eserlere ve Boboli Bahçesi’ne Göz Atın
 4. Duomo Meydanı’ndaki Turistik Yapıları Keşfedin
 5. Santa Croce’ye Gidin
 6. Vasari Koridoru’nda Birkaç Fotoğraf Çekmeyi Unutmayın
 7. Lampredotto Sandviçi Yiyin
 8. Tiyatro İzlerken Akşam Yemeğinin Keyfini Çıkarın ; Teatro del Sale
 9. Floransa Sokaklarını Tek Tek Gezin
 10. Uffizi Galerisi’nde Sanata Doyun
 11. Signoria Meydanı’ndaki Eserleri Görün
 12. Palazzo Vecchio’nun Gözlem Yerine Çıkın
 13. Alışveriş İçin Merkez Pazara Uğrayın ; Mercato Centrale
 14. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atlı Karıncaya Binin
 15. Çatı Katı Barları’nda Bir Şeyler İçin



Booking.com

1.Piazzale Michelangelo’dan Floransa’yı ve Gün Batımını Seyredin

Şüphesiz Floransa’da ne yapılır ? sorusuna ilk cevaplardan biri, muhteşem şehir manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen, Michelangelo Meydanı‘nı görmek olacaktır.

Meydan, daha çok gün batımı manzarasını seyretmek için tercih ediliyor olsa da, akşam saatlerinde de yoğun bir turist trafiğine sahip. Gün batımında göremeseniz dahi, Floransa’da en güzel manzaraya ev sahipliği yapan bu meydanı gün içinde, herhangi bir saatte mutlaka görün.

Michelangelo Meydanı, şehrin kalbinin attığı yerlerden olan Duomo ve Signoria Meydanı’ndan kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Floransa’yı turlar ile keşfediyorsanız, zaten mutlaka burayı ziyaret edeceksiniz, fakat bireysel bir Floransa gezisi yapıyorsanız, bu meydanı listenizin ilk sıralarına ekleyin derim.

Meydan, özellikle gün batımı saatlerinde yoğun oluyor. Bu yüzden daha sakin bir ziyaret için sabahın erken saatlerini tercih edebilirsiniz.

2.Floransa’nın En Ünlü Yerini, Ponte Vecchio’yu Görün

Floransa da yapılması gereken şeyler

Floransa’da olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), Vecchio Köprüsü olarak da biliniyor ve şehrin en turistik noktalarından biri. Hem sunduğu Arno Nehri manzarası hem de hediyelik eşya dükkanlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Günümüzdeki köprü, 1345 yılında bir selden sonra eski köprünün yıkılması nedeniyle inşa edilmiş. O günden günümüze yıkılmadan ulaşabilmiş bu tarihi köprü, II.Dünya Savaşı sırasında, Arno üzerinden kaçan Almanların yok etmediği tek köprü olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Arno Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Ponte Vecchio’da yer alan kuyumcular ve diğer dükkanlarda satılan şeyler şehrin geneline göre biraz daha pahalı olsa da, ilgi çekici hediyelik ve hatıralık eşyaları buradan satın alabilirsiniz.

3.Pitti Sarayı’ndaki Eserlere ve Boboli Bahçesi’ne Göz Atın

Floransa da yapılacaklar listesi
Pitti Sarayı – kaynak ; flickr / deb nystrom

Floransa’nın en önemli sarayı olan Pitti Sarayı‘nın ihtişam, tarih ve barındırdığı koleksiyonların birleşimi, onu şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biri yapıyor.

Raphael, Titian, Tintoretto ve Rubens’in çok sayıda esere ev sahipliği yapan galerisiyle (Galleria Palatina) de adından söz ettiren saray, Uffizi Galerisi’yle yarışacak kadar geniş çapta bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Galleria d’Arte Moderna (Modern Sanat Galerisi) ve Appartamenti ex Reali (Kraliyet Daireleri) de sarayın en değerli bölümlerini oluşturuyor.

15. yüzyıldan günümüze Floransa’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden saray, hemen arka tarafında yer alan Boboli Bahçeleri’yle de ziyaretçilerini büyülüyor. Çeşmeler, heykeller ve sarkıt ve dikitlerle tamamlanmış yapay bir mağaraya sahip olan Boboli Bahçeleri hem görünümü hem de eserleriyle saray ziyaretinden sonra mutlaka göz atılması gereken bir yer.

4.Duomo Meydanı’ndaki Turistik Yapıları Keşfedin

Floransa da yapılacaklar listesi

Floransa (Duomo) Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz John Vaftizhanesi, Museo dell’Opera del Duomo ve Loggia del Bigallo gibi şehrin en önemli çekim merkezlerine ev sahipliği yapan Duomo Meydanı, Floransa’nın en ünlü ve en kalabalık meydanı olarak bilinir.

Floransa’nın tam kalbinin attığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip olan meydan, şehir turuna başlanacak en güzel ve en ideal yer. Şehirdeki birçok popüler cafe ve restoran da bu meydan çevresinde toplanıyor. Ayrıca meydandan şehrin diğer cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Buradaki tarihi yapıların bazılarının gözlem yeri de bulunuyor. Bu gözlem yerlerinden de Floransa’nın en güzel şehir manzarasını seyretmek mümkün. Buradaki tarihi ve turistik yapıları gezerken Michelangelo başta olmak üzere, İtalyan Rönesansının en büyük sanatçıları Ghiberti, Brunelleschi, Donatello ve Giotto’nun en ünlü sanat ve mimari şaheserlerinden bazılarını göreceksiniz.

Ayrıca Duomo Meydanı, Floransa’da konaklama için de en çok tercih edilen yer. Meydana 5-10 dakika yürüme mesafesinde çok sayıda otel ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Burası şehrin tam merkezi olduğundan, meydana yakın bir yerde konaklayarak şehri yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

5.Santa Croce’ye Gidin

Floransa da yapılacaklar listesi

Santa Croce Bazilikası‘na da ev sahipliği yapan bu bölge, Floransa’da yapılacak birçok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu bölge, Duomo’ya nazaran şehirde daha ekonomik bir konaklama sunmasıyla dikkat çekiyor.

1294 yılında Arnolfo di Cambio tarafından Fransisken tarikatı için yeniden inşa edilen Santa Croce Bazilikası, Michelangelo, Rossini, Machiavelli ve Galileo Galilei gibi ünlü isimlerin gömülü olduğu yer. İç mekan süslemeleri ve mimarisiyle dikkat çeken yapı, aynı isimdeki meydanda, şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alıyor. Floransa’da ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler cazibe merkezlerinden olan bazilikanın bulunduğu yer ise, Floransa’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri. Ayrıca bu bölge Floransa’da konaklama için en çok tercih edilen ekonomik konaklama birimleriyle ilgi görüyor.

6.Vasari Koridoru’nda Birkaç Fotoğraf Çekmeyi Unutmayın

Floransa da ne yapılır

Tarihi 1565 yılına uzanan Vasari Koridoru, I. Cosimo’nun isteğiyle Giorgio Vasari tarafından yaptırılmış. Koridor, Pitti Sarayı ile Eski Saray (Palazzo Vecchio) arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Medici Dükleri, halkın arasına karışmadan bu iki saray arasında gidip gelebiliyordu. Zaten koridorun yapılmasının ana nedeni de buydu. Yaklaşık 1.5 km uzunluğunda olan koridor, Floransa’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri olduğu gibi, şehrin en popüler instagram spotlarından biri.

Palazzo Vecchio’dan başlayarak, kapalı koridor Arno nehri boyunca uzanır ve ardından Ponte Vecchio üzerinden geçerek diğer tarafta Palazzo Pitti’ye kadar devam ediyor. Koridorun içerisinde birkaç sanat eseri ve tabloları da görebiliyorsunuz.

7.Lampredotto Sandviçi Yiyin

Floransa’da ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan Lampredotto, işkembe severlerin mutlaka denemesi gereken şeylerden biri. Kokoreç yiyen biriyseniz, Lampredotto’nun tadını az çok tahmin edebiliyorsunuz.

Tıpkı bizdeki kokoreçte olduğu gibi, kimi Floransalı halk Lampredotto’dan nefret ederken kimisi bayılıyor. Kokoreç ile işkembe arası bir tadı olan Lampredotto genelde ekmek arası geliyor.

Lampredotto, domates, soğan, maydonoz, kereviz sapı, kara biber, pul biber karışımı bir suda saatlerce haşlanıyor. Daha sonra iri iri kesilerek ekmek arasına serpiştiriliyor. Üzerine isteğe göre soslar ve baharatlar da eklenebiliyor. Eğer işkembe veya kokoreç sevmiyorsanız, Lampredotto’yu denemeyin 🙂 Ama biz çok sevdik size de kesinlikle tavsiye ederiz.

Floransa’da yapılacak şeyler listesine eklenebilecek daha birçok farklı Floransa ve İtalyan lezzetinden bahsetmek mümkün. Floransa’da ne yenir ? adlı yazımızda şehirdeki ve İtalya’daki en ünlü ve en sevilen lezzetleri bulabilirsiniz.

8.Tiyatro İzlerken Akşam Yemeğinin Keyfini Çıkarın ; Teatro del Sale

Floransa da yapılacak şeyler

Çok sevilen bir Floransa kurumu olan Teatro del Sale, sanatçı Maria Cassi ve ünlü Floransa restoranı Cibrèo’nun sahibi olan kocası Fabio Picchi’nin birlikte kurduğu bir yer. Hem tiyatro gösterilerini seyretmek hem de güzel bir akşam yemeği yemek istiyorsanız, Teatro del Sale bunun için en ideal adres.

14. yüzyıldan kalma eski bir manastırda bulunan, üyelere özel yemek alanı / tiyatro alanı her gece performanslara ev sahipliği yapar. Caz, tango, rock ve klasik gibi çeşitli müziğin duyulabildiği sıcak ve otantik bir İtalyan deneyimi yaşayabileceğiniz bu mekana da mutlaka göz atın.

9.Floransa Sokaklarını Tek Tek Gezin

Floransa da yapılacak şeyler listesi
Floransa Sokakları – kaynak ; flickr / ray in manila

Floransa’da yapılması gereken şeylerden biri de, şehrin tarihi sokaklarını gezmek. Her sokak farklı bir manzaraya açılıyor. Ortaçağ’dan kalma tarihi evlerin en fazla olduğu sokaklar ise, şehrin kalbi olarak bilinen Duomo Meydanı etrafında toplanıyor.

Floransa’nın en güzel caddelerinden biri olan Borgo degli Albizi, Ortaçağ kentinin kalbinden geçerken, Via de Calzaiuoli, yükselen Duomo’yu Palazzo Vecchio’ya bağlayan işlek caddeydi. Özellikle görülmesi gereken sokaklardan bir diğeri de, Via dei Neri. Bu sokak, eski Roma limanının şeklini takip ederek kıvrılıyor; yol boyunca uzanan tabletler, hem 1333 hem de 1966 sellerinin yüksekliğini işaret ediyor.

10.Uffizi Galerisi’nde Sanata Doyun

Floransa da yapılması gereken şeyler
Uffizi Galerisi – kaynak ; flickr / fiona macaroni

Uffizi Galerisi / Müzesi, dünyanın en iyi sanat galerilerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu yüzden de Floransa’da yapılacak şeyler listesinin ilk sıralarında daima bu galeri yer alıyor.

Aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip olmasına rağmen, Floransa’yı ziyaret eden hemen her turistin mutlaka uğradığı çekim merkezlerinden biri olan Galeri, 16. yüzyılın sonunda Medici ailesi tarafından yaratılan Avrupa’nın ilk modern müzesi olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Boticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu”, Raphael’in “Saka Kuşu Madonna” ve Titian’ın “Urbino Venüsü” gibi başyapıtları içeren müzeyi bireysel olarak ziyaret etmek pek de kolay olmuyor. Çünkü müze girişinde ciddi anlamda sıra olabiliyor. Bu yüzden Uffizi Galerisi için biraz daha fazla bir ücret ödeyerek, hızlı geçiş (sıra beklemeden) imkanı sunan tur paketlerini de satın almayı düşünebilirsiniz.

11.Signoria Meydanı’ndaki Eserleri Görün

Floransa da Ne yapılır

Floransa’da ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek birçok turistik aktiviteyi, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Signoria Meydanı‘nda bulabilirsiniz. En az Duomo Meydanı kadar ünlü olan bu meydanda, çok sayıda tarihi yapı ve sanat eserleri var.

Ayrıca Floransa’nın en eski saraylarından biri olan ‘Palazzo Vecchio’ (Eski Saray) ve Davut Heykeli de bu meydanda bulunuyor.

Perseus, Menelaus ve Herkül gibi bazı güzel Rönesans heykellerini içeren Loggia dei Lanzi ve Neptün Çeşmesi de meydanın öne çıkan çekim merkezleri arasında.

14. yüzyıldan beri Floransa’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan Signoria Meydanı, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip bir buluşma yeri. Floransa’da en çok fotoğrafını çekeceğiniz yerler ve yapılar bu meydanda ve çevresinde bulunuyor.

12.Palazzo Vecchio’nun Gözlem Yerine Çıkın

Signoria Meydanı’nda bulunan Palazzo Vecchio (Eski Saray), Floransa’nın en güzel gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden biri. Sarayın gözlem yerine çıkmak için uzun kuyruklara girmeniz gerekiyor olsa da, göreceğiniz manzaraya kesinlikle değiyor.

Palazzo Vecchio, 700 yılı aşkın süredir Floransa sokaklarını süslüyor ve hala her zamanki gibi ikonik yapısıyla şehrin en dikkat çeken yapıları arasında geliyor. Avlularında bir gezintiye çıkın ve çarpıcı mimarisine ve duvarları süsleyen fresklerine göz atmayı da unutmayın.

13.Alışveriş İçin Merkez Pazara Uğrayın ; Mercato Centrale

Floransa da yapılacak şeyler
Merkez Pazar – kaynak ; flickr / John Weiss

Mercato Centrale, Floransalı halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı oldukça büyük bir gıda pazarı. Turistler arasında da popüler olan bu merkez pazar, lezzetli İtalyan ve Toskana yemeklerini bulabileceğiniz en güzel yer.

Mimar Giuseppe Mengoni tarafından 1874 yılında tasarlanan demir ve cam bir binada yer alan Mercato Centrale’in zemin katında taze ürünler, etler, peynirler, balık, zeytinyağı, sirke ve diğer yerel ürünler satan satıcılar bulunuyor. Üst kat ise, pizzadan makarnalara kadar çok çeşitli lezzetleri bulabileceğiniz bir yer olarak hizmet veriyor.

Pazar, San Lorenzo semtinde, katedrale ve Piazza San Marco’ya birkaç dakika uzaklıkta yer alıyor. Şehrin birçok yerinden pazara yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

14.Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atlı Karıncaya Binin

Cumhuriyet Meydanı – kaynak ; flickr / billy wilson

Floransa’da yapılacak şeyler arasında popüler bir diğer aktivite ise, Cumhuriyet Meydanı‘nda yer alan tarihi atlı karıncaya binmektir.

Atlı Karınca’nın bulunduğu bu geniş meydan, en az Duomo ve Signoria meydanı kadar popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

Meydandaki sütun şehrin kalbini, antik yerleşimin tam merkez noktasını gösterir. Ayrıca meydanda birçok sokak sanatçısını ve küçük hediyelik eşya satışı yapan seyyar satıcıları da bulabilirsiniz. Meydanın çevresi ise, Floransa’da alışveriş ve yeme içme için en çok tercih edilen yerlerden biri. Meydana açılan caddelerin bazıları, şehirdeki en ünlü alışveriş mağazalarına ev sahipliği yaptığı gibi, burada şehrin önde gelen restoranlarını ve cafelerini de bulabilirsiniz.

15.Çatı Katı Barları’nda Bir Şeyler İçin

Floransa da yapılacak şeyler listesi

Floransa’da ne yapılır ? sorusuna cevap olabilecek en güzel şeylerden biri de şüphesiz gün batımı manzarasını çatı katı barlarında bir şeyler içerken seyretmek olacaktır.

Floransa’da çok sayıda çatı katı barı bulabilirsiniz. Bu barların büyük bir bölümü genellikle 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde bulunuyor. Otelin müşterisi olmasanız dahi bu çatı katı barlarına girebiliyorsunuz.

Harika manzaralar için, Consorti Kulesi’nde bulunan La Terrazza Bar‘a gidin. Alternatif olarak, güzel bir şişe Toskana şarabı ve şehir manzarası için La Rinascente adlı çatı katı barına göz atabilirsiniz. Son olarak Floransa’nın en popüler barlarından olan ve diğer çatı katı barlarına nazaran biraz daha pahalı olan, Hotel Continentale’deki Terrazza bara da göz atabilirsiniz.



Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR