Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriFloransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

Floransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgi

“Floransa Havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında en konforlu olan, birçok havaalanında olduğu gibi taksiler oluyor. Havaalanı ile şehir merkezi arası ortalama 4 km ve taksilerle 20 dakikada tarihi şehir merkezine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Taksi ücreti ise, 25-30€ arasında gideceğiniz yere göre değişiyor.

Merkeze en ucuz ulaşım aracı ise tramvaylardır. Tramvaylar ile merkeze 2€’ya, 15 dakikada ulaşabilirsiniz.  Ayrıca havalimanı ile Santa Maria Novella merkez tren istasyonu arasında çalışan Busitalia SITA Nord “Vola in Bus” otobüsü ile merkeze yaklaşık 20 dakikada gidebilirsiniz. Otobüs bilet fiyatları ise 7€’dur.

Floransa Havaalanı, Aeroporto di Firenze-Peretola ve resmen Amerigo Vespucci Havaalanı olarak da bilinir ve Pisa Havaalanı’ndan sonra en yoğun ikinci havaalanıdır.

Floransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en ideal cevaplara göz atmadan önce, Floransa’da konaklama hakkında da az çok fikir sahibi olmanızda yarar var.

Floransa’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz ve havaalanından otelinize çok kolay bir şekilde ulaşmak istiyorsanız Santa Maria Novella merkez tren istasyonuna yakın olan otelleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Hem tramvay hem de otobüs ve taksilerle bu istasyona çok kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca istasyon çevresindeki oteller, Floransa’nın en uygun fiyatlı otellerinden oluşuyor. Santa Maria Novella tren istasyonu yakınlarındaki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayın

Ayrıca Floransa’nın kalbinin attığı yer olarak kabul edilen Duomo Meydanı, San Maria Novella tren istasyonuna da yürüme mesafesinde bulunuyor.

Gelelim Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçeneklerine ;

1.Floransa Havaalanı’ndan Taksilerle Şehir Merkezine Nasıl Gidilir ?

Havaalanından merkeze taksilerle ulaşım yaklaşık 20 dakika sürüyor ve taksi ücreti ise ortalama 22-26€ arasında değişiyor. En konforlu ulaşım seçeneği olan taksileri, havaalanının hemen çıkışında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Taksiler, merkeze gitmek için en konforlu araç olsa da, en pahalı olan ulaşım yöntemidir. Ayrıca bagaj, hafta sonu veya geceleri ek ücret talep edilmekte ve yolculuk ücreti 30€’ya kadar çıkabilmektedir.

Taksiler genellikle 055.4242, 055.4390 ve 055.4798 numaralı telefondan da ayırt edilebiliyor olsa da, havalimanı çıkışının sağ köşesinde bulunan havalimanı taksi durağında genellikle birçok taksi bekler. Ayrıca kullanıcıların taksi sipariş etmelerine ve cep telefonu üzerinden ödeme yapmalarına olanak tanıyan It Taxi Uygulamasını da indirebilirsiniz.

Birçok İtalyan taksi şoförü kredi kartı kabul etmez ve çoğu nakit ödemeyi tercih eder. Bu yüzden yanınızda nakit yoksa, havaalanın içindeki ATM’leri kullanabileceğinizi de unutmayın.

Büyük valizleriniz varsa ve SMN tren istasyonuna yakın bir yerde kalmıyorsanız, sizi doğrudan otelinize veya dairenize götürmek için bir taksi tutmanızı kesinlikle öneririm. Çünkü konaklayacağınız yer, tren istasyonu yakınında değilse mutlaka istasyondan sonra taksilere ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden direkt olarak taksilere binmek sizin için daha avantajlı olabilir.

  • Çalışma saatleri ; 7/24
  • Havaalanı-Şehir Merkezi sabit ücreti: 22€ (Pazar/Tatil günleri 24 € ve 22:00 – 06:00 arası 25€)
  • Havaalanında başlayan yolculuklar için ek ücret: 2,70€
  • Bagaj ücreti: 1€/çanta başı (en fazla 7 çanta)

NOT ; Eğer şehir merkezinden havaalanına taksilerle gitmeyi planlıyorsanız, ya konakladığınız otelin taksileriyle ya da It Taxi Uygulaması’ndan ayarlayacağınız taksilerle havaalanına gidin derim.

2.Otobüslerle Havaalanı Şehir Merkezi Arası Ulaşım

Foto kaynak ; ferpress.it

Volainbus, yolcuları doğrudan Floransa Havalimanı ile şehir merkezi arasında götüren bir servis otobüsü işletmektedir. Otobüsler havaalanından 05:30-20:30 arası her yarım saatte bir, daha sonra saat 12:30’a kadar saat başı hareket etmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 20-30 dakikadır (duraklara ve trafiğe göre değişebilir).

Bu otobüsler sizi ya Santa Maria Novella tren istasyonuna ya da Via Santa Caterina da Siena 17 adresinde bulunan otobüs terminaline götürür. Her iki duraktan da tarihi şehir merkezindeki otellere çok kısa sürede gidebilirsiniz. Yürüyerek gidemezseniz bile, bu durak yakınlarında birçok taksiyi de bulabilirsiniz.

Otobüs biletleri ek ücret ödemeden (sadece nakit) sürücüden veya havaalanının içinde Giunti’s Kitabevi‘nden satın alınabilir.

  • Otobüs bilet ücreti ; Tek yön 7€, gidiş-dönüş 12€
  • Çalışma saatleri ; 05:30-00:30 (Her yarım saatte bir)
  • Yolculuk süresi ; 20-30 dakika

3.Tramvay

Kaynak ; flickr / Stephen

Floransa Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz nasıl gidilir ? sorusuna en popüler cevap olan tramvayların bilet ücreti sadece 2€. Ucuz olmasının yanı sıra merkeze ulaşım için en hızlı seçeneklerdir.

Şubat 2019’dan itibaren Santa Maria Novella tren istasyonundan havaalanına veya tam tersi istikamette direkt tramvay hattı bulunmaktadır. Yeni Tramvay Hattı, Pazartesiden Pazara 05:00-12:30 saatleri arasında her 4 dakikada bir çalışır ve iki terminal arasındaki güzergahın 12 durağını yaklaşık 22 dakikada kat eder.

Havaalanından merkeze ulaşmanın en kolay ve en ucuz yolu olan tramvaylar, gelen yolcu bölümünden tabelaları takip ederek rahatlıkla bulunabiliyor. Durakta, biletlerinizi alabileceğiniz birkaç bilet makinesi bulacaksınız. Tramvaya binmeniz ve biletinizi doğrulamanız gerekiyor, yani kapıların yanındaki küçük sarı makinelere koyun ve makineye tarih/saati damgalatın, böylece geçerli hale getirin. Aksi takdirde ceza ödeyebilirsiniz.

Floransa havalimanından şehir merkezine giden tramvay, şehir merkezindeki konaklama yerlerinin çoğuna yürüme mesafesinde gidebileceğiniz Santa Maria Novella Tren İstasyonu’nda durmaktadır. Ayrıca Duomo ve Floransa Katedrali yakınlarındaki Unita’da durabilirsiniz. İkisi de şehrin merkezi bölgesi. Ancak oteliniz katedrale 3-5 dakika yürüme mesafesindeyse kesinlikle Unita durağında inin derim.

Peki hangisini tercih etmeli ?

Eğer bütçe sorununuz yoksa ve tren istasyonu veya Unita tramvay durağı yakınlarında konaklamıyorsanız en ideal seçenek taksiler olacaktır. Taksiler merkeze ulaşım için en pahalı yöntem olsa da, otelinizin kapısına kadar taksilerle gidebileceğinizi unutmayın.

Oteliniz Santa Maria Novella tren istasyonu yakınlarındaysa en ucuz yöntem olan tramvayları tercih edin derim. Çünkü tramvaylarla bu tren istasyonuna gidebiliyorsunuz. Çok büyük bir ihtimalle de bu istasyondan otelinize yürüyerek gidebilirsiniz. Yürüyerek gidemeseniz bile taksileri de tercih edebilirsiniz. İstasyondan tarihi şehir merkezindeki birçok otele ulaşım 5-10€’yu geçmeyecektir.

Otobüsü en son seçenek olarak düşünün derim. Çünkü otobüs hem tramvaya nazaran daha pahalı hem de yolculuk süresi biraz daha uzun.

NOT ; Floransa’da 4-5 yıldızlı bir tesiste konaklayacaksanız otelinizin ücretsiz/ücretli havaalanı servisi olup olmadığını da mutlaka kontrol edin derim. Tarihi şehir merkezindeki hemen her lüks otelde bu havaalanı servisi var, çoğu da ücretsiz. Ücretli olanlar ise 20-25€’dur.

Floransa Şehir Merkezi İçi Ulaşım

Floransa'dan Ne Alınır

Floransa şehir merkezinde ulaşım taksi, tramvay ve otobüsler ile sağlanıyor. Fakat tarihi şehir merkezinin her yerine taksilerle veya diğer toplu taşıma araçlarıyla gidemediğinizden dolayı yürümeniz gerekiyor. Zaten tarihi merkezdeki birçok otel ve turistik cazibe merkezi birbirine oldukça yakın bu yüzden hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyacınız olmuyor.

Fakat kalacağınız yer tarihi merkez değilse ve gitmek istediğiniz yer çok farklı bir mahalle ise, ilk olarak tramvaylarla oraya gidip gidemeyeceğinizi kontrol edin derim. Çünkü taksiler Floransa’da ciddi anlamda pahalı olabiliyor, ayrıca yoğun sezonda Floransa’yı ziyaret ediyorsanız boş taksi bulmak pek de kolay olmuyor.


Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR