Ana SayfaİtalyaFloransa ŞehriPitti Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler, Ulaşım, Giriş Ücreti

Pitti Sarayı Hakkında Detaylı Bilgiler, Ulaşım, Giriş Ücreti

-

Eski bir Rönesans konutu ve Floransa’nın en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan “Pitti Sarayı (Palazzo Pitti)”, günümüzde şehrin en kapsamlı müzeler grubuna ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Raphael, Titian ve Rubens’in etkileyici eserlerinden oluşan koleksiyonuyla, prestij açısından Uffizi Galerisi’nden sonra ikinci olan Galleria Palatina, bu sarayın öne çıkan müzesi. Tabii sarayda bu müzenin dışında görülmeye değer birkaç bölüm daha bulunuyor.

Floransa’nın merkezinde, Duomo ve Signoria Meydanı gibi şehrin kalbinin attığı yerlere kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Pitti Sarayı, Floransa gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri.

Toplamda 5 müzeye sahip olan saray, Boboli Bahçeleri’yle de adından söz ettiriyor. Birbirinden ilgi çekici heykellere ve peyzajlara sahip olan bu bahçeleri de mutlaka görün derim.

Saraydaki tüm müzeleri ve bahçelerin tamamını 1 günde görmek pek mümkün olmuyor. Bu yüzden saraydaki müzelerin öne çıkan bölümlerini ve eserlerini görmek için 2-3 saatlik turlara katılmayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca bu turlar ile saraya sıra beklemeden girmek de mümkün.Booking.com

Pitti Sarayı’nın Bölümleri

Saray içerisinde Galleria Palatina (Palatine Galerisi ve Kraliyet Daireleri), Gallery of Modern Art (Modern Sanat Galerisi), Tesoro dei Granduchi (Büyük Düklerin Hazinesi), Kostüm ve Moda Müzesi, Porselen Müzesi ve Boboli Bahçeleri olmak üzere toplamda 6 bölüm bulunuyor. Bu bölümlerin hepsini bir günde tam anlamıyla görmek pek mümkün olmasa da, öne çıkan bölümleri gezerek de anlamlı bir saray ziyareti yapabiliyorsunuz.

1.Galleria Palatina (Palatine Galerisi ve Kraliyet Daireleri)

Pitti Sarayı’nın en özel bölümlerinden biri olan Palatine Galerisi, sarayın birinci katının tüm sol kanadını kaplıyor.

Raphael, Titian, Correggio, Rubens, Pietro da Cortona ve Rönesans ve Barok dönemlerinin diğer İtalyan ve Avrupalı ustalarının eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapan galeri, sarayda mutlaka görülmesi gereken yer.

Büyük Düklerin gösterişli, görkemli odaları, özel odalar ve orijinal seyirci salonları, daha önce Medici’ler tarafından toplanmış olan yaklaşık 500 eserden (kanvas ve panel) oluşan olağanüstü bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Birbirinden değerli bu eserler arasında dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebileceğiniz gibi, yerel sanatçıların eserlerini de görebilirsiniz.

Resimler, odaların duvarlarını, tüm duvarların resimlerle kaplandığı geleneksel 17. yüzyıl resim galerileri tarzında kaplıyor. Galeri, lüks fresk süslemelerinin ve orijinal çerçeveli resimlerin görkemli bir kombinasyonuyla özel bir koleksiyonun tipik düzenini hâlâ koruyor.

Paletine Galerisi – kaynak ; flickr / dimitris kamaras

The Grand Duke’s Apartments (Büyük Düklerin Daireleri) ;

Palatine Galerisi’nin bu bölümü, galerinin en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzik Salonu ve Poccetti Galerisi’nden sonra, Pietro da Cortona’nın freskleriyle muhteşem bir şekilde dekore edilmiş yaklaşık 10 oda, Raphael, Botticelli, Filippo’nun önemli eserlerini sergiliyor.

Görkemli mobilyalar, resimler, heykeller ve duvar halılarının yanı sıra freskleriyle de göz kamaştıran bu bölümü de gördüğünüzden emin olun.

2.Modern Sanat Galerisi

Pitti Sarayı Mimari Özellikleri
Modern Sanat Galerisi

Pitti Sarayı’nın en çok ziyaret edilen bölümlerinden bir diğeri de Modern Sanat Galerisi oluyor. Sarayın ikinci katında bulunan, 19. ve 20. yüzyılın başlarındaki resimlere ve heykellere genel bir bakış açısı sunan bu galeride de, dünyaca tanınan sanatçıların eserlerini görebiliyorsunuz. Giovanni Fattori, Silvestro Lega, Telemaco Signorini bu sanatçılardan bazıları.

Başka bir bölümde çağdaş İtalyan ressamlar yer alıyor. Buradaki eserler, Neoklasizmden 1920’lere kadar kronolojik sıraya göre düzenlenmiş ve çeşitli okulların ve sanatsal hareketlerin izini sürmeyi mümkün kılıyor.

Neoklasik ve Romantik sanat eserlerine ve esas olarak Diego Martelli’nin koleksiyonundan Macchiaioli okulunun sayısız önemli resmine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan galeride, F. Hayez, S. Lega, T. Signorini, G. Fattori, C. Pissarro, M. Rosso, G. Boldini, P. Nomellini gibi isimlerin de eserleri sergileniyor.

Bir zamanlar Habsburg-Lorraine ailesinin yaşadığı odalarda yer alan Modern Sanat Galerisi, ayrıca hem Boboli Bahçeleri’nin hem de Floransa’nın güzel bir manzarasına ev sahipliği yapıyor.

3.Tesoro dei Granduchi (Büyük Düklerin Hazinesi)

Pitti Sarayı Müzeleri arasında en çok ilgiyi gören yerlerden biri olan Büyük Düklerin Hazinesi, birçoğu Medici ailesinin üyeleri tarafından yaptırılan olağanüstü zengin nesneler koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Burada sergilenen sanat eserleri Floransa işçiliğinden diğer okullara ve ülkelere kadar uzanıyor. Kaya kristali vazolar ve pietre dure (yarı değerli taşlar), fildişi, değerli taşlar, kehribar, gümüş, minyatürler, halılar, saatler ve çinili eserler bu müzede görülebiliyor. Müze ayrıca, çağdaş mücevherler de dahil olmak üzere 17. ila 20. yüzyıldan olağanüstü bir mücevher koleksiyonu içeriyor.

Bu müze, Pitti Sarayı’nın sol kanadındaki zemin katta ve birinci asma katta yer alıyor.

Büyük Dük yazlık apartman dairesinin bir bölümünü oluşturan devlet odaları, Giovanni da San Giovanni‘nin 17. yüzyıldan kalma önemli freskleriyle dekore edilmiş.

Buradaki koleksiyon, Medici ailesinin sahip olduğu gümüşe, Uffizi, Bargello ve Salzburg başpiskoposlarının ve İtalya krallarının hazinelerinden gelen eklemelere dayanıyor. Değerli eşyalara merakı olanların mutlaka göz atması gereken yerlerden biri diyebilirim.

4.Kostüm ve Moda Müzesi

Pitti Sarayı Mimari Özellikleri

Kostüm ve Moda Müzesi, Pitti Sarayı’nın Boboli Bahçeleri’ne bakan güney arka kanadında, 18. yüzyıldan kalma Palazzina della Meridiana’da yer alıyor.

Moda tarihinin ilk İtalyan Devlet Müzesi ve dünyanın en önemli müzelerinden biri.

Buradaki koleksiyon, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan kostümler, önemli filmlerde ve tiyatro eserlerinde giyilen ünlü kostümler, aksesuarlar ve eşi Eleanor Grand Duke Cosimo I de Medici tarafından giyilen 16. yüzyıl giysilerinin son derece nadir bir sergisi de dahil olmak üzere toplamda 6.000 parçadan oluşuyor.

Ayrıca müze, İtalya’nın ve dünyanın birçok yerinden toplanan nesnelerle geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

5.Porselen Müzesi

Porselen Müzesi

Porselen Müzesi, Gümüş Müzesi’nin bir bölümüymüş ve koleksiyonun Boboli bahçelerinin yamaçlarının tepesindeki pembe renkteki Casino del Cavaliere’ye aktarıldığı 1973 yılına kadar Pitti Sarayı’nın asma katında bulunuyormuş.

Koleksiyon, ağırlıklı olarak Medici, Lorraine ve Savoy’un Büyük Dükler ve Kraliyet Evleri tarafından kullanılan masa porselenlerinden oluşuyor. Napoli Kraliyet Fabrikası’ndan ve yakındaki Doccia’dan eserler, Fransız Sèvres porselenleri ve Saksonya’daki Meissen’den 17. yüzyıl eserleri de var.

6.Boboli Bahçeleri

Pitti Sarayı’nın arkasında toplamda 111 dönümlük bir alana yayılan Boboli Bahçeleri, birbirinden ilgi çekici heykelleri ve peyzajlarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Buradaki Kaffeehaus’tan manzarayı seyretmek ise Floransa’da yapılacak şeyler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Sarayı kucaklayan Floransa’daki en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Boboli Bahçeleri, asırlık meşe ağaçlarına, heykellere ve çeşmelere ev sahipliği yapıyor.

Bahçede özellikle görülmesi gereken yerler ise ; Grotta del Buontalenti adı verilen mağara, Amfitiyatro, Kaffeehaus, Şövalye Bahçesi, Viottolone ve kaplumbağa üzerindeki cüce Morgante heykelidir.

Pitti Sarayı Tarihi

Pitti Sarayı Mimari Özellikleri

Yaklaşık 400 yıldır üç hanedan olan Medici, Hapsburg-Lorraine ve Savoy tarafından iskan edilmiş olmasına rağmen, Saray hâlâ ilk sahibi, Floransalı bir tüccar olan Luca Pitti’nin adını taşıyor.

Luca Pitti, 1473’te Filippo Brunelleschi’nin projesini tamamlayamadan öldü. O zamanlar binanın sadece üç büyük kapısı ve cephede çift sıra yedi penceresi vardı.

Tüccarın ölümü üzerine terk edilen Saray, 1549’da Cosimo I de ’Medici’nin eşi Toledo’lu Eleonora tarafından, yeni ortaya çıkan Büyük Dükalık’a layık bir tören konutu olarak satın alındı. Büyük Dük’ün gözde mimarı Bartolomeo Ammannati, ana ön ve arka bölümleri genişletti ve sarayın arkasında muhteşem İtalyan Boboli Bahçeleri’ni oluşturdu.

Bu nedenle Bahçeler ve Saray, Boboli Bahçeleri’nin Avrupa’daki kraliyet sarayları için model olmasına yol açan sanat ve doğa arasındaki yakın bir diyalog içinde üç yüzyıl boyunca birlikte tasarlanmış ve genişletilmiş.

1860 yılında İtalya Krallığı’na geçen ve Floransa’nın İtalya’nın başkenti olduğu yıllarda (1865-1871) Victor Emmanuel II tarafından bir ikamet yeri olarak kullanılan saray, 1919’da Victor Emmanuel III tarafından İtalyan Hükümeti’ne bağışlanmış.

Günümüzde ise bu saray, Büyük Düklerin Hazinesine, Palatine Galerisi’ne ve Kraliyet ve İmparatorluk Dairelerine, Modern Sanat Galerisi ile Kostüm ve Moda Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Pitti Sarayı Hakkında Bilgiler

Sadece Floransa’nın değil, İtalya’nın da en eski ve en büyük saraylarından biri olarak kabul edilen Pitti Sarayı, şehrin en turistik cazibe merkezlerinden. Hem tarih hem de sanatseverleri bir araya getiren bu görkemli saray, bir müze kompleksi olarak hizmet veriyor olsa da, 15. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

Pitti Sarayı Mimarları ise ; Giorgio Vasari, Bartolomeo Ammannati, Giulio Parigi, Luca Fancelli, Alfonso Parigi, Giuseppe Ruggeri’dir.

Pitti Sarayı biletlerini önceden doğrudan resmi Pitti Palace web sitesinden veya Musement, Tiqets veya Getyourguide gibi online bilet satıcıları aracılığıyla önceden rezerve edebilirsiniz. Bu biletler arasında ‘Skip the Line’ adı verilen, sıra beklemeden geçiş sunan biletler de bulunuyor. Normal biletlerden biraz daha pahalı olsa da, uzun kuyruklarda beklemek yerine birkaç euro daha fazla ödeyerek daha keyifli ve hızlı bir saray ziyareti yapmayı da düşünebilirsiniz.

Saray hakkında bilgi
Pitti Sarayı – kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Pitti Sarayı turlarla ziyaret edilebiliyor mu ? ;

Evet, sarayı turlarla veya bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Floransa’da konakladığınız otelde Pitti Sarayı için tur paketleri satın alabiliyorsunuz. Online olarak da satın alabilirsiniz, fakat konakladığınız otellerden daha uygun fiyata satın almak mümkün.

Bu tur paketlerine ‘Otelden alma’ hizmeti de dahil olduğundan, konakladığınız yerden saraya ulaşım için plan yapmanıza da gerek kalmıyor. Ayrıca çoğu tur paketi ‘Skip The Line’ hizmeti ile geliyor. Yani turlarla bilet veya giriş kuyruğuna girmeden, direkt olarak sarayı ziyaret edebiliyorsunuz.

Pitti Sarayı’nı Ücretsiz Ziyaret Etmek Mümkün mü ?;

Pitti Sarayı’nı ücretsiz olarak ziyaret etmek de mümkün. Aşağıdaki tarihlerde Floransa’yı ziyaret ediyorsanız, sarayı ve içerisindeki tüm müzeleri ücretsiz olarak ziyaret edebileceğinizi unutmayın. Ancak bu ücretsiz giriş biletlerini online olarak alamadığınızı, saray önündeki uzun kuyruklara girerek almanız gerektiğini de unutmayın.

Ulusal Müze Haftası (Mart ayının ilk haftası)
Ekim-Mart arası her ayın ilk Pazar günü
17 Mart – İtalyan Birleşmesinin Yıldönümü
24 Mart – Francesco I de ’Medici’nin doğum günü
23 Haziran – Şehrin koruyucu azizi Vaftizci Yahya’nın Bayram Günü
4 Ağustos – Nazi birliklerinin 1944’te geri çekilmesinin anısına
27 Ağustos – Toskana Büyük Dükalığı’nın kuruluşunun anısına
11 Ekim – Toskana Büyük Düşesi’nin gelişinin anısına
Ocober 31 – Medici Hanedanı’nın Aile Paktı anısına
30 Kasım – Toskana Günü kutlaması

Pitti Sarayı Giriş Ücreti

Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Pitti Sarayı’na giriş ücreti 2022 yılı itibariyle 16€. Bu ücrete Palatine Galerisi, Modern Sanat Galerisi, Büyük Dükler Hazinesi, Kostüm ve Moda Müzesi dahil. Biletinizi online olarak alacak olursanız, 3€ gibi rezervasyon ücreti ödemeniz gerektiğini de unutmayın.

Sarayın hemen arkasındaki Boboli Bahçeleri’ni ve Porselen Müzesi’ni de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Saray+Boboli Bahçeleri kombineli biletler satın almanız gerekiyor.

Skip the line adı verilen saraya hızlı giriş imkanı sunan ve yaklaşık 2 saat süren tur paket fiyatları ise yetişkin 45€, 6-17 yaş arası çocukla için ise 35€.

Pitti Sarayı Ziyaret Saatleri

Kaynak ; flickr / Dimitris Kamaras

Pazartesi günleri kapalı olan Pitti Sarayı’nın haftanın diğer günleri 08:15-18:50 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İtalya’ya özgü bazı özel günlerde sarayın kapalı olacağını da unutmayın.

Pitti Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir ?

İtalya’nın en havalı şehirlerinden biri olan Floransa’da, merkezi bir konumda yer alan Pitti Sarayı’na şehrin birçok noktasında yürüyerek gidebilirsiniz.

Saray şehrin önde gelen çekim merkezlerinden olan Floransa Katedrali ve Signoria Meydanı gibi yerlere yakın bir yerde bulunuyor.

Pitti Sarayı’ndan sonra Floransa’dan ne alınır ? ve Floransa’da ne yenir ? adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Pitti Sarayı – kaynak ; flickr / Deb Nystrom

Pitti Sarayı Yakınlarında Konaklama

Henüz Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza cevap bulamadıysanız, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Pitti Sarayı çevresindeki otellere de göz atabilirsiniz. Saray çevresinde konaklayacak olursanız Floransa gezilecek yerler listesindeki simge yapıların çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki en fazla restoranın, cafenin, barların ve alışveriş spotlarının bulunduğu yer olan tarihi şehir merkezine de yakın olursunuz.

Saray çevresindeki popüler otellerden bazıları ise ;

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR