Ana SayfaAvrupaAlmanyaBochum Gezilecek Yerler | En Güzel Ve En Popüler 14 Yer

Bochum Gezilecek Yerler | En Güzel Ve En Popüler 14 Yer

Almanya’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Bochum, keşfetmesi en kolay Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Yürüyerek çoğu turistik yeri keşfedebileceğiniz bu şehirde, hem sanat hem de tarih ve mimariye meraklı olanlara hitap eden birçok cazibe merkezi var.

Ziyaretçilerine çok sayıda yeşil alan sunan Bochum, Almanya’daki kültürle dolu olan ender şehirlerden bir tanesi. Çoğu yabancı turistin es geçtiği Alman şehirlerinden biri olsa da, son zamanlarda popülaritesi artmaya devam ediyor.

Almanya’daki ağır sanayinin merkezi olan Ruhr Bölgesi’nin bir parçası olan Bochum için en azından iki gününüzü ayırın deriz. Şehri dolu dolu bir günde de keşfedebilirsiniz, ancak, tüm turistik yerleri sindire sindire gezmek istiyorsanız iki gün bu şehir için en ideal süre olacaktır.

Bochum Gezilecek Yerler Listesi

Bochum, kuzeyde düz Münsterland ile güneyde Bergisches Land’in yaylaları arasındaki sınırda güzel bir konumda yer alıyor. Diğer Almanya şehirlerine çok uzak olmaması da Bochum’un en güzel yanı.

Essen ve Dortmund şehirleri arasında yer alan Bochum’da gezip görülecek önemli cazibe merkezlerine geçmeden önce şehirde konaklama yapabileceğiniz yerler hakkında da kısaca bilgi verelim ;

Bochum’da bir ya da iki gün gibi bir süre kalmayı planlıyorsanız, hem merkez istasyona hem de şehir merkezine yakın bir yerde olduğunuzdan emin olun deriz. Merkezdeki en iyi otellerden olan 3 yıldızlı Hotel Ostmeier ve 4 yıldızlı GHOTEL hotel & living Bochum adlı otele göz atarak başlayabilirsiniz.Booking.com

Gelelim Bochum gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler çekim merkezlerine ;

1.Planetarium Bochum

Bochum, Almanya
kaynak ; Daniel Mennerich / flickr

1964 yılından beri hizmet veren Planetarium Bochum, dünya çapında türünün en modern tesisleri arasında yer alıyor. Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği bu cazibe merkezi, özellikle çocuklu ailelerin favorileri arasında yer alıyor.

Bochum’daki Zeiss Planetaryum’da, gece gökyüzünün sonsuz genişliğine özellikle etkileyici bir şekilde bakabilirsiniz.

Planetaryum’da 20 metre çapındaki bir kubbede her türlü gök cismini yüksek çözünürlüklü olarak gösteren “Velvet-FullDome-Projection” sistemi, dünyadaki tüm planetaryumların en gelişmişlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Merkezi bir projektör, çatıya 9.000 adede kadar fırlatma yapar ve böylece Dünya üzerinde istenen herhangi bir noktadan ve herhangi bir zaman diliminden gerçekçi bir gökyüzü oluşturur.

2.Alman Madencilik Müzesi

Alman Madencilik Müzesi, Bochum
Alman Madencilik Müzesi – kaynak ; flickr / Daniel Mennerich

Dünyanın en büyük madencilik müzesi, başka hiçbir endüstrinin Ruhr Bölgesi ile madencilik kadar yakından ilişkili olmadığını etkileyici bir şekilde gösteriyor.

Yeraltında bir madenci olmanın nasıl bir şey olduğunu yakından deneyimleyebileceğiniz bu müze, Bochum’daki en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

Derzler, toprak katmanları ve kayalar arasındaki karanlık boşlukta hapsedilmişlik hissi 20 metre derinlikte bile hissediliyor. Yol boyunca ziyaretçiler demiryolu hatlarından, çukur fenerlerinden ve hiç bitmeyen konveyörlerden geçer. Labirentimsi geçitler, yeni tünellere giden sola ve sağa doğru dallanır. Muazzam istikamet makineleri ve sondaj kuleleri sergileniyor ve ziyaretçiler burada tarihi pnömatik darbeli ve tünel freze makinelerini keşfedebiliyor.

Yaklaşık iki buçuk kilometre uzunluğundaki gösteri çukuru, madencilerin geçmişteki çalışma koşullarının etkileyici bir şekilde deneyimlenmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda madencilik arkeolojisi ve arkeometrisi için bir araştırma enstitüsü olan ve aynı zamanda madencilik tarihi alanında bir dokümantasyon merkezi ve arşivi olan Bochum enstitüsünün cazibe merkezlerinden biridir.

Madenciliğe ilgi duyanlar, yer üstünde yaklaşık 12.000 metrekarelik sergi alanında, endüstrinin gelişimini gösteren 3.000’den fazla önemli sergi bulabilirler. Kalıcı serginin yeniden tasarlanmasının ardından 2019 yılından bu yana “Kömür”, “Madencilik”, “Mineral Kaynaklar” ve “Sanat” olmak üzere dört tur boyunca çeşitli buluntular, endüstri ürünleri ve sanat objeleri sergileniyor.

3.Bochum Botanik Bahçesi

Bochum Botanik Bahçesi
Kaynak ; flickr/Sebastian Schaum

Ruhr Üniversitesi Bochum tarafından yönetilen kampüslerindeki bu botanik bahçesi, Bochum turunuzda rotanıza eklemek isteyebileceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Yoğun şehir temposundan uzaklaşmak ve yeşillikler arasında dinlenebilmek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Tropikal bitki örtüsü, çöl bitki örtüsü, savan bitkileri ve Alp bitkileri olmak üzere Botanik Bahçesi’nde dört farklı sergi bulunuyor.

Bahçenin yarısını kaplayan göletler ise, çardaklarla çevrilidir. Burada oturup dinlenebilir, temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

4.Bochum Dahlhausen Demiryolu Müzesi

Dahlhausen Demiryolu Müzesi, Bochum gezilecek yerler
Kaynak ; Daniel Mennerich/flickr

1916 ile 1918 yılları arasında inşa edilen ve 46.000 metrekareden oluşan bir lokomotif deposunda yer alan bu Demiryolu Müzesi, Almanya’nın en büyük demiryolu müzesi olmasıyla ünlü.

Müzenin ortasında on dört paletli bir motor hangarı ve bir döner tabla yer almakta olup, kömürleme, sulama ve kumlama tesisleri halen faaliyettedir.

Tarihi trene merakınız varsa, yaklaşık 120 buharlı lokomotif, otobüsler ve vagonların sergilendiği bu geniş müzeyi kesinlikle görülecek yerler listenize ekleyin deriz.

Müze, merkezin yaklaşık 12 km güneybatısında, Dahlhausen banliyösünde yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı döneminden kalma bir tren deposunda yer alan Bochum Dahlhausen Demiryolu Müzesi’ni cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

5.Kunstmuseum Bochum

Kunstmuseum Bochum

Bochum Müzesi olarak da bilinen Kunstmuseum Bochum, Danimarkalı mimarlar Jørgen Bo ve Vilhelm Wohlert tarafından yeni bir bina ile genişletilen Villa Marckhoff-Rosenstein’da yer alıyor.

Müzenin koleksiyonu, Francis Bacon ve Roberto Matta dahil olmak üzere 20. yüzyıldan kalma sanat eserlerini içeriyor.

Hareketin tüm ana figürlerinin çizim veya resim biçiminde Ekspresyonist sanatı var.

Lovis Corinth’in birçok çizimi ve on yıllar boyunca Hollandalı COBRA grubunun büyük bir Sürrealist sanat koleksiyonu da müzede yer alıyor.

Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-17:00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ücreti ise, geçici sergi için 6€ kalıcı sergi ise ücretsizdir.

6.Stiepeler Dorfkirche

Stiepeler Dorfkirche, Bochum Almanya

Stiepeler Dorfkirche (Stiepeler Köy Kilisesi), Bochum’daki en ilgi çekici tarihi yapılardan bir tanesi.

Stiepel köyünün başlıca turistik yerlerinden biri, kökleri 11. yüzyılın başlarına kadar uzanan eski köy kilisesidir. Bir anıt niteliğinde olduğu için görülmesi gereken çekim merkezlerinden biri diyebiliriz.

Romanesk tarzda inşa edilmiş olan bu kilisenin içinde 12. ve 16. yüzyıllardan kalma değerli duvar ve tavan resimleri yer alıyor. Köy kilisesinin çevresinde eski mezar taşları ve Romanesk bir tarihi kilise avlusu da bulunuyor.

Bochum’un en güneydeki bölgesi olan Stiepel’de yer alan kilise, Ruhr bölgesindeki en eski mimari anıtlardan biri olmasıyla da ilgi görüyor. İbadet yeri işlevinin yanı sıra, birkaç yıl boyunca bir kültür merkezi olarak da hizmet vermiş ve koro odasına sadece dini ziyaretçileri çekmemiştir.

İçerideki 800 yıldan daha eski tablolar gerçekten olağanüstü bir göz ziyafeti ve Bochum sınırlarının çok ötesinde biliniyor ve beğeniliyor. Ayrıca 1008 yılında kurulan evanjelik kilise, Bochum’daki en eski anıtlardan biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde ise kendisini bölge için bir kültür merkezi olarak sunmakta ve çeşitli heyecan verici etkinliklerle ziyaretçi çekmektedir. Kilise, Kemnade Gölü’nün ve hendekli kale Haus Kemnade’nin hemen yakınında olduğundan, bu gezi yerleri ile kilise ziyareti kolayca birleştirilebilir.

Tabii ki, Stiepel köy kilisesinde 1950’lerde ortaya çıkarılan ve daha sonra yenilenen çok sayıda duvar ve tavan resmi özellikle dikkat çekicidir. Bunlar aracılığıyla kilise, kültürel bir anıtın duvar resmi anlamını alır. Duvarlara boyanmış çizimler, örneğin Beytüllahim’deki Masumların Katliamı ve ardından Mısır’a kaçış tasvirleridir. Bunlar Roma dönemine kadar uzanıyor. Cennetten bir sahne, bir ejderha dövüşü ve Mesih’in Kabil ve Habil kardeşlerle birlikte seçilebileceği görüntüler de var. Ayrıca ebru, bezeme bantları ve halılarda sayısız dekoratif tablo görülmektedir.

7.Ruhr Park

Ruhr Park, Bochum gezilecek yerler blog

Bochum’un sevilen semtlerinden biri olan Harpen’de 1964 yılında açılmış olan bu alışveriş merkezi, dünyaca ünlü markalardan yerel markalara kadar hemen her şeyi bulabileceğiniz yerlerden biri.

Bu alışveriş merkezinin özelliği ise, Almanya’da ilk açılan ikinci alışveriş merkezi olması. Yani şehirdeki en eskilerden biri.

Hala Almanya’nın en büyük AVM’lerinden olan Ruhr Park, yaklaşık 150 mağazasıyla hem yerel halkın hem de turistlerin Bochum’da alışveriş için ilk olarak tercih ettiği yer olmasıyla övünüyor.

Levi’s, H&M ve Mango gibi tüm büyük uluslararası zincirlerin yanı sıra s.Oliver, Deichmann ve Karstadt gibi yerel Alman markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. AVM’de yemek katı da bulunuyor.

8.Aziz Peter ve Paul Provost Kilisesi

Aziz Peter ve Paul Provost Kilisesi, Bochum
Aziz Peter ve Paul Provost Kilisesi – kaynak ; Angel Miklashevsky / de.wikipedia.org

Almanya’nın Vestfalya Eyaletindeki en eski 12 kiliseden biri olan Aziz Peter ve Paul Provost Kilisesi’nin tarihi 8. yüzyıla kadar uzanıyor.

785-800 yılları arasındaki Charlemagne ahşap misyoner şapeli, 11. yüzyılda taş salonlu bir kilise ile değiştirildi. Şapel muhtemelen Aziz Petrus’a ithaf edilmiştir. 1517’deki bir yangından sonra kilise, 1547’de Romanesk koro kullanılarak ağ tonozlu geç Gotik salon kilisesi olarak yeniden inşa edildi. 1866’da 50.000 Katolik ile kilise, Prusya’daki en büyük ve Bochum’daki en eski kiliseydi. 1872-1874’te Romanesk koro yıkıldı ve yerini neo-Gotik bir koro aldı.

1547’den kalma 68 metre yüksekliğindeki kilise kulesi, günümüzde Bochum’un simgesi olarak kabul ediliyor.

1175’ten Romanesk bir vaftiz yazı tipi, üç neo-Gotik oymalı sunak ve 1100’den Aziz Perpetua ve Felicitas’ın bir kutsal emaneti olmak üzere iç mekanda ilgi çekici sanat eserleri yer alıyor.

9.Tippelsberg

Tippelsberg, Bochum gezilecek yerler listesi

Bochum şehir merkezinin yaklaşık 3 km kuzeyindeki bu çıkıntı, çevredeki en yüksek nokta. Şehir için bir rekreasyon alanı olarak hizmet veren bu alan, 150 metre yüksekliğinde ve harika bir şehir manzarası sunuyor.

Şehir merkezinden bu tepeye yürüyerek ulaşabilirsiniz. Manzara kesinlikle görülmeye değer, ancak manzara dışında burada ilgi çekici başka bir şey bulunmadığını da unutmayın.

10.Brauerei Moritz Fiege

Brauerei Moritz Fiege, Bochum
Brauerei Moritz Fiege – kaynak ; flickr / Like the grand canyon

Bira yapımını deneyimleyebileceğiniz Brauerei Moritz Fiege, bira severler için kaçırılmaması gereken aktivitelerden bir tanesi.

En yüksek biracılık sanatının perde arkasını görebileceğiniz bu merkezde, biraların tadına da bakabilirsiniz. Bu aile bira fabrikası size, uzman rehberli bir tur, Zwickelbier’imizin tadına bakma ve ardından Zirbelstube’de Bochum sınırlarının çok ötesinde bir manzara eşliğinde keyifli bir final yapma fırsatı sunuyor. Burada tüm bira spesiyalitelerimizin tadını çıkarma ve akşamı gerçek bir Dönninghaus currywurst veya vejetaryen bir alternatifle bitirme fırsatına sahipsiniz.

Tur saatleri ; Pazartesi – Perşembe: 18.30-21.30 ve cuma günleri ise 16:00-19:00 saatleri arasındadır. Cumartesi ve pazar günleri tur yapılmamaktadır.

11.Dahlhauser Heid

Dahlhauser Heid, Bochum
Kaynak ; hjwshared / de.wikipedia.org

Bochum’un kuzeybatısındaki madenciler için oluşturulan Dahlhauser Heide, bir köy havası sunan tatil kasabalarından biri. Yabancı turistler arasında çok popüler olmasa da, Alman turistlerin en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

1906-1915 yılları arasında burada bahçe şehir ilkelerine göre toplam 715 konut inşa edilmiş.

Hannover ve Hannibal’deki Krupp maden ocaklarının madencileri için inşa edilmiş olan bu toplu konut alanı da zamanı olanlar için göz atmaya değer cazibe merkezlerinden.

12.Situation Kunst

Situation Kunst, Bochum gezilecek yerler
Kaynak ; flickr / Like the grand canyon

Ruhr-Universität sanat koleksiyonlarının bir parçası olan Situation Kunst, Bochum’daki Haus Weitmar parkında, örneğin Richard Serra, Arnulf Rainer, Jan Schoonhoven, Norbert Kricke veya Lee Ufan gibi çok sayıda sanatçı mekanı bulunan bir yapı topluluğudur.

Tüm kompleks, sanat, mimari ve doğanın bir diyalog içinde birbiriyle ilişki kuracağı şekilde tasarlanmıştır.

2015 yılından bu yana, yeraltı müzesi, 1.500 metrekarelik ek bir sergi alanı sunmaktadır. Sözde “dünya görüşleri”, 15. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bir manzara tasvirleri koleksiyonu olarak burada kalıcı olarak sergileniyor. Ayrıca MuT’de geçici sergiler de var. Galerilerin yaklaşık üçte ikisi 1400’lerden günümüze peyzaj sanatı içindir ve kalan alan geçici gösteriler içindir.

Doğu Asya sanatının önemli bir koleksiyonunu içeren iç galerilerin de bulunduğu Situation Kunst, sanatseverlerin mutlaka göz atmak isteyebileceği yerlerden bir tanesi.

13.Ehrenfeld

Ehrenfeld, Bochum
kaynak ; flickr / mle Dortmund

Dortmund’daki Kreuzviertel’e benzer şekilde, popüler Ehrenfeld mahallesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Havalı kafelerden birine uğrayın, sokaklarda gezinin, bağımsız mağazaları keşfedin ve bölgenin çok sayıdaki kaliteli barlarından birinde bir şeyler içmek için mutlaka mola verin.

Yerel halkı gazete okurken veya mükemmel kahveleri ve çeşitli kekler eşliğinde arkadaşlarıyla buluşurken bulabileceğiniz renkli Fräulein Coffea’ya da güzel bir kahve için gidebilirsiniz.

Yerel tasarımcılardan orijinal hediye fikirleri arıyorsanız şirin konsept mağazası stueckgut adlı mağazaya göz atabilirsiniz.

Ehrenfeld’de dolaşırken, yerel Sold Out Gallery tarafından düzenlenen “WRIGHT” Sokak Sanatı Festivali’nin mirası olan zengin bir fantastik sokak sanatı koleksiyonunu da göreceksiniz.

14.Tierpark und Fossilium Bochum

Tierpark und Fossilium Bochum
Kaynak ; flickr / Like the grand canyon

Hayvanat bahçesi – Bochum Fosilyumu, şehrin ortasında, şehir parkının ve ünlü Bismarck Kulesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Bochum Hayvanat Bahçesi’nde hayranlık uyandıracak yaklaşık 350 türden 3300 hayvan bulunmaktadır.

Akvaryum ve teraryum evi ; Her şeyden önce, ziyaretçi büyüleyici bir su altı dünyasına girer: burada altı tuzlu su akvaryumunda ve 18 tatlı su akvaryumunda vatozlar, denizatı ve kırmızı piranaların yanı sıra yaklaşık 70 mercan türü bulunabilir. Özellikle büyüleyici olan, 170.000 litre su içeren büyük mercan resifi akvaryumudur. Yaklaşık 170 sürüngenin çoğu da akvaryum ve teraryum evinde yaşar. Burada iguanaları, ağaç pitonlarını, kaymanları ve daha fazlasını bulabilirsiniz. 200 kg’dan daha ağır olan ve 180 yıla kadar yaşayabilen Seyşeller dev kaplumbağaları özellikle dikkat çekicidir.

Fosilyum ; Fosilyumdaki Helmut Leich Koleksiyonu ile ziyaretçi adeta Jura dönemine götürülüyor. Fosil coelacanths, nautilids ve gagalı kafalar vitrinlerde görülebiliyor.

Kuzey Denizi Dünyaları ; Bu tesis toplam 2200m² büyüklüğündedir ve fok tankı, yürüyen kuş kafesi, 2 Kuzey Denizi akvaryumu ve bir leylek muhafazasına bölünmüştür. “Kumul manzarasında” sizi dinlenmeye ve pikniğe davet eden çok sayıda şezlong vardır. Fok teknesi, bir köprü aracılığıyla hayvanların yukarıdan izlenmesine ve 4 büyük cam pencereden büyüleyici bir su altı izlenimine olanak tanır. Ayrıca havuz başında örneğin yemlemelerin rahatlıkla izlenebileceği bir oturma tribünü bulunmaktadır.

Kuzey Denizi akvaryumlarında dil balığı, deniz kestanesi ve sahil yengeçlerinin yanı sıra karabalık ve pisi balığı da görebilirsiniz.

Bochum Hayvanat Bahçesi’nde akbabalar, kartallar, pembe flamingolar, kartal baykuşlar ve doğanlar dahil olmak üzere toplamda 300’den fazla kuş yaşıyor. Ziyaretçilerin kuşları yakından deneyimleyebilecekleri ve küstah muhabbet kuşları yüksek sesle azarlayarak başlarının üzerinden uçarken hızla eğilmek zorunda kalabilecekleri serbest uçuş kuşhanesi özellikle güzeldir. Ayrıca vaşaklar, bazı marmosetler (örneğin, dünyadaki en küçük maymunlar olarak kabul edilen cüce marmosetler), halka kuyruklu lemurlar ve mirketlerin yanı sıra coatis de vardır.

Diğer bir önemli nokta ise keçi ve koyunların bulunduğu evcil hayvan çiftliğidir. Yakınlarda ayrıca görülecek atlar, eşekler, tavşanlar ve kobaylar ve mini domuzlar var. Küçük ziyaretçiler için, temaları burada yaşayan hayvanlara dayanan, yakın zamanda açılmış devasa bir zoolojik egzersiz oyun alanı vardır. Hem küçük hem de büyük çocuklar için keşfedilecek çok şey var. Ayrıca yakın çevrede kiosk bulunmakta ve bu sayede anne babalar da bu alanda vakit geçirebilmektedir.

Diğer Almanya yazılarımız olan Düsseldorf, Hannover, Bremen, Frankfurt, Stuttgart ve Dresden yazılarımıza göz atmayı da unutmayın.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR