Ana Sayfa Avrupa Almanya Bremen'de Gezilecek Yerler | EN POPÜLER 10 YER

Bremen’de Gezilecek Yerler | EN POPÜLER 10 YER

Bremen, Almanya’nın een büyük deniz limanlarından ve deniz ticaret merkezlerinden biri olarak bilinse de, birbirinden güzel tarihi ve turistik yerleri ile de, eşsiz bir kültür gezisi deneyimi sunmaktadır.

Şehir, genel olarak Eski Kent bölgesi ve parkları ile ünlü olsa da, bu şehirde yapılacak daha birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Şehirdeki kaçırılmaması gereken noktalardan olan Belediye Binası, Marktplatz ve Bremen Katedrali, şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelmektedir. Tabi, bu şehir bu 3 yapıdan çok daha fazlasıdır.

Bremen gezilecek yerler listemizde kaçırılmaması gereken 10 nokta ise ;

1.Bremen Katedrali

Bremen Katedrali
Bremen Katedrali

Bremen Katedrali, şehirdeki en sembolik yapılardan biri. St Peter Katedrali olarak da bilinen bu dini yapı ”Marktplatz” adı verilen pazar meydanını süslemektedir.

1200 yıllık bir geçmişe sahip olan bu yapı, Romanesk ve Gotik tarzdaki mimari yapısıyla turistlerin en beğendiği yerdir. Katedralin 89 metre uzunluğundaki kulesi Bremen’in eşsiz şehir manzarasını sunmaktadır. Zaten turistlerin büyük bir bölümü de bu katedrali kuleye çıkmak için ziyaret etmektedir.

2.Bremen Belediye Binası

Bremen Belediye Binası
Bremen Belediye Binası

Yine Marktplatz adı verilen pazar meydanında bulunan Bremen Belediye Binası, şehirdeki en eski yapılardan biri. İlk olarak 1410 yılında gotik bir tarzda inşa edilmiş olan bina, 1612 rönesans cephesi eklenerek günümüzde görkemli halini almış.

Günümüzde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bina, Almanya’nın en bilindik tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Binanın dışı kadar içi de oldukça dikkat çekici ve güzel bir dekorasyona sahiptir. Binanın içerisindeki sarmal merdivenler en takdir edilen bölümlerden.

Belediye Binası’nın en güzel yanı da düzenli olarak ücretsiz konserlerin veriliyor olmasıdır. Şehri ziyaret edeceğiniz tarihte yaklaşan etkinliklere mutlaka göz atın, buradaki ücretsiz olan konserlerden birine denk gelebilirsiniz.

Ayrıca Belediye Binası’nın hemen kuzeybatı kulesinin altında göreceğiniz heykeller ise, ”Mızıkacılar Heykeli” olarak bilinir ve eşek, kedi, horoz ve bir köpeğin üst üste bronz heykel ile betimlenmiştir.

3.Marktplatz

Marktplatz
Marktplatz

Marktplatz, şehirdeki en ünlü meydandır ve birbirinden güzel tarihi yapıları ve önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen Marktplatz, ”Pazar Meydanı” olarak da bilinmektedir.

Eski Kent’in (Altstadt) en hareketli ve en kalabalık noktalarından biri olan bu meydan, Almanya’nın en ünlü şövalyesi olan Roland’ın beş buçuk metrelik heykeli ile ünlüdür.

Tarihi 1404 yılına kadar giden bu heykel, Almanya’da türünün en eskisidir ve şehirdeki en önemli yapılardandır.

Marktplatz - Bremen
Marktplatz

Burası, yukarıda bahsetmiş olduğumuz Belediye Binası ve Bremen Katedrali’ne ev sahipliği yapan meydandır. Fakat meydandaki turistik noktalar sadece bu iki yer ile sınırlı değil. Daha birçok farklı mimari yapıyı da burada görebilirsiniz. Ayrıca meydan, Bremen’de yeme içme için en çok tercih edilen noktalardan. Meydan yakınlarında birbirinden güzel restoranları ve kafeleri fazlasıyla bulabilirsiniz.

4.Schnoor Quarter

Schnoor Quarter
Schnoor Quarter

Schnoor Bölgesi, Bremen’in en sevilen bölgelerinden biridir. Şehirdeki en eski mahalle olmasından dolayı turistlerin ilgisini çeken bu bölgede eskiden balıkçı topluluğun yaşadığı yermiş.

Schnoor günümüzde, 1400 ve 1500 yıllardan kalma birçok ahşap eve ev sahipliği yapıyor. Bu evlerin büyük bir bölümü de restoranlara ve kafelere çevrilmiş. Birçok galeriyi ve hediyelik el sanatları eşyalarını satan küçük mağazaları da bulabileceğiniz bölge de, şehirde yeme içme için tercih edilebilecek noktalardan.

5.Universum Science Center

Universum Science Center
Universum Science Center

Bremen’in bu bilim merkezi daha çok farklı mimarisiyle dikkat çekiyor olsa da, içeride görülmeye değer birçok eseri bulabilirsiniz.

2000 yılında inşa edilmiş olan bu bilim merkezi, bir istiridyeye veya sırıtan bir balinaya benzetilebilmektedir. 40 binden fazla metal karodan yapılmış olan bu birinci sınıf bilim merkezi, 300 büyüleyici uygulamaya ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Daha çok çocuklu ailelerin ziyaret edebileceği bir yer olduğu söylense de, yetişkinlerin severek gezebileceği bir yerdir.

6.Schütting

Schütting
Schütting

Yine Marktplatz adı verilen pazar meydanında bulunan yapılardan biri olan Schütting, 1530’larda Flaman Rönesans tarzında inşa edilmiş olan bu loca da, görülecek güzel yapılardan bir tanesi.

Portalın yukarısındaki cephede, tacirlerin Bremen kentinin yanında bulunan ve Kutsal Roma imparatorluk kartalını tasvir eden tüccarların armalarına göz atın, size tüccarların şehirde durdukları hakkında bir fikir verir. 1679’da Almanca konuşulan bölgelerde ilk kahve evlerinden biri olarak bilinmesi de, tarihi bakımdan oldukça önemlidir.

7.Schlachte

Schlachte
Schlachte

Bremen’in eski kent bölgesi sınırları içerisinde Weser’in sağ kıyısı 1980’lerde ve 90’larda bir yaya bölgesine dönüştürülmüş.

Günümüzde restore edilmiş birçok evler ve mekanlar sayesinde turistlerin en uğrak noktalarından biri haline gelmiş olan ”Schlachte” hem gece hem de gündüz oldukça hareketli olan bölgelerden.

Yaz aylarında Bremen’i ziyaret ediyorsanız, biergartenda birkaç biranın keyfini çıkarabilir veya çevredeki çeşitli restoranlardan birinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Nehir tekneleriyle de popüler olan bu gezinti yerinde dilerseniz tekne turlarına da çıkabilirsiniz. Hemen nehir kenarında bulunan bu tekneler ile şehirdeki en ünlü noktaları görebiliyorsunuz.

8.Das Viertel

Das Viertel
Das Viertel

Bremen’de en bilindik bölgelerden biri olan ”Das Viertel”, şehirdeki en renkli ve en genç bölge olarak bilinmektedir.

1800’lerin sonu ile 1930’ların sonu arasında oluşturulmuş semt, Kunsthalle gibi Cultural Mile’in müzelerinin yanı sıra tapınak benzeri Thater am Goetheplatz’a da sahiptir.

Gündüzleri Bremen’de alışveriş için en iyi adreslerden biri olan Das Viertel’de, dünyaca ünlü mağazaları bulabileceğiniz gibi, Alman markalarına sahip mağazaları da bulabilirsiniz. Ayrıca şehirde yeme-içme için havalı bir bölge arıyorsanız ve restoran konusunda seçici biriyseniz bu bölgeye mutlaka göz atın deriz. Çok çeşitli mutfaklara sahip restoranları ile ünlü olan bu bölgede aradığınız lezzeti rahatlıkla bulabilirsiniz.

Das Viertel, gece hayatı için de düşünülebilecek bölgelerden biridir. Özellikle yerel halkın tercih ettiği bir bölge olsa da, turistleri de buradaki canlı müzik mekanlarında ve gece kulüplerinde görebiliyorsunuz.

9.Am Wall Windmill

Am Wall Windmill
Am Wall Windmill

Am Wall Yel Değirmeni, günümüzde bir restorana ev sahipliği yapıyor olsa da, değirmenin bulunduğu çevre, şehir telaşından kaçmak ve dinlenmek için en güzel noktalardan biridir.

Ayrıca bu restoranın dışarıda şemsiyeli oturmalık alanları da bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında Bremen’i ziyaret ediyorsanız, yemek yemeseniz de burada oturup bir şeyler içebilirsiniz. Ayrıca Yel Değirmeni’nin bulunduğu yerde güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Eski Şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu tarihi yel değirmenini de listenize eklemeyi unutmayın.

10.Kunsthalle Bremen

Kunsthalle Bremen
Kunsthalle Bremen

Kunsthalle Bremen, sadece şehrin değil, Almanya’nın da en iyi bilinen sanat müzelerinden bir tanesidir.

Eski kentin merkezinde bulunan bu müze, 1849 yılında açılmış oldukça eski müzelerden. Çok sayıda 17. yüzyıldan kalma Hollanda resimlerinin yanı sıra 14. yüzyıla kadar uzanan birçok eski Alman ustanın da birbirinden değerli eserlerini müzede görebiliyorsunuz.

Diğer önemli noktalar arasında 19. ve 20. yüzyılların Fransız ve Hollanda resimleri koleksiyonu, ünlü Worpswede sanatçılarının kolonisinden ressamların eserleri ve Avrupa’nın en büyük koleksiyonlarından biri olan 220.000’den fazla çizim ve baskı yer alıyor.

Müze aynı zamanda kayda değer heykel koleksiyonunun yanı sıra modern medyada bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...

Münih İngiliz Bahçesi Hakkında Bilgi | Nerede, Nasıl Gidilir?

Münih İngiliz Bahçesi sadece Almanya'nın değil, dünyanın en büyük şehir parklarından biri olarak biliniyor. Yerel halkın en çok zaman geçirdiği bu yemyeşil alan, turistlerin...
error: Content is protected !!