Ana SayfaAvrupaAlmanyaHannover'de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Hannover’de Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Hannover’de gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz çok sayıda farklı tarihi ve turistik cazibe merkezi var. Bunların büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, merkez dışında ve Hannover çevresinde de görülmeye değer birbirinden ilgi çekici turistik yerler var.

Hannover, Almanya’nın çok sayıda pastoral küçük kasaba ve sevimli köyler arasında yer alan modern bir metropolü. Dünyaca ünlü fuarlarıyla tanınan şehir, ülkenin kuzeyinde yer almasının yanı sıra Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti olmasıyla öne çıkıyor. Daha çok ekonomisi ve fuarlarıyla tanınıyor olsa da, doğa harikası bir şehir olarak da biliniyor.

İlk zamanlarda sadece balıkçıların kaldığı bu güzel şehir, 13. yüzyılda Leine Nehri sayesinde bir ticaret merkezi olmaya başlamış ve o günden günümüze bu özelliğini de devam ettiriyor. Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi II. Dünya Savaşı’nda Hannover de ciddi anlamda hasar almış, bu yüzden şehirde çok az sayıda tarihi yapı bulunuyor. Ancak turistik cazibe merkezleri ve yapılacak aktiviteler ile güzel bir Hannover gezisi yapabiliyorsunuz.

Her yıl CeBit Uluslararası Bilişim Fuarı‘na ev sahipliği yapmasıyla ünlü Hannover, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Hem çocuklarla hem de çift veya yalnız seyahat edenlere birçok güzellik sunan bu şehirde, yapılacak çok sayıda turistik aktivite de bulabilirsiniz.

Hannover’de 2 Günde Yapılacak En Güzel Şeyler

Hannover’e sadece fuarlar için gidiyor ve gitmişken şehrin en önemli turistik yerlerini de görmeyi planlıyorsanız, 2 günde gezip görülecek aşağıdaki 15 yeri kaçırmayın derim. Ayrıca daha fazla zamanınız kalırsa, Hannover’e yakın gezilecek yerler için de zaman ayırabilirsiniz. Daha fazla şehirde konaklamayı planlıyorsanız, yazının devamında Hannover’de gezilecek alternatif yerlere de göz atmayı unutmayın.

1.GÜN

Hannover Gezilecek Yerler Haritası
Hannover gezi haritası 1. gün – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın
 • Sprengel Müzesi
 • Landesmuseum (Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi – Lower Saxony State Museum)
 • Masch Park
 • New Town Hall (Yeni Belediye Binası)
 • Aegidienkirche
 • Staatsoper Hannover (Opera Binası)
 • Kröpcke
 • Altes Rathaus (Hannover Eski Belediye Binası)
 • Market Church (Pazar Kilisesi)

2.GÜN

Hannover de Gezilecek Yerler Haritası
2. Gün Hannover
 • Nanas
 • Georgengarten
 • Herrenhausen Bahçeleri
 • SEA LIFE Centre Hannover
 • Berggarten
 • Maschsee Gölü

Hannover’de Konaklama – Bu 2 Günlük Rotaya Göre Nerede Kalmalı ?

Hannover de Gezilecek Yerler Haritası
Hannover’de Gezilecek Yerler HaritasıGoogle Maps‘te açmak için tıklayın

Yukarıdaki haritaya bakacak olursanız, Hannover’de konaklama için en ideal bölgenin Mitte olduğunu görebilirsiniz.

Şehir merkezi olarak da bilinen Mitte, hem fuar hem de kültür ve iş gezisi için en çok tercih edilen konaklama bölgesi. Bu yüzden ilk olarak bu bölgedeki otellere göz atarak başlayabilirsiniz. Tabii sadece fuarlar için Hannover’i ziyaret ediyorsanız da, şehir merkezine yaklaşık 7-12 km uzaklıkta bulunan, çok daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan Laatzen bölgesine de göz atabilirsiniz.

Otel önerisi olarak ;

Ibis budget Hannover Hbf – 1 yıldız ; Hannover’in en çok tercih edilen bütçeli konaklama birimlerinden biri. Mitte bölgesinde, Casino Hannover’e 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan otel, Hannover Merkez Tren İstasyonu’na ve Eski Kente 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde, merkezi bir konumda yer alıyor. Hem şehir merkezinde hem de turistik noktalara yakın olmak için ideal. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Arthotel ANA Prestige am neuen Rathaus – 3 yıldız ; Maschpark ve Aşağı Saksonya Eyalet Müzesi’ne 3-5 dakika yürüme mesafesinde orta bütçeli bir otel. Hannover’de görülecek popüler yerlerin büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunan otelin, geniş aile odaları da bulunuyor. Oteli incelemek ve güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın Booking.com

Central-Hotel Kaiserhof – 4 yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama sunan Hannover otellerinden. Hannover Merkez İstasyonu’nun karşısında yer alan merkezi konumuyla öne çıkan otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan lüks otellerden. Oteli incelemek için tıklayın Booking.comBooking.com

Hannover’de Gezilecek Yerler

Hannover’de gezilecek popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, eski kent sınırları içerisinde yer alıyor ve çoğu cazibe merkezi birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Şehir gezisine birçok turistin yaptığı gibi eski kentten başlayabilir, yukarıdaki bizim gezi rotamızı takip edebilir veya temponuza ve zevkinize göre bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

1.Sprengel Müzesi

Hannover Gezi Rehberi Blog
Sprengel Müzesi – kaynak ; flickr / john_dyke

Düzenli ziyaret edilen sanat sergileri listesine ek olarak, eğitim programları ve atölyeler de sunan Sprengel Müzesi, Avrupa’nın en gözde modern sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. 1979’da kapılarını aralamış olan Sprengel Müzesi, hem özel hem de devlete ait koleksiyonları içeriyor ve yerel sanatçı Kurt Schwitters’ın yanı sıra Max Ernst, Picasso ve Paul Klee gibi diğer önemli sanatçıların birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Müze aynı zamanda ünlü sanatçı Niki de Saint Phalle tarafından bağışlanan bir koleksiyona ve Alexander Calder’in büyüleyici büyük bir metal heykeline de ev sahipliği yapıyor.

 • Sprengel Müzesi giriş ücreti 7€
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2.Landesmuseum (Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi – Lower Saxony State Museum)

Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi – kaynak ; flickr / Wolfgang Krausse

Bir Sanat ve Bilim Müzesi olarak 1856 yılında açılmış olan Landesmuseum, uzun bir aradan sonra Hannover Eyaleti Müzesi veya İl Müzesi olarak yeniden adlandırılmış.

1902 yılında Hubert Stier tarafından Neo-Rönesans tarzında yeniden tasarlanmış olan müzenin adı, 1933 yılında Devlet Müzesi olarak değiştirilmiş. Son olarak 1950 yılında Hannover Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi adını almış olan bu sanat ve bilim müzesi, günümüzde de bu isimle anılıyor. Ayrıca müze, Landesmuseum olarak da biliniyor.

Hannover’de görülmesi gereken en önemli müzelerden biri olan Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi, Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar arkeoloji, doğal tarih ve etnoloji sergilerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor. Çok sayıda heykel ve resime de ev sahipliği yapan müzede ayrıca balık, amfibiler, sürüngenler ve eklembacaklıları içeren bir vivarium bulunuyor.

Her yaştan ziyaretçiye hitap eden sergileriyle, Hannover’in olmazsa olmaz müzelerinden biri diyebilirim.

Çok sayıda antika koleksiyonuna ve mobilyalara da ev sahipliği yapan müze, konum olarak şehir merkezine ve Hannover’deki diğer cazibe merkezlerine yakın bir konumda bulunuyor. Masch Park’tan ve Yeni Belediye Binası’ndan bu müzeye 2-3 dakikada yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Aşağı Saksonya Eyaleti Müzesi giriş ücreti 4€ ve her cuma günü 14:00-18:00 saatleri arasında müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze pazartesi günleri kapalı ve diğer günler 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

3.Masch Park

Masch Park – kaynak ; flickr / Yi Lin Jiang

Özellikle yapay göletiyle yaz aylarında yoğun ilgi gören Masch Park, turistlerin yanında yerel halkın da popüler gezi duraklarından biri.

1913 yılında açılmış olan park, Hannover’in en gözde tarihi yapılarından biri olan Yeni Belediye Binası’nın hemen arkasında, merkezi bir konumda bulunuyor. Park, kış aylarında turistler tarafından pek tercih edilmiyor olsa da, burası yaz aylarında ciddi anlamda kalabalık olabiliyor. Köpeğini gezdirmeye çıkan, koşu ve yürüyüş yapan Almanların yanı sıra park, birçok turist tarafından tercih ediliyor.

Parkın en önemli cazibe merkezi Belediye Binası olsa da, etrafta yürüyüş yapabileceğiniz parkurları ve güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz manzaraları da görebilirsiniz.

4.New Town Hall (Yeni Belediye Binası)

Hannover da Gezilecek yerler
Yeni Belediye Binası – kaynak ; flickr / Bogdan Tapu

Hannnover’in en ünlü yerlerinden biri olan Yeni Belediye Binası, görkemli mimari yapısı ve iç mekan dekorasyonuyla öne çıkıyor. 1913 yılında inşa edilmiş olan binanın tasarımı bir belediye binasından çok sarayı andırıyor.

Farklı mimari stillerin bir araya geldiği belediye binasının kubbesinin zirvesine çıkarak Hannover’in muhteşem panoramik manzarasını da seyredebilirsiniz. Günümüzde Hannover tarihi ile ilgili kalıcı bir koleksiyona ev sahipliği yapmasıyla ilgi gören bina, belediye başkanının konutu olarak hizmet veriyor.

Belediye binasının iç mekanını turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. Binanın en ilgi çeken eseri ise, Hodler Salonu’nda bulunan, Reform sırasında Hanover’ın dönüşümünü kaydeden İsviçreli Sembolist Ferdinand Hodler’in büyük duvar resmi oluyor.

Yeni Belediye Binası, Hannover’de gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olmasının yanında, bu tarihi yapının bulunduğu çevre ise, Hannover’de nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal konumlu yer.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Pazar ve pazartesi kapalı. Diğer günler 10:00-18:00

5.Aegidienkirche

Hannover Gezi Rehberi
Aegidienkirche

Hannover’in en eski kiliselerinden biri olan ‘Aegidienkirche’nin tarihi 1163 yılına uzanıyor. İkinci dünya savaşı sırasında ciddi anlamda hasar almış olan kilise, savaş sonrasında restore veya yeniden inşa edilmeden olduğu gibi bir anıt olarak bırakılmış. Savaşın bir hatırlatıcısı olarak yıkık bir halde duran kilise, yine de görülmeye değer mimari yapılardan biri.

Hannover’in eski kent bölgesinde Yeni ve Eski Belediye Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan kilise, görkemli çan kulesiyle de ilgi görüyor.

1985 yılında bir başka savaştan etkilenen şehir olan Hiroşima’dan çanın eklenmesiyle günümüzdeki halini almış olan bu anıt kilise, Hannover’de kaçırılmaması gereken bir çekim merkezi.

6.Staatsoper Hannover (Opera Binası)

Opera Binası – kaynak ; flickr / Hans Permana

Neoklasik bir mimariye sahip Hannover’in en etkileyici yapılarından biri olan Staatsoper (Hannover Opera Binası), opera hayranları için birinci sınıf deneyim sunuyor olsa da, bilet ücretleri ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden binayı, turlar ile gösterinin olmadığı bir zamanda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Hannover’in opera binası İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar gördü ve 1948’de yeniden inşa edildi. 1985’te akustik iyileştirildi ve 1996 ile 1998 arasında sahne ekipmanı restore edilerek günümüzdeki halini aldı.

7.Kröpcke

Hannover Gezi Rehberi
Kröpcke – kaynak ; flickr / hartmut_podeyn

Hannover’in geleneksel buluşma yerlerinden biri olan Kröpcke Meydanı, şehrin en modern kesiminde bulunuyor. Hem turistler hem de yerel halkın popüler gezi duraklarından biri olan meydan, Georgstrasse ve Bahnhofstrasse’nin kesişme noktasındaki merkezi konumuyla da ilgi görüyor. Meydan yakınlarında şehrin önde gelen restoranlarını, cafelerini, barlarını ve bazı alışveriş mağazalarını bulabiliyorsunuz.

Meydanın en önemli cazibe merkezi ise II. Dünya Savaşı’nda hurda olan, orijinali 1885 yılına uzanan bir saatin kopyası oluyor. Orijinali yıkıldıktan sonra 1977 yılında meydana dikilmiş olan kopya saat, günümüzde de meydanın en önemli çekim merkezi olmaya devam ediyor. Hem yeme içme hem de alışveriş ve konaklama için tercih edebileceğiniz Kröpcke meydanı çevresinde konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Bu meydana yakın bir otelde konaklayacak olursanız, Hannover’de görülmesi gereken en önemli yerlere yürüme mesafesinde olacağınız gibi, şehirdeki en fazla restoran, cafe, bar ve alışveriş seçeneğine sahip olursunuz. Meydan, Hannover’de hemen her şeyi bir arada bulabileceğiniz muhteşem bir konumda yer alıyor. Meydana 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan 4 yıldızlı Central-Hotel Kaiserhof konaklama için düşünülebilecek en popüler otel.

8.Altes Rathaus (Hannover Eski Belediye Binası)

Hannover Eski Belediye Binası – kaynak ; flickr / tnarik innael

Hannover’in şirin pazar yeri Marktplatz, tarihi Eski Kent’in (Altstadt) merkezinde yer alır ve şehrin en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkar. Hannover Eski Belediye Binası da, bu pazar meydanında bulunan en önemli tarihi yapılardan biri.

Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan bu görkemli bina, Kuzey Alman Tuğla Gotik tarzının en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Binanın görkemli mimari yapısının yanı sıra, seçmenlerin ve prenslerin armaları ve portreleri, aynı zamanda bir halat yerine küçük parmakların birbirine bağlanmasıyla yapılan eski moda bir oyun olan Luderziehen tasvirinin yer aldığı cephe de oldukça dikkat çekiyor.

9.Market Church (Pazar Kilisesi)

Pazar Kilisesi – kaynak ; flickr / Alan Samuel

Eski Belediye Binası’yla aynı meydanda bulunan Pazar Kilisesi‘nin tarihi ise 14. yüzyıla uzanıyor. II. Dünya Savaşı sırasında hasar almış olmasına rağmen orijinal yapısının büyük bir bölümünü günümüze kadar korumuş.

Süslü ve gösterişli bir dış cepheye sahip olan kilisenin iç mekanı da en az kilise cephesi kadar ilgi çekici bir dekorasyona sahip. İç mekanda, 1370 yılında yapılmış olan vitray pencereler ve 1480’den kalma kanatlı yüksek sunakta altın varakla kaplanmış Tutku sahnelerinden yontulmuş paneller görülmeye değer.

10.Nanas (Nanalar)

Nanas – kaynak ; flickr / Gabriella Alu

Nanalar, Pop Art’ın diliyle, büyük boy seks özelliklerine sahip, duygusal, renkli hacimli kadın bedenlerini tasvir eden Fransız sanatçı Niki de Saint Phalle‘nin (1930-2002) heykelleridir.

Her biri farklı şekilde tasvir edilmiş olan bu heykeller, Eski Belediye Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

“Nana”, Fransızcada modern, kendine güvenen, erotik ve kötü kadın biçimi için muğlak bir terim olarak kullanılır.

Nanalar önce canlılık, kadınlık, engelleme ve gelenek olmadan özgür şekillendirme anlamına gelir, tüm kadınları kendi içlerinde birleştirirler. 1974’te polyesterden yapılmış üç renkli, hacimli “nana” Hannover’deki “Leibnizufer der Leine” üzerine yerleştirilmiş. O günden günümüze Hannover’in en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya da devam ediyor.

11.Georgengarten

Georgengarten – kaynak ; expedia.com

Ağaçlarla çevrili tarihi bir gezinti yoluna sahip olmasıyla ilgi gören Georgengarten, Hannover’in en renkli ve en canlı parkı. Özellikle sonbahar ve ilkbaharda farklı renklere bürünmesiyle ilgi gören park, görkemli bir saray binası ve diğer zarif yapıları ile muhteşem bir peyzaj bahçesi olarak hizmet veriyor.

Hannover’in en romantik çekim merkezlerinden biri olan park, Georgenpalais adı verilen tarihi bir saraya da sahip. 18. yüzyıldan kalma dekorasyonu ve mobilyalarıyla öne çıkan bu saray da, park içerisinde kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden. Saray, bir sanat koleksiyoncusu ve korgeneral tarafından yaptırılmış ve daha sonra kendisinden sonra sarayı ve bahçeleri yeniden adlandıran Hannover Kralı III. George‘a satılmış.

Parkın öne çıkan özellikleri arasında, 12 iyonik sütunlu 18. yüzyıldan kalma dairesel bir yapı olan Leibniz Tapınağı yer alıyor. Ayrıca park içerisinde cafe & restaurant olarak hizmet veren bir mekan da bulunuyor.

II. Dünya Savaşı sırasında, şehirdeki birçok cazibe merkezi gibi hasar almış olan park, 1990 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Georgengarten’ın bir diğer önemli cazibe merkezi ise, Wilhelm Busch Müzesi. Adını aldığı ünlü şair ve tasarımcının hayatını ve zamanlarını kapsayan müze, birbirinden değerli objelere ve eserlere ev sahipliği yapıyor. Yeteri kadar zamanınız varsa, parka kadar gelmişken göz atabileceğiniz bir müze.

Kalıcı karikatür ve çizgi roman sergilerinin yanı sıra müze, dünyanın en büyük Busch eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Napolyon’un 700’den fazla karikatürünün yanı sıra yaklaşık 400 yıl öncesine dayanan hiciv sanatı örneklerinden oluşan benzersiz bir koleksiyonu da bu müzede görebiliyorsunuz. Ayrıca müze, düzenli ziyaret sergilerinin yanı sıra eğitim atölyelerine, müzik konserlerine, edebi ve mutfak etkinliklerine ve çocuklara yönelik programlara ev sahipliği yapıyor.

12.Herrenhausen Bahçeleri

Herrenhausen Bahçeleri

Hannover Kralları döneminden kalma bir bahçe zinciri olan Herrenhausen Bahçeleri, iki güzel İngiliz tarzı park olan Welfengarten ve Georgengarten’ı ve orkide, palmiye ve kaktüs evlerinin bulunduğu bir botanik bahçesi olan Berggarten’i kapsıyor. Ayrıca burada, çağlayanlar, çeşmeler, limonluk ve bahçe tiyatrosu ile Almanya’daki Erken Barok bahçesinin en iyi korunmuş örneklerinden biri olarak kabul edilen, 1666’dan kalma Grosser Garten’ı (Büyük Bahçe) da görebilirsiniz.

Herrenhausen’in kuzey ucunda, 1846’da Kral Ernest Augustus ve Kraliçe Friederike için inşa edilen ve Britanya Kralı I. George’un mezarını içeren Anıt Mezar yer alır. Ayrıca yakın zamanda yeniden inşa edilen Herrenhausen Sarayı da görülmesi gereken yerler arasında.

Bir zamanlar kraliyet yazlık evi olan bu görkemli konak, bir kitapçı ve cafenin yanı sıra, şehrin zengin Barok dönemiyle ilgili orijinal eserlerin ve belgelerin sergilendiği Schloss Herrenhausen Müzesi‘ne ev sahipliği yapıyor.

13.SEA LIFE Centre Hannover

Hannover Gezi Rehberi
SEA LIFE Centre Hannover

Hannover’de çocuklarla gezilecek yerler arasında olan Sea Life Centre, aslında çocuklardan çok yetişkinlerin ilgi gösterdiği bir yer. Şehrin Leine nehri kadar yakın olan deniz türlerini, Karayipler gibi uzaktaki tropik destinasyonlara kadar kapsıyor.

3.500 deniz canlısını görebileceğiniz bu merkezde ayrıca, 37 havuz ve tankında Küba timsahları, vatozlar, ahtapotlar ve köpekbalıkları gibi çok çeşitli tropikal balıklar ve kaplumbağaları görebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 17,50€

14.Berggarten

Berggarten – kaynak ; flickr / eph2810

Herrenhausen Bahçeleri’nden biri olan Berggarten, 3.000 türden 20.000 bitki yetiştiren dünyanın önde gelen botanik bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle görülmeye değer bir yer olduğundan, farklı giriş ücreti ödeyerek görebileceğiniz bu botanik bahçesini de mutlaka listenize ekleyin derim.

Tropikal bitkiler, kaktüsler ve Kanarya Adaları’nın subtropikal florası için dört adet seraya ev sahipliği yapan bahçenin ana cazibe merkezi ise derin tropik yapraklara karşı çiçek açan, 800 bitkiden oluşan Avrupa’nın en büyük orkide koleksiyonuna sahip olan Orkide Evi’dir.

 • Giriş ücreti ; 8€

15.Maschsee Gölü

Maschsee Gölü – kaynak ; flickr / David Kaczmarek

Hannover’in tam kalbinde yer alan Maschsee, yapay bir göl. Çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapmasıyla, hem turistler hem de yerel halk arasında ilgi gören göl, 1936 yılında tamamlanmış. Yaklaşık 2.5 km uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde olan göl, çevresindeki birbirinden güzel ağaç ve çiçeklerle güzel bir manzara sunuyor.

Şehrin en büyük ve en yoğun spor ve rekreasyon alanı, hem yelkenli hem de motorlu tekneler – hem de Maschsee Plajı’nda güneşlenme imkanına da sahip. Özellikle yaz aylarında Almanların tercih ettiği bu plaj, turistler arasında da rağbet görüyor.

Göl ayrıca birçok mükemmel patika ile çevrelenmiş. Yürüyüş ve piknik yapmak için de şehirdeki en ideal yer.

Ayrıca yaz aylarında Hannover’i ziyaret ediyorsanız, her yıl iki milyondan fazla ziyaretçiyi çeken, müzik ve havai fişek gösterileriyle büyük bir festival olan Maschseefes’i ziyaret etmeyi unutmayın.

Hannover’de Gezilecek Diğer Turistik Yerler

Hannover’de 2 günden daha uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, Hannover’e yakın gezilecek yerlere göz atabilir veya şehir merkezine birkaç km uzaklıkta bulunan diğer çekim merkezlerini de görebilirsiniz. Ayrıca yine şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan, fakat çok da popüler olmayan aşağıdaki turistik noktalara da göz atmayı unutmayın.

16.Eilenriede Ormanı

Hannover’in doğu tarafında, 1.600 dönümlük bir alanı kaplayan olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip Eilenriede Ormanı bulunuyor. Avrupa’nın en büyük şehir içi ormanlarından biri olmasıyla öne çıkan Eilenriede, keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda patika ve dizgin yollarının yanı sıra oyun alanları ve açık alanlara ev sahipliği yapıyor.

Şehir merkezinden ve turist trafiğinden az da olsa uzaklaşmak, mis gibi hava eşliğinde güzel bir yürüyüş yapmak istiyorsanız Eilenriede, Hannover’de gezilecek en güzel yer diyebilirim.

Çocuklar için oldukça büyük bir oyun alanına da ev sahipliği yapan Eilenriede ormanında yapılacak şeyler arasında, Hannover Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmek, geniş parkur ağında yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek de var. Özellikle çocuklarınızla Hannover’i ziyaret ediyorsanız ormanlık alan içerisinde yer alan hayvanat bahçesini gördüğünüzden emin olun.

17.Ernst August Anıtı

Ernst August Anıtı

Hauptbahnhof’un ana girişinin hemen önünde, Hannover Kralı Ernest Augustus için yapılmış güzel bir anıt bulunuyor. Bu anıt, daha çok bulunduğu konumu ile ilgi görüyor. Yani anıt çevresi, Hannover’de görülecek en güzel yerlerden biri. Anıt çevresinde birkaç tarihi yapıyı daha görebilir, yakınlardaki mağazalara da göz atabilirsiniz.

Ernest-Augustus, bu anıtta süvarilerle süslenmiş at sırtında tasvir edilmiş.

18.Marienburg Kalesi

Hannover de gezilecek yerler blog
Marienburg Kalesi – foto ; wikipedia / Raycer

Hannover’in yaklaşık 20 km güneyinde yer alan Marienburg Kalesi, Hannover’de günübirlik turlar ile gezip görülecek en popüler cazibe merkezlerinden. Neo-Gotik mimarisiyle etkileyici bir dış cepheye sahip olan bu kalenin tarihi ise 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor.

1857’de Hannover Kralı V.George tarafından eşi Saxe-Altenburg’lu Marie için bir doğum günü hediyesi olarak yaptırılmış olan kalenin öne çıkan özelliklerinden biri de, Hannover’de İkinci Dünya Savaşı boyunca hiç dokunulmamış, hasar almamış tek yapı olması.

Hannover’de gezilmesi gereken yerler için yeteri kadar zaman ayırdıktan sonra, Almanya’nın diğer popüler şehirlerinden olan Hamburg veya Bremen‘e de kısa bir tren yolculuğu ile gidebilirsiniz. Hannover Hamburg arası trenle yaklaşık 1.5 saat, yani Hamburg’da konaklamadan da günübirlik bir gezi ile bu şehri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Bremen Hannover’e trenle yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunuyor.

Hannover’e Ne Zaman Gidilir ?

Foto ; flickr / Patrick Müller

Hannover için en iyi zaman festivallerin de yapıldığı yaz aylarıdır. Ancak Hannover’de konaklamadan yeme içmeye kadar hemen her şey yaz aylarında ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Bu yüzden Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim, ayları da Hannover’i ziyaret için düşünülebilecek zamanlar.

Hannover Kaç Günde Gezilir ?

Foto ; flickr / Patrick Müller

Hannover günübirlik bir gezi ile de ziyaret edilebilir, fakat Hannover’de gezilecek yerler arasında olmazsa olmaz çekim merkezlerinin hemen hepsini görmeyi planlıyorsanız en azından 2 gününüzü bu şehir için ayırın derim.

Hannover Gece Hayatı

Hannover gezi rehberi blog

Hannover’de gece hayatı, Berlin veya Münih kadar canlı olmasa da, yine de çok sayıda bar ve gece kulübü de bulabilirsiniz. Aslında Hannover, daha çok iş adamlarına hitap eden barlarıyla ilgi görüyor. Ancak birkaç gece kulübü bulmak da mümkün.

En popüler ve en kaliteli mekanlar ise ‘Welze’ bölgesinde bulunabiliyor. Hannover’de mekanlar, gecenin geç saatlerinde daha da hareketleniyor. Yani 9-10 gibi Hannover’de dışarı çıkmayı planlıyorsanız, aradığınız tempoda bir gece hayatını bulamayabilirsiniz.

Hannover’deki popüler gece kulüpleri ise ; Palo Palo, Osho Discothek, Weidendamm Monkey’s ve İnfinity Club, gece kulüplerinin ve barların büyük bir bölümü ise Hannover’de gezilecek yerler arasında popüler olan Mitte bölgesinde bulunuyor.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR