Park Güell Barselona & Giriş Ücreti, Tarihi, Hakkında Bilgi

Barselona'nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Park Güell, şehirdeki birçok önemli eserde imzası olan Gaudi'nin başyapıtlarından biri. Şehir merkezine ve Barselona'daki diğer turistik noktalara biraz uzak olsa da, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Barselona’nın birçok önemli mimari eserinde imzası olan Antoni Gaudi tarafından tasarlanmış olan Park Güell, şehirdeki en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri. 1900-1914 yılları arasında inşa edilmiş olup, 20. yüzyılın “bahçe kenti hareketinden” esinlenmiş olan park, Gaudi’nin ölene kadar yaşadığı yer olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Gaudi’nin en ünlü eserlerinden olan Sagrada Familia Kilisesi ve Casa Mila gibi yapılara göre, çok daha farklı konseptte tasarlanmış olan park, bugün sadece Barselona’nın değil, İspanya’nın da en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz park, şehir merkezine yakın bir konumda bulunuyor olsa da, Barselona’da gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerine biraz uzak bir konumda olduğunu unutmayın.

Park Güell’de Görülecek Yerler

1.Serpentine Bench

Serpentine Bench – Kaynak ; flickr.com/jorge-franganillo

Park Güell’in etrafındaki teras boyunca dolanan tanınmış bir mozaik çini bank olan Serpentine Bench, parkın en dikkat çeken eserleri arasında yer alıyor. Rengarenk çinilere sahip bu bank, Gaudi tarafından icat edilen ve Katalonya’nın modernizm ve sürrealizm dönemlerinde yaygın olarak kullanılan Trencandís tekniği kullanılarak oluşturulmuş.

2.El Drac (Ejderha)

El Drac (Ejderha) – Kaynak ; flickr.com/ctsnow

Parktaki en dikkat çeken eserlerden biri de, rengarenk Ejderha heykeli. Park Güell’in kapılarında bulunan mozaik semender heykeli, Barselona’nın simgesi olarak kabul ediliyor ve “Park Güell kertenkelesi” gibi birden çok isimle anılıyor.

3.Avusturya Bahçeleri ve Gaudi Evi Müzesi

Gaudi Evi Müzesi – Kaynak ; flickr.com/batuceper

Başlangıçta belediye bitki fidanlığı olarak kullanılan Avusturya Bahçeleri, adını 1977’de Avusturya’dan bağışlanan ağaçlardan alıyor.

Avusturya Bahçeleri’nden, özellikle Eusebi Güell zamanında inşa edilmiş iki güzel ev olmak üzere, parkın muhteşem manzaralarını görebilirsiniz. Bu iki evden biri ise, günümüzde Gaudi Evi Müzesi olarak hizmet veriyor.

4.Hipostil Odası

Hipostil Odası

İlk olarak 1907 yılında bir pazar yeri olarak kurulmuş olan Hipostil Odası, çatının dayandığı 86 sütundan oluşuyor. Sütunlar 6 metre yüksekliğe, 1.2 metre çapa sahip ve sekizgen şeklinde dor düzenindedir.

Tavan, geleneksel kil tuğlalar kullanılarak inşa edilmiş ve kiremit mozaiklerle kaplı küçük kubbelerden oluşuyor. Buraya ejderha merdivenlerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

5.Portico Çamaşır Odası

Portico Çamaşır Odası

Eğimli bir şekilde inşa edilen Çamaşır Odası, bir okyanus dalgasını taklit edecek şekilde tasarlanmış. Dokulu duvarlar ve baştan sona koordine edici heykeller ile oluşturulan dış taraftaki sütunlar, yukarıdaki yolu sabitlemek için yerleştirilmiş.

Gaudi, yaratıcılığını çevredeki doğal çevre ile harmanlamak için bu tasarımı kullanmış. Boydan boya geçitler, dokulu yüzeyleri yamaçta harmanlanarak evleri birbirine incelikle bağlamak için tasarlanmış. İspanyol güneşinin kavurucu sıcağından kaçmak ve yenilikçi Katalan mimarisine en iyi şekilde şahit olmak için bu bölümü de mutlaka görün deriz.

6.Yunan Tiyatrosu (Doğa Meydanı)

Yunan Tiyatrosu (Doğa Meydanı) – Kaynak ; flickr.com/livio-barcella

Park Guell Anıtsal Bölgesi’nin merkezindeki Hipostil Odası’nın üzerinde yer alan Yunan Tiyatrosu, Plaça de la Natura (Doğa Meydanı) olarak yeniden düzenlenmiş. Açık hava gösterilerine ev sahipliği yapacak şekilde tasarlanmış olan alan, Park Güell’de en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

Burası, ‘TERAS’ olarak da bilinir. Ayrıca burası Gaudi Evi Müzesi’nin dışında giriş ücreti olan bir bölümdür. Buradan eşsiz bir manzara seyretmek istiyorsanız 8€ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.

7.Porters Lodge Pavilion

Porters Lodge Pavilion

Park Guell’in ana girişi, Carrer d’Olot’ta yer almaktadır. Girdikten sonra girişin her iki tarafında iki pavilion (köşk) bulacaksınız. Bu binalar, Porter’s Lodge Pavilion’u oluşturur. Daha çok çatıları ile dikkat çeken bu yapılar da, park içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

8.Passeig de las palmeras

Passeig de las palmeras – Kaynak ; flickr.com/karoly-lorentey

Las Palmeras geçidi olarak da bilinen bu bölüm, rengarenk ve nadide çiçeklerle ve muhteşem ağaçlarla dolu büyüleyici bir taş geçididir.

9.El viaducte dels enamorats

El viaducte dels enamorats – Kaynak ; flickr.com/frogtrail-images

Aşıklar Viyadüğü olarak da bilinen El viaducte dels enamorats, çift olarak Park Güell’i ziyaret eden hemen herkesin mutlaka uğradığı bölümlerden biri. Ayrıca burada çoğu zaman keman veya akustik gitar çalan sokak sanatçılarını da dinleyebilirsiniz.

Park Güell Hakkında Bilgiler

Park Güell Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/emmabee97

Park Güell’in toplamda 3 girişi bulunuyor. Ana giriş Carrer d’Olot veya Carrer de Larrard olarak biliniyor. Bu giriş, Porter’s Lodge Pavilion’un yanındadır. İkinci giriş Passatge de Sant Joseph de la Muntanya ve üçüncüsü de Plaça de la Natura olarak bilinen Carretera del Carmel’dir.

Park içerisinde yer alan ‘Anıtsal Gaudi Bölgesi’ni de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Burası parkın odak noktası olduğundan ve en güzel fotoğraf karelerini buradan çekebileceğinizden dolayı 8€’ya değecektir.

Eğer bu bölümü görmek istiyorsanız, uzun bilet kuyruklarına girmek yerine biletinizi online olarak almanız da yarar var. Sıcak yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, açık havada bilet için kuyrukta beklemek pek de hoş olmuyor. Biletinizi online olarak http://www.parkguell.cat/en/buy-tickets/ adlı adresten satın alabilirsiniz.

Barselona’nın en yoğun turist trafiğine sahip yerlerinden biri olan Park Güell’i mümkünse sabahın en erken saatlerinde ziyaret edin. Özellikle sıcak yaz aylarında Barselona’yı ziyaret ediyorsanız, öğle sıcağı ve kalabalık bunaltıcı olabiliyor.

Ayrıca park, gün batımı manzarasıyla da turistler arasında bir hayli popüler. Hava karardıktan sonra park iyi aydınlatılmadığından dolayı, güzel fotoğraf kareleri yakalayamasanız da, gün batımından çok güzel manzara fotoğrafları çekebiliyorsunuz.

Park Güell’e Ücretsiz Giriş

Kaynak ; flickr.com/guillaume-baviere

Bundan birkaç yıl öncesine kadar 18:00’dan sonra bazı turistler güvenliğin ayrılmasıyla ücretsiz olarak ‘Anıtsal Gaudi Bölgesi’ni ziyaret ediyordu.

Bugünlerde güvenliğin daha sıkı olduğu söyleniyor. Açıkçası 8€ için böylesine bir macera yaşamaya sanıyoruz gerek yok. Ancak illa ücretsiz olarak bu alanı görmek istiyor ve 8€’yu ödemek istemiyorsanız, sabah 08:00’den önce parkı ziyaret edebilir ve bu alanı park açılmadan ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Park Güell Giriş Ücreti 2022

Parkın hemen her alanına girişler ücretsiz. Parkın ücretli olan alanı Monumental Gaudi core (Anıtsal Gaudi) bölgesine giriş için 2022 yılı sonu itibariyle 10€ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Park Güell Ziyaret Saatleri

Parkı kış aylarında haftanın her günü 08:30-18:30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 08:00-20:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Parka son giriş, kapanış saatinden 1 saat önce yapılmaktadır.

NOT : Bu 8€’ya alacağınız bilet ile Gaudi Evi Müzesi’ni ziyaret edemiyorsunuz. Bu müze ev için ayrıca bilet satın almanız gerekiyor.

Kaynak ; flickr.com/john-weiss

Park Güell Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan parka, yürüyerek kolaylıkla ulaşamıyor olsanız da, Barselona’nın birçok önemli cazibe merkezinden veya merkezden toplu taşıma araçlarıyla kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Parka en kolay H6, D40, 24 ve 92 hat otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. H6 ve D40 otobüsleri Travessera de Dalt’ta durmaktadır. Bu otobüs durağı, parkın ana girişi olan Carrer de Larrard’a 10 dakika yürüme mesafesindedir. 24 ve 92 hatlarındaki otobüsler ise parka 3-5 dakika yürüme mesafesindeki Carretera del Carmel-Park Güell’de durmaktadır.

Kaynak ; flickr.com/loic-pinseel

Ayrıca parka yeşil hat L3 metrosu ile ulaşım da mümkün. Bu metrolar ile parka 20 dakika yürüme mesafesinde olan Lesseps veya Vallcarca adı verilen istasyona gidebilirsiniz.

Park Güell Tarihi

Park Güell Tarihçesi
Kaynak ; flickr.com/xiquinhosilva

Barselona’nın en ikonik yeşil alanlarından biri olan Park Güell inşaatı 1900 yılında başlamış. Başlangıçta bir konut alanı olarak tasarlananan parkın “bahçe şehir hareketi” olarak bilinen İngiliz şehir planlamasında 20. yüzyılın başlarındaki hareketten esinlendiği söyleniyor.

Eusebi Güell tarafından ünlü mimar Antoni Gaudi‘ye yaptırılan parkta, toplamda 60 ev olacaktı. Yani park, bir yeşil alan olarak değil, bir yerleşim alanı olarak tasarlanmıştı. Bu tasarlanan evlere de şehrin en seçkin insanları yerleştirilecekti.

Ancak Barselona’nın seçkinleri, Eusebi Güell’in planıyla ilgilenmedi ve 60 evden sadece ikisi inşa edildi. Birinci Dünya Savaşı ve ilgisizlik, projenin 1914’te terk edilmesine neden olmuş ve sonunda, 1922 yıllında arazi halka açık bir parka dönüştürülmüş.

Parkın en ironik kısmı ise, araziye yapılan iki ev de satılamamıştı. Ancak Güell sonunda Gaudi’yi evlerden birini satın almaya ve ailesiyle birlikte burada yaşamaya ikna etmiş.

Park Güell, halka açık bir park haline getirildiği günden günümüze Barselona’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Barcelona Park Guell
Barcelona Park Guell – foto kaynak ; flickr / francesco netto

Park Güell’e Yakın Nerede Kalınır ?

Barselona’da nerede kalınır ? sorusuna henüz karar vermediyseniz, şehirdeki en çok otele ve Park Güell’e ev sahipliği yapan ”Gracia” bölgesinde konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, Park Güell’e kısa bir yürüme mesafesinde olursunuz. Bunun yanı sıra yine Gaudi’ye ait eserlerden biri olan Casa Vicens’e de yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ancak Casa Mila, Casa Batllo ve Sagrada Familia Kilisesi gibi Barselona gezilecek yerler listesinin önde gelen turistik noktalarına yürüyerek gidemezsiniz.

Bu cazibe merkezleri Gracia bölgesine yaklaşık olarak 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani metro veya otobüslerle 10 dakikadan daha kısa sürede bu cazibe merkezlerine gidilebilir.

Gracia bölgesi, Barselona’nın şehir merkezine nazaran çok daha ekonomik bir konaklama sunar ve toplu taşıma ağı da oldukça gelişmiştir.

Park Güell’e yakın otel önerisi olarak da ;

Hotel Ronda Lesseps – 4 Yıldız

Hotel Ronda Lesseps

Havaalanı servisi, aile odaları, barı ve restoranı olan bu lüks otel, Barselona’daki en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri. Park Güell’e 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan tesis yüksek konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla düşünülebilecek seçeneklerden.

Hotel BESTPRICE Gracia – 1 yıldız

Hotel BESTPRICE Gracia

Barselona’nın en ucuz otellerinden. Gayet şık ve modern odalara sahip olan tesis, parkın girişine 15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Fiyatı ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesis, Barselona’nın en çok rezervasyon alan tesislerinden biri.

Rocket Hostels Gracia

Rocket Hostels Gracia

Barselona’nın en popüler hostellerinden biri olan bu tesis, paylaşımlı odalarıyla hizmet veriyor. Park Güell‘e sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan tesis, daha çok düşük bütçeli Barselona gezisi planlayan gezginlerin tercih ettiği bir yer.Booking.com

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Content is protected !!