Ana SayfaİspanyaBarselona Gezi RehberiBarselona Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Barselona Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Rehberi

Barselona Havaalanı (Josep Tarradellas Barselona-El Prat (BCN) havaalanı), birçok farklı ulaşım aracıyla şehir merkezine çok iyi bağlantılara sahip.

Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine otobüs, tren, taksi, paylaşımlı veya özel transfer ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım seçeneklerinden hangisini tercih edeceğiniz varış saati, kişi sayısı, bütçeniz ve konaklayacağınız yere göre değişiklik gösterebiliyor.

Eğer Barselona’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Passeig de Gracia yakınlarında konaklamayı planlıyorsanız, hem otobüslerle hem de trenlerle otelinize en yakın durak olan Passeig de Gracia istasyonuna gidebilirsiniz. Bu istasyondan bölgedeki otellerin çoğu da yürüme mesafesinde.

Barselona-El Prat Havaalanı’nda iki terminal bulunuyor. Birinci terminal, ikincisine nazaran çok daha fazla yoğun oluyor. Türkiye’den Barselona’ya direkt olarak gidiyorsanız çok büyük bir ihtimalle birinci terminalde ineceksiniz. İspanya’nın ve Avrupa’nın diğer şehirlerinden ucuz havayolu firmalarıyla bu şehre geliyorsanız da, ikinci terminalde inmeniz muhtemel.

Ayrıca Barselona’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazımızı ve şehirdeki popüler turistik cazibe merkezlerine göz atmak için de Barselona gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Barselona Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Araçları

Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna en popüler cevap, şüphesiz hem uygun fiyatı hem de kısa yolculuk süresiyle trenlerdir. Bu trenler otobüsler gibi her 5-10 dakikada bir hareket etmese de, hala şehir merkezine ulaşım için en ideal ve en popüler ulaşım araçlarıdır. Tabii alternatif olarak aşağıdaki tüm seçenekleri de göz önünde bulundurmanız da yarar var.

İşte Barselona El Prat Havaalanı şehir merkezi ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekler ;

1.TREN

Tenfe Treni – Foto kaynak ; flickr / Rui Reis

Havalimanından Barselona şehir merkezine ulaşmanın en ucuz yollarından biri terminal 2’nin hemen yanında bulunan istasyondan trene binmektir. İspanyol demiryollarına Renfe denir ve R2 treni sizi her 30 dakikada bir Barselona’nın merkezine götürür.

Barselona Havaalanı treni RENFE, şehre ulaşmak için en popüler seçeneklerden bir tanesi. Tren, havaalanındaki tren platformu ile El Clot istasyonu arasında çalışır ve bilet ücreti 4,60€’dur.

Bu trenlerle şehir merkezine (Passeig de Gracia bölgesine) ortalama 25 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz.

Trenler, terminal 2’deki tren istasyonundan her 30 dakikada bir hareket ediyor. İlk tren 06:38’de ve son tren 23:38’dedir. Terminal T1 üzerinden geliyorsanız, iki terminali birbirine bağlayan ücretsiz servis otobüsüne binmeniz gerekecek. Çünkü bu tren sadece terminal 2’den hareket ediyor.

Trenler, şehir merkezinde sadece iki istasyonda duruyor (Estació Sants ve Passeig de Gracia). Bu yüzden, trene binmeden önce otelinizin hangi istasyona daha yakın olduğunu kontrol etmenizde de yarar var. Eğer Barselona’nın önemli cazibe merkezlerine (Sagrada, Casa Mila veya Casa Batllo) yakın bir otelde rezervasyon yaptırdıysanız inmeniz gereken istasyon çok büyük bir ihtimalle Passeig de Gracia olacaktır.

Son olarak, trenlerden sonra metrolara aktarma yapabileceğinizi de unutmayın. Eğer oteliniz yukarıdaki istasyonlara yakın değilse, aktarma yapmanız veya trenden sonra taksiye binmeniz gerekebilir.

Barselona havaalanında tren istasyonu nasıl bulunur ? ; Tren istasyonunun girişi T2B binasındadır (Terminal 2). Gidiş salonuna giden yürüyen merdivenden aşağı inin, ardından üstü kapalı yaya köprüsünden yürüyerek otoyolu geçin. Daha sonra işaretleri takip ederek istasyona ulaşabilirsiniz.

T1 terminalinden çıkmak için platformun sonuna kadar yürümeniz ve sol kapıdan havalimanı binasından çıkmanız gerekiyor. Orada, sizi ücretsiz olarak tren istasyonuna götürecek servislerin durağını bulacaksınız. Bu servislerle terminal 2’ye ulaştıktan sonra işaretleri takip ederek istasyonu bulabilirsiniz.

2.Otobüs

Barselona havaalanı şehir merkezi arası ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri de otobüslerdir.

Havaalanında iki tür otobüs bulunuyor, bunlardan biri sizi direkt olarak şehir merkezine götürecek olan ekspres (Aerobus) otobüs, diğeri ise normal halk otobüsü. Normal havaalanı otobüsleri daha ucuz olsa da, bunlarla Aerobus’a nazaran daha uzun yolculuk yapabileceğinizi unutmayın.

-AEROBUS

Aerobus (Ekspres) Otobüs – kaynak ; flickr / erica fischer

Aerobus mavi renkli ve özel bir şirket tarafından işletiliyor. Bu otobüsler doğrudan terminal binasının önünden kalkar. Bu yüzden bulması en kolay olanıdır.

Aerobus ile Katalunya Meydanı’na (Plaça de Catalunya) kadar gidebilirsiniz. Bu meydan, Barselona’nın kalbinin attığı yerlerden biri olduğu için şehirdeki birçok otele de yakındır.

Yolculuk Katalunya Meydanı’na ortalama 30 dakika sürmektedir (trafiğe bağlı olarak değişebilir). Bu otobüsler ayrıca Plaza España, Urgell ve Plaza Universitat duraklarında da durur.

Aerobus çok rahat ve güvenilir bir hizmete sahiptir ve yolculuk ücreti 7,90€’dur. Otobüste bagajınız için ayrılmış bir alan da vardır. Biletinizi otobüsün içinden de satın alabilirsiniz (Tabii bozuk paranız varsa).

Bu ekspres otobüsü 5:30’dan 01:00’e kadar çalışır ve her 10-15 dakika bir hareket eder. Ayrıca çok iyi olmasa da otobüs içerisinde ücretsiz wifi hizmeti de vardır.

Biletler, duraklardaki otomatlardan (sadece Havaalanı ve Pl. Catalunya) veya önceden Aerobus web sitesinden çevrimiçi olarak satın alınabilir. İnternet üzerinden satın alınan biletler, satın alma tarihinden itibaren bir yıl geçerlidir.

NOT ; Her iki terminalde de bu ekspres otobüslerinin durakları bulunuyor. Terminal T1’deki Aerobus durağı, gelen yolcu salonundan bir kat aşağıdadır. Oraya ulaşmak için, geliş terminalinin en altına kadar yürümeniz, aşağı inen bir rampaya doğru sola dönmeniz ve doğrudan durağın önüne gelmeniz gerekiyor.

-HAVAALANI OTOBÜSÜ

Gün boyunca (05:00 – 23:50 arası), 46 numaralı otobüs her iki havalimanı terminalinden Plaça d’Espanya’ya hareket eder. Halihazırda bir T-casual veya Hola Barcelona satın almadıysanız, yolculuk ücreti 2,40€’dur. Eğer havaalanına gece geliyorsanız 46 numaranın yerine geçen N17 nolu otobüsü kullanmanız gerekecek. Bilet fiyatları ve ortalama seyahat süresi her iki otobüste de hemen hemen aynıdır.

Bu halk otobüsü, Aerobus’tan biraz daha ucuzdur ancak daha yavaş, daha az sıklıkta (saatte 2) hareket etmesi ve bagaj için ayrılmış bir alana sahip olmaması gibi dezavantajları vardır.

Terminallerin yakınındaki otobüs duraklarından hareket eden bu otobüslerle merkeze ortalama 40-50 dakikada gidebilirsiniz.

3.Metro

Foto kaynak ; somtoseeks.com

Barselona havaalanı metrosu (L9 sud), her iki havaalanı terminalinden şehrin güneybatısındaki üniversiteye gider ve 15 duraktan oluşur.

Metrolar pazartesiden perşembeye sabah 5’ten gece yarısına kadar her 7 dakikada bir, cuma günleri sabah 5’ten gece 2’ye ve cumartesi sabahı 5’ten pazar gece yarısına kadar kesintisiz hareket eder.

Barselona havaalanından L9 sud metrosu doğrudan şehir merkezine bağlanmıyor. Bu yüzden Torrassa (L1) veya Collblanc (L5) hattından başka bir hatta aktarma yapılması gerekiyor. Bu yüzden metrolar ile şehir merkezine ulaşım pek de kolay olmayabiliyor, özellikle otelinize yakın metro istasyonu bulunmuyorsa.

Metro bilet ücreti ise 5,15€ ve seyahat süresi de yaklaşık 30 dakika sürüyor.

NOT ; Eğer metrolarla Barselona’nın kalbi konumunda olan Katalunya Meydanı’na gitmek istiyorsanız, kırmızı metro hattına Torrassa istasyonundan aktarma yapmanız gerekiyor. Provença, Diagonal veya Sagrada Familia tarafına gitmek istiyorsanız Torrassa’dan 1 durak sonra olan Collblanc istasyonunda inip, mavi metro hattına aktarma yapmanız gerekir.

Eğer uçağınız Terminal 2’ye varıyorsa, havalimanı metrosunu kullanmanın pek bir anlamı yok. Metro istasyonu tren istasyonunun hemen yanında olduğu için aynı köprüden geçmeniz gerekiyor. Bu yüzden terminal 2’ye gelirseniz metrolar yerine trenleri kullanmayı ciddi anlamda düşünün. Trenler daha kısa sürede şehir merkezine giderken metrolar çok fazla istasyonda durduğu gibi aktarma yapmanız da gerekiyor.

4.Taksi

Havaalanı taksileri – kaynak ; flickr / Lili

Taksiler, Barselona havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en konforlu araçlar olsa da, en pahalı olan ulaşım yöntemidir.

Merkeze taksilerle ortalama 30 dakikada gidebilirsiniz ve taksimetre ücreti ise yaklaşık olarak 45-50€’dur. Özel transfer hizmetleri de hemen hemen aynı ücrette olduğundan taksiler yerine özel transfer hizmetini de düşünebilirsiniz.

Hem terminal 1 hem de terminal 2 çıkışında taksileri bulabilirsiniz.

Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız taksiler de pek fena seçenek sayılmaz, ayrıca taksilerle otelinizin kapısına kadar gidebileceğinizi de unutmayın.

Son olarak, eğer merkeze ulaşım için taksileri tercih edecek olursanız 20:00-08:00 saatleri arasında gece tarifesi uygulandığını ve diğer birçok havaalanında olduğu gibi sabit bir ücret olduğunu da unutmayın.

Sonuç olarak yukarıdaki seçeneklerden hangisini tercih etmeliyim ? diye soracak olursanız da ;

Bu, bütçe, varış zamanı, nerede kalacağınız, grubunuzda kaç kişinin seyahat ettiği, ne kadar bagaj taşıdığınız ve kişisel tercihinize göre değişiklik gösterebilir. Ancak aşağıdaki durumlara göre de hangi aracı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Eğer oteliniz Plaça de Catalunya, Plaça de la Universitat veya Plaça de Espanya yakınında ise, kesinlikle Aerobus adı verilen ekspres otobüsleri tercih edin derim.

Çok fazla bagajınız yoksa ve yukarıdaki bölgelerin yakınlarında değil de, şehrin başka bir bölgesinde kalıyorsanız da trenleri veya metroları tercih edin. Eğer 1-2€ çok önemli değil diyorsanız da metrolar yerine trenleri tercih edin. Çünkü metro biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Ama metroların, Barselona Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen yöntemler olduğunu da unutmayın.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR