Ana Sayfa Avrupa İspanya Madrid'de Gezilecek Yerler | Madrid'de Görülecek 12 Yer

Madrid’de Gezilecek Yerler | Madrid’de Görülecek 12 Yer

Modern müzeleri ve tarihi yerleri ile hem tarih hem de sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunan Madrid’de gezilecek birbirinden değerli yerler bulunuyor.

Alışveriş severler için de güzel bir deneyim sunan bu şehirde en fazla göreceğiniz şeylerden biri müzeler olacaktır. Birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan bu müzeler, şehirdeki en turistik yerlerden.

İspanya’nın başkenti Madrid’de görülmesi gereken yerlerin dışında, yapılacak da birbirinden güzel aktiviteleri bulabilirsiniz. Hem çocuklarla hem de çift olarak bu şehirde yapılacak onlarca şey var.

Madrid Gezilecek Yerler Listesi 2020

Şehirde turistik yerler, genel olarak saraylardan, müzelerden ve meydanlardan oluşmaktadır. Özellikle Puerta del Sol adı verilen meydan, şehrin kalbinin attığı yerdir ve şehirdeki en kalabalık yerlerdendir.

Bu meydan, şehirdeki önemli noktalara da oldukça güzel bir konumda bulunuyor. Eğer, Madrid gezisi için güzel bir başlangıç noktası arıyorsanız, bu meydanı deneyebilirsiniz. Şehrin en önemli cazibe merkezleri bu meydana yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

1.Puerta del Sol

Puerta del Sol
Puerta del Sol

Madrid’in en güzel meydanları arasında olan Puerta del Sol, şehrin en hareketli yerlerinden biri.

Hemen hemen tüm turistik yerlere açılan kapısı olan bu meydan yakınlarında, aradığınız birçok şeyi rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Birbirinden güzel alışveriş mağazaları, havalı kafeler ve birinci sınıf restoranlarla çevrili olan bu meydan da görülecek de güzel yerler bulabilirsiniz.

Burası sadece şehrin değil, İspanya’nın da tam merkezi olarak bilinmektedir.

Madrid hakkında az çok araştırma yaptıysanız, ayı ve çilek ağacı heykeli görmüş veya duymuşsunuzdur. İşte bu heykel tam olarak bu meydanda bulunmaktadır. Instagram için en fotojenik yerlerden biridir.

2.Plaza Mayor

Plaza Mayor - Madrid Gezilecek Yerler Blog
Plaza Mayor

Madrid’in en ünlü meydanları arasında olan ”Plaza Mayor” meydanı, Puerta del Sol’dan sonra şehrin en hareketli yeridir.

Bu meydan, Puerta’ya göre biraz daha farklı. Burası, çok daha fazla tarihi yerler ile çevrili ve çevrede görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır.

Taç giyme törenlerinden boğa güreşlerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapmış, şehrin bu ana meydanı, Madrid’de gezilecek önemli noktalar arasındadır.

Madrid’de yemek için de en güzel adreslerden biri olan bu Rönesans Meydanı’nın tarihi 1600’lü yıllara kadar gitmekte. Bu yüzden de şehrin en güzel tarihi yerlerini burada bulabilirsiniz.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de, meydanda bulunan kafelerden birinde oturmak ve insanların koşuşturmacasını seyretmektir. Restoranlar biraz pahalı olsa da, nefes almak veya bir şeyler içmek için buradaki kafelere göz atabilirsiniz.

3.Reina Müzesi – Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi
Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Kısaca Reina Müzesi olarak bilinen, oldukça geniş koleksiyona ev sahipliği yapan Reina Müzesi, şehirdeki en güzel müzelerden biridir. Turistlerin favori müzelerinden biri olması ve merkezi bir konumda bulunmasından dolayı da, mutlaka listeye eklenmesi gereken bir yer.

Daha çok İspanyol sanatına odaklanmış olan bu müzede Picasso ve Dalí’nin birçok eserini görebilirsiniz.

Tabi bu ünlü isimlere ek olarak daha birçok İspanyol sanatçıların eserlerini de bu müzede görebiliyorsunuz.

Daha Fazla Bilgi için : Web sitesi

4.Almudena Katedrali

Almudena Katedrali
Almudena Katedrali

Madrid’in tarihi yerleri arasında en dikkat çeken yapılardan biri olan Almudena Katedrali, Madrid’in Katedrali olarak da bilinmektedir.

Papa John Paul tarafından 1993 yılında açılışında kutsanmış olan bu dini yapı, görkemli yapısı ve barok cephesiyle görülmeye değer.

5.Debod Tapınağı

Debod Tapınağı
Debod Tapınağı

Yine güzel bir tarihi yer olan Debod Tapınağı, Eski bir Mısır Tapınağı’dır.

Oldukça popüler noktalardan biri olan bu dini tapınak, Mısır’dan bir armağan olarak 1968 yılında şehre getirilmiş.

Tapınağın tarihi ise, M.Ö 2. yüzyıla kadar gidiyor. O dönemde Kral Adikhalamani için inşa edilmiş olan bu tapınak, birbirinden iyi korunmuş süslemelere, anıt çevresinde güzel bir bahçeye ve yansıtıcı havuzlara sahiptir.

Buradaki havuzların yansıması da daha çok fotoğraf severleri buraya çekmektedir. Şehirde en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu tarihi tapınağa da mutlaka göz atın deriz.

6.Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı
Madrid Kraliyet Sarayı

Şehirdeki en ünlü yerler arasında olan Kraliyet Sarayı, yemyeşil bahçelere bakan bir tepenin üzerinde konumlanmıştır.

Granit ve beyaz Colmenar adı verilen taşlardan yapılmış olan bu saray, Philip V tarafından 18. yüzyılda yaptırılmış.

Görkemli Neoklasik cephesiyle göz kamaştıran bu yapının kraliyet koleksiyonları ve freskleri, sırf bu sarayı ziyaret etmek için yeterli nedendir.

Rokoko tarzındaki salonları, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan odaları, halılar ve aynalar gibi birçok eseri bu sarayda görebilirsiniz. Velázquez, Goya, Rubens, El Greco ve Caravaggio’nun tablolarını ise, saray duvarlarında görebiliyorsunuz. Tüm odaları ve salonları göremiyor olsanız da, gördükleriniz ile eşsiz bir saray deneyimi yaşayabilirsiniz.

7.Retiro Park

Retiro Park Kristal Saray
Retiro Park – Kristal Saray

Madrid’in şehir merkezinde huzur dolu bir yer arıyorsanız, Retiro Parka mutlaka göz atın deriz.

120 hektarlık bu süper geniş alan, şehirdeki turist karmaşasından ve insan trafiğinden kaçmak için en güzel noktalardan.

17. yüzyıldan kalma tarihi bir park olan Retiro’da yapılacak da birçok turistik aktivite bulabilirsiniz. Kristal Saray, burada mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca park içerisinde birçok ünlü çeşmeyi de bulabilirsiniz.

Prado Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunan bu parkta, Alfonso XII anıtının yanındaki Büyük Gölet üzerinde kürek çekerek çevreyi keşfetmeyi de unutmayın. Parkı en güzel fotoğraflarını ve kürekli tekne gezisinde yakalayabilirsiniz.

Montezuma Selvi adı verilen ağaç ise, parktaki en yaşlı ağaçtır ve görülmeye değerdir. Ağacın tarihi 1633 yılına kadar gitmektedir.

8.Prado Müzesi

Prado Müzesi - Madrid Gezilecek Yerler Blog
Prado Müzesi

Madrid’in en güzel müzeleri arasında olan Prado, birbirinden değerli koleksiyonlara sahip olmasıyla ünlü.

5 binden fazla tabloya ev sahipliği yapmasıyla, Louvre ile yarışacak türden olan bu müzedeki eserlerin büyük bir bölümü 100’den fazla odada sergilenmektedir. Tabi tüm odaları gezmek için vaktiniz olmasa da, belli başlı değerli koleksiyonları görmek için turlara katılmayı da düşünebilirsiniz.

Dünyaca ünlü Rönesans ve Barok ustalarının birbirinden değerli koleksiyonlarını görebileceğiniz bu müze sadece İspanya’nın değil, tüm dünyanın en önemli ve en bilinen müzelerindendir.

9.Cibeles Meydanı ve Sarayı

Cibeles Meydanı ve Sarayı
Cibeles Meydanı ve Sarayı

Madrid’in en güzel yerlerinden biri olan Cibeles Meydanı, aynı isimde sahip olduğu saray ile ünlüdür.

Günümüzde Madrid’in Belediye Meclisinin evi olarak hizmet veren bu saray, bembeyaz mimarisinin dışında, gözlem güvertesinden sunduğu manzara ile de turistlerin favori adreslerindendir.

Bu gözlem güvertesinden görebileceğiniz manzara, nefes kesen türden olmasa da, şehrin en iyi görebileceğiniz yerlerdendir.

ünlü Cibeles Çeşmesi’nin de bulunduğu bu saray meydanı, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne güzel erişim sunmaktadır. Ayrıca, şehirdeki en hareketli ve en canlı yerlerden biridir.

10.Gran Via Caddesi – Madrid’de Alışveriş

Gran Via Caddesi
Gran Via Caddesi

Madrid’de alışveriş için bir planınız varsa, mutlaka Gran Via Caddesi’ne uğrayın. Burasın Madrid’in en meşhur yeri. Ayrıca en kalabalık caddesidir.

Bu caddede, dünyaca ünlü markaları sıralanmış şekilde bulabiliyorsunuz. Bu ünlü alışveriş mağazalarının dışında, birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da burada bulabilirsiniz. Tabi bu caddenin şehirdeki en pahalı caddelerden biri olduğunu da unutmayın.

Burası her ne kadar alışveriş için güzel bir adres olarak bilinse de, Madrid’de gece hayatı için de en klas yerlerdendir. Hava karardıktan sonra, bambaşka bir yere dönüşen Gran Via Caddesi’nde, şehirdeki en iyi gece kulüplerini ve barlarını bulabilir, sabahın erken saatlerine kadar eğlenebilirsiniz.

11.Gate of Europe – KIO Kuleleri

KIO Kuleleri - Madrid Gezilecek Yerler Blog
KIO Kuleleri

Avrupa Kapısı Kuleleri veya KIO Kuleleri olarak da bilinen bu modern yapının bulunduğu yer, süper turistik bir yer olmasa da, Madrid’de gezilecek noktalar arasındadır.

Dünyanın ilk eğik gökdelenleri olması bakımından önemli. Ayrıca Madrid’e gittim demenin, birkaç instagram profil fotoğrafı oluşturabileceğiniz güzel bir yer. Görünüşte yer çekimine meydan okuyormuş gibi duran bu kuleleri de listenize ekleyin deriz.

12.Santiago Bernabéu Stadyumu

Santiago Bernabéu Stadyumu
Santiago Bernabéu Stadyumu

Madrid’e kadar gidipte Santiago Bernabeu’yu görmeden de olmaz.

Real Madrid Takımının evi olarak bilinen bu stadyum, 85 bin kişilik kapasitesi ile oldukça büyük. Maçları izleme şansınız olsa da, aşırı pahalı biletlerden dolayı, sadece stadyumu boşken görmek ile de yetinebilirsiniz.

Bu stadyumu dilerseniz turlar ile de gezebiliyorsunuz. Bu turlar sizi soyunma odalarına kadar götürüyor. Bireysel olarak görecek olursanız da, bilet fiyatları biraz daha uygun. Ama biraz da futbol tarihi dinlemek isterseniz mutlaka bu turlara katılın deriz.

Göz At : Barselona gezilecek yerler

Madrid’in Gezilecek Diğer Yerleri

  • Plaza de Espana (İspanyol Meydanı) : Oldukça küçük olan bu meydan, Gran Via Caddesi’ndeki yoğun alışveriş temposundan sonra dinlenebileceğiniz güzel yerlerden. Birkaç heykele ev sahipliği bu meydanı da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa listenize ekleyebilirsiniz.
  • Las Ventas : Madrid’in güreş alanı. Bilet ücretleri oldukça pahalı olsa da, arenayı dışarıdan görmek için bile göz atabileceğiniz yerlerden.
  • Puerta de Alcalá ; Madrid’in en güzel anıtlarından biri olan ”Alcala Kapısı” da Madrid’in gezilecek önemli yerleri arasında.
  • San Miguel Pazarı ; Bir pazar yeri olan bu yapı, 1916 yılında yapılmış oldukça eski bir yapı. Bir pazarda aklınıza gelebilecek birçok şeyi bulabileceğiniz, San Miguel Pazarı’na da uğrayabilirsiniz.

Madrid’de gezilecek yerler, tabi ki bu 12 yer ile sınırlı değildir. Daha şehirde yapılacak birbirinden güzel şeyleri, görülecek önemli yerleri ve birçok cazibe merkezini bulabilirsiniz. Fakat bu şehirde fazla zamanınız yoksa ve 2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, listedeki 12 yer ile başlamanız da yarar var. Ayrıca, Madrid’de çok daha fazla zamanınız varsa, şehir çevresindeki görülecek yerlere de göz atabilirsiniz. Birbirinden güzel kasabaları ve önemli yerleri şehir yakınlarında bulabilirsiniz.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Budapeşte Parlamento Binası | Tarihi, Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Macaristan Parlamento Binası olarak da bilinen, gotik mimarisiyle şehirdeki en dikkat çeken yapılardan biri olan Budapeşte Parlamento Binası, Tuna nehri boyuncu tüm güzelliği ve...

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...
error: Content is protected !!