Barselona Casa Mila Hakkında Bilgi & Giriş Ücreti Ve Ulaşım

Tarihi 1906 yılına uzanan, Barselona'nın en gösterişli binalarından biri olan Casa Mila, şehrin en hareketli ve en renkli caddelerinden biri olan Passeig de Gracia'da bulunuyor. Gaudi'nin bu eserine şehirdeki birçok turistik cazibe merkezinden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Dünyaca ünlü efsanevi mimar Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olan Casa Mila” Barselona’nın en popüler çekim merkezlerinden biri. Şehrin en hareketli ve en turistik semtlerinden olan Eixample bölgesinde Passeig de Gracia adı verilen caddede bulunan bu gösterişli yapı, dünyanın en ilginç mimariye sahip binalarından biri olarak da biliniyor.

Barselona’nın en çok fotoğraflanan yapılarından biri olan Casa Mila, Casa Batllo ve Sagrada Familia Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. Bulunduğu merkezi konumuyla şehrin hemen her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu bina, daha çok çatısı ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çekiyor olsa da, dış cephesi de oldukça ilgi görüyor.

Yerel halk tarafından taş ocağı anlamına gelen ‘La Pedrera’ olarak da anılan Gaudi’nin bu muhteşem eseri, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Günümüzde bu bina, bir de sergi alanına sahip. Ayrıca avlu, tavan arası, zemin kat, çatı alanı ve La Pedrera dairesi de ziyaretçiye açık.

Barselona’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazımızı ve diğer popüler cazibe merkezlerine göz atmak için de Barselona gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Casa Mila Hakkında Bilgiler

Casa Mila Çatısı

1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınan Casa Mila’yı çatı katından gezmeye başlayın. Asansörle çatı katına çıkabilir, burada muhteşem şehir manzarasını, orijinal spiral bacalarını görebilirsiniz. Tavan arası, Gaudi’nin en iyi eserlerinden bazılarını vurgulayan küçük bir müzeye ev sahipliği yapar. Burada Gaudi’nin çizimlerini ve planlarını görebilirsiniz.

Daireler restore edilmiş olmasına rağmen, kapı kollarına kadar hemen her şey orijinal olarak kalmış. Ayrıca bu daireler o dönemin mobilyaları ve sanat eserleriyle döşenmiş.

Zemin katta başka bir sergi alanı bulunuyor. Burada yerel ve uluslarası sanatçılara ait birbirinden değerli eserler de sergileniyor.

Adını binayı yaptıran Pere Mila‘dan alan Casa Mila, benzersiz, tamamen kendinden destekli bir kireçtaşı cepheye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Antoni Gaudi’nin diğer eserlerinden olan Casa Batllo’a ve Sagrada Familia’ya benzetiliyor olsa da, kıvrımları ve farklı eklektik tasarımlarıyla diğer eserlerinden oldukça farklı bir stile sahip olduğu söylenebilir.

Bina içerisinde bir de etkinlik salonu bulunuyor. Düzenli olarak burada çok sayıda konser yapıldığı gibi, bina, farklı performanslara da ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca binanın çatısı akşam saatlerinde de ziyaretçiye açık. Işıklandırmalar ile çok daha güzel bir görüntüye sahne olan Casa Mila çatısından, ışıkların açılmasıyla bambaşka bir görünüme kavuşan Passeig de Gracia caddesi de görülmeye değer.

Casa Mila Bölümleri

Dışarıdan bakıldığında tek bir bina gibi duran Casa Mila, aslında iki binanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir bina kompleksidir. Bina, hem dış cephesi, hem iç mekandaki süslemeleri ve eserleriyle dikkat çekiyor. Binada görülecek önemli bölümler ise ;

1.Casa Mila Çatısı

Casa Mila Hakkında Bilgiler
Casa Mila Çatısı – Kaynak ; flickr / Keith Ewing

Şüphesiz turistlerin en çok ilgisini çeken yer Casa Mila binasının çatısı oluyor. Dalgalı zeminler ve spiral bacalarla muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan çatı katı, bu binanın en sevilen bölümü. Buradan avluya bakarak birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Binanın kıvrımlarını en iyi burada görebilirsiniz. Ayrıca binanın çatısında Barselona’nın, özellikle Passeig de Gracia adlı caddenin manzarası da muhteşem.

Casa Mila’yı ikonik bir eser ve birbirinden değerli heykellere de ev sahipliği yapan çatı katının bazı kısımlarında mozaik süslemeleri de görmek mümkün.

2.Avlu

Avludan görünüm

Casa Mila, iki ayrı apartman bloğu olarak inşa edilmiş olsa da, avlu sayesinde tek bir binaymış hissi yaratılmış. Binanın çatısından sonra en çok fotoğraflanan yer de avlu bölümüdür.

Burada çok sayıda çiçek motifli duvar resimleri görebilirsiniz. Bu duvar resimleri çoğunlukla, doğanın, Gaudi’nin çalışmaları üzerindeki etkisini gösteren çiçekleri ve ağaçları tasvir ediyor. Mitolojik yaratıkların olduğu başka duvar resimleri de bulunur. Hem çatıdan hem de zemin kattan avluyu mutlaka görün derim.

3.Tavan Arası

Tavan Arası sergi bölümü – Kaynak ; flickr / dennis wright

Antoni Gaudi‘nin yaşamı ve eserine bir övgü olarak düzenlenmiş olan tavan arası, Gaudi’nin tasarımlarının ve binalarının çoğunun, görseller, ölçekli modeller, planlar ve fotoğraflar aracılığıyla kapsamlı bir şekilde belgelendiği yerdir. Bir nevi müze görevi gören bu bölüm de, binanın en ilgi çeken bölümlerinden biri.

Gaudi’nin tasarımlardaki dini etkisi ve doğaya yakınlığı burada depolanan tasarımlarda açıkça görülebilir.

4.Pedrera Daireleri

Casa Mila hakkında

Binanın dördüncü katı Pere Milà’nın ailesiyle yaşadığı ünlü La Pedrera dairesine ev sahipliği yapıyor.

İç mekan o dönemin mobilyaları ve sanat eserleriyle süslenmiş. Yatak odaları, oturma odası, banyo, mutfak ve hatta çocuk oyuncakları bile o dönemin izlerini yansıtıyor. Ayrıca yine dördüncü katta bir dairede 1905’ten 1929’a kadar Barselona’da yaşamı gösteren bir görsel-işitsel sunum da bulunuyor.

Casa Mila Tarihi

Çatı Katı – Kaynak ; flickr / Snapdoc

Casa Mila’nın tarihi ile ilgili en dikkat çeken şey, binanın birkaç kez el değiştirmesi ve restore edilmeden önce neredeyse bakıma muhtaç durumda kalmış olmasıdır. Binanın odaları ofis ve ikamet yeri olarak da kullanıldığından bugünkü görünüme gelmesi pek de kolay olmamış.

1906-1912 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından Pere Mila için yapılmış olan Casa Mila, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş ve hemen ardından da eski ihtişamına kavuşturulması için kapsamlı bir restorasyon sürecine alınmış.

Günümüzde sadece Barselona ve İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en farklı mimari yapılarından biri olarak kabul edilen Casa Mila, Barselona’nın en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kaynak ; flickr / Francisco Schmidt

Casa Mila Giriş Ücreti

Casa Mila’ya giriş ücreti 2022 yılı itibariyle ; yetişkinler için 24€, 7-12 yaş arası çocuklar için 13€ ve 0-6 yaş arası çocuklar için ise ücretsizdir.

Bu bilet fiyatları online olarak alındığı zamanlarda geçerli. Casa Mila’dan bilet alacak olursanız, yetişkinler için 27€, 7-12 yaş arası çocuklar için ise 16€ ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca bu biletlere ücretsiz İngilizce ses rehberi de dahildir.

Biletlerinizi online olarak alacak olursanız, Casa Mila’da bilet kuyruğuna girmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca online bilet aldığınızda giriş ücreti birkaç euro daha ucuz olmaktadır.

Bina merdivenleri de oldukça güzel bir mimariye sahip – Kaynak ; flickr / Francisco – Schmidt

Casa Mila Gece Turu

Casa Mila gece turu bilet fiyatı yetişkinler için 34€, 7-12 yaş arası çocuklar için 17€ ve 0-6 yaş arası çocuklar için ise ücretsizdir.

Bu gece turlarıyla binanın çok daha farklı bir yanını görebilirsiniz. Muhteşem ışıklandırmalara sahip olan çatı katı, özellikle ışıklar açıldıktan sonra bambaşka bir görünüme sahip oluyor. Ayrıca giriş ücretine 1 bardak şampanya da dahildir.

Çatı Katı – kaynak ; flickr / Ctj71081

Casa Mila Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü açık olan binayı kış aylarında 09:00-18:30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 09:00-20:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Binaya son giriş, kapanış saatinden yarım saat öncedir.

Gece turu çalışma saatleri ise ; Kış aylarında 19:00-21:00 saatleri arasında, yaz aylarında ise 21:00-23:00 saatleri arasındadır.

Casa Mila Giriş Ücreti
Casa Mila Çatı Katı – kaynak ; flickr / ed menendez

Casa Mila Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İspanya’nın en turistik şehirlerinden olan Barselona’da Eixample semtinde, Passeig de Gracia caddesinde bulunan Casa Mila’ya şehirdeki birçok yerden çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Binaya ulaşım için en kolay yol metroları kullanmaktır. L3 – yeşil hat veya L5 – mavi hat üzerinden ‘La Pedrera’ metro istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu istasyon ile Casa Mila arası kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Ayrıca binaya 7,16,17, 22, 24 ve V17 nolu otobüslerle de ulaşım mümkün.

YAKINLARDA NELER VAR ?

Yine Passeig de Gracia caddesinde bulunan, Antoni Gaudi’nin bir diğer önemli eseri olan Casa Batllo, Casa Mila’ya sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca Sagrada Familia Kilisesi’ne de yürüyerek 30-40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz de, metro ile La Pedrera istasyonundan 10 dakikada kiliseye ulaşabilirsiniz.

Plaça Catalunya ve La Rambla ise Casa Mila’ya 20 dakika yürüme mesafesinde.

Plaça Catalunya, Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda tarihi yapılarla çevrili bir meydan. La Rambla ise Barselona’nın en turistik ve en canlı bölgelerinden biri.

La Rambla Caddesi, Barselona’da alışveriş için en ideal yer olarak biliniyor ve mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Casa Mila Hikayesi
foto kaynak ; flickr / francisco schmidt

Casa Mila (La Pedrera) Yakınlarındaki Popüler Oteller

Barselona’da en popüler konaklama bölgelerinden biri olan Passeig de Gracia, Casa Mila ve Casa Batllo gibi şehrin en önemli cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Buradaki konaklama birimlerinin büyük bir bölümü, şehirdeki birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olduğu gibi, toplu taşıma araçlarının en iyi bağlantısına sahip olmasından dolayı, Barselona’nın herhangi bir yerine çok kolay bir ulaşım sunuyor.

Casa Mila’ya (La Pedrera) 10 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunan popüler otel önerileri ;

Majestic Hotel & Spa Barcelona GL – 5 yıldız

Majestic Hotel & Spa Barcelona GL

Passeig de Gracia caddesine bakan terası ile öne çıkan bu ultra lüks otel, neoklasik tarihi bir binada hizmet veriyor. Casa Mila’ya 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesisten, Barselona’nın en gözde çekim merkezlerine de yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hotel Barcelona Center – 4 yıldız

Hotel Barcelona Center

Passeig de Gracia caddesine ve Casa Mila’ya 5 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Barcelona Center, konum olarak şehirdeki en merkezi otellerden biri. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve ultra modern odalarıyla öne çıkan bu tesis, Barselona’da en çok rezervasyon alan otellerden.

Praktik Bakery – 3 yıldız

Praktik Bakery

Bünyesinde kaliteli bir fırın bulunan Praktik Bakery oteli, Barselona’da Diagonal Metro’ya 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca Casa Mila binası ile otel arası sadece 250 metre mesafededir.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Content is protected !!