Barselona Casa Batlló Hakkında Bilgiler & Mimarisi, Ulaşım

Gaudi'nin en önemli ve en dikkat çeken eserleri arasında olan Casa Batlló, hem etkileyici mimarisi hem de çatı katından sunduğu eşsiz Passeig de Gracia caddesi manzarasıyla şehirdeki en popüler turistik çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Gaudi'nin Barselona'daki eserlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan bu Modernizm ve Art Nouveau örneği bina, şehirdeki kaçırılmaması gereken ender yerlerden biri.

Barselona‘nın en ünlü bölgelerinden biri olan Passeig de Gràcia’da bulunan Casa Batlló, şehirdeki en değerli simge yapılardan biri olarak biliniyor. Barselona’nın en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinden biri olan bu tarihi bina, mimarisi nedeniyle kemik ev olarak da anılıyor.

Muhtemelen tüm zamanların en ünlü Katalan mimarı olan Antoni Gaudi, Casa Batlló’nun yanı sıra şehrin en ikonik simge yapılarından olan Sagrada Familia Kilisesi ve Casa Mila‘nın da mimarı. Barselona’daki birçok eserinde olduğu gibi bu eserinde de Katalan modernizmi veya Art Nouveau olarak adlandırılan, zengin dekorasyon tercihi ve asimetri ve organik temaları tercih eden bir stili yansıtıyor.

Halk arasında “Kemikler Evi” anlamına gelen Casa dels Ossos takma adını almış olan bina, inşa edildiği günden günümüze Barselona’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor…

Casa Batlló Hakkında Bilgi

Casa Batllo Hakkında Bilgiler
Foto Kaynak ; flickr / soomness

1904-1906 yılları arasında bir ev olarak inşa edilmiş olan Casa Batlló, Josep Batlló tarafından yaptırılmış.

Katalan Modernist mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bina, Barselona’nın kalbinde, Passeig de Gracia bölgesinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Gaudi’nin tıpkı Casa Mila eserinde olduğu gibi bu binanın içini, odalarını ve çatı katını da görebiliyorsunuz. Antoni Gaudi bu binada benzer teknikleri kullanmış olsa da, yine de tamamen farklı bir stile sahip diyebiliriz.

Casa Batlló, aslında tamamen baştan inşa edilen bir yapı değil. Yani Gaudi, hali hazırda burada bulunan binayı bir nevi yenileyerek günümüzdeki haline getirmiş. Buradaki tarihi ev 1877 yılında inşa edilmiş ve 1900 yılında da zengin tekstil fabrikası sahibi Josep Batlló tarafından satın alınmış. Ancak Gaudi, binada yapmış olduğu değişikliklerin yanı sıra, binaya katlar da eklemiş. Ana daireyi tamamen yeniden tasarlayan Gaudi, çatı katını da inşa etmiş. İşte bu yüzden de bina birçok turist tarafından başlı başına Gaudi’nin eseri olduğu düşünülüyor.

Barselona gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Casa Batlló günümüzde bir müze-ev olarak hizmet veriyor. Yani binanın merdivenlerini, iç holü, odaları ve çatı katını görebiliyorsunuz.

Binanın çatı katı ise en dikkat çeken bölüm oluyor. Çünkü burası hem sunduğu eşsiz manzarası hem de ev sahipliği yaptığı konserleriyle öne çıkıyor. Yaz aylarında haftanın en az 2 günü yapılan bu konser ve etkinlik biletlerin fiyatı ciddi anlamda pahalı olabiliyor olsa da, yeteri kadar bütçeniz varsa mutlaka göz atın derim.

Foto Kaynak ; flickr / soomness

Casa Batlló Giriş Ücreti

Casa Batllòó giriş ücreti 2022 yılı itibariyle ; yetişkinler için 25€, 7-18 yaş arası çocuklar için 22€ ve 7 yaşın altındaki çocuklar ise ücretsiz olarak binayı ziyaret edebiliyor.

Giriş biletinizi binadaki bilet gişesinden alabileceğiniz gibi online olarak da satın alabiliyorsunuz. Ancak online olarak biletinizi alacak olursanız ‘Skip the line’ adı verilen hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Yani yine 25€ ücrete hiçbir sıra beklemeden direkt olarak binaya giriş imkanı sağlayan biletleri online olarak satın almak mümkün. Bunun için getyourguide.com.tr adlı web sitesini kullanabilirsiniz.

Casa Batllo İçi
Casa Batllo İçi – Kaynak ; flickr / Luco Florio

Casa Batlló Ziyaret Saatleri ; Binayı haftanın her günü 09:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Düşük sezonda binanın 1-2 saat daha erken kapanabileceğini de unutmayın.

Casa Batlló Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İspanya‘nın en turistik ve en renkli şehirlerinden biri olan Barselona’da, Passeig de Gracia bölgesinde bulunan Casa Batlló’a şehrin birçok noktasından yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Kemikler Evi olarak da bilinen bu binaya en kolay ulaşım yöntemi ise metroları kullanmak. 2, 3 ve 4 nolu metro hatlarını kullanarak binaya kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Passeig de Gràcia metro istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, 7, 16, 17, 22, 24, 28, H10 ve V15 nolu otobüslerle de binaya ulaşım mümkün.

Casa Batllo İçi
Casa Batllo İçi – Kaynak ; flickr / Terry Chapman

YAKINLARDA NELER VAR ?

Casa Batlló, yukarıda da bahsettiğim üzere Barselona’nın kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen Passeig de Gracia bölgesinde bulunuyor. Yani şehirdeki birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine bu binadan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu turistik yerler arasında yine Gaudi’nin eseri olan Casa Mila’ya yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca Plaça Catalunya adı verilen meydana ve Barselona Modernizm Müzesi’ne Casa Batlló’dan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Casa Batlló Tarihçesi

Dış Cephe – Kaynak ; flickr / Antonio Cinotti

1877 yılında inşa edilmiş bir bina, 1900 yılında Josep Batlló tarafından satın alınmış. Ancak Batlló ailesi, başka hiçbir ailenin sahibi olamayacağı bir binaya sahip olmak istiyordu ve bunun için bu satın alınan binanın yeniden tasarlanmasına karar verdi. Antoni Gaudi ise bu iş en mükemmel isimdi. 1904 yılında Gaudi tarafından yenileme işlemleri başlamıştı. Ancak Gaudi sadece binayı modern şekilde yenilemenin yanı sıra, binaya ek katlarda çıkmıştı. Böylece bina 1906 yılında günümüzdeki görünümüne kavuşturularak tamamlandı.

Ev, bir sigorta şirketi Seguros Iberia tarafından 1954 yılında bir ofis için satın alındığı tarihe kadar Batlló ailesi tarafından kullanılmıştı. Binanın cephesindeki balkonların ve binanın iç odalarının yenilenmesi de dahil olmak üzere çeşitli yenileme çalışmaları 70’li ve 80’li yıllarda gerçekleşti.

Evin yeni sahipleri 1993 yılında evi satın aldıklarında yenileme çalışmaları, Casa Batlló’nun şehir için birkaç önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaya başladığı 1995 yılına kadar devam etti. 1995 yılında ise bir müze-ev konseptinde hizmet vermeye başlamış olan bina, günümüzde de bu özelliğini koruyor. Her yıl 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ev şu anda bir UNESCO Dünya Mirası alanı ve Barselona’da bir simge olup, Gaudi’nin çalışmalarını ve modernizmini en iyi şekilde keşfetmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Casa Batlló Mimarisi

Casa Batllo Çatısı
Casa Batllo Çatısı – Kaynak ; Flickr / William Helsen

Bina mimari açıdan ele alındığında Gaudi’nin amacının düz çizgilerden kaçınmak olduğu hissine kapılabiliyorsunuz. Casa Batlló’nun ön cephesinin büyük bir kısmı kırık seramikler ile kaplı ve simetrik olmayan bir şekilde yapılmış. Binanın çatı kısmı kavisli bir şekilde dinazor ya da ejderhaya benzetilmeye çalışılmış ve büyük bir oranda da başarılı olunmuş.

Peri masallarındaki gibi bir dış cepheye ve etkileyici bir iç mekana sahip olan binada da, tıpkı Gaudi’nin diğer eserlerinde olduğu gibi düz çizgi kullanılmamış.

Zemin kat, özellikle alışılmadık yaprak damarları ağı, düzensiz oval pencere ve tavandan cepheye akan heykel gibi taş işçiliği ile dikkat çekiyor. Arada birkaç düz çizgi de vardır ve cephenin çoğu kırık seramik karo ile yapılmış renkli bir mozaik ile dekore edilmiş. Genel olarak bina mimarisi Modernizm ve Art Nouveau örneği olarak kabul ediliyor.

Casa Batlló Yakınlarındaki Oteller

Casa Batlló, Barselona’nın en hareketli ve en çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Passeig de Gracia bölgesinde bulunuyor. Henüz Barselona’da nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, şehirdeki en popüler bu konaklama bölgesine de göz atabilirsiniz. Gaudi’nin bu şaheserine yakın bir otelde konaklayacak olursanız, şehrin önde gelen tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz.

İşte Casa Batlló yakınındaki en popüler oteller ;

Hotel Royal Passeig de Gracia – 4 yıldız

Hotel Royal Passeig de Gracia

Casa Batlló‘a sadece 3 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Royal, adından da anlaşılacağı üzere Passeig de Gracia’da bulunuyor. Konum olarak merkezi bir yerde bulunduğundan kendi kategorisindeki otellere nazaran biraz daha pahalı bir konaklama sunuyor olsa da, Barselona’nın en çok rezervasyon alan tesislerinden biri. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

El Avenida Palace – 4 yıldız

El Avenida Palace

Casa Batlló ile El Avenida Palace adlı bu otel arası sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Lüks bir konaklama sunan otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve büyük havuzuyla öne çıkıyor. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Praktik Èssens – 3 yıldız

Praktik Èssens

Gaudi’nin şaheserine 5 dakika yürüme mesafesindeki bu orta bütçeli otel, şık ve modern odalarıyla dikkat çekiyor. Ekonomik odaları da olan tesis, hem konum hem de fiyat ve değerlendirme puanı bakımından kendi kategorisindeki en iyi otellerden. Oteli incelemek için tıklayın Booking.comBooking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: Content is protected !!