Ana SayfaFransaNice Gezi RehberiNice Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Nice Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Fransız Rivierası’nın en büyük ve en havalı şehirlerinden biri olan Nice’nin güzelliği, gezinti bulvarlarındaki 19. yüzyıl konaklarından, şehrin İtalyan tarzı eski semtinden ve sayısız harika bakış açısı sunan güzel doğal alanlarından geliyor.

Harika bir mutfak, mükemmel bir iklim ve birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeler, galeriler… ne ararsanız Nice’de fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Sahiliyle de turistlerin gönlünü fetheden Nice, Avrupa’nın en popüler tatil beldelerinden biri olarak da biliniyor. Hal böyle olunca da, özellikle yaz aylarında Nice, en yoğun dönemini yaşıyor.

Nice’in, Marsilya ve Lyon gibi Fransa’nın diğer şehirlerine nazaran biraz daha turistik olan Nice, yaşlı bir nüfusa sahip. Genç nüfus çok az olduğundan sokaklar sessiz ve sakin, tam kafa dinlemelik. Bu yüzden de Nice, ilkbahar ve kış aylarında da bir hayli rağbet görüyor.

Özellikle yaz aylarında Fransa’yı ziyaret ediyor ve Paris ile sınırlı kalmamak istiyorsanız, Nice’yi de mutlaka rotanıza ekleyin. Yada Cannes, Nice ve Monaco gibi bir gezi rotası da yapabilirsiniz. Nice, tam olarak Cannes ve Monaco arasında kalıyor. Fakat bu 3 şehir de Fransa’nın en pahalı şehirlerinden olduğundan, Nice’de 3-4 gün konaklayıp, günübirlik Cannes’e ve Monaco’ya (Monte Carlo) gidip gelebilirsiniz, malum Fransa’nın en pahalı bu iki şehrinde konaklamak pek de kolay olmuyor, özellikle düşük bütçeli bir tatil planı yapıyorsanız (Nice-Cannes ve Nice-Monaco 30 dakika (Otobüs-Tren).

Nice’de 2 Günde Nereler Gezilir ?

1.GÜN

Nice Gezilecek Yerler Haritası
Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

 • Saleya Pazarı
 • Vieille Ville (Nice Old Town – Eski Şehir bölgesi)
 • Castle Hill (Colline du Château)
 • Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMAC)
 • Place Garibaldi (Garibaldi Meydanı)
 • Liman bölgesi (Quartier du port)
 • Le Plongeoir Restaurant
 • Cimiez Manastırı
 • Matisse Müzesi (Musée Matisse)
 • Marc Chagall Ulusal Müzesi

2.GÜN

Nice te Gezilecek Yerler Haritası
Nice Gezi Haritası 2. gün

 • Jean Médecin Bulvarı
 • Massena Meydanı
 • Jardin Albert Ier
 • La Rotonde – Negresco Oteli
 • St Nicholas Rus Ortodoks Katedrali
 • Promenade des Anglais
 • Phoenix Parkı

2 GÜNLÜK BU GEZİ ROTASINA GÖRE NİCE’DE KONAKLAMA ?

Nice’de gezilecek yerler listemize geçmeden önce, ilk olarak bu şehirde nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar verin deriz. Şehirde konaklama için tercih edilebilecek birçok farklı bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında en popüler ve en merkezi bölgeler ise ; Old Town (Eski Kent) ve Nice Merkez İstasyonu’dur.

Old Town ; Eski şehir olarak bilinen Old Town bölgesi, şehirdeki en iyi konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yerlerden biri. Farklı zevkte ve bütçede birçok konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Yani şehirdeki turistik noktalara ve önemli cazibe merkezlerine çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Old Town Otelleri‘ne göz atmak için tıklayın.

Otel tavsiyesi ; Hôtel Le G (ex Le Genève) adlı 3 yıldızlı otel, bölgedeki en merkezi otellerden biri. Konum ve fiyat bakımından şehirdeki en ideal tesislerden. Ayrıca 8+ konuk değerlendirme puanı var. Bir diğer otel önerisi ise, Albert 1er adı verilen 3 yıldızlı tesistir. Bu otel de, fiyat bakımından hem bölgedeki hem de şehirdeki en uygun tesislerden biri.

Nice Merkez İstasyonu ; Şehir merkezinin kalbinde yer alan istasyona yakın bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz. Diğer bölgelere nazaran bu bölgedeki oteller biraz daha pahalı olsa da, her bütçeye uygun otelleri bu bölgede bulabilirsiniz. Nice Merkez İstasyonu Otelleri‘ne göz atmak için tıklayın.


Booking.com

Nice Gezilecek Yerler

Nice için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezleri birbirine yakın, zaten Nice çok büyük bir şehir olmadığından her yere çok kısa sürede gidebiliyorsunuz. Eğer Cannes ve Monaco gibi diğer popüler şehirleri de günübirlik geziler ile ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Nice’de en az 3 gün konaklayın deriz. Ayrıca yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız, plajlar için de zaman ayırabilirsiniz.

1.Saleya Pazarı

Saleya Food Market
Saleya Market

Nice’in eski şehir bölgesinde bulunan Saleya Pazarı (Marché Aux Fleurs Cours Saleya), yeme içme olanaklarının yanı sıra hediyelik eşyalardan, incik boncuğa ve takılara kadar her şeyi bulabileceğiniz stantlar bulunuyor.

Pazarın bulunduğu alan, Nice’in en hareketli noktalarından. Hem alışveriş hem de yeme içme için tercih edebileceğiniz bu pazar, şehrin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden.

2.Eski Şehir (Old Nice)

Eski Şehir (Old Nice)
Eski Şehir

Vieux veya Old Nice olarak da bilinen Eski Şehir bölgesi, İtalya’yı anımsatan canlı ortama sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Yerli dükkanlar ve restoranlarla dolu olan bu bölge, şehirdeki en eski semt olduğu gibi, tarihi yapıların en fazla olduğu yer.

Şehrin en gözde ve en popüler bölgesi olan Eski Şehir’de yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz.

3.Castle Hill

Castle Hill
Castle Hill

Parc de la Colline du Château, olarak da bilinen Castle Hill (Kale Tepesi) şehrin en güzel parklarından biri. Sunduğu eşsiz manzarası ile dikkat çeken park, 2 bin yıl önce Yunanlıların yaşadığı ilk bölge olması bakımından da tarihsel bir öneme sahip.

Yemyeşil bir alana sahip olan bu parkta şelaleler ile yaz aylarında serinleyebilir, şehrin en güzel manzarasını seyredebilir veya restoranlarında bir şeyler yiyebilirsiniz. Her şekilde Nice’te görülecek en önemli noktalardan biri.

4.Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMAC)

Nice Gezi Rehberi
Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi (MAMAC) – kaynak ; flickr / Fred Romero

Mimar Yves Bayard ve Henri Vidal tarafından oluşturulan şık bir binada yer alan Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, 1990 yılından beri Nice’in en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Şehrin en ünlü ve en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Mamac, İtalya’daki taş ocaklarından çıkan Carrara mermeriyle kaplı dört kuleye sahip. Ayrıca müze avlusunu tuhaf bir modern sanat enstalasyonu süslüyor.

Müzenin koleksiyonu, pop art ve Amerikan soyut sanatı dahil olmak üzere 1960’lardan ve 1970’lerden güzel sanatların bir kesitini sunuyor.

5.Place Garibaldi

Place Garibaldi
Place Garibaldi

Nice’in en büyük meydanlarından biri olarak bilinen Place Garibaldi, şehirde görülmeye değer güzel noktalardan. Etrafındaki tarihi yapılar ve meydanın ortasında bulunan İtalyan özgürlük savaşçısı olan Garibaldi’nin heykeli ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri.

Meydanın çevresindeki binaların büyük bir bölümü 18. yüzyıldan kalma ve barok tarzıyla dikkat çekiyor.

6.Liman Bölgesi

Nice te Görülecek Yerler
Liman Bölgesi – kaynak ; flickr / Naval S.

Quartier du Port (Liman Bölgesi), Nice’in gösterişli limanına ev sahipliği yapıyor. Mega yatlar ve rengarenk balıkçı teknelerinin yan yana demir attığı bu limandan Saint Tropez ve Cannes turları için gemiler kalkar.

Deniz ürünleri restoranlarıyla da ilgi gören Liman bölgesi, şehirdeki en popüler ve en kalabalık semtlerden biri. Antikacılar ve özel lezzetlerin satıldığı gıda marketleri de bölgenin popüler yerleri arasında, ayrıca bölgede çok sayıda bar da bulabiliyorsunuz.

7.Le Plongeoir

Nice Gezi Rehberi Blog
Le Plongeoir – kaynak ; flickr / Gabby Finn

Nice’in en pahalı mekanlarından biri. Fakat Le Plongeoir adlı bu restoranın bulunduğu yerden şehrin en güzel manzarasını ücretsiz olarak seyredebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir manzaraya hakim olan mekanın dışından birkaç fotoğraf çekebilir, muhteşem deniz manzarasını keyfini çıkarabilirsiniz.

Le Plongeoir, lüks bir restoran. Fakat yeteri kadar bütçeniz varsa, burada ciddi anlamda bir akşam yemeği yemeyi düşünün derim.

8.Cimiez Monastery

Cimiez Monastery
Cimiez Manastırı- kaynak ; www.spottinghistory.com

Nice’in Cimiez bölgesinde bulunan Cimiez Manastırı, Roma hamamları ve amfitiyatrolarının ilginç kalıntılarına sahip olan Cemenelum’un hemen üstünde yer alıyor.

Tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan bu manastır günümüzdeki halini 1850 yılında yapılan restorasyon ve genişletilme çalışmaları sonrasında almış.

Manastırda 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Nice’teki Fransisken rahiplerin yaşamını gösteren bir müze de bulunuyor. Müze, Fransisken düzeninin genel manevi ve sosyal çalışmaları hakkında bir bilgi veriyor. İç mekan ve müze çok ilgi çekici olmasa da, manastırın gösterişli mimarisini görmek için bile manastırı ziyaret edebilirsiniz.

9.Matisse Müzesi

Matisse Müzesi – kaynak ; flickr / Robyn Thiessen

17. yüzyıldan kalma İtalyan bahçeleri ile çevrili tarihi bir Ceneviz villasında yer alan Matisse Müzesi, ünlü sanatçının kişisel eşyalarının yanı sıra, en önemli çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Müzede, Matisse’nin Vence’deki Şapel’in dekorasyonları için yapmış olduğu ilginç eskizlerin yanı sıra 31 resim ve 57 heykel (Matisse’in şimdiye kadar yaptığı neredeyse tüm heykeller) var.

Müze ayrıca geçici sergilere, kültürel etkinliklere ve sanat atölyelerine de ev sahipliği yapıyor. Müzedeki sanat eserlerinden ve objelerden çok, müzenin bulunduğu villa ve bahçesi ilginizi çekecektir.

10.Marc Chagall Ulusal Müzesi

Nice Gezi Rehberi
Marc Chagall Ulusal Müzesi – kaynak ; flickr / Vladimir Varfolomeev

Nice’te gezilecek müzelerden bir diğeri ise, Chagall’ın İncil temalı eserlerinin dikkate değer çeşitlerine ev sahipliği yapan Marc Chagall Ulusal Müzesi.

Cimiez Manastırı’na ve Matisse Müzesi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Marc Chagall Ulusal Müzesi’ndeki koleksiyon, Eski Ahit illüstrasyonlarını tasvir eden 12 büyük resmin yanı sıra, Chagall’ın yaşamı boyunca yarattığı geniş bir resim seçkisini içeriyor.

11.Jean Medecin Caddesi

Nice Gezilecek Yerler Blog
Jean Medecin Caddesi – kaynak ; flickr / David McKelvey

Galeries Lafayette ve Nice Etoile alışveriş merkezinin yanı sıra birkaç Fransız butiğine ev sahipliği yapan Nice’in en popüler alışveriş caddesi olan Jean Medecin, ayrıca dünyaca ünlü markaların mağazalarına da ev sahipliği yapıyor.

Jean Medecin’i çevreleyen diğer caddeler de, en az bu cadde kadar butiklere sahip.

Alışverişin yanı sıra, Nice’te yeme içme için de tercih edilebilecek yerleden olan Jean Medecin Caddesi, Nice gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden.

12.Place Massena

Nice Görülecek Yerler
Place Massena – kaynak ; flickr / sokole oko

Nice’te banklara oturup insanları seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Massena Meydanı, Jean Medecin Caddesi’nin başladığı yer. Nice’in kalbinin attığı yer olmasıyla öne çıkan meydan adını, Fransız Devrimi ve Napolyon Savaşları sırasında bir Fransız askeri komutanı olan ‘Andre Massena’dan alıyor.

İspanyol sanatçı Jaume Plensa tarafından tasarlanan, kıtaları temsil eden ve günümüz toplumlarının farklı toplulukları arasında iletişim kuran meydandaki yedi heykel, gece boyunca farklı renklerle aydınlatılıyor.

Meydandaki çeşme ise, Yunan mitolojisinden bir hikayeyi anlatıyor. Çeşmenin merkezinde, güneş ve ışık tanrısı Apollon’un 7 metre yüksekliğindeki heykeli yer alıyor. Ayrıca meydan çevresinde daha birçok farklı tarihi yapı da görebilirsiniz.

13.Albert I Garden

Albert I Garden
Albert I Garden – foto kaynak ; wikimapia.org

Jardin Albert I, hoş bir açık hava tiyatrosuna, çam ve palmiye ağaçlarıyla çevrili Théâtre de Verdure’ye (Verdure Tiyatrosu) ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Nice’in en ünlü bahçelerinden biri olan Albert I Garden, özellikle yaz aylarında şehirde gerçekleşen birçok konsere ve festivale de ev sahipliği yapıyor.

Bahçe, turistlerden çok yerel halkın zaman geçirdiği yerlerden biri. Özellikle çocuklu ailelerin büyük bir bölümünü yaz aylarında burada görebiliyorsunuz.

Eğer Rock müziğine merakınız varsa, bu bahçede yaz aylarında birçok rock müzik festivalinin olduğunu da unutmayın. Nice’i ziyaret edeceğiniz tarihte yaklaşan etkinlikler takvimine mutlaka göz atın deriz, çünkü bu bahçenin bulunduğu yer, şehirdeki hemen her etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

14.Musee Massena

Musee Massena
Musee Massena

Sadece Nice’in değil, Fransa’nın da en ünlü sanat müzelerinden biri olan ”Musee Massena” şehirdeki en önemli turistik yerlerden biri.

Promenade des Anglais’te bulunan bu müze, 1919’da Rivoli Dükü tarafından yerel bir tarih müzesi olarak halka açılması şartıyla Nice şehrine bağışlanmış.

İçeride Napolyon’un ölüm maskesi ve eşi İmparatoriçe Joséphine’e ait bir taç ve ikinci katta 19. yüzyıl Fransız sanatından oluşan oldukça ilginç bir koleksiyon bulunuyor.

15.La Rotonde – Negresco Oteli

La Rotonde – Negresco Oteli

Nice’te plaja ve Promenade des Anglais’ye bakan ünlü Hotel Negresco‘nun geçmişi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Otel genelinde XIII. Louis tarzından modern sanata kadar 5 asırlık tarih sergileniyor.

La Rotonde adındaki restoranıyla da ünlü olan otel, görkemli mimarisi için göz atabileceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Otel 5 yıldızlı. Yani Nice’in en pahalı otellerinden. Eğer 5 yıldızlı lüks bir otelde konaklayacak bütçeniz varsa, şehrin en görkemli tarihi binasında yer alan bu otelde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın

16.St Nicholas Ortodoks Katedrali

St Nicholas Ortodoks Katedrali
St Nicholas Ortodoks Katedrali

1912 yılında Çar Nicholas tarafından inşa edilmiş olan St Nicholas Ortodoks Katedrali, Rusya dışındaki en güzel ortodoks kiliselerden biri olarak kabul ediliyor.

Muskovit tarzından esinlenmiş olan bu dini yapı, birçok süs ikonu, duvar resmi ve oyma ahşap işçiliğin yanı sıra kabartmalı metalin ikonostasisi ile zengin bir şekilde dekore edilmiş bir iç mekana sahip.

Katedral günümüzde hala bir ibadet yeri olarak kullanılıyor, ayrıca ziyaretçilere de açık. Tabii belirli kıyafet kurallarına uymak kaydıyla içeri girebiliyorsunuz.

17.Promenade des Anglais

Promenade des Anglais
Promenade des Anglais

Nice denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Promenade des Anglais, deniz kenarında yürüyüşler için en ideal yerlerden biri.

Tarihi 1820 yılına kadar uzanan bu yürüyüş yolu Nice’te en bilindik ve en popüler olan noktalardan. Bu efsanevi sahil yolu, ekili palmiye ağaçları ile kaplı ve zarif bahçelerle doludur.

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan bu uzun cadde, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabileceğiniz bir yer olmasıyla da öne çıkıyor. Günümüzde Villa Massena, sanat ve tarih müzesine ev sahipliği yapmakta ve Fransız bahçelerine sahip olan bir park ile çevrili.

18.Parc Phoenix

Parc Phoenix
Parc Phoenix – kaynak ; frenchriviera.travel

Nice’in en büyük ve en güzel parklarından bir diğeri olan Parc Phoenix, Promenade des Anglais’in batı ucunda bulunuyor.

7 hektarlık oldukça geniş bir alanda bulunan park, özellikle çocuklu ailelerin favori adreslerinden biri olarak biliniyor olsa da, her yaştan turistin keyifle gezebileceği yerlerden biri. Parktaki göletlerin etrafında 2 binden fazla bitki türünü görebilirsiniz. Ayrıca çeşitli bahçelerde 20 temalı bölgeler de bulunuyor. Nice gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden olan bu park girişler de ücretsiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!