Ana Sayfa Avrupa Fransa Nice Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Nice Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Fransız Rivierası’nın en büyük şehri olan Nice’nin güzelliği, gezinti ve bulvarlarındaki 19. yüzyıl konaklarından, şehrin İtalyan eski semtinden ve sayısız harika bakış açısı sağlayan güzel doğal alanlarından gelmektedir.

Tarihi ve kültürüyle Fransa’nın en popüler şehri olan Paris’ten sonra, turistlerin favori şehirlerden biri olan Nice, sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz güzel bir şehir.

Harika bir mutfak, mükemmel bir iklim, birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeler, galeriler ne ararsanız Nice’de bulabilirsiniz.

Sahili ile de turistlerin ilgisini çeken şehirlerden biri olan Nice, Marsilya ve Lyon gibi Fransa’nın diğer şehirlerine nazaran biraz daha fazla turistik oluşunun nedeni ise, müzelerden ve plajlardan dolayı diyor, turizm merkezi.

Özellikle yaz aylarında Fransa’yı ziyaret ediyor ve Paris ile sınırlı kalmamak istiyorsanız, Nice’yi de mutlaka rotanıza ekleyin. Her yaştan turiste göre bir şeylerin olduğu bu güzel şehri seveceksiniz.

Nice’de nerede kalınır ? ; Nice’de gezilecek yerler listemize geçmeden önce, ilk olarak bu şehirde nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar verin deriz. Şehirde konaklama için tercih edilebilecek birçok bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında en popüler ve en merkezi bölge ise ;

Old Town ; Eski şehir olarak bilinen Old Town Bölgesi, şehirdeki en iyi konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yerlerden biridir. Farklı zevkte ve bütçede birçok konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer. Yani şehirdeki turistik noktalara ve önemli cazibe merkezlerine çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Göz At : Old Town Otelleri 

Otel tavsiyesi olarak da ; Hôtel Le G (ex Le Genève) adlı 3 yıldızlı otel, bölgedeki en merkezi otellerden biridir. Konum ve fiyat bakımından şehirdeki en ideal tesislerden. Ayrıca 8+ konuk değerlendirme puanı var.

Bir diğer otel önerisi ise, Albert 1er adı verilen 3 yıldızlı tesistir. Bu otel de, fiyat bakımından hem bölgedeki hem de şehirdeki en uygun tesislerden bir tanesi.


Booking.com

Gelelim Nice gezilecek yerler listemize ; 

1.Promenade des Anglais

Promenade des Anglais
Promenade des Anglais

Nice denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Promenade des Anglais, deniz kenarında yürüyüşler için en ideal yerlerden biridir.

Tarihi 1820 yılına kadar giden bu yürüyüş yolu Nice’de en bilindik ve en popüler olan noktalardan. Bu efsanevi sahil yolu, ekili palmiye ağaçları ile kaplıdır ve zarif bahçelerle doludur.

Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan bu uzun cadde, birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabileceğiniz bir yerdir. Günümüzde Villa Massena, sanat ve tarih müzesine ev sahipliği yapmakta ve Fransız bahçelerine sahip olan bir park ile çevrilidir.

Cadde üzerinde bulunan bir diğer tarihi yer ise, 5 yıldızlı bir otel olarak faaliyet gösteren Le Negresco’dur. Dış mimarisiyle dikkat çeken bu yapıya da kısaca göz attığınızdan emin olun.

2.Eski Şehir (Old Nice)

Eski Şehir (Old Nice)
Eski Şehir Liman tarafı

Vieux veya Old Nice olarak da bilinen Eski Şehir Bölgesi, İtalya’yı anımsatan canlı ortama sahip olmasıyla ünlüdür.

Yerli dükkanlar ve restoranlarla dolu olan bu bölge, şehirdeki en eski semt olduğu gibi, tarihi yapıların en fazla olduğu yerdir. Şehrin en gözde ve en popüler bölgesi olan Eski Şehir’de yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabiliyorsunuz.

3.Castle Hill

Castle Hill
Castle Hill

Parc de la Colline du Château, olarak da bilinen Castle Hill (Kale Tepesi) şehrin en güzel parklarından biri. Sunduğu eşsiz manzarası ile dikkat çeken bu park, 2 bin yıl önce Yunanlıların yaşadığı ilk bölge olması bakımından da önemli.

Yemyeşil bir alana sahip olan bu parkta şelaleler ile yaz aylarında serinleyebilir, şehrin en güzel manzarasını seyredebilir veya restoranlarında bir şeyler yiyebilirsiniz. Her şekilde Nice’de kaçırılmaması gereken en önemli noktalardan biridir.

4.Albert I Garden

Albert I Garden
Albert I Garden – wikimapia.org

ardin Albert I, hoş bir açık hava tiyatrosuna, çam ve palmiye ağaçlarıyla çevrili Théâtre de Verdure’ye ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Nice’nin en ünlü bahçelerinden biri olan Albert I Garden, özellikle yaz aylarında şehirde gerçekleşen birçok konsere ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

Bahçe, turistlerden çok yerel halkın zaman geçirdiği yerlerden biri. Özellikle çocuklu ailelerin büyük bir bölümünü yaz aylarında burada görebiliyorsunuz.

Eğer Rock müziğine merakınız varsa, bu bahçede yaz aylarında birçok rock müzik festivalinin olduğunu da unutmayın. Nice’i ziyaret edeceğiniz tarihte yaklaşan etkinlikler takvimine mutlaka göz atın deriz.

Son olarak, bahçeye oldukça yakın bir konumda bulunan, Nice’in başlıca alışveriş caddelerinden biri olan kalabalık Avenue Jean Médecin’e de uğramayı unutmayın. Burası, Nice’de alışveriş için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biridir.

5.St Nicholas Ortodoks Katedrali

St Nicholas Ortodoks Katedrali
St Nicholas Ortodoks Katedrali

1912 yılında Çar Nicholas tarafından inşa edilmiş olan St Nicholas Ortodoks Katedrali, Rusya dışındaki en güzel ortodoks kiliselerden biri olarak kabul edilmektedir.

Muskovit tarzından esinlenmiş olan bu dini yapı, birçok süs ikonu, duvar resmi ve oyma ahşap işçiliğin yanı sıra kabartmalı metalin ikonostasisi ile zengin bir şekilde dekore edilmiş bir iç mekana sahip.

Katedral günümüzde hala bir ibadet yeri olarak kullanılıyor. Ayrıca, katedralin içerisi de ziyaretçilere açık. Tabi belirli kıyafet kurallarına uymak kaydıyla içeri girebiliyorsunuz.

6.Cimiez Monastery

Cimiez Monastery
Cimiez Manastırı- www.spottinghistory.com

Nice’nin Cimiez Bölgesi’nde bulunan Cimiez Manastırı, Roma hamamları ve amfitiyatrolarının ilginç kalıntılarına sahip olan Cemenelum’un antik kalıntılarının hemen üstünde yer alıyor.

Tarihi 16. yüzyıla kadar giden bu manastırın günümüzdeki halini 1850 yılında aldığı söylenmektedir. Bu tarihte yapılan restorasyon ve genişletilme çalışmaları sonrasında, manastır günümüzdeki görkemli haline kavuşturulmuş.

Manastırda 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Nice’teki Fransisken rahiplerin yaşamını gösteren bir müze de bulunmaktadır. Müze, Fransisken düzeninin genel manevi ve sosyal çalışmaları hakkında bir bilgi vermektedir.

7.Musee Massena

Musee Massena
Musee Massena

Sadece Nice’nin değil, tüm Fransa’nın en ünlü sanat müzelerinden biri olan ”Musee Massena” şehirdeki en önemli turistik yerlerden biridir.

Promenade des Anglais’te bulunan bu müze, 1919’da Rivoli Dükü tarafından yerel bir tarih müzesi olarak halka açılması şartıyla Nice şehrine bağışlanmış.

İçinde Napolyon’un ölüm maskesi ve eşi İmparatoriçe Joséphine’e ait bir taç ve ikinci katta 19. yüzyıl Fransız sanatından oluşan oldukça ilginç bir koleksiyon bulunmaktadır.

8.Place Garibaldi

Place Garibaldi
Place Garibaldi

Nice’nin en büyük meydanlarından biri olarak bilinen Place Garibaldi, şehirde görülmeye değer güzel noktalardan. Etrafındaki tarihi yapılar ve meydanın ortasında bulunan İtalyan özgürlük savaşçısı olan Garibaldi’nin heykeli ile turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Meydanın çevresindeki binaların büyük bir bölümü 18. yüzyıldan kalmadır ve barok tarzına sahiptir.

9.Parc Phoenix

Parc Phoenix
Parc Phoenix – frenchriviera.travel

Nice’nin en büyük ve en güzel parklarından bir diğeri olan Parc Phoenix, Promenade des Anglais’in batı ucunda bulunmaktadır.

7 hektarlık oldukça geniş bir alanda bu park, özellikle çocuklu ailelerin favori adreslerinden biri olarak biliniyor olsa da, her yaştan turistin severek gezebileceği yerlerden biridir. Parktaki göletlerin etrafında 2 binden fazla bitki türünü görebilirsiniz. Ayrıca çeşitli bahçelerde 20 temalı bölgeler de bulunmaktadır.

10.Saleya Food Market

Saleya Food Market
Saleya Food Market

Nice’nin eski şehir bölgesinde bulunan Saleya Food Market, sadece yeme-içmeden ibaret değil. Burada, hediyelik eşyalardan, incik boncuğa ve takılara kadar her şeyi bulabileceğiniz stantlar bulunmaktadır.

Pazarın bulunduğu alan, Nice’nin en hareketli noktalarından. Hem alışveriş hem de yeme içme için tercih edebileceğiniz bu pazara da göz atmayı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Ponte Vecchio (Floransa Köprüsü) | Hikayesi, Ulaşım ve Tarihi

Floransa'nın en iyi bilinen ve en güzel kartpostallık fotoğraflarına sahne olan Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya'nın en eski köprüsü olmasının yanı sıra en önemli...

Kopenhag’da Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Danimarka'nın başkenti ve en güzel şehri olan Kopenhag (Copenhagen), Avrupa'da son yıllarda en fazla turist trafiğine sahip olan muhteşem şehirlerden biri. Rengarenk tarihi evleri,...

Madrid Puerta del Sol Meydanı ve Çevresinde Görülecek Yerler

Madrid'in en sevilen ve en ünlü meydanlarından biri olan Puerta del Sol, şehirdeki en önemli cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Madrid'in kalbinin attığı...

Milano Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgiler

İtalya'nın alışveriş cenneti olarak da bilinen Milano, 3 farklı havaalanına ev sahipliği yapıyor. Bunlar, Malpensa, Bergamo ve Linate havaalanıdır. Milano Havaalanı'ndan şehir merkezine ulaşım...
error: Content is protected !!