Ana SayfaAvrupaFransaStrazburg Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Strazburg Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Yarı ahşap evleri, arnavut kaldırımlı meydanları ve Avrupa’nın en büyük Ortaçağ mahallelerinden birine sahip olmasıyla tanınan Strazburg (Strasbourg), bir Fransız şehri olmasına rağmen Alman etkileri hâlâ belirgin bir şekilde görülebiliyor.
Strazburg gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü Petite France adı verilen bölgeyi de içine alan tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Ayrıca turistik noktalar birbirine oldukça yakın olduğundan Strazburg’u yürüyerek çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Strazburg, her iki ülkenin sınırında yer aldığından, yıllar boyunca Alman ve Fransız kontrolü arasında gidip gelmiş. Bu yüzden de tarihi yapılardan Strazburg mutfağına, hem Alman hem de Fransız etkileri bir arada görülebiliyor.

Günümüzde Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan şehir, Heidelberg ve Stuttgart gibi Almanya şehirlerinden günübirlik gezilerle de ziyaret edilebilir.

2 Günde Strazburg’da Yapılacak En Güzel Şeyler

1.GÜN

Strazburg Gezilecek Yerler Haritası
Strazburg gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın
 • Place Gutenberg
 • Kammerzell Evi
 • Strazburg Notre Dame Katedrali
 • Rohan Sarayı
 • Place du Marché-aux-Cochons-de-Lait
 • Strazburg Tarih Müzesi
 • Alsatian Müzesi
 • Krutenau Bölgesi
 • Le Vaisseau (Bilim Müzesi)
 • Parc de l’Orangerie
 • Avrupa Parlementosu

2.GÜN

Strazburg Gezilecek Yerler Haritası
Strazburg Gezi Haritası 2.gün
 • Saint-Pierre-le-Jeune Katolik Kilisesi
 • Place Kléber
 • Aziz Thomas Kilisesi
 • Petite-France
 • Ponts Couverts
 • Vauban Barajı
 • Strazburg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

2 Günlük Rotaya Göre Strazburg’da Nerede Kalınır ?

Strazburg’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölge, yukarıdaki haritada görebileceğiniz gibi Petite France bölgesi olacaktır. Bu bölgede konaklayacak olursanız, Strazburg’daki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olursunuz. Fakat bu bölge, şehirdeki diğer bölgelere kıyasla biraz daha pahalı olabildiğinden dolayı, şehir merkezinin biraz daha dışındaki bölgelere de, fiyat karşılaştırması yapmak adına göz atmayı unutmayın.

Strazburg şehir merkezi – Petite France bölgesinde otel tavsiyesi olarak ;

Le Kleber Hotel – 3 yıldız ; Strazburg’daki en çok rezervasyon alan otellerden biri. Noel pazarlarına ve şehirdeki popüler gezilecek noktalara yakın bir konumda bulunan otel, orta bütçeli bir konaklama sunuyor. Modern ve şık odaları, yüksek konuk değerlendirme puanı ve konum, otelin öne çıkan özelliklerinden.

Citadines Kléber Strasbourg – 3 yıldız (Apart Otel) ; Daire konseptindeki geniş odalarıyla hizmet veren bu bütçeli otel, Strazburg’un tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde merkezi bir konumda bulunuyor. Mutfaklı odaları sayesinde, yemek yapma olanağı da sunan tesis, 8+ konuk değerlendirme puanına sahip.

BOMA easy living hotel – 4 yıldız ; Biraz daha lüks bir konaklama sunan otellerden biri. Petite France bölgesine 5 dakika yürüme mesafesindeki otelden, şehrin kalbinin attığı yere de yürüyerek kısa sürede gidebiliyorsunuz.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Strazburg’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.Booking.com

Strazburg Gezilecek Yerler

Strazburg’da gezip görülecek yerler için 2 günlük bir süre genelde yeterli oluyor. Fakat şehirde daha uzun süre konaklayacak olursanız, yapılacak daha birçok şeyi de bulabilirsiniz.

Strazburg gezinize Petite France bölgesinden veya Place Gutenberg adlı meydandan başlayabilirsiniz. Yukarıdaki haritada şehrin kaçırılmaması gereken önemli gezilecek noktalarını işaretledik, bu haritaya göre bir rota takip edebilir veya şehirdeki sürenize ve temponuza göre kendiniz bir rota çıkarabilirsiniz.

1.Place Gutenberg

Strasbourg Gezilecek Yerler Blog
Place Gutenberg – kaynak ; flickr / stefano merli

Place Gutenberg (Gutenberg Meydanı), Strazburg’un kalbinin attığı yerlerden biri. Şehrin tam merkezinde bulunan bu meydan adını, 1440 yılında hareketli tip matbaayı icat etmesiyle ünlü Johannes Gutenberg‘den almış. Günümüzde bu meydanda mucidin heykeli ve eski bir atlıkarınca bulunuyor.

Strazburg Katedrali’ne ve Petite France bölgesine yakınlığı ile öne çıkan meydan çevresinde şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabilirsiniz.

Günümüzde Ticaret Odası tarafından kullanılan Belediye Binası da bu meydandaki en önemli tarihi yapılardan biri. Tabii meydan çevresinde daha birçok renkli tarihi binaları da görebiliyorsunuz.

2.Kammerzell Evi

Strazburg Gezi Rehberi
Kammerzell Evi

Maison Kammerzell veya Kammerzell Evi, Strazburg’un en tanınmış yapılarından biri.

Alsas mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen ev, 1427-1589 yılları arasında inşa edilmiş. Yarı ahşap olan ev, üst katlarda geleneksel kurşunlu pencerelere ve zengin oyma süslemelere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Oyma taş kemerli binanın zemin katı ise, 15. yüzyılda tüccarların mallarını sattığı bir alan olarak kullanılmış. Günümüzde şehrin en kaliteli restoranlarından birine ev sahipliği yapan Kammerzell Evi, Strazburg’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Strazburg’un en eski ve en güzel evi olarak kabul edilen Kammerzell, hem mimarisi hem de bulunduğu konum itibariyle turistlerin favori spotlarından biri olmaya devam ediyor. Evin bulunduğu yer, Strazburg’un kalbinin attığı yer olan Eski Kent bölgesidir.

3.Strazburg Katedrali

strasbourg
Strazburg Katedrali – kaynak ; flickr / David Almeida

Strazburg Notre Dame Katedrali veya sadece Strazburg Katedrali olarak anılan, şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olarak kabul edilen bu dini yapı, şehrin sembolik yapıları arasında geliyor.

Avrupa’daki gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen katedral, 142 metrelik sivri kulesiyle dikkat çekiyor.

Katedralin kendine özgü görünümü, kırmızı Vosges kumtaşından yapılmasından kaynaklanıyor. Cephedeki bu taştan yüzlerce Hristiyan figürü yontulmuş. Bu ayrıntılı dış görünüş, İncil hikayelerinde bile geçiyor.

13. yüzyıl batı cephesi, Mesih’in Tutkusu‘nun sahnelerini, Üstat Erwin ve haleflerinin çalışmalarını tasvir ediyor. Cephenin güney tarafında, 1230’larda bir Alman sanatçı tarafından yapılan Kilise ve Sinagogun ünlü alegorik heykelleri bulunuyor.

12. ve 14. yüzyıldan kalma vitray pencereleri ise, iç mekanı süsleyen en güzel dekorasyonlardan. En az dış cephe kadar ilgi çekici süslemelere sahip olan iç mekanı görebilir veya Ren ovalarının, Kara Orman’ın ve Vosges Dağları’nın nefes kesici manzaralarını seyretmek için katedralin kulesine çıkabilirsiniz.

Katedrale giriş ücreti yetişkinler için 5€, 5-18 yaş arası çocuklar için ise 3€. Strazburg gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapılardan olan bu katedralin içerisine mutlaka girin derim. İç mekan süslemeleri ve dekorasyon kesinlikle görülmeye değer.

4.Rohan Sarayı

Strazburg da Görülecek Yerler
Rohan Sarayı

18. yüzyıldan kalma Rohan Sarayı, 1732 yılından 1742 Fransız Devrimi’ne kadar prenslerin ikamet ettiği yer olarak kullanılmış. Günümüzde görkemli mimarisinin yanı sıra ev sahipliği yaptığı 3 farklı müzesiyle dikkat çekiyor.

Rohan Sarayı’nın birinci katında bulunan Musée des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Müzesi), Orta Çağ’dan modern zamanlara kadar İtalyan, İspanyol, Flaman, Hollandalı ve Fransız ustaların mükemmel bir koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Botticelli, Courbet, Delacroix, Giotto, Goya, El Greco, Rubens ve Véronèse’nin en değerli eserlerinden bazılarını bu müzede görebilirsiniz.

Musée des Arts Décoratifs (Dekoratif Sanatlar Müzesi), Rohan Kardinalleri’nin eski daireleri olan Rohan Sarayı’nın zemin katında yer alıyor. Burada, bir kütüphane, baskı odası ve şapel dahil olmak üzere piskoposun dairesinin görkemli odalarını ve dekoratif sanat koleksiyonunu görebiliyorsunuz. Koleksiyonda seramik, porselen, tablolar, zaman parçaları ve kuyumculuk sanatı yer alıyor.

Rohan Sarayı’nın bodrum katında bulunan Musée Archéologique (Arkeoloji Müzesi), Fransa’daki en iyi antika koleksiyonlarından birine sahip. Koleksiyon, tarih öncesinden Orta Çağ’a kadar olan öğeleri içeriyor.

5.Place du Marche-aux-Cochons-de-Lait

Strasbourg
Place du Marche-aux-Cochons-de-Lait – kaynak ; flickr / dystopos

Strazburg’un en iyi bilinen tarihi meydanlarından biri olan Place du Marche-aux-Cochons-de-Lait adını, domuzların satıldığı buradaki eski pazardan alıyor. Rohan Sarayı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan meydan, ayrıca tarih müzesine ev sahipliği yapıyor.

Meydanda yapılacak çok fazla şey olmasa da, görülecek birçok tarihi bina bulunuyor. Ayrıca meydan çevresinde şehrin önde gelen restoran ve cafelerinden bazılarını bulabilirsiniz.

6.Strazburg Tarih Müzesi

Strasbourg Gezi Rehberi Blog
Strazburg Tarih Müzesi

Strazburg Tarih Müzesi (Historical Museum of the City of Strasbourg), Place du Marche-aux-Cochons-de-Lait adlı meydanda, Grande Boucherie’de (Kasapların Evi) bulunuyor. 16. yüzyıldan kalma bu tarihi evde bulunan müzedeki koleksiyonlar, Napolyon ve modern dönemlere adanmış birkaç odayla Orta Çağ’dan Fransız Devrimi’ne kadar olan yüzyılları kapsıyor.

Çağlar boyunca Strazburg’un siyaseti, toplumu ve ekonomisi hakkında bilgi edinebileceğiniz müze, ünlü General Jean-Baptiste Kléber gibi önemli siyasi figürlere ithafen hazırlanmış sergilere de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca geçmiş zamanlarda Strazburg’un günlük yaşamına dair fikir veren sıradan vatandaşların kıyafetleri ve mobilyaları da müzede sergilenen objelerden bazıları.

7.Alsatian Müzesi

Strazburg Gezilecek Noktalar
Alsatian Müzesi – kaynak ; wikipedia.org / Ji Elle

Alsacien (Alsatian) Müzesi, tarih müzesinden çıkar çıkmaz kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz merkezi bir konumda bulunuyor.

18. ve 19. yüzyıllarda Alsace bölgesinin kırsal yaşamına ve sanatına bir bakış açısı sunan müze, 17. yüzyıldan kalma tarihi bir evde bulunuyor. 5.000’den fazla sergiyi içeren ve kostümler, oyuncaklar ve mobilyalar gibi objelerle ilgi çekici bir koleksiyona sahip olan müze, 1907 yılında kapılarını aralamış ve açıldığı günden günümüze Strazburg’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya da devam ediyor.

Müze, atölyelerin yanı sıra o döneme ait farklı evlerin iç mekanlarını gösteren sergilere de sahip. Örneğin, orta sınıf bir eve kıyasla üst sınıf bir evin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

 • Alsatian Müzesi giriş ücreti 4€.

8.Krutenau Bölgesi

Krutenau Bölgesi – kaynak ; flickr / alpe89

Strazburg’da görülecek en popüler semtlerden biri olan Krutenau bölgesi, eski Strazburg’un cazibesini modaya uygun restoranlar, şık mağazalar ve sanat galerileriyle birleştirir.

Yarı ahşap evlerle dolu olan bölge, Rue St.-Nicolas-aux-Ondes ve Rue de la Tour des Pêcheurs gibi sokakların adlarından da anlaşılacağı üzere, bir zamanlar kayıkçıların ve balıkçıların yaşadığı yermiş.

Birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan bölge, fresklerle dekore edilmiş cephesiyle dikkat çeken Dekoratif Sanatlar Yüksek Okulu’na, Zooloji Müzesi’ne ve Zurichois çeşmesine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bu bölge şehirdeki en iyi konaklama bölgelerinden bir tanesi. Çok sayıda otele ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bölge, özellikle akşam saatlerinde hareketleniyor.

9.Le Vaisseau

Strazburg
Le Vaisseau – kaynak ; wikipedia.org / Tael

İnteraktif bir bilim müzesi olan Le Vaisseau, Strazburg’da çocuklarla gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Müzede, 3 ila 6 yaş arası çocuklar için, gönüllerine göre inşa edebilecekleri ve rehberlikle tasarım ve yapım süreçleri hakkında bilgi edinebilecekleri bir inşaat alanı bile var.

Bilim dünyasını keşfetmek için en eğlenceli müzelerden biri olan Le Vaisseau, yetişkinlerin de ilgisini çekecek etkileşimli sergilere ev sahipliği yapıyor.

Bu bilim keşif merkezi size inşaat, su, insan vücudu, hayvanlar alemi, matematik ve mantık temalarını kapsayan eşsiz bir deneyim ve 5.000 m²lik bir bahçe sunuyor.

10.Parc de l’Orangerie

Parc de l’Orangerie – kaynak ; flickr / Guilhem Vellut

Strazburg’un en eski parkı olan Parc de l’Orangerie, 19. yüzyılın başlarında İmparatoriçe Joséphine için kurulmuş. Romantik gezintiler ve keyifli piknikler için mükemmel olan park, göl ve şelale ile tamamlanmış pastoral bir atmosfere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Parkta, küçük bir hayvanat bahçesi, minyatür çiftlik ve bowling salonu da bulunuyor.

Hem çocukların hem de yetişkinlerin keyifli zaman geçirebileceği bu park, şehir merkezinin biraz dışında Avrupa Parlamentosu’na yakın bir konumda bulunuyor.

Bu sevimli park, adını Fransız Devrimi sırasında hendekli bir kale olan Chateau de Bouxwiller’den alınan ve Strazburg şehrine verilen 140 portakal ağacından alıyor. Fakat bu ağaçlardan sadece 3 tanesi günümüze kadar gelebilmiş.

11.Avrupa Parlementosu

Avrupa Parlementosu – kaynak ; flickr / Tim Rawle

Strazburg, muhteşem tarihi eski kenti ile bilinmesine rağmen, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu‘nun resmi evi olmasıyla da aynı derecede ünlü.

Parlamentoyu oluşturan, ana yapı Louise Weiss binası olmak üzere toplam beş binadan oluşuyor. Bu yapının 750 kişilik bir odası var ve şehrin en büyük ve en görünür yapılarından biri.

Sadece Fransa için değil, Avrupa için de büyük öneme sahip olan Avrupa Parlementosu binasında yapılan toplantıları görme şansınız da var. Binayı doğru zamanda turlar ile ziyaret edecek olursanız, toplantıları uzaktan da olsa görebilirsiniz.

Binayı ister rehberli turlar ile isterseniz de bireysel olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

12.Saint-Pierre-le-Jeune Katolik Kilisesi

Strasbourg da Gezilecek Yerler
Saint-Pierre-le-Jeune Katolik Kilisesi – kaynak ; flickr / Alpe89

200 yıl boyunca Protestanlar ve Katolikler tarafından ikiye bölünmüş bir kilise olan Saint Pierre le Jeune, Strazburg gezilecek yerler listesinin en önemli yapıları arasında geliyor. Şehrin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan bu kilise, birçok farklı dönemden mimariye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Örneğin mahzende 600’lü yıllardan kalma bir Columban Kilisesi’nin kalıntıları var ve manastır 1000’lerden kalma çoğunlukla romanesk tarza sahip.

Bu arada nef ve renkli freskleri 14. ve 15. yüzyıllardan kalma.

11. yüzyılda, 7. yüzyıldan kalma bir Merovingian şapelinin yerine inşa edilmiş olan kilise, günümüzde hala bir Protestan kilisesi olarak hizmet veriyor ve geleneksel dini hizmetler, konserler ve çeşitli temalarda rehberli ziyaretlere ev sahipliği yapıyor.

Güzel sanat eserleri ve ilginç mimarisi nedeniyle Saint-Pierre Le Jeune, Strazburg’un en önemli kiliselerinden biri olarak kabul edilir.

13.Place Kleber

Strazburg Gezi Rehberi Blog
Kleber Meydanı

Strazburg’un ana meydanı olan Place Kleber, şehrin tam kalbi. Her şeye yakın olan bu meydandan turistik cazibe merkezlerine çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi, meydan çevresinde şehrin önde gelen restoranlarından cafelerine, otellerinden mağazalarına kadar ihtiyacınız olabilecek hemen her şeyi bulabiliyorsunuz.

Fransız İhtilal Savaşı sırasında önemli bir general olan ve 1753’te Strazburg’da doğan Jean-Baptiste Kleber’in bir heykeline ev sahipliği yapan meydan, özellikle Noel zamanında şehrin en canlı yeri oluyor.

Çok sayıda tarihi binaya da ev sahipliği yapan meydan, Kleber Meydanı olarak da biliniyor ve Strazburg’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Meydana yakın bir otelde konaklayacak olursanız, hem turistik cazibe merkezlerine yakın hem de şehrin tam kalbinde olursunuz. Meydan çevresindeki en popüler otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

14.St. Thomas Kilisesi

St. Thomas Kilisesi – kaynak ; flickr / Renzo Stanley

St (Aziz) Thomas Kilisesi, 6. yüzyılın başlarında, Havari Aziz Thomas’a adanmış eski bir kilisenin yerinde bulunuyor. Hem Petite France bölgesine hem de tarihi şehir merkezindeki birçok cazibe merkezine yürüme mesafesinde olan kilise, 800 yıllık tarihi boyunca, Alsas’ın Protestan Reformu sırasında oynadığı rolle ünlü.

Bölgedeki Lutheran harekatının merkezi olan Aziz Thomas Kilisesi, günümüzde hala Protestan ibadethanesi olarak kullanılıyor.

1520’lerde inşa edilmiş olan kilise, Strazburg’da ücretsiz gezilecek en güzel yerlerden biri. Hem dış cephesi, hem de görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle görülmeye değer.

15.Petite France

Petite France – kaynak ; flickr / Miquel Fabre

Strazburg gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden olan Petite France adlı bölge, en az yarım gününüzü ayırmanız gereken bir bölge.

Turistlerin şehirde en fazla zaman geçirdiği bu bölge, Strazburg’da yapılacak çok sayıda aktiviteye ve görülecek birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Strazburg’un UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan tarihi merkezinin en önemli bölümü olan Petite France, mükemmel bir şekilde korunmuş yarı ahşap evlerin sıralandığı, kıvrımlı kanallar ve dar, eski sokaklardan oluşan bir yer.

Atmosferi, kanalları ve fotojenik yapısıyla şehrin en ilgi çekici bölümü olduğundan, şehirdeki en fazla restorana, cafeye, bara ve otele ev sahipliği yapıyor.

16. ve 17. yüzyıllarda bu mahalle, şehrin deri tabakçılarına ve balıkçılarına ev sahipliği yapıyormuş.

Mahallenin en büyüleyici caddesi Rue du Bain-aux-Plantes. Bu Arnavut kaldırımlı sokakta dolaşmak, çiçekli balkonlarıyla geleneksel Alsas evlerini hayranlıkla izleme şansı sunuyor.

Bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden biri ise, yarı ahşap bir ev olan ‘Maison des Tanneurs’. Tarihi Anıt olarak listelenen Maison des Tanneurs, şimdi nehir kıyısına bakan bir terasa sahip kaliteli bir restoran olarak hizmet veriyor. Otantik bir Alsas deneyimi için Strazburg’da ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biri.

Quartier des Tanneurs adı verilen bölüm ise, şirin bir nehir kenarı ambiyansına sahip. Peyzajlı, ağaçlıklı nehir kıyıları boyunca turistler ve yerel halk, kent karmaşasından uzakta keyifli yürüyüşlerin tadını çıkarır. Burası, Petite France bölgesinde en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz yer olması bakımından da önemli.

Petite France bölgesinde yapılması gereken en popüler şeylerden biri de tekne turu. Yaklaşık 70 dakika süren bu tekne turları ile şehri nehirden seyredebilir, tarihi yerler hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

16.Ponts Couverts

Strazburg gezisi hakkında bilgiler
Ponts Couverts

Ponts Couverts (Kapalı Köprüler), Petite France bölgesinde görülmesi gereken en popüler yerlerden biri.

Vauban Barajı açılmadan önce Strazburg’un III. Nehir üzerindeki ana savunma yapıları olan Ponts Couverts, resmi olarak 1250 yılında açılmış.

İsmi, savaş zamanlarında askerleri korumak için köprülerin üzerine inşa edilen ancak 1784’te kaldırılan ahşap çatılardan geliyor.

17.Vauban Barajı

Vauban Barajı – kaynak ; flickr / Stefano merli

Strasbourg’un savunmasının bir parçası olarak inşa edilmiş pembe kireçtaşı bir yapı olan Vauban Barajı, 17. yüzyılda ilk inşa edildiği dönemde bir mühendislik başarısı olarak kabul edilmiş.

Vauban Barajı’nda yapılacak en güzel şey ise, yapının çatısına çıkarak şehrin ve nehrin muhteşem manzarasını seyretmektir.

18.Strasbourg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Strasbourg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi – kaynak ; flickr / Stefano Merli

Petite France bölgesi yakınlarında şık ve modern bir binada yer alan Strasbourg Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, 10.000 metrekarelik oldukça geniş bir alanda, birbirinden değerli binlerce esere ev sahipliği yapıyor.

Pablo Picasso, Claude Monet, Wassily Kandinsky, Hans Arp, Georges Braque, Paul Klee, Max Ernst’in eserleri de dahil olmak üzere geniş bir 19. ve 20. yüzyıl tablo koleksiyonuna sahip olan müze, ayrıca yılın belirli dönemlerinde geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor.

19.Strazburg’da Tekne Turu Yapın

Strazburg Gezi Rehberi
Strazburg Tekne Turu – kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Strazburg’da yapılacak en popüler turistik şeylerden biri de, şehri tekne turlarıyla keşfetmek. 2 tip tekne sunan Batorama şirketinin başlangıç noktası Rohan Sarayı’nın hemen yanı başı. Tekneler kapalı veya açık, bu yüzden her türlü hava koşullarında bu tekne turlarına katılmak mümkün.

Turlardan biri 1 saat 15 dakika, diğeri ise 45 dakika sürüyor. Şehirdeki sürenize ve bütçenize göre bu turlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

20.Zooloji Müzesi

Strazburg gezilecek yerler blog
Zooloji Müzesi – kaynak ; commons.wikimedia.org / JI / Elle

Strazburg’da görülmesi gereken yerler listesine eklenebilecek bir diğer popüler müze olan Zooloji Müzesi, her yaştan ziyaretçiye göre bir şeylerin olduğu oldukça ilgi çekici bir müze. Daha çok çocuklara hitap eden Keşif atölyeleri, canlı dünyayı ilk elden gözlemlemek için harika bir fırsat sunuyor.

Müze koleksiyonu, Arktik ve Antarktika faunasını doldurulmuş hayvanlar ve doğallaştırılmış böcekler ve kelebekler ile sunar.

NOT ; Zooloji Müzesi 2023 yılına kadar tadilat nedeniyle kapalı.

Strazburg Kaç Günde Gezilir ?

Kleber Meydanı – kaynak ; flickr / Stefano Merli

Strazburg’da görülecek turistik noktalar için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Ancak daha uzun bir süre bu şehirde kalacak olursanız, daha fazla yapılacak şeyler de bulabilirsiniz. Ayrıca hem Almanya hem de diğer Fransa şehirlerine sınırı olan Strazburg’dan günübirlik gidilecek şehirleri de ziyaret edebilirsiniz.

Strazburg’da Alışveriş

Strazburg Gezilecek Yerler Blog
Kaynak ; flickr / mompl

Cartier, Gucci ve Hermes gibi markaların hepsinin bir mağazasına ev sahipliği yapan rue des Orfèvres ve rue de la Mésange adı verilen caddelerde kaliteli moda ve perakende ürünler, deri ürünler, kuyumcular ve çok daha fazlası bulunabilir.

Kenzo ve Georges Rech gibi diğer yüksek kaliteli satış noktaları rue des Hallebardes ve rue du Vieux-Marché-aux-Poissons’da bulunabilir. Modaya daha geleneksel bir yaklaşım için, geleneksel Alsas elbiseleri, 11b quai de Turckheim’daki Costume Alsacien’de bulunabilir.

Ayrıca Strazburg’da çok sayıda alışveriş merkezi de bulabilirsiniz. Hem Petite France bölgesi hem de genel olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde, her bütçeye ve zevke uygun alışveriş mağazaları var.

Strazburg Yeme İçme

Kaynak ; flickr / mompl

Strazburg, çok sayıda geleneksel ve geleneksel olmayan restorana ev sahipliği yapar. Özellikle Petite France bölgesi, şehirdeki en fazla restoranı, cafeleri ve barları bulabileceğiniz adres. Mekan tavsiyesi olarak ;

 • Académie de la Bière
 • L’Ancienne Douane
 • Au Petit Bois Vert
 • Buerehiesel
 • El Pimiento adlı mekanları önerebiliriz.

Strazburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 20 yerden sonra, şehirde daha fazla zamanınız kalırsa, şehir merkezi dışındaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerine de göz atmayı unutmayın, ayrıca günübirlik gidip gelebileceğiniz şehirlerden olan Colmar, Frankfurt ve Basel gibi şehirleri de ziyaret edebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR