Ana SayfaFransaNice Gezi RehberiNice Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Nice Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Hakkında Bilgi

Nice Côte d’Azur Havaalanı’ndan (NCE) şehir merkezine ulaşım, hem taksiler hem de toplu taşıma araçlarıyla oldukça kolay ve hızlıdır. Nice şehir merkezinin yaklaşık 6 km güneybatısında yer alan havaalanı, Fransa’nın en yoğun üçüncü havaalanı olmasıyla öne çıkıyor.

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tramvay, ekspres otobüs, belediye otobüsü, taksiler veya özel transfer hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Eğer Nice’yi toplu taşıma ile keşfetmeyi ve merkeze toplu taşımayla ulaşmayı düşünüyorsanız günlük geçerli olan biletlerden satın almayı da düşünebilirsiniz. Bu biletler ile şehir içindeki toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak gün boyu kullanma imkanı elde edebilirsiniz.

Nice Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım Seçenekleri

⇒Tramvay ; Merkeze gitmek için en çok tercih edilen ve en ideal seçenektir. Bilet ücreti 1,50€ ve yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 25 dakikadır.

⇒Ekspres Otobüs ; 98 ve 99 nolu otobüslerle merkeze ulaşım 20-30 dakika sürmektedir ve bilet ücreti ise 6€’dur. Ayrıca 1,50€ bilet ücreti olan belediye otobüslerini de havaalanı yakınında bulabilirsiniz. Bu otobüslerle merkeze ulaşım ise 30-40 dakika sürmektedir.

⇒Taksi ; Pahalıdır. Aslında havaalanı, merkeze çok da uzak değil (6 km), fakat yine de taksi ücreti Fransa’nın diğer havaalanlarına nazaran biraz daha pahalı. Taksilerle merkeze yaklaşık 35-40€ arasında bir ücrete gidebilirsiniz. Gideceğiniz yere ve tarifeye (gece-gündüz) göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Yolculuk süresi ise 10-15 dakikadır.

⇒Özel Transfer (Welcome Pickups) ; 35€’ya bu özel karşılama hizmeti ile merkeze gidebilirsiniz. Seyahat süresi taksilerle aynıdır. Taksilerden tek farkı, şoförünüzün sizi havaalanında bekliyor olması ve mutlaka İngilizce konuşabiliyor olmasıdır.

1.Tramvay

Kaynak ; flickr / Clagmaster

Nice Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen ve en ideal olan tramvaylardır. Hem fiyatı hem de kısa yolculuk süresiyle turistlerin en çok tercih ettiği 2 nolu tramvaylarla Nice merkezinin kalbine kadar gidebilirsiniz.

Tramvay bilet ücretleri 1,50€’dur ve biletler 74 dakika geçerlidir. Yani 74 dakika içerisinde dilerseniz tramvaydan tramvaya veya otobüse aktarma da yapabilirsiniz.

Tramvaylar ile şehir merkezine yaklaşık 25 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Henüz yeni olan (2019 yılından beri hizmet veriyor) bu tramvaylar hem ağır bagajları olan turistler hem de bütçeli turistler için en ideal seçenektir.

Bu tramvayları bagaj teslim çıkışına sadece birkaç adım uzaklıkta yer almaktadır. Port Lympia istasyonunda son bulan tramvaylar hem terminal 1 hem de terminal 2’den hareket etmektedir.

Avenue Jean Médecin ve Boulevard Victor Hugo’nun köşesinde elverişli bir konumda bulunan Jean Médecin İstasyonu, Nice şehir merkezinin ana durağıdır. Buradan Nice Old Town’a (Eski Kent bölgesi), sahildeki Promenade des Anglais’e, Nice-ville tren istasyonuna ve çoğu otele sadece kısa bir yürüyüş veya Uber yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu istasyondan Tramvay 1’e rahatlıkla aktarma yapabilirsiniz.

Nice’de konaklayacağınız yer şehir merkezinde veya tramvay istasyonlarına yakın bir yerde değilse, tramvay 1’e veya otobüslere aynı biletle aktarma yaparak (74 dakika içinde) otelinize en yakın olan yere kadar da gidebilirsiniz.

Otobüs biletleri şoförden satın alınabilirken, tramvay biletleri binmeden önce satın alınmalıdır. Otomatlar tüm tramvay duraklarında bulunmaktadır. ATM’ye benzer şekilde, arayüz İngilizce de dahil olmak üzere birçok dilde mevcuttur. Makineler sadece çipli veya Euro jetonlu kredi kartlarını kabul etmektedir. Kaydırmalı kartlar veya faturalar kabul edilmez.

Nice’de toplu taşıma araçlarını çok fazla kullanmayı planlıyorsanız 10 binişlik geçiş sağlayan 10€’luk biletlerden satın almayı da düşünebilirsiniz.

Tramvayın rotası ise şöyle ; Havaalanı Terminal 2 – Havaalanı Terminal 1 – Ferber – Carras – SainteHélène – Fabron Naif Sanat Müzesi – Lenval – Magnan – Grosso CUM – Gambetta – Kongre – Albert 1er – Katedral – Eski Şehir – Promenade des Arts

2.Otobüs

Ekspres otobüsler de tramvaylardan sonra merkeze ulaşım için tercih edilebilecek en ideal araçlar.

Ekspres otobüs bilet ücreti 6€ ve şehir merkezine yolculuk süresi yaklaşık 20-30 dakikadadır. Taksilerden daha ucuz tramvaydan ise biraz daha pahalı olan ekspres otobüsleri her 20 dakikada bir hareket etmektedir.

İki farklı ekspres otobüsü var. Bunlar 98 ve 99 nolu otobüslerdir. Biletinizi gelen yolcu bölümünün çıkışında yer alan bilet gişelerinden satın alabilirsiniz.

98 nolu otobüs 06:00-23:50, 99 nolu otobüsler ise 08:00-21:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

98 nolu otobüs doğu tren istasyonuna (Gare de Nice Riquier) giderken, 99 nolu otobüs duraksız Gare Nice Ville ana tren istasyonuna gider.

NOT ; Ekspres otobüsleri terminal 1’in 1 nolu platformdan hareket ederken, terminal 2’nin 5 nolu platformundan hareket etmektedir.

Ayrıca belediye otobüsleriyle de merkeze ulaşım mümkün. 12 nolu belediye otobüsü Promenade des Arts, Promenade des Anglais, Place Masséna (Masséna meydanı) ve Vieille Ville’de (eski şehir) durmaktadır. Eğer eski kentte veya Nice gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden olan Promenade des Anglais sahil yolu üzerinde konaklamayı planlıyorsanız bu otobüslerle konaklayacağınız yere yakın bir durağa kadar gidebilirsiniz.

12 nolu belediye otobüsünün bilet ücreti ise sadece 1,50€’dur ve bu otobüsler 05:30-21:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu otobüslerin durağını terminal 1’in yakınında, güney anayolunda bulabilirsiniz.

3.Taksi

Şehir merkezine en hızlı ulaşabileceğiniz araç taksiler olsa da, taksilerin en pahalı ulaşım araçlarından biri olduğunu unutmayın.

Taksileri 7/24 havaalanının hemen çıkışında bulabiliyorsunuz. Nice şehir merkezine taksiyle ulaşım ise yaklaşık 15 dakika sürmekte ve 35-40€ tutmaktadır.

Ekstra bagaj için ücret alındığını ve gece tarifesinin biraz daha pahalı olacağını da unutmayın.

4.Özel Transfer

Welcome Pickups adı verilen karşılama hizmetleri, özel transfer için tercih edilebilecek en popüler ve en güvenilir marka. Bu transfer hizmetleriyle şehir merkezine ulaşım 35€ civarındadır ve yolculuk taksilerde olduğu gibi yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.

Özel karşılama hizmetlerinin taksilere nazaran daha ideal ve avantajlı olduğunu unutmamak gerek. Çünkü Welcome Pickups adı verilen bu transfer hizmetindeki taksi şoförlerinin hepsi iyi İngilizce konuşabiliyor. Ayrıca şoförünüz sizi havaalanında isminizin yazılığı olduğu bir levhayla bekliyor. Taksi arama derdinden veya nereye gideceğinizi taksiciye anlatma derdiniz de olmuyor.

Son olarak, konaklayacağınız tesisin havaalanı servisi olup olmadığını da mutlaka kontrol edin derim. Nice’de otellerin büyük bir bölümünde havaalanı servis hizmeti bulunuyor ve bu servisler özel transferlere nazaran bazen daha uygun fiyatlı olabiliyor.

NİCE’DE KONAKLAMA

Nice’de konaklama için tercih edilebilecek en ideal konaklama bölgeleri ; Eski Kent, Promenade des Anglais ve Nice Merkez İstasyonu çevresidir.

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ister tramvayları veya otobüsleri isterseniz de taksileri tercih ediyor olun, bu 3 bölgedeki konaklama birimlerine de çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Eğer tramvaylarla merkeze gitmeyi düşünüyorsanız nerede konaklayacağınızın hiç bir önemi yok, çünkü tramvaylarla bu 3 bölgeye yakın bir istasyonda da inebilir, otobüse veya tramvaya aktarma yapabilirsiniz. Ancak direkt olarak otobüslerle merkeze ulaşmak istiyorsanız Promenade des Anglais ve Nice Merkez İstasyonu çevresindeki otelleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca konaklayacağınız tesisin havaalanı servisi olup olmadığını da mutlaka kontrol edin. Çünkü otel servisleriyle hem daha konforlu hem de taksilere nazaran bazen daha uygun fiyatlara şehir merkezine ulaşım mümkün.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR