Ana Sayfa Avrupa Fransa Lyon Gezilecek Yerler | En Popüler 8 Yer

Lyon Gezilecek Yerler | En Popüler 8 Yer

Dünya kültürlerine adanmış müzeleriyle ünlü olan Lyon, birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılarıyla da, Fransa’da en unutulmaz deneyim sunan şehirlerden.

Fransa’nın Paris‘ten sonra en önemli ikinci şehri olarak bilinen Lyon’da turist olarak yapılacak birbirinden güzel şeyleri de bulabiliyorsunuz. Çoğu zaman Paris ve Nice gibi gözde turistik şehirlerden dolayı, turistlerin rotasında olmasa da, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu şehir görülmeye değer.

Bu şehir, Fransa’nın en eski antik kalıntılarına, Orta çağ mahallelerine ve güzel Rönesans evlerine sahiptir. Rhône ve Saône Nehirleri boyunca bulunan atmosferik mahalleler şehrin zengin mirasını yansıtmaktadır.

LYON GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Lyon’da gezip görülecek popüler noktalara geçmeden önce, Lyon’da konaklama hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse, bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölgeler 1 ve 2ci bölgelerdir (1st arr ve 2nd arr olarak da bilinir). Bu iki bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunduğu gibi her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 1 yıldızlı Hotel de Bretagne adlı otele veya 3 yıldızlı bir otel olan Hotel de Paris‘e göz atabilirsiniz. İki tesis de, şehirdeki en ekonomik tesislerden ve turistler arasında oldukça popülerdir.

Gelelim şehirdeki en önemli turistik yerlere ;

1.Vieux Lyon

Vieux Lyon
Vieux Lyon

Vieux Lyon, yani Old Town Eski Şehir Bölgesi olarak da bilinir ve şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir. Burası, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Bu bölge, 5th Arr, yani Lyon’un beşinci bölgesi olarak geçmektedir.

Bu yenilenmiş rönesans bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve Fransa’nın en güzel eski şehir bölgelerinden biri olarak bilinmektedir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kafeleri, restoranları ve hoş kaldırımlı sokakları ile Eski Şehir, Lyon gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden.

2.Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası
Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası, Lyon’un en dikkat çeken dini yapılarından biri olduğu gibi, Fransa’nın da en ünlü tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Bu bazilika, ”Dua Eden Tepe” olarak da bilinen Fourviere tepesinde bulunuyor ve bazilikanın çevresi de şehir manzarası için en güzel yerlerden.

Mimar Pierre Bossan tarafından 19. yüzyılın sonlarında Neo-Bizans tarzı ile inşa edilmiş olan bu dini yapının iç mekanı da en az dışı kadar dikkat çekicidir. Birbirinden güzel mozaikleri, vitray pencereleri ve yaldızlı heykeller ilginizi çekecektir.

Bazilikanın bulunduğu tepeye çıkmak için her ne kadar füniküler veya taksiler öneriliyor olsa da, enerjiniz varsa mutlaka yürüyün. Yol üzerinde Lyon’un en güzel manzaralarını görebilirsiniz.

3.Lyon Antik Tiyatrosu

Lyon Antik Tiyatrosu
Lyon Antik Tiyatrosu

Fourviere tepesine kadar çıkmışken bazilika yakınlarındaki Lyon Antik Tiyatrosu’na da göz atmayı unutmayın.

Bu tiyatronun tarihi M.Ö 15. yüzyıla kadar gidiyormuş. Bu kalıntıların hemen yanında bir de müze bulunuyor, fakat tüm bilgiler Fransızca yazıldığından dolayı, biraz hayal kırıklığı olabiliyor.

Özellikle bu tiyatro için tepeye çıkmaya değmeyeceği söylense de, Antik kalıntılara merakınız varsa, kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca sırf şehir manzarasını seyretmek için bu tepedeki bu antik kalıntıların bulunduğu yere gidebilirsiniz.

4.Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi
Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon’daki Belediye Binası yakınında bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, eski bir Benedictine manastırı olan 17. yüzyıl Palais Saint-Pierre’de bulunmaktadır.

Bu müze, antik Mısır’dan günümüze kadar, antikalar, resimler, heykel ve dekoratif sanat dahil Avrupa’nın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahiptir.

Delacroix, Géricault, Rembrandt, Rubens, Poussin ve Véronèse gibi Avrupalı ​​ustaların ünlü eserlerini Lyon Güzel Sanatlar Müzesi’nde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzenin bir de yemek salonu bulunuyor ve burada dilerseniz yemekte yiyebiliyorsunuz. Fakat, fiyatlar biraz abartılı olduğundan menüye göz atmadan karar vermeyin.

Edgar Degas’ın “Sahnede Dansçılar” ve Auguste Rodin’in “La Tentation de saint Antoine” gibi sanat eserleri ile dolu 70’ten fazla oda ile Lyon’un bu Güzel Sanatlar Müzesi’ni seveceksiniz.


Booking.com

5.Confluence Museum

Confluence Museum
Confluence Museum

Bir bilim merkezi ve antropoloji müzesi olan Confluence Museum, Lyon’un en modern yapılarından bir tanesi. Dış cephesinin muhteşem tarzıyla dikkat çeken bu müzenin içi de en az dışı kadar etkileyici ve güzel.

2014 yılında kurulmuş olan Confluence Müzesi, Lyon’un doğal tarih müzesi olarak da bilinmekte ve dünyanın öyküsünden sonsuzluk vizyonlarına, birçok farklı kültürün ve hatta hayvanların bakış açısıyla 2 milyondan fazla eserin yardımıyla anlatmayı amaçlamakta. İçerisi biraz kalabalık olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Lyon’u ziyaret ediyorsanız. Fakat, durmadan gezebileceğiniz, birçok farklı türde eserleri ile her yaştan turistin sevebileceği yerlerden biridir.

6.Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)
Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Şehirdeki ünlü dini yapılardan bir diğeri ise, 12. yüzyılda inşa edilen Lyon Katedrali’dir. 13. yüzyıldan kalma vitray pencereleri ile ünlü olan bu katedral, geç gotik cepheye sahip romanesk tarzdadır.

Katedralin en ilginç özelliklerden biri, 1598’de Nicolas Lippius tarafından oluşturulan astronomik saattir.

Dış mimarisi iç mekana göre biraz daha sade. İç mekan ise, kesinlikle görülmeye dekorasyona sahiptir.

7.Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Basilica of Saint-Martin d'Ainay
Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Lyon’daki bir diğeri tarihi yapı ise, Fransa’nın bilindik katolik kiliselerinden biri olan, Saint-Martin d’Ainay Bazilikası’dır.

Bu bazilikanın tarihi 11. yüzyıla kadar gitmektedir. Fakat, bazilika orijinali 4. yüzyıla kadar uzanan bir Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş.

Romanesk mimarinin harika bir örneği olan kilise, dört klasik sütun, koroda 12. yüzyıl mozaik kaplaması ve Lyon sanatçısı Hippolyte Flandrin’in 19. yüzyıl yaldızlı tablolarını içeriyor.

8.Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d'Or
Parc de la Tête d’Or

Fransa’nın önde gelen bir botanik bahçesine ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan Parc de la Tête d’Or, ülke çapında bilinen kentsel parktır.

Özellikle ilkbaharda sırf gül bahçesinin görmek için bu parkı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin çokluğunu düşününce Lyon’da görmeden dönmeyeceğiniz bir park olduğunu söyleyebiliriz.

19. yüzyıldan kalma birbirinden güzel serları ve 18 binden fazla bitki çeşidini görebileceğiniz bu parkı da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

Lyon’da gezip görülecek yerler tabi ki bu 8 yer ile sınırlı değil. Fakat, şehirde çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak şehrin popüler bu noktaları ile gezinize başlayın deriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Yenikapı Mevlevihanesi | Giriş Ücreti, Ulaşım, Hakkında Bilgi

Dünyanın 14 sufi harikalarından biri olarak bilinen Yenikapı Mevlevihanesi'nin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. 1598'de dönemin Yeniçeri Başhalifesi olan Malkoç Mehmed Efendi tarafından inşa...

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi – Parkı Hakkında Detaylı Bilgi

Anadolu Yakası'nda otoyolların kavşağında adeta gizlenmiş olan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Ataşehir'de çok katlı binaların arasında tertemiz havası, birbirinden güzel bitkileri, ağaçları, yapılacak aktiviteleri...

BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

Çocukla İstanbul'da gezilecek en güzel yerlerden biri olan Bakırköy Botanik Parkı, farklı bitki gruplarından oluşan 11 tematik bahçe, birbirinden eğlenceli çocuk oyun alanları, yüzlerce...

Aşiyan Müzesi – Tevfik Fikret’in Evi | Giriş Ücreti, Bilgiler

Boğaz'ın en güzel yerinde Tevfik Fikret'in hayatı boyunca hayalini kurduğu ev, günümüzde ünlü şairin birbirinden değerli sanat eserlerine, kişisel eşyalarına ve çok daha fazlasına...