Ana SayfaFransaLyon Gezi RehberiLyon Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Lyon Gezilecek Yerler & 2 Günlük Gezi Rotası (Haritalı)

Dünya kültürlerine adanmış müzeleriyle ünlü olan “Lyon”, birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılarıyla da adından söz ettiriyor. Fransa’da en unutulmaz deneyim sunan şehirlerden biri olan bu şehir, sanat, tarih ve mimariye merakı olanları bir araya getiriyor. Lyon gezilecek yerler ise, daha çok tarihi yapılardan oluşuyor, fakat bu şehirde çok sayıda müze, galeri ve diğer cazibe merkezlerini de bulabiliyorsunuz.

Fransa’nın Paris‘ten sonra en önemli ikinci şehri olarak bilinen Lyon’da turist olarak yapılacak birbirinden ilgi çekici şeyleri de bulabiliyorsunuz. Çoğu zaman Paris ve Nice gibi gözde turistik şehirlerden dolayı, ikinci plana atılsa ya da turistlerin rotasında olmasa da, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan şehir, Fransa’nın en sevilen destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor.

Lyon, Fransa’nın en eski antik kalıntılarına, Orta Çağ mahallelerine ve güzel Rönesans evlerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Rhône ve Saône Nehirleri boyunca bulunan atmosferik mahalleler şehrin zengin mirasını gözler önüne seriyor. Sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz Lyon’da gezilecek yerler daha çok eski kent merkezinde, birbirine yakın konumda bulunuyor. Zaten Lyon, çok büyük bir şehir olmadığından şehrin önde gelen çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü yürüyerek keşfedebiliyorsunuz.

Lyon Gezilecek Yerler Listesi

Lyon gezilecek yerler haritası
Lyon gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te görmek için tıklayın

Lyon’da gezip görülecek popüler noktalara geçmeden önce, Lyon’da konaklama hakkında kısaca bir bilgi vermekte yarar var ; bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölgeler 1. ve 2. bölgelerdir (1st arr ve 2nd arr olarak da bilinir). Bu iki bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunduğu gibi her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 1 yıldızlı Hotel de Bretagne veya 3 yıldızlı bir otel olan Hotel de Paris‘e göz atabilirsiniz. İki tesis de, şehirdeki en ekonomik tesislerden ve turistler arasında oldukça popülerdir. Ayrıca Lyon’da nerede kalınır ? adlı yazımızda daha detaylı bir konaklama rehberini bulabilirsiniz.

Gelelim Lyon’da gezilecek yerler listemize ;

1.Vieux Lyon

Vieux Lyon
Vieux Lyon

Vieux Lyon, yani Old Town, eski şehir bölgesi olarak da bilinir ve şehrin kalbinin attığı yer tam olarak burasıdır. Bu bölge, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Bu bölge, 5th Arr, yani Lyon’un beşinci bölgesi olarak biliniyor ve en yoğun turist trafiğine sahip olan yer.

Bu yenilenmiş rönesans bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor ve Fransa’nın en güzel eski şehir bölgelerinden biri olarak bilinir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kafeleri, restoranları ve hoş kaldırımlı sokakları ile Eski Şehir, Lyon gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden.

Vieux Lyon, ayrıca şehirdeki kalınacak en merkezi ve en popüler bölge. Buradaki tüm otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası
Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası, Lyon’un en dikkat çeken dini yapılarından biri olduğu gibi, Fransa’nın da en ünlü tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Bu bazilika, ”Dua Eden Tepe” olarak da bilinen Fourviere tepesinde bulunuyor ve daha çok bazilikanın çevresinden görülen manzarasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Mimar Pierre Bossan tarafından 19. yüzyılın sonlarında Neo-Bizans tarzı ile inşa edilmiş olan bu dini yapının iç mekanı da en az dışı kadar ilgi görüyor. Birbirinden güzel mozaikleri, vitray pencereleri ve yaldızlı heykelleriyle oldukça gösterişli süslemelere sahip iç mekanı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Bazilikanın bulunduğu tepeye çıkmak için her ne kadar füniküler veya taksiler öneriliyor olsa da, enerjiniz varsa mutlaka yürüyerek çıkın. Yol üzerinde Lyon’un en güzel manzaralarını görebilirsiniz.

Giriş ücretsiz

Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 07:00-19:00

3.Lyon Antik Tiyatrosu

Lyon Antik Tiyatrosu
Lyon Antik Tiyatrosu

Fourviere tepesine kadar çıkmışken bazilika yakınlarındaki Lyon Fourviere Antik Tiyatrosu‘na (Teatro Galo-Romano) da göz atmayı unutmayın.

Bu tiyatronun tarihi M.Ö 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Bu kalıntıların hemen yanında bir de müze bulunuyor, fakat tüm bilgiler Fransızca yazıldığından dolayı pek bilgilendirici olduğu söylenemez.

Özellikle bu tiyatro için tepeye çıkmaya değmeyeceği söylense de, Antik kalıntılara merakınız varsa, kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca sırf şehir manzarasını seyretmek için bile tepedeki bu antik kalıntıların bulunduğu yere gidebilirsiniz.

  • Giriş ücretsiz
  • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 07:00-19:00

4.Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi
Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon’daki Belediye Binası yakınında bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, eski bir Benedictine manastırı olan 17. yüzyıl Palais Saint-Pierre‘de bulunuyor.

Bu müze, antik Mısır’dan günümüze antikalar, resimler, heykel ve dekoratif sanat dahil Avrupa’nın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip.

Delacroix, Géricault, Rembrandt, Rubens, Poussin ve Véronèse gibi Avrupalı ​​ustaların ünlü eserlerini Lyon Güzel Sanatlar Müzesi’nde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzenin bir de yemek salonu bulunuyor ve burada dilerseniz yemekte yiyebiliyorsunuz. Fakat fiyatlar biraz abartılı olduğundan menüye göz atmadan karar vermeyin deriz.

Edgar Degas’ın “Sahnede Dansçılar” ve Auguste Rodin’in “La Tentation de saint Antoine” gibi sanat eserleri ile dolu 70’ten fazla odası ile Lyon’un bu Güzel Sanatlar Müzesi’ni seveceksiniz.

Giriş ücreti ; Kalıcı koleksiyon 8€, geçici sergiler 12€.

Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.Confluence Museum

Confluence Museum
Confluence Museum

Bir bilim merkezi ve antropoloji müzesi olan Confluence Museum, Lyon’un en modern yapılarından bir tanesi. Dış cephesinin muhteşem tarzıyla dikkat çeken bu müzenin içi de en az dışı kadar etkileyici ve güzel.

2014 yılında kurulmuş olan Confluence Müzesi, Lyon’un doğal tarih müzesi olarak da bilinmekte ve dünyanın öyküsünden sonsuzluk vizyonlarına, birçok farklı kültürün ve hatta hayvanların bakış açısıyla 2 milyondan fazla eserin yardımıyla anlatmayı amaçlıyor.

İçerisi biraz kalabalık olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Lyon’u ziyaret ediyorsanız. Fakat durmadan gezebileceğiniz, birçok farklı türde eserleri ile her yaştan turistin sevebileceği yerlerden biri olduğu için bu müzeyi de Lyon gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

Giriş ücreti ; Yetişkin 9€, 18-25 yaş arası 5€ ve 18 yaş altı çocuklar ise ücretsiz.

Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10:30-18:30

Powered by GetYourGuide

6.Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)
Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Şehirdeki ünlü dini yapılardan bir diğeri ise, 12. yüzyılda inşa edilen Lyon Katedrali‘dir. 13. yüzyıldan kalma vitray pencereleri ile ünlü olan bu katedral, geç gotik cepheye sahip romanesk tarzıyla dikkat çekiyor.

Katedralin en ilginç özelliklerden biri, 1598’de Nicolas Lippius tarafından oluşturulan astronomik saat.

Dış mimarisi iç mekana göre biraz daha sade. İç mekan ise, kesinlikle görülmeye değer dekorasyona ve süslemelere sahip.

7.Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Basilica of Saint-Martin d'Ainay
Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Lyon’daki bir diğeri tarihi yapı ise, Fransa’nın bilindik katolik kiliselerinden biri olan Saint-Martin d’Ainay Bazilikası‘dır.

Bu bazilikanın tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Fakat bazilika, orijinali 4. yüzyıla kadar uzanan bir Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş.

Romanesk mimarinin harika bir örneği olarak kabul edilen yapı, dört klasik sütun, koroda 12. yüzyıl mozaik kaplaması ve Lyon sanatçısı Hippolyte Flandrin’in 19. yüzyıl yaldızlı tablolarını içeriyor.

8.Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d'Or
Parc de la Tête d’Or

Fransa’nın önde gelen bir botanik ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan Parc de la Tête d’Or, ülke çapında bilinen kentsel bir park.

Özellikle ilkbaharda sırf gül bahçesini görmek için bu parkı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısını düşününce, Lyon’da görmeden dönülmemesi gereken bir park olduğunu söyleyebiliriz.

19. yüzyıldan kalma birbirinden güzel seraları ve 18 binden fazla bitki çeşidini görebileceğiniz bu parkı da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

  • Parka girişler ücretsiz

9.Traboules (Eski Geçitler)

Traboules (Eski Geçitler) – Kaynak; flickr / jean_michel_sanglera

La Croix-Rousse Saône ve Vieux Lyon‘da bulunan, Saône Nehri yönünde binaların altından geçen 40’ı halka açık Rönesans geçitleri, şehrin en popüler turistik cazibe merkezlerinden.

Daha çok mimarisi ve tarihi ile ilgi gören bu eski geçitler ‘Traboules’ olarak biliniyor. Bu özel geçitler 19. yüzyılda ipek işçileri tarafından kumaşlarını daha rahat taşımak için kullanılmış. Günümüzde bu geçitler ziyaretçiye açık, ancak bazı geçitlerin bulunduğu yerlerde, yerel halk yaşadığından dolayı bu eski geçitlerden geçerken sessiz olmanızda yarar var.

Croix Rousse bölgesindeki ipek atölyelerini Vieux Lyon’un ticaret merkezine bağlayarak, ipek dokumacılarının tüccarlara daha rahat ulaşmak için dik tepeden aşağı tekstil ürünleri taşımasına kolaylıkla sağlayan bu eski geçitler, ayrıca II. Dünya Savaşı sırasında, Fransız Direniş savaşçılarının ünlü Gestapo subaylarından saklandığı yer olması bakımından önemli bir yere sahip.

10.Gallo-Roman Müzesi / Amfitiyatrosu

Lyon Gezi Rehberi
Gallo-Roman Müzesi/Amfitiyatrosu – Kaynak ; flickr / alh1

Gallo-Roman Arkeoloji Müzesi, vazolar, mezar taşları, mozaikler, heykeller, madeni paralar ve seramikler dahil olmak üzere Gallo-Roma dönemi objelerini sergiliyor.

Lyon, günümüzde Galya’nın başkenti olan, M.Ö. 43 yılında kurulan Lugdunum adlı antik Roma kentinin yerinde duruyor. Bu yüzden de şehirde çok sayıda arkeoloji çalışması yapılmaya devam ediliyor. Bugüne kadar çıkarılan eserler ise Gallo-Roman Müzesi’nde sergileniyor.

Koleksiyon, genişliği ve çeşitliliği ile ünlü. Koleksiyonun öne çıkan eserleri arasında anıtsal bir Herkül heykeli, antik hamamlardan dekoratif mermer işçiliği ve Okyanus Tanrısı ile ilgili görüntüleri tasvir eden 100 metrekarelik muhteşem bir zemin mozaiği yer alıyor. Müzenin bulunduğu alan ayrıca iki Roma tiyatrosu dahil olmak üzere Fransa’daki en eski antik kalıntılara sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Giriş ücreti ; Yetişkin 10€, 4-18 yaş arası ise 2€

Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:00-17:00

11.Musée Lumière

Lyon Gezi Rehberi
Musée Lumiere – Kaynak ; flickr / jean_pierre_dalbe

Sinema tarihi ile ilgileniyorsanız, Musée Lumiere‘yi kesinlikle rotanıza ekleyin derim.

Sinema sanatının babaları olarak kabul edilen Lumiere kardeşleri, sinema tarihiyle ilgilenen herkes bilir. İşte bu müze de ilk sinema kamerası ve projektörü olan sinematografın icat edilmesine yardımcı olan Louis Lumiere’nin soyundan biri tarafından kurulmuş.

Lumiere, ayrıca dünyanın ilk sinemalarında gösterilen binlerce film yapmış olmasıyla ünlü.

Müze, 1899’da kardeşlerin babası tarafından inşa edilen gösterişli bir art nouveau malikanesi olan Villa Lumiere’de bulunuyor. Dış mimarisiyle de dikkat çeken bu müze, sinemaya merakı olan herkesin gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bir cazibe merkezi.

  • Giriş ücreti ; 8€
  • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer günleri 10:00-18:30

12.Lyon Murals (Lyon Duvar Resimleri)

Lyon Gezi Rehberi
Lyon Murals – Kaynak ; flickr / bartwatching

Quai Saint Vincent‘taki bu 800 metrekarelik duvar resmi, 25 tarihi figür ve 6 çağdaş figürle Lyon’dan 31 ünlü kişiyi içeriyor.

1994-1995’te Cité de la Création organizasyonu tarafından oluşturulmuş. Sadece yabancı turistlerin değil, Fransız turistlerin de popüler gezi duraklarından biri olan Lyon Duvar Resimleri, Quai Saint Vincent’ın yanı sıra şehrin bazı bölgelerinde de görülebiliyor. Ancak en ünlüsü Quai Saint Vincent’te yer alan, 31 ünlünün resmini görebileceğiniz 800 metrelik duvar.

13.Presqu’ile Bölgesi

Lyon Gezilecek Yerler - Lyon Gezi Rehberi
Presqu’ile Bölgesi – Kaynak ; flickr / Guide de voyage Vanupied

Presqu’ile, Lyon’un kalbinin attığı yerlerden biri. Bu mahalle, güzel mimarisi ve anıtsal şehir meydanları ile diğer bölgelerde kolayca ayırt edilebiliyor. Birçok alışveriş mağazasına, hediyelik eşya dükkanlarına, cafelere ve restoranlara ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca yerel halkla iç içe olabileceğiniz yerlerden biri.

Şehirdeki birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, ayrıca Lyon’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri.

Çok sayıda farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini de rahatlıkla bulabilirsiniz. Otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Hotel Carlton Lyon veya 3 yıldızlı Citadines Presqu’île Lyon adlı tesise göz atabilirsiniz.

14.Bellecour Meydanı (Place Bellecour)

Lyon Gezilecek Yerler Blog
Bellecour Meydanı – Kaynak ; flickr / Marc Luczak

Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan Bellecour Meydanı, Rhône ve Saône Nehirleri arasında merkezi bir konumda bulunuyor. Lyon’un kalbinin attığı yerlerden biri olan meydanın en önemli parçası ise, heykeltıraş F.Lemot tarafından yapılan Louis XIV’ün atlı heykelidir.

19. yüzyıldan kalma birbirinden şık binalar, meydanın doğu ve batı taraflarını çevreliyor.

Place Bellecour’dan birkaç adım ötede, bir zamanlar hastane olarak hizmet veren muhteşem bir 17. yüzyıl binası olan Hôtel-Dieu de Lyon yer alıyor. Mutlaka görülmesi gereken bir yer olmasa da, meydana kadar gelmişken göz atılabilir.

Lyon’un tam merkezi olarak kabul edilen Place Bellecour, turist danışma bürosuna, bir sanat galerisine ve Lyon Dönme dolabına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca meydan, şehrin ana alışveriş caddeleriyle çevrili.

15.La Croix-Rousse

Lyon Gezi Rehberi
La Croix-Rousse – kaynak ; flickr / Dominique Chanut

Lyon’un merkezinde Saône ve Rhône Nehirleri arasında yükselen bir tepe olan La Croix-Rousse, şehirdeki en eski mahallelerden biri.

18. yüzyılda Lyon’un ünlü ipek üreticilerine ev sahipliği yapan bu tarihi mahalle, çok sayıda antika eşyaları bulabileceğiniz butikleri, birbirinden ünlü barları ve restoranlarıyla turistlerin popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Binalar arasındaki kapalı geçitleriyle de ünlü olan mahalle, turist trafiğinden biraz olsun uzaklaşmak için gidilecek yerler arasında.

16.Musée des Tissus et des Arts Décoratifs (Kumaş ve Dekoratif Sanatlar Müzesi)

18. yüzyıldan kalma bir Lyonnais konağında yer alan iki muhteşem müze olan Kumaş Müzesi ve Dekoratif Sanatlar Müzesi, size, Lyon’un ipek ticaretinin Rönesans döneminden kalma büyüleyici tarihini keşfetmenizi sağlayan eşsiz bir deneyim sunuyor.

Müzedeki koleksiyon, 13. ve 14. yüzyıllardan kalma nadir kıyafet parçalarını, 18. yüzyıldan seçkin duvar halılarını ve 19. ve 20. yüzyıldan daha modern parçaları içeriyor.

Sergide ayrıca İmparatoriçe Josephine’in muhteşem bir ipek elbisesi de sergileniyor. Koleksiyondaki en değerli parçalar arasında, Mısır’ın 5.Hanedanlığı döneminden kalma M.Ö. 2500 yılına ait pileli bir tunik bulunuyor.

Musée des Arts Decoratifs (Dekoratif Sanatlar Müzesi) ise, kağıt, ahşap ve diğer malzemeler üzerine boyanmış zengin bir dekoratif sanat eseri koleksiyonu sunuyor. Küçük dini heykeller, Japon figürleri, İtalyan mayolikası parçaları, eski yemek takımı, antika mobilya ve saatler.

Bunun yanında müzenin odaları görülmeye değer muhteşem bir dekorasyona sahip. Eserler ilginizi çekmese de, müze odaları çekecektir.

  • Giriş ücreti ; Yetişkin 14€, 18 yaş altı ise ücretsiz.
  • Ziyaret saatleri ; Salı-Pazar günleri arasında 11:00-18:00

17.Lyon Ulusal Operası (Opéra National de Lyon)

Lyon Gezilecek Yerler Blog
Lyon Ulusal Operası – kaynak ; flickr / Manuel Farnlacher

Görkemli kubbesiyle öne çıkan, 19. yüzyıldan kalma bir opera evi olan Lyon Ulusal Operası, çok çeşitli operaların yanı sıra dans gösterileri ve klasik müzik konserleri sunuyor.

Orijinal tiyatro, modern mimari teknikleri kullanarak binanın boyutunu üç katına çıkaran Jean Nouvel tarafından yenilenmiş.

Opera Binası’nda bir gösteriye katılmadan iç mekanı da ziyaret edebiliyorsunuz. Tabii bunun için önceden Lyon Turizm Bürosu’ndan randevu almanız gerekiyor. Turizm ofisini şehrin tam merkezi olan Bellecour Meydanı’nda bulabilirsiniz.

18.Montluc Hapishanesi

Lyon Gezi Rehberi
Montluc Hapishanesi – kaynak ; flickr / Jeanne Menjoulet

Keşfedilmesi serbest olan Montluc Hapishanesi‘nin çok üzücü ve kasvetli bir geçmişi var. Burası, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi Gestapo tarafından gözaltı ve sorgulamaların yanı sıra toplama kamplarına gönderilmeden önce mahkumlar için bir durak noktası olarak kullanılmış.

15.000’den fazla savaş esiri burada tutulmuş, 1.000’e yakın kişi idam edilmiş ve binlercesi Avrupa’daki diğer kamplara gönderilmiş.

Montluc Hapishanesi, Naziler alaşağı edilip 2.Dünya Savaşı bittiğinde, 2009 yılına kadar bir kamu hapishanesine dönüşmüş. O zamandan beri hapishane, ziyaretçilere açık.

Nazi işgalinden bu yana hapishane çok değişmedi, hücrelerin içinde, burada hapsedilen ve Gestapo’nun ellerinde acı çeken mahkumların fotoğrafları ve hikayeleri var. Biraz üzücü bir deneyim olsa da, II. Dünya Savaşı’nda yaşananlara merakınız varsa göz atabilirsiniz.

  • Giriş ücretsiz
  • Ziyaret saatleri ; Salıdan pazara 09:30-17:30

19.Lyon Sinema ve Minyatür Müzesi

Minyatürcü Dan Ohlmann tarafından yaratılmış özel bir müze olan Lyon Sinema ve Minyatür Müzesi (Musée Cinéma et Miniature), her yaştan ziyaretçinin Lyon gezilecek yerler listesine ekleyebileceği en popüler cazibe merkezlerinden.

Özellikle küçük çocukların keyifli zaman geçirebileceği bir yer olan bu müze, 100’den fazla farklı sahneden oluşan geniş bir minyatür koleksiyonu sergiliyor. Müze aynı zamanda birçok ünlü filmden farklı film aksesuarlarından oluşan geniş bir koleksiyona sahip.

“Batman Forever”dan orijinal kostüm ve “Jurassic Park”tan bir triceratops kafası da dahil olmak üzere yüzlerce film seti dekoruna sahip olan bu müze, ayrıca tarihi şehir merkezinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Giriş ücreti ; Yetişkin 12€, 4-15 yaş arası çocuklar için ise 9€. Lyon City Kartınız varsa bu müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret saatleri ; 10:00-18:30

20.Büyük Lyon Akvaryumu

Confluence’ın hemen batısında merkezi bir konumda bulunan Büyük Lyon Akvaryumu, 5000’den fazla balık dahil olmak üzere yaklaşık 300 deniz türüne ev sahipliği yapıyor. Her yaştan ziyaretçiye keyifli bir gezi deneyimi sunan akvaryuma giriş ücreti ise 15€.

Denizatı, Palyaço Balığı, Kurbağalar, Köpekbalıkları gibi birçok deniz hayvanına ev sahipliği yapan akvaryumda, ayrıca canlı hayvan beslemesini de seyredebilirsiniz.

Giriş ücreti ; Yetişkin 16€, 5-10 yaş arası çocukla için ise 12€

Ziyaret saatleri ; Pazartesi ve salı günleri kapalı olan akvaryumu diğer günler 10:30-18:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

21.Mini World Lyon

Mini World Lyon 3000 metrekarelik bir animasyon minyatür parkıdır. İçeride şehir, dağ ve kırsal manzaraların minyatür rekreasyonlarını bulacaksınız. Bizde ki Miniatürk’ün bir benzeri olan bu turistik yer de, özellikle çocuklu ailelerin Lyon gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir yer.

Eğer Lyon’u yüksek sezonda ziyaret ediyorsanız bu cazibe merkezinin çok sayıda aile ile dolu olacağını unutmayın. Daha sakin bir gezi yapmak istiyorsanız, öğle saatleri 14:30 saatleri arasında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti ; Yetişkin 12€ ve çocuklar için ise 7€

22.Büyük Park Miribel Jonage

Grand Parc Miribel Jonage, Lyon’un eteklerinde bulunan 2200 hektarlık halka açık bir parktır. Yaz aylarında bisiklet ve koşu parkurları ve yüzme ile yerli halk için popüler bir dinlenme yeri olan park, turistler arasında da oldukça popüler.

Ayrıca, bir dizi yerel flora ve faunayı görebileceğiniz vahşi yaşamı koruma habitatları ile doğa severlere hitap eden park, Lyon’da ailece ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri.

Lyon’da gezip görülecek yerler tabii ki bu 22 yer ile sınırlı değil. Fakat, şehirde çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak şehrin popüler bu noktaları ile gezinize başlayın deriz.

Lyon Kaç Günde Gezilir ?

Lyon Fransa

Lyon gezilecek yerler listesindeki cazibe merkezleri için 2 günlük bir süre yeterli oluyor. Fakat daha fazla Lyon’da zamanınız kalırsa, Lyon çevresindeki kasabaları ve diğer şehirleri de rotanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca gece hayatı için de Lyon’da plan yapılabilir. Bu yüzden en azından 2, en fazla 3 gününüzü bu şehir için ayırın deriz.

Lyon’da Ne Yenir ?

Lyon Fransa

Kültürü, eşsiz mimarisi ve tarihi çekim merkezleriyle öne çıkan Lyon, birbirinden lezzetli yemekleri ve şaraplarıyla da ünlü şehirlerden biri. Üst düzey Michelin yıldızlı restoranları bulabileceğiniz şehirde, daha ekonomik olan lokal restoranları da bulabilirsiniz.

Lyon’daki en kaliteli ve en popüler mekanların büyük bir bölümü Vieux Lyon olarak da bilinen tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Tabii Lyon’da görülecek turistik yerler arasında popüler olan çekim merkezlerinin çevresinde de çok sayıda restoran ve cafe bulabilirsiniz.

Lyon’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler ;

Cervelle de canut

Cervelle de canut

Kremalı beyaz peynir, sarımsak ve otlardan yapılan, çıtır çıtır ekmekle deneyebileceğiniz Lyon’a has soslardan biri. Lyon’daki restoranların hemen hepsinde bu sosu bulabilirsiniz, ana yemek yanına bir garnitür olarak da servis edilen Cervelle de Canut, tek başına da servis edilebiliyor.

Bu ezme, taze inek peynirinden, arpacık soğanı, zeytinyağı, tuz ve biberle karıştırılmış maydanozdan oluşur.

Tarte Aux Pralines

Tarte Aux Pralines

Bu bademli tart yerel bir spesiyalitedir. Şekerli bademden yapılan pralin dolgulu bir hamur işi kabuğu ve yüksek dozda pembe gıda boyası içerir. Bademli kek olarak da bilinen Tarte Aux Pralines, akşam yemekleri sonrası Lyon’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri.

Poulet de Bresse (Bresse Tavuğu)

Poulet de Bresse (Bresse Tavuğu)

Bresse Tavuğu, geleneksel olarak kuzugöbeği mantarlı krema sosuyla servis edilir ve şehirdeki hemen her lokal restoranda bulunabilir.

Lyon’un kuzeydoğusundaki küçük Bresse bölgesinde yer alan çiftlikler gelme olduğu için Lyon’a has yemeklerden biri olarak kabul edilir. Diğer tür tavuklara nazaran daha pahalıdır, fakat lezzet konusunda oldukça önde gelir.

Coussin de lyon

Coussin de lyon

Lyon’un ünlü çikolatacılarından Chocolat Voisin tarafından icat edilen Coussin de Lyon, küçük, yeşil, yastık şeklinde bir şekerlemedir. Biraz pahalı olsa da, hem Lyon’da denenmesi gereken en popüler lezzetlerden biri hem de Lyon’dan alınabilecek en popüler hediyelik şeylerden biri. Lyon gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine yakın bir Coussin de Lyon mağazasını bulabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR