Ana SayfaAvrupaFransaLyon Gezilecek Yerler | 2 Günlük Rota

Lyon Gezilecek Yerler | 2 Günlük Rota

Dünya kültürlerine adanmış müzeleriyle ünlü olan Lyon, birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılarıyla da, Fransa’da en unutulmaz deneyim sunan şehirlerden.

Fransa’nın Paris‘ten sonra en önemli ikinci şehri olarak bilinen Lyon’da turist olarak yapılacak birbirinden güzel şeyleri de bulabiliyorsunuz. Çoğu zaman Paris ve Nice gibi gözde turistik şehirlerden dolayı, turistlerin rotasında olmasa da, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu şehir Fransa’da görülmeye değer şehirlerden biri.

Lyon, Fransa’nın en eski antik kalıntılarına, Orta çağ mahallelerine ve güzel Rönesans evlerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Rhône ve Saône Nehirleri boyunca bulunan atmosferik mahalleler şehrin zengin mirasını gözler önüne seriyor. Sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz Lyon’da, gezilecek yerler daha çok eski kent merkezinde, birbirine yakın konumda bulunuyor. Zaten Lyon, çok büyük bir şehir olmadığından şehrin önde gelen çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü yürüyerek keşfedebiliyorsunuz.

LYON GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Lyon’da gezip görülecek popüler noktalara geçmeden önce, Lyon’da konaklama hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse, bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen bölgeler 1 ve 2ci bölgelerdir (1st arr ve 2nd arr olarak da bilinir). Bu iki bölge, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunduğu gibi her bütçeye uygun konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Bölgede otel tavsiyesi olarak da ; 1 yıldızlı Hotel de Bretagne adlı otele veya 3 yıldızlı bir otel olan Hotel de Paris‘e göz atabilirsiniz. İki tesis de, şehirdeki en ekonomik tesislerden ve turistler arasında oldukça popülerdir.

Gelelim Lyon’da gezilecek yerler listemize ;

1.Vieux Lyon

Vieux Lyon
Vieux Lyon

Vieux Lyon, yani Old Town, eski şehir bölgesi olarak da bilinir ve şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Burası, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Bu bölge, 5th Arr, yani Lyon’un beşinci bölgesi olarak biliniyor ve en yoğun turist trafiğine sahip olan bölge.

Bu yenilenmiş rönesans bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor ve Fransa’nın en güzel eski şehir bölgelerinden biri olarak bilinir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kafeleri, restoranları ve hoş kaldırımlı sokakları ile Eski Şehir, Lyon gezinize başlayabileceğiniz en güzel yerlerden.

2.Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası
Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası, Lyon’un en dikkat çeken dini yapılarından biri olduğu gibi, Fransa’nın da en ünlü tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Bu bazilika, ”Dua Eden Tepe” olarak da bilinen Fourviere tepesinde bulunuyor ve daha çok bazilikanın çevresinden görülen manzarasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Mimar Pierre Bossan tarafından 19. yüzyılın sonlarında Neo-Bizans tarzı ile inşa edilmiş olan bu dini yapının iç mekanı da en az dışı kadar dikkat çekici. Birbirinden güzel mozaikleri, vitray pencereleri ve yaldızlı heykeller ile oldukça gösterişli süslemelere sahip iç mekanı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Bazilikanın bulunduğu tepeye çıkmak için her ne kadar füniküler veya taksiler öneriliyor olsa da, enerjiniz varsa mutlaka yürüyün. Yol üzerinde Lyon’un en güzel manzaralarını görebilirsiniz.

3.Lyon Antik Tiyatrosu

Lyon Antik Tiyatrosu
Lyon Antik Tiyatrosu

Fourviere tepesine kadar çıkmışken bazilika yakınlarındaki Lyon Antik Tiyatrosu‘na da göz atmayı unutmayın.

Bu tiyatronun tarihi M.Ö 15. yüzyıla kadar gidiyor. Bu kalıntıların hemen yanında bir de müze bulunuyor, fakat tüm bilgiler Fransızca yazıldığından dolayı, biraz hayal kırıklığı olabiliyor.

Özellikle bu tiyatro için tepeye çıkmaya değmeyeceği söylense de, Antik kalıntılara merakınız varsa, kesinlikle görülmeye değer. Ayrıca sırf şehir manzarasını seyretmek için bu tepedeki bu antik kalıntıların bulunduğu yere gidebilirsiniz.

4.Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon Güzel Sanatlar Müzesi
Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Lyon’daki Belediye Binası yakınında bulunan Güzel Sanatlar Müzesi, eski bir Benedictine manastırı olan 17. yüzyıl Palais Saint-Pierre‘de bulunuyor.

Bu müze, antik Mısır’dan günümüze antikalar, resimler, heykel ve dekoratif sanat dahil Avrupa’nın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip.

Delacroix, Géricault, Rembrandt, Rubens, Poussin ve Véronèse gibi Avrupalı ​​ustaların ünlü eserlerini Lyon Güzel Sanatlar Müzesi’nde fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzenin bir de yemek salonu bulunuyor ve burada dilerseniz yemekte yiyebiliyorsunuz. Fakat fiyatlar biraz abartılı olduğundan menüye göz atmadan karar vermeyin.

Edgar Degas’ın “Sahnede Dansçılar” ve Auguste Rodin’in “La Tentation de saint Antoine” gibi sanat eserleri ile dolu 70’ten fazla oda ile Lyon’un bu Güzel Sanatlar Müzesi’ni seveceksiniz.


Booking.com

5.Confluence Museum

Confluence Museum
Confluence Museum

Bir bilim merkezi ve antropoloji müzesi olan Confluence Museum, Lyon’un en modern yapılarından bir tanesi. Dış cephesinin muhteşem tarzıyla dikkat çeken bu müzenin içi de en az dışı kadar etkileyici ve güzel.

2014 yılında kurulmuş olan Confluence Müzesi, Lyon’un doğal tarih müzesi olarak da bilinmekte ve dünyanın öyküsünden sonsuzluk vizyonlarına, birçok farklı kültürün ve hatta hayvanların bakış açısıyla 2 milyondan fazla eserin yardımıyla anlatmayı amaçlıyor. İçerisi biraz kalabalık olabiliyor. Özellikle yüksek sezonda Lyon’u ziyaret ediyorsanız. Fakat durmadan gezebileceğiniz, birçok farklı türde eserleri ile her yaştan turistin sevebileceği yerlerden biri.

6.Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)
Cathédrale Saint-Jean-Baptiste (Lyon Katedrali)

Şehirdeki ünlü dini yapılardan bir diğeri ise, 12. yüzyılda inşa edilen Lyon Katedrali‘dir. 13. yüzyıldan kalma vitray pencereleri ile ünlü olan bu katedral, geç gotik cepheye sahip romanesk tarzıyla dikkat çekiyor.

Katedralin en ilginç özelliklerden biri, 1598’de Nicolas Lippius tarafından oluşturulan astronomik saat.

Dış mimarisi iç mekana göre biraz daha sade. İç mekan ise, kesinlikle görülmeye değer dekorasyona sahip.

7.Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Basilica of Saint-Martin d'Ainay
Basilica of Saint-Martin d’Ainay

Lyon’daki bir diğeri tarihi yapı ise, Fransa’nın bilindik katolik kiliselerinden biri olan, Saint-Martin d’Ainay Bazilikası‘dır.

Bu bazilikanın tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor. Fakat bazilika, orijinali 4. yüzyıla kadar uzanan bir Roma tapınağı üzerine inşa edilmiş.

Romanesk mimarinin harika bir örneği olarak kabul edilen yapı, dört klasik sütun, koroda 12. yüzyıl mozaik kaplaması ve Lyon sanatçısı Hippolyte Flandrin’in 19. yüzyıl yaldızlı tablolarını içeriyor.

8.Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d'Or
Parc de la Tête d’Or

Fransa’nın önde gelen bir botanik ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan Parc de la Tête d’Or, ülke çapında bilinen kentsel park.

Özellikle ilkbaharda sırf gül bahçesini görmek için bu parkı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısını düşününce, Lyon’da görmeden dönülmemesi gereken bir park olduğunu söyleyebiliriz.

19. yüzyıldan kalma birbirinden güzel seraları ve 18 binden fazla bitki çeşidini görebileceğiniz bu parkı da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

9.Traboules (Eski Geçitler)

Traboules (Eski Geçitler) – Kaynak; flickr / jean_michel_sanglera

La Croix-Rousse Saône ve Vieux Lyon‘da bulunan, Saône Nehri yönünde binaların altından geçen 40’ı halka açık rönesans geçitleri, şehrin en popüler turistik cazibe merkezlerinden. Daha çok mimarisi ve tarihi ile ilgi gören bu eski geçitler ‘Traboules’ olarak biliniyor. Bu özel geçitler 19. yüzyılda ipek işçileri tarafından kumaşlarını daha rahat taşımak için kullanılmış. Günümüzde bu geçitler ziyaretçiye açık, ancak bazı geçitlerin bulunduğu yerlerde, yerel halk yaşadığından dolayı bu eski geçitlerden geçerken sessiz olmanızda yarar var.

Croix Rousse bölgesindeki ipek atölyelerini Vieux Lyon’un ticaret merkezine bağlayarak, ipek dokumacılarının tüccarlara daha rahat ulaşmak için dik tepeden aşağı tekstil ürünleri taşımasına kolaylıkla sağlayan bu eski geçitler ayrıca II.Dünya Savaşı sırasında, Fransız Direniş savaşçılarının ünlü Gestapo subaylarından saklandığı yer olması bakımından önemli bir yere sahip.

10.Gallo-Roman Müzesi/Amfitiyatrosu

Lyon Gezi Rehberi
Gallo-Roman Müzesi/Amfitiyatrosu – Kaynak ; flickr / alh1

Gallo-Roman Arkeoloji Müzesi, vazolar, mezar taşları, mozaikler, heykeller, madeni paralar ve seramikler dahil olmak üzere Gallo-Roma dönemi objelerini sergiliyor.

Lyon, günümüzde Galya’nın başkenti olan, M.Ö.43 yılında kurulan Lugdunum adlı antik Roma kentinin yerinde duruyor. Bu yüzden de şehirde çok sayıda arkeoloji çalışması yapılmaya devam ediliyor. Bugüne kadar çıkarılan eserler ise Gallo-Roman Müzesi’nde sergileniyor.

Koleksiyon, genişliği ve çeşitliliği ile ünlü. Koleksiyonun öne çıkan eserleri arasında anıtsal bir Herkül heykeli, antik hamamlardan dekoratif mermer işçiliği ve Okyanus Tanrısı ile ilgili görüntüleri tasvir eden 100 metrekarelik muhteşem bir zemin mozaiği yer alıyor. Müzenin bulunduğu alan ayrıca iki Roma tiyatrosu dahil olmak üzere Fransa’daki en eski antik kalıntılara sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

11.Musée Lumière

Lyon Gezi Rehberi
Musée Lumière – Kaynak ; flickr / jean_pierre_dalbe

Sinema tarihi ile ilgileniyorsanız, Musée Lumière‘yi seveceksiniz. Sinema sanatının babaları olarak kabul edilen Lumière kardeşleri, sinema tarihiyle ilgilenen herkes bilir. İşte bu müze de ilk sinema kamerası ve projektörü olan sinematografın icat edilmesine yardımcı olan Louis Lumière’nin soyundan biri tarafından kurulmuş. Lumiere ayrıca dünyanın ilk sinemalarında gösterilen binlerce film yaptılar.

Müze, 1899’da kardeşlerin babası tarafından inşa edilen gösterişli bir art nouveau malikanesi olan Villa Lumiere’de bulunuyor. Dış mimarisiyle de dikkat çeken bu müze, sinemaya merakı olan herkesin gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bir cazibe merkezi.

12.Lyon Murals (Lyon Duvar Resimleri)

Lyon Gezi Rehberi
Lyon Murals – Kaynak ; flickr / bartwatching

Quai Saint Vincent‘taki bu 800 metrekarelik duvar resmi, 25 tarihi figür ve altı çağdaş figürle Lyon’dan 31 ünlü kişiyi içeriyor. 1994-1995’te Cité de la Création organizasyonu tarafından oluşturulmuş. Sadece yabancı turistlerin değil, Fransız turistlerin de popüler gezi duraklarından biri olan Lyon Duvar Resimleri, Quai Saint Vincent’ın yanı sıra şehrin bazı bölgelerinde de görülebiliyor. Ancak en ünlüsü Quai Saint Vincent’te yer alan, 31 ünlünün resmini görebileceğiniz 800 metrelik duvar.

13.Presqu’ile Bölgesi

Lyon Gezilecek Yerler - Lyon Gezi Rehberi
Presqu’ile Bölgesi – Kaynak ; flickr / Guide de voyage Vanupied

Presqu’ile, Lyon’un kalbinin attığı yerlerden biri. Bu mahalle, güzel mimarisi ve anıtsal şehir meydanları ile diğer bölgelerde kolayca ayırt edilebiliyor. Şehirdeki birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, ayrıca Lyon’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri. Çok sayıda farklı konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede, hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimini de rahatlıkla bulabilirsiniz. Otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Hotel Carlton Lyon veya 3 yıldızlı Citadines Presqu’île Lyon adlı tesise göz atabilirsiniz.

Lyon’da gezip görülecek yerler tabii ki bu 13 yer ile sınırlı değil. Fakat, şehirde çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak şehrin popüler bu noktaları ile gezinize başlayın deriz.

İLGİLİ YAZILAR ; 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!