Ana SayfaFransaNice Gezi RehberiNice'de Ne Yenir, Nerede Yenir ? | En Popüler 12 Lezzet

Nice’de Ne Yenir, Nerede Yenir ? | En Popüler 12 Lezzet

Akdeniz etkileriyle dolu renkli bir mutfağa sahip olan Nice, Fransa’nın yöresel lezzetlerinin yanı sıra, kendine has lezzetleriyle de adından söz ettiriyor. Ülkenin en gurme şehirlerinden biri olan Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek yüzlerce lezzetten bahsetmek mümkün.

Her damak zevkine hitap eden Akdeniz ve Fransız mutfağının yanı sıra Nice’de, dünya mutfağından lezzetleri de bulabilirsiniz. Fakat Nice’ye kadar gelmişken Fransız yemekleri yerine Nice’ye özgü olan yerel lezzetleri deneyerek başlamanızı tavsiye ederiz, damak zevkinize göre bir lezzet bulamazsınız, şehrin dört bir yanına yayılmış geleneksel restoranlardan birinde, popüler Fransız yemeklerini de tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Nice’de Ne Yenir ?

Nice’deki restoranların çok büyük bir bölümü ciddi anlamda pahalı oluyor, özellikle turistik yerlere yakın olan mekanlar, şehirdeki en pahalı mekanlar arasında yer alıyor. Ayrıca Nice, çok sayıda Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yaptığından dolayı, nerede yemek yiyeceğinize de önceden karar vermek isteyebilirsiniz.

Nice gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan ve şehirdeki en popüler cazibe merkezi olan ‘Promenade des Anglais’ şehirdeki en kalabalık ve en turistik gezinti yolu. Bu yol üzerindeki mekanların çok büyük bir bölümü lüks. Bu yüzden bu yol üzerinde güzel ve çok da pahalı olmayan bir mekan arıyorsanız, ara caddelerdeki mekanları tercih etmenizde yarar var.

Nice’deki en popüler turistik yerlere göz atmak için Nice gezilecek yerler adlı yazımızı ve en popüler konaklama bölgeleri için Nice’de nerede kalınır ? adlı yazımızı incelemeyi unutmayın.

1.Socca

Nice de ne yemeli

Aslen Cenevizli farinatadan türetilen Socca, daha sonradan Nice’nin spesiyalitesi haline gelmiş. Bir sokak yemeği olan Socca nohut unu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ile yapılır. Hamur hazırlandıktan sonra geniş bir tavaya aktarılarak fırında pişirilir.

Hamur daha sonra Socca sertleşinceye ve kenarları hafifçe yanmaya başlayana kadar pişirilir. Pişirildikten sonra Socca parçalara ayrılır ve tuz, karabiber ve bir çiseleyen zeytinyağı ile tatlandırılır. Yanında peynir, zeytin ve bir bardak roze ile meze olarak servis edilebilir.

⇒Nerede yenir ? ; Chez Pipo veya Chez Theresa adlı restoranı deneyebilirisiniz.

2.Pissaladiere

Nice de ne yenmeli

Pissaladiere, pizzaya benzeyen ancak biraz daha kalın pişmiş bir tarttır. Geçmişte, genellikle her sabah pişirilir ve satılırmış, ancak bugün geleneksel olarak, hamsi, zeytin, karamelize soğan ve taze otlarla doldurulmuş hamurlu bir tabandan oluşan bir meze veya atıştırmalık olarak servis edilir.

Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden olan bu yemeğin 1305-1377 yılları arasında Avignon Papalığı döneminde icat edildiğine inanılıyor.

Pissaladiere en iyi bir kadeh soğuk beyaz şarapla eşleşir.

⇒Nerede yenir ? ; Le Jardin d’Helene adlı restoranda deneyebilirsiniz.

3.Salade Niçoise

Nice’ye has lezzetlerden biri olan Salade Niçoise, hem lezzetli hem de renkli, ana yemek olarak tek başına servis edilebilir, ancak daha çok çeşitli et veya balık yemeklerinde garnitür olarak kullanılır.

Taze domates, hamsi, siyah zeytin, kapari, fasulye ve bir çiseleyen limon suyundan oluşur. Salata tipik olarak geleneksel Provençal zeytinyağı, sarımsak ve fesleğen baharatıyla tatlandırılır. Otantik Niçoise, yerel malzemelerin kalitesine ve lezzetine saygının bir göstergesi olarak her zaman en taze çiğ sebzelerle hazırlanmalıdır.

⇒Nerede yenir ? ; Bir yaz yemeği olarak tüketilen bu salatayı yiyebileceğiniz en iyi ve en popüler mekan, Chez Pipo adlı restorandır.

4.Pan-bagnat

Nice de ne yenilir

Pan-bagnat, Nice’nin bir başka imza yemeği olan Niçoise salatası ile doldurulmuş, dışı gevrek olan yuvarlak bir çörek ve yumuşak bir iç kısımdan oluşan özel bir Nice sandviçidir.

Daha çok atıştırmalık olarak tüketiliyor olsa da, oldukça doyurucu olduğundan bir akşam yemeği için de düşünebilirsiniz.

Adının kökü, 19. yüzyılda İtalyan göçmenlerin Nice’ye akın etmesi nedeniyle İtalyan pane bagnato’dan geliyor. Lezzetli ve hazırlaması kolay pan-bagnat, hem Nice’de hem de Fransa’nın her yerinde öğle yemeğinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

⇒Nerede yemeli ? ; A Buteghinna adlı restoranı kesinlikle bu özel sandviç için tavsiye ederim.

5.Daube

Nice de ne yenmeli

Daube, tarçın, karanfil, kekik, defne yaprağı ve karabiber gibi çeşitli sebzeler ve baharatlar ile şarapta düşük ve yavaş kaynatılan (genellikle) kuzu veya sığır etinden oluşan doyurucu bir Provençal yahnisidir.

Geleneksel olarak, güveç, lezzetli pişirme sıvılarının buharlaşmasını durdurmak için özel olarak şekillendirilmiş, daubiére adı verilen özel bir toprak kapta hazırlanır. Hatta bazı aşçılar, un ve sudan yapılmış bir macunla kapağı kapatıyor, tıpkı bizde ki fırında güveç gibi.

Bu et yemeği, et altta ve baharat ve sebzeler üstte olacak şekilde malzemelerin katmanlar halinde eklendiği zaman çok daha lezzetli olduğu söyleniyor. Nice’deki çoğu restoran bu tarife uyuyor olsa da, bazı yerel restoranlarda biraz daha farklı bir pişirilme teknikleri de kullanılabiliyor.

Daube’nin popülaritesi, çok sayıda bölgesel güveç çeşidinin yaratılmasına yol açmıştır ve genellikle makarna, biraz beyaz şarap ve biraz mantarla karıştırılan bir sosta pişirilen yassı makarna ile servis edilir.

⇒Nerede denemeli ? ; Le Safari veya La Maison de Marie adlı restoranlar bu et yemeği için tercih edilebilecek en popüler mekanlar.

6.Magret de Canard

Nice de ne yemeli

Bu kızarmış ördek göğsü yemeği, Fransız şef André Daguin’in ilk kez biftek gibi bir magret hazırladığı ve orta derecede nadir servis ettiği 1950’lerin sonlarına kadar uzanıyor. Et genellikle ince dilimlenmiş ve içi hafif pembe olarak servis edilir.

Göğüs kesimi genellikle Pekin ve Muscovy ördeği arasındaki bir melez olan dut ördeğinden gelir.

Bu cins kaz ciğeri için yetiştirilir, bu nedenle göğüs eti diğer ördek ırklarından daha kalın ve daha lezzetlidir.

1960’ların ortalarında, The New York Times’da Daguin’in uzmanlığını öven Amerikalı gazeteci Robert Daley sayesinde nadir bulunan ördek göğsü Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece popüler hale geldi.

Bugün, Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli yemeklerden biri olan Magret de Canard’ı şehirdeki yerel restoranların çoğunda bulabiliyorsunuz.

⇒Nerede yemeli ? ; Bistrot d’Antonie bu ördek yemeği için gidilecek en popüler mekanlardan biri.

7.Ratatouille

Bu renkli Provençal sebze yahnisi geleneksel olarak basit, kolay erişilebilir, kabak, patlıcan, yeşil ve kırmızı biber, domates, soğan, sarımsak ve maydanoz gibi malzemelerle yapılır.

Ratatouille tek başına, sıcak veya soğuk, kızarmış sarımsaklı ekmekle birlikte servis edilebilir veya özellikle kuzu ve tavuk olmak üzere kavrulmuş veya ızgara etlerin yanına servis edilebilir.

Bu yemeğin tarihi 1930’lı yıllara kadar uzanıyor olsa da, 80’li yıllarda Nice’nin geleneksel lezzetlerinden biri haline gelmiş.

⇒Nerede yenir ? ; La Rossettisserie adlı mekanı tercih edebilirsiniz.

8.Tapenade

Nice’nin en sevilen mezelerinden biri olan Tapenade, Fransa’nın diğer şehirlerinde de oldukça popüler lezzetlerden biri.

Orijinal tarif, dört temel Akdeniz bileşenini (doğranmış zeytin, hamsi, kapari ve zeytinyağı) içerir ve kalın, hoş kokulu bir meze oluşturmak için ek malzemeler ve baharatlarla birleştirilir.

Genellikle bir Provençal tarifi olarak tanımlansa da, ilk olarak 1880’de La Maison Dorée adlı bir Marsilya restoranında bir şef Meynier tarafından icat edildi, ilk tarifin geçmişi 1897’ye, Jean-Baptiste Reboul’un La Cuisinière’inde yayınlandığı zamana dayanıyor.

Fransız restoranları, genellikle yanında sıcak, gevrek bir baget ile meze olarak servis eder. Bazen krakerler, çeşitli sebzeler veya ekmek çubukları için daldırma sosu olarak da kullanılır.

9.Fransız Peyniri

Nice de ne yenilir

Nice’ye has lezzetlerden biri olmasa da, Fransız Peyniri, bu şehirde bir bardak şarapla deneyebileceğiniz en popüler lezzetlerden bir tanesi.

Nice’de Fransız peyniri yemek için şık bir restorana veya cafeye gitmenize gerek yok. Şehirdeki süpermarketlerin hepsinde farklı lezzette birçok Fransız peyniri, şarap ve ekmek bulabilirsiniz.

Peyniri çok seviyorsanız, bir restoran yerine bizim yaptığımız gibi marketleri tercih edin derim. Çünkü restoranlarda porsiyonlar hem çok küçük geliyor, hem de şarap veya ekmekler için çok fazla ücret ödeyebiliyorsunuz.

Öğle yemeğini geçiştirmek istiyor veya hafif bir şeyler yemek istiyorsanız, Fransız peyniri bunun için en ideal lezzetlerden biri.

10.Pistou

Niçoise mutfağında çorbalarda veya makarna, fasulye veya sebzeler için sos olarak kullanılabilir. Daha çok diğer yemeklerde ve çorbalarda kullanılan bir sos olduğundan dolayı tek başına yenilecek bir şey olmasa da, hemen her Nice restoranında bu sosu bulabiliyorsunuz. Bu yüzden çorbanızla veya sebze yemeklerinizde bu sosu mutlaka deneyin derim.

Sarımsak, taze fesleğen ve zeytinyağından yapılan Provençal bir soğuk sostur. Çam fıstığı içermemesine rağmen, Ligurya soslu pestoya biraz benzer.

11.Zeytin

Provence bölgesine özgü küçük siyah zeytinler Niçoise zeytinleridir ve Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biridir. Kalamata zeytinlerine benzer bir tada sahiptirler, ancak biraz daha az tuzlu su içerirler.

Nice’deki restoranlarda öğle veya akşam yemeği yerseniz, muhtemelen oturduktan kısa bir süre sonra bu minik zeytinler ve bir torba ekmek yemeğinizden önce size sunulacaktır. Ancak sunulmasa da özellikle istemeyi unutmayın.

Daha az sıklıkla, Niçoise zeytinleri, hamsi ve kapariden yapılan lezzetli bir yayma olan Tapenade ekmeğinize eşlik edebilir.

12.Panisse

Socca’nın kuzeni Panisse’i denemeden Güney Fransa’dan ayrılmayın derim.

Panisse farklı şekil ve dokularda olsalar da Provençal nohut kızartmasına benzediği söylenir. Geleneksel olarak, Panisse bir patates kızartması şeklinde kesilir ve dış tabaka yumuşak bir merkezle gevrek olur.

En Popüler Nice Restoranları

Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki lezzetler arasından kendi damak zevkinize göre bir şey seçebildiyseniz, bu lezzetleri aşağıdaki Nice’nin en popüler mekanlarında denemeyi de düşünebilirsiniz.

Le Chantecler

Nice’deki en üst düzey kaliteli yemek deneyimi için, pastoral sahil şeridi boyunca yer alan Hotel Negresco’daki Le Chantecler‘i deneyebilirsiniz. Şehirdeki en lüks mekanlardan biri olduğu için diğer mekanlara nazaran çok daha pahalı, ancak bütçe sorun değil, en iyisi olsun diyorsanız güzel ve romantik bir akşam yemeği için bu mekanı tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Geleneksel Fransız gastronomisinde uzmanlaşan iki Michelin yıldızlı restoran, yerel şef Jean-Denis Rieubland tarafından işletilmektedir.

Menü, hepsini denemek isteyen akşam yemekleri için imza yemeklerinden örnekler ve günlük spesiyaller sunan bir keşif seçeneği de dahil olmak üzere lezzetli kreasyonlarla doludur. Her yemek, yaklaşık 15.000 şişe ile dolu olan mahzenden gelen eski bir şarapla mükemmel bir şekilde eşleşiyor.

Abartılı iç mekan, göze çarpan pembe duvarları, göz kamaştırıcı avizeleri ve güzel tablolarıyla 18. yüzyıl hissi veriyor.

Le Vingt4

Nice’nin en popüler restoranlarından biri olan Le Vingt4, öğle ve akşam menüleri özlüdür ve aranan Fransız bükümüyle çağdaş yemeklerin iyi düşünülmüş bir seçimini sunar.

Portekiz usulü domates salsalı kızarmış morina, üzüm ve verjus soslu ördek aiguillette veya ev yapımı tofu hamburgeri, mekanın öne çıkan lezzetleri arasında.

La Roustide

Daha çok yer mantarı çeşitleriyle hazırlanan yemekleriyle öne çıkan bu popüler mekan, doğal ve sıcak ambiyansıyla turistlerin favorileri arasında yer alıyor. Yer mantarıyla arası iyi olmayanlar için gnocchi, risotto ve kaz ciğeri gibi başka yemekler de mekanın menüsünde bulunabiliyor.

Daha çok akşam yemekleri için tercih edilen La Roustide, orta bütçeli gezginler için tercih edilebilecek en iyi mekanlardan biri.

Oliviera

Nice’nin tarihi şehir merkezinde yer alan Oliviera, en iyi yerel zeytinyağı çeşitlerini ortaya çıkarmaya odaklanarak Akdeniz mutfağı sunan harika bir restorandır.

2000 yılında kurulan Oliviera, her yemeği, malzemelerin lezzetlerini ve farklı inceliklerini geliştirmek için özenle seçilmiş yağlarla hazırlar. Nice’de ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek yukarıdaki lezzetlerin hemen hepsini bu mekanda deneyebilirsiniz.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR