Ana Sayfa Avrupa Fransa Marsilya Gezilecek Yerler | Görülecek En Önemli 7 Yer

Marsilya Gezilecek Yerler | Görülecek En Önemli 7 Yer

Yoğun bir liman ve canlı bir kentsel enerjisiyle Marsilya, otantik bir deneyim arayan turistlerin Fransa’da en sevdiği destinasyonlardan.

Fransa’nın en büyük ikinci şehri (Paris’ten sonra) olan Marsilya, tarihi yerlerden kültürel yapılara ve şehir manzaralarına kadar eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Marsilya, her ne kadar Nice ve Paris’e nazaran daha az tercih edilen bir şehir olsa da, birbirinden güzel turistik noktalarıyla çok çabuk seveceğiniz bir şehir.


Booking.com

Marsilya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 7 yer ise ; 

1.Marsilya’nın Eski Limanı

Marsilya'nın Eski Limanı
Marsilya’nın Eski Limanı

Marsilya’nın Eski Limanı yani Old Port, şehrin en hareketli bölgelerinden biri olarak biliniyor. 2600 yıldır Fransa’da ticaretin en iyi adreslerinden biri olarak kabul edilen bu liman bölgesi, günümüzde turistlerin en favori yerlerinden.

Etrafta 18. yüzyıldan kalma depoları ve gezinti yerleri olan rıhtımları görebilirsiniz. Burada, birbirinden güzel balık restoranlarının yanı sıra, birkaç bar ve kafeyi de bulabiliyorsunuz.

Eski Liman ayrıca şehrin en fotojenik yerlerinden biridir. Burada birbirinden güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

2.Notre-Dame de la Garde

Notre-Dame de la Garde
Notre-Dame de la Garde

Notre-Dame de la Garde, Marsilya’nın en eski dini yapılarından. Eski Liman’ın güneyinde yükselen bu anıtı, şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebiliyorsunuz. Daha çok sunduğu manzarasıyla ünlü olan bu yapı, Marsilya’da en çok ziyaret edilen turistik noktalardan biridir.

Marsilya’nın deniz topluluklarını izlemek için kulesinin tepesinde büyük bir Bakire ve Çocuk heykeli bulunan 19. yüzyıl neo-Bizans kilisesi olan bu dini yapı, suyun 150 metre yukarısındaki eşsiz konumu sayesinde, Marsilya’nın eşsiz bir manzarasını sunuyor.

3.Abbaye Saint-Victor

Abbaye Saint-Victor
Abbaye Saint-Victor

Şehit Aziz Victor’a ithaf edilen Abbaye Saint-Victor, bir zamanlar 5. yüzyılda kurulan bir manastıra aitmiş.

Yapının kuleleri 11. ve 14. yüzyıla dayanıyor olmasına rağmen, kilisenin temelleri Erken Hıristiyan ve Karolenj dönemine kadar gitmektedir.

Bazilika ayrıca 13. yüzyıldan kalma bir Kara Madonna’ya sahip olmasıyla da ünlüdür.

Marsilya’da kesinlikle görülmeye değer bir dini yapı olan Abbaye Saint-Victor’a 5-10 dakikalığına olsa mutlaka göz atın.

4.Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)

Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)
Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)

Marsilya’daki en dikkat çeken müzelerden biri olan Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi, 2013 yılında açılmış oldukça modern ve şık bir müzedir.

Nefes kesici mimarisiyle dikkat çeken bu yapı Akdeniz kültürünü, medeniyeti, sanatı, fotoğraf sergilerini görebileceğiniz bir müzedir.

3 farklı yapıdan oluşan bu müze kompleksi içerisindeki galerilerin yanı sıra, film gösterimleri sayesinde Akdeniz medeniyetinin tarihini keşfedebilirsiniz.

Müzenin en yeni kısmı, mimar Rudy Ricciotti tarafından eski J4 İskelesi üzerine inşa edilmiştir.

Baharat yolunun hazineleri, Kudüs’ün vizyonları ve dünyanın yedi harikası gibi temaları ele alan bu bölüm, müzede en çok dikkat çeken yerlerden biri oluyor.

Müzeye asma bir köprü yardımı ile ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Akdeniz bahçelerinin bulunduğu nokta, bölgedeki en güzel manzaralara sahip olmasıyla ünlüdür.

5.Le Panier (Old Town)

Le Panier (Old Town)
Le Panier (Old Town)

Le Panier, yani şehrin eski kenti, limanın yukarısında bir yamaçta muhteşem bir konumda bulunmaktadır. Marsilya’nın tarihi ve kültürel merkezi olarak bilinen Old Town, antik Yunanlıların M.Ö. 600’de buraya yerleştiği antik çağlardan beri yaşayan Marsilya’nın en eski mahallesidir.

Birbirinden şirin binaları ve dar sokakları ile dikkat çeken bu bölge, bir zamanlar işçi sınıfı bir mahalle olarak biliniyormuş. Günümüzde ise çok ırklı sanatsal bir yapıya sahip olmasıyla ünlüdür.

Birbirinden güzel Cezayir mutfağı, yerel esnaf butikleri, gurme yiyecek mağazaları ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak da bilinmektedir. Hem tarih severler hem de sanatseverlere hitap eden bu bölge için en azından yarım gününüzü ayırın deriz.

Ayrıca bir yerleşim yeri olan Eski Kent Bölgesi, sokaklarada top oynayan, çamaşırlarını sokağın ortasına gerdirilmiş iplere asan ev kadınlarını görebileceğiniz bir yerdir.

Ceneviz mimari modeline dayanan 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Binası) ise, bölgedeki en iyi bilinen yapılardan bir tanesi. Hem tarihi hem de farklı mimari yapısıyla ilginizi çekebilecek yapılardandır.

6.La Corniche

La Corniche - Marsilya Gezilecek Yerler
La Corniche

Eski liman yakınlarındaki Corniche, birçok mahalleyi de içerisine alan uzun bir balkon gibidir. Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile ünlü olan Corniche, özellikle akşam saatlerinde oldukça hareketli ve canlı olmaktadır.

Burası, yerel halkın sabah koşularını yaptığı bir yer olarak bilinse de, akşam saatlerinde yerliler tarafından da güzel manzarayı seyretmek için gelen birçok turisti bulabilirsiniz.

La Corniche, Marsilya’da konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesi. Bu şehirde en azından 1 gece de olsa konaklama gibi bir niyetiniz varsa, bu bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz.

7.La Vieille Charité

La Vieille Charité
La Vieille Charité

Marsilya’nın en iyi bilinen tarihi yapılarından biri olan La Vieille Charité, Bina, 1640 yılında Marsilya Kent Konseyi’nin yoksul yerel sakinlere “fakirleri kuşatmak” kraliyet politikasına uygun olarak ikamet etmek için iyi bir yer vermeye karar vermesiyle kurulmuş.

1749 yılında binaya dört kanatlı üç katlı bir devlet hastanesi eklendi.

Hastane kompleksinin merkez avlusunda bir şapel bulunmaktadır. 1679’dan 1707’ye kadar inşa edilen şapel, İtalyan barok mimarisinin harika bir örneğidir.

1986 yılından bu yana, Vieille Charité binası bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak ve Centre de la Vieille Charité müzesini barındırmak için kullanılmaktadır. Bu müze yıl boyunca mükemmel çağdaş sanat sergileri sunmaktadır.

Şehirdeki en önemli yapılardan biri olmasa da, yine de görülmeye değer yapılardan biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Belgrad Gezilecek Yerler – 2 Günlük Rota

Beyaz Şehir olarak da anılan Sırbistan'ın başkenti ve en turistik şehri olan Belgrad, Avrupa'daki ekonomik tatil destinasyonlarından biri. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yere...

Bilbao’da Gezilecek Yerler – En İyi 17 Yer

Biscay Körfezi'ndeki güzel konumu ile Kuzey İspanya'nın en popüler destinasyonlarından biri olan Bilbao, büyüleyici Bask kültürü, lezzetli İspanyol yemekleri, sanatı ve tarihi ile eşsiz...

İstanbul Çemberlitaş Hamamı | Tarihi, Fiyatları ve Ulaşım

Nur Banu Sultan'ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından 1584 yılında inşa edilen Çemberlitaş Hamamı, İstanbul hamamları arasında en iyi bilinen ve en popüler olan...

Budapeşte Kahramanlar Meydanı Hakkında Detaylı Bilgiler

Macaristan'ın başkenti ve en hareketli şehri olan Budapeşte'nin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Kahramanlar Meydanı çok sayıda heykel ve anıt ile dikkat çekiyor....
error: Content is protected !!