Ana SayfaFransaMarsilyaMarsilya Gezilecek Yerler | Görülecek En Popüler 20 Yer

Marsilya Gezilecek Yerler | Görülecek En Popüler 20 Yer

Yoğun bir liman ve canlı kentsel enerjisiyle öne çıkan Marsilya, otantik bir deneyim arayan turistlerin Fransa’da en sevdiği destinasyonlardan bir tanesi. Fransa’nın en büyük ikinci şehri (Paris’ten sonra) olan Marsilya, tarihi yerlerden kültürel yapılara ve şehir manzaralarına kadar birçok gezip görülecek yerlere ev sahipliği yapıyor. “Marsilya gezilecek yerler” arasında öne çıkan çekim merkezlerinin büyük bir bölümü ise, tarihi şehir merkezinde birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor, yani yürüyerek şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü keşfedebiliyorsunuz.

Marsilya, her ne kadar Nice ve Paris‘e nazaran daha az tercih edilen bir şehir olsa da, birbirinden güzel turistik noktalarıyla çok çabuk seveceğiniz bir şehir. Hem tarihi yapıları ve müzeleri, hem de hareketli gece hayatı ile sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebilirsiniz.

Marsilya’da Konaklama

Marsilya gezilecek yerler haritası
Marsilya gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Marsilya’da görülmesi gereken yerler listesine geçmeden önce, şehirdeki turistik çekim merkezlerine yakın nerede konaklayacağınız hakkında az çok fikir sahibi olmanızda da yarar var.

Marsilya’da en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan ve en popüler olan bölgeler ;

Vieux Port ; Marsilya’da her şeyin tam ortasında olmak istiyorsanız, konaklayabileceğiniz en iyi yer. Fakat bu liman bölgesi, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Bu yüzden daha çok 1-2 günlük bir Marsilya gezisi için tercih edilebilecek bölge. Burada, Marsilya gezilecek yerler listesindeki popüler çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü bulabilir, şehrin önde gelen restoranlarına, cafelerine ve barlarına yakın olursunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Le Panier ; Limanın diğer tarafında yer alıyor. Biraz daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölge de, turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. 2600 yılı aşkın bir geçmişe sahip büyüleyici, şirin eski bir banliyö olan Le Panier, şehirdeki turistik noktalara biraz uzak olsa da, toplu taşıma ağı sayesinde dilediğiniz yere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki en popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Marsilya’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.Booking.com

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi

Marsilya’da öne çıkan tarihi ve turistik çekim merkezlerinin büyük bir bölümü Eski Liman çevresinde bulunuyor, bu yüzden şehir turuna bu limandan veya Marsilya Katedrali’nden başlamayı düşünebilirsiniz. Limana ve katedrale yakın birçok çekim merkezini yürüyerek keşfedebiliyor olsanız da, Marsilya’nın merkezine birkaç km uzaklıkta olan daha birçok görülmeye değer turistik noktaların olduğunu da unutmayın.

Gelelim Marsilya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 20 yere ; 

1.Marsilya Eski Limanı

Marsilya'nın Eski Limanı
Marsilya’nın Eski Limanı

Marsilya Eski Limanı yani Old Port, şehrin en hareketli bölgelerinden biri. 2600 yıldır Fransa’da ticaretin en iyi adreslerinden biri olarak kabul edilen bu liman bölgesi, günümüzde turistlerin yanı sıra yerel halkın da en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri.

Etrafta 18. yüzyıldan kalma depoları ve gezinti yerleri olan rıhtımları görebilirsiniz. Burada, birbirinden güzel balık restoranlarının yanı sıra, birkaç bar ve kafe de bulunuyor.

Antik Yunan kolonisi Massalia’nın kurulduğu ve daha sonra Roma Massilia’ya dönüştüğü Marsilya tarihinin odak noktası olan liman, 2013 yılında yenilenerek günümüzdeki halini almış.

Eski Liman ayrıca şehrin en fotojenik yerlerinden biri. Burada birbirinden güzel gün batımı fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

2.Notre-Dame de la Garde

Notre-Dame de la Garde
Notre-Dame de la Garde

Notre-Dame de la Garde, Marsilya’nın en eski dini yapılarından. Eski Liman’ın güneyinde yükselen bu anıtı, şehrin birçok noktasından rahatlıkla görebiliyorsunuz. Daha çok sunduğu manzarasıyla ünlü olan bu yapı, Marsilya’da en çok ziyaret edilen turistik noktalardan biri.

Marsilya’nın deniz topluluklarını izlemek için kulesinin tepesinde büyük bir Bakire ve Çocuk heykeli bulunan 19. yüzyıl neo-Bizans kilisesi olan bu dini yapı, suyun 150 metre yukarısındaki eşsiz konumu sayesinde ilgi görüyor.

  • Giriş ücreti ; 5€
  • Ziyaret saatleri ; 07:00-18:00

3.Abbaye Saint-Victor

Abbaye Saint-Victor
Abbaye Saint-Victor

Şehit Aziz Victor’a ithaf edilen Abbaye Saint-Victor (Saint-Victor Manastırı), bir zamanlar 5. yüzyılda kurulan bir manastıra aitmiş.

Yapının kulelerinin tarihi 11. ve 14. yüzyıla dayanıyor olmasına rağmen, kilisenin temelleri Erken Hıristiyan ve Karolenj dönemine kadar gittiği biliniyor.

Yapı ayrıca 13. yüzyıldan kalma bir Kara Madonna’ya sahip olmasıyla da ünlü.

Marsilya’da kesinlikle görülmeye değer bir dini yapı olan Abbaye Saint-Victor’a 5-10 dakikalığına olsa mutlaka göz atın. Dış cephe ilginizi çekmese de, gösterişli iç mekan süslemeleri ve dekorasyonu ilginizi çekecektir.

  • Giriş ücreti ; Bazilikaya giriş ücretsiz, ancak mezar odasını görmek için 2€ ücret ödemeniz gerekir.
  • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-19:00

4.Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)

Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)
Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi (Mucem)

Marsilya’daki en dikkat çeken müzelerden biri olan Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi, 2013 yılında kapılarını aralamış oldukça modern ve şık bir müze.

Nefes kesici mimarisiyle dikkat çeken bu yapı Akdeniz kültürünü, medeniyeti, sanatı, fotoğraf sergilerini görebileceğiniz bir sergiye ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

3 farklı yapıdan oluşan bu müze kompleksi içerisindeki galerilerin yanı sıra, film gösterimleri sayesinde Akdeniz medeniyetinin tarihini keşfedebilirsiniz.

Müzenin en yeni kısmı, mimar Rudy Ricciotti tarafından eski J4 İskelesi üzerine inşa edilmiş.

Baharat yolunun hazineleri, Kudüs’ün vizyonları ve dünyanın yedi harikası gibi temaları ele alan bu bölüm, müzede en çok dikkat çeken yerlerden biri oluyor.

Müzeye asma bir köprü yardımı ile ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Akdeniz bahçelerinin bulunduğu nokta, bölgedeki en güzel manzaralara sahip olmasıyla ilgi görüyor.

  • Giriş ücreti ; 11€
  • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00

5.Le Panier (Old Town)

Le Panier (Old Town)
Le Panier (Old Town)

Le Panier, yani şehrin eski kenti, limanın yukarısında bir yamaçta, güzel ve merkezi bir konumda bulunuyor. Marsilya’nın tarihi ve kültürel merkezi olarak bilinen Old Town, antik Yunanlıların M.Ö. 600’de buraya yerleştiği antik çağlardan beri yaşayan Marsilya’nın en eski mahallesi.

Birbirinden şirin binaları ve dar sokakları ile dikkat çeken bu bölge, bir zamanlar işçi sınıfı bir mahalle olarak biliniyormuş. Günümüzde ise çok ırklı sanatsal bir yapıya sahip olmasıyla ünlü.

Birbirinden güzel Cezayir mutfağı, yerel esnaf butikleri, gurme mağazaları ve sanat galerilerine ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak da bilinir. Hem tarih hem de sanatseverlere hitap eden bu bölge için en azından yarım gününüzü ayırın deriz.

Ayrıca bir yerleşim yeri olan Eski Kent bölgesi, sokaklarda top oynayan, çamaşırlarını sokağın ortasında gerdirilmiş iplere asan ev kadınlarını görebileceğiniz bir yer. Yani Marsilya’nın kültürünü en yakından görebileceğiniz yer.

Ceneviz mimari modeline dayanan 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen Hôtel de Ville (Belediye Binası) ise, bölgedeki en iyi bilinen yapılardan bir tanesi. Hem tarihi hem de farklı mimari yapısıyla ilginizi çekebilecek yapılardan.

6.La Corniche

La Corniche - Marsilya Gezilecek Yerler
La Corniche

Eski liman yakınlarındaki Corniche, birçok mahalleyi de içerisine alan uzun bir balkon gibidir. Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile ünlü olan Corniche, özellikle akşam saatlerinde oldukça hareketli ve canlı oluyor. Daha çok çiftlerin akşam üstü yürüyüşleri için tercih ettiği bu yol, ayrıca gün batımı manzarasıyla da seviliyor.

Burası, yerel halkın sabah koşularını yaptığı bir yer olarak bilinse de, akşam saatlerinde yerliler tarafından da güzel manzarayı seyretmek için gelen birçok turisti bulabilirsiniz.

La Corniche, Marsilya’da konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesi. Bu şehirde en azından 1 gece de olsa konaklama gibi bir niyetiniz varsa, bu bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine de göz atabilirsiniz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, Marsilya’nın en önemli ve en popüler turistik noktalarına yakın bir konumda olacağınız gibi, restoran ve cafe konusunda çok fazla seçeneğiniz olacaktır. Bölgenin en popüler ve en ideal otelleri ise ; 3 yıldızlı Le Rhul ve 4 yıldızlı nhow Marseille adlı tesis.

7.La Vieille Charité

La Vieille Charité
La Vieille Charité

Marsilya’nın en iyi bilinen tarihi yapılarından biri olan La Vieille Charité, 1640 yılında Marsilya Kent Konseyi’nin yoksul yerel sakinlere “fakirleri kuşatmak” kraliyet politikasına uygun olarak ikamet etmek için iyi bir yer vermeye karar vermesiyle kurulmuş.

1749 yılında binaya dört kanatlı üç katlı bir devlet hastanesi eklenerek günümüzdeki görkemli halini almış.

Hastane kompleksinin merkez avlusunda bir şapel de bulunuyor. 1679-1707 yılları arasında inşa edilen şapel, İtalyan barok mimarisinin en önemli ve en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

1986 yılından bu yana, Vieille Charité binası bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak ve Centre de la Vieille Charité müzesini barındırmak için kullanılıyor. Bu müze yıl boyunca mükemmel çağdaş sanat sergileri de sunuyor.

Şehirdeki en önemli yapılardan biri olmasa da, yine de Marsilya gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden. Özellikle mimariye ve sanata merakınız varsa, mutlaka ilginizi çekecek bir yapıdır.

8.Cours Julien

Marsilya Gezi Rehberi
Cours Julien – kaynak ; flickr / Bryce Edwards

Marsilya’da görülecek en popüler instagram spotlarından biri olan Cours Julien, muhteşem sokak sanatıyla görenleri büyülüyor. Eşsiz atmosferi ve birbirinden güzel grafitileri ile dikkat çeken bu mahalle, Marsilya’nın olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden.

Şehir merkezinin kalbinde yer alan bu bölge, gece gündüz Marsilya’nın en hareketli bölgesi. Aynı zamanda, duvarları yerel sanatçılar tarafından yapılmış grafiti ve dekoratif fresklerle kaplı olduğundan, Fransa’nın sokak sanatına adanmış en büyük bölgesi olma ünvanına da sahip.

Birbirinden özel grafitilerin yanı sıra, şehirdeki en popüler restoranlardan, cafelerden ve barlardan bazılarına ev sahipliği yapan bölge, alışveriş için de göz atılabilecek bir yer. Hem sevimli ve rengarenk sokakları hem de kolay ulaşılabilir konumuyla Marsilya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Cours Julien’i Place Jean Jaurès‘e bağlayan sokaklar, en fazla grafitiyi görebileceğiniz duvarlara ev sahipliği yapıyor.

9.Boulevard Longchamp

Marsilya da Gezilecek Yerler Blog
Longchamp Sarayı – kaynak ; flickr / Vladimir Varfolomeev

19. yüzyıldan kalma lüks evleri ve çift sıra çınar ağaçlarıyla, Marsilya’da yürüyüş yapılacak en güzel yerlerden biri olan Longchamp Bulvarı‘nın sonunda, şehrin en dikkat çeken yapılarından biri olan Palais Longchamp görülebilir.

Bu saray ve çevresindeki park ve ilgi çekici yerler, Durance Nehri ile bağlantılı olan ve şehir için yüzyıllarca süren su temini sorunlarına son veren Canal de Marseille’in tamamlanmasını kutlamak için inşa edilmiş.

Marsilya’nın önde gelen müzelerinden olan Doğa ve Güzel Sanatlar Müzesi de burada bulunuyor.

10.Noailles

Marsilya Gezi Rehberi
Noailles – kaynak ; flickr / txmx-2

Marsilya’da gezilecek en güzel semtlerden biri olan Noailles, dar, arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ünlü bir yer olsa da semtin ana cazibesi Marché des Capucins adı verilen, kuru meyve ve baharat satılan hareketli bir pazardır.

Bu pazar, daha çok yerel halkın günlük alışveriş ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olsa da, turistler arasında da popüler gezi duraklarından biri. Marsilya’nın sokak kültürünü en iyi şekilde görebileceğiniz pazar çevresinde çok sayıda restoran, cafe ve mağazaları da bulabilirsiniz.

Kuzey Afrika kumaşlarının ve seramik ürünlerinin satıldığı dükkanlarla dolup taşan ana cadde olan La Canebière çevresi, semtin en turistik yeri. Burada, çok sayıda hediyelik eşya dükkanları da bulabilirsiniz.

11.Marsilya Katedrali

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi
Marsilya Katedrali – kaynak ; flickr / txmx-2

Cathedrale de la Major olarak da bilinen Marsilya Katedrali, şehirdeki en popüler gezi duraklarından biri. Görkemli cephesi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken yapı, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Şehrin tüm gücünü temsil eden katedral, şehir merkezinin dışında, Eski Liman, Le Panier ve La Joliette bölgeleri arasındaki bir kordonda yer alıyor.

Katedralin en önemli özelliklerinden biri de, 19. yüzyılda Fransa’da inşa edilen tek katedral olması. 1852 ile 1893 yılları arasında Bizans tarzında inşa edilmiş olan yapı, Fransa’nın en büyük kiliselerinden biri olma ünvanına da sahip.

Çan kuleleri ve kubbeleri de olan katedralin iç mekanı, dış cepheye nazaran biraz daha gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride Bizans pasajları, heykeller ve muhteşem mozaikler bulunuyor. Kemerlerin altında, İsa’yı temsil eden 7 heykel, 3 havarileriyle çevrili. Son olarak, kordonda, 1720 Büyük Veba döneminin sembolik bir figürü olan Monsignor de Belsunce’nin heykeli yer alıyor.

70 metre yüksekliğindeki kubbesi ve ikiz kuleleriyle Marsilya’da görülecek yerler arasında oldukça popüler bir çekim merkezi olan katedral, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası’na benzemesiyle de dikkat çekiyor.

12.Château d’If

Marsilya gezi rehberi
Château d’If – kaynak ; flickr / milena

Marsilya limanından kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabileceğiniz yerlerden biri olan Château d’If, ‘IF’ adasında bulunan bir kale.

Manzara, korumalı koylar, turkuaz sular, el değmemiş kumsallar, kumlu dereler ve etkileyici kireçtaşı kayalıklarından oluşuyor. Bu adanın ana cazibesi ise görkemli mimarisiyle dikkat çeken kale oluyor.

Château d’If, 16. yüzyılda Kral I. François tarafından inşa edilmiş, kısa bir süre sonra ise kale, bir hapishaneye dönüştürülmüş.

13.Fort Saint-Jean

Fort Saint-Jean – kaynak ; flickr / alex_alishevskikh

Eski Liman’ın girişinde büyük bir sahil kalesi olan Fort Saint-Jean, Kral XIV.Louis tarafından inşa edilmiş. Fransız devrimi sırasında siyasi mahkumlar için de kullanılmış olan kale, tarihinde birçok farklı amaca hizmet etmiş.

Alman ordusu tarafından işgal edilen kalenin çoğu, II.Dünya Savaşı sırasında bir mühimmat deposu patladığında yıkılmış. 30 yıl sonra restore edilmiş olan kale, günümüzde MUCEM’in bir parçası olarak kullanılıyor ve Marsilya gezilecek yerler arasındaki en popüler çekim merkezlerinden biri.

14.Marsilya Tarih Müzesi

Marsilya Gezi Rehberi
Marsilya Tarih Müzesi – kaynak ; flickr / jean_pierre_dalbe

Le Panier semtinde, Vieux Limanı’ndan sadece birkaç adım ötede yer alan Marsilya Tarih Müzesi, şehirdeki en ilgi çekici cazibe merkezlerinden biri. Müze, Marsilya’nın, Gallo-Yunan kökenlerinden ve Orta Çağ’dan günümüze kadar olan hikayesini anlatıyor. 2.600 yıllık tarihi kapsayan etkileyici bir tarihi eser koleksiyonu sergileyen müze, özellikle arkeolojiye meraklı olanların ilgisini çekiyor.

Müzede ayrıca MÖ 3. yüzyıldan kalma Massalia limanının kazı alanı olan Jardin des Vestiges adlı bir bahçe de bulunuyor.

15.Museum of the Roman Docks (Roma Rıhtımı Müzesi)

Marsilya Gezi Rehberi
Roma Rıhtımı Müzesi – kaynak ; flickr / charles dobie

Eski bir Antik Roma rıhtım deposunun bulunduğu yerde bulunan bir arkeoloji müzesi olan Museum of the Roman Docks, Eski Liman’ın tam kalbinde yer alıyor.

Kolay ve merkezi konumu sayesinde turistlerin ilgisini çeken, 1963’te açılan ve 1987’de yenilenen Müze, Roma dönemine ait 30 dolia ve büyük kavanozlar sunuyor. Dolia Parkı’nın içinde, Orta Çağ evlerinin duvarlarını ve kuyularını görebiliyorsunuz.

16.L’Ombrière de Norman Foster

Marsilya gezilecek yerler blog
L’Ombrière de Norman Foster – kaynak ; flickr / fred romero

Altından geçenlerin kendi yansımalarını görebildiği, Norman Foster tarafından tasarlanmış parlak çelik tente olan L’Ombrière, Marsilya’da görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Turistlerin popüler gezi duraklarından biri olan bu tente, özellikle sıcak havalarda gölgelik bir yerde mola vermek isteyen turistlerle doluyor. İlgi çekici mimarisiyle öne çıkan yapı, şehirdeki kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden biri.

17.Musée Cantini

Musée Cantini – kaynak ; flickr / tmx 2

Yerel sanat koleksiyoncusu Jules Cantini’nin 1888 yılında satın aldığı bu tarihi ev, 1916 yılında Marsilya şehrine hediye edilmiş ve 1936 yılında halka açık bir müze haline getirilmiş. O günden günümüze Marsilya’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan Cantini Müzesi, 1900 ve 1960 yılları arasında oluşturulmuş ülkenin en kapsamlı modern sanat eserlerinden birine sahip.

Koleksiyonun öne çıkanları arasında Raoul Dufy, Wassily Kandinsky, Max Ernst, Joan Miró ve Pablo Picasso’nun eserleri yer almaktadır.

18.Plage du Prophète (Prophete Plajı)

Prophete Plajı – kaynak ; flickr / Marcovdz

Marsilya’yı sıcak yaz aylarında ziyaret ediyor ve denize girilecek bir yer arıyorsanız, Prophete Plajı ilk olarak göz atabileceğiniz plajlardan biri. Şehirdeki en popüler plajlardan biri olan Prophe, şehir merkezine ve eski limana da yakın bir konumda bulunuyor.

Her yaştan ziyaretçiye ev sahipliği yapan plaj, ayrıca Marsilya’nın en eski plajlarından biri olmasıyla da öne çıkıyor. WC ve duş, yeme içme ve cankurtaran gibi imkanları da olan plaj, akşam saatlerinde de oldukça hareketli oluyor. Ay ışığında oturup denizi seyretmek istiyorsanız Prophete Plajı’na mutlaka uğrayın.

Plaja, eski limandan hareket eden 83 nolu otobüslerle rahatlıkla gidebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

19.Les Calanques

Hava müsait olduğunda, Marsilya ve Cassis arasında bir sahil şeridi olan Calanques’e rahatlatıcı bir tekne yolculuğu, özellikle yaz aylarında şehri ziyaret eden her turistin yaptığı şeylerden biri. Eğer Marsilya’da 1 günden fazla bir süre konaklamayı planlıyorsanız, Lez Calanques’i mutlaka görülecek yerler listenize ekleyin.

Dar girişler, kireçtaşı veya dolomitten yapılmış dik duvarlarla çevrili ve oldukça doğal olan Les Calanques, manzarasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.

20.Escale Borély

Escale Borely – kaynak ; flickr / Jerome Penso

Marsilya’da denize girilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Escale Borely, Prophete Plajı’na nazaran şehir merkezine biraz daha uzak olsa da, yine de güneşin ve denizin keyfini çıkarmak için gidilecek yerler arasında.

Plaja giriş ücretsiz olduğu gibi, burada yeme içme olanakları da bulabiliyorsunuz.

Marsilya Kaç Günde Gezilir ?

Marsilya gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız, daha birçok yapılacak şeyler bulabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz aylarında Marsilya’yı ziyaret ediyorsanız plajlar için de zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!