Ana Sayfa Avrupa Fransa Cannes'da Gezilecek Yerler - En Güzel 28 Yer

Cannes’da Gezilecek Yerler – En Güzel 28 Yer

Lüks ve zenginliğiyle tanınan, Fransa’nın en iyi bilinen şehirlerinden biri olan Cannes, adını sık sık duyduğumuz Cannes Film Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Bu nedenle özellikle yaz aylarında yoğun bir turist trafiğine sahip olan şehir, sinemasever tatilciler ile dolup taşıyor. Cannes, daha çok deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak isteyen tatilcilere ev sahipliği yapıyor olsa da, Cannes’da gezilecek yerler için de bir plan yapılabilir.

Şehirde çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezinin yanı sıra, yapılacak birçok turistik aktivite de bulabiliyorsunuz. 

Fransız Rivierası‘nın bu güzel tatil beldesi, Nice‘ye yakınlığıyla da dikkat çekiyor. Fransa’nın popüler şehirlerinden olan Nice ile Cannes arası ise yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunuyor. Kolay ulaşım sağlanabilmesi dolayısıyla, Cannes sonrası Nice veya tam tersi istikamette de bir gezi rotası yapabilirsiniz.

Cannes’da Gezilecek Yerler 

2000 yılı aşkın süre tarihi olan bu şehrin Akdeniz kıyısındaki konumu, ona tüm yıl boyunca sıcak ve hoş bir iklim sağlıyor. Her yıl Mayıs ayında uluslararası film yıldızlarını ve hayran kitlesini çeken film festivaliyle tanınan Cannes, ziyaretçilerine sinemalardan çok daha fazlasını sunuyor.

İşte Cannes’da görülmesi gereken en önemli 20 yer ; 

1.La Croisette

La Croisette – kaynak ; flickr/julien-magne

Tıpkı Nice şehrindeki Promenade des Anglais gibi ‘La Croisette’ de Fransa’nın en ikonik caddelerinden (bulvar) biri. Sahil boyunca uzanan bu bulvar, Cannes’in en hareketli noktalarından biri olduğu gibi çok sayıda cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Burada çok sayıda kendi özel plaj alanı olan otel bulunuyor. Bu otellerden birinde konaklamıyorsanız dahi, belirli bir ücret karşılığında buradaki plajları da kullanabiliyorsunuz. 

Şehirdeki en lüks mağazalara da ev sahipliği yapan Croisette Bulvarı, Cannes’da alışveriş için de en çok tercih edilen yerler arasında. Yaklaşık 2 km uzunluğunda olan cadde şehirdeki en popüler restoranlara ve cafelere ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Caddenin bulunduğu yer, şehirdeki en turistik noktalardan biri olduğundan dolayı da buradaki mekanların hemen hepsi şehrin geneline göre biraz pahalı.

Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar oldukça kalabalık olan bulvar, özellikle film festivali döneminde aşırı yoğun bir turist trafiğine sahip. Buradaki banklarda oturup insanları ve denizi seyretmek de Cannes’da yapılacak en güzel şeylerden biri.

2.Marché Forville

Marché Forville – kaynak ; flickr / frank mirz

Pazartesi günleri dışında her gün hizmet veren Marché Forville adlı pazar, mevsimlik taze meyve ve sebzelerle dolu günlük bir pazardır. Zeytin, et, deniz ürünleri ve çok daha fazlasını bulabileceğiniz bu pazar, 1934’te yeniden tasarlanmış ve o günden günümüze Cannes’in en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Cannes Belediye Binası’nın arkasında, Vieux Limanı’nın 150 metre kuzeybatısındaki 3.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Forville Pazarı‘nda dolaşırken tadabileceğiniz nefis şarküteri ürünleri ve peynirler de dahil olmak üzere burada çok çeşitli taze ürünler bulacaksınız.

Pazartesi günleri ise bu pazarın bulunduğu yere antika ve ikinci el eşyaların satıldığı bir bit pazarı kuruluyor. Cannes’dan hediyelik bir şeyler almayı planlıyorsanız, pazartesi günü kurulan bu bit pazarına da mutlaka uğrayın.

3.Musée de la Castre

Le Suquet semtinde bulunan güzel bir tarihi binada yer alan Musee de la Castre, Cannes’in en ünlü turistik yerlerinden. Müzede 19. yüzyıl peyzaj sanatı, müzik aletleri ve çok daha fazlasını görebiliyorsunuz.

Himalaya ilkel sanatlarından Akdeniz antikalarına ve Afrika müzik enstrümanlarından doğuya özgü resimlere kadar Musée de la Castre’de tarih ve kültür içinde gerçek anlamda küresel bir yolculuğa çıkacaksınız. Ayrıca müzeye kadar gelmişken buradaki Orta Çağ kulesinden Croisette, körfez ve Lérins Adaları’nın eşsiz manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

Bir zamanlar Lérins rahiplerine ev sahipliği yapan bir Orta Çağ kalesinin içinde yer alan müze, sergilediği eserlerden çok sunduğu manzarasıyla dikkat çekiyor. 

4.Esperance Meryem Ana Kilisesi (Notre-Dame D’Espérance)

Esperance Meryem Ana Kilisesi

14. ve 15. yüzyılda inşa edilen Esperance Meryem Ana Kilisesi, görkemli yapısı ve tarihinin yanı sıra Cannes’in manzarasını seyredebileceğiniz bir diğer yerdir. 

Le Suquet’in zirvesinde bulunan kilise, Cannes’in en önemli kilisesi olarak biliniyor.

5.Palais des Festivals et des Congrès (Festival Binası)

Palais des Festivals et des Congrès (Festival Binası) – kaynak , wikipedia.commons

Palais des Festivals, her yıl dünyaca ünlü Cannes Film Festivali’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü bir kongre ve kültür merkezidir.

Cannes’a festival tarihleri dışında gelseniz bile bu cazibe merkezinin hemen önündeki kırmızı halıda fotoğraf çektirebilirsiniz. Dünyaca ünlü yıldızların geçtiği bu halıda fotoğraf çektirmek de, Cannes’da yapılacak en popüler şeylerden biri.

Müzikten tiyatroya, danstan mizaha kadar burada planlanan birçok kültürel gösteriden birine de katılabilirsiniz. Fiyatlar ciddi anlamda pahalı olsa da, bütçe sıkıntısı olmayan turistler için muhteşem bir deneyim olacaktır. 

Mimar Bennett ve Druet tarafından tasarlanan bina, 1982 yılında tamamlanmış ve yıl boyunca etkinlikler, konferanslar ve festivaller için kullanılıyor. Film festivalinin yanı sıra G20 Zirvesi, uluslararası müzik fuarı MIDEM ve MIPTV (Uluslararası Televizyon Programı Pazarı) etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Palais des Festivals, sergiler için 25.000 metrekarelik alana ve sofistike ses ve aydınlatma sistemleriyle donatılmış çok sayıda oda ve oditoryuma sahiptir. Etkileyici bina kompleksi, ses stüdyoları, eşzamanlı çeviri düzenlemeleri, görsel-işitsel ekipman ve büyük projektörler dahil olmak üzere son teknoloji teknik cihazlara sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

6.Île Sainte-Marguerite

Sainte Marguerite Adası, Lérins Adaları’nın en büyüğü ve Cannes kasabasına yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunuyor. Cannes’in yoğun turist trafiğinden biraz uzaklaşmak ve kafa dinlemek için ziyaret edilebilecek yerlerden biri olan bu ada, bazı güzel plajlara ve tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor.

Sainte Marguerite Adası’na Cannes Eski Limanı’ndan 15 dakikalık feribot yolculuğu ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Görülmeye değer güzel bir ada olduğundan Sainte Marguerite’yi de listenize ekleyin deriz.

Adanın, fıstık çamları ve okaliptüs ağaçlarıyla dolu derin, aromatik bir ormanı da vardır. Hem temiz hava, hem de sakinliği ile görülecek popüler yerlerden biri.

7.Île Saint-Honorat

Île Saint-Honorat – Kaynak ; flickr / plb06

Cannes kıyısındaki en büyük ikinci ada olan Saint Honorat, görkemli manastırı ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda harika bir kalesi ve güzel bir limanı vardır. Cannes’in daha sessiz tarafını görmek için ziyaret etmeye değer. Hatta bu adada konaklama imkanı bile bulunuyor. 

Yaklaşık 1600 yıldır bir hac yeri olmuş olan bu ada, bugün hala ev yapımı bal ve şarap satarak geçimini sağlayan önemli bir Sistersiyen topluluğuna da ev sahipliği yapıyor. 

Adada, çeşitli terkedilmiş şapellerin kalıntılarının yanında Napolyon döneminden bir gülle fırınının kalıntılarını da görebilirsiniz. Vaktiniz varsa, buradaki Lerins Manastırı’nın iç mekanına da mutlaka göz atın deriz.

8.Villa Domergue

Villa Domergue – Kaynak ; flickr / j2ct

Art deco tarzında bir konak olan Villa Domergue, Cannes’ın arkasındaki sessiz teperlerde yer alıyor. Hem modern hem de antik bir görünüme sahip olan konak, 1934’te ressam Jean-Gabriel Domergue tarafından yaptırılmış. Heykeltıraş eşi Odette Maugendre ise, Akdeniz tarzı güzel teraslı bahçeleri tasarlamış.

1973 yılında Cannes şehrine bırakılan konak, temmuzdan eylül sonuna kadar her gün 11:00-19:00 saatleri arası açıktır.

9.Rue d’Antibes

Rue d’Antibes – Kaynak ; flickr / trent-spivey

Cannes’da alışveriş adresi olan Rue d’Antibes, sadece Cannes’ın değil, Fransa’nın da en ünlü alışveriş caddelerinden biri. Burası süper zenginleri hareket halinde izlemek için güzel bir yer olabilir 🙂 Fiyatlar ciddi anlamda uçuk olsa da, buradaki markaların hemen hepsi dünya markası ve genellikle şehri ziyaret eden süper zengin turistlerin uğrak mekanlarından biri olarak biliniyor.

Cadde üzerinde birkaç restoran ve cafeyi de bulabiliyorsunuz. Yemek yemek için biraz pahalı bir yer olsa da, bir şeyler içmek için düşünülebilecek çok elit mekanlara sahip.

10.Le Sentier du Littoral, Cap d’Antibes

Le Sentier du Littoral, Cap d’Antibes – Kaynak ; flickr /bison38

Cannes’ın kargaşasından uzaklaşmanın başka bir yolu olan Cap d’Antibes, bir yürüyüş yoludur. Merkezin biraz dışında bulunduğundan dolayı çok kalabalık değildir ve huzurlu bir atmosfere sahip olmasıyla ilgi görür.

Cap d’Antibes’in alt kesimlerindeki kıyı yürüyüşü, dik ve kayalık kıyı şeridini kucaklıyor. Bu yüzden de bazı kayalıklarda güneşlenebileceğiniz yerler de bulabiliyorsunuz. Ayrıca çok daha sakin, gözlerden uzak bir yerde denize girmek için de buraya göz atabilirsiniz.

11.Petit Train de Cannes Turu

Petit Train de Cannes Turu – Kaynak ; cotedazur-card.com

Cannes’da yapılacak en güzel şeylerden biri de, Petit Train de Cannes turuna katılmaktır. Kenarları açık bu tren ile şehrin en önemli noktalarını çok kısa bir sürede görebiliyorsunuz. 

Bu minyatür tren, şehirde dolaşmanın açık ara en şirin yoludur.

Tren turları her saat 10: 00-23: 00 arası hizmet verir ve Palais des Festivals’den hareket eder. Daha çok ailelerin tercih ettiği bir aktivite ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak için güzel bir gezi aracıdır. 

Bu tren turları ikiye ayrılıyor. Birincisi tarih turu, ikincisi ise Croisette turudur. Türkçe tur olmasa da, 5 farklı dilde tur yapılmaktadır.

12.Le Suquet (Old Town)

Le Suquet (Old Town) – Kaynak ; flickr / twiga269

Le Suquet, Cannes’ın eski şehir bölgesi ve şehirdeki en önemli tarihi ve turistik cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. 

Şehrin yukarısındaki bir Roma yerleşimi olan Le Suquet, Cannes’ın en eski bölgesi olması bakımından da önemlidir. Birbirinden renkli pastel binalara ve dolambaçlı sokaklara ev sahipliği yapan bölgede, aile tarafından işletilen çok sayıda restoran ve cafe de bulabiliyorsunuz.

La Croisette’in batı ucunda, Vieux Limanı’nın hemen yanında yer alan bölge, yukarıda da bahsettiğimiz Forville Pazarı’na ev sahipliği yapıyor. Bölge, bir tepenin üzerinde kurulu olduğundan dolayı da şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz yerdir.

Dar eski merdivenleri, hoş avluları ve şehrin antik duvarları gibi ilginç tarihi kalıntıları ile trafiksiz bu bölge, turistlerin Cannes gezilecek yerler listesine eklediği en önemli cazibe merkezlerinden. Ayrıca bölgenin alışveriş caddesi olan Rue Meynadier da, Cannes’ın en popüler gezi duraklarından biri. 

13.Vieux Port de Cannes

Vieux Port de Cannes – Kaynak ; flickr / twiga269

Cannes’ın Eski Limanı, şehirdeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Büyük yatların şehre gelişini izlemek için veya suyun kenarını çevreleyen birbirinden güzel barlarda bir şeyler içmek için göz atabileceğiniz bu limanın bulunduğu yer, gün batımı manzarasıyla da adından söz ettiriyor.

Cannes’ın eski bölgesi Le Suquet’in eteğinde yer alan Eski Liman, her yıl eylül ayında düzenlenen Cannes Yatçılık Festivali‘nin düzenlendiği yer olması bakımından da önemlidir. 

14.La Malmaison Müzesi

La Malmaison Müzesi – Kaynak , flickr / shay-tressa-desimone

La Malmaison Müzesi, 1863 yılında inşa edilen Grand Hôtel’in oyun odası ve çay salonunu kaplar.

Bu odalar 1945 yılında Aimé Maeght tarafından düzenlenen sanat sergileri için kullanılmış ve 1983 yılında Cannes şehri tarafından müzeye dönüştürülmüştür.

Bu küçük müze, ziyaretçileri çağdaş sanatın keyifli bir keşfine davet ediyor.

Müze, Picasso, Matisse ve Ozenfant gibi Cote d’Azur’dan ilham alan ünlü sanatçılara her yıl adanmış iki büyük sergiye ev sahipliği yapıyor. Müzenin koleksiyonlarında yer alan diğer uluslararası üne sahip sanatçılar César, Miró ve Masson’dur.

15.Havai Fişek Festivali

Havai Fişek Festivali
Havai Fişek Festivali – Kaynak ; flickr / ludowich

Cannes’da görülecek en güzel şeylerden biri de her yıl temmuz ve ağustos aylarında yapılan Havai Fişek gösterileridir. Festival adı altında yapılan bu gösteriler, Cannes Körfezi’nin üzerini kaplıyor.

Bu benzersiz uluslararası etkinlik, dünyanın her yerinden en iyi havai fişek tasarımcılarını bir araya getiriyor.

Festival 1967’de başladı ve Cannes sahilleri boyunca binlerce seyirciyi çekiyor.

Festivalin her gecesi heyecan ve göz kamaştırıcı bir dizi havai fişek sunuyor.

En iyi piroteknik ekip, havai fişek yarışmasının sonunda Vestal Ödülü‘nü alır. Havai fişek programları saat 23: 00’de başlar ve ücretsiz olarak izlenebilmektedir.

16.Musée de la Mer

Musée de la Mer

Bu eşsiz Musée de la Mer (Deniz Müzesi), Ile Ste-Marguerite adı verilen adadaki en önemli çekim merkezlerinden biridir. 

Sergiler, Cannes’ın fotoğraf koleksiyonlarından hapishane sistemine ve su altı arkeolojisi koleksiyonlarına kadar çeşitlilik gösteriyor. Gizemli “Demir Maskeli Adam” a adanmış sergi ise, müzede öne çıkan sergilerden.

17.Cannes Halk Plajları

Cannes Halk Plajları – Kaynak ; flickr / thierry-lansades

Cannes, sakin sularıyla ünlü çok sayıda plaja ev sahipliği yapıyor. Yakındaki îles de Lérin ve Estérel kıyı şeridi de dahil olmak üzere, Cannes’da yedi kilometrelik sahil yer alır. Cannes’daki plajların çoğu otellere ait özel mülk olsa da, halka açık birkaç plaj da vardır.

Bunlar arasında Boulevard de la Croisette’in yakınında bulunan Macé Plajı ve Zamenhof Plajı en popüler plajlardandır. Bu plajlara girişler ücretsiz olsa da, şezlong ve şemsiyelerin kullanımı için ücret talep edilmektedir.

Ayrıca Croisette bulvarı boyunca uzanan La Bocca Plajı, muhteşem manzarası ve altın rengi kumları ile sakin bir plajdır ve ücretsizdir. Cannes’ın merkezine yakın uzun bir kumsal olan Plages du Midi ve balıkçı limanlarının yakınındaki Mouré Rouge Plajı da Cannes’daki halk plajlarındandır.

18.Cannes Özel Plajlar

Cannes Halk Plajı – Kaynak ; flickr / twiga269

Seçkin bir sahil beldesi olan Cannes, giriş ücreti gerektiren lüks özel plajlara da ev sahipliği yapıyor.

Croisette caddesi boyunca yer alan şık ve özel plajlar arasında, Fransız mutfağından yemekler sunan lüks bir restorana sahip Plage Croisette, hoş bir teras alanına ve rahat bir restorana sahip olan Royal Plage, deniz ürünleri ağırlıklı bir restoranı ile ünlü CBeach ve  Bâoli Plajı şehirdeki en popüler özel plajlar arasındadır. 

19.Casino Barriere Le Croisette

Casino Barriere Le Croisette – Kaynak; flickr / liqin-xu

Le Croisette Casino Barrière, Cannes’da heyecanlı bir gece geçirebileceğiniz göz alıcı bir mekandır. Le Croisette’de kumar makinelerinden İngiliz ruletine ve bakara oyunlarından pokere kadar tüm klasik casino oyunlarını sunan bu kumarhane, Cannes’ın en ünlü kumarhanelerinden biridir.

Kumar oynamanın yanı sıra, barda yemek yiyebilir veya sadece bir içkinin tadını çıkarabilirsiniz. Müzikaller, sihir ve kabare gösterilerinin de yapıldığı bu casino, Cannes’da kaçırılmaması gereken bir deneyim sunuyor.

20.Mairie de Cannes (Cannes Belediye Binası)

Mairie de Cannes (Cannes Belediye Binası) – Kaynak ; flickr / stephen-colebourne

Louis Hourlier tarafından 1877 yılında inşa edilmiş olan Cannes Belediye Binası, daha çok mimari yapısıyla öne çıkıyor. Limana bakan bu bina 19. yüzyıl mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilir ve Cannes’da gezilecek en güzel tarihi yerlerden biridir. 

Cannes’ın kalbinin attığı yer olmasıyla da dikkat çeken bina, neoklasik tasarımıyla görülmeye değer bir yer. Croisette caddesinin batısında, Cannes’ın merkezindeki kapalı liman bölgesine doğru yürüdüğünüzde görebileceğiniz bu bina, pazar günleri hariç hafta boyunca halka açıktır. Binaya, ​​Castre Müzesi ve Demir Maske Kulesi gibi turistik yerlerden yaklaşık 5 dakika içinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

21.InterContinental Carlton Hotel

InterContinental Carlton Hotel
InterContinental Carlton Hotel

Şehirdeki en prestijli adreslerden biri olan Carlton Hotel, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş ve mimarisiyle görülmesi gereken yerler arasında. 5 yıldızlı ve Cannes’daki en pahalı konaklama birimlerinden biri. 

Croisette Bulvarı‘nda yer alan koy manzaralı bu otel, 1911 yılında inşa edilmiş. Palais des Festivals’e yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde olan tesisin kendi özel plaj alanı ve iskelesi de bulunuyor. Burada konaklamasanız dahi, otelin mimari yapısını görmek veya restoranında güzel bir akşam yemeği için oteli ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca oteli incelemek ve gecelik konaklama ücretlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

22.Hotel Barrière Le Majestic

Hotel Barrière Le Majestic

Croisette Bulvarı üzerinde yer alan Cannes’ın en ünlü otellerinden bir diğeri ise, Le Majestic Hotel‘dir. Kendi özel plaj alanına sahip olan otel ayrıca, eğlenceli kulüp geceleri gibi birçok etkinliğe (özellikle yaz aylarında) ev sahipliği yapar ve temmuz ayında Bastille Günü havai fişek gösterilerini izlemek için iyi bir yerdir.

Deniz manzaralı ve ultra lüks odaları eşsiz bir konaklama deneyimi sunan otel, Palais des Festivals’e ve Eski Liman’a 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde olan tesis, Cannes’ın en çok rezervasyon alan otellerinden biri olarak biliniyor. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın.

23.Gourdon

Gourdon – Kaynak ; flickr / anzonche

Şehrin merkezine yaklaşık 31 km uzaklıkta bulunan Gourdon, Fransa’nın en önemli komünlerinden biri. Bu Orta Çağ köyü, tarih seven tüm gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Loup Nehri’nin yakınında ve bir dağın tepesinde yer alan Gourdon, surlarla çevrilidir ve sadece Roma Kapısı’ndan girilebilir.

Kasabaya girdikten sonra kasaba meydanını, kiliseyi ve tabii ki 17. yüzyıl kalesini keşfedebilirsiniz.

24.Chateau de la Napoule

Chateau de la Napoule – Kaynak ; flickr / jeanbaptistem

Bir Fransız kalesi olan Château de la Napoule, Cannes’dan günübirlik turlar ile gezilecek en popüler tarihi yapılardan biri. Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan kalenin iç mekanını da görebiliyorsunuz. Kalenin kendisinde çok bahçeleri dikkat çekiyor. Bahçeler, Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Fransa’nın en önemli bahçelerinden biri olarak listelenmiş.

Kale turu yaklaşık 6 saat sürmektedir ve öğle yemeği, giriş ücretleri, resim malzemeleri, tüm vergiler ve diğer ücretler tur paketine dahildir.

25.Les Murs Peints

Les Murs Peints – Kaynak ; flickr / karen-hutton

Sokak sanatının en güzel örneklerini görebileceğiniz Cannes’da çok farklı tarzda boyanmış binalar görebiliyorsunuz. Bu binalara ‘Boyalı Binalar’ anlamına gelen ‘Les Murs Peints’ adı veriliyor ve şehrin birçok noktasında bu binaları görebiliyorsunuz.

Bu ünlü açık hava sokak sanatı sergisi ilk olarak 2002’de açıldı. O zamandan beri, dev bir duvar resimleri koleksiyonu içerecek şekilde büyüdü. Duvar resimlerinin neredeyse tamamı Fransız ve dünya sinemasıyla ilgilidir. Marilyn Monroe, Alfred Hitchcock ve James Dean’in duvar resimleri bunlar arasında en ünlü olanlardır.

26.Cannes Katamaran Gezisi’ne Katılın

Cannes’da katamaran gezisi oldukça popüler. Eski Liman’dan veya online olarak katamaran gezisi satın alabilirsiniz. Özellikle baş başa kalmak isteyen çiftlerin veya ailelerin favorileri arasında olan katamaranlar ile Cannes’ın muhteşem manzaralarını da keşfedebilirsiniz.

Turlar yarım gün veya tam gündür ve gündüz veya gün batımında mevcuttur. Katamaran yolculuğunun yanı sıra, şnorkelle yüzecek ve tura dahil olan muhteşem Fransız öğle yemeğinin de keyfini çıkarabileceksiniz.

27.Rue Meynadier

Rue Meynadier – Kaynak ; flickr / olga

Forville pazarına, Allées de la Liberté’ye ve Eski Liman’a birkaç metre uzaklıkta olan, Cannes’ın popüler ve tarihi alışveriş caddesi Rue Meynadier, şehirdeki en popüler mekanlara ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor.

Birbirinden güzel ve çeşitli restoranları da bulabileceğiniz bu tarihi alışveriş caddesinde, dünyaca ünlü markalara ait birkaç mağaza bulabileceğiniz gibi, yerel markalara ait mağazaları da bulabiliyorsunuz. Alışveriş için olmasa da yemek yemek veya bir şeyler içmek için gidebileceğiniz muhteşem atmosfere sahip bir cadde.

28.Bellini Şapeli (Chapelle Bellini)

Bellini Şapeli (Chapelle Bellini) – Kaynak ; commons.wikipedia.com

Kont Vitali tarafından 1894 yılında inşa edilen Chapelle Bellini, bir zamanlar Floransa tarzı bir villanın parçasıydı ve güzel bir parkın içinde yer alıyor. İtalyan barok tasarımıyla dikkat çeken şapel, bir saat kulesine sahip. Bu tarihi yapı 1953 yılında sanatçı Emmanuel Bellini tarafından satın alınmış ve ardından onun atölyesi olarak kullanılmış. Bellini Şapeli artık sanatçının kendi stüdyo alanında sergilenen eserlerine adanmış bir müze olarak hizmet veriyor.

Cannes’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Rue d’Antibes

Cannes’da tarihi ve turistik cazibe merkezlerine yakın bir otelde konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Şehirdeki tercih edilebilecek en popüler ve en merkezi bölgeler ise ; 

Croisette Bulvarı ; Şehirdeki görülecek önemli yerlerden biri olan Croisette Bulvarı, şehirdeki en fazla lüks otele ev sahipliği yapan yerdir. Bu bulvar yakınlarında konaklayacak olursanız, hem özel plajlara hem de halk plajlarına yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirde gezilmesi gereken önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de burada bulunuyor. Bu bölgedeki en popüler otellere Booking üzerinden göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Le Suquet (Old Town) ; Cannes’ın eski şehir bölgesi olan Le Suquet, şehirdeki birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri ve çok sayıda otele ev sahipliği yapıyor. Bu bölge, daha çok çift olarak Cannes’ı ziyaret edenlerin konaklama için tercih ettiği bir yer olsa da, aileler için de en ideal konaklama bölgesidir. Le Suquet bölgesindeki en popüler otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi olarak da ;

Cannes Kaç Günde Gezilir ? 

Cannes Gezi Rehberi
Cannes Gezi Rehberi

Cannes, özellikle deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarmak için tercih edilen lüks tatil destinasyonlarından biri olduğundan dolayı, şehir için genelde 4-5 gün gibi bir seyahat planı yapılıyor. 1 hafta, hatta daha uzun süre bu şehirde konaklayanlar bile var. Ancak 1-2 gün gezip görülecek yerler için 2-3 gün de, plaj ve partiler için zaman ayırılabilir. Bu yüzden en az 3 gün en fazla 5 gün Cannes için yeterli olacaktır.

Cannes’a Ne Zaman Gidilir ?

Antibes Caddesi

Cannes’ı ziyaret için en ideal zaman mart, nisan ve mayıs aylarıdır. Ancak film festivallerinin başladığı tarihten önce bu şehri ziyaret ettiğinizden emin olun. Çünkü film festivali zamanında şehirdeki otellerin fiyatları neredeyse 2 katına çıkmaktadır. Ayrıca mayıs ayından sonra tatilcilerin büyük bir bölümüne şehre akın ettiğinden dolayı, Cannes aşırı kalabalık olabilmektedir.

Mart ve nisan ayı Cannes’ı ziyaret için güzel bir zaman. Ancak daha çok plajlar için  bu şehri ziyaret ediyorsanız, bu aylarda havanın çok sıcak olmayacağını da unutmayın.

Cannes’da gezilecek yerler listesi için daha çok sayıda turistik noktadan bahsetmek mümkün. Ancak bu zengin şehirde görülecek ve yapılacak başlıca turistik şeyler bu listeden ibaret diyebiliriz.

İLGİLİ ; 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Viyana Albertina Müzesi Hakkında Bilgi | Giriş Ücreti, Ulaşım

Dünyanın en büyük ve en değerli grafik sanatı koleksiyonlarından birini sergileyen Viyana Albertina Müzesi, her yıl 1 milyon ziyaretçisiyle şehirdeki en çok ziyaret edilen...

New York Gezilecek Yerler

NYC olarak da bilinen New York şehri, sadece Amerika'nın değil, dünyanın da en turistik şehirlerinden biri. Hayaller şehri New York'ta gezilecek yerler listesine eklenebilecek...

Amsterdam Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgiler

Amsterdam'ın en ünlü meydanlarından biri olan Dam Meydanı'nı süsleyen Amsterdam Kraliyet Sarayı görkemli mimarisi ve iç dekorasyonu ile şehirde görülmesi gereken en önemli cazibe...

Beylerbeyi ve Çengelköy Kahvaltıcıları | En Kaliteli 10 Mekan

Anadolu Yakası'nın en sevilen semtlerinden olan Beylerbeyi ve Çengelköy, komşu semtler olduğundan birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor. İki semt de, İstanbul'da kahvaltı yapılacak en...
error: Content is protected !!