Ana SayfaAvrupaİspanyaZaragoza Gezilecek Yerler | En Popüler Ve En İyi 21 Yer

Zaragoza Gezilecek Yerler | En Popüler Ve En İyi 21 Yer

İspanya’nın aynı adı taşıyan Aragon özerk bölgesinin başkenti olan Zaragoza, zengin tarihi ve çok sayıda görülecek cazibe merkezleriyle öne çıkıyor. İyi korunmuş arkeolojik alanları, Hıristiyan âlemindeki ilk Marian kilisesini ve muhteşem sanat müzelerini bulabileceğiniz bu şehir, hem sanatseverler hem de tarih ve mimariye meraklıları bir araya getiriyor.

İspanya’daki en önemli hac kiliselerinden biri olan Basilica of Our Lady of Pilar (Meryem Ana Bazilikası) ile ünlü olan Zaragoza, 1-2 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz yaya dostu bir şehir. Barselona’ya 1 saat 40 dakika uzaklıkta olması da, bu şehri günübirlik geziler için ideal bir yer haline getiriyor. Fakat zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, bu şehirde en azından bir gece kalın deriz. Çünkü şehir, keşfedilmeyi bekleyen birbirinden ilgi çekici tarihi ve sanatsal yapılara ev sahipliği yapıyor.

Zaragoza Gezilecek Yerler Listesi

Zaragoza, İspanya’yı 12. yüzyıla kadar art arda işgal eden Romalılar ve Mağribilerin bıraktığı zengin tarihi mirasıyla ünlü. Roma kalıntıları arasında forum ve şehir duvarı, Aljafería Sarayı ve Basílica de Nuestra Señora del Pilar yer alır, ancak Zaragoza’nın uzun tarihine ait çok daha önemli kalıntılar da var.

Zaragoza, keşfedilmesi çok hoş bir şehir. Sakinlerinin cana yakın ve davetkar karakteri ve şehir merkezinin canlı atmosferi, burayı birkaç gün geçirmek için çok çekici bir yer haline getiriyor. İşte Zaragoza gezilecek yerler listenizde olması gereken başlıca cazibe merkezleri ;Booking.com

1.Basilica de Nuestra Senora del Pilar

Basilica de Nuestra Senora del Pilar, Zaragoza

Zaragoza’nın en ikonik simgelerinden biri olan Pilar Bazilikası’nın tarihi 17. ve 18. yüzyıla kadar uzanıyor ve ulusal anıt olarak kabul ediliyor.

Ebro Nehri’nin kıyılarını süsleyen bazilikayı en iyi nehrin karşısından fotoğraflayabilirsiniz. Bazilikaya giriş, diğer tarafta zarif tarihi binaların sıralandığı geniş bir şehir meydanı olan Plaza del Pilar’dadır.

Dışı kadar içi de dikkat çekici olan bazilika, Zaragoza seyahatinizde en fazla zaman geçirmek isteyebileceğiniz yerlerden.

Bazilika, İsa’nın havarilerinden biri olan Santiago’nun Meryem Ana’nın mermer bir sütunun tepesine çıktığını gördüğü söylenen yere inşa edilmiş olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Bazilika, ilk olarak 1681’de mimar Felipe Sánchez y Herrera tarafından tasarlanmış, ancak 18. yüzyılda Santa Capilla’yı ve daha büyük olanı çevreleyen 10 mini kubbeyi ekleyen Ventura Rodríguez tarafından büyük ölçüde değiştirilmiş. Günümüzde hem iç mekanı hem de yukarı kattan seyredebileceğiniz şehir manzarasıyla ziyaretçileri büyüleyen bazilika, aynı zamanda farklı dönemlere ait çok değerli eserleri bir araya getiren birinci sınıf bir sanat merkezi olarak hizmet veriyor. Özellikle koroda Goya’nın yaptığı freskler ve “Regina Martyrum” kubbesi görülmeye değerdir.

2.Aljafería Sarayı (Palacio de la Aljafería)

Aljafería Sarayı, Zaragoza

Zaragoza’nın kalbinde yer alan Aljafería Sarayı, 11. yüzyıldan kalma bir Mağribi kalesidir. Günümüzde Aragon Parlamentosu’nun genel merkezine ev sahipliği yapan bu kale kompleksi de, en az Pilar Bazilikası kadar popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

İslami tarzda muhteşem bir bahçe avlusuna sahip Mağribi Al-Muqtadir Sarayı, zarif Mudéjar kesonlu tavanlara ve alçı süslemelere sahip 14. yüzyıldan kalma IV. Pedro Sarayı ve 15. yüzyıldan kalma Palacio de Los Reyes Católicos (Katolik Hükümdarlar Sarayı) olmak üzere kale kompleksinde üç farklı saray bulunuyor.

İspanya’daki Hispano-Müslüman mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan Aljafería Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

3.Zaragoza Central Market

Zaragoza Central Market

Şehrin ana halk pazarı olan Zaragoza Central Market, yerel halkın günlük yaşamını deneyimleyebileceğiniz en iyi yer. İlk olarak 1903’te açılmış ve o zamandan beri Ulusal Tarihi Anıt ilan edilmiş, bu yüzden hiçbir şey satın almanıza gerek olmasa bile kesinlikle bir göz atmaya değer.

Zaragoza’da dairede kalmayı planlıyorsanız, burası günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için mutlaka uğramak isteyebileceğiniz yerlerden. Pazar, deniz ürünleri ve etten sebzelere, peynirlere ve unlu mamullere kadar çeşitli tezgahlara sahip.

Neoklasik mimarisiyle de dikkat çeken pazar, Plaza del Pilar’a yürüme mesafesinde yer alıyor.

4.Museo del Foro de Caesaraugusta

Caesaraugusta Forumu Müzesi, Zaragoza

Museo del Foro de Caesaraugusta (Caesaraugusta Roma Forumu Müzesi), bir zamanlar bugünkü Zaragoza’yı işgal eden 1. ve 2. yüzyıllara ait antik bir Roma kolonisi (kasabası) olan Caesaraugusta’nın yaşamına bakış sunuyor.

Adını kasabayı kuran İmparator Augustus’tan alan Caesaraugusta, günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor ve İmparator Tiberius dönemine kadar uzanan Roma Forumu’nun kalıntılarını sergiliyor.

Antik Roma pazarının unsurlarını, dükkan duvarlarını, boruları ve kanalizasyon sisteminin yanı sıra hükümet binalarını ve bir tapınağı temsil eden eserleri görebileceğiniz müze, kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında.

5.La Seo Katedrali (Zaragoza Katedrali)

Zaragoza Katedrali

San Salvador tarafından inşa edilen Zaragoza’daki ilk Hıristiyan katedrali, daha önce forumun Roma tapınağı, Visigothic kilisesi ve Müslüman ana camisinin işgal ettiği aynı alanda yükseliyor.

La Seo Katedrali olarak da bilinen Zaragoza Katedrali, şehirdeki en çok ziyaret edilen ilk 3 yapıdan biri. Mudéjar, gotik, Rönesans, barok ve neoklasik tarzlara sahip olan katedral, ayrıca İspanya’nın da en görkemli katedrallerden biri olarak kabul ediliyor.

Katedral, Mağribi döneminde bir Visigoth kilisesi ve ardından büyük bir Müslüman camisi haline gelen Forum antik Roma tapınağının bulunduğu yere inşa edilmiş. 12. yüzyıldan kalma orijinal yapının Romanesk unsurları, apsislerin dış tarafındaki zarifçe oyulmuş kemerlerde görülebiliyor. Eski caminin minaresi şimdiki katedralin kulesidir.

Kutsal alandaki dini sanat hazinelerine ek olarak, katedralin kayda değer bir Duvar Halısı Müzesi (Museo de Tapices) vardır. Koleksiyon, 15. yüzyıla ait 60’tan fazla değerli Flaman duvar halısını içeriyor.

  • Giriş ücreti ; 2€

6.Plaza del Pilar

Plaza del Pilar, Zaragoza gezilecek yerler

Plaza del Pilar, Eski Kent’in hemen kuzeyinde, Ebro Nehri kıyısında yer alan 18.000 m2’lik dikdörtgen bir meydandır. Bu etkileyici, devasa açık alan, Zaragoza’nın en görkemli yerlerinden bazılarıyla sıralanmıştır.

Zaragoza’daki ana cazibe merkezlerinden bazılarına ev sahipliği yapan meydan ayrıca oturup bir şeyler içebileceğiniz ve insanları seyredebileceğiniz birkaç mekana da ev sahipliği yapıyor.

Zaragoza’nın en önemli turistik yerlerinin çoğuna ev sahipliği yapan bu meydan, aynı zamanda popüler bir buluşma yeri ve şehrin en büyük yıllık festivallerinin düzenlendiği yerdir. İspanya’nın yayalara açık en büyük meydanlarından biri olan Plaza del Pilar, şirin kafeler ve tarihi binalarla çevrili. Burası, Zaragoza’nın ilgi çekici yerlerini keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktası.

Meydan sık sık performanslar, festivaller ve diğer canlı etkinliklerle dolup taşar. Kuzey taraftaki Basílica de Nuestra Señora del Pilar’dan adını alan meydan, mutlaka uğramanızı tavsiye edebileceğimiz cazibe merkezlerinden biri.

7.Zaragoza Eski Kent Bölgesi

Zaragoza Eski Kent Bölgesi

Yerel olarak Casco Antiguo (Antik Bölge) olarak bilinen Zaragoza Eski Kenti, Plaza del Pilar’ın çevresine yayılmıştır ve Avenida Cesar Augusto ve Calle del Coso adlı 2 ana yolla çevrilidir. Eski Kent’in taş döşeli, dolambaçlı sokaklarında dolaşırken Zaragoza’nın uzun tarihi görülebilir. Romalılar, Gotlar, Moors, Aragonlular ve son olarak da İspanyollar sırasıyla şehri yönetmişlerdir. Müzeler ve eski seküler ve dini binalarla dolu Zaragoza Old Town, canlı bir yemek ortamına da ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca bu bölge, Zaragoza’nın tam olarak kalbinin attığı yer. Yani şehir turunuzda en fazla zaman geçireceğiniz yer diyebiliriz. İster yeme içme ister konaklama ya da gece hayatı olsun, Eski Kent bölgesi, tüm bunları bulabileceğiniz yerdir.

8.IAACC Pablo Serrano

IAACC Pablo Serrano, Zaragoza gezilecek yerler

Fütüristik Aragon Çağdaş Sanat ve Kültür Enstitüsü (IAACC), modern ve çağdaş sanata adanmış bir merkezdir ve Aragonlu heykeltıraş Pablo Serrano’nun (1908–1985) geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Müzenin bulunduğu bina, 20. yüzyılın başlarında Julio Bravo tarafından tasarlanmış, ancak o zamandan beri birkaç kez yeniden tasarlanarak günümüzdeki halini almış. Günümüzde bina 2005 yılında açılmış ve Pablo Picasso, Alexander Calder ve Andy Warhol’un eserleri de dahil olmak üzere diğer sanatçıların eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

9.Museo Goya Colección Ibercaja (Goya Müzesi Ibercaja Koleksiyonu)

Goya Müzesi Ibercaja Koleksiyonu

Goya Müzesi – Ibercaja Koleksiyonu (Museo Camón Aznar olarak da bilinir), yerel bir profesör, filozof, sanat eleştirmeni ve sanat koleksiyoncusu olan José Camón Aznar tarafından bir araya getirilen güzel sanatlar koleksiyonunu sergiliyor.

Müzenin bulunduğu muhteşem bir veranda etrafında tasarlanmış üç katlı sevimli aristokrat ev, Zaragoza’daki Rönesans sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kalıcı koleksiyon, birinci katta sergilenen 15. ve 18. yüzyıllara ait tablolara odaklanıyor. Müzenin kalıcı koleksiyonu, Francisco de Goya’nın 14 resim, bir çizim ve bir gravür serisi dahil olmak üzere küçük ama dikkate değer bir eser yelpazesini içeriyor. Eserler, Goya’nın kariyerinin çeşitli zaman dilimlerini temsil ediyor. Sanatseverler için Zaragoza gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alması gereken cazibe merkezlerinden biri diyebiliriz.

10.Iglesia de San Pablo

San Pablo Kilisesi, Zaragoza

Bu güzel kilise, 14. yüzyıldan kalma zarif bir Mudéjar kulesine ve Damián Forment tarafından 16. yüzyılın başlarına ait bir retabloya (altar panosu) sahip olmasıyla ilgi görüyor.

Aragon Mudéjar mimarisiyle göz kamaştıran kilise, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Kilise, 13. ve 14. yüzyıllarda küçük bir Romanesk şapelin yerine inşa edilmiş. Kilisenin en dikkat çeken özelliği ise, olağanüstü Mağribi tasarım detaylarına sahip muhteşem sekizgen Mudéjar kulesidir.

  • Giriş ücreti ; 5€

11.Paseo de la Independencia

Paseo de la Independencia, Zaragoza

Eski Kent’in hemen güneyinde, Plaza España ile Plaza Aragón arasında uzanan Paseo de Independencia, ağaçlarla bezeli 400 metre uzunluğunda bir gezinti yeri.

Zaragoza’nın en popüler alışveriş caddelerinden biri olan bu cadde, araçlara kapalı olmasa da, şehirdeki en yaya dostu caddelerden biri.

100’den fazla mağazanın bulunduğu modern bir alışveriş merkezi olan El Caracol da tam olarak burada bulunuyor.

12.Sala de Exposiciones La Lonja

Sala de Exposiciones La Lonja, Zaragoza

16. yüzyıldan kalma bu muhteşem bina, bazilikanın karşısında, Plaza del Pilar adlı meydanda yer alıyor. La Lonja, tüccarların ticaret ve diğer ticari işlemlerini gerçekleştirdiği Zaragoza’nın tarihi pazar yeridir.

Juan de Sariñena tarafından tasarlanan yapı, şehrin Aragon Rönesans mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Tuğladan inşa edilen bina, dikdörtgen bir plana ve sıra sıra tek tip kemerli pencerelere ve madalyonlarda Aragón krallarının tasvirlerine sahip dekoratif bir cepheye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

La Lonja, 1541 ile 1551 yılları arasında inşa edilmiş olan Sala de Exposiciones La Lonja, 20. yüzyılın başından beri dünyanın her yerinden en büyük ve en iyi sanat sergilerine ev sahipliği yapan Zaragoza’nın en önemli sergi alanı olmuştur.

13.Santa Engracia Bazilikası (Basílica de Santa Engracia)

Santa Engracia Bazilikası, Zaragoza

Bir zamanlar Santa Engracia’daki Hieronymite Manastırı’nın bir parçası olan bu Rönesans kilisesi, Aragon Rönesans mimarisinin bir mücevheri olarak kabul edilen dikkat çekici bir Plateresk cepheye sahip olmasıyla ilgi görüyor. Cephe, özenle hazırlanmış kabartmaları, madalyonları, çeşitli karakter ve azizlerin heykelleriyle göz kamaştırıyor.

Crypt (Mezar Odası), 4. yüzyılın Paleo-Hıristiyan (erken Hıristiyan) mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bazilikaya girişler ücretsiz.

14.Zaragoza Müzesi

Zaragoza Müzesi

İspanya’dan ve dünyanın dört bir yanından sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz Zaragoza Müzesi, binlerce yıllık sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Geniş koleksiyonları, 1908 tarihli Hispano-Fransız Sergisi’nin bir pavyonunda yer alan genel merkezle birlikte, çeşitli yerlere yayılmıştır. Burası antik çağ ve güzel sanatlar bölümlerinin sunulduğu yerdir. Birinci katta müzenin antik eserlerin sergilendiği odaları inceleyerek başlayabilirsiniz. Bu koleksiyon, MÖ 80.000’den kalma eserlerden oluşuyor.

Paleolitik insanlar tarafından kullanılan araçları ve Tunç Çağı kültürel kalıntılarını görün. Son birkaç yüzyıla ait geniş bir sanat yelpazesini görmek için ikinci kata çıkın. İspanyol resminin büyük ustalarından biri olan Francisco de Goya’nın çalışmalarına adanmış odalara uğramayı da unutmayın.

Bu katın başka bir yerinde, Doğu Asya’dan sanat eserleri ile 19. ve 20. yüzyıllardan kalma tablo ve heykellerin sergilendiği odalar yer alır. Müzenin hanedan koleksiyonundan parçaları incelemek için müzenin avlusuna göz atabilirsiniz.

Zaragoza Müzesi’nin ana binası, şehir merkezinin hemen doğusunda, Plaza de los Sitios’un yakınında yer alıyor. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık.

15.Museo Pablo Gargallo

Museo Pablo Gargallo, Zaragoza gezilecek yerler

Harika bir şekilde restore edilmiş 17. yüzyıldan kalma Palacio Argillo’da, Picasso’nun bir arkadaşı olan ve Aragón’un Goya’dan sonra en yetenekli sanatçı oğlu olarak tanınan Pablo Gargallo’nun (1881–1934) heykellerinin temsili bir sergisi yer alıyor. Müze, sanatçının mermer ve alçıdan yaptığı ilk heykel çalışmalarının yanı sıra demir ve diğer metallerden yapılmış sonraki eserlerini sergiliyor.

Heykeller, çizimler, gravürler, karikatürler ve biyografik bilgileri görebileceğiniz bu müze de, Zaragoza gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler çekim merkezlerinden bir tanesi.

Koleksiyonun öne çıkanları arasında The Great Prophet, Kiki de Montparnasse’nin portresi ve Olimpiyat Selamı adı verilen binicilik heykelleri yer alıyor.

16.Iglesia de Santa María Magdalena

Iglesia de Santa María Magdalena, Zaragoza

Eski bir Mağribi camisinin bulunduğu yerde duran Santa Maria Magdalena Kilisesi, Zaragoza Katedrali ya da Pilar Bazilikası kadar popüler cazibe merkezlerinden olmasa da, yine de görülmeye değer tarihi ve dini yapılardan biri.

12. yüzyıldan kalma orijinal Romanesk kilise (caminin yerini almıştır) 14. yüzyılda yenilenmiş ve 17. yüzyılda Barok detaylarla güncellenmiş. Aziz Mary Magdalena Kilisesi’nin en belirgin özelliği, Aragon Mudéjar mimarisinin karakteristik özelliği olan kulesidir.

İç mekan, yine Mudéjar tarzına özgü, üst üste binen kemerler ve sivri pencerelerle alışılmadık bir apsise sahip. Ana sunak, Jose Ramirez de Arellano’nun 18. yüzyıl heykelleri ve resimleriyle bezenmiştir.

17.Iglesia de San Juan de los Panetes

Iglesia de San Juan de los Panetes, Zaragoza

Zaragoza’nın Eski Kent bölgesinde yer alan San Juan de los Panetes Kilisesi’ne girişler ücretsiz. Ulusal anıt olarak listelenen Barok bir kilise olmasıyla öne çıkan bu dini yapı, yıkılan Kudüs Aziz John Tarikatı kilisesinin yerine 1725 yılında inşa edilmiş.

Kilise, antik Roma duvarlarıyla Pilar Bazilikası arasında merkezi bir konumda yer alıyor.

Santa Maria Magdalena gibi bu kilisenin de en dikkat çekici özelliği Mudéjar kulesi. Kemerli pencereleri olan sekizgen tuğla kulesi, klasik Mağribi mimarisini hatırlatır. İç mekan, beşik tonozları ve geçitteki kubbesiyle ilham verici bir ferahlık duygusu sunuyor.

18.Museo de las Termas Públicas de Caesaraugusta

Museo de las Termas Públicas de Caesaraugusta, Zaragoza Gezilecek Yerler

Caesaraugusta’nın termal banyoları (MS 1. yüzyıla kadar uzanan) eski Romalılar için önemli bir sosyal yaşam merkeziydi. Hamamlar, yıkanmak için gidilecek bir yer olmanın ötesinde, insanları spor yapmak, okumak, müzik ya da şiir dinlemek için bir araya getiriyordu.

Erkekler ve kadınlar hamamların farklı yerlerinde ayrılmış veya farklı zamanlarda kullanılmıştır. Caesaraugusta şehri iyi bir şekilde tatlı su ile besleniyor ve hamamların bakımını yapıyordu.

Bugün, Caesaraugusta hamamlarının tarihini keşfedebilir ve Museo de las Termas Públicas de Caesaraugusta’da (Caesaraugusta Hamamları Müzesi) bazı kalıntıları görebilirsiniz. Müze salıdan pazara kadar açıktır.

20.Aquarium River of Zaragoza

Zaragoza

Avrupa’nın en büyük nehir akvaryumu olan Zaragoza Nehir Akvaryumu, çocuklarla Zaragoza ziyareti yapan her ailenin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Nil, Mekong, Amazon, Murray-Darling ve Ebro olmak üzere, gezegenin en büyük beş nehrinin nehir faunasını temsil eden 350’den fazla türden 4.000’den fazla hayvan var. Ayrıca, dünyadaki en önemli Arapaima giga koleksiyonlarından birinin yaşadığı Mundo Nehri’ni temsil eden merkezi bir tank da yer alıyor.

Nehir akvaryumu, orijinal olarak Zaragoza 2008 Uluslararası Fuarı’nın yapıldığı yerde bulunuyor. Akvaryumun amacı, gezegenin doğal su harikaları arasında bir yolculuğa çıkarak eğitmek, araştırmak ve yaymaktır. Dramatize edilmiş ziyaretler, eğitim atölyeleri, okul çocukları için rotalar ve balıklarla çevrili bir gece geçirme veya doğum gününü kutlama şansı gibi özellikle küçük çocuklar için tasarlanmış çok sayıda eğitim etkinliği sunar.

21.Puente de Piedra

Puente de Piedra, Zaragoza

Zaragoza’nın en tanınmış simgelerinden biri, ‘taş köprü’ anlamına gelen Puente de Piedra’dır. Ebro Nehri’ni eski şehirden daha modern kısma geçer ve Basílica de Nuestra Señora del Pilar’ın en güzel manzaralarından birini sunar.

Köprü birkaç kez yeniden inşa edildi ve tam bu noktada Roma dönemine kadar uzanan bir ahşap köprü bile vardı. Mevcut köprü ise 15. yüzyılda inşa edilmiştir ve gotik tarzdadır, ancak zamanla yeniden modellenmiştir. 1991 yılında heykeltıraş Francisco Rallo tarafından köprüye eklenen heykel aslanlar ise kesinlikle görülmeye değer.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR