Ana SayfaİspanyaMalaga2 Günde Malaga'da Gezilecek Yerler | Haritalı Rota

2 Günde Malaga’da Gezilecek Yerler | Haritalı Rota

Costa del Sol’un ışıltılı kıyı şeridinde yer alan ve Endülüs yaşam tarzını özetleyen bir liman kenti olan Malaga, İspanya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olmaya devam ediyor. “Malaga’da gezilecek yerler” ise daha çok tarihi yapılar ve kalıntılardan oluşuyor olsa da, ilgi çekici müzeler, plajlar ve daha birçok turistik cazibe merkezini de bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Heykeltraş Pablo Picasso ile tanınan Malaga, ayrıca doğal manzaralarıyla da turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Şehri tepeden seyredebileceğiniz bir çok farklı yere ev sahipliği yapan bu şehir, fotoğraf tutkunlarının da Endülüs’teki favori destinasyonlarından.

Malaga’da Gezilecek Yerler Listesi

Malaga da gezilecek yerler haritası
Malaga’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Malaga’daki popüler cazibe merkezlerine geçmeden önce, henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz aşağıdaki popüler konaklama bölgelerine de kısaca göz atın derim. Şehirdeki en iyi konuma sahip en popüler bölgeler ise ; Old Town, Soho ve El Perchel.

Old Town (Malaga Centro), şehir merkezi olarak da biliniyor ve şehrin kalbinin attığı yer burası. Bu bölgedeki oteller diğer bölgelerdeki otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, bölgede hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabiliyorsunuz. Bu yüzden ilk olarak şehir merkezine göz atarak başlamanızda yarar var. Bu bölgede otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı Molina Lario veya 5 yıldızlı Only YOU Hotel Malaga adlı tesisi tavsiye edebiliriz.

Gelelim Malaga’da gezilecek yerler listemize ;

1.Alkazaba

Günümüze kadar çok iyi korunmuş yapılardan biri olan Alkazaba‘nın tarihi 11. yüzyıldan kalma Mağribi dönemine kadar uzanıyor. Yükselen palmiye ağaçlarının ve portakal bahçelerinin gür yeşillikleri arasında yer alan kompleks, Malaga’nın en ünlü turistik yerlerinden biri.

Gibralfaro dağının yamacındaki eski bir Roma kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan kompleks, bir iç ve dış kaleyi koruyan iki sıra sur’a sahip. Dış kale, Arapların eski Roma sütunlarından inşa ettiği çeşmeler ve geçitlerle sarayın etkileyici bahçelerine ev sahipliği yaparken, İkinci duvar grubu içinde, üç huzurlu avlu bahçesine yayılmış saray ve görkemli konutlar yer alıyor.

İspanya’daki en iyi korunmuş Mağribi kale sarayı olarak kabul edilen Alkazaba, şehir merkezinden ve diğer turistik cazibe merkezlerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda bulunuyor.

 • Giriş ücreti ; 4€
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

2.Teatro Romano de Malaga

Teatro Romano de Malaga (Malaga Roma Tiyatrosu), Alkazaba’nın hemen yanı başında merkezi bir konumda bulunuyor. En az kale kompleksi kadar ilgi çekici bir cazibe merkezi olan bu tiyatro, MS 1. yüzyıldan kalma antik kalıntılardan oluşuyor.

Tiyatro MS 1. yüzyılda Augustus zamanında inşa edilmiş ve 3. yüzyıla kadar kullanılmış. Buradaki kalıntılar ise, 1951 yılında yapılan bir kazı çalışması sırasında keşfedilmiş.

16 metre yüksekliğindeki cavea’nın (seyirci dairesi) birkaç oturma katmanı hasar görmemiş durumda ve yakın zamanda açılan bir ziyaretçi merkezi, amforalar ve günlük aletler de dahil olmak üzere sitedeki bazı buluntuları sergiliyor.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 09:30-19:00

3.Malaga Katedrali

Malagada gezilecek yerler listesi

Endülüs ve genel olarak İspanya’daki en değerli Rönesans mücevherlerinden biri olan Malaga Katedrali‘nin orijinal adı Enkarnasyonun Kutsal Katedrali’dir (The Holy Cathedral of the Incarnation).

Şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebilen bu görkemli tarihi yapı, Malaga’da gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden bir tanesi.

Bu katedral, “La Mezquita Mayor” (Büyük Cami) olarak bilinen yapının yerine 16-18. yüzyıl arasında inşa edilmiş. Mimari yapı, aynı yükseklikte üç neften ve poligonal ayaktan oluşan bir Latin haç planına sahip olmasıyla da dikkat çeker.

İç mekan da en az dış cephe kadar süslü ve gösterişli. Katedralin 84 metre yüksekliğindeki Kuzey kulesi ise, kompleksteki en dikkat çeken yer. Dilerseniz bu kuleye çıkıp şehrin nefes kesen manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Gotik, Rönesans ve Barok mimari tarzların ilgi çekici bir karışımını içeren Malaga Katedrali’nin içerisinde yer alan Museo Catedralicio, size çeşitli sanat eserlerini ve din nesnelerini keşfetme fırsatı sunuyor. Bunun yanında iç mekandaki freskler de görülmeye değer eserler arasındadır.

 • Ziyaret gün ve saatleri ; Pazar günleri kapalı olan katedrali diğer günler 10:00-18:45 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Giriş ücreti ; Katedral ve müze dahil bilet ücreti 6€Booking.com

4.Gibralfaro Kalesi (Castillo de Gibralfaro)

Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan Gibralfaro Kalesi, Alkazaba’yı korumak amacıyla inşa edilmiş tarihi anıtlardan biri. Surlarından sunduğu eşsiz manzarasıyla adından söz ettiren kaleyi günümüzde turlarla veya bireysel olarak gezebiliyorsunuz.

Fenikeliler ve Romalılar tarafından kullanılmasına rağmen 1340 yılında Nasrid Kralı I. Yusuf tarafından kale haline getirilmiş. Adını da zirvesindeki bir deniz fenerinden alıyor.

Gibralfaro Kalesi iki bölüme ayrılıyor, Üst kısım ana avlu olarak adlandırılıyor ve kalenin tarihi hakkında bilgileri bulabileceğiniz ‘Interpretation Centre’a ev sahipliği yapar. 17 metre yüksekliğindeki Ana Kule (Torre Mayor), Fenike kuyusu ve hamamları da yine bu bölümde görebilirsiniz.

Alt kısım veya avlu, birlik kışlalarını ve ahırlarını barındırıyormuş. Kuzey Doğu’ya bakan gözetleme kulesi veya Beyaz Kule (Torre Blanca), en görünür olanlardan biridir ve içinde bir su deposu, yardımcı binalar ve depolar yer alıyor.

8. yüzyılda Cordoban emiri I. Abd ar-Rahman tarafından inşa edilen ve daha sonra Malaga’nın Granada emirliği için ana liman olduğu 14. yüzyılda yeniden inşa edilen kale, aslen bir deniz feneri ve askeri kışla olarak işlev görmüş. Kalenin iç kısmında pek orijinal bir şey yok, ancak surların etrafındaki koruyucu geçit, Malaga’nın muhteşem manzarasını sunuyor.

5.Mercado Central de Atarazanas

Malaga Gezisi
Mercado Central de Atarazanas – kaynak ; flickr / johannes_schwanbeck

Yerel halkın taze meyve ve sebzeler için tercih ettiği pazar olan Mercado Central de Atarazanas, zarif bir demir ve cam gölgelik, Mudejar kemerleri ve muhteşem bir vitray penceresi olan hoş bir yapıdır. Yani alışveriş veya yerel hayatı deneyimlemek için olmasa da pazarın mimari yapısını görmek için de buraya uğrayabilirsiniz.

Tarihi 19. yüzyıla uzanan bir binada yer alan pazarda ayrıca yeme içme için uğrayabileceğiniz birkaç mekan da bulunuyor. Aşırı kalabalık olduğundan dolayı turistler için biraz bunaltıcı olabiliyor, fakat sabah saatlerinde ziyaret edecek olursanız çok daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

6.Malaga Parkı (Parque de Malaga)

Subtropikal bitkilerle çevrili süslü barok ve rönesans heykellerini ve çeşmeleri görebileceğiniz Malaga Parkı, güzel bir yürüyüş veya Malaga’nın kalabalığından uzaklaşmak için gidilecek yerlerden bir tanesi.

Güzel bir yürüyüş yoluna da sahip olan park, şehirdeki en yeşil alan olmasının yanı sıra, görülmeye değer birçok çekim merkezine de ev sahipliği yapıyor. Bahçenin çevresinde, birçoğu ressam Ferrándiz, şair Salvador Rueda, Narciso Díaz de Escovar, Rubén Darío ve Arturo Reyes gibi Malaga’nın ünlü şahsiyetlerine adanmış çok sayıda heykel de var.

19. yüzyılın sonlarında denizden geri kazanılan arazi üzerine kurulmuş olan Malaga Parkı, Avrupa’nın en seçkin parklarından biri olarak kabul ediliyor.

Her iki tarafında Barok ve Rönesans bahçelerinin sıralandığı parkın içinden geçen bir gezinti yolu var. Banklar Sevillian çinileri ile kaplanmış. Büstler ve dikilitaşlar Malaga halkına adanmış.

Muneca Çeşmesi ve Peri Çeşmesi gibi çeşmeler de var. Ünlü Üç Güzeller Çeşmesi, General Torrijos Meydanı’nda yer alıyor.

Park, General Torrijos Meydanı’ndan Marina Meydanı’na kadar uzanıyor. Alameda Principal ve Paseo de Espana arasında Guadiaro Quay’in yanında yer alır. Üç yürüyüş yolu var. Biri Alameda Ana Uzantısının kuzey tarafında ve ikisi de güney tarafında bulunuyor.

Park, Belediye Meclisi’nin gül bahçesi ve ağaçları ve Karanlık Kapı’nın bahçeleri de dahil olmak üzere 97.500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

 • Parka girişler ücretsiz

7.Picasso Müzesi

Modern zamanların en tanınmış sanatçılarından biri olan Pablo Picasso’nun doğum yeri olan Malaga, 2003 yılında oğullarının eserlerini onurlandıran bu müzeyi açmış.

Şehrin tarihi merkezinde, 16. yüzyıldan kalma Buenavista Sarayı’nda yer alan müzede, Picasso’ya ait 200’den fazla eseri görebiliyorsunuz.

Alcazaba Kalesi ve Gibralfaro Kalesi’nin pitoresk fonunda yer alan müze, Malaga için kültürel bir fikstür haline gelen havadar ve ferah bir ortamda ziyaretçilere Picasso’nun çalışmalarını daha derinden anlama imkanı sunuyor.

19. yüzyılın sonlarından 1973’teki ölümüne kadar olan eserlerinden çoğunu görebileceğiniz bu müzeye, Malaga’da gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 11€, 0-6 yaş arası ücretsiz (Müze, geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Geçici sergiler için ayrıca giriş ücreti ödemeniz gerektiğini de unutmayın)
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

8.Otomobil ve Moda Müzesi

100’e yakın klasik arabaya ev sahipliği yapan Otomobil ve Moda Müzesi, ayrıca kadınların da ilgisini çekecek birçok moda tasarımına ev sahipliği yapıyor. Her yaş ve türden gezginin keyifli dakikalar geçirebileceği bu müzeye şehir merkezinin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

200 orijinal haute-couture parçasının sergilendiği yedi moda galerisinde yıllar içinde benzer bir yolculuk yapabilirsiniz.

Müze, Jaguar, Rolls Royce ve Ferrari gibi üreticilerin modellerini içeren Portekizli otomobil koleksiyoncusu João Manuel Magalhaes’in olağanüstü özel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Bu müze sadece otomotiv dünyasına yer açmıyor. Ayrıca Chanel, Givenchy, Balmain veya Prada gibi tasarımcıların vintage kıyafetleriyle modaya ayrılmış bir bölümü de vardır.

 • Giriş ücreti ; 9€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

9.Nerja Mağaraları

Malaga da gezilecek yerler blog

Malaga için yeteri kadar zaman ayırdıysanız, şehir merkezine araçla yaklaşık 45-50 dakika uzaklıkta olan Nerja’ya gitmeyi de düşünebilirsiniz. Nerja Mağaraları‘nı görmek, bölgede yapılacak harika bir aile gezisi olabilir!

1959’da tesadüfen keşfedilen mağaralar, dünyanın en geniş ve en uzun sütunlarından birine ev sahipliği yapıyor ve bu mağaralar en az Alkazaba kadar popüler turistik cazibe merkezlerinden biri.

Mağaralar için 30 dakikalık bir bireysel gezi yeterli oluyor, fakat turlar ile mağarayı ziyaret edecek olursanız, gezinizin (ulaşım hariç) en azından 45 dakika sürebileceğini unutmayın.

Halihazırda keşfedilen mağaraların yaklaşık üçte biri halka açıkken, geri kalanı erişimlerindeki zorluklar veya devam eden bilimsel araştırmalar nedeniyle kapalı kalıyor.

Nerja mağaraları bir dizi farklı tur sunuyor. Genel bir tur sizi turist galerileri olarak bilinen bölgelere götürecek ve yaklaşık 45 dakika sürecektir. Önceden rezervasyon gerekli değildir ve ücret ise yetişkinler için 8,50€, 12 yaşından küçükler için 4,50€ tutarındadır.

Daha maceracı olanlar için mağara sisteminin daha az erişilebilir alanlarına erişim sağlayan bir ‘Mağaracılık Macerası Ziyareti’ vardır. Ziyaretiniz boyunca grubun güvenliğini sağlamak ve mağaralar hakkında bilgi vermek için eğitimli ve bilgili rehberler size eşlik edecek. Maksimum grup büyüklüğü en fazla on kişidir ve önceden rezervasyon gereklidir. Bu tur Ekim’den Mayıs’a kadar mevcuttur. Bu turun ücreti kişi başı 95 €’dur.

10.Soho Bölgesi

Malaga Gezi Rehberi

Sokak sanatıyla turistlerin ilgisini çeken Soho Bölgesi de, Malaga’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler cazibe merkezlerinden biri.

Bazı binalar ve cepheler bugün tamamen sokak sanatıyla kaplıdır, en büyük tablo birkaç kat yüksekliğindedir! Bölge aynı zamanda sanat bölgesi olarak da adlandırılır. Çoğu sanat eseri, Guadalmedina nehri kıyısında ve yakındaki sokaklarda, Malaga Çağdaş Sanat Merkezi’nin yakınında yer almaktadır.

Bu mahallede ayrıca el sanatları dükkanları, sanat galerileri, dünya mutfağı sunan restoranlar ve birkaç popüler bar da bulabilirsiniz.

11.Centre Pompidou Malaga

Paris merkezli sanat müzesinin Fransa dışındaki ilk şubesi olan Centre Pompidou Malaga, 2015 yılında açılmış ve açıldığı günden günümüze Malaga’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

2.000 metrekarelik bir alanda yer alan bu sanat merkezi, Modern ve çağdaş sanatın en önemli eserlerinden bazıları ile 20. ve 21. yüzyıllardan kalma eserlere odaklanıyor.

 • Sanata merakı olan turistlerin gezi duraklarından biri olan Centre Pompidou Malaga’ya giriş ücreti ise 11€

12.Mirador de Gibralfaro

Malaga da gezilecek yerler blog

Gibralfaro Kalesi yakınında bulunan Mirador de Gibralfaro, Malaga’da en iyi şehir manzarasını seyredebileceğiniz bir cazibe merkezi. Malaga’nın balkonu olarak da adlandırılan bu cazibe merkezinin iki farklı seyir noktası bulunuyor. Zamanınız varsa ikisini de ziyaret edin ve gün batımına yakın saatlerde buraya gelmeye çalışın.

Özellikle gün batımından kalabalık olan bu seyir noktası, ayrıca akşam karanlığında da muhteşem bir görüntüye sahne oluyor. Ne zaman gelirseniz gelin, bu seyir noktasını kaçırmayın deriz.

13.Museo Carmen Thyssen Malaga

Carmen Thyssen Müzesi, Malaga’nın tarihi merkezinde 19. yüzyıldan kalma bir bina olan Palacio de Villalón’da yer alıyor.

Müzenin kalıcı koleksiyonu, 19. yüzyıl İspanyol sanatçılarının, özellikle Endülüs ressamlarının eserlerinden oluşuyor. Müze ayrıca geçici sergilere ev sahipliği yapmakta ve kültürel ve eğitimsel etkinlikler düzenlemektedir.

Eski Ustalar, Romantik Manzara ve Kostüm, Précieux Stili ve Natüralist Resim ve Fin-de-Siècle olmak üzere kalıcı koleksiyon 4 farklı döneme sahip.

Kalıcı koleksiyon, 19. yüzyıl İspanyol sanatını zekice özetleyen 230 eserden oluşuyor, fakat müze yıl içerisinde birçok farklı geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor.

14.Iglesia del Sagrado Corazon

Malaga Gezi Rehberi

Neo-Gotik mimarisiyle dikkat çeken Iglesia del Sagrado Corazon, Malaga’da gezilecek yerler listesindeki en önemli dini yapılardan bir tanesi. Görkemli mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken yapı 1920 yılında inşa edilmiş.

Cizvit Tarikatı’na ait eski merkezde inşa edilen tek kilise olması bakımından önemli bir yere sahip olan yapı, mimar Warring F. Strachan tarafından inşa edilmiş.

Malaga Katedrali’ne 2 dakika yürüme mesafesinde olan bu kilise, Malaga’nın en ünlü yapıları arasında olmasa da, şehirdeki en önemli gizli mücevherlerden biri olarak biliniyor, bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa bu kiliseyi de listenize ekleyin deriz.

15.Malaga Müzesi

Gösterişli mimarisiyle dikkat çeken Palacio de Aduana’da yer alan Malaga Müzesi, Arkeolojik ve tarihi bir müze olarak hizmet veriyor. 17.000’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede, Malaga’nın tarihi hakkında bilgileri bulabilir, çeşitli medeniyetlerin (Fenikeliler, Romalılar, Vizigotlar ve Müslümanlar) kalıntılarını da görebilirsiniz.

Endülüs’teki en büyük, İspanya’daki en büyük beşinci müze olan Malaga Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesi ve İl Arkeoloji Müzesi olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Güzel Sanatlar bölümü, Luis de Morales, Murillo, Alonso Cano, Velázquez, Goya veya Zurbarán gibi önemli İspanyol sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Müzedeki eserlerin yanı sıra müzenin bulunduğu 18. yüzyıldan kalma neoklasik bir bina olan tarihi Palacio de la Aduana de Málaga da oldukça ilgi görüyor. Yani sanatsever biri değilseniz bile müzenin bulunduğu görkemli yapıyı görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; 2€ (AB vatandaşları için ücretsiz)
 • Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:00-19:00

16.CAC Malaga

Malaga Çağdaş Sanat Merkezi (CAC Malaga), son zamanlarda plastik ve görsel sanatlar için uluslararası bir sanatsal ölçüt haline gelmiş cazibe merkezlerinden biri.

2003 yılından günümüze Malaga’nın en popüler gezi duraklarından biri olan CAC Malaga, Malaga Kent Konseyi tarafından yönetiliyor.

Sanat merkezi, 20. ve 21. yüzyılın sanatsal, plastik ve görsel-işitsel akımlarını hem sergilerle hem de İspanya’da öncü hale gelen çok çeşitli kültürel etkinliklerle ziyaretçilere sunuyor.

Tablolar, heykeller, fotoğraf ve videografiye odaklanan bir galeri olarak da kabul edilen Cac Malaga, şehirdeki görülmesi gereken en önemli sanat merkezlerinden biri.

17.Malaga Limanı

İspanya’nın en popüler kruvaziyer limanlarından biri, canlı, konuksever Malaga’nın atmosferini ve tarihini yaşamak için harika bir yer olan Malaga Limanı, ayrıca ülkedeki en eski limanlardan biri.

Malaga’yı ziyaret eden turistlerin çok büyük bir bölümünün ilk ziyaret ettiği yer olan liman, marina alanı içindeki son teknoloji sanat galerileri, alışveriş merkezleri ve plajlarıyla sıkılmadan birkaç saatinizi geçirebileceğiniz popüler bir turistik yer.

Limana şehir merkezinden ister 20-25 dakikalık yürüyüş ile isterseniz de otobüslerle 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Hava çok sıcak değilse, kesinlikle yürüyün deriz. Yol üzerinde ilgi çekici birçok cazibe merkezi var.

Malaga gezilecek yerler listesi

Buradaki gezinti yeri uzundur, limanın ve Playa la Malagueta’nın (şehir plajı) muhteşem manzarasını sunar ve restoranlar, mağazalar ve barlarla doludur.

Malaga Limanı, Akdeniz’in en eski limanlarından biri olmasına rağmen, limana yanaşmış süper yatlar ve palmiye ağaçlarıyla çevrili gezinti yolunun üzerinde yükselen yüksek binaları ile belirgin bir şekilde modern bir his veriyor. İnsanları izleyip yürüyüş yapabileceğiniz bu liman bölgesinde, ayrıca birkaç turistik cazibe merkezi de bulabilirsiniz.

18.Malagueta Plajı (Playa de la Malagueta)

Malaga’da plajın keyfini çıkarmak istiyorsanız, şehrin en ünlü plajı olan Malagaueta Plajı‘na mutlaka uğrayın derim.

1.200 metre boyunca uzanan bu plaj, yaz aylarında oldukça kalabalık ve hareketli oluyor. Çok sayıda modern olanaklara sahip plajda şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca plajda çocuk oyun alanı da var.

Palmiye ağaçlarıyla çevrili bir sahil şeridine de sahip olan plaj, Muelle Uno’nun yanındaki La Malagueta semtinde, şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta yer alıyor.

19.Merced Meydanı (Plaza de la Merced)

Merced Meydanı – kaynak ; flickr / alain_rouiller

Malaga’daki La Merced mahallesinin bir parçası olan Merced Meydanı, tam ortasında yer alan 19. yüzyılda dikilmiş olan Torrijos Anıtı’yla ilgi görüyor.

Hem yerel halkın hem de turistlerin buluşma yeri olarak da bilinen bu meydan, ayrıca Picasso’nun doğduğu evin bulunduğu yer.

Rafael Mitjana, anıtı General Jose Maria Torrijos’u ve Ferdinand VII’nin emriyle idam edilen 48 takipçisini anmak için tasarlamış. Anıtın kaidesi General Torrijos ve adamlarının kalıntılarını barındırıyor.

Riego Meydanı veya Pazar Meydanı gibi diğer isimlerle de anılan bu meydan, 15. yüzyılda bir halk pazarıyken, 19. yüzyılda bir eğlence yeriymiş. Günümüzde yerel halkın bir buluşma yeri olarak kullandığı bu meydan ilgi çekici birkaç turistik yere sahip olduğundan, turistlerin Malaga’da gezilecek yerler listesine eklediği popüler çekim merkezlerinden biri.

20.Plaza de la Constitución (Anayasa Meydanı)

Anayasa Meydanı – kaynak ; flickr / antoine_49

Plaza de la Constitución (Anayasa Meydanı), Dört Sokak Meydanı (Plaza de las Cuatro Calles) olarak bilindiği zaman, yeniden fetih zamanından beri Malaga’nın hayatının merkezi olmuş. 1812’de Plaza de la Constitución olarak yeniden adlandırılana kadar Plaza Mayor (Ana Meydan) olarak da biliniyormuş.

Günümüzde tarihi şehir merkezini keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası olarak bilinen Meydan, ayrıca birçok cafe ve restoranlarla çevrili.

Daha Başka Malaga’da Nereler Gezilir ?

Birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleriyle sıkılmadan 3-4 gününüzü geçirebileceğiniz, İspanya’nın en iddialı şehirlerinden biri olan Malaga, yukarıdaki 20 turistik cazibe merkezinden ibaret değil. Bu listeye eklenebilecek daha çok sayıda ilgi çekici yerden bahsedebiliriz.

Eğer 1-2 günlük bir Malaga gezisi planlıyorsanız, yukarıdaki 20 yer, rahatlıkla yeterli olacaktır. Fakat 3-4 gün ya da daha uzun bir süre Malaga’da kalmayı planlıyorsanız, alternatif olarak aşağıdaki turistik yerlere de göz atabilirsiniz.

21.Jardin Botanico (Botanik Bahçesi)

Jardin Botanico (Botanik Bahçesi)

Jardin Botanico Historico La Concepcion, aslen 1850’lerde dikilmiş bir İngiliz peyzaj bahçesidir ve İspanya’da Malaga’nın 5 km kuzeyinde yer alıyor.

Botanik Bahçesi’nin tarihi ise, 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. 1855 yılında Malaga’nın yükselen burjuva sınıfının iki üyesi olan Jorge Loring ve Amalia Heredia evlendiğinde bahçelerin oluşturulmasını planlamışlar. Malaga’nın kuzeyinde daha önce zeytin, badem ve narenciye ağaçlarının bulunduğu bazı tarım arazileri satın aldılar. Dünyanın dört bir yanından bitki ve ağaçlar sipariş ederek 23 hektarlık alanda tropik bir vaha yaratmışlar.

1990 yılında Malaga belediye binası tarafından satın alınarak Limonero rezervuarını inşa etmek üzere 2 parçaya bölünmüş. Birkaç inşaat çalışmasının ardından 1994 yılında tarihi bir botanik bahçesi, kültür, eğitim ve bilim merkezi olarak yeniden halka açılmış. Bugün botanik bahçesi, kültürel açıdan ilgi çekici bir varlık olan tarihi-sanatsal bir bahçe olarak kabul ediliyor.

Dünya çapında 80 ağaçta beş kıtada en sık görülen türler bulunmaktadır. Bahçe, patikanın sağında ve solunda, menşe kıtasına göre düzenlenmiş 80 ağaçla düzenlenmiştir.

Mirador ; Bahçeye yapılan bu 20. yüzyılın başlarındaki eklenti, Malaga ve denizin muhteşem manzarasını sunmaktadır. İnşa edildiğinde başlangıçta kırsal arazilere ve çiftlik arazilerine bakıyordu, ancak bir yüzyıl sonra manzaralar çoğunlukla kentsel hale gelmiş.

Bahçedeki Ev ; Ev genellikle halka açık değildir ancak pencerelerden baktığınızda çarpıcı renkli hidrolik fayanslarla kaplı zeminleri görebilirsiniz. Kolonyal tarzda ferforje işçiliğiyle merkezi verandayı kaçırmayın.

Palmiye ağaçları ; eski ve yeni ağaçların bir kombinasyonu, daha yaşlı olanlar palmiye ağaçlı caddenin yolları üzerinde yükseliyor. Olağandışı yapraklarıyla Bismarck Palmiyesini ve kendine özgü beyaz halkalı ince gri gövdesiyle Küba Palmiyesini gördüğünüzden emin olun.

Loringian Müzesi ; Loring ailesi tarafından finanse edilen kazılarla Malaga’da bulunan arkeolojik kalıntıların sergilendiği yer.

San Telmo su kemeri ; 1782’de inşa edilen bu kemer, 18. yüzyılın İspanya’daki en önemli hidrolik eseriydi. 10 km’den uzundu ve La Concepcion’a bir su kaynağı sağlıyordu.

22.El Caminito del Rey

El Caminito del Rey, Malaga

Malaga (Endülüs) yakınlarındaki bu neredeyse 8 kilometrelik yol, bir zamanlar dünyanın en tehlikeli yollarından biri olarak kabul ediliyordu. Bugün rotanın tamamı dikkatli bir şekilde restore edildi, ancak artık çok daha güvenli olmasına rağmen tek bir şey değişmedi: dik bir uçurumun yüzeyinde 100 metreden fazla asılı yürüyüş yolları boyunca gezinmenin eşsiz deneyimi. Manzaralar kelimenin tam anlamıyla muhteşem.

Kayalıklardan, kanyonlardan ve geniş bir vadiden geçen Caminito del Rey rotası baştan sona muhteşemdir. Guadalhorce nehrinin oyduğu, 700 metre yüksekliğinde duvarlara sahip bir geçit olan Desfiladero de los Gaitanes’in manzaralarından geçiyor. Bölgede ayrıca çok çeşitli bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır; Biraz şansınız varsa Mısır akbabaları, kızıl akbabalar veya altın kartallar gibi yayla kuşlarını ve yaban domuzu ve İber dağ keçisi gibi memelileri görebilirsiniz.

Patika doğrusaldır ve yalnızca tek yönlüdür; aşağı doğru ve kuzeyden güneye doğru uzanır; bir kısmı dağ patikalarında, bir kısmı ise asma yürüyüş yollarındadır. 7,7 kilometre uzunluğunda ve Ardales kasabasındaki başlangıçtan Álora’daki çıkışa kadar yürümek yaklaşık 3-4 saat sürüyor. Başlangıçtaki resepsiyon alanında bir restoran ve çeşitli park alanları bulunmaktadır ve aynı zamanda parkurun kuzey ve güney uçları arasında çalışan servis otobüsünün de son durağıdır.

Arabayla geliyorsanız, aracınızı belirlenmiş park alanlarından herhangi birine park etmenizi ve patikanın kuzey girişi, Guadalhorce barajı (Ardales) ve El’in güney ucu arasında her iki yönde giden servis otobüsü ile oraya geri dönmenizi öneririz. Diğer bir seçenek ise yürüyerek geri dönmektir ancak bu durumda dar bir yolda kat etmeniz gereken birkaç kilometre olacağından ışık ve hava koşullarını da göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz.

Trenle geliyorsanız El Chorro-Caminito del Rey tren istasyonunda yürüyüş parkuruna başlamak için kuzey ucuna giden servis otobüsüne binebilirsiniz, dolayısıyla bu ekstra seyahat süresini hesaba katmanız gerekecektir. Ancak Caminito’yu bitirdiğinizde tek yapmanız gereken trene binmek.

23.Colomares Kalesi

Colomares Kalesi

Malaga’da yeteri kadar zamanınız varsa Colomares Kalesi‘ni günübirlik gezilerle ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Eşsiz mimarisi ve tarihi ile İspanya’nın en önemli turistik çekim merkezlerinden biri olan bu kaleye, ister turlarla isterseniz de bireysel olarak gidebilirsiniz. Fakat bireysel olarak gitmek biraz kafa karıştırıcı olduğundan hemen hemen aynı ücrete turlarla kaleyi ziyaret edin deriz.

Kale, bir anıt olarak da anılıyor. Colomares Anıtı, Rancho Domingo kasabası yakınlarında 1.500 metreden fazla alanı gururla kaplayan, kısmen kale, kısmen gemi heykeli olan çarpıcı bir yapıdır. Adeta peri masalı görünümlü bir kale olan anıt, 1994 yılında Kristof Kolomb’un Yeni Dünya’ya gelişini (ve sözde son dinlenme yerini) anmak için inşa edilmiş olup, o zamandan beri Endülüs’ün en ikonik manzaralarından biri haline gelmiş.

Yükselen kemerlere, yüksek taretlere, zarif siperlere ve olağanüstü heykelsi dekorasyonlara hayran kalacaksınız. Neo-Gotik, Neo-Rönesans ve Neo-Mudejar unsurlarını birleştiren mimari tarzların eklektik karışımına sahip olan bu mimari eser, Malaga’da yeteri kadar zamanı olan herkesin göz atması gereken yerlerden biri.

24.El Torcal de Antequera

El Torcal de Antequera, Malaga

Antequera ve Villanueva de la Concepción, Malaga’ya yaklaşık 50 kilometre ve arabayla 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Oraya ulaşmanın tek yolu arabayla ya da organize bir gezidir.

El Torcal Ziyaretçi Merkezi, ücretsiz ve rehberli turlar, Yorumlama Merkezi, Astronomik Gözlemevi, restoran, hediyelik eşya dükkanı ve daha fazlasını içeren bir dizi hizmet sunmaktadır.

El Torcal’a günübirlik bir gezi hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir fikirdir; bölge birçok ilgi çekici yer sunmaktadır ve kesinlikle Endülüs maceranızı unutulmaz kılacaktır.

Malaga ilinin iç kısımlarında saklı olan El Torcal de Antequera, İspanya’nın ve tüm Avrupa’nın en muhteşem karstik manzaralarından birini sunmaktadır; bu da Endülüs’ü ziyaret ederken bu muhteşem bölgede yürüyüş yapmayı kesinlikle kaçırılmaması gereken bir şey haline getirmektedir. Burası kendinizi başka bir gezegene taşınmış gibi hissedeceğiniz bir yer. Ayrıca çok sayıda gerçeküstü kaya oluşumu sizi büyülecektir.

El Torcal de Antequera’nın 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edildiğini de unutmamak gerek.

25.İnteraktif Müzik Müzesi

İnteraktif Müzik Müzesi

Mahallenin Barok mimarisinin bir örneği olan 18. yüzyıldan kalma Palacio del Conde de Navas’ta yer alan bu müze, tarihin her döneminden müzik enstrümanları ve objeleri ve hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz çeşitli kültürleri içeren yaklaşık 1.000 parçadan oluşan bir koleksiyona sahip olmasıyla ilgi görüyor.

Tüm izleyicilere yönelik bu interaktif, uygulamalı müze, ziyaretçilerin multimedya kaynaklarını kullanarak müzik enstrümanlarının tarihine tüm duyularla derinlemesine bakmalarına olanak tanıyor. Tüm aileye yönelik tematik kültürel etkinlikler, konserler, gösterimler, müzik seansları ve atölye çalışmaları ve etkinliklere ev sahipliği yaptıkları alanlar bulunmaktadır.

26.Colección del Museo Ruso

Colección del Museo Ruso

Bu müze, yurtdışındaki Rus kültürü için bir referans merkezine dönüşmüş. St. Petersburg Devlet Müzesi, 400.000’den fazla eserin yer aldığı dünyanın en kapsamlı Rus koleksiyonunu müzenin duvarları içinde barındırıyor.

Müze, bölgenin mimari tarzının muhtemelen en iyi örneği olan ve her dönemden büyük Rus sanatçıların eserlerine tanıklık eden eski Tabacalera binasında yer alıyor. Bunlar arasında Chagall, Malevich, Kandinsky, Filonov veya Goncharova gibi sanatçıların yanı sıra, daha az tanınan ama güzel 19. yüzyıl Rus sanat sahnesi arasında avangard ressamlar Repin, Korovin, Levitan veya Serov yer alıyor.

Müzede ayrıca projeksiyon odaları, oditoryum, referans kitaplarının bulunduğu bir konferans salonu ve dünya çapında 100’den fazla yere bağlanan Sanal Müze’nin bir şubesi bulunmaktadır. Ayrıca insanların Rus sanatını keşfetmesine yardımcı olmak için kapsamlı bir etkinlik, konferans, film gösterimi ve çocuk atölye programı da sunuyor.

27.Benalmadena Teleferiği

Benalmadena Teleferiği

Benalmádena Teleferiği‘ne atlayın ve biraz temiz kırsal hava almak için tepelere doğru 15 dakikalık bir yolculuk yapın. Calamorro Dağı’nın zirvesine ulaştığınızda, uzaktaki Sierra Nevada sıradağlarının yanı sıra mavi deniz sularını da içeren nefes kesici manzaralarını göreceksiniz.

Zirvede ayrıca bir şeyler atıştırabileceğiniz panoramik bir restoran ve kendi atıştırmalıklarınızı getirmeniz durumunda geniş bir piknik alanı da bulunmaktadır.

28.Plaza de Toros (La Malagueta)

Plaza de Toros (La Malagueta)

Bu geleneksel boğa güreşi ringi 1874 yılında inşa edilmiş olup bugün hala kullanılmaktadır. Tesis bünyesindeki müze, ünlü bir matadorun anısına hizmet veriyor.

Plaza de Toros tarih, tutku ve kan dökülmesiyle dolu bir yerdir. Geleneksel boğa güreşleri hâlâ İspanya’nın ulusal sembolüdür ve yoğun sezonda neredeyse her gün bu ringde gerçekleşir.

Plaza de Toros La Malagueta, 1874 yılında inşa edildi. Yüz yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, İspanya’nın kültürel varlığı ilan edildi ve miras alanı haline geldi. Bu boğa güreşi arenası 52 metre genişliğindedir ve 9.000’den fazla seyirciyi ağırlayabilir. Arena, Arap ve Avrupa tarzlarının modernleştirilmiş bir birleşimi olan neo-mudéjar tasarımına sahip 16 kenarlı devasa bir binanın içinde yer alıyor.

Boğa güreşleri nisan ve eylül ayları arasında düzenli olarak yapılıyor ancak şehrin büyük şenlikleri sırasında arena gerçekten enerjiyle doluyor. En büyük etkinliklerden biri Kutsal Hafta sırasında Paskalya’dan hemen önce gerçekleşir ve diğeri ise Haziran ayında Malaga’nın koruyucu azizleri için yapılan boğa güreşi La Corrida de la Prensa’dır. Üçüncüsü, Malaga’nın geleneksel müzik, flamenko dansı ve boğa güreşi performanslarını deneyimlemek için gelen ziyaretçilerle dolup taştığı şehir çapındaki Feria de Agosto (Ağustos Festivali) sırasında her gün gerçekleşiyor. Sezonun son boğa güreşi, koruyucu aziz Our Lady of Victory adına Eylül ayında yapılıyor.

Plaza de Toros, yemyeşil Paseo del Parque’nin sonunda, Alcazaba kalesinin ve yüksek Gibralfaro Kalesi’nin eteğinde yer alır.

29.Teatro Cervantes

Malaga'da gezilmesi gereken en güzel yerler

Tiyatro sanatını kutlamanın, süslü bir şekilde dekore edilmiş ve tarihi (1870’lere kadar uzanan!) bir mekan olan Teatro Cervantes de Malaga’da bir gösteri izlemekten daha iyi bir yolu olamaz.

Koltuğunuzu bulup yerleştikten sonra, büyüleyici dekora hayran kalacaksınız: balkon koltuklarını sıralayan altın heykellerden, odadaki her sütundaki karmaşık ahşap oymalara kadar; gerçekten muhteşem bir şey.

İster West Side Story gibi bir İngiliz klasiği için, ister biraz daha otantik bir İspanyolca için bir bilet alın, muhteşem bir gösteriyle karşı karşıyasınız – seyahatiniz sırasında neler olduğunu görmek için web sitesini kontrol etmeniz yeterli.

30.Cueva del Tesoro

Cueva del Tesoro

Malaga’nın merkezine arabayla 20 dakikalık kısa bir mesafede yer alan bu mağara, Paleolitik Çağ’dan kalma mağara sanatını keşfedebilirsiniz.

Kendinizi binlerce yıl öncesine götüren erken av sahneleri ve günlük ritüellerin tasvirlerini görebileceğiniz bu mağarayı, ister bireysel isterseniz turlarla rahatlıkla görebilirsiniz.

Malaga Kaç Günde Gezilir ?

Malaga’da gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre fazlasıyla yeterli oluyor, fakat plajların ve gece hayatının da keyfini çıkarmak istiyorsanız birkaç gün fazladan konaklamayı da düşünebilirsiniz.

Malaga, çoğu zaman diğer Endülüs şehirleriyle ziyaret ediliyor, bu yüzden Malaga için bazen yarım gün bazen de sadece 1 gün ayrılıyor. Ancak zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz varsa, Malaga için en azından 2 gününüzü ayırın deriz.

Ayrıca İspanya’nın diğer popüler şehirleri olan Valencia, Cordoba ve Granada için de zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.

Malaga’da Kalınacak Yerler

malaga otel tavsiyeleri
Old Town – Malaga Centro

Malaga’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek birçok farklı semtten / bölgeden bahsetmek mümkün. Ancak şehrin en iyi konumuna sahip en popüler bölgeleri ; Old Town (Centro), Soho ve El Perchel’dir.

Old Town (Malaga Şehir Merkezi) ; Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi bu bölge, Malaga’nın tam kalbi. Buna bağlı olarak da otel fiyatları burada biraz daha pahalı olabiliyor, ancak şehrin tam kalbinde olmak istiyor ve birçok cazibe merkezine yürüyerek gitmeyi planlıyorsanız burası Malaga’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal yer.

Otel tavsiyesi ; Malaga şehir merkezindeki en popüler otellerden olan 2 yıldızlı Hotel Sur Malaga, 4 yıldızlı ICON Malabar veya 5 yıldızlı Vincci Selección Posada del Patio adlı tesise göz atabilirsiniz.

Soho ; Malaga şehir merkezi ile liman arasında yer alan Soho, Malaga’da konaklamak için en havalı ve en popüler bölgedir. Daha çok sokak sanatıyla dikkat çeken bu bölge, şehir merkezindeki turistik cazibe merkezlerine de çok uzak değil.

Soho’da otel tavsiyesi olarak da ; Soho Boutique Colón adlı 4 yıldızlı tesisi önerebiliriz.

El Perchel ; Malaga’da bütçeli bir otel arıyorsanız ilk olarak göz atmanız gereken semt burası. Teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da tamamen farklı bir bölgedir, ayrıca Malaga’da gezilecek yerler listesindeki popüler cazibe merkezlerine de çok uzak değil. Otel önerisi olarak da ; Barcelo Malaga adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

Daha detaylı bir konaklama yazısı için Malaga’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR