Ana SayfaİspanyaGranada Gezi RehberiGranada'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Granada’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

“Granada”, Sierra Nevada Dağları’nın eteklerinde nefes kesici güzelliğe sahip Endülüs’ün ruhu olarak bilinen muhteşem bir şehir. 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar Mağribi krallığının başkenti olan bu mistik şehir, El Hamra Sarayı ile tanınıyor olsa da, Granada, bundan çok daha fazlasını sunuyor.

Endülüs’ün kalbinde yer alan şehir kültür karışımıyla da dikkat çekiyor. Bir caddede İslami mimari eserleri görebilirken, diğer caddede katolik manastırı keşfedebilir, bir çingene Flamenko gösterisini seyredebilirsiniz. Granada’da gezilecek yerler daha çok tarihi ve dini yapılarıyla ilgi görüyor olsa da, bu şehirde görülecek farklı birçok turistik cazibe merkezi ve yapılacak aktiviteler de bulunuyor. Şehirdeki turistik yerler için 2 gün yeterli oluyor, ancak daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız da yapılacak birçok şey bulabilirsiniz…

2 Günde Granada’da Yapılacak En Güzel Şeyler

Granada, günübirlik gezilerle de keşfedebileceğiniz bir şehir, ancak şehirdeki önemli çekim merkezlerinin büyük bir bölümünü görmek için en azından 2 gününüzü ayırın derim.

1.GÜN

Granada Gezilecek Yerler Haritası – Haritayı google maps’te açmak için tıklayın
 • El Hamra Sarayı
 • Generalife
 • Nasrid Palaces
 • Carrera del Darro
 • El Bañuelo
 • Granada Katedrali
 • Granada Kraliyet Şapeli
 • Plaza de Bib-Rambla
 • La Alcaicería (Arap Baharat Pazarı)
 • Corral del Carbón
 • Granada Science Park (Granada Bilim Parkı)

2.GÜN

 • Monasterio de San Jerónimo (San Jerónimo Manastırı)
 • San Juan de Dios Bazilikası
 • Puerta de Elvira
 • Mirador San Nicolás
 • El Huerto de Juan Ranas
 • Sacromonte Bölgesi
 • Albaicin
 • Granada Charterhouse

Granada’nın en önemli gezilecek yerleri arasında olan bu 20 yerin büyük bir bölümü birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmadan şehirdeki bu çekim merkezlerinin hemen hepsi görülebilir. Granada’daki sürenize ve temponuza göre bu 20 yer arasından bir gezi rotası çıkarabilir veya yukarıdaki haritada paylaştığımız rotayı da takip edebilirsiniz…

Bu 2 Günlük Rotaya Göre Granada’da Nerede Kalınır ?

Granada da gezilecek yerler haritası
Granada da gezilecek yerler haritası – Google Maps‘te açmak için tıklayın

Yukarıdaki 2 günlük rotaya göre konaklayabileceğiniz en ideal ve en popüler yer El Centro, yani Granada şehir merkezi ve Albaicin bölgesidir. Tabii 2 günden daha fazla bir süre bu şehirde konaklamayı düşünüyorsanız, daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapan, fakat merkeze ve turistik noktalara biraz daha uzak olan La Chana veya El Realejo bölgelerine de göz atabilirsiniz.

ALBAİCİN ; Granada’nın en eski ve en güzel mahallesi. El Hamra’ya bakan yamaçta Moors (Morolar) tarafından Ortaçağda inşa edilmiş. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bölge, şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan bölge olarak da biliniyor. Küçük labirent sokakları El Hamra Sarayı’nın muhteşem manzarasına ve her bütçeye uygun konaklama birimine ev sahipliği yapıyor olması Albaicin bölgesinin en önemli özelliği. Bu bölgede otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı Smart Suites Albaicin‘e veya biraz daha ekonomik bir konaklama için 3 yıldızlı Palacio de Santa Inés ya da Hotel Casa 1800 Granada adlı otel düşünülebilir.

GRANADA ŞEHİR MERKEZİ ; Albaicin bölgesinin bazı kesimleri, şehir merkezi sınırları içerisinde yer aldığından (Merkeze 15-20 dakika yürüme mesafesinde) iki bölge arasında çok büyük farklar bulunmuyor. İki bölgeden de Granada’da görülecek yerlere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Şehir merkezindeki en popüler otel ise 4 yıldızlı Eurostars Catedral adı verilen tesistir.

Ayrıca detaylı bir konaklama rehberi için Granada’da nerede kalınır ? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Şehirdeki tüm önemli bölgeleri ve bu bölgelere özel tavsiyelerimizden bahsettik. Bunun yanında, Granada’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerine yakın orta bütçeli ve lüks otelleri de yine bu yazımızda bulabilirsiniz.Booking.com

Granada’da Gezilecek Yerler

Granada’da gezilecek yerler listesinin en önemli ve en popüler çekim merkezi olan El Hamra Sarayı, ilk olarak göz atmak isteyebileceğiniz yerlerden olabilir. Görkemli mimarisi ve birbirinden ilgi çekici iç mekan süslemeleriyle öne çıkan bu saray için en azından yarım gününüzü ayırın derim.

1.El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı, Granada

El Hamra Sarayı, aslında bir saray, kale ve diğer yapılar topluluğunun oluşturduğu bir kompleks.

Granada denince akla ilk gelen bu tarihi kompleks içerisinde birçok farklı yapıyı bir arada görebiliyorsunuz. Endülüs’teki Müslüman kontrolünün son yüzyıllarında Granada Emirliği’ni yöneten Nasridler için 13. yüzyılda inşa edilmiş olan saray kompleksi, arka planda Sierra Nevada Dağları manzarasına sahip bir tepe üzerinde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan saray, şehri ziyaret etmenin ana nedeni ve mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezi.

Büyük kompleks, Nasrid Sarayları, Generalife Bahçeleri ve Güzel Sanatlar Müzesi’ni içeriyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 15€, 12-15 yaş arası 9€ ve 12 yaş altı çocuklar için ücretsiz.
 • Bu giriş ücreti Nasrid Sarayları, Generalife ve Alcazaba’yı içerir.

2.Generalife Bahçeleri

Generalife Bahçeleri, Granada

Bu yemyeşil ve görkemli bahçeler özellikle ilkbaharda çok daha çekici hale gelir ve rengarenk çiçek tarhlarına, özenle kesilmiş çitlere ve bahçelere, geometrik havuzlara ve çeşmelere ev sahipliği yapar.

El Hamra Sarayı’nın içerisinde yer alan Generalife Bahçeleri, saray kompleksi arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Ayrıca bu bahçelerden Albaicin’in muhteşem manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

 • Giriş ücreti ; 8€ (Alcazaba ve Generalife Bahçelerini içerir)

3.Nasrid Sarayları

Granada gezi rehberi, nasrid sarayları

El Hamra Saray kompleksi içinde en dikkat çeken yapılardan olan Nasrid Sarayları, bir dizi bina ve avludan oluşuyor. Granada’nın en popüler yeri olduğundan dolayı ziyaretçi sayısı sınırlı ve sürelidir, ancak yine de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri diyebilirim. Nasrid Sarayları’nda en çok ilgi gören yer ise Aslan Avlusu oluyor. Oldukça süslü ve gösterişli bu avluda bir takım heykelleri de görebiliyorsunuz.

İspanyol Müslüman yöneticiler için inşa edilmiş olan Nasrid Sarayları, mükemmel orantılı odaları ve avluları, incelikle tasarlanmış alçı duvarları ve ahşap tavanları, parlak mavi ve sarı döşemeleri ile Mağribi mimarisi ve işçiliğinin mükemmel bir örneği olarak kabul ediliyor.

El Hamra’nın en çok ziyaret edilen yeri olan Nasrid Sarayları için biletinizi mutlaka önceden ve online olarak alın. Çünkü saray kompleksi içerisinde en çabuk bu sarayların bileti tükeniyor.

 • Giriş ücreti ; 9€ (bu giriş ücreti ile sadece Nasrid Sarayları’nı görebilirsiniz)

4.Carrera del Darro

Carrera del Darro, Granada Gezi Blog

Granada’nın en güzel caddesi olarak bilinen Carrera del Darro, şehrin en romantik yeri olarak da biliniyor. Cadde, birbirinden eski rönesans ve mağribi binalarıyla çevrili. Ayrıca cadde, Darro Nehri boyunca muhteşem bir manzara sunuyor.

Özellikle gün batımına yakın saatlerde kalabalıklaşan cadde, çift olarak Granada’da görülecek en güzel yerlerden biri.

Granada’da en çok fotoğrafı çekilen çekim merkezlerinden biri olan Carrera del Darro adlı caddeye Granada Katedrali’nden ve El Hamra Sarayı’ndan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

5.El Bañuelo

El Bañuelo, Granada

Geleneksel Arap hamamı olan El Banuelo‘nun tarihi 11. yüzyıla kadar uzanıyor.

Hamam ritüelini (Arap Hamamları), Moors’lar (Morolar), Kuzey Afrika’daki anavatanlarından Endülüs’e getirdiler.

İspanya’daki en eski ve en iyi korunmuş bu hamamlardan biri de Banuelo. İçerideki kemerleri destekleyen sütunların bir zamanlar Roma ve hatta vizigotik binalara ait olan başlıklara sahip olması da, hamamın en etkileyici özelliklerinden.

Endülüs döneminde Arap tarzında inşa edilmiş olan bu hamam, şehrin Reconquista sürecinde geri alınmasından sonra mevcut diğer hamamlarla birlikte yıkılmamış. Bunun en önemli nedeni ise hamamın bir evin altında bulunuyor olmasıymış.

Günümüzde bu hamamı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz, tabii hamam bir müze olarak hizmet verdiğinden hamam hizmetleri bulunmuyor. El Hamra Saray kompleksinin karşısında Darro nehri kıyısında yer alan bu hamam da Granada’da gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; 6€
 • Ziyaret saatleri ; Hafta içi her gün 09:00-17:00

6.Granada Katedrali

Granada Katedrali

Şehrin en sembolik tarihi yapılarından biri olan Granada Katedrali, İspanya’nın en güzel rönesans kiliselerinden biri olarak biliniyor. Plaza Nueva yakınlarında bulunan katedrale şehrin hemen her yerinden yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Katedral, Kraliçe Isabella tarafından Hristiyan İspanya’nın Morolara karşı kazanılan zaferin anıtı olarak inşa edilmiş.

Katedral, eski bir caminin bulunduğu yere kurulmuş. 1523 yılında başlayan inşaat çalışmaları bitmeden, 1561 yılında kutsanarak ibadete açılmış.

Katedralin hem dış cephesi hem de iç mekanı oldukça süslü ve gösterişli bir dekorasyona sahip. İç mekandaki büyük sütunlar ve çift koridorlar, nef ve transept birçok heykel ve resim ile süslenmiş çeşitli şapellerle çevrili. Şapellerin her birinin farklı bir sanatsal tarzı var. Bunlar arasında en çok dikkat çeken Nuestra Senora de la Antigua Şapeli.

 • İspanya’nın ikinci, dünyanın ise en büyük dördüncü katedrali olan Granada Katedrali’ne giriş ücreti ise 5€.
 • Ziyaret saatleri ; Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:45-19:15

7.Granada Kraliyet Şapeli

Granada Kraliyet Şapeli

İspanya’nın katolik hükümdarlarının mezarlarını barındıran Granada Kraliyet Şapeli, şehirdeki en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri. Görkemli mimarisi ve 47 metre yüksekliğiyle dikkat çeken şapel, Granada Katedrali’ne bağlı olsa da farklı bir girişi bulunuyor.

Katedrale ilave olarak 1506-1521 yılları arasında inşa edilmiş ve kurulduğu günden günümüze Granada’nın en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İç mekan 16. yüzyıldan kalma renkli vitray pencerelere ve Alonso Cano’nun yedi büyük resmine ev sahipliği yapıyor. Bartolomé de Jaén tarafından özenle işlenmiş bir ızgara, zengin bir şekilde dekore edilmiş kraliyet mezarlarını çevreliyor. Sağ tarafta Floransa’nın en ünlü heykeltıraşlarından biri olan Domenico Fancelli tarafından yapılan bir mermer anıtında Ferdinand ve Isabella Mezarı yer alıyor. Mahzen ise, diğer kralların ve prenslerin lahitlerini barındırıyor.

Büyük sunağın arkasında da Diego de Siloé tarafından yapılmış katolik hükümdarların heykelleri bulunuyor.

8.Plaza de Bib-Rambla

Plaza de Bib-Rambla, Granada

Granada’daki sosyal yaşam Plaza de Bib-Rambla adı verilen meydanın etrafında dönüyor.

Şehrin en hareketli ve en kalabalık meydanlarından olan Bib-Rambla, çok sayıda barı, restoranı ve cafeleriyle hem turistlerin hem de yerel halkın en çok zaman geçirdiği yer.

Meydan, 19. yüzyıldan kalma birbirinden güzel binalarla çevrili. Ayrıca meydan yakınlarında alışveriş için birçok butiği ve lüks mağazaları da bulabilirsiniz.

9.La Alcaicería

Granada Gezi Rehberi Alcaiceria

Geleneksel bir Arap Çarşısı olan Alcaiceria, 1843’teki yangın bölgeyi tahrip etmeden önce burada bulunan eski Mağribi pazarının bir rekreasyonu olarak kurulmuş. Granada Katedrali’ne kısa bir yürüme mesafesinde bulunan pazar, Granada’da alışveriş dendiğinde akla ilk gelen adreslerden biri.

Dar sokaklardan oluşan Alcaicería’nın tüm mahallesi bir zamanlar ipek ve baharat pazarını barındırıyormuş. Günümüzde ise pazar, daha çok hediyelik eşya dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Çarşı, Hristiyan fethinden sonra ayakta kalan birkaç Mağribi geleneklerinden biri. Çarşılar sadece Granada’da değil, Hristiyan aleminde de vardı. Bu yüzden bu Arap çarşısı kurulduğu günden günümüze hâlâ kullanılıyor.

Orijinal pazar 15. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, bugünkü pazar 1843’te çıkan bir yangının ardından yeniden inşa edilmiş. Tabii orijinal yapı bugünkü pazarın neredeyse iki katı büyüklüğündeymiş. Eskiden 500’e yakın dükkanın yer aldığı bu pazarda günümüzde 200’e yakın dükkan bulunuyor.

10.Corral del Carbón

Corral del Carbón, Granada

Nasrid hanedanlığı döneminde inşa edilen en eski anıt olan Corral del Carbón, tüccarlar tarafından bir depo ve sığınak olarak kullanılıyormuş.

Granada’da ücretsiz gezilecek yerler arasında olan bu anıt, günümüzde şehirdeki en popüler çekim merkezlerinden biri. Eğer yaz aylarında Granada’yı ziyaret ediyorsanız bu tarihi yapının avlusunda çingeneler tarafından ünlü Flamenco gösterisi de yapılıyor. Yaz aylarında haftanın 2-3 günü yapılan bu gösteriler de turistler arasında bir hayli rağbet görüyor.

Haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında açık olan bina, Nasrid hanedanlığının erken dönemlerine ait ve İspanya’da türünün en iyi korunmuş hali olarak bilinir.

Tarihinde birçok farklı amaç için kullanılmış olan yapı, Hristiyanlık döneminden sonra bir kömür deposu haline gelmiş. Zaten yapı adını bu kömür deposu olduğu zamandan alıyor (Corral del Carbón).

20. yüzyılın başında Belediye Meclisi tarafından restore edilen yapı, günümüzde bir turizm ofisi ve bir kitapçıya ev sahipliği yapıyor.

11.Granada Science Park (Granada Bilim Parkı)

Granada Gezi Rehberi Blog

Granada’da çocuklarla gezilecek en güzel yerler arasında olan Bilim Parkı, Granada’nın tarihi mucizelerinden biraz olsun uzaklaşmak isteyen her turistin göz atabileceği bir çekim merkezi.

Şehir merkezine yaklaşık 15-20 dakika yürüme mesafesinde, kolay ulaşılabilir bir konumda yer alan Granada Bilim Parkı’nda tropikal bir kelebek bahçesi ve açık hava sergi alanları yansıtan bir planetaryum da var. İnsan vücuduna yolculuk adı verilen bölüm, parkın en ilgi çeken yeri. Burada hem yetişkinler hem de çocuklar için sergiler bulunuyor.

İki ana bölüme ayrılan ilk sergi, Endülüs’lü İslam bilim adamlarının bazı başarılarına büyüleyici ve eğlenceli bir bakış açısı sunuyor.

Bilim Parkı giriş ücreti ise 11€’dur.

12.Monasterio de San Jerónimo (San Jerónimo Manastırı)

San Jerónimo Manastırı, Granada
San Jerónimo Manastırı

Hristiyanların Granada şehrini fethetmesinden sonra inşa edilen ilk manastır olan San Jeronimo Manastırı‘nın inşaatı 1504 yılında başlamış ve 17 yıl sonra 1521 yılında tamamlanarak ibadete açılmış.

Manastıra bağlı kilisenin inşaatına ise 1513 yılında başlanmış, ancak 16. yüzyılın sonuna kadar tamamlanamamış. Uzun bir süre kaderine terk edilmiş olan manastır 20. yüzyılda yapılan geniş çaplı restorasyonun ardından yıkılmaktan kurtularak günümüzdeki görkemli halini almış.

Gotik tarzda iki katlı olarak inşa edilmiş olan manastırdaki kapıların büyük bir bölümü Diego de Siloé tarafından tasarlanmış.

 • Hem dış cephesi hem de iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken manastırı 4€ (10 yaşından küçükler ücretsiz) gibi bir ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

13.San Juan de Dios Bazilikası

San Juan de Dios Bazilikası, Granada
San Juan de Dios Bazilikası

1737-1759 yılları arasında inşa edilmiş olan San Juan de Dios Bazilikası, Granada’da gezilecek yerler listesindeki en popüler tarihi yapılardan biri. Altın kaplamalı iç mekanıyla dikkat çeken yapı, ayrıca birbirinden güzel fresklere ev sahipliği yapıyor. Dış görünüşü sade bir mimariye sahip olsa da, iç mekân oldukça gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip.

Bazilikayı ziyaret etmenin en önemli nedeni ise Aziz Yuhanna’nın kalıntılarını görmek. Kilisenin ana nefinde, mumlarla ve çiçeklerle çevrili azizin mezarı bulunuyor.

Diego Sánchez Sarabia ve İtalyan sanatçılar Corrado Giaquinto ve Tomás Ferrer’in freskleri, tavanları ve yan şapelleri süslerken, bazilikanın kubbesinin yukarısında 50 metreye kadar yükseliyor.

14.Puerta de Elvira

Puerta de Elvira, Granada ispanya
Puerta de Elvira

Elvira Kapısı olarak da bilinen bu tarihi yapı, bir zamanlar şehrin ana kapısıymış.

Mağribi döneminde Müslümanların yönettiği şehri işgalcilerden korumak için I. Yusuf tarafından yaptırılmış.

Yüzyıllar sonra, Napolyon birlikleri Granada’yı işgal etmiş ve kapıyı ve bitişiğindeki kaleyi yıkmış. Günümüzde ise halk arasında Elvira Kemeri olarak bilinen, bu tarihi yapı kalmış.

15.Mirador de San Nicolas

Mirador de San Nicolas Granada
Mirador de San Nicolas’ta görebileceğiniz eşsiz şehir manzarası

Hem El Hamra’nın hem de Sierra Nevada sıradağlarının muhteşem manzarasını sunan Mirador de San Nicolas, tırmanması biraz zor bir yer olsa yukarıda göreceğiniz manzaraya değecektir. Granada’nın en ünlü yerlerinden biri olan bu seyir terası, gün batımı manzaralarıyla da adından söz ettiriyor.

40-45 dakikalık bir yürüyüş sonrası bu seyir terasına çıkabiliyorsunuz, tabii yürümek istemezseniz de otobüslerle buraya ulaşmak mümkün.

Buradan El Ham Sarayı kompleksinin muhteşem manzarasını görebildiğiniz gibi, şehrin panoramik manzarasını da seyredebiliyorsunuz. Bu seyir yerinin hemen yanında yine aynı isimde (San Nicolas Meydanı) bir meydan bulunuyor. Yaz aylarında şehri ziyaret ediyorsanız sabah akşam birçok sokak sanatçısını da burada görebiliyorsunuz. Ayrıca meydan yakınlarında cafeler ve restoranlar da bulunabiliyor.

16.El Huerto de Juan Ranas

Granada da gezilecek yerler blog
El Huerto de Juan Ranas adlı mekanın manzarası

Granada’da nerede yemek yenir ? sorusuna en popüler cevabı arıyorsanız, Mirador de San Nicolas’a kısa bir yürüyüş mesafesinde olan El Huerto de Juan Ranas adlı mekana göz atabilirsiniz.

El Hamra Sarayı ve Granada’nın muhteşem bir manzarasına ev sahipliği yapan mekânda tapaslardan geleneksel İspanyol yemeklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

17.Sacromonte Bölgesi

Sacromonte Bölgesi, Granada

Albaicin’in doğusunda, El Hamra’nın hemen önünde yer alan Granada’nın en popüler mahallesi Sacromonte bulunuyor. Granada’nın en turistik yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bu bölge, şehrin katolik hükümdarlar tarafından alınmasının ardından çingene topluluğunun yaşadığı bir yer haline gelmiş. Sacromonte ayrıca Granada’da Flamenko gösterilerini izleyebileceğiniz en ideal yer. Ayrıca şehirdeki en ucuz restoranları ve konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgelerden biri.

Sacromonte, şehir merkezine 20-25 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden toplu taşıma olmadan da bölgeye ulaşım mümkün. Sacromonte’de yer alan çingene mahallesi bu bölgedeki en ilgi çekici yer. 1532 yılından beri varlığını sürdüren çingeneler 18. yüzyılda buradaki mağaralara yerleşmiş. Bu çingene evleri ise Sacromonte’de görülmesi gereken en önemli yerlerden. Ayrıca bölgede birçok manzara seyredebileceğiniz izleme yerleri de bulabilirsiniz.

18.Albaicin

Albaicin, Granada

Albayzín olarak da bilinen Albaicin, Granada’nın en sevilen ve en güzel bölgelerinden biri. Bölge, hem konaklama hem de yeme içme konusunda ihtiyacınız olabilecek hemen her şeye ev sahipliği yapıyor.

UNESCO Dünya Mirası‘nın bir parçası olan bölge, Granada’da alışveriş için de tercih edilebilecek yerlerden biri. Ayrıca Albaicin bölgesi, dik bir yamaçta yer aldığından dolayı El Hamra Sarayı ve şehrin en güzel panoramik manzarasını seyredebileceğiniz yer olarak da biliniyor.

Dar ve karmaşık sokaklarıyla ünlü olan bu bölgede çok sayıda geleneksel Endülüs evi de bulunuyor. Ayrıca bölgede oturup dinlenebileceğiniz birçok meydanı da bulabilirsiniz.

19.Granada Charterhouse

Granada Charterhouse

Granada’nın tarihi şehir merkezinden yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından veya kısa bir otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Granada Charterhouse, bir manastır. Albaicin bölgesinin kuzeyinde bulunan bu manastırın inşaatı 1500’lü yılların başında başlamış olsa da 300 yıl boyunca tamamlanamamış. İspanya’nın barok tarzındaki başyapıtlarından biri olarak kabul edilen bu yapı, aynı zamanda Granada’nın en çok ziyaret edilen mabedlerinden.

Sade dış cephenin ve avlunun arkasında şaşırtıcı derecede zengin bir iç mekân bulunuyor. Dışarıdan çok dikkat çekici olmasa da, iç mekandaki süslemeler kesinlikle görülmeye değer.

20.Palacio de la Madraza (Granada Medresesi)

Granada Medresesi

Granada’nın İslam tarihine göz atmak istiyorsanız, Granada’da gezilecek yerler listenize bu medreseyi de mutlaka ekleyin derim. Görkemli mimarisi, merkezi konumu ve iç mekan süslemeleriyle ilgi gören medrese, 1349-1362 yılları arasında inşa edilmiş.

Medrese’nin bir zamanlar İslam Üniversitesi’nin bir parçası olması onu, ziyaretçilerin İslam kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinebilecekleri eşsiz bir müze haline getiriyor.

Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

Giriş ücreti ; 3€ (biletinizi Medrese girişinden satın alabilirsiniz)

21.Fundacion Rodriguez-Acosta

Fundacion Rodriguez-Acosta, Granada

Realejo tepesinde oturan ve adını Granada doğumlu modernist sanatçıdan alan Fundacion Rodriguez Acosta, etkileyici bir heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapan açık hava müzesi, izleme platformu ve bahçenin nefes kesici bir birleşimidir.

Birbirinden güzel göletleri, Palomino freskleri, heykeller ve Baptist oymaları ile ilgi gören bu komplekste, şehirdeki en çok ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinden biri.

22.Puerta de las Granadas

Puerta de las Granadas

Nar Kapısı olarak da bilinen Puerta de las Granadas, El Hamra Ormanı’ndan El Hamra Sarayı’na giden yolun kapısı.

Kapı, klasik bir cepheye sahip zafer kemerleri ile Roma tarzında yapılmış ve alınlığında, alegorik Barış ve Bereket figürleriyle İmparatorluk kalkanının gösterildiği ve üç narla taçlandırılmış.

Charles V döneminde inşa edilmiş olan kapı, yapının kesme taşlarını öne çıkaran kaba işleme olmaksızın Floransalı tasarımlarla oyulmuş bağlı taştan yapılmıştır. Merkezi kemer Toskana yarım sütunları ile çevrilidir.

23.Biodomo Granada

Granada, ispanya

Granada’nın biyoçeşitliliği, deniz yaşamı, kara hayvanları, böcekler ve bitkiler hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, ziyaretçilerin yalnızca geniş hayvan yelpazesini yakından görmelerine değil, aynı zamanda öğrenmelerine olanak tanıyan güzel bir şehir hayvanat bahçesi olan Biodomo Granada’dadır.

Özellikle küçük ziyaretçilerin keyifli zaman geçirebileceği cazibe merkezlerinden biri olan Biodomo Granada, Genil Nehri’nin hemen yanındaki kolay ulaşılabilir konumuyla da dikkat çekiyor.

24.Paseo de los Tristes

Paseo de los Tristes, Granada

Paseo de los Tristes, El Hamra’nın eşsiz manzarasını sunar ve Chirimias Köprüsü’nü geçtiği noktada başlar.

Granada’nın merkezinde pitoresk bir nehir yürüyüşü olan Paseo de los Tristes, 400 yılı aşkın bir tarihe sahiptir ve hem yerel halk hem de turistler için popüler gezi noktalarından biridir. Granada’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bu çekim merkezi, özellikle rehberli turlarla gezilmeye değer. Rehberli turlar sayesinde yol boyunca çok sayıda tarihi mekanı da ziyaret etme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Granada’da Kaç Gün Kalmalı ?

Granada ispanya

Granada için 2 günlük bir gezi yeterli oluyor, ancak daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız yapacak birçok şey bulabilirsiniz.

Granada’ya Ne Zaman Gidilir ?

Granada ispanya

Granada’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs ve Haziran ayları ile Eylül ve Ekim aylarıdır.

Mayıs ve Haziran ayları arası şehir çok sıcak olmaz. Bu yüzden de şehri yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Bu aylar arasında Granada’da birçok etkinlik ve festivale katılma şansınız var.

Temmuz ve ağustos ayı Granada’nın en yoğun turist trafiğine sahip olduğu zaman. Bu yüzden bu aylarda oteller ağzına kadar dolu olduğu gibi, diğer aylara nazaran biraz daha pahalı olur. Ayrıca şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerini görmek için temmuz ve ağustos aylarında çok daha uzun kuyruklara girmek zorunda kalabilirsiniz.

Eylül ve Ekim ayları ise sezonun yavaş yavaş kapandığı aylar. Bu yüzden otel fiyatları ve turist yoğunluğu bu aylarda düşer. Ekimden sonra ise hava ciddi anlamda soğur.

Granada’da Yeme İçme

Granada ispanya

Granada’da yüzlerce restoran, cafe ve bar bulabilirsiniz. Bu mekanların büyük bir bölümü tarihi şehir merkezi ve Albaicin gibi bölgelerde bulunuyor olsa da, şehrin diğer bölgelerinden olan Sacromonte’de de şehrin önde gelen popüler mekanlarını bulabilirsiniz, hem de biraz daha uygun fiyatlara.

GRANADA’DA NE YENİR ?

İspanya’nın Mağribi mücevheri Granada, yıllar boyunca gastronomik etkilerin eriyen bir potası olmuştur. Bu yüzden şehirde hem Endülüs hem de İspanyol mutfağına hakim birçok lezzet bulabiliyorsunuz. Şehirde mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bazıları ise ;

Pipirrana

Pipirrana – kaynak ; flickr / kochtopf

Pipirrana, malzemeleri domates, yeşil biber, soğan ve salatalıktan oluşan, küçük parçalara kesilmiş, tuz ve zeytinyağı ile marine edilmiş bir salata. Ziyaret ettiğiniz Endülüs şehrine bağlı olarak onu hazırlamanın farklı yolları vardır; ancak, bu malzemeler salatanın anahtarıdır. Granada’da daha çok yerel halk tarafından tercih ediliyor olsa da, turistlerin de popüler lezzetlerinden biri. Şehirdeki hemen her restoranda bu salatayı bulabilirsiniz.

Gazpacho

Gazpacho – kaynak ; flickr / david_gallagher

Gazpacho, yerel halkın Pipirrana’da kullandığı malzemelerle hazırlanmış soğuk bir çorbadır. Ancak bu geleneksel yemeğin kıvamını elde etmek için sebzelerin ekmek dilimi veya badem ile ezilmesi gerekir. Bizdeki domates çorbasına benzer bir tadı olsa da, biraz daha yoğun olduğu gibi tatlımsı bir tadı var.

Patatas a lo Pobre

Patatas a lo Pobre – kaynak ; flickr / calafellvalo

Patatas a lo Pobre, genellikle et veya balıkla servis edilen tipik bir bölgesel garnitürdür. Bununla birlikte, Granada’daki en iyi restoranlardan bazıları bunu tapas menüsünde içerir. Dilimlenmiş patates, soğan, yeşil biber ve sarımsağı biraz zeytinyağı ile pişirip ve ardından biraz yumurta kızartıp üstüne koyularak servis edilir.

Taberna El Aviso adlı mekan, Patata a lo Pobre’nin en iyisini yiyebileceğiniz mekanlardan biri.

Remojón Granaíno

Remojón Granaíno, Granada mutfağının en önemli tariflerinden biridir. Portakalların asidik tadı ile morina balığının tuzlu lezzetini birleştiren bir salatadır. Daha çok bir ana yemek olarak servis edilse de pek doyurucu değildir. Bu salatayı deneyebileceğiniz en iyi mekanlardan biri ise La Fabula’dır.

Migas

Granda da gezilecek yerler blog

Doğranmış et ve sebze parçaları eşliğinde kızarmış ekmek parçaları ile yapılan Migas, Granada’da denenmesi gereken en güzel ve en özel lezzetlerden biri. Geçmişte bu yemek, Endülüs’te yaşayan köylülerin büyük çoğunluğunun düzenli kahvaltısıymış. Şimdilerde ise, hem Meksika da hem İspanyol ve Endülüs mutfağında yer alıyor.

Granada’da Ulaşım

Granada, ispanya

Granada’da toplu taşıma ağı oldukça gelişmiş. Bu yüzden şehrin hemen her yerine toplu taşıma araçlarıyla ulaşabiliyorsunuz. Ancak şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü birbirine oldukça yakın konumda bulunduğundan dolayı, havanın çok sıcak olduğu temmuz ve ağustos aylarında Granada’yı ziyaret etmiyorsanız mutlaka şehri yürüyerek keşfedin derim. Bazı bölgeler oldukça yokuşlu olsa da, yine de yürüyerek keşfedebilir.

Granada’da Alışveriş

Granada, ispanya

Öncelikle Granada’da gezilecek yerler arasında olan, şehrin en ünlü alışveriş noktası ve geleneksel bir Arap Çarşısı olan Alcaiceria’ya kesinlikle uğrayın derim. Özellikle hediyelik bir şey almayı planlıyorsanız, en fazla çeşiti ve en uygun fiyatı burada bulabilirsiniz. Bunun yanında yine Albaicin ve Sacromonte de alışveriş için tercih edilebilecek bölgeler arasında.Booking.com

BENZER İÇERİKLER ;

POPÜLER YAZILAR