Ana SayfaİspanyaValencia2 Günde Valencia'da Gezilecek Yerler Listesi

2 Günde Valencia’da Gezilecek Yerler Listesi

Sakin bir Akdeniz şehri olan Valencia, yerel halkın “bir parça cennetten yeryüzüne düşmüş” sözünün hakkını tam anlamıyla veriyor diyebiliriz. Palmiye ağaçlarıyla çevrili meydanları, hayat dolu ve dinamik atmosferi, görkemli tarihi yapıları ve birbirinden ilgi çekici turistik cazibe merkezleriyle Valencia’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok sayıda çekim merkezinden bahsetmek mümkün.

Tarihle dolu ve antik duvarlarla çevrili bir Eski Şehre sahip olan Valencia, fütüristik Sanat ve Bilim Şehri’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle zıtlıklar şehri olarak bilinen Valencia’da, ayrıca yapılacak çok sayıda aktivite de bulmak mümkün.

Son zamanlarda İspanya’nın en popüler destinasyonlarından biri olan Valencia, ayrıca geleneksel İspanyol ve Endülüs yemeklerinin en iyisini yiyebileceğiniz yerlerden. Birkaç festivale de ev sahipliği yapan şehir, sıkılmadan birkaç gününüzü ayırabileceğiniz şehirlerden.

Valencia’da Gezilecek Yerler Listesi

Valencia’da gezip görülecek yerler listemize geçmeden önce, şehirdeki kalınacak en ideal ve en popüler bölge ve otellerden kısaca bahsetmekte de yarar var.

Valencia’da konaklama için tercih edilebilecek en popüler bölgeler ; Ciutat Vella (Old Town) ve Ruzafa’dır. Eğer bütçenize uygun bir otel bulabilirseniz, Ciutat Vella’nın dışına çıkmanıza gerek kalmayabilir, fakat çok ucuz bir konaklama birimi arıyorsanız ilk olarak Ruzafa bölgesine göz atabilirsiniz.

Otel tavsiyesi olarak ; Ciutat Vella’da, yani Valencia’nın kalbinde yer alan 2 yıldızlı Venecia Plaza Centro, 3 yıldızlı Catalonia Excelsior veya 4 yıldızlı SH Ingles Boutique Hotel‘i önerebiliriz.

Ruzafa’da konaklama tavsiyesi olarak da ; El 16 Ruzafa adlı daire konseptindeki 3 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

Gelelim Valencia’da gezilecek yerler listesine ;

1.Jardin del Turia

Jardin del Turia, Valencia

Jardin del Turia (Turia Bahçeleri), Valencia’nın en iyi bilinen cazibe merkezlerinden bir tanesi. Şehrin yeşil akciğeri olarak biliniyor ve her yaştan ziyaretçiye hitap edebilmektedir.

Yaklaşık 9 km uzunluğu sayesinde şehrin birçok noktasından geçen bu yeşil alan, İspanya’nın en büyük şehir parklarından biri olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Turias Bahçeleri kompleksinde birçok oyun alanını, ücretsiz fitness ekipmanlarını, güzel portakal ağaçlarını ve çiçek tarhlarını, 18 köprüyü ve çeşitli göletleri görebilirsiniz. Sabah ve akşam yürüyüşlerinin popüler adreslerinden olan bu alan, 1957’de Turia nehrinin ölümcül bir selinden sonra inşa edilmiş.

Çocuklu ailelere de hitap eden park alanı, ayrıca Valencia’nın olmazsa olmaz turistik cazibe merkezlerinden olan Sanat ve Bilim Şehri (Ciutat de les Arts y les Cièncias), Valensiya Modern Sanat Enstitüsü ( Institut Valencià d’Art Modern), Gulliver Parkı ve Torres de Serranos’u bulacağınız yer.

2.Bilim ve Sanat Şehri (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Bilim ve Sanat Şehri (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Son teknoloji kullanılarak yapılan Bilim ve Sanat Şehri adı verilen kompleks, Valencia’da kaçırılmaması gereken en önemli cazibe merkezlerinden biri. Gösterişli mimarisiyle de ilgi gören bu turistik yere Turia Bahçeleri ziyaretinizden sonra yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Kültürel ve bilimsel sergilere adanmış Avrupa’nın en etkileyici merkezlerinden biri olan Ciudad de las Artes y las Ciencias, Turia Nehri boyunca iki kilometrelik bir alanda yer alıyor.

Santiago Calatrava ve Félix Candela tarafından tasarlanan kompleksin 6 farklı ana alanı var. Bunlar ; 3 boyutlu dijital filmler gösteren ve bir planetaryum olarak hizmet veren Hemisfèric IMAX Sineması, mükemmel manzaralı Umbracle peyzajlı alanı, bilim, çevre ve teknoloji hakkında sergiler içeren interaktif bir müze olan Museu de les Ciències, Avrupa’nın en büyük akvaryumu Oceanogràfic, Palau de les Arts opera binası ve Ágora konser alanı.

Sanat ve Bilim Şehri ayrıca bilim ve sanat konularıyla ilgili konferanslara, sergilere ve çalıştaylara ev sahipliği yapıyor.

 • Nasıl gidilir ? ; 13, 14, 15, 19, 35, 95 ve 40 numaralı otobüslerle Bilim ve Sanat Şehri’ne gidebileceğiniz gibi 3 ve 5 nolu hatlarda hizmet veren metrolarla da bu cazibe merkezine gidebilirsiniz. İnmeniz gereken metro istasyonu ise Alameda metro istasyonudur.
 • Giriş ücreti ; Her bir bölümün farklı giriş ücreti var. Ancak kombineli biletleri de satın alabiliyorsunuz. Kombineli bilet ücretleri 16€ ile 44€ arasında değişiyor.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00
Powered by GetYourGuide

3.L’Oceanogràfic

L'Oceanogràfic, Valencia

L’Oceanogràfic, şüphesiz çocuklarla Valencia’da gezilecek yerler listesindeki en popüler ve en önemli çekim merkezlerinden bir tanesi.

L’Oceanogràfic, aslında Bilim ve Sanat Şehri’nin bir parçası. Fakat özellikle ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğundan dolayı, ayrıca listeye eklemenizde yarar var. Bu cazibe merkezi, Avrupa’nın en büyük akvaryumu ve aynı zamanda köpekbalıklarının ve Avrupa’daki tek beyaz balina ailesinin yakından görülmesini sağlayan kıtadaki en uzun sualtı tüneline sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Akvaryum, Artik, Antarktika, ılıman ve tropikal ve uygun şekilde Akdeniz dahil olmak üzere birden fazla habitatı yeniden üretir. Şişe burunlu yunusların bulunduğu yunus akvaryumu 1.500’den fazla kişiyi ağırlar ve Avrupa’nın en büyüğüdür. Ayrıca büyükçe bir timsah koruma alanı da var.

Mimar Félix Candela tarafından Sanat ve Bilim Şehri’nin bir parçası olarak tasarlanan çarpıcı bina, en az akvaryum kadar ilgi görüyor.

500’den fazla farklı deniz türü, ziyaretçilerin su altındaymış gibi izlenmesine izin veren dokuz kulede görülebilen 45.000 deniz canlısı tarafından temsil edilmektedir.

Deniz yaşamını izlemenin yanı sıra yerel bitki türleri ile mangrov bataklıkları, yosun ormanları ve diğer sulak alan ortamlarını deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca dev akvaryumlarla çevrili Submarine Restaurant’ta bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 34€, 4-12 yaş arası çocuklar için ise 26€

4.Llotja de la Seda (La Lonja de la Seda)

Valencia gezilecek yerler listesi

Llotja de la Seda veya diğer adıyla La Lonja de la Seda, 1482-1533 yılları arasında inşa edilmiş ve geç Valensiya Gotik tarzı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen bu tarihi yapı, Avrupa’nın ana ticaret ve kültür merkezlerinden biri olduğu Valencia’nın altın çağının en güzel anıtıdır. Görkemli mimarisi ve iç dekorasyonuyla büyüleyen yapı, Valencia’daki diğer turistik cazibe merkezlerine de yakın bir konumda bulunuyor.

Adı, Akdeniz’in ücra köşelerinden gelen tüccarların buluşup anlaşmalar yaptığı “İpek Borsası” anlamına geliyor. İçeride, ana salonun (sala de contratación) zarif kıvrımlı sütunlarına hayran kalabilir ve tonozlu tavanların inanılmaz detaylarına bakabilirsiniz.

Mazgallı dış cephesi ve heybetli kulesiyle bir Ortaçağ kalesini andıran bu tarihi yapının kulesinden de Valencia’nın manzarasını seyredebilirsiniz. Kuleye 144 basamakla çıkılıyor, çok kolay olmasa da göreceğiniz manzaraya kesinlikle değecektir.

 • Central Market’e kısa bir yürüyüş mesafesinde olan La Lonja’ya giriş ücreti ise 3€. Ancak sadece pazar günleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

5.Mercado Central de Valencia

Mercado Central de Valencia
Merkez Pazar – kaynak ; diego_delso/wikimedia.commons.org

Llotja de la Seda’nın tam karşısında bulunan Mercado Central (Merkez Pazar), Valencia’nın en ünlü pazarı. Yerel halkın günlük ihtiyaçlarını karşıladığı bu pazar, ayrıca turistlerin de popüler gezi duraklarından biri.

Art Nouveau binası, bölgenin tipik dekoratif seramikleri olan azulejos ile süslenmiş.

1928 yılında inşa edilmiş olan bu pazar yeri, taze meyve, sebze ve gıda ürünleri satılan yüzlerce pazar tezgahına ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’nın en eski gıda pazarlarından biri olan Mercado Central (Merkez Pazar), daha çok yerel halkı görebileceğiniz bir yer olsa da, pazarın eşsiz mimarisi de mutlaka ilginizi çekecektir. Bu yüzden bir şey satın almayı planlamıyorsanız bile bu pazarı Valencia’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

 • Pazartesiden cumartesiye açık olan Mercado Central, 07:30 – 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

6.San Nicolas Kilisesi (Sant Nicolás de Bari y San Pedro Mártir)

San Nicolas Kilisesi (Sant Nicolás de Bari y San Pedro Mártir)

Aziz Nikolaos’a ve Şehit Aziz Petrus’a adanan bu kilise, 13. yüzyılda bir Roma tapınağının bulunduğu yerde kurulmuş.

Romanesk tarzdaki kilise, 15. yüzyılda Gotik tarzda yenilenmiş ve iç mekanı da 1690’larda Barok tarzında tamamlanmış. Oldukça sade bir dış mekana sahip olan kilisenin içi, yapının İspanya’daki en süslü kiliselerden biri olarak bilinmesinin ana nedeni. Bu yüzden kilisenin iç mekanına mutlaka göz atın deriz.

Kutsal alan, duvarları ve tavanları kaplayan eşsiz fresklere sahip. Freskler Antonio Palomino tarafından tasarlanırken, asıl resim Dionis Vidal tarafından yapılmış. Freskler, Aziz Nikolaos ve Aziz Petrus Şehitlerinin hayatlarından sahneleri temsil ediyor.

 • La Lonja de la Seda gibi diğer önemli turistik mekanlara yürüme mesafesinde olan kilise, pazartesi hariç her gün 10:30-19:30 saatleri arasında açıktır.
 • Giriş ücreti ise 7€’dur.

7.Plaza del Ayuntamiento

Plaza del Ayuntamiento, Valencia

Plaza del Ayuntamiento, çok sayıda Art Deco bina, cadde ve lüks butikler, büyük mağazalar, antika dükkanları ve çiçek satıcıları bulabileceğiniz Valencia’nın en işlek meydanıdır. Şehirdeki hemen her yere çok yakın bir konumda bulunan meydan, ayrıca Valencia’nın kalbinin attığı yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Estació del Nord Tren İstasyonu’na 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan meydan, aynı zamanda Fallas Festivali, Valensiya Günü Bölgesi ve Noel Doğumu Sahnelerinin yeniden canlandırılması gibi yıllık şenliklerin yapıldığı yer olmasıyla dikkat çekiyor.

Meydanın ortasındaki çeşmenin yanı sıra, buradaki Belediye Binası ve Merkez Postanesi de göz atabileceğiniz yerler arasında. Bunun yanında meydan çevresinde çok sayıda restoran, kafe, bar ve alışveriş yapabileceğiniz meydanlarla dolu olan caddeler bulunuyor.

8.Valencia Katedrali

Valencia Katedrali

Mimari tarzların karışımı nedeniyle İspanya’nın en sıra dışı dini yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Valencia’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan katedralin bulunduğu yerde ilk zamanlarda Roma tapınağı ve daha sonraki yıllarda ise Mağribi tarzda bir camii bulunuyormuş. Yapımına 13. yüzyılda başlanmış olan katedralin 15. ve 17. yüzyılda tadilatı yapıldıktan sonra günümüzdeki halini almış.

Çok büyük oranda orijinal halini koruyan katedralin dış kısmı, Romanesk mimari unsurları Orta Çağ’da sonradan eklenen heykelsi detaylarla birleştiriyor. Gotik ihtişamıyla göz kamaştıran iç mekan, Rönesans tabloları ve zarif Barok sanatıyla süslenmiş kasvetli yüksek tonozlu bir alana sahip.

Puerta del Palau kapısı Romanesk döneminden, Puerta de los Apóstoles (Havarilerin Kapısı) ise 15. yüzyıldan kalmadır. Görkemli kubbeli tavanı ve mekanı aydınlatan gül penceresi ile iç mekan ilham verici bir ambiyansa sahip. Şapeller, Goya’nın tabloları ve Alonso Cano’nun bir haçı da dahil olmak üzere sanat şaheserleriyle süslenmiştir.

Kutsal alanın öne çıkan bir özelliği, zarif tonozlu ve yıldız motifli Kutsal Kâse Şapeli’dir. Bu şapel, Cennetteki 12 havarinin bir sahnesini ve Meryem Ana’nın taç giyme törenini gösteriyor.

En kutsal nesne, İsa’nın Kutsal Efkaristiya ayini gerçekleştirmek için kullandığı kadeh olduğu söylenen MS birinci yüzyıldan kalma bir eser olan Kutsal Kadeh’i içeren bir emanettir.

Valencia Katedrali’nde ayrıca prestijli bir dini sanat koleksiyonu sergileyen Museo Catedral de València adlı bir müze vardır. Farklı zaman dilimlerinden (Gotik, Rönesans, vb.) çeşitli stiller sergileniyor. Müze, Mariano Salvador Maella ve Francisco de Goya’nın tabloları da dahil olmak üzere birçok olağanüstü sanat eserine sahip olduğundan mutlaka ilginizi çekecektir.

9.Barrio del Carmen

Barrio del Carmen

Valencia’nın Eski Şehir bölgesinin kuzey kesimi olan Barrio del Carmen, özellikle görülmesi gereken yerler arasında. Çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan bu mahalle, Orta Çağ’dan kalma Torres de Serranos ve Torres de Quart kapılarına ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor.

Şehrin en önemli bölümlerinden biri olan bu bölge, ayrıca cafeler, restoranlar, tapas barlar ve butik mağazalarla dolu. Ayrıca Valencia’da gece hayatı için bir planınız varsa, bu bölgedeki gece kulüplerine de göz atmayı düşünebilirsiniz.

10.Playa de la Malvarrosa

Playa de la Malvarrosa, Valencia

Valencia şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Malvarrosa Plajı, bir kilometre boyunca uzanan geniş bir altın kum plajıdır. Hem yerel halkın hem de turistlerin favorileri arasında olan bu plajda, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler de var. Zaten plaj, sağladığı olanaklar sayesinde Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiş bir plajdır.

11.Gulliver Park

Gulliver Park, Valencia

Jonathan Swift’in “Gulliver’in Seyahatleri”ndeki dev düşünülerek tasarlanmış bir park olan Gulliver Park, Valencia’da çocuklarla gidilecek en popüler turistik yerlerden bir tanesi.

Çok sayıda kaydırak ve merdivenden oluşan bu park, Turia Bahçeleri’nin bir parçası olsa da, özellikle görülmesi gereken bir cazibe merkezi. Ayrıca parka girişler de ücretsiz.

Park, 10:00-20:00 saatleri arasında haftanın her günü hizmet veriyor.

12.Plaza de la Virgen

Plaza de la Virgen, Valencia

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan Plaza de la Virgen, merkezindeki Neptün Çeşmesi’yle diğer meydanlardan kolayca ayırt edilebiliyor.

Silvestre Edeta’nın eseri olan bu çeşme, en az meydan kadar ilgi çekiyor.

Yerel halkın ve turistlerin buluşma yeri olarak tercih ettiği bu tarihi meydan, birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili. Ayrıca yakınlarda çok sayıda restoran, bar ve cafe de bulabilirsiniz.

Valencia’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Plaza de la Virgen, tarihi şehir merkezinde bulunuyor ve araç trafiğine de kapalı. Bu yüzden meydanı ve çevresini yürüyerek çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Valencia yaşamının günlük ritmini izlemek, tarihi şehir binalarının fotoğraflarını çekmek ve kültürel kutlamaların tadını çıkarmak için Plaza de la Virgen’i mutlaka Valencia’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

13.Plaza de la Reina

Plaza de la Reina
Reina Meydanı – kaynak ; flickr/antonio_marín_segovia

Valencia’nın eski kent meydanı olan Plaza de la Reina, asırlık mimari yapılar, birbirinden lezzetli İspanyol yemekleri sunan restoranlar, barlar ve cafelerle dolu.

Şehrin kalbinin attığı yerlerden olan bu meydan, Valencia turuna başlamak için en ideal yer olarak bilinir. Şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde olan meydan, tarihi şehir merkezinin ana meydanı olması bakımından da önemli.

Şehrin en ünlü tarihi yapısı olan Valencia Katedrali de, hemen meydanın yanında yer alıyor.

14.Valencia Bioparc

Valencia Bioparc

Bioparc Valencia, şehrin kuzeybatı bölgesinde yer alan 25 dönümlük bir hayvanat bahçesidir. Ancak bu sadece herhangi bir hayvanat bahçesi değil. Diğer hayvanat bahçelerinden biraz daha farklı olan Valencia Bioparc, dört ana habitata yayılmış zebralar, Nil timsahları, zürafalar ve filler gibi hayvanlarla Afrika kıtasını yeniden yaratmayı hedefliyor.

Bioparc ayrıca, suyu ısıtmak için güneş panelleri kullanarak ve yüzde 95’inden fazlasını geri dönüştürerek kaynakların sürdürülebilirliğine ve vahşi yaşamın korunmasına aktif olarak kendini adamış bir tesis olması bakımından da Avrupadaki diğer hayvanat bahçelerinden ayrılıyor.

Manzara, hayvanları doğal yaşam alanlarına mümkün olduğunca yakın bir yerde barındırmak için yaratılmıştır ve hayvanat bahçesi özellikle geniş Afrika hayvanları koleksiyonuyla tanınır.

Tesis bünyesinde çeşitli yemek mekanlarının yanı sıra bir oyun alanına da sahip.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler için 25€, 4-12 yaş arası çocuklar için ise 21$.
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-18:00
 • Nasıl gidilir ? ; 73, 95, 98 ve 99 numaralı otobüslerle Valencia’nın bu hayvanat bahçesine gidebilirsiniz.

15.Instituto Valenciano de Arte Moderno (IVAM)

Instituto Valenciano de Arte Moderno (IVAM)
Valencia Modern Sanat Enstitüsü – Kaynak ; flickr & antonio_marín_segovia

Bir Uzay Çağı binasında yer alan Valencia Modern Sanat Enstitüsü, 20. yüzyılın avangard sanatına adanmış. Kalıcı koleksiyon, Analitik Soyutlama, Pop Art ve Yeni Figüratif dahil olmak üzere modern ve avangard sanatın tüm hareketlerini kapsıyor.

Müze ayrıca geçici sergilere, konferanslara ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Modern binayla çarpıcı bir tezat oluşturan müzenin bir yeraltı odası, Valencia’nın Ortaçağdan kalma şehir surlarının kalıntılarını gözler önüne seriyor. Bu arkeolojik kalıntılar ise müzenin inşaatı sırasında ortaya çıkarılmış.

Müzede, çağdaş tarzda Akdeniz mutfağı sunan ve hoş bir açık hava terasına sahip olan, şık ve rahat bir restoran olan Mascaraque bulunmaktadır. Kitapçı ve Okuma Odası bulunan bir kütüphane de var ve bu kütüphane, modern sanat konularında 40.000’den fazla kitap ve belge içeriyor.

 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi diğer günler 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.
 • Giriş ücreti ise 7€

16.Palace of the Marques de Dos Aguas

Valencia da gezilecek yerler blog
Palace of the Marques de Dos Aguas – kaynak ; flickr / Stefano Merli

İspanya’daki barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Palace of the Marques de Dos Aguas, adını Valencia’daki soylu bir aileden alıyor.

Saray, 15. yüzyılda ilk inşa edildiğinde gotik bir tarzdaymış, fakat 18. yüzyılda barok tarzda yeniden işlenerek günümüzdeki halini almış. Ancak günümüzde sarayın bazı odaları, 15. yüzyıldan kalma gotik tarzını koruyor.

1949 yılından beri bu saray, González Martí Ulusal Seramik Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Müze, ülkedeki en büyük seramik koleksiyonuna ve Pablo Picasso’nun çalışmaları da dahil olmak üzere 18. yüzyıldan günümüze kadar olan eserlere ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücreti ; 4€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-20:00

17.Museo de Bellas Artes de Valencia (Valencia Güzel Sanatlar Müzesi)

Museo de Bellas Artes de Valencia
Valencia Güzel Sanatlar Müzesi – kaynak ; flickr / antonio marin segovia

Velázquez, Goya ve El Greco gibi İspanyol sanatçıların hayranıysanız, büyük bir Ortaçağ tablo koleksiyonuna da ev sahipliği yapan ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Valencia Güzel Sanatlar Müzesi‘ni kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Müzede bazıları 14. yüzyıla kadar uzanan yaklaşık 2.000 resim ve heykel bulunuyor.

Müze, Turia Nehri’nin kuzey kıyısında yer almaktadır. Oraya Alameda metro durağından veya 6, 11, 16, 26, 28, 79, 94 veya 95 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Alameda ve Pont de Fusta en yakın metro istasyonlarıdır.

 • Giriş ücretsizdir.
 • Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi, diğer günler 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

18.Albufera Natural Park

Albufera Natural Park
Kaynak ; flickr / Keith Ellwood

Doğayla baş başa kalabileceğiniz yerlerden bir tanesi olan Albufera Natural Park, Valencia’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer önemli çekim merkezi.

250 kuş türü ve kilometrelerce yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla ilgi gören bu park, şehir merkezine birkaç km uzaklıkta olsa da, 25 nolu otobüslerle çok kolay bir şekilde parka ulaşabiliyorsunuz.

Pirinç tarlalarıyla çevrili olan parkı, şehir merkezinden kalkan ve gölde tekne gezintileri de dahil olmak üzere çeşitli eklentiler içeren organize turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Fakat bütçeli bir Valencia gezisi yapıyorsanız, ücretsiz olarak girebileceğiniz bu parkı bireysel olarak keşfetmeyi düşünün derim.

19.Museu Faller de Valencia

Valencia İspanya

Valencia meşhur ‘Las Festivalleri’yle ünlüdür. Eğer bu festival zamanı Valencia’yı ziyaret edemiyorsanız, o zaman festivalin ninot’larıyla (heykel karikatürleri) dolu bu müzeyi ziyaret etmeyi kesinlikle düşünün derim.

Her yıl yüzlerce ninot özel bir sergide sergileniyor ve ziyaretçiler en sevdikleri için oy veriyor, ardından 19 Mart’ta geleneksel yakma işleminden kurtuluyor ve müze koleksiyonuna ekleniyor.

1934 yılından beri ninotları sergileyen bu müzedeki koleksiyon, zaman içinde estetik ve sanatsal evrimin harika bir göstergesidir. Müzede ayrıca Fallas Festivali’nin hikayesini anlatan afişler, fotoğraflar ve bilgilendirici videolar da yer alıyor.

 • Giriş ücreti ; 3€
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00

20.Plaza de Toros

Plaza de Toros

Kuzey tren istasyonunun yanında yer alan boğa güreşi arenası, 1850 ile 1860 yılları arasında tamamlanmamış bir plaza alanına inşa edilmiş. Plaza de Toros olarak bilinen bu yapı, Sebastián Monleón Estellés tarafından neoklasik bir şekilde tasarlanmış.

Günümüzde Valencia’da gezilecek yerler listesinin popüler çekim merkezlerinden olan arena, bir dizi farklı tuğla kemer ve ahşap korkuluk ile süslenmiş dört seviyeye sahip.

Mekanda konserler ve Davis Cup tenisi gibi spor etkinlikleri düzenleniyor.

Hayran olsanız da olmasanız da, Plaza de Toros’u ve bitişiğindeki Boğa Güreşi Müzesi’ni ziyaret etmek, İspanyol ruhunu tarihsel olarak neyin oluşturduğunu daha iyi anlamanızı sağlar.

18 metre yüksekliğinde ve 52 metre genişliğinde olan arena, Mart – Temmuz ayı arasında boğa güreşlerine de ev sahipliği yapar.

21.Torres de Serranos

Torres de Serranos

Serranos Kuleleri (Torres de Serranos), tüm Avrupa’daki en büyük Gotik şehir geçidi olarak kabul edilir ve şehrin surlarının bir parçası olarak 14. yüzyılın sonunda Pere Balaguer tarafından inşa edilmiş.

Torres de Serranos, Eski Şehir’in eski bir kapısını temsil eder ve şehrin savunma duvarlarıyla çevrili olduğu bir dönemi hatırlatması bakımından önemli bir yere sahip.

Valencia’nın sembolik yapılarından biri olarak kabul edilen bu tarihi kapının kulelerinden şehrin manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Giriş kapısının kemeri, dekoratif Gotik detaylara ve şehrin iki kalkanına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Serranos Kuleleri hem şehrin savunma özelliği hem de zafer takı olarak kullanılmıştır.

 • Giriş ücreti : 2€ (Kulelere çıkmak için ödemeniz gereken ücret)
 • Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan bu tarihi yapıyı, diğer günler 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

22.Torres de Quart

Torres de Quart

İspanya’nın en görkemli şehir kapılarından biri olan tarihi Torres de Quart, Pere Bonfill tarafından inşa edilmiş ve geç Gotik askeri yapıların güzel bir örneğini temsil ediyor.

Tarihi 15. yüzyıla uzanan bu kulelere çıkabiliyorsunuz. Serranos Kuleleri kadar güzel bir şehir manzarası sunan Quart Kuleleri’ne çıkmak ise sadece 2€.

Anıtın dış cephesinde 1808’de Fransa’nın şehri kuşatması sırasında uğradığı bombardımanların izleri hâlâ duruyor. Bina yüzyıllar boyunca kadın hapishanesinden askeri hapishaneye kadar farklı amaçlarla kullanılmış.

İspanya’nın ulusal anıtı olarak kabul edilen bu kuleler gotik tarzıyla ilginizi çekecektir. Ayrıca Napolyon’un Valencia’ya buradan girmiş olması da, yapının tarihi önemini gösteriyor.

23.Plaça Redona

Plaça Redona

1840 yılında Salvador Escrig Melchor tarafından inşa edilen Plaça (Plaza) Redonda, kendine özgü tasarımı nedeniyle Valencia’nın en eşsiz turistik yerlerinden biridir.

Şehirdeki en iyi bilinen meydanlardan olan Plaça Redona, geleneksel el sanatları dükkanları ve tapas barlarıyla çevrili. Dört farklı sokağa açılan bu meydan, şehirdeki en yoğun turist trafiğine sahip. Diğer turistik yerlerden bu meydana da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Merkezdeki çeşmenin yanında durursanız, yuvarlak binanın üç katı üzerinde duran Santa Catalina’nın Geç Barok çan kulesinin yeni ve güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Dairesel şekilli bu meydan, Valensiyalıların tipik günlük hareketlerine bir göz atmak için gidebileceğiniz en popüler yerlerden bir tanesi.

Plaza Redonda, Valensiya’nın Eski Kent bölgesinin coğrafi merkezinde, El Mercat bölgesinde yer almaktadır.

En yakın metro istasyonları, her ikisi de yürüyerek yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki Angel Guimera ve Colon’dur

24.Valencia Botanik Bahçesi

Valencia Botanik Bahçesi

Valencia Botanik Bahçesi‘nde beş kıtadan 4.000’den fazla bitki türünden oluşan bir koleksiyon yer alıyor. 1567’de şifalı bitkilerin incelenmesi için kurulan bahçe, 1802 yılında bugünkü bulunduğu yere taşınmış ve o günden günümüze hem yerel halk hem de turistler arasında popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Valencia Üniversitesi’nin bir parçası olan Botanik Bahçesi’nde Illinois ceviz ve Amerikan meşesi de dahil olmak üzere dünyanın en önemli ağaçlarından bazılarını görebilirsiniz.

Sanat ve fotoğraf sergileri, canlı caz ve klasik müzik performansları gibi çeşitli kültürel etkinlikler için de kullanılan Botanik Bahçesi’nde yer alan 19. yüzyıldan kalma seralar da görülmeye değer bir mimariye sahip.

Valencia Eski Kent bölgesine yürüme mesafesinde olan Botanik Bahçesi’nde en dikkat çeken yer ise, palmiye ağaçları, tropik çalılar, kaktüs ve çöl florası koleksiyonudur.

25.Mercado de Colon

Mercado de Colon, Valencia

Eskiden bir pazar yeri olan Mercado de Colon, günümüzde çok sayıda çiçek tezgahlarına ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

Colón Market olarak da bilinen Mercado de Colon, 20. yüzyılın başlarında mimar Francisco Mora Berenguer tarafından tasarlanmış ve Gaudi’nin Barselona’daki binalarını hatırlatan belirli özelliklere sahip olan Valensiya art nouveau’nun en ikonik örneklerinden biri haline gelmiş, bu nedenle de yapı Valencia’da ulusal bir anıt olarak kabul ediliyor.

Büyük bina 3.500 m²’lik bir alanı kaplar, üç bölüme ayrılır, her iki ucunda zafer takıları tarzında iki tuğla ve taş girişle çevrilidir. Renkli cephe, bölgeye özgü seramik detaylarla oldukça süslü bir şekilde dekore edilmiş.

Dönemin burjuvasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış olmasına rağmen, aslında hâlâ şehrin en yüksek satın alma gücüne sahip bölgelerinden biri olan Ensanche’de bulunuyor. Özellikle hafta sonları ve güzel havalar geldiğinde oldukça kalabalık olan açık hava kafelerinde vakit geçirmek için her gün çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Bugün Colón Market, Carnes Varea ve Frutería Fina dahil olmak üzere bir dizi tanınmış işletmeye ev sahipliği yapmaktadır, ancak başlıca ilgi çekici yerleri, Habitual by Ricard Camarena, Ma Khin Café ve Manglano gibi öne çıkan restoranlarıdır. Diğer popüler yeme-içme mekanları arasında Las Cervezas del Mercado, kafe Bocados ve bir horchata (kaplan fıstığı sütü) standı olan Daniel gibi popüler noktalar yer alır ve kesinlikle Valencia’da gezilecek yerler listesinde olması gereken çekim merkezlerinden biridir.

Valencia’da Nerede Kalınır ?

Valencia İspanya

Valencia’da konaklama için tercih edebileceğiniz birçok farklı bölgeden ve mahalleden bahsetmek mümkün. Ancak her şeye yakın olmak istiyor ve kısa süreliğine Valencia’ya seyahat ediyorsanız, şehrin tam kalbinin attığı yer olan Ciutat Vella’da, yani tarihi şehir merkezinde konaklayın deriz.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, hem Valencia’da gezilecek yerler listesindeki en önemli ve en popüler cazibe merkezlerine yakın olursunuz hem de otel, yeme içme, alışveriş ve gece hayatı konusunda şehrin en fazla seçeneğine sahip yerinde olursunuz.

Şehir merkezi olarak da bilinen bu bölge, Valencia Katedrali, Merkez Pazar, Plaza de la Reina, Plaza del Carmen gibi Valencia’nın olmazsa olmaz turistik yerlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Valencia’da nerede kalınır ? sorusuna en iyi ve en popüler cevaptır.

OTEL TAVSİYESİ;

 • Casual del Cine Valencia – 2 Yıldız ; Valencia’nın kalbinde, ucuz ve modern odalarıyla dikkat çeken bu otel, 8+ konuk değerlendirme puanıyla öne çıkıyor. Oteli incelemek için tıklayın ; Casual del Cine
 • Catalonia Excelsior – 3 Yıldız ; Ciutat Vella’da, yani tarihi şehir merkezinde mükemmel bir konuma sahip olan bu otel, Valencia’nın orta bütçeli en iyi otellerinden biri. Bölgedeki en çok rezervasyon alan otellerden biri olmasının yanında, uygun fiyatlı gecelik ücretleriyle öne çıkıyor. Otel incelemek için tıklayın ; Catalonia Excelsior
 • The Valentia Cabillers – 4 Yıldız ; Valencia Katedrali’ne 1 dakika yürüme mesafesinde merkezi bir konumda yer alan bu otel de, biraz daha lüks bir konaklama için tercih edilebilir. Oteli incelemek için tıklayın ; The Valentia Cabillers

Valencia Kaç Günde Gezilir ?

Yukarıdaki Valencia’da gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun bu şehirde kalacak olursanız daha görülecek birçok yer ve yapılacak birkaç şey daha bulabilirsiniz.

Valencia günübirlik gezilecek bir şehir olmadığından en azından 1, ideal olarak da 2 gününüzü bu şehir için ayırın deriz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR