Ana SayfaİspanyaSevillaSevilla Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Sevilla Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Sevilla gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezi var. Şehirdeki önemli tarihi yapıların büyük bir bölümü tarihi merkezde bulunuyor olsa da, merkez dışında ve şehir çevresinde de görülmeye değer birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleri bulunuyor.

İspanya’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Sevilla”, Endülüs’ün merkezi ve en büyük şehri. Tarihi yapıları ve birbirinden farklı mimarisi ile dikkat çeken şehir, Barselona ve Madrid kadar turistik bir yer olmasa da, son zamanlarda ülkenin trend olmaya devam eden şehirlerinden bir tanesi.

Zarif yapılar, eski moda sokak lambaları ve at arabaları sayesinde büyülü bir ortama sahip olan bu güzel şehir, manzarasıyla da dikkat çekiyor. Şehrin en önemli ve en bilindik iki yapısı Sevilla Katedrali ve Alcazar Kraliyet Sarayı olsa da, Sevilla bu iki tarihi yapıdan çok daha fazlasını sunuyor.

Sevilla Gezilecek Yerler Listesi

Flamenko dansı ve tapaslarıyla ünlü Sevilla’da gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerini 2-3 günde rahatlıkla görebiliyor olsanız da, bu şehirde çok daha uzun süre konaklasanız dahi yapılacak birçok şey bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü yürüyerek rahatlıkla keşfedebilebiliyor, fakat kavurucu yaz sıcağında Sevilla’yı ziyaret ediyorsanız 2 günde görebileceğiniz yerler için biraz daha fazla zaman ayırmanız gerebiliyor. Sevilla için 2 günlük bir gezi planı yapacak olursanız, aşağıdaki Sevilla gezilecek yerler haritasından sürenize ve zevkinize göre bir gezi planı yapabilirsiniz.

1.GÜN

Sevilla Gezilecek Yerler Haritası
Sevilla Gezilecek Yerler Haritası – Google maps’te görmek için tıklayın
 • Alcazar
 • Santa Cruz Bölgesi
 • Batı Hint Adaları Genel Arşivi
 • Sevilla Katedrali
 • Giralda Kulesi
 • Sevilla Boğa Güreşi Alanı
 • Torre del Oro (The Golden Tower)
 • Triana

2.GÜN

Sevilla Gezilecek Yerler Haritası
Sevilla Gezi Haritası – 2.GÜN
 • Palacio de las Dueñas
 • Metropol Parasol
 • Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi
 • Iglesia Colegial del Divino Salvador
 • Flamenko Müzesi
 • Casa de Pilatos
 • Plaza de Espana
 • Maria Luisa Parkı
 • Sevilla Arkeoloji Müzesi

PEKİ BU 2 GÜNLÜK GEZİ ROTASINA GÖRE SEVİLLA’DA NEREDE KALINIR ?

Sevilla gezilecek yerler haritası
Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın

Sevilla’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, yukarıdaki haritada görebileceğiniz turistik noktalara en yakın olan Old Town (Eski Şehir) bölgesinde konaklamayı düşünebilirsiniz. Hemen her bütçeye ve zevke uygun konaklama birimine ev sahipliği yapan bu bölge, Sevilla’nın kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Dolayısıyla şehirde tüm aksiyonun ortasında olmak için konaklanabilecek en ideal bölge.

Tabii Old Town’da bulunan oteller diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca çok düşük bütçeli hostel veya pansiyon tarzı konaklama birimlerini burada bulamayabiliyorsunuz. Eğer ucuz otel seçeneğim bol olsun diyorsanız da Macarena veya El Arenal bölgesine göz atabilirsiniz. Bu bölgeler de turistik noktalara kolay ulaşım ağı sunuyor, ancak Old Town kadar çok merkezi bölgeler değil.

Otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı lüks bir otel olan, Alcazar Sarayı ve Sevilla Katedrali’ne 3 dakika yürüme mesafesindeki Hotel Casa Del Poeta‘ya veya biraz daha ekonomik bir tesis olan, 2 yıldızlı La Abadia de Giralda‘ya göz atılabilir.

Daha detaylı bir konaklama rehberi için Sevilla’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Powered by GetYourGuide

Şimdi gelelim Sevilla gezilecek yerler listemize ;

1.Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali
Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan gotik bir kilise. Daha çok görkemli mimari yapısıyla dikkat çeken bu dini yapı, şehrin en ikonik yapılarından biri olarak biliniyor.

Alandaki eski bir camii üzerine 1506 yılında inşa edilmiş olan bu katedralin Giralda Kulesi, 12. yüzyılda Almohad Mağribi hükümdarları tarafından inşa edilen caminin minaresiymiş. 93 metre yüksekliğindeki bu kule, hâlâ şehrin en sembolik yapılarından biri olarak biliniyor.

80 farklı şapeli ile ”Hacimce” dünyanın en büyük katedrali olma özelliğine sahip olması da, bu dini yapının en önemli özelliklerinden biri.

Katedralin içerisine ve çevresine mutlaka göz atın. Farklı mimariye sahip yapıları bu dini yapı çevresinde görebiliyorsunuz. Katedralin içi ise, zengin dekorasyona sahip ve görülecek birçok önemli noktası bulunuyor. Christopher Columbus’un mezarı burada kaçırılmaması gereken en önemli yer.

Giriş ücreti ; Yetişkin 12€, öğrenci 6€ ve 14 yaş altındaki çocuklar ise ücretsiz.

Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

2.Alcazar

Alcazar
Alcazar

İspanyol Kraliyet ailesi tarafından hâlâ kullanılmakta olan Alcazar, UNESCO listesindeki bir saray kompleksi. Her ne kadar Alcazar Sarayı olarak bilinse de, aslında kompleksin genel adı Alcazar olarak geçiyor.

Alcazar Kompleksi’nin neredeyse tamamı Mudéjar tarzında bir mimariye sahip.

10. yüzyılda Mağribi hükümdarlarının evi olarak da kullanılmış olan bu saray kompleksi, İslam ve Hıristiyan unsurların çarpıcı bir karışımına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kraliyet Sarayı’nın içerisinde Maidens Avlusu, Büyükelçiler Salonu’ndaki nefes kesen Mağribi kubbesi (kralın taht odası), Mudejar kemerleri ve Bebek Avlusu’nun havuzu bulunuyor. Ziyafet ve halı salonundan geçmeyi unutmayın ve geniş saray bahçelerini keşfetmeden önce sarayın altındaki yer altı havuzuna mutlaka göz atın derim.

Alcazar Kompleksi içerisinde saray ve bahçeler öğleden önce aşırı kalabalık olabiliyor. Eğer, giriş biletinizi önceden alabilirseniz, çok fazla sıra beklemeden kompleksi dolaşabilirsiniz. Ayrıca kompleksi öğleden sonra ziyaret edecek olursanız, çok daha sakin bir gezi yapabilirsiniz.

Alcazar kompleksi için kombineli biletler dahil olmak üzere çok farklı bilet ve tur seçenekleri bulunuyor.

Giriş ücreti ; Yetişkin 13€ ve 16 yaş altı çocuklar ise ücretsiz.

Ziyaret saatleri ; Kış ayları 09:30-17:00, yaz ayları 09:30-19:00

3.Plaza de España

Plaza de España
Plaza de España

Plaza de España, Sevilla’nın en ünlü yerleri arasında olan oldukça kalabalık bir meydan. Özellikle yaz aylarında Sevilla’yı ziyaret ediyorsanız, meydan adeta turistlerden geçilmiyor.

Burası, şehirdeki en fotojenik yapıları bulabileceğiniz yer. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu meydan çevresinde, şehirdeki en önemli yapıları da görebiliyorsunuz.

Parque de María Luisa adı verilen park içerisinde bulunan bu meydan, ”Sevilla’da Venedik” deneyimi yaşayabileceğiniz veya at arabalarına binebileceğiniz güzel noktalardan. Burada bulunan kanal dört köprü ile geçilmekte ve dilerseniz öğleden sonra kayık kiralayarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ibero-Amerikan Fuarı için 1929 yılında inşa edilmiş olan bu meydan, önemli ulusal figürlerin büstlerine ve İspanya’daki her il için küçük kurulumlara ev sahipliği yapıyor. Turist olarak şehirde görebileceğiniz en bilindik yer, bu yüzden listenize mutlaka ekleyin derim.

4.Santa Cruz

Santa Cruz
Santa Cruz – foto kaynak ; civitatis.com

Santa Cruz, Sevilla’nın en sevilen ve en renkli mahallelerinden biri. Eski moda cazibesiyle göz kamaştıran bu bölge, Sevilla Katedrali ile Alcazar Kompleksi arasında güzel bir konumda yer alıyor.

Bu Orta Çağ semti, parke taşı yaya şeritleri, verandaları ve birbirinden eski tarihi yapılarıyla severek gezebileceğiniz bölgelerden. Sevilla’da yeme içme için de gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bu bölgede, şehrin en iyileri arasında olan birçok restoranı ve kafeleri de bulabiliyorsunuz.

Bölgede, Sevilla’nın en önemli gezilecek yerleri arasında olan iki müze bulunuyor. Bunlardan biri Centro de Interpretación Judería de Sevilla adı verilen, İspanya Yahudileri’nin tarihi hakkında bilgileri veren müze, diğeri ise, ”Hospital los Venerables” adı verilen, İspanyol resim ve heykel Fundación Focus Abengoa koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzedir. İki müze de zaman ayırmak isteyebileceğiniz cazibe merkezlerinden.

5.Seville Museum of Fine Arts (Sevilla Güzel Sanatlar Müzesi)

Seville Museum of Fine Arts
Seville Museum of Fine Arts

Sevilla’nın güzel sanatlar müzesi, şehirdeki en popüler müze olarak biliniyor. Birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan koleksiyonlarıyla dikkat çeken bu müzeye göz atmayı da unutmayın.

Madrid’deki Prado’dan sonra, İspanya’daki en iyi resim koleksiyonuna sahip olmasıyla ünlü olan bu müzedeki koleksiyon, gotik dönemden 20. yüzyıla kadar olan zamanı kapsıyor.

El Greco, Pacheco, Velázquez ve Alonso Cano gibi ünlü İspanyol sanatçıların en iyi resimlerini bu müzede görebilirsiniz.

Giriş ücreti ; 3€

Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

6.Maria Luisa Parkı

Maria Luisa Parkı
Maria Luisa Parkı

Sevilla’nın merkezindeki bu büyük yeşil alan, aslında parkın yakınındaki tarihi 1500’lü yıllara kadar giden San Telmo Sarayı‘na aitmiş. 19. yüzyılın sonlarında araziler Infanta Luisa Fernanda tarafından şehre bağışlanmış ve 1911 yılında yeniden düzenlenerek günümüzdeki halini almış.

Bu parkta, heykel, köşk ve süslü bir gölün dışında görülecek birçok farklı yapıyı bulabilirsiniz. Şehrin kalabalığından kaçmak ve biraz daha sakin bir yerde zaman geçirmek için göz atabileceğiniz Maria Luisa Parkı, palmiye ağaçlarıyla çevrili olmasının yanı sıra bir de Botanik bahçesine ev sahipliği yapıyor.

7.Torre del Oro

Torre del Oro
Torre del Oro

Guadalquivir nehrinin sol kıyısında, boğa güreşi alanının yanında yer alan bu gözetleme kulesi, Sevilla’nın en turistik yerlerinden biri.

36 metre uzunluğundaki bu kule, 3 bölümden oluşuyor. İlk on iki köşeli bölüm 1221 yılında Abùl-Ulà Almohade valisinin emriyle inşa edilmiş. İkinci bölüm de on iki köşeli ve Pedro I tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Üst silindirik bölüm ise, askeri mühendis Sebastián Van der Borcht tarafından 1760 yılında inşa edilerek kule tamamlanmış. Kule, 1931 yılında tarihi sanatsal bir alan olarak ilan edilmiş.

Günümüzde turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Aslında kuleden çok çevresindeki manzara ve güzellikler ilgi görüyor.

Kulenin içinde, Columbus’un üç gemisinin ölçekli modellerinin bulunduğu bir deniz müzesi, Vasco de Gama’nın yolculuklarını gösteren bir duvar resmi ve Sevilla’nın 16. yüzyıl baskıları, erken dalış malzemeleri, antik deniz haritaları, top ve diğer silahlar gibi eserleri ve ünlü İspanyol deniz figürlerinin portrelerini görebilirsiniz.

Eğer Sevilla’da nehir turu yapmayı da planlıyorsanız, kulenin hemen yanından kalkan tekneleri de bulabilirsiniz. Ayrıca kulenin gözlem yerine çıkarak da şehrin güzel bir manzarasını seyretmekte mümkün.

Giriş ücreti ; Yetişkin 4€, 6-14 yaş arası ve 65+ 20€, 6 yaş altındaki çocuklar için ise ücretsiz.

Ziyaret saatleri ; Hafta içi 09:30-18:45, hafta sonu 10:30-18:45

8.Triana

Triana
Triana

Triana, Sevilla’nın tarihi yerleri arasında en popüler olan bölgelerden biri. Kendine özgü karakteri ve kimliği olan bu bölge, şehirdeki en iyi bilinen ve turistler tarafından oldukça rağbet gören bir yer.

Bu bölge de, tıpkı Santa Cruz gibi birbirinden güzel meydanları ve arnavut kaldırımlarıyla ünlü. Fakat bu bölgeyi Santa Cruz’dan ayıran şey, geleneksel çömlekçi mahallesi mirasının yanı sıra Çingene topluluğu. Yüzyıllar boyunca, bu mahallenin insanları, otantik Endülüs seramikleri yaratmak için Guadalquivir Nehri kıyısındaki kili kullanmalarıyla tanınıyor.

Burası, seramik atölyeleriyle ünlü olan bir bölge. Birçok atölyeye girip seramik karoların nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Bu mahalle ayrıca, şehirdeki en güzel hediyelik eşyaları bulabileceğiniz yerlerden. Buradaki butiklerde birbirinden güzel dekoratif seramik tabaklar, bardaklar, sürahi ve servis parçalarını bulabilirsiniz.

Küçük dükkanlara ve bölgedeki önemli yapılara göz attıktan sonra nehir kenarında bulunan restoranlardan birini öğle veya akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Sıcak aylarda Sevilla’yı ziyaret ediyorsanız, buradaki mekanların büyük bir bölümü açık hava oturma alanına da sahip. Ayrıca güzel manzaraları da yemek eşliğinde seyredebiliyorsunuz.

9.Sevilla Arkeoloji Müzesi

Sevilla Arkeoloji Müzesi
Sevilla Arkeoloji Müzesi

Sevilla Arkeoloji Müzesi, Parque de María Luisa içinde yer alan ve 1929 Latin Amerika Fuarı için inşa edilmiş Neo-Rönesans tarzında bir köşke sahip.

Buradaki koleksiyonlar Paleotik dönemden Fenike, Yunan ve Roma dönemine kadar uzanıyor. Bunun yanında, Mağribi ve Mudejar eşyaları da müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Müzenin zemin katı, turistler arasında en çok rağbet gören yerlerden. Burada öne çıkan eserler altın takılar ve Diana heykelidir.

Müzenin 1. katında bulunan Tartessian döneminden kalma Carambolo Hazinesi de, en çok ilgi gören bölümlerden.

Giriş ücreti ; Avrupa vatandaşlarına ücretsiz. Diğer ülke vatandaşları için ise 2€

Ziyaret saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. 1 Eylül – 30 Haziran tarihleri arasında 09:00-21:00 ve 1 Temmuz’dan 31 Ağustos’a kadar 09:00-15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

10.Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla Boğa Güreşi Alanı
Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla’da görülecek en önemli turistik noktalar arasında olan ”Sevilla Boğa Güreşi Alanı” İspanya’nın en eskisi olarak biliniyor.

Nisan Fuarı’nda gerçekleşen boğa güreşlerinin mekanı olarak ün yapmış olan bu tarihi alan, 13 bin kişilik kapasitesiyle oldukça büyük.

Nisan Fuarı’nda buraya gidip boğa güreşlerini izlemek her ne kadar popüler olsa da, arena boşken de burayı görmek oldukça güzel. Yani illa gösterilere katılmanıza gerek yok.

Boğa güreşinin içinde, geleneksel matador kostümleri koleksiyonunun yanı sıra, boğa güreşi sanatıyla ilgili fotoğraf ve tabloların bulunduğu bir müze bulunuyor. Matadorların dövüşten önce dua ettiği Boğa Güreşçileri Şapeli de görülmeye değer.

Giriş ücreti ; Yetişkin 14€, 7-11 yaş arası 5€ ve 7 yaşından küçük çocuklar ise ücretsiz.

Ziyaret saatleri ; Pazartesi ve salı günleri kapalı. Diğer günler 10:00-16:00

11.Batı Hint Adaları Genel Arşivi

Sevilla Gezi Rehberi
Batı Hint Adaları Genel Arşivi – Foto Kaynak ; flickr / Paul Vanderwerf

Batı Hint Adaları Genel Arşivi (Archivo de Indias), 1492’de Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfini izleyen İspanyol İmparatorluğu’nun Altın Çağı’nı belgelemesiyle dikkat çekiyor. Sevilla’da gezilecek en popüler yerler arasında olan, UNESCO tarafından korunan bu 16. yüzyıl binaları, Sevilla’nın imparatorluğun en önemli şehri olduğu bir dönem olan 16., 17. ve 18. yüzyılların İspanyol İmparatorluğu ile ilgili yaklaşık 80 milyon belgeye ev sahipliği yapıyor.

Tabii bu yapıların içerisinde belgelerin yanı sıra resimler de sergileniyor. Okumak için olmasa da, milyonlarca belgelerin bulunduğu bu tarihi yapılar topluluğunu görmek için bile göz atılabilir.

Giriş ücretsiz

Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 09:30-17:00

12.Giralda Kulesi

Sevilla Gezi rehberi
Giralda Kulesi – Foto Kaynak ; flickr / Karen

Sevilla’nın büyük camisinden geriye kalanlar, şimdi Sevilla’nın önemli mimari mekanlarından biri olan katedralin çan kulesi olarak kullanılıyor.

Sevilla Katedrali’ne birleşik bir yapı olan Giralda Kulesi, Almohad döneminde inşa edilen caminin minaresiymiş. Ancak daha sonra caminin katedrale dönüştürülmesiyle minaresi de çan kulesine çevrilmiş.

Günümüzde bu çan kulesine çıkıp Sevilla’nın muhteşem şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Giriş ücreti ; 9€

Ziyaret saatleri ; 11:00-17:00

13.Palacio de las Dueñas

Sevilla Gezilecek Yerler Blog
Palacio de las Dueñas – Foto Kaynak ; flickr / Jaime Silva

Sevilla’da gezilecek en güzel yerler arasında olan Palacio de las Dueñas, Alcazar Sarayı’nın biraz gölgesinde kalan bir tarihi yapı olsa da, yine de görülmeye değer bir mimariye sahip.

Sarayın doğru adı, aslında hâlâ önemli bir aristokrat İspanyol ailesinin mülkü olduğundan, Alba Dükleri Sarayı’dır. Sarayın kökeni 16. yüzyıla kadar uzanıyor ve 1931’den beri ulusal bir anıt olarak kabul ediliyor. 2016’da halka açılmış ve o zamandan beri dünyanın dört bir yanından gezginleri büyülemeye devam ediyor.

Sarayın kendisi pembenin tüm tonlarında renkli çiçeklerle kaplı olduğu için özellikle bahar aylarında çok daha güzel bir görünüme sahip. Ana avlunun etrafındaki odalar günümüzde ziyarete açık ve burada Alba ailesinden sayısız değerli eşyalar içeren koleksiyonları görebiliyorsunuz.

Giriş ücreti ; 10€

Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

14.Metropol Parasol

Metropol Parasol
Metropol Parasol – Foto Kaynak ; flickr / Paul Vanderwerf

İspanya hakkında az çok bilgi sahibiyseniz, İspanyolların güneşten ve sıcaktan pek hoşlanmadığını duymuşsunuzdur. Hatta öğle saatlerinde 13.00-17:00 saatleri arası, Sevilla’daki birçok mekân kapanır. Ne yemek yiyebileceğiniz ne de bir şeyler içebileceğiniz doğru dürüst mekanlar bulabilirsiniz. Sadece Sevilla’da değil, ülkenin genelinde bu bir nevi gelenektir.

Metropol Parasol da, güneşten korunmak için inşa edilmiş olan bir şemsiye, ama en büyüğünden. Görkemli bu ahşap yapı, hem güneşten korunmak hem de üzerinden güzel bir manzara seyretmek için ziyaret edilebilecek bir yer. Burası Sevilla’nın en ünlü yerlerinden biri, sadece turistler arasında değil, İspanyollar arasında da bir hayli popüler çekim merkezi.

Dünyanın en büyük ahşap yapılarından biri olarak bilinen Metropol Parasol, yaklaşık 150 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğinde. Birbirine bağlı 6 şemsiyeden yapılmış olan bu dev sanat eseri, Sevilla halkı tarafından “Las Setas” (Mantarlar) olarak adlandırılır.

Metropol Parasol’ün içindeki ve etrafındaki alan halka açık kullanım için tasarlanmış. Bodrum katında ise Roma ve Mağribi döneminden bazı kalıntıların ve eserlerin bulunduğu küçük bir müze yer alıyor. Bu şemsiyenin üzerinde dolaşabileceğiniz yerler de bulunuyor. İspanyollar her ne kadar bu şemsiyenin altını tercih ediyor olsa da, turistler muhteşem bir manzara izlemek için bu sanat eserinin üzerine mutlaka çıkıyor.

Metropol Parasol’ün üzerine çıkmak 3€. Ayrıca bu ücrete bir soğuk içecek de dahil.

Ziyaret saatleri ; 09:30-23:00

15.Iglesia del Divino Salvador

Iglesia del Divino Salvador Sevilla
Iglesia del Divino Salvador – Foto kaynak ; flickr / markdbaynham

Sevilla Katedrali’ne yakın bir konumda olan Iglesia del Divino Salvador, şehrin en önemli ve en görkemli kiliselerinden biri.

Barok tarzıyla dikkat çeken kilise, Sevilla’nın ana camisi olan İbn Adabbas’ın bulunduğu yerde 17. yüzyılda inşa edilmiş. Dış mimarisi kadar iç mekan da oldukça etkileyici bir dekorasyona ve süslemelere sahip. En görkemli sunakları arasında Juan de Mesa’nın Sacred Christ of Love ve Juan Martínez Montañez imzalı Jesus of the Passion yer alır. İki sunak da, iç mekanda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Giriş ücreti ; Yetişkin 5€, 15 yaş altı çocuklar ise ücretsiz

Ziyaret saatleri ; 11:00-17:30

16.Flamenko Müzesi (Museo del Baile Flamenko)

Sevilla Gezi Rehberi

Sevilla, kökleri Çingene kültürüne dayanan gösterişli bir sanat formu olan flamenko ile ünlü. Flamenko, hem dans etmeyi hem de şarkı söylemeyi içerir, ama en önemlisi ruhun ifadesi olarak kabul ediliyor olması. En iyi flamenko dansçıları, teknik yeteneklerin yanı sıra duyguları kanalize etme konusunda özel bir yeteneğe sahip olmasıyla dikkat çeker.

Museo del Baile Flamenko, dans, şarkı söyleme ve gitar gibi sanatın tüm yönleriyle ilgili sergilerle flamenkonun güzelliğini gözler önüne seriyor. Bu yenilikçi müzede flamenko kostümleri, video gösterileri ve diğer eğitici sergiler yer alır. Müzede ayrıca bir Flamenko Okulu var ve tüm yıl boyunca her gün 19:00-20:00 arası profesyonel Flamenko gösterilerine ev sahipliği yapıyor.

Bir flamenko gösterisine katılmak, Sevilla’da gece yapılacak en popüler şeylerden biri. Otantik flamenko dansını görmek için başka bir yer, samimi performanslar sunan geleneksel bir tablao tarzı (küçük mekan) tiyatrosu olan El Palacio Andaluz’dur. Bu 19. yüzyıl tiyatrosu, Basilica de la Macarena’nın yakınında yer alıyor.

Ücretsiz flamenko gösterileri içinde La Carboneria popüler bir mekan, ancak erken gitmediğiniz takdirde yer bulmak pek mümkün olmuyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 10€, 6-8 yaş arası 6€
 • Şov ücretleri ; Yetişkin 20€, çocuklar 12€
 • Müze ziyareti + şov ücreti ise yetişkin 24€, çocuklar ise 18€
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-19:00, şovlar ise 19:00-20:00 saatleri arasında yapılıyor.

17.Casa de Pilatos

Casa de Pilatos

16. yüzyıldan kalma Casa de Pilatos‘un, Pilatus’un Kudüs’teki evinin bir kopyası olduğuna inanılıyor. Mağribi ve Hıristiyan mimarlar tarafından inşa edilen ev, Gotik ve Rönesans detaylarıyla Mudéjar stilinin bir varyasyonuna sahip.

Endülüs mimarisinin tipik bir örneği olan bina, azulejos (renkli seramik karolar) ve antika heykellerle süslenmiş merkezi bir avluya ev sahipliği yapıyor.

Salón Dorado (Altın Oda), evin en dikkat çeken bölümü. Bu oda, fayans süslemelere ve artesonado (kesilmiş ahşap) tavana sahip olmasıyla ilgi görüyor. Sevilla gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz cazibe merkezlerinden biri olan Casa de Pilatos adlı bu tarihi evin her yerinde antik Roma heykellerinden oluşan bir koleksiyon sergileniyor. Hem tarih severler hem de mimariye meraklı olanların keyifle gezebileceği turistik bir yer.

Giriş ücreti ; 12€

Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-18:00

18.Basilica de la Macarena

Basilica de la Macarena

Macarena semtinde bulunan bir Katolik tapınağı olan bu kilise, Sevilla gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapı. Görkemli mimarisinin yanı sıra iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken bazilikaya girişler ücretsiz, ancak alandaki müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız 5€ ücret ödemeniz gerekiyor.

1949 yılından kalma Neo-Barok tarzdaki bu dini yapı, Madonna heykeli, güzelliği ve dekoratif, görkemli kaftanları, altın tacı ve elmas gözyaşları sayesinde Sevilla’nın en ünlü turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Sevilla Kaç Günde Gezilir ?

Sevilla gezilecek yerler blog

Yukarıdaki Sevilla gezilecek yerler listesi için 2 günlük bir süre yeterli oluyor, fakat daha uzun süre bu şehirde konaklayacak olursanız daha yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ayrıca daha fazla zamanınız varsa, Sevilla çevresindeki şehirler ve diğer turistik cazibe merkezleri için de zaman ayırmayı düşünebilirsiniz.

Sevilla’ya Ne Zaman Gitmeli ?

Sevilla gezi rehberi blog

Sevilla’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Mart ortalarından Mayıs sonlarına kadardır. Bu aylarda sıcaklıklar bunaltıcı olmadığı gibi, henüz yaz sezonu olmadığından çok yoğun bir turist trafiği de yoktur. Bunun yanında, bu aylarda otel fiyatları haziran, temmuz ve ağustos aylarına nazaran daha uygun olabiliyor.

Ayrıca ilkbahar sezonu, Semana Santa ve Feria de Abril gibi şehrin en önemli yıllık festivallerine ev sahipliği yapar.

Sevilla’yı yaz aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Avrupa’nın en sıcak havasına hazırlıklı olmanız gerekir. Özellikle öğlen 13:00-17:00 arası, Sevilla’nın en sıcak olduğu saatlerdir. Bu saatlerde dışarıda dolaşmak ciddi anlamda bunaltıcı olabilir.

Sonbaharda sıcaklıklar düşer ve turist kalabalığı azalır, ancak yağmur mevsimi başlar. Sonbahar da, Sevilla’yı ziyaret için güzel bir dönem olabilir, fakat yağmurlu bir havada Sevilla’yı keşfetmeyi dert etmiyorsanız.

Sevilla İspanya

Sevilla’da Ne Yenir ?

İspanyol yemeklerinin yanı sıra, Endülüs yemeklerini de bulabileceğiniz Sevilla’da her damak zevkine uygun bir şeyler bulmak mümkün. Çok sayıda tapas bara, Michelin yıldızlı restoranlara, yerel lokantalara ve kafelere ev sahipliği yapan Sevilla’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler ise ;

Salmorejo

Salmorejo

Salmorejo, kökeni Cordoba’ya ait olan, domates ve ekmeklerden oluşan bir püre. Domates, ekmek, yağ ve sarımsaktan yapılır.

Soğuk bir çorba olarak da bilinen Salmorejo, Sevilla’da havanın sıcak olduğu dönemlerde denenmesi gereken sokak yemeklerinden biri. Yerel halkın yanı sıra, turistlerin de popüler lezzetlerinden biri olan bu çorbayı Taberna Aguilas adlı mekanda deneyebilirsiniz.

Espinacas con Garbanzos (Ispanaklı Nohut)

Espinacas con Garbanzos (Ispanaklı Nohut)

Sevilla’nın en iyi sokak yemeklerinden biri olan bu yahni benzeri tapa, özellikle turistler arasında popüler olan yiyeceklerden biri. Ispanak pişirilerek hazırlanan yemek, daha sonra nohut ve kimyonla karıştırılarak servis ediliyor.

Bu vegan ve vejeteryan dostu yemek, bir parça ekmekle öğle yemeği için tercih edilebilir.

Torrijas (Yumurtalı Ekmek)

Torrijas (Yumurtalı Ekmek)

Fransız tostunun Sevilla’nın eşsiz versiyonu olan Yumurtalı Ekmek, çırpılmış yumurtaya batırılıp derin yağda kızartılarak tazelenen bayat ekmekten oluşur. Ekmek daha sonra görkemli şeker şurubu veya ev yapımı şekerli sütle kaplanır. Daha çok tatlı olarak yemekten sonra tercih edilir.

Sevilla’da tapas barların ve restoranların hemen hepsinde bu tatlı ekmeklerini bulabilirsiniz, fakat özellikle bir mekan önerisi isterseniz, Gelateria Artesana La Fiorentina’yı (Heladería Artesana La Fiorentina) tavsiye edebilirim.

Churro

Churro

Sıcak çikolataya batırılarak yenilen Churro, bir tür kızarmış hamur tatlısı. Genel olarak bir atıştırmalık veya kahvaltı için tercih edilen Churro’ları, hem tapas barlarda hem de şehirdeki cafelerin büyük bir bölümünde bulabilirsiniz. Bir tapas bar olan ‘Bar El Comercio’ Churro için en ideal ve en popüler mekan.

Tortitas de Aceite

Çoğunlukla un, sızma zeytinyağı, buğday, şeker ve çeşitli tohumlardan yapılan bu ünlü bisküvi, özellikle Sevilla halkı tarafından tüketiliyor olsa da, turistler arasında da oldukça popüler yemeklerden biri. Bir pastane olan ‘Confitería La Campana’ adlı mekan ise bu bisküvilerin en tazesini ve en iyisini bulabileceğiniz yer.

Cazón en Adobo

Cazón en Adobo

Cazon en adobo’nun ana maddesi kemiksiz beyaz balıktır. Yine de, elde edilmesi daha kolay olan, dolayısıyla daha yaygın olarak kullanılan bileşen, bir köpek balığıdır. Balık orta büyüklükte küpler halinde kesildikten sonra marine edilip kızartılır.

Turşusu genellikle karabiber, sarımsak, kırmızı biber (İspanyol mutfağı için tüm tipik baharatlar) gibi baharatlar kullanılarak yapılır ve küpler kızartılmadan önce un kullanılır. Sevilla gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri olan Casa de Pilatos’a kısa bir yürüyüş mesafesindeki Casa Antonio Los Caracoles adlı tapas bar, bu kızarmış balıkları deneyebileceğiniz en popüler mekan.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR