Ana Sayfa Avrupa İspanya Sevilla Gezilecek Yerler Listesi | Görülecek En Popüler 10 YER

Sevilla Gezilecek Yerler Listesi | Görülecek En Popüler 10 YER

İspanya’nın en sevilen şehirlerinden biri olan Sevilla, Endülüs’ün merkezi ve en büyük şehri. Tarihi yapıları ve birbirinden farklı mimarisi ile dikkat çeken bu şehir, Barselona ve Madrid kadar turistik bir yer olmasa da, son zamanlarda ülkenin trend olan şehirlerinden.

Zarif yapılar, eski moda sokak lambaları ve at arabaları sayesinde büyülü bir ortama sahip olan bu güzel şehir, manzarasıyla da dikkat çekmektedir.

Şehrin en önemli ve en bilindik iki yapısı Sevilla Katedrali ve Alcazar Kraliyet Sarayı olsa da, Sevilla bu iki tarihi yapıdan çok daha fazlasını sunmaktadır.

Sevilla gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz kaçırılmaması gereken 10 nokta ise şöyle ;

1.Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali
Sevilla Katedrali

Sevilla Katedrali, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan gotik bir kilise. Daha çok görkemli mimari yapısıyla dikkat çeken bu dini yapı, şehrin en ikonik yapılarından biri olarak bilinmektedir.

Alandaki eski bir camii üzerine 1506 yılında inşa edilmiş olan bu katedralin Giralda Kulesi, 12. yüzyılda Almohad Mağribi hükümdarları tarafından inşa edilen caminin minaresiymiş. 93 metre yüksekliğindeki bu kule, hala şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinmektedir.

80 farklı şapeli ile ”Hacimce” dünyanın en büyük katedrali olma özelliğine sahip olması da, bu dini yapının en ünlü özelliklerinden biri.

Katedralin içerisine ve çevresine mutlaka göz atın. Farklı mimariye sahip yapıları bu dini yapı çevresinde görebiliyorsunuz. Katedralin içi ise, zengin dekorasyona sahip ve görülecek birçok önemli noktası bulunmaktadır. Ancak Christopher Columbus’un mezarı burada kaçırılmaması gereken en popüler noktalardan.

2.Alcazar

Alcazar
Alcazar

İspanyol Kraliyet ailesi tarafından hala kullanılmakta olan Alcazar, UNESCO listesindeki bir saray kompleksidir. Her ne kadar Alcazar Sarayı olarak bilinse de, aslında kompleksin genel adı Alcazar’dır.

Alcazar Kompleksi’nin neredeyse tamamı Mudéjar tarzında mimariye sahiptir.

10. yüzyılda Mağribi hükümdarlarının evi olarak da kullanılmış olan bu saray kompleksi, İslam ve Hıristiyan unsurların çarpıcı bir karışımına sahip olmasıyla da oldukça ünlüdür.

Kraliyet Sarayı’nın içerisinde Maidens Avlusu, Büyükelçiler Salonu’ndaki nefes kesen Mağribi kubbesi (kralın taht odası), Mudejar kemerleri ve Bebek Avlusu’nun havuzu bulunmaktadır. Ziyafet Salonundan ve Halı Salonundan geçmeyi unutmayın ve geniş saray bahçelerini keşfetmeden önce sarayın altındaki yer altı havuzuna mutlaka göz atın.

Alcazar Kompleksi içerisinde saray ve bahçeler öğleden önce aşırı kalabalık olabilmektedir. Eğer, giriş biletinizi önceden alabilirseniz, çok fazla sıra beklemeden kompleksi dolaşabilirsiniz. Ayrıca kompleksi öğleden sonra ziyaret edecek olursanız, çok daha sakini bir gezi yapabilirsiniz.

3.Plaza de España

Plaza de España
Plaza de España

Plaza de España, Sevilla’nın en ünlü yerleri arasında olan oldukça kalabalık bir meydandır. Özellikle yaz aylarında Sevilla’yı ziyaret ediyorsanız, meydan adeta turistlerle kaplı.

Burası, şehirdeki en fotojenik yapıları bulabileceğiniz yerdir. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu meydan çevresinde, şehirdeki en önemli yerleri de görebiliyorsunuz.

Parque de María Luisa adı verilen park içerisinde bulunan bu meydan, ”Sevilla Venedik” deneyimi yaşayabileceğiniz veya at arabalarına binebileceğiniz güzel noktalardan. Burada bulunan kanal dört köprü ile geçilmekte ve dilerseniz öğleden sonra kayık kiralayarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Ibero-Amerikan Fuarı için 1929 yılında inşa edilmiş olan bu meydan, Önemli ulusal figürlerin büstlerine ve İspanya’daki her il için küçük kurulumlara ev sahipliği yapmaktadır. Turist olarak şehirde görebileceğiniz en bilindik yer, bu yüzden listenize mutlaka ekleyin deriz.

4.Santa Cruz

Santa Cruz
Santa Cruz – civitatis.com

Santa Cruz, Sevilla’nın en sevilen ve en renkli mahallelerinden biridir. Eski moda cazibesiyle göz kamaştıran bu bölge, Sevilla Katedrali ile Alcazar Kompleksi arasında güzel bir konumda yer almaktadır.

Bu Orta Çağ semti, parke taşı yaya şeritleri, verandaları ve birbirinden eski tarihi yapılarıyla severek gezebileceğiniz bölgelerden. Sevilla’da yeme içme için de gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bu bölgede, şehrin en iyileri arasında olan birçok restoranı ve kafeleri de bulabilirsiniz.

Bölgede, Sevilla’nın en önemli gezilecek yerleri arasında olan iki müze bulunmaktadır. Bunlardan biri Centro de Interpretación Judería de Sevilla adı verilen, İspanya Yahudileri’nin tarihi hakkında bilgileri veren müzedir. Diğeri ise, ”Hospital los Venerables” adı verilen, İspanyol resim ve heykel Fundación Focus Abengoa koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzedir. İki müze de zaman ayırabileceğiniz, sanat dolu müzelerdir.

5.Seville Museum of Fine Arts

Seville Museum of Fine Arts
Seville Museum of Fine Arts

Sevilla’nın güzel sanatlar müzesi, şehirdeki en popüler müze olarak bilinmektedir. Birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan koleksiyonları dikkat çeken bu müzeye de göz atmayın unutmayın.

Madrid’deki Prado’dan sonra, İspanya’daki en iyi resim koleksiyonuna sahip olmasıyla ünlü olan bu müzedeki koleksiyon, gotik dönemden 20. yüzyıla kadar olan dönemi kapsamaktadır.

El Greco, Pacheco, Velázquez ve Alonso Cano gibi ünlü İspanyol sanatçıların en iyi resimlerini bu müzede görebilirsiniz.

6.Maria Luisa Parkı

Maria Luisa Parkı
Maria Luisa Parkı

Sevilla’nın merkezindeki bu büyük yeşil alan, aslında parkın yakınındaki tarihi 1500’lü yıllara kadar giden San Telmo Sarayı’na aitti. 19. yüzyılın sonlarında araziler Infanta Luisa Fernanda şehre bağışlanmış ve 1911 yeniden düzenlenerek günümüzdeki halini almış.

Bu parkta, heykel, köşk ve süslü bir gölün dışında görülecek birçok farklı yapıyı bulabilirsiniz. Şehrin kalabalığından kaçmak ve biraz daha sakin bir yerde zaman geçirmek için göz atabileceğiniz Maria Luisa Parkı, palmiye ağaçlarıyla da çevrili olmasının yanı sıra bir de Botanik bahçesine ev sahipliği yapıyor.

7.Torre del Oro

Torre del Oro
Torre del Oro

Guadalquivir nehrinin sol kıyısında, boğa güreşi alanın yanında yer alan bu gözetleme kulesi, Sevilla’nın en turistik yerlerinden biri.

36 metre uzunluğundaki bu kule, 3 bölümden oluşuyor. İlk on iki köşeli bölüm 1221 yılında Abùl-Ulà almohade valisinin emriyle inşa edilmiş. İkinci bölüm de on iki köşeli ve Pedro I tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş.

Üst silindirik bölüm ise, askeri mühendis Sebastián Van der Borcht tarafından 1760 yılında inşa edilerek kule tamamlanmış. Kule, 1931 yılında tarihi sanatsal bir alan olarak ilan edilmiş.

Günümüzde turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Aslında kuleden çok çevresindeki manzara ve güzellikler ilgi görmektedir.

Kulenin içinde, Columbus’un üç gemisinin ölçekli modellerinin bulunduğu bir deniz müzesi, Vasco de Gama’nın yolculuklarını gösteren bir duvar resmi ve Sevilla’nın 16. yüzyıl baskıları, erken dalış malzemeleri, antik deniz haritaları, top ve diğer silahlar gibi eserleri ve ünlü İspanyol deniz figürlerinin portrelerini görebilirsiniz.

Eğer Sevilla’da nehir turu yapmayı da planlıyorsanız, kulenin hemen yanından kalkan tekneleri de bulabilirsiniz. Ayrıca kulenin gözlem yerine çıkarak da şehrin güzel bir manzarasını seyretmek pekala mümkün.

8.Triana

Triana
Triana

Triana, Sevilla’nın tarihi yerleri arasında en popüler olan bölgelerden biridir. Kendine özgü karakteri ve kimliği olan bu bölge, şehirdeki en iyi bilinen noktalardan ve turistler tarafından oldukça rağbet gören bir yerdir.

Bu bölge de, tıpkı Santa Cruz gibi birbirinden güzel meydanları ve arnavut kaldırımlarıyla ünlüdür. Fakat bu bölgeyi Santa Cruz’dan ayıran şey, geleneksel çömlekçi mahallesi mirasının yanı sıra Çingene topluluğudur. Yüzyıllar boyunca, bu mahallenin insanları, otantik Endülüs seramikleri yaratmak için Guadalquivir Nehri kıyısındaki kili kullanmalarıyla ünlüdür.

Burası, seramik atölyeleriyle ünlü olan bir bölgedir. Birçok atölyeye girip seramik karoların nasıl yapıldığını birkaç dakika izleyebilirsiniz.

Bu mahalle de, şehirdeki en güzel hediyelik eşyaları bulabileceğiniz yerlerden. Buradaki butiklerde birbirinden güzel dekoratif seramik tabaklar, bardaklar, sürahi, servis parçalarını bulabilirsiniz.

Küçük dükkanlara ve bölgedeki önemli yapılara göz attıktan nehir kenarında bulunan restoranlardan birini öğle veya akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Sıcak aylarda Sevilla’yı ziyaret ediyorsanız, buradaki mekanların büyük bir bölümü açık hava oturma alanına da sahip. Ayrıca güzel manzaraları da yemek eşliğinde seyredebiliyorsunuz.

9.Sevilla Arkeoloji Müzesi

Sevilla Arkeoloji Müzesi
Sevilla Arkeoloji Müzesi

Sevilla Arkeoloji Müzesi, Parque de María Luisa içinde yer alan ve 1929 Latin Amerika Fuarı için inşa edilmiş Neo-Rönesans tarzında bir köşke sahiptir.

Buradaki koleksiyonlar Paleotik dönemden Fenike, Yunan ve Roma dönemine kadar gitmektedir. Bunun yanında, Mağribi ve Mudejar eşyaları da müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Müzenin zemin katı, turistler arasında en çok rağbet gören yerlerden. Buradaki öne çıkan eserler arasında altın takılar ve Diana heykelidir.

Müzenin 1. katında bulunan Tartessian döneminden kalma Carambolo Hazinesi de, en çok ilgi gören bölümlerden.

10.Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla Boğa Güreşi Alanı
Sevilla Boğa Güreşi Alanı

Sevilla’da görülecek en önemli turistik noktalar arasında olan ”Sevilla Boğa Güreşi Alanı” İspanya’nın en eskisi olarak bilinmektedir.

Nisan Fuarı’nda gerçekleşen boğa güreşlerinin mekanı olarak ün yapmış olan bu tarihi alan, 13 bin kişilik kapasitesiyle oldukça büyük.

Nisan Fuarı’nda buraya gidip boğa güreşlerini izlemek her ne kadar popüler olsa da, arena boşken de burayı görmek oldukça güzel. Yani illa gösterilere katılmadan da alanı görebiliyorsunuz.

Boğa güreşinin içinde, geleneksel matador kostümleri koleksiyonunun yanı sıra, boğa güreşi sanatıyla ilgili fotoğraf ve tabloların bulunduğu bir müze bulunmaktadır. Matadorların dövüşten önce dua ettiği Boğa Güreşçileri Şapeli de görülmeye değer.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

POPÜLER YAZILAR

Eminönü’nde Gezilecek Yerler | Haritalı Gezi Rotası

Kimine göre İstanbul'un ta kendisi kimine göreyse sadece kalabalık. Surların içinde, İstanbul'un tarihi çekirdeği içerisinde yer alan Eminönü, her daim şehrin gözbebeği olmuş, tarihi...

Milano’da Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Nasıl Venedik romantizm havasıyla, Roma antik yapılarıyla, Amalfi kıyılarıyla, Floransa ise müzeleriyle seviliyorsa, Milano da alışveriş merkezleriyle seviliyor. Milano'nun hemen her köşesinde ultra lüks...

Korfu Adası Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler, Konaklama, Ulaşım

İyonya Adası'nın en büyük ikinci adası olan Korfu Adası (Corfu), Bizanslılardan Venediklilere, Fransızlardan İngilizlere son 1000 yıldır birçok medeniyetin gelip gittiği ve geride bıraktığı...

Bremen’de Gezilecek Yerler | Görülecek En Popüler 20 Yer

Bremen, Almanya'nın en büyük deniz limanlarından ve deniz ticaret merkezlerinden biri olarak biliniyor olsa da, birbirinden güzel tarihi ve turistik cazibe merkezleriyle de eşsiz...
error: Content is protected !!