Ana SayfaİspanyaCordoba Gezi RehberiCordoba'da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Cordoba’da Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Bir zamanlar Avrupa’nın en büyük başkenti olan “Cordoba”, diğer Endülüs şehirlerine nazaran biraz daha sakin bir atmosfere sahip olsa da, İspanya’nın en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Diğer popüler Endülüs şehirlerine yakın ve kolay ulaşılabilir konumuyla dikkat çeken bu tarihi şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ‘La Mezquita’ (Kurtuba Camii) ile öne çıkıyor. Sırf bu tarihi yapıyı görmek için bile ziyaret edebileceğiniz Cordoba’da, daha çok sayıda gezilecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerini de bulabiliyorsunuz.

Endülüs Emevi Devleti’nin başkenti olan Cordoba, Kahire ve Bağdat ile beraber döneminin en önemli üç mabedinden biri. ‘Felsefeciler Şehri’ olarak da anılan Cordoba’da İslam kültürü, Musevi ve eski Roma’nın izleri farklı bir kültür mozaiğini oluşturuyor. Cordoba’da gezilecek yerler ise daha çok dini yapılar ve saraylardan oluşuyor olsa da, ilginizi çekebilecek diğer cazibe merkezlerini ve yapılacak şeyleri de şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz…

2 Günde Cordoba’da Yapılacak En Güzel Şeyler

Cordoba, 2 günlük bir gezi ile rahatlıkla keşfedebilebiliyor. Temponuza ve zevkinize göre bir turistik rota oluşturabileceğiniz gibi, aşağıdaki 2 günlük haritalı gezi rotasını da takip edebilirsiniz.

Cordoba, günübirlik gezilecek kolay bir şehir değil, ancak şehirde sadece 1 gününüz varsa, birinci gün listesinde yer alan 10 çekim merkezini gördüğünüzden de emin olun. Ayrıca 2 günden fazla bu şehirde konaklamanızı tavsiye etmeyiz. Şehirde daha fazla zamanınız varsa tren ve otobüsler ile rahatlıkla gidebileceğiniz Sevilla ve Malaga’ya ya da Cordoba çevresinde görülecek turistik yerlere göz atabilirsiniz.

1.GÜN

Cordoba gezilecek yerler haritası
1. Gün Gezi Rotası – Google Maps‘te açmak için tıklayın
 • Kurtuba Camii / Katedral (Mezquita-Catedral de Cordoba)
 • Patio De Los Naranjos (Portakal Verandası)
 • Calleja de las Flores Caddesi
 • Cordoba Arkeoloji Müzesi (Museo Arqueológico de Córdoba)
 • Hammam
 • Julio Romero de Torres Müzesi
 • Plaza de la Corredera
 • Templo Romano
 • Palacio de Viana
 • San Lorenzo Kilisesi

2.GÜN

Cordoba Gezilecek Yerler Haritası
2. Gün gezi haritası
 • Judería de Cordoba (Yahudi Mahallesi)
 • Cordoba Sinagogu
 • Roma Köprüsü
 • Calahorra Kulesi
 • Alcázar de los Reyes Cristianos
 • Patios Cordobeses
 • Cordoba Kraliyet Botanik Bahçesi
 • Medinetü’l-Zehra Sarayı

Cordoba’da Nerede Kalınır ?

Cordoba da gezilecek yerler haritası
Cordoba’da gezilecek yerler haritasıGoogle Maps‘te görmek için tıklayın

Cordoba’da gezip görülecek yukarıdaki cazibe merkezlerine göre konaklayabileceğiniz en ideal ve en popüler bölge Juderia bölgesi ve tarihi şehir merkezidir.

Tarihi şehir merkezi ; Cordoba’nın kalbinin attığı yer olarak bilinir. Yukarıdaki haritaya göz atacak olursanız şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümünün bu bölgede bulunduğunu görebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki en fazla otel, hostel ve dairelerde burada bulunuyor. Bu yüzden ilk olarak bu merkez bölgesine göz atabilirsiniz. Tarihi şehir merkezinde otel önerisi olarak ; 4 yıldızlı lüks H10 Palacio Colomera‘ya veya biraz daha ekonomik 3 yıldızlı NH Córdoba Califa adlı otele göz atabilirsiniz.

Juderia ; Cordoba’nın Yahudi bölgesi olan Juderia, teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor olsa da, biraz daha ekonomik konaklama birimleriyle tercih edilen tamamen farklı bir bölge. Bu bölge hem şehirdeki önemli turistik noktalara yakın hem de konaklama konusunda çok fazla seçeneğe sahip. Juderia’da otel tavsiyesi olarak da ; 4 yıldızlı Las Casas de la Judería de Córdoba veya 3 yıldızlı Eurostars Maimonides adlı otele göz atabilirsiniz.

Ayrıca, daha detaylı bir konaklama rehberi için Cordoba’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz. Cordoba’da gezilecek yerler listesine en yakın konaklama birimlerini de yine bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cordoba’da Gezilecek Yerler

Cordoba’da görülmesi gereken cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, tarihi şehir merkezi sınırlarında yer alıyor. Şehirdeki hemen her turistik yere de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden gezinize tarihi merkezden – Kurtuba Camii’nden başlamanızı tavsiye ederim.

1.Kurtuba Camii

Kurtuba Camii – kaynak ; flickr / herrbert-frank

Cordoba’nın en ünlü tarihi yapısı olan Kurtuba Camii / Katedrali, Arapça’da mescit anlamına gelen ‘Mezquita’ olarak biliniyor. I. Abdurrahman tarafından 785 yılında inşa edilen camii, düzenli olarak eklemeler yapılarak büyümüş ve 1236 yılına kadar bir camii olarak kullanılmış. Şehrin 1236 yılında Kastilya Krallığı’na geçmesinin ardından bir kiliseye çevrilmiş olan yapıya ‘Cordoba Katedrali’ adı verilmiş.

İspanya’daki en önemli İslami yapılardan biri olarak kabul edilen Kurtuba Camii’nin asıl adı Kurtuba Ulu Camii. Günümüzde bu yapı bir kilise olarak ibadete açık, ancak birçok turist tarafından bu tarihi yapı hâlâ camii/katedral olarak biliniyor. Hatta yapı bir nevi iki dine ait gibi duruyor. Yani yapının bir bölümünde mihrap ve minberi de görebiliyorsunuz.

Şehrin en önemli yapısı olan Kurtuba Camii, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehirdeki birkaç yerden biri.

 • Kurtuba Camii’ni 11€ giriş ücretine haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

2.Patio De Los Naranjos

Patio De Los Naranjos – kaynak ; flickr / -Jvl-

Portakal Verandası veya portakal ağaçları avlusu olarak da bilinen Patio De Los Naranjos, eskiden Kurtuba Camii’nin abdest alınan yeriymiş. Camii kiliseye dönüştürüldükten sonra, burası da bir abdesthaneden katedralin ön avlusuna çevrilmiş.

Kurtuba Camii kompleksi içerisinde yer alıyor olsa da, tamamen farklı bir yermiş hissi veren bu avlu, Avrupa’nın en eski bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde bu kapalı avluda 18. yüzyılın sonlarına doğru sıra halinde dikilmiş 98 portakal ağacı bulunuyor, zaten avlu ismini de buradaki portakal ağaçlarından alıyor.

 • Burayı camiden ayrı bir şekilde ücretsiz olarak görebiliyorsunuz.

3.Calleja de las Flores (Çiçekler Caddesi)

Cordoba Gezi Rehberi
Calleja de las Flores (Çiçekler Caddesi) – kaynak ; flickr.com

Cordoba’nın belki de en renkli caddelerinden biri olan Calleja de Las Flores, Eski Yahudi Mahallesi’nin kalbinin attığı yerde bulunuyor. Merkezi ve kolay ulaşılabilir konumu sayesinde şehrin popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olmaya devam eden bu caddenin en önemli özelliği ise, Cordoba’nın en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olması.

Çiçekler Caddesi olarak da bilinen bu cadde, günümüzde turistlere hitap eden dükkanlarla dolu. Bu caddeyi, Kurtuba Camii ziyaretinizden hemen sonra ziyaret edin, eğer Cordoba’da 2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, bu caddenin bulunduğu Eski Yahudi Mahallesi’ni (Juderia) de keşfetmeyi düşünebilirsiniz.

4.Cordoba Arkeoloji Müzesi

Kurtuba Gezi Rehberi
Cordoba Arkeoloji Müzesi – kaynak ; flickr / trevor_huxham

1965 yılından bu yana, Páez de Castillejo ailesinin eski Rönesans tarzı sarayı, İspanya’nın en etkileyici arkeoloji müzelerinden biri olan Cordoba Arkeoloji Müzesi‘ni barındırıyor. Müzenin en önemli amacı, tarih öncesi çağlardan Al-Andalus olarak bilinen Arap yönetimi dönemine kadar Cordoba ve eyalette bulunan arkeolojik kalıntıları korumak, araştırmak ve sergilemek.

8 oda ve 3 avluda farklı dönemlerden ve mimari tarzlardan çok çeşitli eserlerin sergilendiği müze, geçmişin Cordoba’sını keşfetmek için en ideal yer.

2011’de mevcut binaya bitişik yeni bir bina açılmış. Çağdaş bir mimari tasarımdaki bu genişleme, Jerónimo Páez’in Rönesans Sarayı’nı mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Yeni bina, Cordoba Arkeoloji Müzesi’nin günümüz toplumunda hak ettiği yeri işgal etmesine yardımcı olacak artan alan ve hizmet talebini karşılayan modern, çekici ve işlevsel müze alanları sunuyor.

 • Giriş ücreti ; Avrupa vatandaşları için ücretsiz, diğer vatandaşlar için 1,50€

5.Hammam (Hammam Al Andalus)

Kurtuba da Gezilecek Yerler
Hammam Al Andalus – kaynak ; flickr / elliott_brown

Şehirdeki en önemli ve en eski yapılardan biri olan Hammam Al Andalus, orijinal olmamasına rağmen turistler arasında bir hayli ilgi görüyor.

2001 yılından günümüze hizmet veren hamam, bizdeki hamamlara benziyor. Gün sonunda dinlenmek ve rahatlamak için gidilecek yerlerden.

6.Julio Romero de Torres Müzesi

Julio Romero de Torres Müzesi – kaynak ; flickr / palacio de orive

Ünlü ressam Julio Romero de Torres’in en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan Julio Romero de Torres Müzesi, Cordoba Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yapan eski la Caridad Hastanesi’nin binasında yer alıyor. Hazır gelmişken Cordoba Güzel Sanatlar Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar mükemmel bir İspanyol resim koleksiyonuna sahip olan müze de, Cordoba’da gezilecek yerler listesinde yer alması gereken önemli cazibe merkezlerinden biri.

7.Corredera Meydanı

Cordoba da gezilecek yerler
Corredera Meydanı – kaynak ; flickr / Laura Tomàs Avellana

Cordoba’nın en hareketli ve en canlı yerlerinden biri olan Corredera Meydanı, birbirinden güzel tarihi binalarla çevrili. Tarihi 17. yüzyılın sonuna kadar uzanan bu meydan, yıllar boyunca birçok farklı amaç için kullanılmış. Cordoba Belediye Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde ve şehirdeki hemen her turistik noktadan yürüyerek rahatlıkla gidilebilecek bir konumda bulunuyor.

Orta Çağ boyunca meydan, Engizisyon infazlarının yapıldığı yer ve bir hapishane olarak kullanılmış. 17. yüzyılda mimar Antonio Ramos tarafından tamamen değiştirilene kadar bir boğa güreşi arenası olarak kullanılmış olan meydan, bu tarihten sonra günümüzdeki görkemli halini almış. Bugün Cordoba’daki birçok festivalin merkezi olan Corredera Meydanı, çok sayıda cafe, restoran ve bara ev sahipliği yapıyor.

Kastilya meydanlarının karakteristik özelliği olan dikdörtgen şekil ve kemerli revaklar, meydanı Endülüs’te türünün tek örneği yapıyor.

8.Templo Romano

MS 1. yüzyılda inşa edilen Cordoba Roma Tapınağı, şehrin tarihinin bir parçası olarak kabul edilir ve Cordoba’nın Roma dönemindeki önemini yansıtır. Günümüzde bu tapınağın sadece kalıntıları kalmış olsa da, yine de görülmesi gereken çekim merkezlerinden biri diyebilirim.

Altı ana sütun ve iki yan sütundan oluşan büyük bir yapı olan Cordoba Roma Tapınağı’nın kalıntıları ise 1950 yılında yapılan genişletme çalışmaları sırasında keşfedilmiş.

Yerdeki sütun başlıkları, şaftlar ve tapınağın diğer orijinal unsurları mermerden yapılmış. Kazılarda bulunan diğer kalıntılar, Cordoba Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Günümüzde bu tapınağın kalıntılarının bulunduğu yere girilmesi yasak, ancak uzaktan sütunları görmek için bile uğrayabilirsiniz.

9.Palacio de Viana

Palacio de Viana, dekoratif çeşmeleri ve yemyeşil peyzajıyla Endülüs tarzında tasarlanmış 12 avlusu ile tanınan aristokrat bir saray. Daha çok mimari yapısı ve avlularıyla dikkat çeken saray, ayrıca antika mobilya koleksiyonun sergilendiği bölümüyle de ilgi görüyor.

14. yüzyıldan kalma saray, 1980 yılında bir müze ve kültür merkezi olarak açılmış, o günden günümüze de Cordoba’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

10.San Lorenzo Kilisesi

San Lorenzo Kilisesi – kaynak ; flickr / Marco Chiesa

Yine camiden dönüştürülen kiliselerden biri olan San Lorenzo Kilisesi, 13. yüzyıldan kalma Orta Çağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı adı taşıyan semtte, Palacio de Viana’ya oldukça yakın bir konumda bulunan kiliseye şehrin birçok yerinden yürüyerek gidebilirsiniz.

Kilisenin en özgün özelliği ana girişin önünde, kulenin solunda üç kemerli, ortasında etkileyici bir gül pencere bulunan revaktır. Eski bir caminin üzerine inşa edilmiş olan kilisenin içerisindeki bu camiye ait kalıntıları günümüzde de görebiliyorsunuz. Ayrıca sunak çevresinde birçok İtalyan-gotik resimleri de bulunuyor.

11.Juderia de Cordoba (Eski Yahudi Mahallesi)

Eski Yahudi Mahallesi – kaynak ; flickr / francisco_anzola

Eski Yahudi Mahallesi, Cordoba’nın en çok ziyaret edilen çekim merkezlerinden biri. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz Calleja de Las Flores caddesine ev sahipliği yapan bu bölge, çok sayıda restoranı, cafesi, barı ve otelleriyle şehrin en dikkat çeken kısmını oluşturuyor.

Yüzyıllardır İbrani, Müslüman ve Endülüs kültürünün odak noktası olan ve şehrin tarihini yansıtan bu mahalle Cordoba’da kaybolarak gezilecek en güzel yerler arasında. Dar ve labirent tarzı sokaklarıyla eşsiz bir kültür deneyimi sunan mahalle, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Sebebi ise mahallenin birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor olması.

Alışveriş ve hediyelik eşya için de en popüler duraklardan olan Eski Yahudi Mahallesi’nde belli başlı görülecek yerler ise ;

Sinagog ; İspanya’da kalan dört tarihi sinagogdan biri. Mimarisi İslam sanatından güçlü bir şekilde etkilense de duvarları İbranice yazıtlarla dolu.

San Bartolomé Mudejar Şapeli: Gotik-Mudejar tarzını yansıtan Felsefe ve Edebiyat Fakültesi’ne bağlı küçük bir şapel.

Belediye Çarşısı: Cordoba’da en çok ziyaret edilen halka açık Cordovan avlularından biri. Özenli dekorasyonu, seramik ve deri ile çalışan yerel zanaatkârların atölyeleri sayesinde geleneksel dokusunu şehirde koruyan ender yerlerden.

Plaza de Maimónedes: Sinagogdan birkaç metre uzaklıkta, bir zamanlar Yahudi mahallesinin sakinleri için buluşma yeri olan ve bugün Cordoba Boğa Güreşi Müzesi’ne ev sahipliği yapan bir meydan.

Calleja del Pañuelo ; Cordoba’nın en dar caddelerinden biri. Şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden olduğu için görülmeye değer.

Casa Andalusí: Bu 12. yüzyıl binası, Al-Andalus’un yaşam tarzını ve konut modelini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. İçeride eski sikke koleksiyonunu ve Kağıt Müzesi’ni görebilirsiniz.

12.Cordoba Sinagogu

Cordoba da gezilecek yerler
Cordoba Sinagogu – kaynak ; flickr / Richard Mortel

Cordoba’nın Yahudi Mahallesi’nin kalbinde yer alan Cordoba Sinagogu, ülkedeki en iyi korunmuş Orta Çağ sinagoglarından biri. 1315 yılında inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, Yahudiler şehirden çıkarılana kadar kullanılmış. Mudejar tarzı bitki motifleriyle süslenmiş ana salon bu yapı içerisindeki en dikkat çeken yer.

Yahudiler’in 1492 yılında şehirden çıkarılmasıyla Cordoba Sinagogu, çok farklı amaçlar için kullanılmış ve 19. yüzyılın sonunda ulusal anıt ilan edilerek bugüne kadar korunmuş.

13.Roma Köprüsü (Puente Romano)

Cordoba Gezi rehberi
Roma Köprüsü (Puente Romano) – kaynak ; flickr / Herbert Frank

Cordoba’nın en güzel kartpostallık fotoğraflarını çekebileceğiniz yerlerden biri olan Roma Köprüsü, şehrin en muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Game of Thrones’un 5. bölümünün çekimlerinde bile kullanılmış olan köprü, şehirdeki en eski yapılardan biri. Köprünün tarihi 1. yüzyıla kadar uzanıyor, ancak bugünkü yapı tamamen Orta Çağ’dan kalma.

Özellikle gün batımı saatlerinde kalabalıklaşan köprü üzerinden ve çevresinden Cordoba’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz.

Guadalquivir nehri üzerinde uzanan köprü 250 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğinde. Köprünün ortasında Cordoba’nın koruyucusu San Rafael’in bir heykeli bulunuyor. Tarihi boyunca birçok kez restore edilmiş ve yeniden yapılmış olan Roma Köprüsü’nden günümüze sadece 14. ve 15. kemerler orijinal olarak gelebilmiş.

Son olarak 2006 yılında restore edilen köprü bugün Cordoba’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında.

14.Calahorra Kulesi

Kurtuba - Cordoba Gezi Rehberi
Calahorra Kulesi – kaynak ; flickr / tony_fernandez

Roma Köprüsü’nün güney girişini koruyan bu görkemli kule, 13. yüzyılın başlarında Almohad Halifeliği zamanından kalma.

14. yüzyılda Kastilya Kralı II. Henry döneminde takviyeler yapıldıktan sonra günümüzdeki halini alan kule, Cordoba’nın en popüler çekim merkezlerinden. İlk olarak bir savunma kulesi olarak inşa edilmiş olmasına rağmen, daha sonraki yüzyıllarda birçok farklı amaç için kullanılmış.

Günümüzde bu kule, Cordoba’nın en bilgilendirici müzelerinden birine ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor.

1700’lü yıllarda bir hapishane ve kapsamlı bir salgının kurbanları için bir karantina merkezi olarak hizmet vermiş. Günümüzde ise Orta Çağ Mağribi İspanya olarak bilinen Endülüs’ün Yaşayan Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Üç kata ve dokuz odaya yayılan kalıcı koleksiyon, Avrupa’nın en büyük şehri olduğu 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar Cordoba’nın olağanüstü çoğulculuğunu ve gelişmişliğini inceliyor. Paneller ve görsel-işitsel sunumlar, Orta Çağ Cordoba’da yan yana var olan üç dini (Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam) ve aynı zamanda felsefe, teknoloji ve tıp alanında en önde gelen şahsiyetler tarafından gerçekleştirilen öncü çalışmaları araştırıyor.

Müzeye giriş ücreti ise sadece 5€.

15.Alcázar de los Reyes Cristianos

Alcázar de los Reyes Cristianos – kaynak ; flickr / Herbert-Frank

13. ve 14. yüzyıllarda bir Mağribi selefinin kalıntıları üzerine Kastilya yönetimi altında inşa edilen Alcázar de los Reyes Cristianos, Katolik hükümdarları Fernando ve Isabel’in 1486’da Columbus’la ilk tanıştığı yer olması bakımından tarihsel bir öneme sahip. Saraydaki en önemli bölümlerden biri ise, 1950’lerde Corredera Meydanı’ndan çıkarılan bazı olağanüstü Roma mozaiklerini sergilendiği salondur.

Bu eski Halife Sarayı, şehir 1236’da Katolik Kralı III. Fernando tarafından fethedilene kadar Mağribi hükümdarlarına ev sahipliği yapıyormuş. Kalenin eski savunma duvarlarından ve kulelerinden bazıları Mağribi dönemine kadar uzanıyor, ancak Engizisyon Kulesi de dahil olmak üzere çoğu yer Hristiyan Hükümdarlar’ın kaleyi geliştirmesinden sonra inşa edilmiş.

Endülüs mimarisinin tipik bir örneği olan Alcázar, egzotik çiçekler, ağaçlar ve aromatik bitkilerle dolu avluların etrafındaki çeşitli salonlardan oluşuyor. Saray, eşyaların keşfedildiği Mozaikler Salonu‘ndaki ince Roma mozaiklerini içeren bir antika koleksiyonu da içerir. Ayrıca Alcázar arazisindeki antik duvarların içinde süs havuzları, çitler ve dekoratif çeşmeler içeren güzel Arap tarzı bahçeler de var.

16.Patios Cordobeses

Patios Cordobeses – kaynak ; flickr / Abariltur

Her yıl mayıs ayında yapılan bir çiçek festivali olan Patios sayesinde Cordoba, çok daha yoğun bir turiste ev sahipliği yapar. Mayıs aylarında Cordoba’da konaklama ciddi anlamda pahalı olabiliyor olsa da, gezinizi mayıs ayına denk getirecek olursanız çok daha eşsiz bir Cordoba gezisi yapabilirsiniz.

Bu popüler festival, en güzel avlu ödülü için Cordoba sakinleri arasında bir yarışmadır. Bu prestijli ödül, saksı bitkileri ve rengarenk çiçeklerin en etkileyici görüntüsüne sahip verandaya verilir. Canlı çiçeklerle dolu muhteşem verandalara bir göz atmak için, Alcázar ve San Basilio Kilisesi arasındaki Alcázar Viejo semtinde dolaşın. Burada festival dışında da birbirinden güzel süslenmiş avluları görebilirsiniz.

17.Cordoba Kraliyet Botanik Bahçesi

Cordoba da gezilecek yerler blog
Botanik Bahçesi – kaynak ; flickr / automociona

Şehrin en yeşil alanı ve en güzel kokan yerlerinden biri olan Cordoba Kraliyet Botanik Bahçesi, 1987 yılında açılmış. Önceliği eğitim ve bilimsel kullanım için olsa da günümüzde halka açık bir bahçe olarak hizmet veriyor.

Sistematik Koleksiyon, filogenetik özelliklerine göre sıralanan bitkilerden oluşan dikdörtgenlere ayrılmış bir alanda yer alıyor. Düşük biberiye çitleri ve Akdeniz çitlembiklerinin ağırlıklı olduğu, yalnızca otokton İspanyol türleri içerir.

Ziraat Okulu olarak bilinen bölgede, aromatik ve şifalı otlar, meyve ağaçları ve sebzeler gibi insana faydalı bitkiler koleksiyonları yer alıyor. Merkez meydanın yakınında, Kanarya Adaları, Balear Adaları ve Endülüs’e özgü türlerin bir koleksiyonuyla üç bölüme ayrılmış bir sera var. Uzun caddenin sonunda ise “Arboretum” bulunuyor. Fizyognomik özelliklerine göre sıralanan çok sayıda ağaç ve çalıdan oluşan doğal bir yerleşime sahip. Bunun yanında alanda bir de gül bahçesi bulunuyor.

Molino de la Alegría adı verilen bölüm ise, 15.000 bitki fosilinden bazılarını içeren bir paleobotanik müzesidir.

18.Medinetü’l-Zehra Sarayı

Medinetü’l-Zehra Sarayı – kaynak ; flickr / Jocelyn Erskine-Kellie

Cordoba şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Medinetü’z Zehra Sarayı, yaklaşık 1000 yıllık tarihiyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Medina Azahara olarak da bilinen saray, mimarisiyle de görenleri büyülüyor. Endülüs Emevi Devleti Hükümdarı III. Abdurrahman tarafından 935 yılında yaptırılan sarayın inşasında 10 binden fazla işçinin çalıştığı biliniyor.

Bir kır sarayı olarak inşa edilmiş ve bir tepede yer alan Medinetü’l Zehra Sarayı, devasa büyüklüğü ve surlarla çevrili olmasından dolayı ‘şehir saray’ olarak da anılıyor.

Saray, halifeliğin yeni karargahı ve Halifenin ikametgahı olarak tasarlanmış. Ancak sadece bir saray değil, içinde yeni Devletin sivil ve askeri yönetiminin yürütüldüğü karmaşık bir kentsel organizasyona sahip gerçek bir şehirmiş.

Günümüzde göreceğiniz yer sadece sarayın kalıntıları, ancak yine de görülmeye değer.

 • Saraya giriş ücreti 1.5€.
 • Saraya toplu taşıma araçları, taksiler veya turlar ile gidebiliyorsunuz. Günde 3-4 kez hareket eden otobüslerle 9€ ücrete Medinetü’l Zehra Sarayı’na gidebilirsiniz.

19.San Bartolome Şapeli

San Bartolome Şapeli / Kaynak ; flickr / Jaime Perez

Gotik-Mudejar tarzıyla dikkat çeken San Bartolome Şapeli, Yahudi Mahallesi’ndeki en ilgi gören tarihi yapılardan biri.

Güzel Sanatlar Fakültesi içerisinde yer alan, 14. yüzyılda inşa edilen şapel, toprak çinilerle süslenmiş duvarları için bile ziyaret edilmeye değer. Dış cephe çok süslü olmasa da, iç yapı çok daha gösterişli ve süslü bir mimariye sahip.

20.Plaza de las Tendillas

Plaza de las Tendillas, Cordoba’da gezilecek yerler listesindeki birçok cazibe merkezine yakınlığı ve konumuyla ilgi görüyor. Meydan çevresindeki binaların cepheleri de görülmeye değer bir mimariye sahip.

Meydan yakınlarında Cordoba’nın en ünlü ve en çok tercih edilen cafe ve restoranlarından bazılarını da bulabilirsiniz. Ayrıca bu meydan, hem turistler hem de yerel halk arasında bir buluşma yeridir.

Cordoba’da Kaç Gün Kalmalı ?

Kaynak ; flickr / tony fernandez

Cordoba için 2 günlük bir süre yeterli olacaktır. Daha fazla zamanınız kalırsa 7€ gibi düşük bir ücrete tren bileti alarak Sevilla‘ya veya Malagaya gidebilirsiniz.

Cordoba’ya Ne Zaman Gidilir ?

Cordoba Gezi Rehberi BLog

Cordoba’yı ziyaret için en ideal zaman Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim aylarıdır. Tabii temmuz ve ağustos aylarında da bu şehir ziyaret edilebilir, ancak bu yoğun sezonda şehir hem aşırı sıcak hem de yoğun oluyor. Bu yüzden sezonun yavaş yavaş kapandığı Eylül ve Ekim ayları arasında ya da sezonun yeni yeni başladığı Mayıs-Haziran aylarında Cordoba’yı ziyaret edebilirsiniz.

Mayıs ayında Cordoba’da festivaller başlar ve haziran sonuna kadar devam eder. Ayrıca otel fiyatları bu aylarda temmuz ve ağustos aylarına nazaran biraz daha uygun olur.

Cordoba’da Yeme İçme

Kaynak ; flickr / herbert Frank

Cordoba’da geleneksel İspanyol yemeklerini bulabileceğiniz birbirinden ünlü mekanlardan bahsetmek mümkün. Bu mekanların büyük bir bölümü Old Town olarak bilinen eski şehir bölgesinde yer alır. Tabii eski şehir bölgesinin yanı sıra, Juderia (Eski Yahudi Mahallesi) bölgesinde de çok sayıda tapas barları ve restoranları bulabilirsiniz.

Ayrıca, Cordoba’da gezilecek yerler arasında popüler cazibe merkezlerinden biri olan Corredera Meydanı, Cordoba’da yeme içme için tercih edilebilecek en ideal ve en popüler yerlerden biri.

Cordoba’da mutlaka denenmesi gereken popüler lezzetlerden bazıları ise ;

Salmorejo

Domates ve ekmeklerden oluşan bir püre. Domates, ekmek, yağ ve sarımsaktan yapılır. Normalde, domatesler derili hale getirilir ve daha sonra diğer bileşenlerle saflaştırılır. Cordoba’ya özgü yiyeceklerden biri olsa da, Endülüs şehirlerinin birçoğunda da popülerdir.

Berenjenas con miel

Berenjenas con miel – kaynak ; flickr / alpha

Çıtır çıtır kızarmış patlıcanın üzerine bal gezdirilerek hazırlanan Berenjenas con miel de, Cordoba’ya özgü lezzetlerden biri. Turistlerin en popüler yemeklerinden biri olmasının yanında uygun fiyatıyla da öne çıkıyor.

Cordoba’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Foto kaynak ; flickr / damien ramos

Cordoba, tarihi ve turistik çekim merkezlerinin yanı sıra, yeme içme ve kültürüyle öne çıkan şehirlerden biri. Bunun yanında Cordoba, alışveriş konusunda da birçok imkana sahip. Cordoba, bir Madrid olmasa da, bu şehirde de çok sayıda AVM, alışveriş caddeleri ve dünyaca ünlü markalara ait mağazaları bulabilirsiniz.

Şehirdeki alışveriş spotlarının büyük bir bölümü Cordoba’da gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezi olan Kurtuba Camii yakınlarında toplanıyor. Şehirdeki öne çıkan alışveriş merkezleri ise ;

 • La Sierra Alışveriş Merkezi
 • Zoco Alışveriş Merkezi
 • El Arcángel Alışveriş Merkezi
 • Zahira Alışveriş MerkeziBooking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR