Paris Zafer Takı Hakkında Bilgiler & Tarihi, Mimarisi, Ulaşım

Paris'in en ünlü tarihi yapılarından biri olan Zafer Takı (Arc de Triomphe), hem mimarisi ve heykelleri hem de sunduğu eşsiz manzarasıyla uzun zamandır Paris'in en popüler turistik gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Zafer takı hakkında bilgileri, giriş ücretini ve takının tarihçesini yazının devamında bulabilirsiniz.

Fransa’nın başkenti ve en romantik şehri Paris, saray, müze ve kiliselerinin yanı sıra birbirinden ilgi çekici ve görkemli anıtlarıyla da eşsiz bir tarih deneyimi sunuyor. Şanzelize Caddesi’nin batı ucunda tüm ihtişamıyla duran Zafer Takı, uzun yıllardır Paris’in en önemli sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Daha çok sunduğu eşsiz manzarası ile turistlerin ilgisini çeken anıt, tarihi ve hikayesiyle de dikkat çekiyor. İmparator I. Napolyon tarafından 1806’da Fransa’nın askeri gücünü anmak için dikilen 49 metre yüksekliğindeki bu süslü kemer, Paris gezilecek yerler listesindeki en önemli simge yapılardan biri.

Zafer Takı Tarihi

Zafer Takı Meçhul Asker Mezarı – Kaynak ; gadgetdude / Wikimedia Commons

Zafer Anıtı olarak da bilinen bu kemerin inşasına I. Napolyon’un Austerlitz Savaşı’ndaki (1805) büyük zaferinden sonra, 1806’da Napolyon’un doğum günü olan 15 Ağustos’ta başlanmış. Tamamlanması tam 30 yıl sürmüş ve 1836 yılında da açılmış. Ancak I. Napolyon 1821’de hayatını kaybettiğinden dolayı, kemerin açılışını görememiş.

Eser, mimar ve tasarımcı Jean Chalgrin’in 1811’de ölmesinden sonra Louis-Robert Goust (Chalgrin’in eski öğrencisi) tarafından devralınmış. Ne yazık ki inşaat, imparatorluk yenilgisi ve işgalinden sonra Nisan 1814’te durdurulmuş.

Birkaç yıl sonra inşasına yeniden başlanan anıtın temel yapısı 1831’de tamamlandı ve anıt 29 Temmuz 1836 tarihinde, Kral Louis-Philippe döneminde açıldı.

1840: Napolyon I’in külleri Arc de Triomphe’a transfer edilmiş.

1885: Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun cenazesi kemer altında yapılmış.

1920: Meçhul Askerin Mezarı, Birinci Dünya Savaşı’nın kapanışından sadece iki yıl sonra ve Ateşkes Günü vesilesiyle Londra’da açılan benzer bir anıtla birlikte, kemer altında açılır. Ebedi alev ilk kez 11 Kasım 1923’te yakılır ve her akşam mezarın üzerinde nöbet tutulur. O günden günümüze alev her akşam saatlerinde yanmaya devam ediyor.

Zafer Takı Hakkında Bilgi

Zafer Takı Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/jorge-lascar

Takı, bulunduğu konum itibariyle dikkat çekiyor. Bu anıtın bulunduğu yer, Paris’te toplamda 12 yolun kesiştiği bir meydan olan ‘Place Charles de Gaulle’de bulunuyor.

I. Napolyon’un Austerlitz Savaşı’ndaki (1805) büyük zaferinden sonra dikilen anıt, Jean-François-Thérèse Chalgrin tarafından tasarlanmış. Chalgrin’in tasarımı Neoklasiktir ve kısmen Roma Forumu’ndaki Titus Kemeri’nden esinlenmiş. Devrimin ve birinci İmparatorluğun askeri zaferlerini kutlayan dekoratif yüksek rölyefli heykeller, kemerin dört kaidesinin cephelerinde François Rude, Jean-Pierre Cortot ve Antoine Etex tarafından yapılmış.

Bu heykellerin en ünlüsü, Rude’un 1792 yılında tasarladığı Departure of the Volunteers adlı grubudur (halk arasında La Marseillaise olarak anılır). Diğer yüzeyler yüzlerce general ve savaşın isimleriyle süslenmiş.

284 basamak çıkarak anıtın gözlem yerine ulaşabilirsiniz. Buradan hem Eyfel Kulesi‘nin hem de Paris’in muhteşem manzarasını seyredebiliyorsunuz. Zafer Takısı’nda asansör de bulunuyor. Ancak asansör sizi anıtın yarısına kadar çıkarıyor. Buradan gözlem yerine çıkmak için basamakları kullanmanız gerekiyor.

Takının seyir terasından görebileceğiniz eşsiz şehir manzarası – Kaynak ; flickr.com/joe-price

Özellikle gün batımı ve akşam saatlerinde muhteşem bir şehir manzarası sunan bu gözlem yeri oldukça kalabalık oluyor. Gün batımına yakın saatlerde gözlem yerinde doğru düzgün bir fotoğraf çekmek de pek mümkün olmuyor. Bu yüzden ya sabahın erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde 18:30’dan sonra anıtı ziyaret edin. Bu saatlerde biraz daha sakin bir gezi yapabiliyorsunuz.

Gözlem güvertesinin bir katı, kemerin tarihi üzerine interaktif sergilerin bulunduğu küçük bir müze olarak hizmet veriyor. Kemerin altında, 1921’de eklenen Fransa’nın Meçhul Asker Mezarı da yer alır. Burada ilk kez 1923’te yakılan bir anma alevi her akşam yeniden yakılır. Kemerde, Birinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren 1918 ateşkesinin yıldönümünü kutlayan yıllık bir tören düzenlenir.

Zafer Takı Merdivenleri – Kaynak ; flickr.com/george-estreich

Anıtın duvarlarında ilk Fransız Cumhuriyeti ve Napolyon İmparatorluğu döneminde yapılan 128 savaşın adı ve 558 generalin adı yazılıdır. Altı çizili olanlar savaş alanında ölenleri gösterir.

Zafer Takı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Paris’te toplamda 12 yolun kesiştiği bir meydan olan ‘Place Charles de Gaulle’de bulunan Zafer Takı’ya şehrin birçok noktasından toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla gidebilirsiniz.

Kaynak ; flickr.com/jonathan-grado

Takıya yol üzerinden gidemiyorsunuz. Yani yeraltından takıya ulaşmanız gerekiyor. Takının bulunduğu yer 12 caddeye bağlanan araç trafiğine sahip olduğundan, takıya geçiş yol üzerinden yapılamıyor. Takıya ulaşım için tünellere inmeniz gerekiyor.

Zafer Takı’ya metrolar ile ulaşım için 1, 2 ve 6 nolu hat metrolarını kullanarak Charles de Gaulle-Etoile istasyonuna gelmeniz gerekiyor. Bu istasyondan kısa bir yürüyüş sonrası anıta ulaşabilirsiniz.

Takıya gidebileceğiniz yeraltı tüneli. Metro tüneline girmediğinizden emin olmak için tabelaları takip edin. – Kaynak ; flickr.com/paulo-o

Ayrıca 22, 30, 31, 52, 73 ve 92 nolu otobüslerle de takıya ulaşabilirsiniz.

Zafer Takı Giriş Ücreti

Zafer Takı’nın seyir terasına çıkış ücreti 2022 yılı itibariyle 12€’dur. Bu biletler en ucuz ve en popüler olan biletlerdir.

Bunun dışında rehberli turlarla da takıyı ziyaret edebiliyorsunuz. Toplamda 90 dakika olan bu turların ücreti ise 29€’dur.

Paris Sightseeing Pass veya Paris City Pass adı verilen turist kartları ile takıyı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında 1 Ocak – 31 Mart ve 1 Kasım – 31 Aralık arası her ayın 1. Pazar günü ücretsiz olarak takının seyir terasına çıkabiliyorsunuz. Ayrıca takıya çıkış 18-25 yaş arası AB vatandaşları için de ücretsizdir.

18 yaş altı çocuklar da takıyı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Takı üzerindeki generallerin isimleri – Kaynak ; flickr.com/edwin11

Zafer Takı Ziyaret Saatleri

Takıyı 10:00-23:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Takıya son giriş saati ise 22:15’tir. Bilet satışları da bu saatte biter.

Ayrıca takı, 1 ocak, 8 mayıs, 14 temmuz, 11 kasım ve 25 aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır.

Kaynak ; flickr.com/eerko-vissering

İPUÇLARI;

  • Zafer Takı giriş biletinizi online olarak alabileceğiniz gibi, takının girişinden de alabiliyorsunuz. Online olarak bilet alacak olursanız, 20-30 dakika gibi bilet satın alma kuyruğuna da girmek zorunda kalmazsınız.
  • Takının seyir terasına çıkmak istemiyorsanız, sadece takı üzerindeki kabartmaları ve süslemeleri görmek için giriş ücreti ödemenize gerek yok. Takının bulunduğu yerdeki Meçhul Asker Mezarı dahil olmak üzere birçok yeri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak yukarı çıkmayı planlıyorsanız en azından 12€ ödemeniz gerekiyor.
  • Takının bulunduğu yer, Paris’in kalbinin attığı yerlerden biri olarak biliniyor. Burası dünyaca ünlü alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan, Paris’in en pahalı yerlerinden biri olarak bilinen Şanzelize Caddesi’nin batı ucudur. Buradan şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek gidebilirsiniz (Eyfel Kulesi, takıya sadece 2 km uzaklıkta bulunur).
Takıdan görebileceğiniz şehir manzarası – Kaynak ; flickr.com/heipei
  • Takının gözlem yerine ister 284 basamakla ile isterseniz de asansörlerle çıkabilirsiniz. Ancak asansör ile takının yarısına kadar çıkabiliyorsunuz. Buradan gözlem yerine ulaşmak için 64 basamak daha çıkmanız gerekiyor. Asansör ile çıkmak ile merdivenlerden çıkmak arasında fark yok. Aynı bilet ile asansörü veya merdivenleri kullanabiliyorsunuz.
  • Zafer Takı’yı 18:30’dan sonra ziyaret edin deriz. Bu saatten sonra hem Şanzelize’nin ışıkları açılmış olacak hem de meçhul asker mezarının alevi çok daha güzel bir görüntü sunacak. Ayrıca bu saatten sonra seyir terasından çok daha iyi bir Eyfel Kulesi ve Louvre Müzesi manzarası görebiliyorsunuz.
Meçhul Asker Mezarı – kaynak ; flickr.com/dbolan-vir

Zafer Takı Yakınlarındaki Oteller

Paris’te nerede kalınır ? sorunuza henüz cevap bulamadıysanız, şehirdeki en iyi konuma sahip bir yerde bulunan bu anıt yakınlarındaki otelleri de inceleyebilirsiniz. Takıya çok yakın konumda olan oteller, genel olarak Paris’in en pahalı ve lüks otellerinden oluştuğundan dolayı takıya 10 dakika yürüme mesafesinde olan, biraz daha ekonomik konaklama birimlerine göz atın deriz.

Takıya 10 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ise ;

Elysées Ceramic – 3 yıldız

Elysées Ceramic

Anıtın bulunduğu yere 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak şehirdeki en iyi oteller arasında yer alıyor. Art Nouveau tarzındanki bu otel yakınlarında çok sayıda restoran, cafe ve alışveriş mağazalarını da bulabilirsiniz.

Elysées Union – 3 yıldız

Elysées Union Hotel balkonun manzarası

19. yüzyıldan kalma bir binada hizmet veren bu orta bütçeli otel, geniş aile odaları ile öne çıkıyor. Hem Eyfel’e hem de Zafer Takı’ya yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindeki merkezi konumuyla ilgi görüyor. Paris’in en çok rezervasyon alan orta bütçeli otellerinden biri.

Royal Garden Champs Elysées – 4 yıldız

Royal Garden Champs Elysées

Paris’te biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, Zafer Takısı’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu tesise göz atabilirsiniz. Şık ve modern odalarıyla öne çıkan tesisin aile odaları, havaalanı servisi ve barı da var. Ayrıca Paris’te gezilecek yerler listesindeki diğer cazibe merkezlerine de bu otelden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!