Ana SayfaFransaParis Gezi RehberiParis Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Paris Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Paris Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine geçmeden önce Paris’teki havaalanları hakkında kısaca bilgi verelim.

Öncelikle Paris’te 3 tane havaalanı bulunduğunu unutmayın. Bunlar Charles de Gaulle, Orly ve Beauvais. Charles de Gaulle (CDG), Paris’in ana havaalanı ve diğer havaalanlarına nazaran en kalabalık olanıdır.

Eğer Türkiye’den direkt olarak Paris’e gidiyorsanız ineceğiniz havaalanı çok büyük bir ihtimalle Charles de Gaulle olacak, ancak Orly’e de Türkiye’den giden çok fazla havayolu firması olduğundan dolayı iki havaalanına da inmeniz muhtemel.

Beauvais havaalanı, Ryan Air, Wizzair, Easyjet gibi ucuz havayolu firmalarının tercih ettiği havaalanı. Yani Avrupa’dan Paris’e gitmiyorsanız bu havaalanına inmeniz muhtemel değil.

Paris’e en yakın havaalanı Orly (20km). Charles de Gaulle’de merkeze 25km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden hangi havaalanına daha ucuz uçak bulursanız onu tercih edebilirsiniz, çünkü iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Beauvais Havaalanı’nın merkeze ortalama 85 km uzaklıkta olduğunu bilmenizde de yarar var.

Paris Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi

Paris Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir ? sorusuna 3 havaalanından da cevabı bu yazıda bulabilirsiniz.

Hangi havaalanında inerseniz inin, şehir merkezine ulaşım için taksiler, otobüs, tren, uber ve özel transfer seçeneklerini bulabilirsiniz.

Paris’te nerede konaklayacağınızı ve otelinizin yakınlarındaki istasyonları ve otobüs duraklarını da öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer şehir merkezi sınırları içerisinde konaklayacaksanız, Hem Charles de Gaulle (CDG) hem de Orly havaalanından çok güzel ulaşım seçenekleri bulabilirsiniz.

Charles de Gaulle (CDG) Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Charles de Gaulle Havaalanı şehir merkezinin yaklaşık 25 km kuzeydoğusunda yer alan Paris’in ana havaalanıdır.

Bu havaalanı içerisinde toplamda 3 terminal bulunuyor. Hangi terminale inerseniz inin diğer terminallere gitmek için ücretsiz kullanabileceğiniz trenler bulunuyor. Ancak indiğiniz terminale göre de şehir merkezine ulaşım için farklı yöntemleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

İşte Charles de Gaulle Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım seçenekleri ;

1.RER TRENLERİ

Rer B treni – kaynak ; flickr / Vicuna R.

Charles de Gaulle Havalimanı’ndan (CDG) Paris merkezine giden tren, normalde toplu taşıma araçlarıyla Paris’in kalbine en hızlı ve en güvenilir transfer seçeneğini sunar. En çok tercih edilen ulaşım aracı olduğu gibi, en ideal seçenek olarak bilinir.

Hem terminal 2’de hem de terminal 3’de durağı olan RER B trenleri (Mavi), Paris’in merkezindeki Gare du Nord tren istasyonuna kadar gidiyor.

Eğer terminal 1’e inecek olursanız terminal 3’e giden ücretsiz servis trenine binmeniz gerekiyor (THY ile Paris’e seyahat ediyorsanız, çok büyük bir ihtimalle terminal 1’e varacaksınız, buradan RER tren istasyonuna yürüyebilir veya ücretsiz servis trenlerini kullanabilirsiniz)

 • Çalışma saatleri ; Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris merkeze giden RER B treni her gün 04:50’den 23:50’ye kadar (her 10-15 dakikada bir) çalışır.
 • RER B tren bilet ücreti ; Tek yön 11,40€ (Eğer online olarak biletinizi alacak olursanız artı 1,50€ rezervasyon ücreti ödemeniz gerekir)
 • Yolculuk süresi ; 25-45 dakika (İnmek istediğiniz istasyona göre değişir)
 • Nerede inmeli ? ; Eğer oteliniz şehir merkezi sınırları içerisindeyse ana istasyonlar olan Gare du Nord, Chatelet veya St Michel’de inebilirsiniz (otelinizin hangi istasyona yakın olduğuna göz atmayı unutmayın)

NOT ; RER B tren istasyonlarının hepsi metro hatlarına bağlıdır ve RER biletiniz metrolar için geçerlidir. Gideceğiniz yer Gare du Nord, Châtelet-Les Halles, Saint-Michel Notre-Dame, Lüksemburg, Port-Royal, Denfert-Rochereau ve Cité Universitaire istasyonları değilse, buradan metroya da binebilirsiniz.

2.OTOBÜSLER

Roissybus, Noctilien gece otobüsü ve yerel otobüsler olmak üzere merkeze ulaşım için 3 farklı otobüs seçeneğiniz var. Eğer çok fazla bagajınız varsa otobüsler çok daha iyi bir alternatif olabilir, ancak trenlere nazaran daha uzun süre seyahat etmeniz gerektiğini ve yoğun saatlerde trafiğe takılabileceğinizi de unutmayın.

Roissybus

Roissybus – kaynak ; flickr / Emdjt42

Bu otobüs Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris Opera’ya gitmektedir. Buradaki Opera metro istasyonunu kullanarak da şehirdeki herhangi bir yere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu otobüs firması ekspres bus olarak geçer, yani havaalanı servis otobüsüdür. Halk otobüsü olmadığından bilet ücreti biraz daha pahalıdır.

 • Çalışma saatleri ; 06:00-00:30 (her 15-20 dakikada bir hareket eder)
 • Roissybus bilet ücreti ; 13,70€ (Online olarak alacak olursanız 15€)
 • Yolculuk süresi ; Trafiğe bağlı olarak 1-1,5 saat
 • Biletleri havalimanındaki otomatlardan veya Roissybus duraklarından veya online olarak satın alabilirsiniz.

Noctilien Gece Otobüsü

Paris’e uçuşunuz geç saatlerde ise, sizi Gare de l’Est’e kadar götüren Noctilien gece otobüsüne de binebilirsiniz.

Bu gece otobüsü 00:00-05:00 saatleri arasında her 30-60 dakikada bir hareket eder. Bilet fiyatı ise 7,60€‘dur. Yolculuk ise 80 dakika sürmektedir.

Biletleri doğrudan otobüsten satın alabilirsiniz (Bozuk para bulundurmayı unutmayın).

Halk Otobüsü

Halk otobüsleri Paris Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz olanlardan biri olsa da, diğer havaalanı otobüslerine nazaran daha az tercih ediliyor.

350 ve 351 numaralı halk otobüsleri terminal 1 ve terminal 2’den hareket ediyor. Biletinizi şoförden satın alabilirsiniz.

Ayrıca 140 ve 143 numaralı gece otobüsleri de Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Paris şehir merkezine benzer güzergahlar yapmaktadır.

350 numaralı otobüs, Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Gare de lÈst’e gidiyor. 05.45’ten 22.30’a kadar her 15-30 dakikada bir hareket etmektedir.

350 nolu otobüsün bilet ücreti 6€ ve seyahat süresi 1 saat 20 dakikadadır.

351 numaralı otobüs ise, Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Plaza Nation’a gidiyor ve sabah 7’den akşam 9 45’e kadar her 15-30 dakikada bir hareket etmektedir. Seyahat süresi 80 dakikadır.

140 Numaralı gece otobüsü, havaalanından Gare de lÈst’e gidiyor. 01:00 – 04:00 saatleri arasında hareket etmektedir. Otobüs ücreti 8€ ve seyahat süresi yaklaşık 1 saattir.

143 Numaralı gece otobüsü, Charles de Gaulle Havalimanı’ndan Gare de lÈst’e gidiyor. 12:00 – 04:30 saatleri arasında hareket etmektedir. Otobüs ücreti 8 € ve seyahat süresi yaklaşık 1 saattir.

3.TAKSİ & UBER

Taksiler, Paris’in merkezine gitmenin açık ara en pahalı yoludur. Her terminal binasının çıkışında resmi taksileri bulabilirsiniz.

Paris’te nerede kaldığınıza bağlı olarak, yolculuk 30 dakika ile bir saat sürebilir.

Taksiler genellikle kredi kartı kabul ediyor, ancak yanınızda her ihtimale karşı nakit bulundurduğunuzdan emin olun.

Havaalanından merkeze taksilerle gideceğiniz yere bağlı olarak 55-65€ arasında bir ücret ödeyebilirsiniz. Right Bank (Rive Droite) olarak bilinen Sen Nehri’nin sağ kıyısı 55€ tutuyor, Left Bank (Rive Gauche) olarak bilinen Sen Nehri’nin sol kıyısı ise 65€ tutmaktadır. Gece tarifesi için fazladan 10€ daha ödeyebileceğinizi de unutmayın.

Uber, Fransa’da yasaldır ve Paris’te yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak wi-fi bulmak biraz sıkıntılı olduğundan dolayı uber yerine taksileri tercih etmenizde yarar var.

4.Özel Transferler ve Servis Araçları (Shuttle)

Özel transferler (Welcome Pickups), online olarak önceden ayarlanabiliyor. Bu yüzden de çok iyi bir seçenek olabilir. Taksiler için para bulundurmanıza veya kredi kartı kullanıp komisyon ödemenize gerek kalmayabilir.

Özel transferleri önceden ayarladığınız zaman uçağınız rötar yapsa bile, şoförünüz sizi bekleyecektir. Ayrıca bu karşılama hizmetlerindeki şoförlerin hepsi İngilizce konuşabiliyor.

Servis araçları (Shuttle) ise, genelde 6, 8 ve 10 kişilik olabiliyor. Ancak 2-3 kişi Paris’i ziyaret ediyorsanız taksilerle hemen hemen aynı ücrete denk geldiğinden dolayı pek tavsiye etmem.

 • Welcome Pickups Private Transfer adı verilen karşılama hizmetinin ücreti 62€’dan başlıyor.
 • VIP Private Transfer adı verilen özel transfer hizmeti 79€
 • Charles de Gaulle Airport Private Transfer adı verilen özel transfer de 81€’dur.

Orly Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Orly Havaalanı – kaynak ; flickr / Lanzate

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta olan Orly Havaalanı’ndan (ORY) merkeze ulaşım için tren, otobüs, taksi, havaalanı servisi ve özel transfer hizmetlerini tercih edebilirsiniz. En ideal olanı trenler olsa da, daha ucuz bir ulaşım ancak daha uzun süren bir ulaşım için otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Orly Havaalanı’nda 4 terminal bulunuyor (Orly 3 olarak bilinen en son terminal 2019 yılında açıldı). Terminaller arası ulaşım Orlyval servis treni ile sağlanıyor. Ancak Orly 1’den Orly 4’e yürüyerek 15 dakika içinde gidebileceğinizi de unutmayın.

TREN

Rer B treni – kaynak ; flickr / Vicuna R.

Maalesef Orly Havaalanı tren servisi, Orly Havaalanı’ndaki yolcu terminali ile Paris’in merkezi arasında doğrudan bir servis sağlamıyor. Ayrıca her ikisi de RER olmak üzere iki ayrı tren servisi vardır. Biri RER Paris tren sisteminin B Hattını, diğeri C Hattını kullanır. Siz RER B trenine bindiğinizden de emin olun.

RER B trenine binmek için Orlyval adı verilen sürücüsüz trenlere binip birkaç km uzaklıktaki istasyona gitmeniz gerekiyor. Buradan RER B trenlerine binerek Paris’in kalbinin attığı yer olan Chatelet istasyonuna (Louvre’ye çok yakın) gidebilirsiniz.

 • Bu RER B tren bilet ücreti 13,30€ ve yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor.

ORLYBUS

Orlybus – kaynak ; flickr / Michal Sänger

Orlybus, Orly Havalimanı’ndan Paris’in merkezine en popüler otobüs seyahat seçeneklerinden biridir. Otobüs her iki terminalden de 06:00-23:00 saatleri arasında her 10 ila 20 dakikada bir hareket etmektedir. Paris’in merkezindeki Place Denfert-Rochereau’ya transfer süresi sadece 30 dakika sürüyor ve tek yön bilet ücreti 8,30€. Online olarak alacak olursanız da 10,50€.

Orlybus yerine daha ucuz olan yerel otobüsleri tercih etmeyi de düşünebilirsiniz.

183 ve 285 numaralı yerel otobüsler, Paris’in merkezindeki konumlara daha da ucuz bağlantılar sağlar. 183 numaralı otobüs, her 30 dakikada bir Güney Terminali’nden hareket ediyor ve 45 dakikalık bir yolculuğun ardından Porte de Choisy’de son buluyor. Tek yön bilet ücreti 1,90€‘dur ve bu otobüs 05:00-00:45 saatleri arasında hizmet vermektedir.

TAKSİ

Foto kaynak ; flickr / jean pierre gallot

Her iki terminalde de taksi durakları var ve şehrin hangi bölgesine gitmek istediğinize bağlı olarak Paris şehir merkezine ulaşım ücreti 50€ ile 60€ arasında değişiyor.

Yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor ve gece tarifesine artı 10€ eklenmektedir.

HAVAALANI SERVİSİ

Orly Havaalanı’ndan Paris’in merkezine havaalanı servisi de bulunuyor. Bu servis, her iki terminalden de kalkar ve Gare Montparnasse ve Invalides üzerinden Arc de Triomphe’de (Zafer Takı) sona erer. Otobüs servisi 06:00 ile 23:40 saatleri arasında çalışır ve her 30 dakikada bir hareket eder.

Yolculuk ortalama 45 dakika sürmektedir ve bilet ücreti tek yön 12€, gidiş-dönüş 20€’dur. 3-4 kişi seyahat ediyorsanız da kişi başı 10€ ödeyerek merkeze ulaşabilirsiniz. Biletlerinizi online olarak ya da Air Coach Servis ofislerinden satın alabilirsiniz.

Beauvais Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Paris Havaalanı şehir merkezi ulaşım

Beauvais Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 85km uzaklıkta bulunuyor. Eğer Avrupa şehirlerinden Paris’e ucuz havayoluyla gidecekseniz büyük ihtimal ineceğiniz havaalanı burası olacaktır. Ancak bu havaalanından merkeze ulaşım biraz daha pahalı olduğundan dolayı, yukarıdaki havaalanlarına giden ucuz havayolu firması varsa onu tercih etmenizi tavsiye ederim.

Paris Beauvais havaalanından şehir merkezine en ucuz yol otobüsle 15,90€. Taksi ile giderseniz 170-200€, trenle 17€ civarında olacak ve yolculuk tercih ettiğiniz ulaşım aracına göre ortalama 1,5-2 saat sürecektir. Ayrıca Paris Beauvais havaalanında araba kiralayabilir veya özel transfer alabilirsiniz.

Kısaca Paris Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ideal olan araç her havaalanı için RER B trenleridir. Fakat direkt olarak merkeze giden otobüsler de trafiğin olmadığı bir zamanda tercih edilebilecek en iyi seçenek olabilir.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR