Ana SayfaFransaParis Gezi RehberiParis'te Ne Yenir, Nerede Yenir ? & En Popüler 23 Lezzet

Paris’te Ne Yenir, Nerede Yenir ? & En Popüler 23 Lezzet

Paris, bir sanat ve moda başkenti olmasının yanı sıra, Avrupa’nın en sevilen gastronomi şehirlerinden biri. Hemen her damak zevkine uygun bir şeylerin olduğu bu şehirde, her bütçeye uygun yemekleri, tatlıları ve diğer denenmesi gereken lezzetleri bulabiliyorsunuz. Fransız mutfağı dünyaca ünlü, Paris ise, Fransız yemeklerinin en iyisini ve en çeşitlisini bulabileceğiniz şehir. Bu yüzden Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek onlarca lezzetten bahsetmek mümkün.

Paris’te ne yenmeli ? sorusu kadar mekan tercihi de oldukça önemli. Şehir, çok sayıda lüks Michelin yıldızlı restoranlara ev sahipliği yaptığı gibi, ucuz, lokal mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

Paris’teki turistik cazibe merkezlerine yakın olan veya turistik yerlere ait olan restoranlar ve cafeler genellikle ciddi anlamda pahalı oluyor. Bu yüzden mekan tercihi yaparken şehirdeki gezilecek yerlere çok yakın mekanlar yerine, şehir merkezinin biraz daha dış kısmında yer alan mekanları tercih etmeyi de düşünebilirsiniz.

Fransız yemeklerinin yanı sıra, Japon, Çin, Hindi veya İtalyan yemeklerini de deneyebileceğiniz restoranlara ev sahipliği yapan Paris’te, cafelerin büyük bir bölümü ‘Cafe & Restaurant’ olarak hizmet veriyor. Bu yüzden güzel bir öğle veya akşam yemeği için şehirdeki cafeleri tercih edebileceğinizi de unutmayın.Booking.com

Paris’te Ne Yenir ?

Paris’te yeme içme konusunda uygun fiyatlı mekanlar arıyorsanız, Paris’te gezilecek yerler listesinde oldukça popüler bir yer olan Montmartre Tepesi’ne göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki restoranların büyük bir bölümü, şehir merkezindekilere nazaran çok daha uygun. Ayrıca Şanzelize Caddesi kadar kalabalık değil.

İşte Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en sevilen lezzetler ;

1.Salyangoz

Paris’te mutlaka denenmesi gereken sembol yemeklerden biri olan Salyangoz, şehirdeki restoranların büyük bir bölümünde bulunabilir.

Salyangozlar (genellikle bir düzine) kabuklarında sunulur ve ağız sulandıran sarımsak, otlar ve tereyağı kombinasyonu ile doldurulur. Paris’te çok çeşitli Salyangoz pişirilme yöntemi olsa da, en iyi bilinen ve en popüler olanı Burgundy tarifidir.

→Nerede Yenir ? ; L’Escargot Montorguei adı verilen Fransız restoranı, yaklaşık 200 yıldır Salyangoz yapan lüks mekanlardan biri. Geleneksel Burgundy çeşidini deneyebilir veya bir şeyler baharatlayabilir ve köri, kaz ciğeri veya trüf tereyağı çeşitlerini burada deneyebilirsiniz!

2.Kruvasan

Kruvasan’ları dünyanın hemen her yerinde bulabiliyor olsanız da, Paris’teki en kaliteli ve en lezzetli Kruvasan yiyebileceğiniz mekanları denemeden şehirden ayrılmayın deriz.

Paris’te yapılan Kruvasan’ların en bilinen özelliği, Fransız tereyağı ile yapılıyor olması.

Daha çok kahvaltılar için tercih edilen Kruvasan’ları günün herhangi bir saatinde deneyebilirsiniz.

Büyük Kruvasanlar, laminasyon işleminde (tereyağın hamura katlanarak ‘sonsuz hamur işi katmanları’ oluşturarak) hassas işçilik sergileyen dış kısımlarıyla güzel görünürler. En iyileri, narin, karamelize bir dış görünüme ve yumuşak tereyağlı bir iç kısma sahiptir.

→Nerede Yenir ? ; Şehrin her yerinde iyi kruvasanlar var. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi isterseniz, Kruvasan’ların en tazesini bulabileceğiniz bir pastane olan Hugo & Victor Paris‘e göz atabilirsiniz. Ayrıca The French Bastards adı verilen fırın da, taze ve lezzetli Kruvasanlar için gidilecek en ideal yerlerden.

3.Steak-Frites

Steak Frites, yani biftek ve patates kızartması, aslen Belçika’nın ulusal yemeklerinden biri olsa da, Paris’in popüler ana yemeklerinden biri olmaya devam ediyor. Hem turistlerin hem de yerel halkın favori lezzetlerinden olan bu bifteğin sığır ve domuz etinden yapılan versiyonları bulunuyor (Çoğunlukla sığır eti). Bu yüzden sipariş vermeden önce bifteğinizin hangi et türünden yapılacağını sormayı unutmayın.

→Nerede Yenir ? ; Paris’te Steak-Frites yemek destansı bir deneyim olabilir. Bistrot Paul Bert adı verilen mekan, iki kişilik büyük et parçaları sunarken, La Bourse et La Vie, orta derecede nadir muhteşem antrikot (şerit biftek) pişiriyor ve şimdiye kadar yediğimiz en büyük Frites kasesiyle Biftek servis ediyor. Zaten Paris’te biftek yemeyi planlıyorsanız ilk olarak bu iki restorana göz atın derim.

4.Makaron

Makaron, hareket halindeyken yemek için dünyanın en iyi tatlısı olabilir. Bir dizi tat ve renkte pişirilen Fransız Makaronları, görünüşleri kadar tadı da güzel. Bu da, Makaronu Paris’te mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri yapıyor.

Amerika’da Fısıh sedirleri sırasında yaygın olarak yenen duygusal hindistancevizi Makaronları ile karıştırılmaması gereken Fransız Makaronlar, yumurta akı, şeker ve badem unu gibi malzemelerle pişirilmiş sandviç kurabiyeleridir.

→Nerede Denemeli ? ; Makaronlar için Paris’te çok sayıda pastane ve cafeden bahsetmek mümkün. Fakat şehirdeki en popüler ve en kaliteli çikolata dükkanlarından biri olan Jean-Paul Hevin‘i veya bir kek dükkanı olan Ladurée‘yi tercih edebilirsiniz.

5.Peynir

Paris te ne yenir
Kaynak ; flickr / Eltpics

Peynir konusunda Avrupa’nın birçok ülkesi yarışır, fakat Fransa en iyi peynirleri bulabileceğiniz ilk 3 ülkeden biridir. Paris ise, Fransa’nın en iyi ve en çeşitli peynirlerini bulabileceğiniz bir şehir.

Fransızların Fransa’daki en iyi peynirlerden bazılarını sattığına şüphe yok. En büyük çeşitler arasında yakınlardaki Île de France’dan gelen lezzetli kremalı keçi peynirleri, Burgonya’dan Époisses gibi kokmuş Abby Peynirleri, Roquefort’tan gelen tuzlu peynirler, Alplerden gelen Comté ve Beaufort gibi tatlı dağ peynirleri bulunur.

Fransada 365 çeşit peynir olduğu düşünülünce, Paris’in neden en iyi peyniri bulabileceğiniz yer olmasına şaşırmamalı.

Paris’te peynir için birçok ünlü markadan bahsetmek mümkün. Bu markaları, şehirdeki süper marketlerin hemen hepsinde bulabiliyorsunuz. Fakat peynirleri deneyebileceğiniz en iyi yer Fromagerie Quatrehomme adlı peynircidir. Tabii bu peynirleri şehirdeki cafelerde ve restoranlarda biraz daha pahalı fiyatlara deneyebilirsiniz. Daha çok şarapla tercih edilen Fransız peynirlerini akşam yemeği sonrası tatlı olarak veya öğle yemeği yerine de tercih edebilirsiniz.

6.Steak Tartare

Paris te ne yemeli

Klasik Fransız yemeklerinden biri olan Steak Tartare‘yi “Kıymalı yumurtaya 5 kala” olarak tarif edebiliriz. Bu yemek, aslında temel olarak kıyma haline getirilmiş etin, çeşitli baharatlar, soslar ve bazen soğan, kapari gibi tatlar ile karıştırıldıktan sonra, pişirilmeden, çiğ bir şekilde servis edilmesiyle hazırlanıyor. Pek iştah açıcı bir yemek olmasa da, turistler ve Fransızlar bu yemeğe bayılıyor. Biz denemeye cesaret edemesek de, çiğ yemeklerle aranız iyiyse bu yemeği de deneyebilirsiniz (Yemek, dana veya sığır etinden hazırlanıyor)

→Nerede Yenir ? ; Paris restoranları ve barlarının hemen hepsinde bu yemeği bulabilirsiniz. Ancak Bistrot Paul Bert ve La Bourse et La Vie adlı mekanlar Biftek Tartarı’nı deneyebileceğiniz en ideal ve en popüler yerler.

7.Francala (Baget)

Pariste ne yenir

Bildiğiniz ekmek, fakat Fransız versiyonu. Ayrıca Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden.

Çok yönlülüğü ve popülaritesi ile dikkat çeken Fransız Baget, modern Fransız tarihini yansıtan bir hikayeye sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Tarih bir yana, lezzetli bir kırıntıya dönüşen gevrek bir kabuğa sahip harika bir Baget’i ısırmak gibisi yoktur. Özellikle Fransız peynirleriyle muhteşem bir ikili olan Bagetleri, şehirdeki cafelerin ve restoranların hemen hepsinde bulabiliyorsunuz. Ayrıca taze ve sıcak baget yemek isterseniz de şehirdeki birkaç fırından veya pastaneden birine göz atmanız gerekiyor.

Baget satın alırken baget geleneği, l’ancienne veya campagne kelimelerini arayın. Bu kelimeler genellikle Bagetlerin doğal mayalama yöntemleri (ekşi maya gibi) kullanılarak elle pişirildiği anlamına gelir.

→Nerede Yenir ? ; Şehirdeki hemen her fırını tercih edebilirsiniz. Fakat çok çeşitli Bagetleri ve diğer hamur işi ürünleriyle ünlü Du Pain et des Idées adlı fırını kesinlikle tavsiye ederiz.

8.Paris-Brest

Paris te ne yenilir
Paris-Brest – kaynak ; flickr / Hotel Du Vin

Choux böreği ve pralin aromalı kremadan yapılmış bir Fransız tatlısı olan Paris-Brest de, Paris’te ne yemeli ? sorusuna cevap olabilecek popüler lezzetlerden biri.

Ünlü pasta şefi Louis Durand, 1910’da Paris’ten Brest’e olan uzun mesafeyi kutlamak için, fındık kaplı choux pasta katmanları arasına sıkıştırılmış pralin kremasının (genellikle fındık, badem veya her ikisinin bir kombinasyonu ile yapılır) bir kombinasyonu olan tekerlek şeklindeki tatlıyı icat etti.

Paris’te bu tatlının pek çok iyi versiyonu var. Daha iyi olanlar kremsi iken, hafif taneli bir gevrek ve göze çarpan cevizli bir tada sahip olan, dolgulu, hafif gevrek katmanlara sahip.

→Nerede Denemeli ? ; Jacques Genin veya Bistrot Paul Bert

9.Soğan Çorbası

Paris te yenecek şeyler

Paris’te mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri olan Soğan Çorbası, oldukça basit Fransız yemeklerinden biri olsa da, hem turistler hem de Fransızlar tarafından oldukça seviliyor.

Paris’teki restoranların hemen hepsinde bulabileceğiniz Soğan Çorbası, Paris’te yiyebileceğiniz en ucuz yemeklerden biri. Her mekanın kendine özgü tarifi olduğundan dolayı, bu çorbayı nerede deneyeceğiniz de önemli.

→Nerede yenir ? ; Paris’in en sevilen ve en kaliteli Fransız restoranlarından biri olan La Jacobine veya Los Filósofos bu çorbayı deneyebileceğiniz en ideal yerler.

10.Ekler

Pariste ne yenilir ?
Kaynak ; flickr / Trevor Huxham

Krema ile doldurulmuş uzun, dar bir choux böreği, ekler için tercih edilebilecek en popüler şey ve Paris’te mutlaka denemenizi tavsiye edebileceğim lezzetlerden biri.

Macaron’dan farklı olarak, Fransızların ekleri icat ettiği konusunda hiçbir anlaşmazlık yok. Gıda tarihçileri, ilk eklerin 19. yüzyılda yapıldığı tahmin ediyor, ancak şefin kaynağı belirsiz.

Oldukça hafif bir yiyecek olduğundan 4-5 taneyi rahatlıkla yiyebiliyorsunuz. Güzel bir kahveyle mükemmel bir ikili olan ekler için L’Éclair de génie adlı pastaneye gidebilirsiniz. Birçok farklı çeşidi burada bulabilirsiniz.

11.Baba au Rhum (Rum/Rom Baba)

paris te ne yenir
Kaynak ; flickr / Like the grand canyon

Fransız mutfağından rom likörüne batırılmış bir tatlı mayalı kek olan Baba au Rhum, Fransa’da en çok tüketilen tatlılardan biri. Özellikle Paris halkının favorileri arasında olan bu tatlı kekin biraz ağır bir tadı olsa da, güzel bir öğle veya akşam yemeğinden sonra denenebilir.

Şehirdeki cafelerin birkaçında da bu keki bulabilirsiniz.

→Nerede denemeli ? ; Üzerine krem şanti dökülerek servis edilen bu kekler için en ideal ve en popüler yer ise Stohrer adı verilen pastanedir.

12.Çikolata

Paris yemekleri

Çikolata denince akla gelen birkaç şehirden biri olan Paris’te çok sayıda çikolata dükkanı bulunuyor. O kadar fazla mekan var ki, şehirde ‘Özel Çikolata Turu’ bile yapılıyor. Dilerseniz bu turlara katılarak şehirdeki en iyi çikolatacıları görebilir, bu çikolatacıların en özel ürünlerini deneyebilir ve turunuz boyunca eve götürmek için birkaç çikolata satın alabilirsiniz.

Paris’te çikolata dendiğinde ise, ilk olarak akla Jacques Genin ve Jean-Charles Rochoux marka çikolatalar geliyor.

Çikolata ustası Jacques Genin, çikolatalarını Sichuan biberi, kişniş, bergamot ve tonka fasulyesi gibi çeşitli egzotik tatların yanı sıra Madagaskar vanilyası ve karamel gibi favorilerle dolduruyor.

Jean-Charles Rochoux, kakao tozu serpilmiş yer mantarlarının yanı sıra çeşitli özel heykel kreasyonları ve barlar da dahil olmak üzere çeşitli çikolata ikramları yaratır.

İster hediyelik isterseniz de denemelik çikolatalar için kesinlikle Jacques Genin’i tavsiye ederim. Bu markanın her damak zevkine uygun bir çikolatasını kesinlikle bulabilirsiniz.

13.Falafel, L’As du Fallafel’de Yenir

Evet falafel. Paris’te falafelin en iyisini yemek biraz şaşırtıcı olsa da, falafel sever biri olarak bu lezzeti kesinlikle Paris’te deneyin derim.

Falafel sandviçi, her lokmada eşit miktarda közlenmiş patlıcan, tahin sosu, salatalık turşusu, kırmızı lahana ve pikante sosu olacak şekilde mükemmel bir şekilde katmanlanmıştır. Ve en iyi yanı, sadece 7 veya 8€ olması. Mükemmel bir öğle yemeği seçeneği olabilir.

→Nerede Yenir ? ; Paris’te falafel yemeyi planlıyorsanız, mutlaka L’As du Fallafel adı verilen falafel restoranına gidin. Burası en kaliteli, en iyi ve en lezzetli falafeli yiyebileceğiniz en popüler yer.

14.Magret de canard

Paris te ne yemeli

Bu kızarmış ördek göğsü yemeğinin tarihi, Fransız şef André Daguin’in ilk kez biftek gibi bir magret hazırladığı ve orta derecede nadir servis ettiği 1950’lerin sonlarına kadar uzanıyor.

Et genellikle ince dilimlenmiş ve içi hafif pembe olarak servis edilir.

Göğüs kesimi genellikle Pekin ve Muscovy ördeği arasındaki bir melez olan dut ördeğinden gelir. Bu cins kaz ciğeri için yetiştirilir, bu nedenle göğüs eti diğer ördek ırklarından daha kalın ve daha lezzetlidir.

1960’ların ortalarında, The New York Times’ta Daguin’in uzmanlığını öven Amerikalı gazeteci Robert Daley sayesinde nadir bulunan ördek göğsü Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece popüler hale geldi.

Bugün, magret de canard, hem restoranlarda hem de özel evlerde Fransa’daki masalarda bulunabilir.

15.Sole Meunière

Pariste ne yenilir

Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en popüler lezzetlerden biri olan bu klasik Fransız deniz ürünleri yemeği, sade unla hafifçe ekmeklenen ve tereyağında tavada kızartılan filetolarla hazırlanır. Balık hazır olduğunda tavaya limon suyu eklenir ve tüm tatlar birleşene kadar kısa sürede pişirilir. Balık tipik olarak tuz, karabiber ve kıyılmış maydanoz ile tatlandırılır.

Yemekte genellikle fileto kullanılsa da, bazıları bütün balığı kullanmayı sever, bu da daha sonra geleneksel olarak konukların önünde masanın yanında fileto haline getirilir. Sole meuniere genellikle yanında patates püresi veya haşlanmış patates ile servis edilir.

→Nerede denemeli ? ; La Fontaine de Mars adlı orta bütçeli Fransız restoranı bu balık yemeğini deneyebileceğiniz en popüler mekanlardan bir tanesi.

16.Blanquette de veau

Pariste ne yenmeli

Bir tür güveç olan Blanquette de veau, genellikle mantarlı ve soğanlı şekilde yapılır.

Genellikle Fransız mutfağının bir kurumu ve tüm Fransız yemeklerinin annesi olarak kabul edilen bu geleneksel ve burjuva, ancak basit ve lezzetli olan nihai ev yapımı yemek, Fransız halkı arasında olduğu kadar turistler arasında da oldukça popülerdir.

Yemek genellikle pirinçle servis edilir, ancak havuç, pırasa ve salatalık da Fransız mutfağının bu cevherine harika eşlik eder.

→Nerede yemeli ? ; Chez la Vieille adlı bütçeli Fransız restoranını deneyebilirsiniz.

17.Confit de Canard

Paris te ne yenir

Bu Fransız klasiği, ördek etinin kendi yağında yavaş kavrulmasıyla yapılır. Soğutmadan önce eti muhafaza etme yöntemi olarak kullanılan şey, günümüzde kendi başına zengin ve lezzetli bir yemek olarak kullanılıyor. Et tipik olarak tuz, biber ve kekik, sarımsak, arpacık ve defne yaprağı gibi taze otlar ve baharatlarla tatlandırılır. Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek doyurucu bir yemek olan Confit de Canard, özellikle akşam yemekleri için düşünülebilir.

18.Croque-monsieur

Bu klasik Fransız sıcak sandviçi, iki parça dilimlenmiş ekmek arasına sıkıştırılmış ince bir dilim jambon ve eritilmiş peynirden oluşuyor. Daha çok atıştırmalık veya öğle yemeğini geçiştirmek için tercih edilen bu sandviçleri, şehirdeki cafelerin büyük bir bölümünde bulabiliyorsunuz.

Kahvaltı için de tercih edilebilecek Croque Monsieur’un için jambon (domuz etinden yapılır) olduğundan dolayı, herkesin deneyebileceği bir lezzet olmasa da, dilerseniz jambonsuz olan versiyonlarını da tercih edebilirsiniz.

19.Gougere

Gougere, en yaygın olarak rendelenmiş Comté, Emmentaler veya Gruyère olmak üzere, choux hamuru ve peynirden yapılan küçük, içi boş pasta puflarıdır. Bu peynirli puflar genellikle şampanya veya şarap gibi içeceklerin yanında soğuk veya oda sıcaklığında servis edilir, ancak meze olarak sıcak olarak da servis edilebilir.

Atıştırmalıklar 17. yüzyılda Burgundy bölgesinde bulunan Le ramequin de Bourgogne adlı bir mağazada icat edildi. Gougere, yanında çeşitli meyve reçelleri eşliğinde tatlı bir versiyonda da servis edilebilir. Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek en lezzetli atıştırmalıklardan biri olan Gougere, şehirdeki cafe ve pastanelerin büyük bir bölümünde bulunabilir.

20.Mousse

Pariste ne yenilir

Bu hafif, kabarık, kremsi tatlı veya tuzlu ikram, 18. yüzyıl Fransa’sından geliyor. Mousse kelimesinin kendisi Fransızca’da köpük anlamına gelir ve köpüklü dokusu, içinde süspansiyon halinde tutulan hava kabarcıklarından gelir. Tatlı köpükler genellikle çırpılmış yumurta akı veya krem şanti ile yapılır ve çikolata, vanilya veya çilek gibi çok sayıda aromada bulunurlar.

Bugün, inanılmaz bir popülariteye ve dünya çapındaki restoranların menülerinin büyük bir bölümünde bulunmaktadır.

→Nerede yenir ? ; Bu tatlıyı deneyebileceğiniz en popüler mekan Chez Janou’dur.

21.Béarnaise

Bu klasik Fransız sosu, geleneksel olarak ızgara et veya balık yemeklerinde garnitür olarak kullanılır. Açık sarı renkte, pürüzsüz ve kremsi bir dokuda, yumurta sarısı, arpacık soğanı, azaltılmış sirke ve tereyağından oluşur ve genellikle tarhun ve frenk maydanozu ile tatlandırılır. Paris’te ne yenir ? sorusuna net bir cevap olmasa da, tercih edeceğiniz yemeklerde mutlaka garnitür olarak kullanabileceğiniz lezzetlerden biri.

22.Vol-au-vent

1800’lerin başında Antonin Carême’in Paris’teki pastanesinde icat edilen bu yuvarlak, hafif, havadar milföy hamurları, orta kısmı çıkarılabilecek şekilde pişirilir ve daha sonra tatlı veya tuzlu dolgularla doldurulur.

Carême’nin imzası olan vol-au-vent, dolgusu Madeira sosunda kıyılmış tavuk, ekmek kırıntıları ve mantarlardan oluşan financière olarak biliniyordu. Bugün, vol-au-vent tipik olarak tavuk veya balık dolgulu bir atıştırmalık veya meze olarak servis edilmektedir.

23.Gâteau Opera

Kahva aromalı bu bisküvili pasta, Paris’te ne yenir ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Pasta, dilimler halinde kesildikten sonra farklı işlemlere de tabi tutulur.

Her pastanın üzeri ince bir çikolatalı ganaj tabakasıyla kaplanır ve genellikle bir nota sembolü, müzik aletleri veya sadece çikolatayla yazılmış opera kelimesi ile süslenir.

Kökeni hakkında birçok çelişkili hikaye olmasına rağmen, pastanın Parisli pastane Dalloyau’da Cyrique Gavillon adlı bir pasta şefi tarafından icat edildiğine inanılıyor.

Paris’te ne yenir ? sorusuna cevap olabilecek, ağzınızı sulandıracak daha çok sayıda lezzetten bahsetmek mümkün. Fakat yukarıdaki yemekler ve tatlılar, Paris’te mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında. Ayrıca Paris’te çok sayıda sokak yemekleri de bulabiliyorsunuz, özellikle gecenin geç saatlerinde dışarıdaysanız Paris’e özgü sokak yemeklerini de mutlaka deneyin derim.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR