Orsay Müzesi Hakkında Bilgiler, Paris & (Musee d’Orsay)

Paris'in en önemli ve en popüler müzelerinden biri olan Orsay Müzesi, Sen Nehri kıyısında, 1900 Evrensel Sergisi için inşa edilen eski Orsay tren istasyonunda yer alıyor. Claude Monet, Edgar Degas, Vincent Van Gogh, Paul Cézanne, François Pompon ve Auguste Rodin gibi dünyaca ünlü isimlerin tabloları ve heykelleriyle donatılmış olan bu müze için en azından 2 saatinizi ayırın deriz. Müzeyi bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi, 8 kişilik turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

Fransa’nın başkenti ve en güzel şehri Paris‘in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Orsay Müzesi, tarihi 19. yüzyıla uzanan empresyonizm akımına ait birbirinden değerli resimlere ve heykellere ev sahipliği yapan devasa bir tren garında bulunuyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10. müzesi olma ünvanına sahip olan müzenin bulunduğu bina ise 1898 yılında kurulmuş. 41 yıl boyunca bir tren garı olarak hizmet vermiş olan bina, uzun bir süre kaderine terkedildikten sonra 1986 yılında müzeye dönüştürülerek yeniden açılmış. Açıldığı günden günümüze Paris’in en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden müze, Paris’te mutlaka görülmesi gereken en önemli 3 müzeden biri.

Henri Matisse, Claude Monet, Edgar Degas, Vincent Van Gogh ve Auguste Rodin gibi erken modern ve Empresyonist sanat ustalarının yüzlerce nefes kesici orijinal eserine ev sahipliği yapan Orsay Müzesi, yıl boyunca çok sayıda geçici sergiye de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden Müzeyi ziyaret etmeden önce etkinlik takvimini de mutlaka inceleyin deriz.

Louvre Müzesi’ne 15 dakika yürüme mesafesinde olan Musee D’Orsay, sıkılmadan 1-2 saatinizi ayırabileceğiniz bir cazibe merkezi olduğundan dolayı, 5-10 dakika ayırabileceğiniz zamanınız varsa hiç gitmeyin deriz. Çünkü müzenin içerisine girmek bile yarım saatten fazla sürebiliyor (tabii biletinizi online olarak almadıysanız ve yoğun sezonda Paris’i ziyaret etmiyorsanız).

>Orsay Müzesi’ni her perşembe günü 18:00-21:45 saatleri arasında ziyaret edebileceğinizi unutmayın. Eğer Paris’i yaz sezonunda ziyaret ediyorsanız müze çok yoğun bir turist trafiğine sahip olacaktır. Bu yüzden hem biletinizi online olarak almayı hem de akşam saatlerinde (sadece perşembe günleri) bu müzeyi ziyaret edebileceğinizi unutmayın.

Orsay Müzesi Hakkında Bilgi

Orsay Müzesi İçi – Foto Kaynak ; flickr / Gideon Wright

1848-1914 yılları arasında yapılan en büyük resim, heykel ve dekoratif obje koleksiyonuna ev sahipliği yapan Orsay Müzesi’ndeki kalıcı koleksiyon neoklasizm ve romantizmden izlenimciliğe, dışavurumculuğa ve art nouveau tasarımına kadar uzanıyor.

Müzedeki en önemli eserleri görmek bile en azından 1 saatinizi alıyor, bu yüzden yeteri kadar zamanınız varsa bu müze için 1.5 saatinizi ayırın derim. Hatta yeteri kadar bütçeniz varsa 2 saatlik ve 8 kişilik olan müze turlarına da katılabilirsiniz. Bu turlar ile sıra beklemeden müzeye girebileceğiniz gibi eserler hakkında detaylı bilgi sahibi de olabiliyorsunuz.

Tabii müze için kısıtlı zamanınız varsa, içerideki en önemli ve en değerli eserleri görmek için ilk olarak 5. kattan başlayın, zamanınız kalırsa da diğer bölümlere göz atabilirsiniz.

Yılda 3 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği müze, Gare d’Orsay olarak da bilinen eski bir tren istasyonunda yer alıyor. Hem dış cephesi hem de iç mekan süslemeleri ve mimarisiyle dikkat çeken bina, sanata merakı olmayanların dahi görmesi gereken tarihi yapılardan biri.

Orsay Müzesi biletinizi online olarak almayı da unutmayın. Online olarak alınan biletler ile müzeden alınan biletler arasında fiyat farkı yok. Ancak müzede biletinizi almak için 45 dakika, belki de daha fazla süren uzun bilet kuyruklarına girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca biletinizi online olarak alacak olursanız, satın aldığınız tarihten itibaren 3 ay içerisinde müzeyi dilediğiniz günde ve saatte ziyaret edebiliyorsunuz.

Eğer biletinizi online olarak alacak olursanız ‘Entrance C’ (C girişi) müzeye girmek için kullanacağınız giriş olacak. Tabii ki sizin gibi online bilet almış olan kişiler de olacak, fakat bekleyeceğiniz sıra bilet kuyruklarından çok daha az olacaktır.

Müzeye normal giriş ücreti 16€ (İster online ister müzeden alın aynı fiyat), fakat ‘Skip the line’ adı verilen beklemeden geçiş sistemi olan biletler ile hiçbir şekilde sıra beklemeden müzeye girebiliyorsunuz. Tabii bilet fiyatları da normal giriş ücretine nazaran daha pahalı oluyor. Ayrıca bu ayrıcalıklı biletlere rehberli anlatım dahil. Ücreti ise 39€. Eğer paradan değil de zamandan tasarruf etmek isterseniz biraz daha fazla bir ücret ödeyerek VIP konforunda müze ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.

Orsay Müzesi Eserleri

Orsay Müzesi’nde Neler Var ? diye soracak olursanız; Henri Matisse, Claude Monet, Edgar Degas, Vincent Van Gogh ve Auguste Rodin gibi erken modern ve Empresyonist sanat ustalarının birbirinden değerli tabloları ve heykelleri ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz eserler arasında.

Tabi bu sanatçılar müzedeki en iyi bilinen eserlerin sahibi, bu isimlere ek olarak daha çok sayıda dünyaca ünlü sanatçının eserlerini de görebilirsiniz. Müzede sergilenen eserler resimler, heykeller ve dekoratif obje koleksiyonundan oluşuyor. Bunun yanında düzenli olarak yılın belirli dönemlerinde geçici eserleri de görebiliyorsunuz. Bu geçici eserler ise hem resim hem de heykel ve diğer objelerden oluşuyor.

Orsay Müzesi’ndeki eserler arasında kaçırılmaması gerekenler ise ;

1.Bal du moulin de la Galette

Musee d'Orsay Tablolaları
Bal du moulin de la Galette – Foto Kaynak ; flickr.com

‘Moulin de la Galette’de dans’ olarak da bilinen bu eser, Fransız sanatçı Pierre-Auguste Renoir’ın 1876 yılında yapmış olduğu bir tablo. İzlenimciliğin en ünlü şaheserlerinden biri olarak kabul edilen bu tablo, Orsay Müzesi’ndeki tablolar arasında en dikkat çekenlerden biri.

Büyük boyutuna rağmen tamamen yerinde boyanmış olan resim, Montmartre’de tipik bir guinguette’de eğlenceli zamanların tadını çıkaran kalabalık arasında Renoir’in birkaç arkadaşını içeriyor. Hareket ve izlenimleri yakalamaya çalışan Bal du Moulin de la Galette, erken Empresyonizmin en temsili sanat eserlerinden biri. Resim, ön planı ve arka planı ayıran sağ üst-sol alt köşegen boyunca sıkıca sabitlenmiş, böylece bulanık konturlarla güçlendirilmiş hareket hissini iyi tamamlayan bir derinlik hissi veriyor.

2.Mavi Nilüferler (Nymphéas bleus)

Orsay Müzesi Eserleri
Mavi Nilüferler (Nymphéas bleus) – foto kaynak ; flickr / jean louis

Bu büyük tablo, Monet’in Nymphéas serisinin yaklaşık 250 tablosundan sadece biri. Nymphéas, Monet’in Giverny’deki (Normandiya) güzel bahçelerinde bir gölette yetiştirdiği bir su bitkisi olan Nilüferlerin bilimsel adı.

Mavi ve yeşillerin muazzam hakimiyeti, çok yakından bakıldığında neredeyse soyut bir sanat eserine bakma izlenimi veriyor. Nymphéas serisindeki diğer bazı resimlerden çok daha az hassas olan bu resim kesinlikle türünün tek örneği ve Orsay Müzesi’ndeki tablolar arasında en ünlüsü.

1916-1919 yılları arasında oluşturulmuş olan resim, I. Dünya Savaşı sırasında yapılmış olması bakımından da önemli bir yere sahip.

3.Otoportre (L’Autoportrait)

Orsay Müzesi'ndeki Tablolar
Otoportre (L’Autoportrait) – Foto Kaynak ; wikipedia.com

L’Autoportrait (Otoportre), Orsay Müzesi Eserleri arasında en çok ilgiyi gören resimlerden.

Van Gogh tarafından 1889 yılında çizilmiş olan bu otoportre, sanatçının 43 otoportresinden en ünlüsü.

Van Gogh bu post-empresyonist tablo ile 20. yüzyılın başlarındaki Ekspresyonist hareketin öncüsü bir sanat eseri oluşturmuş. Sanatçının neoklasik çizgilerle, volütler ve virgül şeklindeki fırça darbeleri kullanarak oluşturduğu bu eser, müzedeki kaçırılmaması gereken en ünlü tablolardan biri.

4.Kırda Öğle Yemeği (Le Déjeuner sur l’herbe)

Musee d'orsay eserleri
Kırda Öğle Yemeği – Foto kaynak ; flickr / jean louis mazieres

Manet’in en önemli eserlerinden biri olan Kırda Öğle Yemeği, Manet’in klasik resim kurallarına nasıl uymak istediğinin canlı bir tasviri. Hiç şüphesiz empresyonizm tarihindeki en önemli resimlerden biri.

Édouard Manet’nin 1862 – 1863 yılları arasında tamamladığı bu tabloda, çıplak bir kadın kırda iki giyinik erkekle betimlenmiş.

5.Ours Blanc (Beyaz Ayı)

Ours Blanc (Beyaz Ayı) – Foto kaynak ; flickr / Wally Gobetz

Orsay Müzesi’nde tabloların yanı sıra çok sayıda birbirinden değerli heykelleri de görebiliyorsunuz. Beyaz Ayı ise bunlar arasında en ünlü olanı.

François Pompon tarafından 1928 yılında yapılmış olan bu heykel, Rodin’in estetiğine karşı çıkmak amacıyla oluşturulmuş. Güçlü ve basit çizgiler, ayının özünü ve gücünü en saf yollarla mükemmel bir şekilde tasvir ediyor.

6.14 Yaşındaki Küçük Dansçı (La Petite Danseuse de quatorze ans)

Orsay Müzesi Eserleri
14 Yaşındaki Küçük Dansçı (La Petite Danseuse de quatorze ans) – Foto kaynak ; flickr / Ilkka Jukarainen

Bu genç dansçının orijinal heykeli ten rengi balmumundan yapılmıştı, ancak Orsay’da sunulan versiyonu bronzdan yapılmış.

Gerçekçilik, bu heykelde başka bir seviyeye taşınıyor, kesinlikle en etkileyici Musée d’Orsay sanat eserlerinden biri. Edgar Degas tarafından 1881’de yapılan bu heykel, modern sanat tarihinin en iyi bilinen ve sevilen heykellerinden biri.

7.Ornans’ta Cenaze (Un enterrement à Ornans)

Musee d'orsay
Ornans’ta Cenaze (Un enterrement à Ornans) – Foto kaynak ; flickr / jean louis mazieres

Courbet‘in bu devasa Realist eseri Musee d’Orsay’ın en önemli eserlerinden biri.

Görünüşe göre sahne oldukça önemsiz, basit bir cenaze töreni görüyoruz. Ancak 19. yüzyılın başlarına geri dönüldüğünde, bu büyüklükte bir resmin sıradan insanları tasvir etmesi gerçekten alışılmadık bir durummuş. Genellikle çok büyük resimler tarihi, dini veya asil tasvirlere ayrılırdı. Burada Courbet kuralları çiğniyor ve idealize edilmemiş ortak bir sahneyi duvar boyutunda bir tuvalde tasvir ediyor.

Fransız ressam Gustave Courbet tarafından 1849-1850 yılları arasında yapılan tablo, ressamın büyük amcasının 1848 yılındaki cenaze törenini anlatıyor.

8.Montorgueil Bulvarında Bayraklar

Montorgueil Bulvarında Bayraklar – Foto kaynak ; flickr / Jean-Pierre Dalbéra

30 Haziran 1878’de bir “barış ve çalışma” kutlaması sırasında Rue Montorgueil‘in pencerelerinde dalgalanan yüzlerce Fransız bayrağını tasvir eden bu Musee d’Orsay tablosu, Monet Empresyonizminin mükemmel bir örneği olarak kabul edilir.

Claude Monet’in en önemli tablolarından biri olarak kabul edilen bu eserde fırça darbeleri hızlı olduğu için çizgiler de pek net değil.

9.Kart Oyuncuları (The Card Players)

Kart Oyuncuları (The Card Players) – Foto kaynak ; flickr / Slices of Lights

Paul Cézanne‘ın 1890’ların başlarında ürettiği kart oyuncularını tasvir eden birkaç resimden biri olan The Card Players, Post-Empresyonist Dönem’in en kalıcı eserlerinden biri.

Cézanne, kendinden önceki Courbet gibi, kendi Provence’ını dolduran köylülüğün ortak üyelerini kutlamaya çalıştı. Ancak gerçekçiliğe ilgi duymayan Cézanne, figürlerini geniş fırça darbeleriyle tasvir ediyor, bu bölgenin ve sakinlerinin sıcaklığını iletmek için portakal ve kahverengi gibi toprak tonlarıyla tasvir etmiş.

10.The Floor Scrapers

Orsay Müzesi Eserleri
The Floor Scrapers

Fransız İzlenimci Gustave Caillebotte‘nin yağlı boya tablosu olan The Floor Scrapers 1875 yılında oluşturulmuş, Orsay Müzesi’ndeki en ünlü tablolardan biri.

Orsay Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Fransa’nın başkenti Paris’te Seine Nehri kıyısında yer alan Orsay Müzesi’ne şehrin birçok noktasından çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Müzeye ulaşım için en ideal yol 12 hat nolu metroyu kullanmaktır. Müzeye en yakın metro istasyonu ise Solferino istasyonudur. Ayrıca RER C trenlerini kullanarak da müzeye ulaşım mümkün.

Orsay Müzesi Saat – Foto kaynak ; flickr / Shadowgate

YAKINLARDA NELER VAR ?

Orsay Müzesi, Paris’te gezilecek yerler listesindeki oldukça popüler cazibe merkezlerinden olan Louvre Müzesi’ne ve Orangerie Müzesi’ne 15 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bunun yanında Rodin Müzesi, Alexandre III Köprüsü ve Concorde Meydanı da müzeye yürüme mesafesinde.

Orsay Müzesi Giriş Ücreti

Orsay Müzesi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle ; yetişkinler için 16€, 18 yaş altı çocuklar için ise ücretsiz. Ayrıca her ayın ilk pazar günü müzeye giriş her yaştan turist için ücretsiz.

Ayrıca Paris Museum Pass Card ile müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Foto kaynak ; flickr / Shadowgate

Ziyaret Saatleri ; Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 09:30-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Orsay Müzesi Tarihi

Orsay Müzesi Tarihçesi
kaynak ; flickr / Shadowgate

Paris’in merkezinde, Seine kıyısında, Tuileries Bahçeleri’nin karşısındaki müze, 1900 Evrensel Sergisi için inşa edilen eski Orsay tren istasyonuna kurulmuş. Dolayısıyla binanın kendisi, 1848-1914 döneminden sanat koleksiyonlarının sergilendiği Orsay Müzesi’ndeki ilk “sanat eseri” olarak görülebilir.

1898 yılından 1939 yılına kadar bir tren istasyonu olarak kullanılmış olan bina, 1986 yılında müzeye dönüştürülmüş. O günden günümüze bir müze olarak hizmet veren bu mimari şaheser de başlı başına görülmesi gereken bir yapı.

Orsay Müzesi Yakınlarındaki Oteller

Paris’te henüz nerede konaklayacağınıza karar veremediyseniz, Orsay Müzesi’ne yakın otellerde konaklamayı da düşünebilirsiniz. Müze çevresindeki otellerde konaklayacak olursanız şehrin önde gelen tarihi ve turistik cazibe merkezlerine çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeki oteller, Louvre ve Eyfel Kulesi çevresindeki otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlı.

Müzeye 10 dakikadan daha kısa bir yürüme mesafesinde bulunan popüler otellerden bazıları ise şöyle ;

Le Pradey – 4 yıldız

Le Pradey

Orsay Müzesi’ne 7 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden biri olduğu gibi, kendi kategorisinde en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden. Oteli incelemek için tıklayın Booking.com

Hotel de L’Universite – 3 yıldız

Hotel de L’Universite

Bu otel, Rue de Bac Metro İstasyonu’na sadece 400 metre, Musee D’Orsay’a ise 700 metre mesafededir. Ayrıca bölgedeki en uygun fiyatlı tesislerden biri. Oteli incelemek için tıklayın Booking.comBooking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!