Ana SayfaBosna-HersekSaraybosna Gezi RehberiSaraybosna'da Nerede Kalınır ? & Popüler 4 Semt Ve Oteller

Saraybosna’da Nerede Kalınır ? & Popüler 4 Semt Ve Oteller

Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi yapının yanı sıra modern yapılarıyla da dikkat çeken Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal ve en popüler cevap Başçarşı ve çevresi olsa da, daha uzun süreli bir Saraybosna gezisi için tercih edilebilecek birkaç konaklama bölgesini de bulabiliyorsunuz.

Bosna’nın başkenti ve Birinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinin yanı sıra Yugoslav ihtilaflarının en kötü günlerinden bazılarını görmüş olan Saraybosna bugün, birçok büyüleyici tarihi ve çağdaş cazibe merkezi ile canlı ve modern bir şehir olmaya devam ediyor.

Saraybosna’da konaklama ve yeme içme genel olarak oldukça uygun, bu yüzden şehirdeki 4-5 yıldızlı otellere de mutlaka göz atın derim, özellikle 2-3 ay öncesinden erken rezervasyon yapmayı planlıyorsanız.

Saraybosna’da Nerede Kalınır ? – En Güzel Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

⇒Başçarşı ; Saraybosna’da gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerine yakın olmak için tercih edilebilecek en ideal yer. Şehrin kalbinin attığı bu bölge, ayrıca gece hayatı için de en iyi yer.

⇒Marijin Dvor ; Başçarşı’ya çok da uzak olmayan bu bölge de, 3-4 gün veya daha uzun süreli Saraybosna gezisi için tercih edilebilecek popüler bölgelerden biri.

⇒Bistrik ; Saraybosna’daki en ucuz otelleri ve diğer konaklama bölgelerini bulabileceğiniz, Başçarşı’ya yakın bir bölge.

⇒Gorica ; Marijin Dvor bölgesinin hemen yakınında, ailece kalınacak biraz daha sessiz ve sakin bir bölge.

1.Başçarşı

Saraybosna Otel Tavsiyeleri
Başçarşı

Saraybosna’nın tarihi şehir merkezi olarak da bilinen Başçarşı, şehrin en kalabalık, en hareketli ve en merkezi yeri. Ayrıca şehirdeki en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan yer de Başçarşı’nın da bulunduğu eski kent bölgesidir.

Şehrin tarihi yerlerinin tam ortasında olmak istiyorsanız, burası Saraybosna’da kalınacak en iyi yer olabilir.

15. yüzyılın sonları ile 19. yüzyıl arasında Osmanlı döneminde şehrin ticaret merkezi olmuş olan Başçarşı, turistler arasında oldukça popüler bir yer. Burada konaklamasanız bile, Başçarşı’yı mutlaka gezip görülecek yerler listenize ekleyin derim.

Başlıca turistik bölge olan bu mahalle barlar, gece kulüpleri, mağazalar ve tarihi mekanlarla dolu. Yani Saraybosna’da gece hayatı için de bir planınız varsa, buraya yakın otellerde konaklamayı düşünebilirsiniz.

Açık ara şehrin en turistik yeri olan Başçarşı, biraz kalabalık ve gürültülü olabiliyor. Eğer bu ayrıntıya takılmıyorsanız, burası, Saraybosna’da konaklama için en ideal yer.

Saraybosna gezisinin bir başlangıç noktası olarak da bilinen Başçarşı, hem şehirdeki önemli tarihi ve turistik yerlere yakın hem de diğer bölgelere nazaran çok daha fazla otel seçeneğine sahip. 2-3 yıldızlı butik otellerin yanı sıra, 4-5 yıldızlı lüks otelleri de burada bulabilirsiniz.

Saraybosna’nın en popüler turistik yerlerinden olan Ferhadiye Caddesi, Galeri 11/07/95 (Sanat galerisi) ve Gazi Hüsrev Bey Camii de tam olarak burada bulunuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

→Saraybosna’nın tam kalbinde olmak istiyorsanız

→Şehirdeki en fazla restoranı, cafeyi, barı ve otelleri bulabileceğiniz yerde olmak istiyorsanız

→Kalabalık turist trafiğine alışkınsanız

→Gece hayatı için bir planınız varsa

En Popüler Başçarşı Otelleri

Başçarşı’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Başçarşı’da konaklayacak olursanız diğer bölgelere nazaran biraz daha fazla ücret ödeyebileceğinizi unutmayın. Hem yeme içme hem de otel fiyatları, az da olsa diğer bölgelere nazaran daha pahalı.

2.Marijin Dvor

Saraybosna da nerede kalınmalı
Marijin Dvor – kaynak ; flickr / Gorianaz

Marijin Dvor, Saraybosna’nın ticari ve idari merkezi ve büyüleyici Avusturya-Macaristan binalarıyla doludur.

Bu bölge, Başçarşı kadar popüler olmasa da, her yere kolay ulaşım bağlantıları sayesinde şehirdeki kalınacak en ideal ve en iyi yerlerden bir tanesi.

Tarihi merkeze, yani Başçarşı’ya buradan yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeki oteller, Başçarşı’daki otellere nazaran daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Şehirdeki en önemli alışveriş spotlarından biri olan Alta Alışveriş Merkezi de tam olarak bu bölgede bulunuyor.

Tarihle dolu olmasına rağmen Marijin Dvor günümüzde çok sayıda gökdelen ve modern mimariyi barındırıyor. Bu da bölgeyi şehrin merkezi iş bölgesi yapıyor.

Ana tren istasyonu Marijin Dvor’un hemen kuzeyindedir ve ülkenin diğer bölgelerine iyi bağlantı kurmanızı sağlar.

Çok sayıda harika restoran, cafe ve barlara da ev sahipliği yapan bu bölge, Başçarşı’ya alternatif olabilecek en ideal yer.

Saraybosna Umut Tüneli ve Bosna-Hersek Ulusal Müzesi gibi şehirdeki görülmesi gereken birkaç önemli turistik yeri de bu bölgede görebilirsiniz.

Marijin Dvor Bölgesindeki En Popüler Oteller

3.Bistrik

Saraybosna da nerede konaklanır
Bistrik – kaynak ; flickr / Milan S

Hünkâr Camii‘ne (Emperor’s Mosque) ev sahipliği yapan, Saraybosna’nın en uygun fiyatlı konaklama bölgelerinden biri olan Bistrik, konum olarak Başçarşı’ya da çok uzak değil.

Saraybosna’daki birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine yakınken, Bistrik sessiz ve sakin atmosferiyle de ilgi görüyor. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bu bölgede yapılacak birçok turistik aktivite de bulabiliyorsunuz.

Çok sayıda yerel restorana ve butik otellere ev sahipliği yapan Bistrik bölgesi, ayrıca Saraybosna Bira Fabrikası’na da ev sahipliği yapıyor. Günümüzde hala kullanılan bu fabrikayı turlarla ziyaret edebiliyorsunuz.

Bistrik, şehrin diğer bölgelerine göre biraz daha az turistik bir yer olsa da, yine merkeze ve turistik yerlere yakın olduğu için göz atılabilecek semtlerden biri.

En Popüler Bistrik Otel Tavsiyeleri

Hotel Bistrik – 4 Yıldız ; Eski Şehir bölgesine 10 dakika yürüme mesafesindeki bu şık ve lüks otel, özel otopark alanı ve havaalanı servisiyle hizmet veriyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan tesisin birçok odası da şehir manzaralı.

Bistrik Rose Apartment – 3 Yıldız ; Daire olarak hizmet veren bu tesis Latin Köprüsü’ne sadece 700 metre mesafede yer alıyor. Dairenin yakınındaki popüler turistik yerler arasında Sebil Çeşmesi, Başçarşı Caddesi ve Saraybosna Teleferiği vardır.

Bistrik bölgesi, Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna çok popüler bir bölge olmasa da, uzun süreli Saraybosna gezileri için tercih edilebilecek en ideal yerlerden. Eğer 3-4 gün gibi uzun bir süre Saraybosna’da konaklamayı planlıyorsanız bu bölgeyi de mutlaka inceleyin deriz.

4.Gorica

Saraybosna da nerede kalmalı
Gorica – Avaz Kulesi – Kaynak ; flickr / Fred Romero

Şehir merkezinin kuzeyinde güzel bir konumda bulunan Gorica, Saraybosna halkıyla iç içe olabileceğiniz bir yer.

Bir yerleşim bölgesi olarak da bilinen Gorica’dan, Başçarşı’ya ve diğer turistik yerlere de kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Balkanlar’ın en büyük binası olan Avaz Kulesi’nin de bulunduğu yer olan bu bölge, ayrıca birçok restoran ve alışveriş yapabileceğiniz yerlerle dolu.

Turistler arasında çok popüler bir konaklama bölgesi olmasa da, yine uzun süreli bir Saraybosna gezisi için göz atılabilecek yerlerden biri. Burada konaklamasanız bile bu bölgeyi Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Saraybosna Otel Fiyatları

Saraybosna’da otel fiyatları sezona ve otelin konumuna göre farklılık gösterebiliyor. Genel olarak oteller 30€’dan başlıyor ve 130€’ya kadar çıkabiliyor.

Saraybosna’nın en lüks otelleri arasında olan 5 yıldızlı şehir merkezi otellerinin fiyatları ise 90€’dan başlıyor. Ayrıca 100€’nun altında bir ücrete şehirde çok sayıda 5 yıldızlı otel bulabiliyorsunuz, özellikle 2-3 ay öncesinden erken rezervasyon yapmayı planlıyorsanız.

Saraybosna’da ortalama 50-70€ arası bir ücret, ideal bir otel için fazlasıyla yeterli oluyor. Tabii bu fiyatın altında veya üzerinde olan otelleri de bulabilirsiniz. Şehirdeki en pahalı oteller, genel olarak Başçarşı’nın çevresinde yer alıyor. Burası şehrin tam merkezi olduğu için burada oteller biraz daha pahalı.

Saraybosna’da en ucuz otelleri bulabileceğiniz yer ise, Bistrik bölgesi. Bu bölgenin çok ucuz konaklama birimlerine ev sahipliği yapmasının ana nedeni, hem diğer bölgelere nazaran daha az tercih ediliyor olması hem de yapılacak ve görülecek çok fazla yere ev sahipliği yapmıyor oluşu. Fakat bu bölgede konaklayarak hem Başçarşı’ya hem Saraybosna’nın önemli turistik çekim merkezlerinin çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz.

En İyi Saraybosna Otelleri

Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki 7 otel, şehirdeki en iyi ve en popüler konaklama birimleri arasında yer alıyor. Ayrıca şehirdeki en fazla rezervasyon alan oteller olmakla birlikte, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerdir.

İsa Begov Hamam Hotel

★★★★

İsa Begov Hamam Hotel

Ücretsiz sauna ve spa küveti sunan İsa Begov Hamam Hotel, Osmanlı motiflerine sahip el oyması mobilya, el yapımı halı ve ahşap zeminler ile dekore edilmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca oteldeki Türk kahvaltısı da oda fiyatlarına dahil olarak geliyor.

Otel içerisinde yer alan hamamı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ek ücret karşılığında masaj rezervasyonu da yaptırabiliyorsunuz.

Otelin konumu muhteşem. Tam olarak Başçarşı bölgesinde bulunuyor, yani şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yakın. Latin Köprüsü ise otele sadece 2 dakika yürüme mesafesinde. Ek ücret karşılığında havaalanı servisini de kullanabilirsiniz. Otel daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin geniş aile odaları da bulunuyor.

  • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Toplik

★★★★ (Konukevi)

Toplik

Başçarşı Caddesi ve Sebil Çeşmesi’ne yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde olan Toplik Konukevi, Saraybosna’nın en iyi otelleri arasında yer alıyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan tesis, konum olarak şehrin tam kalbinde, merkezi bir yerde bulunuyor.

Tesisin erken ve son dakika rezervasyon fırsat indirimleri de var. Eğer 2-3 ay öncesinden rezervasyon yaptırmayı planlıyorsanız Booking.com üzerinden fırsat indirimlerine göz atabilirsiniz.

  • Oteli incelemek/rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Story

★★★★

Hotel Story

Yine Saraybosna’nın kalbinde, Başçarşı bölgesinde yer alan otellerden biri olan Hotel Story, modern ve şık odalarıyla ilgi görüyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, Saraybosna Kent Müzesi’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Otele 150-200 metre uzaklıkta tramvay istasyonu var. Ayrıca otobüs terminali ise otele 3 km uzaklıkta.

Aile odaları, otoparkı ve havaalanı servisi de olan otel, özellikle çiftler tarafından tercih ediliyor.

  • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Boss

★★★★

Hotel Boss

Başçarşı Caddesi’ne 7-8 dakika yürüme mesafesinde olan Hotel Boss, restoran, bar, aile odaları ve bahçesiyle hizmet veriyor. Saraybosna’nın en çok rezervasyon alan otellerinden biri olduğu gibi, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip 4 yıldızlı otellerden bir tanesi.

Tesiste 24 saat açık resepsiyon, oda servisi ve konuklar için turlar düzenlenmektedir.

Otelin odalarında çalışma masası ve düz ekran TV bulunmaktadır. Tüm odalarda gardırop vardır. Hotel Boss’ta her sabah açık büfe kahvaltı servis edilmektedir.

  • Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Opal Home

★★★★

Hotel Opal Home

Latin Köprüsü’ne 100 metre ve Sebil Çeşmesi’ne 400 metre mesafede olan Hotel Opal Home da, Saraybosna’nın merkezinde, birçok cazibe merkezine yakın bir konumda bulunuyor. Odalar biraz sıradan olsa da, yine de fiyatına göre gayet normal ve rahat denebilir.

Hotel Opal Home, Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en uygun fiyatlı 4 yıldızlı otellerden biri.

  • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Enjoy Apartments

★★★★★ (Daire)

Enjoy Apartments

Saraybosna’da dairede kalmayı planlıyorsanız Enjoy Apartments‘e mutlaka göz atın derim. 4-5 kişilik bu daireler, hem fiyatı hem de konumuyla özellikle aileler ve grup olarak seyahat eden turistler tarafından ilgi görüyor. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan tesis, Başçarşı Caddesi’ne 1 km uzaklıkta bulunuyor. Yani tam aksiyonun kalbine biraz uzak, ancak fiyatı ve şık tasarımıyla kesinlikle göz atmaya değer.

  • Tesisi incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Hotel Hills Sarajevo Congress & Thermal Spa Resort

★★★★★

Hotel Hills Sarajevo Congress & Thermal Spa Resort

Saraybosna’da havaalanına yakın bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız bu 5 yıldızlı lüks otele mutlaka göz atın derim. Havaalanına 2 km uzaklıkta bulunan Hotel Hills, şehir merkezine ve turistik yerlere ortalama 10 km uzaklıkta yer alıyor. Kültür gezisi için değilde daha çok iş seyahatleri için tercih edilebilecek otellerden biri.

  • Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için tıklayın ; Booking.com

Saraybosna’da Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Eğer Saraybosna’da konaklama için aradığınız zevkte ve bütçede oteli veya bölgeyi bulamadıysanız, Başçarşı’ya 5-10 dakika yürüme mesafesindeki otellere göz atın derim. Başçarşı dışındaki diğer bölgeler, biraz daha uzun süreli bir Saraybosna gezisi planlayan ve çok ucuz otel arayanların göz atabileceği yerler.

Zaten turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız kalabileceğiniz en iyi yer Başçarşı. Burada hem yeme içme hem de alışveriş konusunda da çok fazla seçenek bulabiliyorsunuz. Ayrıca Saraybosna genelinde otel fiyatları çok da pahalı değil, özellikle 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmayı planlıyorsanız çok daha uygun fiyatlara 4-5 yıldızlı oteller bulabiliyorsunuz. Booking.com üzerinden erken rezervasyon fırsat indirimlerine bu yüzden mutlaka göz atın deriz.

Eğer Saraybosna’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olan Başçarşı’da kalmak istemiyorsanız, Başçarşı’ya en iyi alternatif bölge olan Marijin Dvor bölgesini tercih edin. Diğer bölgeler, hem konum hem de güvenlik ve otel çeşitliliği konusunda herkesi tatmin edebilecek yerler değil.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!