Ana SayfaBulgaristanSofya Gezi RehberiSofya'da Nerede Kalınır ? & En Güzel 5 Semt / Otel Önerileri

Sofya’da Nerede Kalınır ? & En Güzel 5 Semt / Otel Önerileri

Bulgaristan’ın başkenti ve Balkanların en popüler gezi duraklarından biri olan Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap, şehirde geçirmek istediğiniz süreye, bütçenize, gece hayatı ve turistik yerlere ne kadar yakın olmak istediğinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Sofya’da konaklama için tercih edilebilecek çok sayıda bölge ve otel bulunuyor. İster düşük bütçeli bir butik otel isterseniz de lüks 4-5 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyor olun, herkese göre bir şeyleri bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Sofya’nın kalbi olarak bilinen yer Centrum, yani şehir merkezi. Şehri ziyaret eden turistlerin çok büyük bir bölümü konaklama için merkezi tercih ediyor olsa da, bu bölgenin diğer bölgelere nazaran daha pahalı olabileceğini unutmayın. Sadece konaklama değil, yeme içme de merkezde biraz daha pahalı olabiliyor.

Sofya’da Nerede Kalınır ? & En Popüler Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

Tüm aksiyonun ortasında olmak, Sofya’da gezilecek yerler listesindeki önemli çekim merkezlerine yakın olmak ve birçok otel seçeneğine sahip olmak istiyorsanız ; Centrum (Sofya Şehir Merkezi)

Sofya gece hayatı için bir planınız var ve şehrin önde gelen barlarına ve gece kulüplerine yakın olmak istiyorsanız ; Studentski Grad

Sofya’daki en ucuz otelleri ve diğer konaklama birimlerini arıyorsanız ; Lozenets

Ailece kalınacak en iyi ve en ideal yer ; Oborishte

Sessiz ve sakin bir bölgede kalmak için en ideal yer ; Vitosha District (Vitosha Bulvarı’yla karıştırmayın)

1.Centrum (Sofya Şehir Merkezi)

Sofya da nerede kalınmalı
Centrum (Sofya Şehir Merkezi) – kaynak ; flickr / A Siyana Pavlova

Sofya’yı keşfetmek için en iyi yer Centrum olarak da bilinen Sofya Şehir Merkezi‘dir.

Diğer bölgelere nazaran daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor olsa da, merkez bölgesi, şehri ziyaret eden turistlerin çok büyük bir bölümünün kalmak için tercih ettiği yer. Bunun en önemli sebeplerinden biri, merkez bölgesinin hem turistik yerlere hem de gece hayatına yakın olması.

Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevap olan Centrum bölgesinde konaklayacak olursanız, Sofya’da gezilecek yerler listesindeki en önemli simge yapıların çoğuna yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede, çok çeşitli konaklama seçenekleri de bulabilirsiniz. İster 2-3 yıldızlı butik bir otel veya konukevi, isterseniz de 4-5 yıldızlı lüks oteller bu bölgede bulunabiliyor.

Merkez bölgesi, metro, tramvay ve otobüsle iyi bağlantılara sahiptir ve genel olarak şehri ziyaret etmeyi ve turistik yerlerin tadını çıkarmayı planlayan ziyaretçiler için Sofya’da kalacak en iyi semttir.

Sofya’nın en ünlü tarihi yapılarından biri olan St. Alexander Nevsky Katedrali ve Kraliyet Sarayı da tam olarak bu bölgede bulunuyor.

Merkezdeki otellerin çoğu lüks ve dünya markalarının bir parçası. Ancak bütçeye uygun orta sınıf oteller de bulabiliyorsunuz.

Eğer Sofya’da alışveriş için bir plan yapıyorsanız, şehrin en ünlü caddelerinden biri olan Vitosha Caddesi’ne uğrayabilirsiniz. Bu cadde, şehirdeki en iyi butiklerin yanı sıra, en popüler restoranları ve cafeleri de bulabileceğiniz yer.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tam aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Kısa sürede çok fazla yer görmek istiyorsanız
 • Gece hayatına ve alışveriş spotlarına yakın olmak istiyorsanız
 • Ünlü Vitosha Caddesi, St. Alexander Nevsky Katedrali ve Kraliyet Sarayı’na çok yakın bir yerde olmak istiyorsanız
 • Şehirdeki en fazla restorana, cafeye, bara ve otellere ev sahipliği yapan bir yerde olmak istiyorsanız

En Popüler Sofya Şehir Merkezi Otelleri

Sofia Palace Hotel by HMG

Sofya şehir merkezindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

SOFYA ŞEHİR MERKEZİNDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Kartal Köprüsü (Eagle Bridge), Vitosha Caddesi, St. Alexander Nevsky Katedrali, Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, Ulusal Kültür Sarayı ve Rus Anıt Meydanı.

2.Lozenets

Sofya da nerede kalınmalı
Lozenets – kaynak ; flickr / vesselin_kolev

Sofya’da en uygun fiyatlı otellere ev sahipliği yapan Lozenets, şehir merkezinden sonra kalınacak en popüler bölgelerden biri.

Komünist dönemden beri Sofya’nın en havalı ve en popüler bölgelerinden biri olan Lozenets, şehir merkezine yaklaşık 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine ve turistik yerlere yürüme mesafesinde olmasa da, çok kısa bir toplu taşıma yolculuğuyla dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Şehirdeki diğer bölgelere de çok iyi bağlantıya sahip olan Lozenets, şehir merkezinin güneyinde Oborishte bölgesine de yakın bir yerde bulunuyor.

Tüm harekete yakın olmak, ancak daha yoğun turistik bölgelerin kalabalığından ve gürültüsünden uzakta olmak istiyorsanız, burası Sofya’da kalınacak en iyi yerlerden biri.

Ayrıca Sofya gezilecek yerler listesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Knyazheska Garden’da tam olarak bu bölgede bulunuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Bütçeli bir Sofya gezisi planlıyorsanız
 • Restoran, cafe ve otellerin en uygun fiyatlı olduğu yerde olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezine ve turistik noktalara 2-3 km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız
 • İyi bir toplu taşıma ağına sahip bir yerde olmak istiyorsanız
 • Şehir merkezine yakın olmak istiyor, fakat tam aksiyonun ortasında olmak istemiyorsanız

En Popüler Lozenets Otel Önerileri

Maison Sofia Hotel

Lozenets bölgesindeki tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın ; Booking.com

3.Studentski Grad

Sofyada nerede kalmalı
Studentski Grad – kaynak ; flickr / alioshkata

Studentski Grad, adından da anlaşılabileceği üzere bir öğrenci bölgesi. Daha çok genç kesimin ve öğrencilerin zaman geçirdiği bu bölge, şehir merkezine nazaran biraz daha uygun fiyatlı bir konaklama sunuyor. Fakat bu bölge, özellikle geceleri biraz gürültülü olabiliyor.

Eğer Sofya gece hayatı için bir planınız varsa ve şehirdeki en ünlü barlara ve gece kulüplerine yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız Studentski Grad sizin için Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevap olabilir.

Bu bölge, şehir merkezine ve turistik yerlere de çok uzak değil.

Burada çok sayıda öğrenci yurdu bulunduğundan restoran, cafe ve barlar genel olarak uygun fiyatlı oluyor. Studentski Grad, belki de Sofya’da en ucuz yemek yiyebileceğiniz yerlerden biri.

Çocuklarınızla Sofya’yı ziyaret ediyorsanız, Studentski Grad bölgesi iyi bir seçenek olmayabilir. Ancak gece hayatı için birçok planınız varsa ve gençlerle iç içe olacağınız bir yerde konaklamayı dert etmiyorsanız, burası Sofya’da kalınacak en iyi yerlerden biri.

Bu bölgede çok sayıda düşük ve orta bütçeli otel ve konukevi bulabilirsiniz. Ayrıca bölgede birkaç 4 yıldızlı lüks otel de var.

Studentski Grad bölgesinde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlere ve şehir merkezine yürüyerek gidemeyeceğinizi unutmayın. Bu bölge, şehir merkezine yaklaşık 4-5 km uzaklıkta bulunuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse (Turistik yerler ve şehir merkezi için mutlaka toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacak)
 • Öğrencilerle iç içe biraz gürültülü bir yerde olmayı dert etmiyorsanız
 • Şehrin en canlı ve en hareketli yerinde olmak istiyorsanız
 • Turistik yerlere 4-5 km uzaklıkta olmayı dert etmiyorsanız
 • Şehrin en iyi gece kulüplerine ve barlarına yürüme mesafesinde olmak istiyorsanız

En Popüler Studentski Grad Otelleri

Sofya Otel Tavsiyeleri
Olives City Hotel

4.Oborishte

Sofya da nerede kalmalı
Oborishte – kaynak ; flickr / Rosa G

Oborishte küçük bir mahalle ve neredeyse merkezin bir parçası, yani şehir merkezindeki turistik yerlere bu bölgedeki otellerin hemen hepsinden yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Daha çok ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olan Oborishte, Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Özellikle 1, 2 veya 3 yıldızlı otellerde konaklamayı planlıyorsanız, bu bölgede çok fazla seçeneğinizin olacağını unutmayın. Bölge küçük olsa da, otel sayısı oldukça fazla.

Genellikle Sofya’nın en sessiz ve en güvenli bölgelerinden biri olarak kabul edilen Oborishte, Ulusal Opera, Sofya Dram Tiyatrosu, Kukla Tiyatrosu ve Sinema ve Tiyatro Evi’ne de ev sahipliği yapıyor. Eğer tiyatro hayranıysanız bu bölge tam size göre olabilir.

Sofya şehir merkezine nazaran buradaki otel fiyatları daha uygun. Ayrıca restoran ve cafelerde biraz daha ucuz olabiliyor. Ailece kalınacak ucuz bir yer arıyor ve şehir merkezine ve turistik yerlere de yakın olmak istiyorsanız, bu bölgeye mutlaka göz atın derim.

En az şehir merkezi kadar popüler bir konaklama bölgesi olan Oborishte, ayrıca şehirdeki en fazla restoranı bulabileceğiniz yer.

BURADA KALIN, EĞER;

 • Şehir merkezine en iyi alternatif bölgeyi arıyorsanız
 • Çok sayıda otel seçeneğim olsun diyorsanız
 • Ailece seyahat ediyorsanız
 • Şehir merkezine yakın sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız
 • Sofya’nın en güvenli yerinde olmak istiyorsanız

En İyi ve En Popüler Oborishte Otelleri

Hyatt Regency Sofia

Hyatt Regency Sofia – 5 Yıldız ; Sofya’nın kalbinde, birçok park ve kültürel mekana yürüme mesafesinde yer alan Hyatt Regency Sofia, sağlıklı yaşam merkezi, çatı barı ve seçkin Regency Club lounge alanıyla hizmet vermektedir. Yüksek konuk değerlendirme puanı, merkezi konumu ve şık odalarıyla öne çıkan bu tesis Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en lüks otellerden biri.

Sofia Residence Boutique Hotel – 4 Yıldız ; Hem Alexander Nevski Meydanı’na hem de Sofya Üniversitesi Metro İstasyonu’na 15 dakika yürüme mesafesindeki bu otelden, şehirdeki turistik cazibe merkezlerine çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Light Hotel – 3 Yıldız ; Sofya’daki en samimi otellerden biri. Konum olarak oldukça merkezi. Ayrıca Sofya’daki en ekonomik otellerden biri.

L’Opera House – 3 Yıldız – Konukevi

Family Hotel Madrid – 1 Yıldız

Oborishte bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayın ; Booking.com

5.Vitosha District

Sofya da nerede konaklanır
Vitosha District – kaynak ; flickr / Luca Volpi

Vitosha, Sofya’nın eteklerinde, Vitoşa Dağı’nın kalbinde ve Çevre Yolu’nun yakınında yer almaktadır. Kesinlikle Bulgar başkentinde yaşamak için en pahalı yerlerden biri. Bu mahalle hükümet konutları, diplomatik birlikler ve başkanlık sarayına ev sahipliği yapıyor. Yani şehrin en güvenli yeri denebilir.

Buradaki otellerin çoğu 4-5 yıldızlı lüks tesislerden oluşuyor, bu yüzden geniş bir bütçeyle Sofya’ya seyahat etmiyorsanız bu bölgede konaklamayı es geçebilirsiniz.

Vitosha District’te konaklamanın çok fazla artısı olmasa da, lükse düşkün biriyseniz ve bütçe sorun değilse, burada ultra konforlu bir Sofya gezisi yapabilirsiniz. Fakat bu bölgenin şehir merkezine oldukça uzak bir yerde (8-10km) olduğunu da unutmayın. Yani şehirdeki simge yapılara ulaşmak için toplu taşımaya mutlaka ihtiyacınız olacaktır.

NOT ; Vitosha Bulvarı ile Vitosha District’i karıştırmayın. Vitosha Bulvarı şehir merkezinin kalbinde bulunan bir alışveriş caddesi.

En Popüler Vitosha District Otelleri

Tsarsko Selo Spa Hotel

En Lüks Sofya Merkez Otelleri

Eğer Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna lüks ve merkezi bir cevap arıyorsanız, aradığınızı Centrum, Oborishte ve Lozonets bölgelerinde bulabilirsiniz. Centrum ve Oborishte hem şehrin kalbinin attığı yere hem de önemli turistik cazibe merkezlerine yakın. Ancak Lozonets, şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta bulunuyor. Fakat bu bölgede çok uygun fiyatlara 4-5 yıldızlı lüks otellere bulabildiğinizden ve merkeze çok rahat bir şekilde ulaşabildiğinizden dolayı, bu bölgedeki lüks otelleri de mutlaka inceleyin derim.

Aşağıdaki 5 otel, şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Sofya’nın en lüks otelleri arasında yer alıyor.

Sofia Hotel Balkan, a Luxury Collection Hotel

★★★★★

Sofia Hotel Balkan, a Luxury Collection Hotel

Serdika Metro İstasyonu’nun yanında ayrıcalıklı bir konuma sahip olan seçkin Sofia Hotel Balkan, Sofya’da kumarhanesi olan otellerden biri. Muhteşem bir tasarıma sahip olan otel, ultra modern odaları ve eşsiz konumuyla ilgi görüyor. Oteli incelemek için tıklayın ; Booking.com

InterContinental Sofia, an IHG Hotel

★★★★★

Sofyada nerede konaklanır
InterContinental Sofia, an IHG Hotel

Sofya’nın tam kalbinde yer alan InterContinental Sofia, şehir ve dağ manzaraları, 2 restoran ve 7/24 açık fitness merkeziyle hizmet veriyor. Meçhul Asker Anıtı, Aleksandr Nevski Katedrali ve Ulusal Galeri gibi şehrin en ünlü çekim merkezlerine bu otelden yürüyerek kısa bir sürede gidebilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın ; Booking.com

Hotel Anel

★★★★★

Hotel Anel

Ultra geniş odaları ve harika konumuyla dikkat çeken 5 yıldızlı Hotel Anel, Sofya’da kalınacak en lüks geleneksel tasarıma sahip otellerden bir tanesi. Tüm odalar canlı renkler, eşsiz mobilyalar ve orijinal sanat eserleri ile dekore edilmiştir. Özel banyolarda küvet ve ücretsiz banyo malzemeleri mevcuttur. Oteli incelemek için tıklayın ; Booking.com

Grand Hotel Sofia

★★★★★

Grand Hotel Sofia

Sofya’nın en romantik otellerinden biri olarak kabul edilen Grand Hotel Sofia, 9+ konuk değerlendirme puanı ve manzarasıyla dikkat çekiyor. Geniş odalara sahip olan bu lüks otel, serdika metro istasyonuna sadece 5 dakika yürüme mesafesinde. Oteli incelemek için tıklayın ; Booking.com

Rosslyn Thracia Hotel Sofia

★★★★

Rosslyn Thracia Hotel Sofia

Arkeoloji Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu 4 yıldızlı modern otel, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip. Barı, aile odaları ve havaalanı servisiyle hizmet veren tesisin tüm odaları uydu TV, minibar ve çay-kahve yapma imkanı ile donatılmıştır. Bazı odalarda oturma alanı vardır. Sofya’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri olan bu 4 yıldızlı otelde, ayrıca erken rezervasyon fırsat indirimleriyle daha uygun fiyatlı odaları da bulabiliyorsunuz. Oteli incelemek için tıklayın ; Booking.com

BENZER İÇERİKLERBooking.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER YAZILAR

error: Content is protected !!