Ana SayfaSırbistanBelgrad Gezi RehberiBelgrad'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Belgrad’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

-

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan, Sırbistan’ın başkenti ve en güzel şehri olan Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevabı bulmak için ilk olarak şehirdeki bölgelere göz atarak başlayın deriz. Otel seçimi yapmadan önce hangi bölgede kalacağınıza karar verecek olursanız, ziyaret amacınıza, bütçenize ve zevkinize uygun bir tesisi çok daha kolay bulabilirsiniz. Ayrıca erken ve son dakika fırsat indirimlerine göz atarak, aynı tesisi çok daha uygun fiyata bulmak mümkün.

Belgrad Eski Kent (Stari Grad) ve Cumhuriyet Meydanı bölgesi şüphesiz şehirde kalınacak en iyi, en merkezi ve en popüler yer. Fakat Belgrad’da 5’den fazla kalınacak bölge var. Tabii her bölge, gezip görülecek yerlere ve merkeze yakın olmak için ideal olmasa da, şehrin en çok tercih edilen aşağıdaki 4 bölgesine de mutlaka göz atın derim.

Belgrad’da Nerede Kalınır ? & En İyi Konumlu Semtler ve Otel Tavsiyeleri

Belgrad gezilecek yerler listesindeki en önemli turistik yerlere yakın olmak için en iyi bölge ; Stari Grad (Eski Kent – Tarihi Şehir Merkezi)

Stari Grad’ın tam merkezinde olmak için en iyi yer ; Terazije Meydanı çevresi

Şehir merkezinin biraz dışında (1-2 km uzağında) ailece kalınacak en iyi bölge ; Vracar

Stari Grad bölgesine alternatif olabilecek en merkezi bölge ise ; Savski Venac

NOT ; Novi Beograd (Yeni Belgrad) bölgesi, şehir merkezine ve gezip görülecek önemli cazibe merkezlerine bir hayli uzak bir konumda bulunuyor. Eğer 1-2 günlük bir Belgrad gezisi planlıyorsanız bu kadar uzak bir yerde konaklamanıza gerek olmayabilir, zaten şehir merkezinde ve merkeze 1-2 km uzaklıkta olan Vracar bölgesinde hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor.

1.Stari Grad

Belgrad Otel Tavsiyeleri
Stari Grad

Stari Grad, Belgrad’ın en çok tercih edilen merkezi bölgesi. Bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer olduğu gibi ayrıca şehirdeki en fazla otel seçeneğine sahip bölge olmasıyla dikkat çekiyor.

Stari Grad’ın tam merkezi ise, birçok alışveriş mağazası, restoran, cafe ve barlarla sıralanmış olan Knez Mihailova Caddesi‘dir. Bu caddeye yakın otellerde konaklayacak olursanız Belgrad Gece Hayatı için en çok tercih edilen mekanlara da yürüme mesafesinde olursunuz. Ayrıca Belgrad gecelerinin en canlı olduğu Savamala semti de buraya oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Bu bölgede ister pansiyonlar veya butik oteller isterseniz de lüks otelleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Tüm aksiyonun kalbi olduğundan biraz turistik ve kalabalık olsa da, her yere yakın olmak isteyen turistlerin tercih edebileceği en iyi yer.

Şehirdeki yapılacak en fazla aktiviteye ve görülecek en çok turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Stari Grad’ı, Knez Mihailova Caddesi yakınları, Cumhuriyet Meydanı çevresi ve Terazije Meydanı olmak üzere 3’e ayırabilirsiniz. Belgrad’ın en ünlü bu 3 turistik yeri birbirine yürüme mesafesinde olsa da, Knez Mihailova Caddesi yakınlarındaki oteller daha çok lüks kesime hitap ederken Cumhuriyet meydanı çevresindeki oteller de merkezdeki en uygun fiyatlı tesislerden oluşuyor.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Tüm aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
  • Geniş otel seçeneğine sahip bir yer arıyorsanız
  • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız
  • Şehirde en fazla restorana, cafeye, bara ve alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan yerde olmak istiyorsanız
  • Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler bölgeyi arıyorsanız
  • Belgrad Kalesi, Terazije Meydanı, Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı gibi şehrin en ünlü turistik noktalarına çok yakın olmak istiyorsanız

En Popüler Stari Grad Otelleri

Belgrad da kalınacak yerler
Hotel Majestic

Stari Grad’taki tüm otellere göz atmak için tıklayın

2.Terazije Meydanı

Belgrad Otel Tavsiyeleri
Terazije Meydanı – kaynak ;flickr / fred romero

Terazije Meydanı da teknik olarak Stari Grad bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor, ancak merkezin geri kalanına nazaran bu meydan yakınlarındaki oteller daha lüks. Belgrad’ın en lüks otellerini arıyorsanız ilk olarak bu meydan çevresine göz atarak başlayabilirsiniz.

Genellikle Belgrad’ın ana meydanı olarak adlandırılan Terazije Meydanı çevresinde çok sayıda otelin yanı sıra, birçok cafe, restoran ve bar da bulabilirsiniz. Aynı zamanda meydan, tren ve otobüs terminaline de oldukça yakın bir yerde bulunuyor.

Terazije Meydanı çevresindeki en popüler oteller

Dominic Smart & Luxury Suites – Terazije

3.Vracar

Belgrad da nerede kalınmalı
Vracar

Vracar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilen ve şimdi lüks kalabalığa yönelik küçük bir alan. En az Stari Grad kadar popüler bir bölge olan Vracar’dan şehirdeki önemli cazibe merkezlerine de kolaylıkla gidebiliyorsunuz.

Bu bölgedeki otellerin çoğu lüks olsa da, bütçeli birçok oteli, hosteli veya daireyi de burada bulmak mümkün.

Vracar, diğer semtlere nazaran oldukça küçük. Ayrıca buradaki barlar, restoranlar, cafeler ve oteller şehrin geri kalanına nazaran biraz daha lüks kesime hitap ediyor diyebiliriz. Ancak çok pahalı olmadığından dolayı bu bölgedeki otelleri de kesinlikle inceleyin deriz.

Çocuklarla yapılacak birçok aktiviteye de ev sahipliği yapan bölge, ayrıca Belgrad’da ailece kalınacak en iyi yer.

Vracar bölgesi, her ne kadar şehir merkezi dışında bulunuyor olsa da, Aziz Sava Katedrali, Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi gibi Belgrad’ın en ünlü yerlerine de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Vracar Otel Tavsiyeleri

Crystal Hotel

Vracar bölgesindeki tüm otellere göz atmak için tıklayınBooking.com

Belgrad’da Nerede Kalınır ? sorusuna alternatif olabilecek diğer bölgeler

Yukarıdaki 3 bölge, şüphesiz Belgrad’ın en sevilen ve en çok tercih edilen konaklama bölgeleri. Fakat bu bölgelere alternatif olabilecek bölgeler de var. Eğer Belgrad’da ikinci veya üçüncü kez gidiyor ya da tamamen farklı bir ambiyansa sahip bölgede konaklamak istiyorsanız aşağıdaki bölgeleri de inceleyebilirsiniz.

4.Zemun

Zemun’da en az yarım gün geçirilmeden Belgrad’a yapılan hiçbir ziyaret tamamlanmış sayılmaz. Tuna Nehri’nin sağ kıyısındaki bu pitoresk mahalle, eskiden Belgrad’ın merkezinden nehrin karşısında yer alan ayrı bir kasabaydı. 1934’ten beri resmi olarak Sırp başkentinin bir parçası olmasına rağmen, Zemun kendine özgü kimliğini ve küçük kasaba havasını koruyor.

Zemun’un bir Avusturya-Macaristan sınır kasabası olduğu zamanının en bariz hatırlatıcısı, en ikonik manzarasıdır – daha çok Gardoš olarak bilinen Janos Hunyadi kulesi. Tuğla ve taş kule, orta çağdan kalma kare bir kalenin kalıntılarının ortasından yükselir ve kırmızı kiremitli çatılar ve süslü kilise kuleleri üzerinden Tuna Nehri boyunca Belgrad’ın en güzel manzaralarından bazılarını sunar. Adını 1456’daki Osmanlı kuşatmasından Belgrad’ı savunduktan sonra burada ölen bir Macar kahramanından almıştır ve 1896’da Orta Avrupa’daki Macar yerleşiminin 1000. yıl dönümü münasebetiyle inşa edilmiştir.

Kulenin yanında, çok kültürlü geçmişinin kalıntıları olarak özenle hazırlanmış mezarların bulunduğu Zemun mezarlığı yer almaktadır. Zemun, Yahudi ve Alman sakinlerinin çoğunu 2. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında kaybetmiş olsa da, Ortodoks, Katolik, Protestan ve Yahudi ibadethanelerinin tümü birbirinden çok da uzak olmayan yerleriyle, aşağı kasabası hâlâ eski kültürel çeşitliliğin izlerini taşıyor.

Muhteşem mimarisinin yanı sıra, Zemun’un diğer tanımlayıcı özelliği, merkezi Veliki trg ile Masarikov trg arasında yer alan pazarda en iyi deneyimlenen küçük kasaba atmosferidir. Zemun pazarı, Belgrad’ın en iyilerinden biri olarak kabul edilir ve tüccarların normalde tatmanıza izin verdiği çok çeşitli yerel süt ve et ürünleri sunar. Biraz daha acıktıysanız, pazardaki birçok balıkçıda satılan girice (kızarmış küçük balık) da atıştırabilir veya yakındaki Veliki’deki Petrović fırınında Belgrad’ın en iyi böreklerinden birini (peynirli veya etli turtalar) deneyebilirsiniz.

5.Yeni Belgrad

Belgrad’da konaklama için düşünülmesi gereken son bölge Yeni Belgrad veya Novi Beograd’dır. Burası Belgrad’ın en büyük semti ve adından da anlaşılacağı gibi Eski Kent’e daha modern bir alternatif. Belgrad’ın en iyi kafe ve restoranlarından bazıları Yeni Belgrad’dadır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda modern Belgrad oteli vardır. Novi Beograd, Zemun’un yanında, Eski Şehir’den nehrin karşısında yer alır, bu nedenle Belgrad tatiliniz için hala çok merkezi bir konumdur.

En İyi ve En Merkezi Belgrad Otel Tavsiyeleri

Belgrad’da merkezi bir otel arıyorsanız Stari Grad bölgesinin yanı sıra, Vracar bölgesine ve birkaç bölgeye de göz atabilirsiniz. Vracar, teknik olarak şehir merkezi olmasa da, Belgrad’ın hem merkezine hem de gezip görülecek turistik cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde bulunuyor. Aşağıdaki 7 otelden de şehrin tam kalbine ve turistik noktalara yürüyerek gidebilirsiniz.

Square Nine Hotel Belgrade

★★★★★ (9.4)

Square Nine Hotel Belgrade

Belgrad’ın en lüks otellerinden biri olan Square Nine, ultra lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Stari Grad’ın tam kalbinde, turistik yerlere yakın bir konumda bulunan otel Knez Mihailova Caddesi’ne sadece 1 dakika yürüyüş mesafesinde.

Belgrad’ın ana meydanlarından birinde muhteşem bir konumda bulunan bu zarif beş yıldızlı otel, Bauhaus tarzı cephesinden 20. yüzyılın ortalarından kalma Danimarka ve Amerikan dekoruna kadar abartısız bir zarafet içinde bir çalışmadır. Ana restoran olan The Square’de üst düzey yemeklerin yanı sıra çatıda Japon yemeklerini yiyebileceğiniz mekan da var.

Dünyanın Önde Gelen Otelleri portföyünün bir üyesi olan Square Nine otel, kusursuz bir konaklama için tercih edilebilir. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

SAINT TEN Hotel

★★★★★ (9.4)

Belgradda nerede kalmalı
SAINT TEN Hotel

Belgrad’ın en lüks otelleri arasında olan Saint Ten, Vracar bölgesinde Aziz Sava Katedrali’ne sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bir restoran, sauna ve fitness merkeziyle hizmet veren otel, Cumhuriyet Meydanı’na 2.5 km uzaklıkta.

Sade ve zarif Saint Ten Hotel, Belgrad’ın en saygın yerleşim bölgelerinden birine sofistike lüks getiriyor. 56 odası olmasına rağmen başlı başına bir destinasyon haline gelen restoranıyla çok daha samimi bir butik otel atmosferine sahip. Oteli incelemek veya rezervasyon yaptırmak için TIKLAYIN

Hilton Belgrade

★★★★★ (9.3)

Belgradda nerede kalınmalı
Hilton Belgrade

Yukarıda Vracar bölgesi otel tavsiyelerinde bahsettiğim Hilton Hotel, Belgrad’daki en lüks otellerden biri. Stari Grad’ın güney ucuna oldukça yakın bir konumda bulunan otelde, turistik çekim merkezlerine de yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çatı katında yer alan terası ve barı sayesinde muhteşem bir gün batımı manzarası sunan otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin geniş aile odaları da bulunuyor.

Ayrıca otelin Spa ve sağlıklı yaşam olanakları sunan Living Well Health Club’da termal banyo, sauna ve Türk hamamından yararlanabilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Hotel TESLA – Smart Stay Garni

★★★★ (9.2)

Belgrad da nerede kalmalı
Hotel TESLA – Smart Stay Garni

Şehirdeki en çok tercih edilen ve Stari Grad’a alternatif bölge olan Vracar’da bulunan Hotel Tesla, Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal otellerden biri.

Hem güzel konumu hem de uygun fiyatlı odalarıyla öne çıkan otel, modern ve zarif odalarıyla dikkat çekiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu çağdaş dört yıldızlı otel, ilhamını Sırbistan’ın en ünlü bilim adamı ve mucidi Nikola Tesla’dan alıyor. 17 şık odası, alışılmış tasarım otellerinden çok daha fazla alan sunar. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Mama Shelter Belgrad

★★★★ (9.1)

Mama Shelter Belgrad

Stari Grad’da, yani Belgrad’ın tam kalbinde yer alan Mama Shelter, şehirdeki en lüks otellerden biri olmasına rağmen uygun fiyatlı odalarıyla öne çıkıyor.

Knez Mihailova Caddesi’ndeki merkezi konumu sayesinde otelden turistik yerlere yürüyerek çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

125 odasıyla hizmet veren otelin en güzel yanı ise, insanları bir araya getiren çatı katı barına sahip olması. Cumhuriyet Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu otelden, şehirdeki dilediğiniz birçok yere yürüyerek gidebileceğinizi unutmayın.

Açık ara Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi otellerden biri. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Courtyard by Marriott Belgrade City Center

★★★★ (9.0)

Courtyard by Marriott Belgrade City Center

Sırbistan’ın ilk Marriott’u, Belgrad’ın en ünlü meydanına bakan rakipsiz bir noktada yer alıyor. Modern ve şık odalarıyla hizmet veren bu 4 yıldızlı otel, konum olarak da kendi kategorisindeki otellere rakip.

Belgrad’ın en ünlü turistik yerleri arasında olan Knez Mihailova Caddesi’ne 2 ve Cumhuriyet Meydanı’na ise 10 dakika yürüme mesafesinde olan otel, yüksek konuk değerlendirme puanı ve birbirinden olumlu yorumlarıyla da ziyaretçilerin beğenisini kazanmış. Restoranı, barı, havaalanı servisi ve fitness merkezi de olan otelin en güzel yanı ise uygun fiyatlı odaları. Özellikle birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptıracak olursanız, aynı odalarda %15’e varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Jump INN Hotel Belgrade

★★★★ (9.2)

Jump INN Hotel Belgrade

Yukarıda bahsetmediğimiz Belgrad’ın merkezindeki Savamala semtinde yer alan bu otel, Belgrad gece hayatı için plan yapanların tercih edebileceği otellerden bir tanesi. Otel, şehirdeki en ünlü barlara ve gece kulüplerine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Ayrıca şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne de otelden yürüyerek gitmek mümkün.

Otel, Cumhuriyet Meydanı’na ve Knez Mihailova alışveriş caddesine 1 km uzaklıkta. Yani yaklaşık 20-25 dakikada bu cazibe merkezlerine yürüyerek gidebilirsiniz. Yürümek istemezseniz de hemen otelin önünden geçen tramvaylara da binebilirsiniz. Oteli incelemek veya güncel fiyatlara göz atmak için TIKLAYIN

Belgrad Otel Fiyatları

Belgrad’da otel fiyatları 40-45€’dan başlamakta ve 250€’ya kadar çıkabiliyor. Şehirdeki en pahalı oteller genellikle Vracar ve Stari Grad’ın bazı bölümlerinde yer alıyor. Ancak gecelik 100€’nun altında, turistik yerlere yakın, merkezi bir konuma sahip 4 yıldızlı otelde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Tabii son dakika rezervasyonu yapıyorsanız fiyatların biraz daha pahalı olabileceğini de unutmayın.

Belgrad’da otel fiyatları, sezona ve bölgelere göre çok farklılık göstermiyor. Tabii ki birkaç ay öncesinden yapılan rezervasyon ile son dakika yapılan rezervasyon arasında fark var, ancak çok büyük fiyat farklılıkları yok diyebiliriz.

Belgrad, yürüyerek kolaylıkla keşfedebileceğiniz bir şehir olsa da, şehir merkezi dışındaki otellerde konaklayacak olursanız toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olacağını unutmayın. Merkezde bütçe dostu bir otel bulabilirseniz, şehir merkezinin dışındaki bölgeleri incelemenize bile gerek kalmayabilir.

Belgrad’da Nerede Kalınır sorunuza hala cevap bulamadınız mı ?

Yukarıdaki bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimleri bulamadıysanız, Stari Grad bölgesine çok yakın ve turistik yerlere de yürüme mesafesinde olan Savski Venac bölgesine de göz atabilirsiniz.

Savski Venac bölgesi, Belgrad’ın en iyi gece hayatına ev sahipliği yapan semti olan Savamala’ya oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yani burada konaklayacak olursanız, Belgrad’ın popüler barlarına ve gece kulüplerine de oldukça yakın olursunuz.

Tabii taksi fiyatları çok pahalı olmadığından ve yukarıdaki diğer bölgelerden merkeze, barlar ve gece kulüplerine de rahatlıkla gidebildiğinizden dolayı özellikle bu bölgede otel aramaya gerek kalmayabilir. Ancak bu bölgedeki oteller, hem popülerlik bakımından hem de modernlik ve fiyat bakımından Stari Grad’daki tesislerle yarışabilecek türden.

Bunun yanı sıra merkeze 3-7 km uzaklıkta bulunan Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Zemun bölgelerinde de konaklamayı düşünebilirsiniz. Bu bölgeler, şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine oldukça uzak bir konumda bulunuyor olsa da, şehir merkezine nazaran daha ekonomik bir konaklama sunuyor. Zaten Belgrad’da toplu taşıma gelişmiş olduğundan dilediğiniz hemen her yere tramvay ve otobüslerle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Eğer şehirde 3-4 gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız bu 2 bölge de, Belgrad’da nerede kalınır ? sorusuna ideal bir cevap olabilir.

BENZER İÇERİKLER