Ana SayfaBosna-HersekSaraybosna Gezi RehberiSaraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Hakkında Bilgiler

“Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım” seçenekleri arasında en ucuz olan Troleybüs adı verilen otobüsler olsa da, en ideal ve en popüler seçenek Centrotrans olarak bilinen havaalanı ekspres otobüsleridir.

Havaalanı ekspres otobüsleri, halk otobüslerine nazaran biraz daha pahalı olsa da, daha kısa bir sürede merkeze gider ve hemen havaalanın dışından kalkar. Ayrıca halk otobüslerine nazaran daha konforludur. Bunun yanında taksiler, otel servisi veya özel transfer hizmetleriyle şehir merkezine daha konforlu ama pahalı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Balkanların en popüler destinasyonlarından olan Saraybosna, genel olarak pahalı bir şehir olmadığından taksilerle merkeze ulaşmayı da ciddi anlamda düşünün deriz, özellikle 3-4 kişi Saraybosna’ya seyahat ediyorsanız.

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Seçenekleri

⇒Centrotrans (Havaalanı ekspres otobüsü) ; Yolculuk süresi 30 dakika – bilet fiyatı ise 5 BAM (yaklaşık 2,5€)

⇒Troleybüs (Halk otobüsü) ; Yolculuk süresi 35-40 dakika – bilet fiyatı 1,60 BAM

⇒Taksi ; Ulaşım süresi 20-25 dakika – bilet fiyatı 20 BAM (yaklaşık 10€)

⇒Özel transfer ; Ulaşım süresi 20-25 dakika – ücret ise yaklaşık 25€ (4 kişilik).

⇒Otel Servisi ; Konaklayacağınız tesise göre fiyatlara değişebiliyor. Bu yüzden otel servisini tercih etmeden önce konaklayacağınız tesis ile iletişime geçmenizde yarar var.

1.Centrotrans (Ekspres Otobüsler)

Havaalanından şehir merkezine (Başçarşı) doğrudan Centrotrans Eurolines tarafından işletilen bir otobüs hattı bulunuyor. Bu otobüsler ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 30 dakika sürüyor ve merkeze gitmek için en çok tercih edilen ulaşım yöntemidir.

Tek yön bilet ücreti 5 BAM, gidiş-dönüş ise 8 BAM’dır. Biletinizi şoförden de satın alabilirsiniz.

Her ne kadar adı ekspres otobüs olsa da, bu otobüslerin toplamda 27 durakta durduğunu unutmayın. Eğer şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan bir otelde konaklayacaksanız bu otobüslerle otelinize çok kısa mesafede olan duraklarda inebileceğinizi unutmayın.

Merkezdeki en popüler ve birçok turistik yere, otele ve dairelere yakın olan duraklar ise ; Vijećnica olarak bilinen Belediye Binası durağı, Latin Köprüsü durağı ve Bentbasa (Başçarşı yakınında) durağıdır.

NOT ; Saraybosna’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, Başçarşı yakınlarındaki otelleri tercih edin derim. Eğer Başçarşı’ya yakın bir tesiste kalacak olursanız, hem Saraybosna’da gezilecek yerler listesindeki birçok önemli cazibe merkezine yakın, hem de yeme içme ve alışveriş konusunda en fazla seçenek sunan bölgede olursunuz. Detaylı bir konaklama rehberi için de Saraybosna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Centrotrans otobüsleri 05:30-22:00 saatleri arasında hemen hemen her saatte bir hareket eder. Bu otobüsler genel olarak uçuş saatleriyle eşleştiğinden dolayı, havaalanına indikten kısa bir süre sonra hareket eden Centrotrans otobüslerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

2.Troleybüs (Halk otobüsü)

Troleybüs – kaynak ; milan_suvajac/commons.wikimedia

Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuz olanı Troleybüs adı verilen halk otobüsleridir.

Centrotrans otobüsleri ile hemen hemen aynı sürede şehir merkezine giden bu otobüsler daha az konforlu olsa da, daha ucuz olduğu için tercih edilebilir.

Bu halk otobüslerini kullanmayı planlıyorsanız havaalanından Dobrinja adı verilen bölgeye 10 dakika yürümeniz gerekiyor. Çünkü şehir merkezine giden halk otobüsleri buradan hareket etmektedir. Saraybosna şehir merkezindeki Austrijski Trg’ye (Avusturya Meydanı) giden otobüsler 5-10 dakikada bir buradan kalkar.

Otobüs yolculuk süresi yaklaşık 35 dakikadır ve otobüs ücreti kiosklardan alırsanız 1.60 BAM, şöförden alırsanız 1.80 BAM’dir.

Troleybüs 103 numaralı otobüstür ve Dobrinja bölgesinden hareket eder. Ayrıca şehir merkezine giden 31E nolu bir başka halk otobüsü vardır. Ancak bu otobüs merkezdeki Vijećnica (Belediye Binası) durağına gider. Yolculuk süresi ve bilet ücreti troleybüs ile aynıdır.

Bu iki otobüsle de Başçarşı yakınlarındaki otellere çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3.TAKSİ

Taksiler, havaalanından Saraybosna merkezine gitmek için en konforlu araçlar olsa da, en pahalı seçenek olduğu için pek tercih edilmez.

Taksilerle merkeze 20-25 dakika içinde gidebiliyorsunuz, Başçarşı yakınlarına gitmek için ortalama 10€ civarında bir ücret ödersiniz. Fiyatlar ve seyahat süresi sabit değildir ve trafiğe ve son varış noktanıza göre değişebilir.

Taksileri havaalanı dışında 7/24 bulabilirsiniz.

Eğer 3-4 kişi seyahat ediyorsanız taksileri tercih etmekle ekspres otobüsleri tercih etmek arasında fiyat bakımından çok büyük fark olmayacaktır. Bu yüzden grup veya aile olarak Saraybosna’yı ziyaret ediyorsanız kesinlikle taksileri tercih edin derim.

Havalimanı girişinde Terminal B’nin yanında Saraybosna Taksi durağı bulunmaktadır. Düşük bir ihtimalde olsa havalimanının önünde taksi bulamazsanız, bilgi masasındaki görevlilerden sizin için bir tane aramasını isteyebilirsiniz.

Taksi şoförlerinden makbuz isteyebileceğiniz gibi, taksimetre açmadan da pazarlık yapabilirsiniz. Tabii taksimetre açıldığı zaman şehir merkezindeki herhangi bir yere taksilerle gitmenin 10€’yu geçmeyeceğini unutmayın. Buna göre bir pazarlık yapabilirsiniz.

4.Özel Transfer Hizmeti

Balkan Transfer, havaalanından merkeze gitmek için tercih edilebilecek en ideal özel transfer hizmetlerinden bir tanesi.

Bu özel transfer hizmetlerini online olarak satın alabileceğiniz gibi havaalanı içerisinden de satın alabiliyorsunuz. Ancak Balkan transfer hizmetini satın almak isterseniz, sadece online olarak bilet alabileceğinizi de unutmayın. Saraybosna Havaalanı’nın zemin katında Balkan Transfer standını, terminal çıkışında ise şoförleri ve araçları bulabilirsiniz.

Yolculuk süresi, gitmek istediğiniz yere göre 20 ila 30 dakika arasında değişiyor ve ücret ise 19€-25€’dur.

Bu transfer hizmetleriyle taksilerde olduğu gibi otelinizin kapısına kadar gidebiliyorsunuz.

Balkan Transfere ait bu araçlar genellikle uçak indikten 30 dakika sonra hareket eder, ancak tüm yolcular pasaport ve gümrük kontrolünü tamamlayana kadar bekler. Uçuş gecikmesi durumunda Balkan Transfer gerektiği kadar sizi bekler: Transferiniz her zaman %100 güvenlidir.

5.Otel Servisi

 

Saraybosna’daki birçok otelin havaalanı servisi vardır. Ancak tıpkı özel transferlerde olduğu gibi taksilere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor. Ayrıca 3 yıldızlı otel servisi ile 5 yıldızlı otel servisinin ücretinin aynı olmayacağını da unutmayın.

Bu transfer hizmeti 24 saattir ve önceden oteliniz ile iletişime geçmeniz gerekir. Otel servis ücretleri de 15-25€ arasında değişiklik gösterir.

Saraybosna Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bir diğer alternatif ise, araç kiralamadır. Eğer Mostar, Belgrad ve Dubrovnik gibi diğer Balkan şehirlerine gitmeyi de düşünüyorsanız, araç kiralama iyi bir seçenek olabilir. Fakat sadece havaalanından merkeze gitmek için pek de tercih edilen bir yöntem olmadığını söyleyebilirim.

Son olarak, havaalanından otelinize en kolay şekilde ulaşmak için de konaklayacağınız yere iyi karar verin deriz. Eğer otobüsler ve taksilerler otelinize gitmeyi planlıyorsanız, otelinizin mümkün olduğu kadar Başçarşı yakınlarında olduğuna emin olun.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR