Ana SayfaBosna-HersekSaraybosna Gezi Rehberi3 Günde Saraybosna'da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

3 Günde Saraybosna’da Gezilecek Yerler & Haritalı Gezi Rotası

Tarihi yapıları, müzeleri ve birbirinden ilgi çekici cazibe merkezleriyle Saraybosna'da gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda turistik noktadan bahsetmek mümkün. Fakat bu şehir için 2-3 günlük bir süre ayırıyorsanız, ilk olarak ana turistik yerlerle şehir turuna başlayın...

Saraybosna’da gezilecek yerler nelerdir ? ; Doğunun ve Batının en iyi yanlarına sahip şehirlerden biri olan Saraybosna, camii, kilise ve sinagogların yan yana görülebileceği ender şehirlerden biri. Bosna-Hersek’in başkenti ve en çok ziyaret edilen şehri olmasının yanı sıra, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla da tanınıyor. 2000’li yılların başından günümüze hızlı bir gelişim ve değişim içerisinde ilerleyen Saraybosna, dünyanın önde gelen birçok dijital medya yayıncısı tarafından görülmesi gereken ilk 10 yerden biri olarak listelenmiş.

Biraz kırgın, biraz yorgun, biraz da yıpranmış.. üzerindeki hüzne ve toz buluta rağmen hayata tutunmuş, geçmişini unutmayan bir Osmanlı kenti olan Saraybosna, ortasından geçen Mijacka Nehri ve etrafındaki yeşil dağlarla doğal bir güzelliğe sahip. Doğu ve batı kültürünün harmanlandığı bu güzel şehri kimileri Avrupa’nın Kudüsü olarak tanımlıyor. Malum, şehir yüzyıllardır Müslüman, Hristiyan ve Musevilerin bir arada huzur içinde yaşadığı bir yer.

Bir Avrupa başkentinden çok geleneksel bir doğu şehri gibi hissettiren Saraybosna’da herkes için bir şeyler var. Şehrin sıcak çay evleri, yaşama sevinci atmosferi ve Osmanlı ve Avrupa etkilerinin eşsiz karışımı sizi içine çeken ve keşfetme isteği uyandıran ayrı bir ambiyans sağlıyor.

Saraybosna Kaç Günde Gezilir ?

Balkanlar turu için güzel bir üs konumuna sahip olan Saraybosna, günübirlik gezilerle keşfedebileceğiniz bir şehir değil. Şehirdeki ana turistik yerleri görmek için bile en azından 2 günlük bir süreye ihtiyacınız oluyor.

Saraybosna’dan sonra Mostar veya başka bir Balkan şehrine gitmeyi planlıyorsanız, 2 gün Saraybosna için ideal bir süre olabilir. Fakat sadece Saraybosna için bir gezi planlıyorsanız 3 gününüzü bu şehir için ayırın deriz. Çünkü şehirde görülecek çok fazla yer ve yapılacak birçok şey var.

Saraybosna’da Nerede Kalmalı ?

Başçarşı Saraybosna

Saraybosna’da konaklama için birçok farklı bölgeden bahsetmek mümkün. Fakat bu bölgeler arasında en fazla konaklama birimine ev sahipliği yapan ve en çok tercih edilen popüler bölge ise Başçarşı bölgesi oluyor.

Başçarşı bölgesinde konaklayacak olursanız, şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Başçarşı şehrin kalbinin attığı yer olduğundan en fazla restoran, cafe ve alışveriş yerlerine yakın olursunuz.

Popüler otel önerisi olarak da ; 5 yıldızlı Hotel Europe, 4 yıldızlı Aparthotel Centar Sarajevo veya daha ekonomik bir konaklama birimi için de 3 yıldızlı Hotel Herc Sarajevo adlı tesise göz atabilirsiniz. Daha detaylı bir konaklama rehberi için Saraybosna’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna da Gezilecek Yerler Haritası
Saraybosna’da gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Gallery 11/07/95
 • Saraybosna Katedrali
 • Ferhadija & Ferhadiye Caddesi
 • Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali
 • Sönmeyen Ateş Anıtı (Vjecna Vatra)
 • Festina Lente Köprüsü
 • Veliki Park
 • Ali Paşa Camii
 • Bosna-Hersek Ulusal Müzesi
 • Avaz Twist Tower
 • Saraybosna Umut Tüneli

2.GÜN

 • Ferhad Paşa Camii
 • Taşlıhan
 • Latin Köprüsü
 • Hünkar Camii
 • Saat Kulesi
 • Gazi Hüsrev Bey Camii
 • Morica Han
 • War Childhood Museum
 • Svrzo’nun Evi

3.GÜN

 • Başçarşı
 • Sebil
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Sevdah Art House
 • Vijećnica (Milli Kütüphane – Saraybosna Belediye Binası)
 • Inat Kuca
 • Sarajevska žičara (Saraybosna Teleferiği)
 • Yellow BastionBooking.com

1.Gallery 11/07/95

Gallery 11/07/95, Saraybosna

Galeri 11/07/1995, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa topraklarındaki en kötü vahşette (Saraybosna Kuşatması) 8.000’den fazla Müslüman erkek ve çocuğun öldürüldüğü Srebrenitsa trajedisinin anısına düzenlenen bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Yürek burkan müzede, küçük Srebrenica kasabasında meydana gelen olayları belgeleyen görüntüler, videolar ve sesler yer alıyor.

Bu soykırım kampanyası, BM koruması altında güvenli bir bölge olması gereken bölgede Bosnalı Sırp güçleri tarafından 11 Temmuz 1995 yılında gerçekleştirilmiş.

 • Giriş ücreti ; 10KM (5€)
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı, diğer günler 10:00-20:00

2.Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali

Macar mimar Josip Vancaš tarafından tasarlanmış olan Saraybosna Katedrali, şehrin simge yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Fransa’nın Dijon kentindeki Notre Dame Katedrali’nden ve Prag’daki St. Tyn Kilisesi’nden ilham alınarak inşa edilmiş olan katedral, Sacred Heart Cathedral (Kutsal Kalp Katedrali) olarak da biliniyor.

Çok gösterişli bir dış cepheye sahip olmayan katedralin iç mekanı biraz daha süslü bir mimariye sahip. İtalyan-Alman ressam Alexander Maximilian Seitz tarafından yapılmış freskler ise kesinlikle görülmeye değer.

Katedral ayrıca, 20. yüzyılın başında Vrhbosna Başpiskoposu olarak hizmet veren ve katedralin yapımını başlatan Josip Stadler’in mezarına da ev sahipliği yapıyor.

 • Giriş ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Pazar günleri kapalı. Diğer günler 09:00-17:00

3.Ferhadija & Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi, Saraybosna

Ferhadiye Caddesi, adını 16. yüzyılda yaşamış Bosnalı sancak beyi Ferhad bey Vuković-Desisalić’den almış.

Saraybosna’nın en hareketli ve en kalabalık caddelerinden biri olan Ferhadiye, Saraybosna Katedrali’ne ve Galeri 11/07/1995’e kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Saraybosna’nın hala bazı Avusturya-Macaristan mirasını koruyan bölümü olarak da bilinen bu cadde, şehirdeki en popüler alışveriş noktalarından biri olduğu gibi yeme içme için de turistlerin en çok tercih ettiği yer.

Mağazalar, butikler, restoranlar ve kafelerin sıralandığı cadde hem mimarisi hem de atmosferiyle ilginizi çekecektir.

Ferhadiye Caddesi, ayrıca Saraybosna’da gezilecek yerler listesindeki birçok önemli cazibe merkezine de yürüme mesafesinde bulunuyor. Ve bu cadde, Saraybosna’daki en iyi konumlu ve en popüler otelleri bulabileceğiniz yer. Eğer henüz Saraybosna’da nerede kalınır ? sorunuza cevap bulamadıysanız bu caddeye kısa yürüyüş mesafesindeki tesisleri inceleyebilirsiniz.

4.Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali

Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali

Şehirde görülmesi gereken bir diğer dini yapı ise, görkemli mimarisiyle şehir merkezini süsleyen Saraybosna Sırp Ortodoks Katedrali.

Katedral, Saraybosna’daki en büyük Sırp Ortodoks kilisesi ve Balkanlar’ın en büyük dini yapılarından biri. Theotokos’un doğuşuna adanmış olan bu dini yapı, Saraybosna Ortodoks cemaatinin talebi üzerine 1863 ile 1868 yılları arasında inşa edilmiş.

Haç planlı üç bölümlü bir bazilika olarak inşa edilmiş ve beş kubbeli olan bu katedral de, görülmeye değer iç mekan süslemelerine sahip.

 • Giriş ücretsiz

5.Sönmeyen Ateş Anıtı (Vjecna Vatra)

Sönmeyen Ateş Anıtı (Vjecna Vatra)

Saraybosna’daki İkinci Dünya Savaşı’nın askeri ve sivil kurbanlarının anıtı olan Ebedi Ateş veya Sönmeyen Ateş Anıtı, Sırp Ortodoks Katedrali’nden sonra uğrayabileceğiniz popüler cazibe merkezlerinden biri.

Anıt, Saraybosna’nın Nazi Almanyası ve Bağımsız Hırvatistan Devleti tarafından dört yıldır süren işgalden kurtarılmasının birinci yıldönümü olan 6 Nisan 1946 yılına adanmış.

Anıt, Saraybosna’nın merkezinde, Marshall Tito caddesi ile Saraybosna’nın ana yaya caddesi Ferhadiye’nin köşesinde yer alıyor.

6.Festina Lente Köprüsü

Festina Lente Köprüsü, Saraybosna
Festina Lente Köprüsü – kaynak ; flickr / Ctj71081

Miljacka Nehri üzerinde yer alan bir yaya köprüsü olan Festina Lente, modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Sönmeyen Ateş Anıtı’na çok da uzak olmayan bu yapı, 2012 yılından günümüze şehirdeki en popüler çekim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Köprünün mimari yapısından çok sunduğu güzel manzarası için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehir merkezine yakın bir konumda olduğundan kesinlikle görülmeye değer.

7.Veliki Park

Veliki Park, Saraybosna
Veliki Park – kaynak ; flickr / Terekhova

Büyük Park anlamına gelen Veliki Park, Saraybosna’nın merkezindeki en büyük yeşil alan. Turist trafiğinden biraz uzaklaşmak istiyor veya mola verecek güzel bir yer arıyorsanız, Veliki Parkı da Saraybosna’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Parkın etrafı Maršala Tita, Koševo, Džidžikovac, Tina Ujevića ve Trampina adı verilen görülmeye değer sokaklarla çevrili.

Şehir merkezi ve Başçarşı arasında yer alan parkın Osmanlı dönemine uzanan karanlık bir geçmişi var. Sadece eski mezar taşlarının kalıntılarının kaldığı Veliki Parkı’nın yerinde bir İslami mezarlık da varmış. Fakat Avusturya-Macar devleti geldiğinde, hijyen ve bölge sakinleri için bir park oluşturmak amacıyla cenazelerin buraya gömülmesi durdurulmuş. 1886 yılında yüzlerce ağaç dikilmiş olan parktaki en ikonik yapı, 90’ların başında keskin nişancıların elindeki çocukların ölümünün anısına yapılan Saraybosna Çocukları Anıtı‘dır. Anıt, hayatını kaybeden tüm çocukların ismini taşıyor.

 • Giriş ücretsiz

8.Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii, Saraybosna

Bosna Hersek’teki klasik Osmanlı inşaatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen Ali Paşa Camii, Saraybosna’nın tam merkezinde, Titova ve Alipašina caddelerinin kesiştiği noktada, Saraybosna Kanton Hükümet binasının hemen yakınında yer alıyor.

Gazi Ali Paşa adıyla, askeri gayretleriyle tanınan Hadim Ali Paşa’nın emriyle 1561 yılında klasik Osmanlı üslubunda inşa edilmiş olan camii, 1990’ların başındaki ihtilaf sırasında, özellikle kubbesi, Sırp güçleri tarafından ağır hasar görmüş olsa da, 2004 yılında yapılan detaylı bir restorasyonla yenilenmiş ve günümüzdeki görkemli halini almış.

 • Camiyi ücretsiz olarak namaz vakitleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

9.Bosna-Hersek Ulusal Müzesi

Bosna-Hersek Ulusal Müzesi, Saraybosna
Bosna-Hersek Ulusal Müzesi – flickr / Jennifer Boyer

1888 yılında kurulan Bosna Hersek Ulusal Müzesi (Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine), ülkenin ulusal ve kültürel mirasının koruyucusu olarak kabul ediliyor.

Doğa-Tarih, Etnoloji, Arkeoloji ve Kütüphane olmak üzere 4 bölüme ayrılan müzenin, 1912 yılında inşa edilen yeni binasında da bir botanik bahçesi yer alıyor.

Müzenin en ilgi gören eseri ise, Saraybosna Haggadah’ı, İspanya’dan sürülen Sefarad Yahudisi bir ailenin yanında Bosna’ya getirdiği ve Yahudiler için ilahi önem taşıyan el yazmasıdır.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 8KM, 6-18 yaş arası 4Km
 • Ziyaret saatleri ; 10:00-19:00 (Pazartesi günleri kapalı)

10.Avaz Twist Tower

Avaz Twist Tower, Saraybosna
Avaz Twist Tower – flickr / jaime jover

Avaz Twist Tower Manzarası, Saraybosna

Saraybosna’nın en güzel manzarasını sunan yerlerden biri olan Avaz Twist Tower, 176 metre uzunluğuyla şehrin birçok yerinden görülebiliyor. Kulenin 35. katında yer alan gözlem yeri ise, şehre panoramik bir bakış açısı sunuyor.

Gözlem güvertesinin bir alt katında yer alan cafe/bar’a da uğramayı unutmayın (Fiyatlar orta düzeyde).

11.Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna’da gezilecek yerler listesinin başında yer alan Umut Tüneli, şehirdeki en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri. Bosna Savaşı’nı çok daha iyi anlayabileceğiniz bu tünel, şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, yine de görülmesi gereken yerlerden.

1990’lı yılların büyük bir kısmında Saraybosna, neredeyse tüm şehri kontrol eden Sırp güçleri tarafından kuşatma altındaydı. Ancak Boşnak sadık kişiler, işgal sırasında şehrin geri kalanının çoğunu gizlice besleyecek bir tünel inşa ettiler. Ocak 1993’te “Objekt BD” kod adıyla başlayan tünel, Bosna’daki Butmir ve Dobrinja mahallelerini Sırp kontrolündeki bir uçak pisti altında birbirine bağlamak için inşa edildi. Ham tünel, sekiz saatlik vardiyalarda yeryüzünü kazıyan işçiler tarafından her iki taraftan elle kazılmış ve kürekle açılmış.

Sigarayla maaş alan gizli işçiler, sıkışık tünelde bel hizasına kadar yükselecek ve her seferinde bir kova boşaltılması gereken neredeyse sürekli bombardıman ve yer altı sularıyla uğraşmak zorunda kaldılar.

İki tünel nihayet 1993 yılının Temmuz ayında bir araya gelerek iki mahalle arasında 800 metrelik bir yaşam hattı oluşturdu. Tünel tamamlandıktan sonra ortalama bir buçuk metre yüksekliğe sahipti ve tonlarca çelik ve betonla desteklendi.

Sonunda zemine küçük bir demiryolu inşa edilmiş ve kritik yiyecek, gaz ve silahlar nihayet kuşatmanın tam kalbine gizlenebilmişti. Savaş bittikten sonra tünel terk edilmiş, ancak Dobrinja girişini kapatan binada bir müze inşa edilmiş.

Günümüzdeki bu müze, savaştan kalma silahları ve diğer birkaç objeyi sergiliyor ve ziyaretçilerin tünele kısa bir mesafeyi keşfetmelerine izin veriyor.

 • Giriş ücreti ; 10KM
 • Tüneli şehir merkezinden turlarla da ziyaret edebilirsiniz. Tur ücretleri de yaklaşık 40KM.

12.Ferhad Paşa Camii

Ferhad Paşa Camii, Saraybosna
Ferhad Paşa Camii – kaynak ; peter milosevic /commons.wikipedia.org

Şehir merkezinde, Saraybosna’nın en eski tarihi yapılarından biri olan Ferhad Paşa Camii, ünlü Orta Çağ Vuković-Desisalić ailesinin soyundan gelen Bosnalı Sancak bey Ferhad-beg Vuković tarafından yaptırılmış.

16. yüzyılda yaptırılmış olan camii, şehir merkezinde Saraybosna Katedrali’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Günümüzde ibadete ve ziyarete açık olan bu caminin aynı isimde bir benzeri de Banja Luka şehrinde bulunuyor.

13.Taşlıhan

Taşlıhan, Saraybosna

Monica Han sokağında yer alan Bursa Bezistan adı verilen, bizim kapalıçarşının bir benzeri olan yapının Ferhadiye Caddesi’ne çıkan kapısında yer alan Taşlıhan, günümüzde kalıntılardan ibaret olsa da, yine de görülmeye değer.

Taşlıhan, Osmanlı döneminde Saraybosna’daki en büyük hanlardan biriymiş, ancak 1879 yılında çıkan yangın nedeniyle yok olmuş. Günümüzde bir kalıntı olarak sergileniyor.

14.Latin Köprüsü

Latin Köprüsü, Saraybosna
Latin Köprüsü – flickr / aiva

Saraybosna’da görülecek en popüler köprülerden biri olan Latin Köprüsü, Taşlıhan’dan kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz çekim merkezlerinden.

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan bu tarihi köprü, 28 Haziran 1914’te, Avusturya-Macaristan tahtına bir sonraki Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşi Sophie’nin geçerken suikasta uğradığı yer.

Şehirdeki korunmuş köprüler arasında en eskisi olan Latin Köprüsü, çok gösterişli bir köprü olmasa da, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına temel oluşturan dolaylı faktörlerden biri olan 1914 suikastinin gerçekleştirdiği yer olması bakımından görülmeye değer.

15.Hünkar Camii

Hünkar Camii, Saraybosna
Hünkar Camii – kaynak ; julian-nyca / wikipedia.org

Saraybosna’yı ikiye ayıran Miljacka Nehri’nin kenarında bulunan Hünkar Camii, Osmanlı Devleti’nin Bosna Sancakbeyi ve Saraybosna’nın kurucusu İshak Bey ve oğlu İsa Bey tarafından 15. yüzyılda yaptırılmış.

İlk inşa edildiğinde ahşap olduğu için bir baskın sonucunda yanmış ve 1566-1567 yılları arasında yeniden inşa edilmiş. 80 adet mezar taşı bulunan camii haziresinde, rivayete göre İsa Bey’in de kabri bulunuyor.

Hem dış cephesi hem de iç mekanı sade tutulmuş olan bu camiyi Latin Köprüsü’nün hemen yakınında bulabilirsiniz.

16.Saat Kulesi

Saat Kulesi, Saraybosna
Saat Kulesi – kaynak ; flickr / patrick muller

Saraybosna’nın bir diğer cazibe merkezi ise, şehrin kalbinde bulunan görkemli Saat Kulesi.

16. yüzyıldan kalma ve şehrin merkezindeki Gazi Hüsrev-Bey Camii’nin yanında yükselen tarihi bu kule, sadece Saraybosna’nın değil Bosna Hersek’in de en yüksek yapılarından biri. Mevcut saat mekanizması 1800’lerin sonlarında, Londra saat yapım firması Gillett & Johnson’dan ithal edilerek kuleye yerleştirilmiş.

17.Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna

Gazi Hüsrev Bey Camii veya yerel adıyla Bey Camii, 1530 yılında Başçarşı’nın merkezinde inşa edilmiş. Camii, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarı olan Tebrizli Persli Adžem Esir Ali tarafından tasarlanmış.

Saraybosna’da Osmanlı döneminden kalma en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen bu tarihi camii, şehir merkezindeki saat kulesinin hemen yanında yer alıyor.

18.Morica Han

Morica Han, Saraybosna
Morica Han – kaynak ; flickr / terekhova

Saraybosna’nın en ilgi çekici tarihi yapılardan biri olan Morica Han, 1551 yılında yol kenarına inşa edilmiş, fakat günümüzdeki haliyle 1697’de çıkan yangının ardından yeniden inşa edilmiş.

Gazi Hüsrev Bey’in Vakfı’na ait olan ve finanse edilen Morica Han, Saraybosna’da hayatta kalan tek han olması bakımından da önemli bir yere sahip. Tarihi şehir merkezinde Saraci caddesindeki Başçarşı’da yer alan han, gerçek bir kervansaray olarak kabul ediliyor. Çünkü ihtiyaç duyulduğunda 70 at ve 300 misafir alabilir.

Günümüzde bu han, vakıf tarafından yönetiliyor. İçeride ulusal bir restoran, iran halı mağazası ve birkaç hediyelik eşya satan dükkan yer alıyor.

19.War Childhood Museum

War Childhood Museum, Saraybosna

Şarapnel toplamanın neşeli hikayelerinden, Bir keskin nişancının kardeşimi nasıl öldürdüğüne dair dokunaklı anılara kadar birçok objeye ev sahipliği yapan War Childhood Museum (Savaş Çocukları Müzesi), şehirdeki en dokunaklı müzelerden biri.

Müze, savaş çocukları tarafından Haliloviç’e gönderilen 4000’den fazla nesneden oluşan bir koleksiyondan oluşuyor.

Savaş Çocukları Müzesi, her bir nesnenin hak ettiği takdiri elde etmesini sağlamak için, sürekli bir rotasyonla her seferinde 50 nesne sergiliyor. Her nesne, sahibinin bu nesnenin onlar için ne anlama geldiğine dair açıklamasının yanı sıra, cam bir kutu içinde bir kaide üzerinde sergileniyor. Saraybosna kuşatması sırasındaki çocukların birbirinden hüzünlü objeleriyle şekillendirilmiş olan bu müzeyi de, Saraybosna da gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Bu arada, UNICEF tarafından hazırlanan bir raporda, kuşatma sırasında Saraybosna’da 65.000 ila 80.000 çocuktan %40’ının keskin nişancılar tarafından doğrudan vurulduğu,% 51’inin öldürüldüğünü, %39’unun bir veya daha fazla aile üyesinin öldürüldüğünü gördüğü sonucuna varıldı. %19’u bir katliama şahit olmuş, %48’inin evi başkası tarafından işgal edilmiş ya da %73’ün evi saldırıda bombalanmış ve % 89’u yer altı sığınaklarında yaşamış.

 • Giriş ücreti ; 10KM

20.Svrzo’nun Evi

Svrzo’nun Evi, Saraybosna

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bosna-Hersek’in özerklik mücadelesinde önemli bir figür olan ünlü Glođo ailesi tarafından inşa edilmiş bu tarihi ev, başlangıçta Glođo evi olarak biliniyormuş. Daha sonra ev Svrzo ailesi tarafından satın alınmış.

Svrzo Evi, günümüzde Selamlık ve Haremlik olmak üzere iki bölümden oluşan, o döneme ait tipik bir evin örneğini temsil ediyor.

17. yüzyılın sonlarında Müslüman bir ailenin yaşam tarzını sergileyen bir müze olarak hizmet veren Svrzo’nun Evi, Savaş Çocukları Müzesi’nin hemen yakınında bulunuyor.

Saraybosna Kuşatması’ndan sonra, ev ciddi şekilde hasar görmüş, ancak kısa süre sonra onarılmış ve 1997’de halka açılmış. 2005 yılında yeniden restore edilen ev, günümüzde ziyarete açık.

21.Başçarşı

Başçarşı, Saraybosna
Başçarşı – kaynak ; flickr / ctj71081

Saraybosna’nın tarihi ve kültürel merkezi olan 15. yüzyıldan kalma Başçarşı, Saraybosna’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Saraybosna Turu için iyi bir başlangıç noktası olan bu çarşı, tarihi şehir merkezinin tam kalbinin attığı yerde bulunuyor.

Başçarşı ve Eski Kent, doğunun batı ile buluştuğu ve Osmanlının yıllar önce geride bıraktıkları etkiyi en iyi hissedebileceğiniz yer.

Birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Başçarşı’da çok sayıda hediyelik eşya dükkanlarını da bulabilirsiniz. Ayrıca Başçarşı’nın Arnavut kaldırımlı sokakları da Saraybosna’nın en iyi restoran ve kafelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Canlı bir kafe kültürü var ve sıcak bir fincan çay veya kahve için mola verebileceğiniz çok hoş mekanları burada bulabilirsiniz.

22.Sebil

Sebil, Saraybosna
Sebil – kaynak ; flickr / Jocelyn Erskine-Kellie

Güvercinleri beslemek için hem yerel halkın hem de turistlerin bir araya geldiği Başçarşı’da merkezi bir konumda bulunan Sebil, Osmanlı döneminde inşa edilmiş en güzel çeşmelerden biri.

Mehmed Paşa Kukavica tarafından 1753 yılında yaptırılmış olan mağribi tarzdaki bu ahşap çeşmenin orijinali şu anda bulunduğu yerden birkaç metre uzaktaymış. Ancak bir yangın sırasında hasar görmüş ve Çek mimar Alexander Wittek tarafından 1913’te yeniden inşa edilerek günümüzdeki yerine taşınmış.

23.Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, Saraybosna

Kazandžijska olarak da bilinen Saraybosna’nın en popüler turistik cazibe merkezlerinden biri olan Bakırcılar Çarşısı, Başçarşı’nın doğu ucundan başlıyor.

Bakırcılar Çarşısı adını, ordu için su ısıtıcısı üretmeye başlayan ve daha sonra günlük kullanım için başka bakır kaplar ve eşyalar (ibrik, sürahi, cezve, metal masa tablaları, tepsiler) yapmaya başlayan usta metal işçileri ve bakırcılardan alır.

Saraybosna’da görülecek yerler arasında oldukça popüler olan çarşı, günümüzde daha çok hediyelik eşya satın almak için turistlerin uğradığı bir yer olsa da, Osmanlı döneminde bakır kültürünün nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olmak için de ziyaret edilebilir.

24.Sevdah Art House

Sevdah Art House, Saraybosna
Sevdah Art House – kaynak ; flickr / darko glazer

Bakırcılar Çarşısı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Sevdah Art House (Sevdah Sanat Evi), geleneksel şehir aşk şarkılarına ve bunları yorumlayan ünlü şarkıcılara adanmış bir müze.

Müze, Osmanlı döneminde inşa edilen ve Saraybosnalı tüccarlar tarafından mallarını depolamak için kullanılan yenilenmiş bir mağaza olarak kullanılan ‘Velike Daire’sinde bulunuyor.

Sevdah Art House, Himzo Polovina, Zaim Imamović, Ismet Alajbegović-Šerbo, Safet Isović, Zehra Deović, Nada Mamula, Zora Dubljević gibi bir zamanlar en büyük sevdah ustalarına ait olan öğelerin sergilendiği geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müze aynı zamanda bu sevdah sanatçılarının biyografilerini, çaldıkları enstrümanları, aldıkları büyük ödülleri, eski konser posterlerini, arşivlenmiş kayıtları, giydikleri bazı kıyafetleri içerir.

Sanat Evi, ziyaretçilerin dinlenebileceği, kahve ve en güzel sevdalinka şarkılarının tadını çıkarabileceği Sevdah Cafe ile merkezi bir alana da sahip. Ayrıca müzede CD’ler, kitaplar ve sevdalinka ile ilgili diğer birçok eşyayı satın alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı var.

25.Vijecnica (Sarajevo City Hall)

Vijecnica (Sarajevo City Hall), Saraybosna
Saraybosna Belediye Binası – kaynak ; flickr / Tom Page

Saraybosna Belediye Binası veya Milli Kütüphane olarak bilinen Vijecnica, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun en etkileyici mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

1898 yılında inşa edilmiş olan Belediye Binası’nın içerisinde karmaşık oymalar ve boyalı desenler, güzel vitrayların yanı sıra zarif geometrik detaylara sahip kemerler, pencereler ve merdivenler yer alıyor. Ayrıca bina, savaşla ilgili sergiler ve bir fotoğraf ve sanat galerisi içeriyor.

Çek mimar Karel Parik tarafından tasarlanmış olan bina, 1949 yılında 150.000’in üzerinde kitaba ev sahipliği yapan bir Milli Kütüphane olmuş. Ancak ne yazık ki 1992’deki Sırp bombardımanı sırasında kütüphane tamamen yok olmuş. Yıllarca süren restorasyondan sonra bina 2014 yılında Ulusal anıt olarak yeniden açılmış. Günümüzde çeşitli etkinlikler ve sergiler için kullanılıyor ve kesinlikle içeriye bakmaya değer.

26.Inat Kuca (İnat Evi)

Inat Kuca (İnat Evi), Saraybosna

Saraybosna Belediye Binası’nın hemen karşısında bulunan İnat Evi, Balkan insanının muazzam ötesi inadını simgeliyor. 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş olan bu tarihi ev, günümüzde bir restoran olarak hizmet veriyor.

Evin girişindeki bir tabelada bugün bile, ‘Karşı taraftandım, inadımdan size evi vermedim yazar’.

27.Sarajevska žičara (Saraybosna Teleferiği)

Saraybosna Teleferiği

Saraybosna’nın kalbinden en tepesine kadar uzanan bu teleferiklerle Trebevic Dağı‘na çıkmayı da düşünebilirsiniz. Bu teleferik yolculuğu sırasında Saraybosna’nın en güzel manzarasını seyredebilir, dağa ulaştıktan sonra da şehrin panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Trebevic’in her şeye kadir tepesindeyken, doğa severler Brus gezi alanındaki orman patikalarında bir gezintiye çıkabilir, tarih meraklıları da Čolina Kapa rasathanesinde antik mimariye göz atabilir.

Ve Trebevic’e yapılacak hiçbir gezi, Saraybosna’nın 1984’te Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yaptığı terk edilmiş kar kızağı parkurunu ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz.

28.Yellow Bastion

Yellow Bastion, Saraybosna
Yellow Bastion – kaynak ; flickr / Jennifer Boyer

Saraybosna’da gezilecek yerler listesindeki en popüler çekim merkezlerinden biri olan Yellow Bastion (Sarı Tabya), ev sahipliği yaptığı eşsiz manzarasıyla öne çıkıyor. Romantik bir deneyim sunan Sarı Tabya, 18. yüzyılda inşa edilmiş, şehri koruyan eski surların bir parçası.

Daha çok gün batımını seyretmek için gidilecek yerlerden biri olan Sarı Tabya’ya yürüyerek Başçarşı’dan gidebilirsiniz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler listesine eklenebilecek alternatif cazibe merkezleri

Saraybosna, her geçen popülaritesi artan cazibe merkezleri sayesinde ziyaretçilerine çok daha farklı seçenekler sunuyor. Yukarıdaki 28 yer, Saraybosna’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen spotları olsa da, daha bu şehirde göz atmaya değer çok sayıda yer var. Eğer Saraybosna’da daha fazla zamanınız kalırsa, aşağıdaki cazibe merkezlerini de listenize eklemeyi düşünebilirsiniz.

29.Park Safet Zajko

Park Safet Zajko, Saraybosna
Park Safet Zajko – kaynak ; visitbih.ba

Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği yerlerden olan Park Safet Zajko, Novi Grad’ın kalbinde, tramvay ve otobüs hatlarına sadece beş dakika uzaklıkta yer alıyor. Ayrıca yürüyüş yolları ve Nedžarići’deki köprü, bisiklet yolları ve yakın zamanda yeniden yapılan yol ile şehre bağlıdır ve bunların tümü Merkeze yürüyerek, bisikletle veya araba ile ulaşmayı sağlar.

Merkez alanda şadırvan ve şark çeşmesi bulunmakta olup, ziyaretçiler için yazlık bahçesini de içerecek yazlık tiyatro, kültürel etkinlikler ve eğlence amaçlıdır. Bir açık hava fitness alanı vardır ve Merkezde çok sayıda yeşillik, yürüyüş yolları ve banklar vardır.

Parkta atletizm pisti, suni çimli futbol sahası, uzun atlama çukuru, basketbol sahası, soyunma odaları, çocuk oyun alanı ve kum voleybol sahası bulunmaktadır.

30.Saraybosna Müzesi 1878–1918

Saraybosna Müzesi 1878–1918

1953’ten beri Saraybosna Suikast Müzesi, 1914’te Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand’ın öldürülmesini sergileyen Saraybosna Müzesi’nin bir parçası olmuştur. Bugün Saraybosna Müzesi 1878-1918 olarak anılmaktadır ve Saraybosna’daki Avusturya-Macaristan Yönetimi dönemini temsil etmektedir.

Saraybosna Suikastı, 28 Haziran 1914’te, bugün müzenin bulunduğu binada, o zamanlar “Schiller’s” olarak adlandırılan dükkânın hemen önünde gerçekleştirilmiştir. Avusturya-Macaristan veliahtı Franz Ferdinand ve eşi Sophie’nin suikastı, devrimci örgüt Young Bosna’nın bir üyesi olan Gavrilo Princip tarafından gerçekleştirildi.

Berlin Kongresi’nde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Bosna-Hersek’i işgali sırasında yetki almasına yol açan olaylarla başlayan ve Saraybosna Suikastı’nın patlak vermesine neden olan Birinci Dünya Savaşı ile sona eren müzenin sergisi kronolojik bir sıra ile düzenlenmiştir.

İşgale Direniş, Yeni Yönetim, Kültürel Yaşam, Kültürel-Dinsel Eğitim Toplulukları, Matbaalar ve Yayıncılık, Sanayi ve Mimarlık, İlhak ve Boşnak Diyeti, Görünen Varis Franz Ferdinand ve Karısı Sophie’nin Suikastı ve Birinci Dünya Savaşı olmak üzere sergi sekiz bölüme ayrılıyor.

31.Beyaz Kale

Beyaz Kale, Saraybosna

Saraybosna ve çevresinin muhteşem manzarasını sunan bir tepenin üzerinde yer alan Beyaz Kale, eski Vratnik kentinin etrafındaki savunma duvarının bir parçası olarak inşa edilen beş surdan biri.

Saraybosna Vadisi’nin doğu girişine bakan Beyaz Kale’nin adını yapımında kullanılan beyaz kayalardan aldığı sanılıyor.

Arkeolojik araştırmalar, kalenin en eski bölümlerinin Orta Çağ’da, 14. yüzyılın sonu veya 15. yüzyılın başında inşa edildiğini, diğer bölümlerin Osmanlı döneminde ve daha sonra Avusturya-Macaristan döneminde eklendiğini göstermektedir.

Beyaz Kale, Bosna Hersek Ulusal Anıtıdır ve inanılmaz manzarası göz önüne alındığında, Saraybosna’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir.

32.Pijaca Markale Food Market

Pijaca Markale Pazarı, Saraybosna

Şehrin bazı cazibe merkezlerine çok yakın bir konumda bulunan Pijaca Markale, şehrin en büyük pazarları arasında yer alıyor. Bu ürün pazarı, Saraybosna Kuşatması sırasında bir hedefti ve iki kez saldırıya uğramış. Çiftçilerden günlük olarak temin edilen meyve, sebze ve çiçekleri bulabileceğiniz pazar, Saraybosna halkının günlük yaşamını deneyimleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

33.Pionirska Dolina (Hayvanat Bahçesi)

Hayvanat Bahçesi, Saraybosna
Hayvanat Bahçesi – kaynak ; smooth_o/wikipedia

Şehir merkezine sadece iki kilometre uzaklıkta bulunan ve 8,5 hektarlık bir alanı kaplayan Saraybosna Hayvanat Bahçesi ya da diğer adıyla Pionirska Dolina, çocuklarla Saraybosna’yı ziyaret eden her turistin mutlaka göz attığı çekim merkezlerinden biri.

Doğa yürüyüşleri ve birkaç düzine hayvan türünü görme olanağının yanı sıra, Pionirska Dolina çocuklar için çok sayıda aktivite ve eğlence (elektrikli arabalar, trenler, atlıkarıncalar…) ve ayrıca kaydıraklı, tahterevallili oyun alanları sunar.

34.Sunnyland

Saraybosna Bosna Hersek

Sunnyland, bölgedeki çocuklar ve yetişkinler için eşsiz bir eğlence parkıdır ve ana özelliği, her yaş için mükemmel olan 600 metre uzunluğundaki adrenalin pompalayan Alpine Coaster’dır. Şehir merkezine arabayla sadece 10 dakika uzaklıktadır ve ziyaretçiler için Saraybosna’dan her gün ücretsiz bir otobüs yolculuğu mevcuttur.

Alpine Coaster, saatte maksimum 40 kilometre hıza ulaşıyor ve hız, arabaların üzerindeki kollar kullanılarak ayarlanabiliyor. Tüm yıl boyunca mevcuttur. Tesis, Saraybosna’ya bakan bir yamaçta yer almakta olup şehrin muhteşem manzarasını sunmaktadır.

Konuklar yine şehir manzaralı olan uluslararası restoran Oxygen’i ziyaret edebilir ve çocuklar için iki oyun alanından yararlanabilirler. Sıcak günlerde konuklar geniş açık terasın keyfini çıkarabilirler.

Café Noova, Alpine Coaster’ın giriş istasyonunun yanında yer alır ve tüm eğlence parkının manzarasını sunar.

35.Bosna Hersek Tarih Müzesi

Bosna Hersek Tarih Müzesi, Saraybosna

1945 yılında Devrim Müzesi olarak kurulmuş, ancak 1993 yılından bu yana Bosna Hersek Tarih Müzesi olarak anılmaktadır. Orta Çağ’dan günümüze Bosna-Hersek tarihini kapsar. Müze, yaklaşık 300.000 müze eseri ve sergiden oluşan bir fona sahiptir. En fazla sayıda belge, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki anti-faşist ve ulusal kurtuluş mücadelesi dönemine atıfta bulunmaktadır.

Müze birkaç kez isim değiştirmiş ve kronolojik olarak araştırma ve koleksiyonculuk çalışmalarının sınırlarını geçmişe ve bugüne doğru genişletmiştir. 1949’da müze, Bosna Hersek Ulusal Devrim Müzesi, 1967’de Bosna Hersek Devrim Müzesi ve son olarak Haziran 1993’te kabul edilen Müze Faaliyetleri Yasası ile müzenin adı Bosna Hersek Tarih Müzesi olarak değiştirilmiş.

Arşiv Belgeleri Koleksiyonu, Fotoğraf Koleksiyonu, Üç boyutlu nesneler Koleksiyonu, Sanat Eserleri Koleksiyonu, Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi olmak üzere, tüm eserler toplamda 6 bölümde sergileniyor.

36.Goat Bridge

Goat Bridge, Saraybosna

Keçi Köprüsü, eski Saraybosna şehrinin birkaç kilometre doğusunda, Miljacka Nehri kanyonunda yer almaktadır. Nehrin içinden geçen yol, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Saraybosna’dan İmparatorluğun doğu bölgelerine ve oradan da İstanbul’a kadar uzanan ünlü “İstanbul yolu” idi.

Keçi Köprüsü, kentte halen ayakta olan dört eski köprüden biridir. Diğer üç köprü ise Šeherćehaja köprüsü, Latin Köprüsü ve Roma Köprüsü’dür.
Bu köprü, iki dairesel açıklığı olan tek bir kemere sahiptir. 42 metre uzunluğunda ve 4,75 metre genişliğindedir. Kemerinin menzili 17.5 m’dir. Kireçtaşı ve tüften yapılmıştır.

Osmanlı döneminde Keçi Köprüsü, her yeni imparatorluk valisinin (vezirin) karşılandığı yerdi. Bu önemli olay için Saraybosna’nın bütün önde gelenleri dışarı çıkar ve sıradan insanlar da bir araya gelirdi.

Kireç taşından yapılmış, iki “gözlü” tek açıklıklı bir köprüdür. Sadrazam Mehmed Paşa Sokoloviç’in vakfiyesiyle 16. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Eski bir geleneğe göre vezirleri bu köprüde ağalar, ordulu beyler ve vezire hediyeler getiren zanaatkarlar, hacdan gelen ziyaretçiler, tüccarlar ve hacıları ise aileleri karşılarmış.

37.Vrelo Bosne

Vrelo Bosne, Saraybosna
Vrelo Bosne – kaynak ; flickr / jocelyn erskine

Doğal anıt Vrelo Bosne, Saraybosna’nın merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta, İlidza’daki İgman Dağı’nın eteğinde 603 hektarlık bir alana yayılmış. Merkeze biraz uzak olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa bu doğal güzellik için zaman ayırabilirsiniz.

Balık ve kuğularla dolu güzel gölleri ve küçük yeşil adaları ile Bosna Nehri’nin kaynağı olduğu ve yaz aylarında burada sıcaklıkların Saraybosna’dakinden birkaç derece daha düşük olduğu için Vrelo Bosne, Saraybosnalılar için favori bir gezi yeri olmuştur.

Bu alan, bazıları endemik olan çeşitli bitki toplulukları ve hayvan türleri için bir yaşam alanı olarak hizmet vermektedir. Vrelo Bosne kaynak bölgesinden gelen altı dere, yerel nehir alabalığı çeşitlerine ev sahipliği yapan Mala Bosna su yoluna akmaktadır.

Vrelo Bosne aynı zamanda Saraybosna’nın “Bačevo” içme suyunun ana kaynağını içeren bir bölgedir.

38.Nature Preserve Skakavac

Saraybosna, Bosna Hersek
Skakavac Şelalesi – kaynak ; greenvisions.ba

Bu bölge, güzelliği nedeniyle bir yeryüzü cennetidir. Uzun ağaçlar ve çeşitli bitkilerin yanı sıra nereye bakarsanız bakın geniş yeşil alanlar göreceksiniz.

Başkent Saraybosna’ya sadece 12 km uzaklıkta bulunan Skakavac Şelalesi, Bosna Hersek’in kesintisiz akan en büyük şelalesi ve Saraybosna’yı ziyaret eden tüm doğa tutkunlarının mutlaka göz atması gereken bir şelale.

Şelale 98 metre yüksekliğinde, kaygan bir kireçtaşı uçurumdan aşağı iniyor ve büyüleyici küçük şelalelere, damlalara ve su parçacıklarına iniyor. Skakavac parkurları, yürüyüşçüler ve dağ bisikletçilerinin yanı sıra kolay yürüyüş yapmak ve mükemmel bir şekilde el değmemiş bir doğanın tadını çıkarmak isteyenler arasında popülerdir.

39.Saraybosna Sinagogu (Ashkenazi Synagogue)

Aşkenazi Sinagogu, Saraybosna
Aşkenazi Sinagogu – kaynak ; flickr / matthew_goulding

Aşkenazi Sinagogu, BH’nin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından işgal edilmesinden sonra daha fazla sayıda gelmeye başlayan Saraybosna Yahudileri için 1902’de inşa edilmiş. Saraybosna Sinagogu olarak da bilinir.

Miljacka Nehri’nin sol kıyısında, Drvenija ve Ćumurija Köprüleri arasında yer alan tapınak, ünlü mimar Karlo Paržik tarafından tasarlanmış.Bu, Saraybosna’da Sözde Mağribi tarzında inşa edilen ilk dini yapı olması bakımından da önemli bir yere sahip.

Paržik’in bu Saraybosna sinagogu için yaptığı tasarımların Budapeşte’deki sinagogu temel aldığına inanılıyor. İnşaat, Ludwig Jungwirth’e emanet edilmiş ve iç mekanda yapılan işler ve boyama, usta ressam Ludwig Oisner tarafından gerçekleştirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bile, kaybolan çok sayıda Saraybosna Yahudisi ile Aşkenazi Sinagogu, şehirdeki tek aktif Yahudi tapınağı olmaya devam etti.

40.Olympic Museum

Olympic Museum, Saraybosna
Olympic Museum – kaynak ; wikipedia/milosz_pienkowski

Olimpiyat Müzesi, 7 Şubat 1984’te 14. Kış Olimpiyat Oyunları vesilesiyle kapılarını aralamış. 1992-1995 savaşı sırasında ağır hasar görmüş güzel bir bina olan Mandic Villa’da bulunuyordu. Müzenin 14. WOG’un 20. yıldönümünde yeniden açılmasıyla koleksiyonun büyük bir kısmı bina ile birlikte harap oldu ve geri kalanı Zetra Olimpiyat Salonu’na devredildi.

Müzede 1984 yılında Saraybosna’da düzenlenen 14. Kış Olimpiyat Oyunlarını kutlayan etkinlik hazırlığı, organizasyonu ve uygulamasına ilişkin belgeler, resim, grafik, heykel ve fotoğraflar yer alıyor. Çok ilgi çekici bir müze olmasa da, spor tutkunlarının göz atmak isteyebileceği müzelerden biri.

41.Despić House (Despića kuća)

Saraybosna, Bosna Hersek

Yapının tarzı ve kullanılan inşaat malzemeleri göz önüne alındığında, Despic House büyük olasılıkla 17. ve 19. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Bazı araştırmalara göre bugün gördüğümüz yapı, yan yana iki evin birleştirilmesi sonucu oluşmuştur. Mevcut görünümü Franjo Linardić ve Franjo Moise’nin eseridir. Despic House, Bosna ve Hersek’teki ilk ev sinemasının eviydi. Tiyatro salonu 60’lı yıllarda müzeye çevrilmiş.

42.Bosna Kültür Merkezi

Bosna Kültür Merkezi, Saraybosna’nın tam merkezinde, Ulusal Tiyatro’nun çok yakınında yer almaktadır. Yaklaşık 2.000 kişinin ibadet edebileceği Saraybosna’nın en büyük sinagogu olan ve eskiden Büyük Sefarad Tapınağı olan yerde bulunuyor. Tapınağın inşaatı 1926’dan 1930’a kadar sürmüş. Rudolf Lubinski’nin tasarımlarına göre, belirgin bir eliptik bakır kubbe ile Sözde Mağribi tarzında inşa edilmiş ve o zamanlar Avrupa’nın üçüncü en büyüğüydü.

Bina, 1964 yılında Ivan Štraus’un tasarımlarına göre yenilenip yeniden inşa edildi ve revakta taş menora şeklinde bir anıt yerleştirildi. Štraus’un meslektaşı Zlatka Ugljena tarafından tasarlanan heykel, Yahudilerin Saraybosna’da yüzlerce yıl yaşadıklarının bir vasiyeti olarak hizmet etmeyi amaçlıyordu.

Bu tarihi bina, 1993 yılından beri, birincil amacı Saraybosna’nın kültürel yaşamının gelişimini teşvik etmek olan Bosna Kültür Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kültürel Faaliyetler Daire Başkanlığı, Eğitim Faaliyetleri Daire Başkanlığı ve Basım-Yayıncılık Daire Başkanlığı, Bosna Kültür Merkezi bünyesindedir.

Merkezin geniş oditoryumu yaklaşık 800 kişi kapasitelidir ve akustiği açısından Saraybosna’nın en ideal noktalarından biri olarak kabul edilir. Konserler, performanslar, film gösterimleri, kongreler ve çok sayıda konferans burada gerçekleşiyor.

43.Skenderija Köprüsü (Eiffelov Most)

Saraybosna Bosna Hersek
Kaynak ; smooth_o/wikipedia

İskenderiye Çelik Köprüsü, Saraybosnalılar tarafından Eyfel Köprüsü olarak bilinen bir yaya köprüsüdür. Miljacka’nın sol yakasındaki bir mahallenin tamamı onun adını taşıyor. Skenderija Mahallesi de, ilgi çekici tarihi yapılar için gidebileceğiniz bölgelerden biri.

2004 yılında yeniden inşa edilen bu köprünün, efsaneye göre Alexandre Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış. Bu yüzden de köprüye Eiffelov Most da deniyor.

44.Padua Saint Anthony Kilisesi (Saint Anthony Catholic Church)

Padua Saint Anthony Kilisesi, Saraybosna

Fransisken Manastırı, 1894 yılında Karl Panek’in tasarımına göre Neo-Gotik tarzda inşa edilmiştir. Kilise, 1912’de Josip Vancas tarafından çiçekli Gotik tarzda tasarlandı ve kule çanları takıldığında 1914’te tamamlandı.

Günümüz kilisesinin tarihi 1960’lı yıllara kadar uzanan, restorasyonunun başladığı ve yirmi yıl sürdüğü bir dönemdir. Sonuç olarak, bugün bu güzel kilise seçkin Hırvat ressamların değerli eserlerini barındırmaktadır. Bu bir Katolik kutsal anıtından daha fazlası. Özellikle salı ve cuma günleri, hangi dinden olursa olsun insanların toplanıp dua etmeyi sevdikleri tüm Saraybosnalıların bir kilisesidir.

Kilisenin mevcut içi 1960’lardan kalmadır. Sanatsal açıdan Bosna Hersek’teki en önemli kiliselerden biridir. 1894 yılında inşa edilen bitişikteki manastır, Bosna Srebrena’nın Fransisken Eyaletinin ana arşivine ev sahipliği yapıyor. Manastır kilisesi şu anda bir bölge kilisesi olmasa da, Aziz Anthony’nin bir türbesi olarak önemlidir.

Saraybosna’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Saraybosna, Bosna Hersek

Saraybosna, daha çok kültürel yapısı ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor olsa da, bu şehirde romantik bir tatil yapmakta mümkün. Şehrin birçok yerinde gün batımını seyredebileceğiniz yerler var. Ayrıca Latin Köprüsü’ne aşk kilidi vurmayı ve anahtarı da nehre atmayı unutmayın.

İşte Saraybosna’da sevgiliyle gezilecek yerler ve yapılacak en popüler şeyler ;

→Panoramik manzaranın keyfini çıkarın ; Saraybosna, beş dağ ve birçok tepe arasındaki bir vadide yer alır, bu nedenle doğal bir manzaranın keyfini çıkarmak için birçok fırsat bulabilirsiniz. Panoramik manzara eşliğinde kahve servisi yapan birçok kafeden birinde bir şeyler içebilir, ya da ücretsiz olarak şehrin manzarasını seyredebileceğiniz tepelere gidebilirsiniz.

En sevdiğimiz kafelerden biri Sarı Tabya’nın yakınında bulunan Kamarija Cafe. Sebil’den yürüyerek ulaşmak 10-15 dakika sürüyor ama yokuş yukarı bir yürüyüş olduğunu unutmayın. Diğer bir seçenek ise şehrin kalbinde, Ebedi Alev’in hemen yanında bulunan Cafe Hecco olabilir. Kafe, uzun beyaz binanın son katında bulunuyor ve Saraybosna’nın epik manzarasını sunuyor.

Göz atılacak daha birçok manzara seyretme yeri var. Eğer zamanınız varsa Beyaz Kale’ye çıkabilirsiniz. Kalenin kalıntıları şehre bakıyor ve burası Saraybosna’da sevgilinizle gün batımını seyredebileceğiniz en iyi yerlerden biri.

→Aşkınızı Kilitleyin ; Tıpkı dünyadaki diğer romantik yerler gibi, Saraybosna’daki çiftler de birlikte geçirdikleri zamanları anmak için asma kilit kullanırlar.

Başçarşı’da bir gezintiye çıkın ve kendinize bir kilit alın. Burada asma kilit satan bir düzine dükkan bulacaksınız. Dilerseniz kilidinize isim veya işaret oydurabileceğinizi de unutmayın. Ardından Latin Köprüsü’ne gidin ve asma kilidinizi köprünün korkuluklarına yerleştirin.

→Atlı Arabaya Binin ; Bir at arabasına binmek, Saraybosna’da bir çiftin yapabileceği en romantik şeylerden biri. Bu atlı arabaların en güzel yanı ise, romantik bir piknik ve hatta muhtemelen bir kürek teknesi gezintisi ile bitiyor olması.

Saraybosna şehir merkezinde at bulamazsınız, bu yüzden bir tramvaya binin ve Ilidza belediyesine gidin. Son tramvay istasyonundan Bosna Nehri’nin Pınarı’na giden patikaya ulaşana kadar yaklaşık 10-15 dakika yürümeniz gerekiyor. Hızlı ve romantik yolculuk sizi, rahatlayabileceğiniz ve muhteşem doğanın tadını çıkarabileceğiniz devasa parka götürecektir. Piknik için mükemmel bir yer, bu yüzden battaniye ve yiyecek getirmeyi unutmayın! Tabii ki, profesyoneller tarafından hazırlanan yemekleri yemek isterseniz, tesis bünyesinde bir restoran da var.

→Romantik Bir Akşam Yemeğine Çıkın ; İyi haber şu ki, Saraybosna’daki insanlar yemek yemeyi seviyor ve şehirde çok sayıda harika restoran var. Şehirdeki restoranlar geleneksel Bosna mutfağından Asya mutfağına kadar her şeye hizmet ettiği için çeşitlilik sıkıntısı da yok.

En sevdiğimiz restoranlardan biri, yerel halkın buluşma noktası olarak hizmet veren alışveriş merkezi BBI’ye sadece beş dakika uzaklıktadır. Şehir parkının üzerindedir ve lezzetli füzyon mutfağı ile ünlüdür. Mala Kuhinja adlı restoran çiftlere önerebileceğimiz en ideal mekanlardan biri. yemekler kesinlikle enfes, porsiyonlar büyük ve çok çeşitli şaraplar sunuyorlar. Şehirdeki en iyi dünya mutfağına sahip restoranlardan biri olan Mala Kuhinja, ayrıca bütçe dostu bir mekan olmasıyla ilgi görüyor.

→Teleferiğe Binin ; Trebevic teleferiğine binmek Saraybosna’da sevgiliyle yapılacak en güzel şeylerden biri. Teleferik, Bistrik semtinde, Saraybosna Bira Fabrikası Müzesi’ne sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alıyor.

Trebevic teleferiği sadece birkaç yıl önce yenilendi, bu yüzden her şey hala oldukça yeni. Cam kabinler çok moderndir ve havada yükseldikçe şehrin enfes manzarasını sunar.

Trebevic dağına yolculuk yaklaşık 7 dakika sürer ve zirveye ulaştığınızda dağı keşfedebilirsiniz. Gündüz teleferiğe binmeyi seçerseniz bunu tavsiye ediyoruz. Dağa ulaştığınızda, 1984 Kış Olimpiyatları’nın sembolü olan terk edilmiş kızak pistinden on dakikadan daha az bir mesafede olacaksınız. Günümüzde grafiti ile kaplı ve gerçekten harika fotoğraflar için mükemmel bir fon oluşturuyor. Bu yüzden de Saraybosna’da gezilecek yerler listesinde olmayı hakeden çekim merkezlerinden biri.

Saraybosna, Bosna Hersek

Saraybosna’da Ne Yenir & Nerede Yenir ?

Saraybosna’nın kültürel ve kozmopolit yapısı, şehrin mutfak kültürüne de yansıyor. Farklı etnik toplulukların bir araya geldiği bu şehirde, dünya mutfağına ait lezzetleri tatmanız da mümkün.

Ćevapi ya da ćevapčići, Balkan ülkelerinde yapılan bir tür kebap. Bosna-Hersek ve Sırbistan’da ulusal yemek olarak sayılıyor. Doğranmış soğan, acı sos, ayvar, köy peyniri ve kırmızı biberle sunulur ve kesinlikle Saraybosna’da denenmesi gereken lezzetlerden biri.

Saraybosna gezilecek yerler arasında olan ve şehrin kalbinin attığı Başçarşı bölgesi, şehirdeki en fazla restoranı bulabileceğiniz yer. Buradaki mekanlar, turistik bir yer olması sebebiyle biraz pahalı. Fakat şehirdeki en iyi lezzetleri burada bulmak mümkün.

Saraybosna’nın En Popüler Mekanları

Dveri

Dveri, Saraybosna
Dveri – kaynak ; flickr / Damien Smith

Kırsal bir eve benzer iç mekanıyla dikkat çeken Dveri Restaurant, Saraybosna’da akşam yemeği için gidilecek en popüler mekanlardan biri.

Gulaş veya sosisli güveç gibi geleneksel Bosna yemekleriyle adından söz ettiren mekan, tarihi şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

 • Adres: Prote Bakovića 12, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Ćevabdžinica Željo

Ćevabdžinica Željo, Saraybosna
Ćevabdžinica Željo – kaynak ; gastropolicija.blospot.com

Saraybosna’da fast food yemekleri dendiğinde akla ilk gelen mekan olan Ćevabdžinica Željo da tarihi şehir merkezinde yer alıyor. Geleneksel lezzetlerden biri olan ćevapi’nin tadına bakmayı planlıyorsanız, bu mekan ilk olarak uğramanız gereken yer.

 • Adres: Kundurdžiluk 19, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Miris Dunja

Miris Dunja, Saraybosna

Bir cafe-restoran olarak hizmet veren Miris Dunja, Başçarşı’nın tam kalbinde yer alıyor. Daha çok turistler arasında popüler olan bu mekan, yerel halkın favorileri arasında.

Miris Dunja, modern iç mekanı ve rahat havası sayesinde Saraybosna’nın genç ve modaya uygun kalabalığı arasında popüler bir mekandır.

Geleneksel daha hafif seçenekler ve atıştırmalıkların yanı sıra klasik Bosna kahvesi ile mükemmel uyum sağlayan cezbedici hamur işleri sunar. Restoranın içi ilginç, ancak sadece birkaç masa var. Oturmak için en iyi yerler, insanları izlemek için ideal olan dışarıdaki masalardır. Eski Kent’in trafiğe kapalı bölgesinde, bir dizi popüler cazibe merkezinin yakınında yer almaktadır.

Buregdžinica Sač

Buregdžinica Sač, Saraybosna
Sac – kaynak ; bascarsia.info

Bosna’nın en geleneksel yemeklerinden biri olan börek’in en lezzetlisi için Buregdžinica Sac mükemmel bir seçim olacaktır. Boşnakların günün her saatinde severek tükettiği et, peynir veya patatesle doldurulmuş bu börekler, turistler tarafından daha çok kahvaltıda tüketiliyor olsa da, günün her saatinde deneyebilirsiniz.

Barhana

Barhana, akşamları her zaman dolu olan masalarla dolu avlusu sayesinde bölgedeki en atmosferik yemek mekanlarından biri olmaya devam ediyor. Restoran, bir dizi klasik Bosna yemeklerinin yanı sıra daha tanıdık lezzetler ve çok çeşitli hafif öğle yemekleri sunuyor.

Akşam yemeklerinin de vazgeçilmez adreslerinden olan Barhana, ayrıca rakia (rakı) denemek için en ideal mekanlardan biri.

Ćevabdžinica Hodžić

Saraybosna,Ćevabdžinica Hodžić

Eski Şehir’deki belki de en iyi konuma sahip merkezi bir restoran olan Ćevabdžinica Hodžić, lezzetli ćevapileriyle adından söz ettiriyor. Cevapi’ye ek olarak, tadını çıkarabileceğiniz bir dizi başka lezzetli ızgara etler ve geleneksel yemekler de var. Şık ve kaliteli bir mekan arıyorsanız bu restoranı listenize ekleyin derim.

Saraybosna’da Alışveriş

Saraybosna, Bosna Hersek
Kaynak ; flickr / valinor_photography

Tarihi şehir merkezi veya diğer adıyla Eski Kent bölgesi, Saraybosna’da alışveriş için en popüler adres. Burası şehirdeki en fazla hediyelik eşya dükkanını bulabileceğiniz yer. Ayrıca Saraybosna’da gezilecek yerler arasında olan Başçarşı ve Bakırcılar Çarşısı da burada bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Kapalı Çarşısı, şehirdeki en ünlü alışveriş spotlarından bir diğeri. Burada, çanak çömlekten mücevherlere, metal eşyalardan bakır eşyalara kadar hemen her şeyi bulabiliyorsunuz.

Saraybosna Pahalı mı ?

Saraybosna'da gezilecek yerler, tarihi merkez

Saraybosna, birçok Avrupa ülkesine nazaran çok daha ucuz olan bir şehir. Hem konaklama hem de yemek ve turistik noktalara giriş ücretleri Saraybosna’da gayet uygun.

Tabii Türk Lirası’nın değer kaybetmesine bağlı olarak bundan 5-10 yıl öncesi Saraybosna’ya kıyasla daha pahalı oldu diyebiliriz. Saraybosna’da 4-5 yıldızlı oteller de gayet uygun. Tipik Avrupa şehirlerinde 3-4 yıldızlı bir otelde konaklayabilecek bir bütçeniz varsa, Saraybosna’da çok rahat bir şekilde 5 yıldızlı bir otelde kalabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR