Ana SayfaHırvatistanDubrovnikDubrovnik'te Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Dubrovnik’te Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü olan Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevap, bütçenize, şehri kiminle ziyaret ettiğinize ve şehirdeki konaklama sürenize göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden, otel veya konukevi tercihi yapmadan önce, Dubrovnik’te konaklama yapılabilecek semtler ve mahalleler hakkında bir fikir sahibi olmanızda yarar var.

Dubrovnik, farklı mahallelerin kendine özgü karakterleri olan oldukça dağınık bir şehir. Başlıca ilgi çekici yerler ‘Old Town’ (Eski Kent) bölgesinde toplanıyor. Burası, şehrin tam kalbi olduğundan hem turistik cazibe merkezlerine hem de diğer bölgelere buradaki otellerde konaklayarak çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Şehirdeki en fazla otel, restoran, cafe ve alışveriş seçeneğine sahip olan Eski Kent bölgesi, çoğunlukla orta sınıf kategorisine giren en karakteristik butik otelleri ve konukevlerini bulacağınız yerdir, daha lüks seçenekler ise sahil boyunca Ploče ve Pile bölgelerine yayılmıştır. Ayrıca hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri bulabileceğiniz Gruz ve Lapad bölgeleri de, Dubrovnik’te konaklama için düşünülebilecek seçenekler arasında.

Dubrovnik’te Nerede Kalınır ? – Otel Tavsiyeleri

→Old Town (Eski Kent) ; Şehrin kalbi, ruhu ve merkezidir. Dubrovnik’in en ünlü simge yapılarının ve ilgi çekici yerlerinin çoğu burada bulunuyor. Ayrıca bu bölge, Dubrovnik gece hayatı için de en ideal ve en popüler yer.

→Ploce ; Lokrum Adası’nın ve Eski Kent’in geceleri ışıklandırılan surlarının muhteşem manzarasına sahip bu bölge, Eski Kent’in hemen dışında bulunuyor. Dubrovnik’in en gözde turistik mekanlarına yürüme mesafesindedir ve şehirdeki en havalı semtlerden biri olarak bilinir.

→Pile ; Eski Kent’e alternatif olabilecek en ideal bölge. Hem şehir merkezine hem de turistik yerlere yürüme mesafesinde olan bu bölge de, plajlara oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

→Lapad ; Dubrovnik’in en lüks semtlerinden biri. Yemyeşil parklar, el değmemiş kumsallar ve birinci sınıf restoranlar, bu bölgeyi Dubrovnik’te ailece kalınacak en iyi yer yapıyor. Deniz, kum ve güneşin keyfini otellerde çıkarmayı planlıyorsanız, en fazla 4-5 yıldızlı plaj kenarı oteline ev sahipliği yapan bu bölgede konaklayabilirsiniz.

→Gruz ; Dubrovnik’teki en ucuz otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer. Bölge, şehir merkezine ve turistik çekim merkezlerine iyi bağlantılara sahiptir.

1.Old Town (Dubrovnik Tarihi Şehir Merkezi)

Dubrovnik, Hırvatistan

Eski kent veya tarihi şehir merkezi olarak bilinen Old Town, Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna en iyi ve en popüler cevaplardan biri.

Araç trafiğine kapalı olan Eski Kent, Dubrovnik’in muhteşem Ortaçağdan kalma taş duvarlarla çevrili ve Adriyatik Denizi ile tepeler arasında sıkıştırılmış bir yarımada üzerinde yer alan mükemmel tarihi merkezidir. Dar sokakları, pitoresk küçük meydanları, barok kiliseleri ve yüzyıllar öncesine dayanan taş sarayları ile Dubrovnik’in en karakteristik kısmı burasıdır.

Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki birçok turistik cazibe merkezine yürüyerek gidebilirsiniz. Zaten eski kent bölgesi, Dubrovnik’te yürüyerek gezebileceğiniz en kolay semtlerden bir tanesi.

Mükemmel toplu taşıma ağına sahip olan eski kent bölgesi ayrıca, diğer semtlere de kolay bir ulaşım sunuyor.

Eski kentte yapabileceğiniz, görebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz şeylerin sonu yok. Güne asırlık bir Gotik sarayı gezerek başlayabilir, ardından antik şehir kapılarında bir gezinti yapabilir ve yerel bir restoranda harika bir yemekle günü tamamlayabilirsiniz.

Bu bölge araç trafiğine kapalı olduğundan dolayı, sadece yürüyerek gezebiliyorsunuz. Zaten turistik cazibe merkezlerinin çoğu birbirine yakın konumda bulunuyor. Bu yüzden pek zorlanmıyorsunuz.

Eski kentteki restoranlar, cafeler ve oteller diğer bölgelere nazaran daha pahalı olabiliyor. Ancak buradaki otellerin çoğu genellikle orta bütçeli gezginlere hitap ediyor. Yani 5 yıldızlı lüks otellerde konaklamayı planlıyorsanız, Ploce veya Pile bölgelerine göz atabilirsiniz.

Bu bölgenin en güzel yanı ise, hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor olması. İster butik oteller, isterseniz de hosteller veya konukevlerini burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Dubrovnik’te geceleri dışarı çıkmayı planlıyor, barlarda veya gece kulüplerinde eğlenmeyi planlıyorsanız, yine eski kentte konaklamanızı tavsiye ederim. Çünkü Dubrovnik’te en iyi barlar ve gece kulüpleri burada. Ayrıca diğer bölgelerden gecenin geç saatlerinde bu bölgeye toplu taşıma araçlarıyla ulaşamazsınız. Ancak burada konaklayacak olursanız, tüm mekanlara yürüyerek gidebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Dubrovnik’in tam merkezinde olmak istiyorsanız
  • Çok sayıda restoran, cafe, bar ve alışveriş mağazalarıyla çevrili olmak istiyorsanız
  • Toplu taşıma araçlarına en az ihtiyacınız olabilecek yerde olmak istiyorsanız
  • Dubrovnik’i yürüyerek keşfetmek istiyorsanız
  • Şehirdeki gezilecek en önemli turistik noktalara çok yakın olmak istiyorsanız

En Popüler Eski Kent Otelleri

Dubrovnikte nerede kalınmalı
Apartment and Rooms Stay

ESKİ KENT BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK YERLER

Dünyanın en eski üçüncü eczanesine ev sahipliği yapan Fransisken Manastırı, Dubrovnik Eski Limanı, Onofrio Çeşmesi, Pile Kapısı, Lovrijenac Kalesi, Rektörlük Sarayı, Stradun Caddesi, The Cathedral of the Assumption of the Virgin Mary (Varsayım Katedrali), Gunduliceva Poljana Pazarı, Dominican Monastery, Sulci Plajı ve Aşk Müzesi bu bölgede görebileceğiniz en popüler cazibe merkezlerinden.

2.Ploce

Dubrovnik, Hırvatistan

Lokrum Adası’nın ve Eski Kent’in geceleri ışıklandırılan surlarının muhteşem manzarasına sahip olan Ploce bölgesi de, Dubrovnik’te kalınacak en popüler yerlerden bir tanesi.

Ploce, Dubrovnik’in en erişilebilir plajı Banje’nin yanı sıra Modern Sanat Müzesi, şehir kapısının yakınında bir dizi kafe ve restoran ve Eski Kent’in üzerinde yükselen Srđ Dağı’na erişim sunmaktadır.

Eski şehrin doğu tarafında yer alan ve Dubrovnik’in en çekici bölgelerinden biri olan Ploce, lüks sahil otelleriyle turistlerin ilgisini çekiyor olsa da, burada birkaç orta bütçeli konaklama birimi de bulabilirsiniz.

Dubrovnik’te ailece kalınacak en iyi ve en popüler yerlerden olan Ploce, ayrıca eski kent kadar kalabalık ve turistik değil. Bu yüzden biraz daha sakin ve huzurlu bir Dubrovnik tatili yapabilirsiniz.

Bu küçük mahalle, sahil boyunca uzanan Franco Supilo Caddesi üzerinde yoğunlaşıyor. Burada şehrin en eski otellerinden bazılarını bulabilirsiniz. Ayrıca Dubrovnik’te villada konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak bu bölgedeki villalara göz atarak başlayın derim.

Dubrovnik’in en havalı bölgesi olan Ploce, ayrıca şehirdeki en iyi okyanus manzarasına sahip olan bölge.

Ploce, hem eski kente hem de şehirdeki önemli turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne bir taş atımı uzaklıkta bulunuyor.

Ploce’de rahat bir hava var. İnsanlar sahilde dinlenmek, şık butiklerde alışveriş yapmak, kaliteli yemeklerin tadını çıkarmak ve manzara eşliğinde kokteyller içmek için buradalar. Eşsiz manzarasıyla ünlü Ploce, yüzmeyi ve gezmeyi şık bir şekilde birleştirebileceğiniz en iyi ve en popüler yer. Eğer bütçenize uygun bir konaklama birimini burada bulabilirseniz, başka bölgeye göz atmanıza gerek kalmayabilir.

BURADA KALIN, EĞER ;

  • Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna ailece cevap arıyorsanız
  • Dubrovnik’te sahile yakın olmak istiyorsanız
  • Eski Kent bölgesine nazaran biraz daha sessiz bir yer arıyorsanız

En Popüler Ploce Konaklama Tavsiyeleri

Dubrovnikte nerede kalmalı
Villa Leoni

PLOCE BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK NOKTALAR

Şehrin muhteşem manzarasına sahip bir sahil geçidi olan Porporela, Dubrovnik’in en popüler plajlarından biri olan Banje Plajı, Ploce Gate, parti severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden olan Lazareti Music Club ve Modern Sanat Müzesi. Ayrıca Adriyatik ve ötesinin eşsiz 360 derecelik manzarası için teleferikle Srd Dağı’nın zirvesine çıkmayı da unutmayın.

3.Pile

Dubrovnik te nerede konaklanır
Pile – Kaynak ; flickr / Jorge Franganillo

Pile, Dubrovnik’in eski kentinin batı tarafında küçük bir banliyödür. Tarihi şehir merkezine yürüme mesafesinde olan bu bölge, Old Town bölgesine alternatif olabilecek en iyi yer.

Kumlu bir plaja sahip olan Pile Koyu da tam olarak bu bölgede bulunuyor.

Hem Dance Plajı’nın yukarısındaki uçurumun tepesindeki keyifli, dinlendirici bir bahçe olan Park Gradac hem de St. Lawrence Kalesi olarak bilinen ve aynı zamanda uçurumun tepesinde bulunan Lovrijenac Kulesi teknik olarak bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor.

Pile bölgesi çevresinde çok sayıda restoran, bar, kafe, mağaza ve işletme olmasına rağmen konaklama sayısı sınırlıdır. Otel konusunda seçici biriyseniz aradığınızı bu bölgede bulamayabilirsiniz, fakat daire veya konukevinde konaklamayı dert etmiyorsanız aradığınız zevkte ve bütçede bir tesisi burada bulmak mümkün.

Bölgenin ana sahil caddesi olan ‘Branitelja Dubrovnika’ çok sayıda restoran, bar ve cafelerle doludur. Ayrıca bu caddede de birkaç konaklama birimi bulabilirsiniz.

Yenilikçi gençlerin takıldığı birbirinden havalı mekanlara ev sahipliği yapan Pile bölgesi, eski kent bölgesinin tam sınırında olduğundan dolayı, şehirdeki gezip görülecek turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor.

Pile bölgesi, eski kente nazaran biraz daha ucuzdur. Hem konaklama hem de yeme içme konusunda daha uygun seçeneklere sahip olan bu bölge de, Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ideal bölgelerden bir tanesi.

Pile Bölgesinde Konaklama Yapabileceğiniz En Popüler Tesisler

Dubrovnik, Hırvatistan
Villa Anica

4.Lapad

Lapad Bölgesi, Dubrovnik

Lapad Körfezi‘ne bitişik olan bu mahalle, Dubrovnik’in diğer bölgelerine mükemmel toplu taşıma bağlantılarına sahip. Dubrovnik’te ailece kalınacak en popüler yer olarak da bilinen bu bölgede, çok fazla görülecek turistik yer olmamasına rağmen turistler arasında en popüler konaklama bölgelerinden biri.

Bölgenin ana cazibesi huzurlu ve sakin bir atmosfere sahip olması. Uvala Lapad Plajı, özellikle ailece Dubrovnik tatil planı yapanların tercih ettiği bir plaj. Burada çok çeşitli su sporları da bulabilirsiniz.

Ploce ve Eski Kent bölgesindeki otellere nazaran daha uygun fiyatlı olan Lapad otelleri, genellikle sahilde yer alıyor. Birçok otel muhteşem bir okyanus manzarasına hakim olmasının yanı sıra, erken rezervasyon fırsat indirimi sunuyor. Lapad, Dubrovnik’in en lüks mahallelerinden biri. Buna rağmen turistik cazibe merkezlerine biraz uzak olduğundan dolayı, otel fiyatları şehir merkezine nazaran daha uygun.

Lapad bölgesi, eski kente yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani bu bölgeden yürüyerek merkezdeki turistik yerlere gitmek pek kolay değil. Ancak bölge mükemmel bir toplu taşıma ağına sahip olduğundan dilediğiniz yere çok rahat ve çabuk bir şekilde gidebilirsiniz (Lapad’dan otobüslerle eski kente 10-15 dakikada ulaşım mümkün.

NOT ; Dubrovnik’te en fazla 4-5 yıldızlı otele ev sahipliği yapan yer Lapad’tır. Ayrıca bu bölge, en az eski kent bölgesi kadar popüler olduğundan, bu bölgeye göz atmadan karar vermeyin derim. Bunun yanında, buradaki 4-5 yıldızlı oteller, şehir merkezindekilere nazaran daha uygun fiyatlı olabiliyor.

En Popüler Lapad Otelleri

Dubrovnik te nerede kalınmalı
Hotel Dubrovnik Palace

5.Gruz

Dubrovnik te nerede kalmalı, gruz bölgesiGruz, Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz bölge. Şehir merkezine ve turistik cazibe merkezlerine biraz uzak olan bu bölge, düşük bütçeli bir Dubrovnik gezisi planlayan her türden gezginin konaklayabileceği bir yer.

Gruz, genel olarak çiftler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor olsa da, bu bölge oldukça hareketli. Ayrıca bölgede birçok bar, restoran ve cafe de bulabilirsiniz.

Dubrovnik’in diğer mahalleleri kadar popüler olmayabilir, ancak konaklama, kafe ve yerel restoranlar söz konusu olduğunda son derece cüzdan dostudur ve şehrin diğer bölgelerine mükemmel ulaşım bağlantılarına sahiptir.

Dubrovnik’in ana otobüs terminali de Gruz bölgesinde bulunuyor. Split, Kotor veya Mostar gibi diğer şehirlere otobüslerle gitmeyi planlıyorsanız, terminale yakın bir yerde konaklamak isteyebilirsiniz.

Dubrovnik’in ana limanı olan Gruz, Adriyatik ve Akdeniz’i keşfeden yolcu gemileriyle gelen birçok ziyaretçinin ilk durağıdır. Bu yüzden cruise gemileri limana yanaştığında bölge ciddi anlamda kalabalıklaşıyor.

Gruz çoğunlukla yerleşim yeridir ve Dubrovnik’in turist kalabalığı olmadan gerçekten nasıl olduğunu görmenizi sağlar. Gruz’da konaklama da Dubrovnik’in diğer bölgelerine göre daha uygun fiyatlı ve ekonomik oteller ve pansiyonlar gibi daha geniş bir yelpazede düşük maliyetli seçenekler var.

NOT ; Gruz bölgesi tarihi şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunuyor. Yani bu bölgedeki otellerden şehirdeki turistik yerlere yürüyerek gidemeyeceğinizi unutmayın. Tabii toplu taşıma araçlarını kullanarak dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

En Popüler Gruz Otelleri

Dubrovnik, Hırvatistan
Guest House Avdic

En İyi Ve En Popüler Dubrovnik Şehir Merkezi Otelleri

Dubrovnik şehir merkezi, Eski Kent bölgesinin yanı sıra, Ploce ve Pile bölgesinin bazı bölümlerini de içeriyor.

Şehir merkezine yakın bir otelde konaklayacak olursanız, hem gece hayatına hem de Dubrovnik’teki simge yapılara çok yakın bir konumda olursunuz. İşte Dubrovnik şehir merkezindeki en çok rezervasyon alan oteller ;

The Pucic Palace

★★★★★

The Pucic Palace, Dubrovnik
The Pucic Palace

Dubrovnik’te gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Stradun Kordonu’na birkaç adım uzaklıkta bulunan The Pucic Palace, tarihi 18. yüzyıla uzanan barok bir sarayda hizmet veriyor.

Lüks bir konaklama deneyimi sunan otelin 9+ konuk değerlendirme puanı, barı, havaalanı servisi ve geniş aile odaları da var.

Dominus Little Palace

★★★★

Dubrovnikte nerede konaklanır
Dominus Little Palace

Banje Plajı‘na 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan, 2016 yılında tamamen yenilenmiş bir otel olan Dominus Little Palace, geniş ve modern odalarıyla ilgi görüyor. Şehirdeki en çok rezervasyon alan 4 yıldızlı otellerden biri olmasının yanında, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden bir tanesi.

Onofrio Çeşmesi’ne ve Dubrovnik Surları’na 2 dakika yürüme mesafesinde olan otel, taksi ve otobüs durağına ise sadece 200 metre uzaklıkta yer alıyor. Dubrovnik otelleri arasında hem merkezi konumu hem de fiyatıyla öne çıkan bu otel de, Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler tesislerden.

Apartments Villa Ankora

★★★★

Dubrovnik Otel Tavsiyeleri
Apartments Villa Ankora

Bir daire konseptinde hizmet veren Apartments Villa Ankora, sezonluk açık yüzme havuzu sunuyor. 9+ yüksek konuk değerlendirme puanıyla ilgi gören tesis, Onofrio Çeşmesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler ve en merkezi otellerden.

Soleil Luxury Rooms Old Town

★★★★

Dubrovnik te nerede kalınır
Soleil Luxury Rooms Old Town

Dubrovnik Eski Kenti’nde yer alan Soleil Luxury Rooms Old Town, Onofrio Çeşmesi’ne 300 metre mesafededir. Tesis, Pile Kapısı’na yaklaşık 350 metre ve Orlando Sütunu’na 100 metre uzaklıktadır. Minceta Kulesi’ne de oldukça yakın bir konumda olan bu tesis, geniş ve modern odalarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca otelin 9+ konuk değerlendirme puanı var. Oteli incelemek için tıklayın ; Soleil Luxury Rooms Old Town

Prijeko Palace

★★★★

Dubrovnik Otel Tavsiyeleri
Prijeko Palace

Muhteşem şehir manzarası sunan terasıyla ilgi gören bu lüks otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, tesisin geniş aile odaları da bulunuyor.

UNESCO tarafından koruma altına alınan Dubrovnik Eski Kenti’nin kalbinde ve ünlü Stradun Gezinti Yolu’na sadece 50 metre uzaklıkta yer alan Prijeko Palace, ücretsiz Wi-Fi erişimine sahip ayrı ayrı tasarlanmış klimalı odalar sunmaktadır. Çakıllı bir plaj 600 metre mesafededir.

16. yüzyıl mimarisini yeniden yaratan bir sarayda yer alan buradaki parlak ışıklı renkli birimler, modern ve Barok unsurlar arasında değişen farklı bir tarzda dekore edilmiştir. Düz ekran uydu TV ve mini mutfak ile donatılmıştır. Özel banyolar küvet veya duşun yanı sıra saç kurutma makinesi ile donatılmıştır.

Palace Prijeko, konuklarına bir restoran ve bar sunmaktadır. Bazı birimlerde ayrıca özel balkon bulunmaktadır. Bazı birimlerde Dubrovnik çatılarının manzarası sunulmaktadır. Yakınlarda çeşitli mağazalar, Dalmaçya mutfağı sunan restoranlar ve kafe barlar bulunmaktadır. Oteli incelemek için tıklayın ; Prijeko Palace

Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek diğer semtler

Babin Kuk

Dubrovnik Otelleri
Babin Kuk – kaynak ; flickr / Mikko Muinonen

Lapad Yarımadası’nın kuzey ucunda yer alan Babin Kuk bölgesi, Dubrovnik’in en sessiz bölgesi. Birkaç kum ve çakıl plajı ile ilgi gören bölge turistler arasında çok popüler olmasa da, düşük bütçeli bir Dubrovnik tatili için göz atılabilecek yerlerden.

Babin Kuk’ta hem ailelere hem de çiftlere hitap eden konaklama birimleri bulunabiliyor. Ayrıca bölgede çok sayıda restoran, cafe ve mağazada bulabilirsiniz.

Bölge aynı zamanda yerel yelken kulüpleri arasında da popülerdir ve su sporları merkezleri ziyaretçilere jet ski, kürekli tekne ve kano gibi çok çeşitli ekipmanlar sunmaktadır.

Dubrovnik’in eski kenti sadece 5 km uzaklıkta, yaklaşık 20-25 dakikalık otobüs yolculuğuyla tarihi şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Babin Kuk bölgesindeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayın

Cavtat

Dubrovnik Otel Fiyatları
Cavtat – kaynak ; flickr / Binder Donedat

2.000 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Cavtat, şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Daha çok Dubrovnik havaalanına yakın olmak isteyen turistler tarafından tercih edilen bu bölgede de, çok sayıda otel, daire, konukevi ve restoranlar bulabilirsiniz.

Cavtat’ın sahilinde oturabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ve önünüzdeki doğal manzarayı izleyebileceğiniz onlarca restoran, kafe ve bar bulunuyor. Genel olarak, Cavtat’ta konaklama, Dubrovnik’ten daha ucuzdur ve bu destinasyonu tatil gezginleri için teşvik etmektedir. Dubrovnik’i günübirlik ziyaret etmek isterseniz, sizi şehre hızlı bir şekilde götürebilecek feribotların yanı sıra sık hareket eden otobüsler de var. Dubrovnik’te nerede kalınır ? sorusuna çok daha farklı bir alternatif arıyorsanız bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR