Ana SayfaAvrupaİspanyaSalamanca'da Nerede Kalınır ? | Popüler Otel Tavsiyeleri

Salamanca’da Nerede Kalınır ? | Popüler Otel Tavsiyeleri

Görkemli Rönesans cephelerine sahip, altın renkli kumtaşı binalardan oluşan büyüleyici bir şehir olan Salamanca, çok uzun yıllardır İspanya’nın popüler gezi duraklarından biri. Birbirinden güzel saraylarıyla büyüleyen bu şehirde konaklama ise, İspanya’nın birçok şehrine nazaran daha uygun fiyatlı.

Salamanca’da nerede konaklayacağınız şehirdeki geçirmek istediğiniz süreye ve bütçenize göre değişiklik gösteriyor. Eğer çok kısa süreli bir Salamanca seyahati planlıyorsanız, Eski Kent bölgesinin dışına çıkmayın deriz. Çünkü şehirdeki ana cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü burada yer alıyor. Ayrıca yürüyerek bölgeyi çok kolay bir şekilde keşfedebiliyor, toplu taşıma araçlarına ihtiyacınız olmuyor.

Salamanca tarihle dolu olsa da aynı zamanda canlı bir üniversite şehridir. Üniversite binaları muhteşemdir ve öğrencilerin öncülük ettiği etkinlikler çoktur. Ayrıca gece hayatı da oldukça canlıdır.

Salamanca’nın kalbinin attığı yer, Eski Kent bölgesinde yer alan Plaza Mayor adı verilen meydandır. Bu meydan, hem yeme içme hem de otel konusunda çok fazla seçeneğe sahip. Meydana ne kadar yakın olursanız, Salamanca’nın ana cazibe merkezlerine de o kadar yakın olursunuz.

Salamanca’da Nerede Kalınır ? ; En İyi Mahalleler

Salamanca’da kalacak en iyi yerler ; Tarihi Şehir Merkezi (Eski Kent), Salamanca Tren İstasyonu Çevresi, Van Dyck ve Toro Caddesi’dir.

Salamanca’da çok fazla zamanınız yoksa ve kısa sürede çok fazla yer görmek istiyorsanız, Tarihi Şehir Merkezi’nde, eğer Salamanca ziyaretinizden sonra trenle diğer şehirleri ziyaret edecekseniz Salamanca Tren İstasyonu yakınlarında, şehrin en hareketli noktasında olmak istiyorsanız Toro Caddesi ya da Plaza Mayor adlı meydana yakın otellerde kalın deriz.

1.Salamanca Tarihi Şehir Merkezi

Salamanca Tarihi Şehir Merkezi

Eski Şehir olarak da bilinen Salamanca’nın Tarihi Merkezi, adından da anlaşılacağı gibi şehrin tam olarak kalbidir.

Unesco tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen bu bölge, büyüleyici sokaklarla dolu orta çağ karakteriyle dikkat çekiyor.

Tarihi Merkezi ziyaret etmenin başlangıç noktası, Casa de las Conchas, Roma Köprüsü veya Calixto ve Melibea Bahçesi (La Celestina anıtı) gibi şehrin ana ilgi çekici yerleri ile çevrili bir meydan olan Plaza Mayor’dur. Meydana yakın bir yerde kalacak olursanız, çoğu turistik yere kısa bir yürüyüş mesafesinde olursunuz.

Tarihi Merkez, Salamanca’nın yaşamının merkez üssü olması ve şehrin turistik mekanlarının çoğuna yakınlığı nedeniyle her yaştan gezgin için Salamanca’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi yerdir.

Plaza Mayor, Salamanca’nın merkezi meydanıdır ve İspanya’nın en güzel meydanlarından biridir.

Karmaşık cephelere sahip çarpıcı barok binalarla çevrilidir.

Meydan, yerli halkın ve turistlerin dinlenmek, açık hava kafelerinde yemek yemek ve canlı atmosferin tadını çıkarmak için bir araya geldiği şehrin odak noktasıdır.

Plaza Mayor’un yakınında kalmak, Salamanca’nın kültürel ve sosyal merkezinin kalbinde olmanızı sağlar. Ancak meydana yakınlaştıkça otel fiyatlarının biraz daha arttığını da unutmayın. Meydana yakın bir yerde kalmasanız bile günün farklı saatlerinde ana meydanda dolaşmanızı, teraslarda oturup bir şeyler içmenizi, turist, yerli halk ve öğrencilerle dolu keyifli bir atmosferin tadını çıkarmanızı öneririz.

Salamanca Tarihi Şehir Merkezi Otelleri

Hospes Palacio de San Esteban
Hospes Palacio de San Esteban
  • Hospes Palacio de San Esteban – 5 yıldız ; Tarihi Salamanca’nın anıtlarıyla çevrili bu şık ve modern otel, eskimeyen bir cazibeyle dolu, yenilenmiş bir manastırda konuklarını ağırlıyor. 9+ konuk değerlendirme puanı ve geniş odalarıyla özellikle çiftlerin favorisi olan otel, konum olarak şehrin en merkezi otellerinden biri.
  • Gran Hotel Corona Sol – 4 yıldız ; Salamanca’nın en merkezi yeri olan Plaza Mayor Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesindeki bu lüks otel, aile dostu bir oteldir ve şehrin ana alışveriş caddesine de oldukça yakındır.
  • Silken Rona Dalba – 3 yıldız ; Plaza Mayor Meydanı’na birkaç adım uzaklıktaki bu süper merkezi orta bütçeli otel, Salamanca’daki en çok rezervasyon alan 5 otelden biri.
  • JCH Congreso Apartamentos – 3 yıldız (DAİRE) ; Salamanca’da otel yerine dairede kalmak isterseniz bu 3 yıldızlı tesisi mutlaka inceleyin. Ultra geniş stüdyo daireleriyle hizmet veren bu tesis, tarihi şehir merkezinde sakin bir cadde üzerinde yer alıyor.

GÖZ AT ; Salamanca gezilecek yerler

2.Salamanca Tren İstasyonu Çevresi

Salamanca ziyaretinizden sonra, Madrid, Valladolid veya Ávila’ya ya da diğer İspanya şehirlerine seyahat etmek istiyorsanız, tren istasyonuna yakın olmak iyi bir seçenek olabilir.

Salamanca Tren İstasyonu’ndan şehrin kalbinin attığı yer olan Plaza Mayor Meydanı’na yürüyerek 15-20 dakikada gidebilirsiniz. Bu yüzden de şehir merkezinde kalarak daha fazla otel ücreti ödemenize de gerek kalmayabilir.

Tren istasyonu yakınlarında pek fazla ilgi çekici yer olmasa da, şehrin diğer bölgelerine ulaşımı kolaylaştıran otobüs durakları bulunmaktadır. Otobüslerle Salamanca’nın dört bir yanına çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Öte yandan, Salamanca Tren İstasyonu çevresindeki oteller daha merkezi mahallelere göre daha ucuz olma eğilimindedir, bu nedenle büyük bir bütçeniz yoksa Salamanca’da kalmak için iyi bir yerdir.

Salamanca Tren İstasyonu Çevresi Otel Tavsiyeleri

Hotel Castellano Centro, Salamanca

  • Hotel Castellano Centro – 2 yıldız ; Alamedilla Park ve Plaza de España’nın yakınında yer alan bu bütçe dostu otel, Salamanca Tren İstasyonu’na 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Otelden Plaza Mayor’a yürüyerek 20 dakikada gidebilirsiniz.
  • Hotel Reyes Catolicos – 1 yıldız ; Salamanca Tren İstasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde, şehrin en ucuz otellerinden biri.

3.Van Dyck

Salamanca, ispanya

Salamanca’da ziyaret edilecek bir diğer yer ise Salamanca’nın en iyi yemeklerini bulabileceğiniz Van Dick Caddesi’dir. Daha çok restoranları ve tapas barlarıyla öne çıkan bir bölge olsa da, burada birçok farklı konaklama birimi de bulabilirsiniz.

Bu caddede yemek yiyebileceğiniz pek çok yer var, ucuz ve lezzetli yemek istiyorsanız mutlaka uğrayın. Ayrıca bu bölge, Eski Kent bölgesine de yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani burada sıkılacak olursanız şehrin en hareketli yerlerinden biri olan Plaza Mayor Meydanı’na kısa sürede gidebilirsiniz.

Popüler Van Dyck Otelleri

CHESS CITY, Salamanca
CHESS CITY
  • CHESS CITY – 3 yıldız; Salamanca Üniversitesi’ne yaklaşık 1,5 km uzaklıktaki bu tesis, stüdyo daireleriyle konuklarını ağırlıyor. Çok şık ve modern bir tesis olmasa da, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip tesislerden bir tanesi.
  • Homely Salamanca – 4 yıldız ; Plaza Mayor Meydanı’na 10 dakika yürüyüş mesafesindeki bu tesis de stüdyo daireleriyle konuklarını ağırlıyor. Oldukça modern ve aile dostu bir tesis olmasının yanı sıra, 9+ konuk değerlendirme puanına sahip.

Salamanca’da Konaklayabileceğiniz Diğer Alternatif Bölgeler

Salamanca, ispanya

Toro Caddesi

Salamanca’nın sakin bölgelerinden Toro Caddesi, ana plaja giden eski bir cadde. Şu anda yaya kullanımına açık olup Salamanca’nın en önemli yerlerinden biridir, burada birçok alışveriş merkezi ve eğlence mekanları bulabilirsiniz.

Gran Vía

Salamanca’nın Gran Vía’sı şehir merkezinden geçen önemli bir caddedir. Zarif mimarisi, lüks butikleri, büyük mağazaları ve eğlence mekanlarıyla tanınır. Caddenin ağaçlarla ve geniş kaldırımlarla kaplı olması, burayı keyifli bir yürüyüş için keyifli bir yer haline getiriyor. Gran Vía canlı bir atmosfer ve mağazalara, tiyatrolara, sinemalara ve restoranlara kolay erişim imkanı sunarak canlı bir şehir deneyimi arayanlar için ideal bir bölge haline getiriyor.

Casa de Las Conchas Yakınları

Salamanca’nın en küçük bölgesi Casa de las Conchas’tır, burası aileler ve çiftler için tercih edilebilecek en ideal yerlerden biri. 15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş görkemli bir saray olan Casa de Las Concshas ta teknik olarak tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Ancak bu saraya yakın bir yerde kalacak olursanız, turistik yerler konusunda daha fazla seçeneğe sahip olursunuz.

Salamanca, ispanya

Santo Tomé-Los Alcaldes

Salamanca Üniversitesi ve Salamanca Katedrali’nin yakınında yer alan büyüleyici bir mahalledir. Dar sokakları, güzel mimarisi ve konut ve ticari kuruluşların karışımından oluşan tarihi bir bölgedir. Burada kalmak, en yoğun turistik bölgelerden biraz uzakta olduğu için yerel yaşamı deneyimlemenize olanak sağlar. Büyüleyici sokakları keşfedebilir, mahalledeki mağazaları ve kafeleri ziyaret edebilir ve otantik Salamanca’yı hissedebilirsiniz.

Arrabal ve Tormes Nehri’nin Güneyi

Arrabal del Puente mahallesi, Tormes Nehri’nin sol kıyısında, Tarihi Merkezin güneydoğusunda yer alır. El Tormes, Salamanca ilinin en önemli nehri ve ilin güneydoğudan kuzeybatıya omurgasıdır.

El Arrabal ve çevresine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Tarihi Merkez 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Kıyıların iki yanında yer alan korular, Salamanca ilinin en ilgi çekici ve biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarından birini oluşturmaktadır. Tormes kıyılarında Salina ve Orellana sarayları ile Clavero ve Abrantes kuleleri de dahil olmak üzere birçok anıt bulunmaktadır.

Bu bölgedeki ilgi çekici yerler arasında Otomotiv Tarihi Müzesi, Havari Yakup’un iki kilisesi ve  Roma köprüsü yer almaktadır.

SALAMANCA NASIL GEZİLİR ?

Salamanca, ispanya

Şehir kompakt ve yaya dostu olduğundan Salamanca’da turist olarak dolaşmak nispeten kolaydır.

Salamanca oldukça yürünebilir bir şehirdir ve başlıca turistik mekanların çoğu şehir merkezinde yer almaktadır.

Kentte “SalenBici” adında halka açık bir bisiklet paylaşım sistemi bulunuyor. Şehirdeki çeşitli istasyonlardan bisiklet kiralayabilir ve dilediğiniz hızda da şehri keşfedebilirsiniz.

Salamanca, şehre ve çevresine hizmet veren bir otobüs ağına sahiptir. Yürümeyi tercih etmiyorsanız otobüsler ulaşım için uygun fiyatlı bir seçenektir. Güzergahları ve sefer saatlerini otobüs duraklarından veya internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ana otobüs terminali tren istasyonunun yakınında yer alır ve İspanya’nın diğer şehirlerine bağlantı sağlar.

Ancak çoğu turist şehir merkezini keşfetmek için otobüsü kullanmıyor. Turist trenini kullanıyorlar. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa turist trenine bile ihtiyaç olacağını sanmıyoruz. Salamanca, şehir etrafında rehberli turlar sağlayan bir turist treni sunmaktadır. Trende rahatça otururken anlatımlı bir tur isteyen ziyaretçiler için popüler bir seçenektir. Tren sizi başlıca turistik mekanlara götürür ve şehirdeki belirlenmiş duraklarda inip binebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

POPÜLER YAZILAR