Ana SayfaİspanyaBilbao Gezi RehberiBilbao'da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Bilbao’da Nerede Kalınır ? & En Popüler 5 Semt Ve Oteller

Dünyaca tanınan Guggenheim Müzesi ile ünlü olan “Bilbao’da nerede kalınır ?” sorusuna en ideal cevabı bulabilmek için şehirdeki semtler hakkında az da olsa bir fikir sahibi olmanızda yarar var.

Şehrin kalbinin attığı yer Casco Viejo, yani Old Town (Eski Kent). Burası, Bilbao’nun tam merkezi. Şehirdeki önemli simge yapılara yakın olmasının yanı sıra, çok sayıda otel, restoran ve bar seçeneğine de sahip. Şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü bu bölgede konaklamayı tercih ediyor olsa da, bu bölgenin Bilbao’nun diğer bölgelerine göre biraz daha pahalı olabileceğini unutmayın.

Bilbao’da 1-2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, şehir merkezinin dışındaki bölgeleri es geçebilirsiniz, tabii çok düşük bütçeyle seyahat etmiyorsanız. Merkez dışındaki bölgelerde konaklayacak olsanız bile, gelişmiş toplu taşıma ağı sayesinde dilediğiniz yere çok kısa sürede gidebilirsiniz.

Bilbao’da Nerede Kalınır ? – En Popüler Semtler Ve Otel Tavsiyeleri

⇒Casco Viejo (Eski Kent Bölgesi) ; Bilbao’nun tam merkezinde olmak istiyor, kısa sürede çok fazla turistik yer görmek istiyorsanız, burası Bilbao’da kalınacak en iyi yer.

⇒Ensanche (Indautxu – Abando) ; En az eski kent bölgesi kadar popüler bir yer. Şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerin büyük bir bölümü burada bulunuyor. Ayrıca Guggenheim Müzesi gibi önemli cazibe merkezlerine de çok yakın.

⇒La Vieja & San Francisco ; Eski Kent bölgesinin hemen yanında yer alan bu bölge de, teknik olarak şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Daha uygun fiyatlı oteller için buraya göz atabilirsiniz.

⇒Deusto ; Bilbao’nın en ucuz otellerine ev sahipliği yapan bölgesi. Bütçeli bir Bilbao gezisi için bu bölgeden başka bir yere göz atmanıza gerek yok.

⇒Santutxu ; Şehir merkezinin telaşından ve turistlerden biraz daha uzak sessiz ve sakin bir bölge. Daha çok çocuklu ailelere hitap ediyor olsa da, burada herkese göre bir şeyler bulunabilir.

1.Casco Viejo (Eski Kent)

Bilbao Otel Tavsiyeleri
Casco Viejo (Eski Kent) – kaynak ; flickr / David Baron

Bir zamanlar İspanya’nın çeşitli krallıkları ile Avrupa’nın geri kalanı arasındaki köprü olan Casco Viejo, Bilbao’nun tarihi merkezi olarak da biliniyor. Burası orijinal deniz limanının yapıldığı yer ve eskiden önemli bir balıkçılık ve ticaret merkeziymiş. Günümüzde Bilbao’nun en sevilen ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Eski Kent bölgesi, Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan bir tanesi.

Bu bölgede otel fiyatları bazı bölgelere nazaran daha uygun olsa da, şehrin en ucuz bölgesi değil. Ancak bu bölgede hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulabiliyorsunuz. 2-3 yıldızlı butik otellerden 4-5 yıldızlı lüks otellere ve konukevlerine kadar herkese göre bir konaklama birimi bu bölgede bulunabilir.

Guggenheim Müzesi’nden sonra şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Eski Kent, ayrıca Bilbao’da gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli çekim merkezlerinden biri.

İlginç bir Orta Çağ ambiyansı sunan Eski Kent, kısa sürede çok fazla turistik yer görmek için en ideal yerlerden bir tanesi.

Burada konaklamanın en önemli avantajlarından biri de, bölgenin barlar, restoranlar, mağazalar, marketler, plazalar, parklar ve gece hayatı mekanlarıyla dolu olması ve hepsi makul bir yürüme mesafesinde olmasıdır.

Neredeyse yedi asır öncesine dayanan zengin bir tarihe sahip olan bu popüler mahalle, Bask kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkesin gittiği yerdir.

Bu bölgede çok sayıda tarihi yapı ve sokak görebiliyorsunuz, fakat bölgenin ana cazibe merkezi, Avrupa’nın en büyük kapalı pazarı olan Mercado de la Ribera’dır. İspanya’nın Sevilla ya da Madrid gibi süper turistik şehirlerinin merkezinde olduğu gibi, burada da otel fiyatları genel olarak diğer bölgelere göre pahalıdır.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehrin tam kalbinde olmak istiyorsanız
 • Tarihi sokaklar ve binalarla çevrili olmak istiyorsanız
 • Yeme içme ve otel konusunda şehrin en zengin semtinde olmak istiyorsanız
 • Yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız

En Popüler Eski Kent Otelleri

Sercotel Arenal Bilbao
Sercotel Arenal Bilbao

Eski kent bölgesinde tüm konaklama birimlerine göz atmak için tıklayın

ESKİ KENT BÖLGESİNDE GÖRÜLECEK ÖNEMLİ TURİSTİK YERLER

Plaza Nueva, Bask Arkeoloji, Etnografya ve Tarih Müzesi, Etxebarria Parkı, St. Nicholas Kilisesi, Arenal Köprüsü ve Santiago Katedrali bu bölgede görülmesi gereken en önemli cazibe merkezleri. Ayrıca Guggenheim Müzesi, bu bölgedeki otellerin çoğuna 15-20 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

2.Ensanche (Indautxu – Abando)

Bilbao da nerede kalınmalı
Indautxu – kaynak ; flickr / Fred Romero

Ensanche, Indautxu ve Abando mahallelerini de içerisine alan oldukça geniş bir konaklama bölgesi. En az Eski Kent kadar popüler bir bölge olmasının yanında, şehirdeki birçok önemli cazibe merkezine yakın bir konumda bulunuyor.

Bu bölgede, dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Guggenheim Müzesi manzaralı çok sayıda otel bulabilirsiniz. Eğer Bilbao’yu ziyaret etmenizdeki ana neden Guggenheim Müzesi ise, ilk olarak bu bölgedeki otelleri inceleyin deriz.

Ensanche’deki yemek seçenekleri, tavernalarda servis edilen geleneksel pintxos ile başlar ve lüks restoranların yanı sıra etnik lokantalarla devam eder.

Tahmin edilebileceğiniz gibi burada yemek ve alışveriş daha pahalı ama semtin prestiji düşünüldüğünde fiyatlar yine de makul denebilir. Eğer Bilbao’nun en ucuz semtini arıyorsanız burası size göre olmayabilir, çünkü bu bölgedeki çoğu otel, Eski Kent’teki otellere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Bilbao’nun en modern ve en havalı bölgelerinden biri olarak kabul edilen Ensanche’de genel olarak lüks konaklama birimleri olsa da, burada 2-3 yıldızlı butik oteller veya pansiyonlar da bulabilirsiniz. Ayrıca yeme içme ve alışveriş konusunda Eski Kent bölgesini aratmıyor diyebilirim.

Ensanche’nin bir parçası olan Abando, Bilbao’nun kalbinde yer alan büyük bir mahalle. Alışveriş caddeleri, sanat galerileri, yenilikçi restoranlar ve dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi de dahil olmak üzere şehrin en popüler turistik mekanlarının çoğuyla dolu ultra modern bir mahalle. Indautxu ise, Abando bölgesinin hemen yanında yer alan biraz daha hareketli bir mahalle. Eğer Bilbao’da gece hayatı için de bir planınız varsa, Abando yerine Indautxu’da konaklamayı düşünebilirsiniz.

Ensanche’nin bu popüler iki mahallesinden hangisini tercih ederseniz edin, hayal kırıklığına uğramayacaksınız, özellikle Bilbao’yu Guggenheim Müzesi için ziyaret ediyorsanız.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Guggenheim Müzesi manzaralı oteller arıyor veya müzeye çok kısa bir yürüyüş mesafesinde olmak istiyorsanız
 • Bilbao’nun en havalı semtinde konaklamak istiyorsanız
 • Otel ve daire konusunda şehirdeki en fazla seçeneğe sahip bir yerde olmak istiyorsanız
 • Bilbao’daki en çok rezervasyon alan 3-4 yıldızlı otelleri arıyorsanız
 • Bilbao’nun en popüler bölgesinde olmak istiyorsanız

En Popüler Ensanche Otelleri

Hotel Carlton, Bilbao
Hotel Carlton

3.La Vieja & San Francisco

Bilbao da nerede kalmalı
La Vieja & San Francisco

Casco Viejo’nun hemen karşısında yer alan bu bölge, Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna en popüler cevaplardan biri. Çift olarak şehri ziyaret ediyorsanız bu mahallenin sunduğu romantik atmosferi seveceksiniz.

Bilbao’nun sanatsal yönünü keşfetmeyi planlıyor ve yerel halkla iç içe olmak istiyorsanız La Vieja & San Francisco, sizin için Bilbao’da kalınacak en iyi yer olabilir.

Şehrin en romantik restoranları ve çatı katı barlarıyla dikkat çeken bu bölge, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, burada herkese göre bir şeyler var. Eski Kent (Casco Viejo) bölgesinin bazı kısımları bu bölgeyi de kapsıyor. Bu yüzden iki bölge birbirine çok yakın.

Bilbao’da gezilecek yerler arasında popüler birçok cazibe merkezine bu bölgedeki otellerden yürüyerek gidebiliyorsunuz. Ayrıca şehrin diğer bölgeleri de buraya yakın bir konumda bulunuyor.

Her iki alan da sokak sanatı ve modern sanat eserlerini sergileyen galerilerle dolu.

Burası, Eski Kent kadar turistik bir yer değil, bu da bölgeyi sessiz ve huzurlu bir Bilbao gezisi için ideal bir yer haline getiriyor.

Şehrin ana cazibe merkezi olan Guggenheim Müzesi’ne de yakın bir konumda bulunan bu bölgede otellerin yanı sıra, daire ve pansiyon tarzı konaklama birimlerini de bulabiliyorsunuz. Konaklama fiyatları çok ucuz olmasa da, şehirdeki birçok bölgeye nazaran daha uygun.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Eski Kent bölgesine alternatif olabilecek en iyi yeri arıyorsanız
 • Turistik yerlere yakın olmak istiyor, fakat tam aksiyonun ortasında olmak istemiyorsanız
 • Bütçeli bir Bilbao gezisi planlıyorsanız
 • Çift olarak seyahat ediyor ve Bilbao’nun en romantik yerinde olmak istiyorsanız

La Vieja & San Francisco Otel Tavsiyeleri

NYX Hotel Bilbao by Leonardo Hotels
NYX Hotel Bilbao by Leonardo Hotels

4.Deusto

Bilbao da nerede kalınmalı
Deusto

Bilbao’nun en ucuz otellerini ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer olan Deusto, gezmesi ve dolaşması kolay bir semt.

Bir üniversite mahallesi olmasından dolayı, burada, restoranlardan barlara ve otellere kadar hemen her şey şehrin geri kalanına nazaran daha uygun.

Şehir merkezinin kuzeyinde bulunan bu bölge, 2-3 günlük bir Bilbao gezisi için en ideal yer. Ayrıca tarihi ve turistik cazibe merkezlerine çok uzak olmadığından dolayı, kısa sürede çok fazla yer görmek isteyenler için ideal.

Bu bölge daha çok öğrenciler ve Bilbao’nun genç kesiminin zaman geçirdiği yer. Gece hayatı Indautxu kadar canlı olmasa da, burada da çok sayıda bar ve eğlence mekanı bulabilirsiniz.

Üniversitenin kampüsü nehir kıyısındadır ve tüm barların bulunduğu yer burasıdır. Biraz soğuk bira veya şarap içmek ve makul bir fiyata tapas yemek istiyorsanız, burası bunun için mükemmel bir yer!

Doğal olarak, burası bir öğrenci alanı olduğu için bazı gece kulüpleri de bulacaksınız, ancak bu size göre değilse, gün boyu keşfedebileceğiniz çok sayıda butik vintage dükkanlar da var! Yaz aylarında en yoğun sezonda Deusto’ya çok sayıda turist gelir çünkü burası kuzey sahillerine gerçekten yakındır, bu yüzden o aylarda seyahat ediyorsanız ve Bilbao’da nerede kalınır sorusuna bütçeli bir cevap arıyorsanız, bu bölge kesinlikle sizin için olacaktır.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Öğrencilerle iç içe olmayı dert etmiyorsanız
 • Bilbao’nun en ucuz mahallesinde olmak istiyorsanız
 • Az da olsa gece hayatı için bir planınız varsa
 • Hostel konusunda en fazla seçeneğe sahip yeri arıyorsanız

Popüler Deusto Otel Önerileri

NH Bilbao Deusto
NH Bilbao Deusto

5.Santutxu

Bilbaoda nerede kalmalı
Santutxu – kaynak ; flickr / Txeng Meng

Eski Kent’in güneyinde yer alan bu yerleşim bölgesi, sessiz ve sakin bir konaklama deneyimi sunuyor. Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bir bölge olsa da, yukarıdaki diğer bölgelere nazaran daha az tercih ediliyor.

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerden biri olan Santutxu‘da birçok yeşil alan bulabilirsiniz.

Bölgenin önemli yeşil alanlarından biri olan Larreagaburu Parkı, hem yerel halkın hem de turistlerin piknik ve yürüyüş için tercih ettiği popüler gezi duraklarından bir tanesi.

Santutxu bir yerleşim bölgesi, yani burada turistlerden çok yerel halkı görebileceğinizi unutmayın. Ayrıca bu bölgede konaklayacak olursanız, merkezdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüyerek gidebilirsiniz.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Turistlerden uzak bir yerde olmak istiyorsanız
 • Çocuklarınızla Bilbao’yu ziyaret ediyorsanız (Burada çocuklarla yapılacak birçok aktivite var)
 • Turistik yerlere ve şehir merkezine yakın bir konumda olmak istiyorsanız

En Popüler Santutxu Otelleri

Hotel Gran Bilbao
Hotel Gran Bilbao

Hotel Gran Bilbao – 4 Yıldız ; Bu şık tasarım oteli, ücretsiz Wi-Fi ve düz ekran uydu TV içeren geniş odalar sunmaktadır. Bilbao Katedrali’ne ve popüler Seven Streets bölgesine 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bilbao Feribot İskelesi’ne arabayla sadece 15 dakika uzaklıktadır. Şehir merkezine giden otobüsler otelin önünde durmaktadır ve Atxuri Tramvay istasyonu sadece 750 metre uzaklıktadır.

Occidental Bilbao– 4 Yıldız ; Begoña Bazilikası’nın hemen yanında yer alan lüks bir otel. Bilbao Eski Kenti ve Etxebarria Parkı otele 15 dakika yürüme mesafesinde.

Bilbao Apartamentos Atxuri – 3 Yıldız – APART OTEL ; Nervión Nehri’nin yanında sakin bir bölgede yer alır. Bilbao Katedrali’ne ve Ribera Pazarı’na yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilir. Arriaga Tiyatrosu 1,4 km uzaklıktadır.

Pensión Boutique Caravan Cinema – KONUKEVİ ; Şehirdeki en ucuz konaklama birimlerinden bir tanesi.

En İyi Bilbao Şehir Merkezi Otelleri

Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek aşağıdaki 5 otel, şehrin tam merkezinde bulunan, şehirdeki en çok rezervasyon alan otellerden.

Ayrıca bu oteller kendi kategorisindeki otellere nazaran biraz daha uygun, özellikle erken rezervasyon fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız aynı otelde %15’e kadar daha uygun odaları bulabilirsiniz.

Hotel Meliá Bilbao

★★★★★

Bilbaoda nerede kalınır
Hotel Meliá Bilbao

Bilbao’nun olmazsa olmaz turistik çekim merkezlerinden biri olan Guggenheim Müzesi’ne sadece 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, hem merkezi konumu hem de olanakları ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla ilgi görüyor. Oteli incele ; Hotel Meliá Bilbao

Hesperia Bilbao

★★★★

Hesperia Bilbao
Hesperia Bilbao

Bilbao’daki Nervion Nehri’nin hemen karşısında yer alan Hesperia Bilbao, göz alıcı renkli bir cam cepheye sahiptir. Bilbao’nun eski kenti ve şehir merkezi 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Ücretsiz Wi-Fi ve 107 cm uydu TV içeren ferah ve şık odalar sunmaktadır. Modern odaların tamamı klimalı ve ses yalıtımlıdır ve ücretsiz banyo malzemeleri ve saç kurutma makinesi içeren özel banyoya sahiptir.

La Orilla teras bar, şehir merkezi manzarasının yanı sıra canlı caz ve flamenko konserleri sunmaktadır. Hesperia Bilbao, toplantılar, düğünler ve diğer etkinlikler için geniş alanlar sunmaktadır.

Otel, Bilbao’nun ana alışveriş caddelerine ve tapas barlarına 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Concordia Tren İstasyonu, otele yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Oteli incele ; Hesperia Bilbao

Barceló Bilbao Nervión

★★★★

Barceló Bilbao Nervión
Barceló Bilbao Nervión

Nervion Nehri’ne bakan bu lüks otel, daha çok geniş çift kişilik odalarıyla dikkat çeken popüler tesislerden bir tanesi. Calatrava Köprüsü’ne 250 metre uzaklıkta yer alan otel, Guggenheim Müzesi’ne 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Ayrıca otel yakınlarında çok sayıda restoran, cafe ve bar da var. Oteli incele ; Barceló Bilbao Nervión

Hotel Miró

★★★★

Hotel Miró, Bilbao
Hotel Miró

Guggenheim Müzesi’nin tam karşısında yer alan bu 4 yıldızlı otel, Bilbao’da en fazla rezervasyon alan konaklama birimlerinden.

Hotel Miró, iyi donanımlı bir spor salonuna sahiptir. Konuklar kişiye özel konsiyerj hizmetinden yararlanabilir. Masaj hizmetleri talep üzerine ve ek ücret karşılığında mevcuttur.

Miró’yu çevreleyen bölge, geleneksel Bask restoranları açısından zengindir. Tarihi şehir merkezi 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Oteli incele ; Hotel Miró

Hotel Conde Duque Bilbao

★★★

Hotel Conde Duque Bilbao
Hotel Conde Duque Bilbao

Hotel Conde Duque, Bilbao’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en merkezi otellerden biri olmasına rağmen, şehirdeki en uygun fiyatlı otellerden bir tanesi. Nervión Nehri’ndeki Calatrava Köprüsü’ne bakan otel Guggenheim Müzesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde. Oteli incele ; Hotel Conde Duque Bilbao

BENZER YAZILARBooking.com