Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiRoma'da Hangi Bölgede Kalınır ? | En İyi Konumlu 7 Semt

Roma’da Hangi Bölgede Kalınır ? | En İyi Konumlu 7 Semt

Avrupa’nın en yoğun ve en kalabalık şehirlerinden biri olan Roma, konaklama konusunda her bütçeye hitap eden bir şehir olsa da, yüksek sezonda Roma’da aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimini bulmak çok kolay olmuyor, özellikle düşük bütçeli bir Roma seyahati planlıyorsanız.

Roma’da çok sayıda farklı atmosfere sahip mahalle var. Bunların hepsinden bahsetmek yerine, şehirdeki en iyi konumlu ve turistik yerlere en kolay ulaşım sunan 7 bölgeden bahsedeceğiz. Bu bölgeler, hem Roma’nın en çok tercih edilen bölgeleri hem de en fazla otel ve yeme içme seçeneklerine sahip olan bölgelerdir.

Roma’da Hangi Bölgede Kalınır ? ; En Merkezi Semtler

 • Pantheon & Navona Meydanı (Roma’nın Kalbi) ; Roma’da otel fiyatlarının en yüksek olduğu bölge burası. Ancak Roma’yı 1-2 günde keşfetmek için kalabileceğiniz en iyi ve en merkezi yer. Otel tavsiyesi olarak ; 4 yıldızlı Hotel Nazionale‘yi öneririz.
 • İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna) ; En az Navona Meydanı çevresi kadar popüler ve merkezi bir bölge. Lüks oteller ve lüks alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapan bu bölge, 4-5 yıldızlı otellerde kalmak için en iyi yer.
 • Monti (Kolezyum ve Roma Forumu Yakınları) ; Roma’nın en önemli turistik yerine yakın olmak için kalabileceğiniz yer Monti bölgesidir. Burası, şehir merkezine, Navona Meydanı, Pantheon ve İspanyol Merdivenleri’ne yaklaşık 30-45 dakika yürüme mesafesinde. Ancak Kolezyum’a sadece birkaç adım uzaklıkta.
 • Trastevere ; Roma’da gece hayatı için bir planınız varsa, şehirdeki en iyi barları, gece kulüplerini ve en iyi atmosferi bulabileceğiniz Trastevere bölgesinde kalmayı düşünebilirsiniz.
 • Prati (Vatikan) ; Aziz Petrus Meydanı ve Vatikan Müzeleri için kullanışlı bir üs olan zarif yerleşim bölgesi. Otel fiyatları şehir merkezine nazaran biraz daha uygundur.
 • Termini İstasyonu ; Roma’da hangi bölgede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en ucuz yer. Havaalanından ulaşım kolay, otel fiyatları ve restoranlar şehir merkezine göre çok daha uygun. Bütçeli bir Roma gezisi için kalınacak en iyi yer.
 • San Giovanni ; Roma’da 4-5 gün ya da daha uzun bir süre kalmayı planlıyorsanız, burası en iyi yer. Hem bütçe dostu otelleri hem de ucuz yeme içme seçenekleriyle gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz güvenli bir bölge.

1.Pantheon & Navona Meydanı

(KİM İÇİN ; Roma’nın tüm önemli noktalarını yürüyerek keşfetmek isteyen tüm gezginler ve özellikle ilk kez gelen ziyaretçiler)

Navona Meydanı, Roma

Roma’nın tarihi yerleriyle ilgileniyorsanız ve şehrin tam kalbinde konaklamak istiyorsanız, Pantheon ve Navona Meydanı‘na ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan Roma Şehir Merkezi’nde (Centro Storico) kalın deriz.

Burası tarihi şehir merkezi olarak da biliniyor ve Roma’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerini bir arada görebileceğiniz en merkezi yer. Eğer bütçe sorununuz yoksa ve yoğun turist trafiğini dert etmiyorsanız, burası sizin için Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en iyi yer.

Pantheon & Navona Meydanı çevresi kompakttır. Yani yürüyerek keşfetmesi oldukça kolay. Ayrıca hem Kolezyum hem de Vatikan’a buradan çok kolay bir şekilde gidebiliyorsunuz.

Roma’nın bu bölgesi, modern merkezin hemen batısında, Tiber nehrinin kıyısında yer alıyor.

Roma Şehir Merkezi’ndeyken cafe, restoran ve bar konusunda sıkıntınız olmaz. Çünkü şehrin en iyi mekanlarının büyük bir bölümü burada bulunuyor. Ancak bu bölgedeki restoran ve cafelerin ultra pahalı olabileceğini unutmayın. Çünkü bu mekanlar hem çok turistik hem de lüks. Bu yüzden yeme içme için kesinlikle burayı önermiyoruz.

Roma’nın kalbi olarak bilinen yer, tarihi merkezde yer alan Navona Meydanı. Zaten bu bölgeye Pantheon & Navona bölgesi denmesinin nedeni de bu.

Bu Roma mahallesi, her yerde hükümet ve Parlamento sarayları olduğu için çok güvenli ve her zaman polislerle dolu. Yani akşam saatlerinde gönül rahatlığıyla dolaşabileceğiniz eşsiz bir bölge.

Şehirdeki en önemli simge yapıların çoğuna yürüme mesafesinde olduğundan, bütçenize uygun bir otel bulabilirseniz kesinlikle Roma Şehir Merkezi’nde, Navona Meydanı’na yakın bir tesiste konaklamanızı tavsiye ederiz.

Pantheon & Navona Meydanı Otel Tavsiyeleri

DOM Hotel Roma
DOM Hotel Roma
 • DOM Hotel Roma – 5 yıldız ; Eski kent manzaralı panoramik teras ve bara sahip bu lüks otel, Navona Meydanı’nda Pantheon ve İspanyol Merdivenleri gibi ana cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde merkezi bir konumda yer alıyor.
 • Hotel Residenza In Farnese – 4 yıldız ; 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veren ve Navona Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan Roma’nın en popüler 4 yıldızlı otelinden biri.
 • Antica Dimora Delle Cinque Lune – 3 yıldız ; Navona Meydanı’na birkaç adım uzaklıkta orta bütçeli bir otel.
 • Vanity Hotel Navona – 2 yıldız ; Navona Meydanı yakınlarındaki en ucuz otellerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Navona Meydanı, Pantheon, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri gibi Roma’nın en önemli turistik yerlerine çok yakın olmak istiyorsanız
 • Aksiyonun ortasında olmak istiyorsanız
 • Şehri yürüyerek keşfetmeyi planlıyorsanız
 • Roma’da 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız
 • Roma’nın en iyi ve en güvenli semtinde konaklamak istiyorsanız
 • Çok fazla konaklama seçeneğim olsun diyorsanız
 • Turist trafiğini umursamıyorsanız
 • Restoran, cafe ve barlar için biraz daha fazla ücret ödemeyi dert etmiyorsanız
 • Konakladığım yerde, az da olsa gece hayatı da olsun diyorsanız

BURADA KALMAYIN, EĞER ;

 • Sessiz ve sakin bir Roma gezisi planlıyorsanız
 • Düşük bütçeniz varsa
 • Ucuz otel, restoran, cafe veya barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Çok kalabalık yerleri sevmiyorsanız

2.İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna)

(KİM İÇİN ; Roma’nın merkezinde lüks oteller ve alışveriş arayanlar, gözde turistik yerlere yürüme mesafesinde olmak isteyenler)

İspanyol Merdivenleri, Roma

İspanyol Merdivenleri ve hemen yakındaki Piazza del Popolo, eskiden Roma’da yaşayan birçok ünlü kişinin evine ev sahipliği yapan yermiş.

İspanyol Merdivenleri çevresindeki oteller, teknik olarak tarihi şehir merkezleri sınırları içerisinde yer alıyor. Yani burada konaklayarak da Pantheon, Navona Meydanı ve Trevi Çeşmesi’ne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bisiklete binmek, piknik yapmak veya yürüyüş yapmak için ideal en büyük Roma parklarından biri olan Villa Borghese de tam olarak burada bulunuyor. Ayrıca park içerisinde Roma’nın en sevilen cazibe merkezlerinden biri olan Borghese Galerisi yer alıyor.

Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en iyi cevaplardan biri olan İspanyol Merdivenleri bölgesi, şehrin en iyi ve en popüler alışveriş caddelerinden biri olan Via del Corso ve Via dei Condotti’ye de ev sahipliği yapıyor.

Daha çok alışveriş olanakları ve görülmesi gereken yerlere yakın olmasıyla ilgi gören bu bölgede, hem düşük bütçeli oteller hem de 4-5 yıldızlı süper lüks otelleri bulabilirsiniz.

En İyi İspanyol Merdivenleri Otelleri

Hotel 55 Fifty-Five - Maison d'Art Collection
Hotel 55 Fifty-Five – Maison d’Art Collection
 • Palazzo Ripetta – 5 yıldız ; Piazza del Popolo ile İspanyol Merdivenleri arasında eşsiz bir konumda yer alan ultra lüks bir otel.
 • Palazzo Nainer – 4 yıldız ; Piazza del Popolo’dan İspanyol Merdivenleri’ne giden seçkin caddelerden birinde hizmet veren şık ve modern bir otel.
 • Hotel 55 Fifty-Five – Maison d’Art Collection – 4 yıldız ; İspanyol Merdivenleri’ne 5 dakika yürüme mesafesinde bulunduğu bölgeye göre daha uygun fiyatlı bir 4 yıldızlı otel.
 • Màs Boutique Hotel Rome – 3 yıldız ; Piazza del Popolo ve İspanyol Merdivenleri’ne çok kısa bir yürüyüş mesafesinde orta bütçeli şık bir otel.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Lüks oteller, restoranlar ve mağazalarla çevrili olmak istiyorsanız
 • Çocuklarla Roma’yı ziyaret ediyor ve uzun yürüyüşlerle aranız iyi değilse
 • İspanyol Merdivenleri’nin yanı sıra, şehrin en gözde turistik yerleri olan Navona Meydanı, Pantheon ve Trevi Çeşmesi’ne taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • Otellere ve dairelere fazladan ücret ödemeyi dert etmiyorsanız
 • Turist trafiğiyle aranız iyiyse

3.Monti & Kolezyum

(KİM İÇİN ; Antik tarih tutkunları ve Roma’nın bohem bölgesini keşfetmek isteyenler)

Kolezyum, Roma'da hangi bölgede kalınır

Roma’nın en eski mahallelerinden olan Monti, 2000 yıllık antik kalıntı olan Kolezyum ile ünlü bir bölge. Açıkçası bu bölge, tarihi şehir merkezine nazaran biraz daha iyi diyebiliriz. Çünkü bu bölge, Palatino Tepesi, Roma Forumu ve Kolezyum gibi ana cazibe merkezlerini göreceğiniz yer.

Roma halkının gece hayatı için tercih ettiği bu bölgede, çok sayıda bar ve gece kulübü de var. Fakat bu mekanlar daha çok Romalılar tarafından tercih ediliyor. Yani turistler olmadan güzel bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız Monti’de konaklamayı düşünebilirsiniz.

Hafta sonları Roma’nın en kalabalık yerlerinden biri olan Monti, Termini İstasyonu’na ve Celio bölgesine de yakın.

Monti, Kolezyum, Roma Forumu, Circus Maximus, Caracalla Hamamları gibi imparatorluk zamanlarının kalıntılarını keşfetmek isteyen turistler için eşsiz bir mahalle.

Monti bölgesi Kolezyum’un hemen yanında olduğundan burada kalmak bir açık hava müzesinin ortasında olmak gibidir. Antik kalıntıların yanı sıra burada birçok vintage mağaza, ilginç kafe ve pastel renkli binalar da bulacaksınız.

Kolezyum’u sabah erkenden ziyaret etmek her zaman iyi bir fikir olduğundan Monti’de kalmak çok uygun olabilir. Yürüyerek bir saat sürecek olan Vatikan dışında, diğer önemli turistik mekanlar yürüyerek yalnızca yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır.

Colosseo ve Cavour. Her ikisi de Linea B üzerindedir ve bu mahalleyi Vatikan’a (20 dakikalık yolculuk) ve Termini tren istasyonuna (1-2 durak uzaklıkta) kolayca bağlar. Havaalanından otelinize ulaşım da çok kolay.

Monti Bölgesi Otel Tavsiyeleri

Hotel Palazzo Manfredi, Roma
Hotel Palazzo Manfredi
 • Hotel Palazzo Manfredi – 5 yıldız ; Çatı katında kahvaltı ederken Kolezyum’u görebileceğiniz eşsiz bir lüks otel. Ayrıca Roma’daki en çok rezervasyon otellerden biri.
 • Hotel Capo d´África – Colosseo – 4 yıldız ; Geleneksel taverna ve barlarla çevrili lüks bir otel. Kolezyum ise, sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde.
 • Hotel Romano – 2 yıldız ; Kolezyum yakınlarındaki en ucuz otellerden biri olmasına rağmen, şıklığı, rahatlığı ve sunduğu olanaklarıyla 3-4 yıldızlı otelleri aratmayan harika bir otel.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Kolezyum ve Roma Forumu gibi Roma’nın olmazsa olmaz turistik yerlerine taş atımı uzaklıkta olmak istiyorsanız
 • İspanyol Merdivenleri, Pantheon ve Trevi Çeşmesi gibi süper turistik yerlere toplu taşıma araçlarıyla veya yürüyerek 20-30 dakikada gitmeyi dert etmiyorsanız
 • Uygun fiyatlı restoran, cafe ve barlara yakın olmak istiyorsanız
 • Yerel halk ile güzel bir gece hayatı deneyimi yaşamak istiyorsanız
 • Alışveriş için daha yerel atmosfere sahip caddeler ve mağazalar arıyorsanız (Bölgede çok sayıda butik, hediyelik eşya dükkanı ve lüks mağazalar bulabilirsiniz)
 • Trafik ve gürültüden rahatsız olmam diyorsanız

Göz At ; Floransa’da hangi bölgede kalınır ? ve Milano’da hangi bölgede kalınır ? adlı yazılarımıza göz atmayı da unutmayın

4.Trastevere Bölgesi

(KİM İÇİN ; Tarihi merkeze yakın büyüleyici bir yerel mahalle arayan romantikler, gece hayatı arayanlar ve yemek tutkunları)

Trastevere Bölgesi, Roma

Roma’nın bohem ve canlı bölgesi olan Trastevere, gece hayatı için planınız olmasa bile konaklama için düşünebileceğiniz yerlerden. Ancak Roma’da gece hayatı için bir planınız varsa, burası tam olarak olmanız gereken yer.

Trastevere’de kalmaya karar verirseniz, şehrin geri kalanına ulaşım için tramvay ve otobüslere ihtiyacınız olabileceğinizi unutmayın, çünkü çoğu yere yürüyerek gidemiyorsunuz. Şehir merkezi ve öne çıkan turistik noktalar bölgeye birkaç km uzaklıkta yer alıyor.

Roma’nın merkezi olarak kabul edilen Navona Meydanı’na buradan yürüyerek yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz.

Trastevere, Roma’nın en genç nüfusuna ve turistlerine ev sahipliği yapan bir yer olarak biliniyor olsa da, burası her yaştan turist için kalınacak en iyi bölgelerden biri. Eğer geceleri dışarı çıkmayı planlıyor, barlarda birkaç kadeh içmek ya da gece kulüplerine gitmek istiyorsanız Trastevere tam size göre.

Ayrıca bu bölgede, şehir merkezine nazaran daha uygun konaklama birimleri bulabilirsiniz.

Vatikan’ın hemen güneyinde yer alan bu canlı semt, ayrıca iki büyük üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de daha çok öğrencileri görüyorsunuz. Tabii öğrenciler sayesinde buradaki barlar, restoranlar, cafeler ve oteller de şehrin geri kalanına nazaran çok daha uygun fiyatlı oluyor.

Roma, ünlü yedi tepe üzerine kurulmuş bir şehir ve Janiculum Tepesi de bunlardan biri. Trastevere’deyken bu tepeye çıkmayı ve Roma’nın nefes kesen manzarasını seyretmeyi de unutmayın.

Bu bölge, Roma’nın yürüyerek keşfedilmesi en heyecan verici bölgelerinden biri. Büyüleyici Arnavut kaldırımlı sokaklar ve yemek, içmek ve alışveriş yapmak için çok sayıda meydan ve caddeler var.

Trastevere yemek tutkunları için bir cennet. Çünkü bu bölgede Roma’nın en iyi restoranlarından bazılarını bulabilirsiniz. Trastevere, Roma mutfağını tatmak için en iyi yerlerden biridir. Centro Storico’nun aksine bu bölge, yerel halkın onaylayacağı otantik restoranlarla doludur ve turist tuzaklarına düşme riski daha azdır. Nannarella ve Tavernetta 29 buradayken denemenizi tavsiye edebileceğimiz mekanlardır.

Popüler Trastevere Otelleri

Hotel Santa Maria, Roma

 • Villa Agrippina Gran Meliá – 5 yıldız ; Tiber Nehri kıyısındaki bir tepe üzerinde konuklarını ağırlayan bu şık otel, Roma’nın en iyi manzaralı otellerinden biri.
 • Donna Camilla Savelli – VRetreats – 4 yıldız ; Eski bir manastırda hizmet veren bu otel, Trastevere bölgesindeki en ilginç ve en çok rezervasyon alan otellerden biri.
 • Hotel Santa Maria – 3 yıldız ; Önceleri manastır olarak hizmet vermiş olan 16. yüzyıldan kalma tarihi bir binada konuklarını samimiyetle ağırlayan bu otel, orta bütçeli Roma gezginleri için en ideal tesislerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Roma’nın en iyi gece hayatı sahnesine yakın olmak istiyorsanız
 • Düşük bütçeyle seyahat ediyorsanız
 • Roma’da 3-4 gün gibi bir süre konaklamayı planlıyorsanız
 • Ucuz otel veya pansiyon, hostel, konukevi arıyorsanız
 • Öğrencilerle iç içe olmayı dert etmiyorsanız

5.Prati (Vatikan)

(KİM İÇİN ; Roma ziyaretlerinin asıl amacı Vatikan olan tüm gezginler)

Roma'da hangi bölgede kalınır

Prati, Vatikan ile Tiber Nehri’nin tam arasında yer alan modern, güvenli ve varlıklı bir mahalledir. Vatikan’a sadece birkaç adım uzaklıktaki bu bölge, Papa’yı görmek isteyenler için mükemmel. Vatikan’a olan yakınlığına rağmen Prati aslında çok sessiz ve yerleşim yeridir.

Eğer akşam saatlerinde turistlerden çok daha uzak sakin bir bölgede olmak istiyorsanız, Prati, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en ideal cevaplardan biri olacaktır.

Vatikan Şehri Prati bölgesinin hemen yanındadır. Bu yüzden Prati denildiğinde ilk akla Vatikan gelir.

Vatikan yakınlarında konaklamanın en güzel yanı, Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter’s Basilica) ve Vatikan Müzeleri gibi Roma ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken turistik yerlere ev sahipliği yapıyor olması. Bu iki cazibe merkezine giriş Roma’daki diğer turistik noktalara göre biraz daha zor. Bu yüzden sabahın en erken saatlerinde Vatikan’da olmanız gerekebiliyor. Bunun için kalabileceğiniz en iyi yer ise, Prati bölgesidir.

Prati bölgesi, İspanyol Merdivenleri, Kolezyum ya da Navona Meydanı gibi cazibe merkezlerine biraz uzak. Ancak hem daha uygun fiyatlı oteller bulabileceğinizden dolayı, hem de Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter’s Basilica) ve Vatikan Müzeleri’ne çok yakın olabileceğinizden dolayı, Prati bölgesindeki otelleri de mutlaka inceleyin deriz.

Vatikan’a sadece birkaç adım uzaklıkta olmasına rağmen Prati’de çok az turist kalıyor. Bu, biraz huzur ve sessizliğin tadını çıkarmanıza ve Roma’nın yerel halkın uğrak yeri olan farklı bir yönünü görmenize olanak tanır.

Uzun kuyruklardan kaçınmak için Vatikan’ı sabah erken saatlerde ziyaret etmek en iyisidir. Bu yüzden hemen yanında kalmak büyük bir avantaj. Yürüyerek 45 dakika sürecek olan Kolezyum dışında diğer önemli turistik mekanlar yürüyerek yaklaşık 20-30 dakika uzaklıktadır. Yani burada kalarak Roma’yı yürüyerek keşfetmeniz pekala mümkün.

Prati bölgesinde iki metro durağı vardır: Ottaviano ve Lepanto. Her ikisi de Linea A üzerindedir ve sizi Kolezyum (20 dakikalık yolculuk), tarihi merkez (2 durak uzaklıkta) ve Termini (5 durak uzaklıkta) dahil olmak üzere şehrin birçok yerine kolayca bağlayabilir.

Prati, tonlarca lüks markanın bulunduğu büyük bir alışveriş caddesi olan Via Cola di Rienzo’ya ev sahipliği yapar. Ayrıca bölgede restoran sıkıntısı da yok.

Prati bölgesinde kalsanız bile Roma’da gezip görülecek yerler arasında popüler olan Navona Meydanı, Pantheon ve Kolezyum gibi cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Popüler Prati Otelleri

Starhotels Michelangelo Rome
Starhotels Michelangelo Rome
 • Hotel Paolo II – 3 yıldız ; Tarihi 1900’lü yılların başına uzanan tarihi bir binada konuklarını ağırlayan bu bütçe dostu otel, Vatikan Müzeleri’ne sadece 15 dakika yürüme mesafesindedir.
 • Starhotels Michelangelo Rome – 4 yıldız ; Aziz Petrus Meydanı’na sadece 450 metre uzaklıkta, Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri’ne yürüme mesafesinde yer alan şık ve modern bir otel.
 • Hotel Isa – 4 yıldız ; Hiçbir yerinde sigara içilmeyen ender otellerden biri. Konum olarak da Vatikan’a en yakın otellerden bir tanesi.
 • San Pietro Grand Suite ; Bölgedeki tüm otellerden daha geniş konaklama birimleri sunan şık ve lüks bir otel arıyorsanız, bu tesisi mutlaka inceleyin deriz.
 • The First Musica – 5 yıldız ; Bölgedeki en lüks ve en fazla olanağa sahip otellerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Tarihi şehir merkezine yarım saat yürüme mesafesinde olmayı dert etmiyorsanız
 • Şehir merkezine göre daha sessiz ve sakin bir yerde olmak istiyorsanız, özellikle akşam saatlerinde
 • Daha uygun fiyatlı otellerde kalmak istiyorsanız
 • Vatikan’a çok yakın olmak istiyorsanız
 • Yerel ve otantik havaya sahip bir mahallede olmak istiyorsanız

6.Termini İstasyonu

(KİM İÇİN ; Bütçeli konaklama birimi arayan tüm gezginler)

Termini Bölgesi Roma

Roma’nın merkez istasyonu olan Termini İstasyonu, Avrupa’nın en işlek istasyonlarından biridir. Çevresindeki çok sayıda bütçe dostu otel ile Roma’nın en çok tercih edilen bölgelerinden biri olan Termini İstasyonu, ucuz otel bulabileceğiniz en ideal yer.

Roma’da yalnızca bir geceniz varsa ve tren istasyonuna sabah erken veya gece geç saatlerde ulaşmanız gerekiyorsa, burası kalmak için kullanışlı bir alandır. Ayrıca en bütçeli seçenekleri burada bulacaksınız. Ancak geceleri dışarı çıkmayı planlıyorsanız burası size göre olmayabilir. Çünkü bu bölge, geceleri biraz daha güvensiz bir yer haline dönüşüyor.

Tarihi merkezin turistik mekanları Roma Termini’ye yürüme mesafesindedir. Trevi Çeşmesi’ne yaklaşık 15 dakikada, Kolezyum’a ise 20 dakikanın biraz üzerinde bir sürede ulaşabilirsiniz. Ancak Vatikan’a ulaşım en hızlı metro veya otobüsle sağlanır. Vittorio Emanuele ve Termini istasyonlarında duraklar bulunmaktadır.

Karnınız acıktığında, istasyonun içinde lüks bir yemek alanı olan Mercato Centrale’de çok sayıda iyi yemek mekanı bulunmaktadır.

Burası şehrin en çekici kısmı değil ama tesisleri, restoranları ve kafeleri tamamen turistlere yönelik olmasına rağmen bazen söylendiği kadar kötü de değil. Yakınlarda Diocletianus Hamamları ve Palazzo Massimo alle Terme gibi olağanüstü müzelerin yanı sıra Santa Maria degli Angeli e dei Martiri ve büyük Basilica Papale di Santa Maria Maggiore gibi dikkat çekici kiliseler bulunmaktadır.

En İyi Termini İstasyonu Otelleri

The St. Regis Rome
The St. Regis Rome
 • The St. Regis Rome – 5 yıldız ; Roma’nın ilk lüks oteli olmasıyla ünlü olan bu tesis, şehirdeki en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri.İspanyol Merdivenleri’ne, Trevi Çeşmesi’ne ve Via Condotti üzerindeki tasarımcı butiklerine 20 dakikalık yürüme mesafesindedir.
 • Hotel donna Francesca ; Orta bütçeli otellerden biri. Konum olarak Termini İstasyonu’na birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Daha çok çiftler tarafından tercih edilen bir otel.
 • Hotel Domus Praetoria – 2 yıldız ; Roma Termini Tren İstasyonu’na 250 metre uzaklıktaki bu otel, Roma’daki en ucuz otellerden biri. Basit ve standart odalarıyla konuklarını ağırlayan tesis, oldukça da modern.

BENZER YAZILAR

7.San Giovanni

San Giovanni bölgesi roma

San Giovanni, tarihi merkezin hemen dışında yer alan mütevazi bir mahalledir. En az Termini İstasyonu bölgesi kadar uygun fiyatlı konaklama birimleri sunan bu bölge, hem güvenlidir hem de turistik cazibe merkezlerine iyi bağlantılara sahiptir.

Otantik ve turizmden etkilenmemiş bu bölge aynı zamanda uzun süreli ziyaretçilerin gizli mücevherleri görmeleri ve yerel yaşamın tadına varmaları için harika bir yerdir.

San Giovanni, birçok yerel halkın yaşadığı ve bit pazarlarından alışveriş yaptığı güvenli bir yerleşim bölgesidir. Bu mahallenin pek turistik olmaması nedeniyle, yerel yaşamı deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için çok sayıda uygun fiyatlı konaklama imkanı sunmaktadır.

San Giovanni, tarihi merkezin sade güzelliğinden yoksun olmasına rağmen, yine de tarih ve popüler restoranlarla dolu mütevazı bir sanat cennetidir. Ayrıca dinlenebileceğiniz çok sayıda küçük kafe ve yerel halkın hava karardıktan sonra gittiği barlar da bulunmaktadır.

San Giovanni metro durağı (A ve C hatları üzerinde) Termini tren istasyonundan sadece 3 durak uzaklıktadır. İspanyol Merdivenleri buradan arabayla 8 dakika, Vatikan 25 dakika, Kolezyum ise yürüyerek 30 dakika veya otobüsle 15 dakika uzaklıktadır.

Eğer bütçeli bir Roma seyahati planlıyorsanız, buradaki otelleri mutlaka inceleyin deriz.

NOT ; San Giovanni bölgesinden Roma’nın en gözde turistik çekim merkezlerine yürüyerek gitmek yaklaşık 45 dakika sürüyor. Bu yüzden, bu bölgede kalmayı planlıyorsanız yürüyerek çoğu turistik yere gidemeyeceğinizi unutmayın. Burası, daha çok uzun süreli Roma seyahati planlayanların Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek bir bölgedir. Eğer 1-2 günlük bir Roma gezisi planlıyorsanız burası size göre olmayacaktır.

Popüler San Giovanni Otelleri

Love Suite Roma
Love Suite Roma
 • Love Suite Roma – 4 yıldız ; Daha çok romantik çiftlerin tercih ettiği konaklama birimlerinden. Kendi kategorisindeki otellere nazaran çok daha uygun fiyatlı.
 • Rome Central Rooms – 4 yıldız ; San Giovanni Metro İstasyonu’na 3 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, konum olarak bölgedeki en merkezi otellerden biri.

BURADA KALIN, EĞER ;

 • Şehirdeki önemli cazibe merkezlerine yaklaşık 1 saat yürüme mesafesinde olmayı dert etmiyorsanız
 • Güvenli, ucuz ve iyi toplu taşıma bağlantılarına sahip bir bölgede olmak istiyorsanız
 • 4-5 gün ya da daha uzun süreli Roma gezisi planlıyorsanız
 • Ucuz restoran, kafe, bar ve oteller arıyorsanız
POPÜLER YAZILAR