Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiBorghese Galerisi Hakkında Bilgiler (Galleria Borghese Roma)

Borghese Galerisi Hakkında Bilgiler (Galleria Borghese Roma)

Muhtemelen Roma’nın en iyi sanat müzesi olan Borghese Galerisi”, dünyaca ünlü sanatçıların heykellerini, resimlerini ve diğer eserlerini görebileceğiniz en sevilen ve en popüler turistik yerlerden biri.

Roma’nın karmaşasından uzak bir bölgede, sakin bir bahçede bulunan galeriye şehir merkezinden ve diğer turistik noktalardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

En az Vatikan Müzeleri kadar yoğun bir turist trafiğine sahip olan galeri, 17. yüzyılda Cardinal Scipione Borghese tarafından bir araya getirilen dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonlarından birine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Sanat, eski bir bahçeli Roma villasında güzel bir şekilde yerleştirilmiş. Koleksiyon ise, Bernini, Titian, Caravaggio, Raphael, Correggio, Rubens ve Canova’nın önemli eserleriyle özellikle antik Roma, Rönesans ve Barok sanatı açısından oldukça zengin.

Borghese Galerisi Hakkında Bilgiler

Borghese Galerisi’nin en güzel yanı ise, şehirdeki diğer müzelerin ve galerilerin aksine bir rezervasyon sisteminin olması. Yani müzeyi önceden rezervasyon yaptırmadan ziyaret edemiyorsunuz. Roma Pass Card’ınız varsa bile, önceden ücretsiz olarak rezervasyon yaptırmanız şart. Ücretsiz geçiş olanağı sağlayan Pass Card’ınız yoksa, rezervasyonunuzu online bilet satın alarak yapmanız gerekiyor.

Önceden rezervasyon hizmetinin güzel yanı, galeriyi çok daha sakin bir şekilde görebiliyor olmanız. En yoğun sezonda bile galeri çok kalabalık olmuyor, çünkü galeriye aynı anda sadece belirli bir sayıda ziyaretçi kabul ediliyor.

NOT ; Galeri için önceden rezervasyon şartının olması, biletlerin sınırlı sayıda olması demektir. Bu yüzden galeriyi ziyaret etmeden birkaç gün önce biletinizi aldığınızdan ve rezervasyon yaptırdığınızdan emin olun.Booking.com

Borghese Galerisi Eserleri

Roma’daki özel turlarla galeriyi çok kolay bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu turlar genel olarak 2 saat sürüyor ve galerideki en önemli eserleri bu turlarla görmek mümkün. Bireysel olarak galeri ziyareti yapmayı planlıyorsanız ve çok fazla zamanınız yoksa, mutlaka galeriyi ziyaret etmeden önce hangi eserleri görmek istediğinize karar verin deriz.

1.Pauline Bonaparte

Borghese Galerisi Hakkında Bilgiler

Borghese Galerisi Heykelleri arasında en dikkat çeken eserlerden biri olan ‘Pauline Bonaporte’ İtalyan heykeltıraş Antonio Canova’nın yarı çıplak eseridir.

Bu güzel kadın heykeli, Napolyon Bonaparte’ın küçük kız kardeşi ve Prens Camillo Borghese’nin karısı Paolina Borghese Bonaparte’a ait.

Pauline (1780-1825), yaldızlı ekler ile süslenmiş boyalı ahşap bir dormeuse üzerinde yarı çıplak yatarken, ince parmaklarının arasında kadın tanrıçaları arasındaki üstünlüğünün bir işareti olarak tanrıçaya atfedilen kulpunu sunar şekilde tasvir edilmiş.

→1808 yılında tamamlanmış olan heykel, 1 Nolu odada sergileniyor.

2.The Sleeping Hermaphrodite (Uyuyan Hermafrodit)

Borghese Galerisi Eserleri

Galerideki en ilgi çekici heykellerden bir diğeri de, The Sleeping Hermaphrodite.

Arkadan bakıldığında, bu antik mermer heykel uykunun derinliklerindeki çıplak bir kadını temsil ediyor gibi görünüyor; ancak önden yürüdüğünüzde küçük bir sürprizle karşılaşıyorsunuz.

Heykel, hem erkek hem de kadın özellikleriyle bir Greko-Romen heykeline tuhaf bir konu gibi görünebilir, ancak bu figür aslında doğrudan klasik mitolojiden geliyor.

Hermaphroditus, adından da anlaşılacağı gibi Hermes ve Afrodit’in oğluydu. Yakışıklı bir genç, o kadar derinden aşık olan bir su perisinin dikkatini çekti ve tanrılara ikisinin asla ayrılmaması için dua etti. Onun dileği yerine getirilmiş ve tanrılar vücutlarını tek bir çift cinsiyetli formda birleştirmişler. Tarihteki ilk çift cinsiyetli tasvir de bu hikayeden gelir.

Hermaphroditus heykelini Avrupa’nın birçok müzesinde görebilirsiniz. Zaten Borghese Galerisi’nde sergilenen bu heykel 1781 yılında yapılmış bir kopya. Bu heykelin orijinali 1620 yılında yapılmış ve şu anda Louvre Müzesi’nde sergileniyor.

→Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmış olan bu heykel, galerinin 5 nolu odasında yer alıyor.

3.Davut (David)

Borghese Galerisi Heykelleri

Bernini’nin Davut heykeli, galerideki en ilgi gören barok eserlerden biri. Heykel, Davut’un bir top fırlatmak üzere gerilmesini tasvir ediyor.

→1623-1624 yılları arasında Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmış olan heykel, galerinin 2 nolu odasında sergileniyor.

4.Apollo ve Daphne

Borghese Galerisi Eserleri
foto kaynak ; flickr / Steven Zucker

Yine Bernini tarafından yapılmış heykellerden biri olan Apollo ve Daphne Heykeli, Apollo ve Daphne’nin mitolojideki imkansız aşk hikayesini tasvir ediyor. 2 metre 43cm uzunluğundaki bu heykele arkadan baktığınızda sadece bir kadın görüyorsunuz, fakat heykeli 360 derece döndüğünüzde Apollo ve Daphne’yi aynı anda görebiliyorsunuz.

→Daphne’nin bir insandan ağaca dönüşme anını tasvir eden bu heykel, 1625 yılında yapılmış ve galerinin 3 nolu odasında sergileniyor.

5.Rape of Proserpina

Borghese Galerisi Heykelleri

Bernini’nin 3 boyutlu en ilgi çekici heykellerinden biri. Heykele bakarken Persephone’un göz yaşları içerisinde Hades’den kurtulmak için çırpındığı ana tanıklık edebiliyorsunuz.

Gian Lorenzo Bernini’nin Proserpina Tecavüzü adı verilen bu eser, Yunan mitolojisindeki popüler karakterler olan Proserpina ve Pluto’dan oluşan büyük bir mermer grubudur. Bu heykel, doğurganlık ve hasattan sorumlu tanrıça olan Ceres’in kızını (Demeter) kaçıran yeraltı dünyasının (Pluto) güçlü tanrısını gösteriyor.

Süslü tasarımı, görkemli özelliği ve detaylara gösterilen özen, bu heykeli benzersiz bir sanat eseri haline getiriyor. Bu teknik, heykelin tasvir edilen hikayeyle özdeşleşen izleyiciler arasında yürek burkan bir duygu uyandırmasını sağlar. Heykelde kullanılan üslup ise, Barok üsluptur.

→1622 yılında tamamlanmış olan bu dramatik heykel, Borghese Galerisi’nin en dikkat çeken heykellerinden biri olup, 4 nolu odada sergileniyor.

6.Marcus Curtius Throwing Himself into the Chasm

Borghese Galerisi Eserleri

Bu heykel, Gian Lorenzo’nun babası heykeltıraş Pietro Bernini tarafından 1617’de restore edilen, Pentelik mermerden oyulmuş bir atın antik bir arkeolojik bulgunun art arda yeniden işlenmesinin sonucudur.

Bu heykeli benzersiz kılan, ona bakarken aslında iki bölümden oluşan bir sanat eserine bakıyor olmanızdır.

Birincisi, Antik Çağ’a kadar uzanan atın kendisidir. İkincisi, daha popüler olan Gian Lorenzo Bernini’nin babası olan Pietro Bernini tarafından yüzyıllar sonra eklenen Marcus Curtius‘tur.

→1617 yılında yapılmış olan bu heykel çalışması ise, galerinin büyük salonunda bulunuyor.

Borghese Galerisi Resimleri

Borghese Galerisi heykelleri kadar ziyaretçilerin ilgisini çeken resimler arasında mutlaka görülmesi gerekenler ise ;

-The Hunt of Diana

Borghese Galerisi Giriş Ücreti

Tuval üzerine yapılmış The Hunt of Diana adlı bu eşsiz resmin konusu, ay ışığında perileriyle çevrili av tanrıçası Diana’yı tasvir eden mitolojik bir sahnedir. Ayrıca orman ortamında meraklı insanlar, oklar ve hayvanlar da var. Resim, hassas ışık kullanımı ve zarif kaos ve güzellik dengesi ile dikkat çekiyor.

Diana ön ve ortada, başının üzerinde ters çevrilmiş bir hilal ile tasvir ediliyor. Avcı bir yay kullanırken, iyi yerleştirilmiş okların hassas bir karmaşası nesneleri, ağaçları ve hatta bir kuşu (soldan gelen!) deler.

→Domenichino tarafından 1617 yılında yapılmış olan resim, 19 nolu odada sergileniyor.

-Melissa

Borghese Galerisi Giriş Ücreti

Borghese Galerisi’nin eserleri arasında en çok ilgiyi gören bu resim ise, Dosso Dossi tarafından 1518 yılında yapılmış.

Melissa, Hıristiyan şövalyeleri onları taşlara, ağaçlara ve hayvanlara dönüştüren şeytani Alcina’nın hapishanesinden kurtardığı söylenen büyücü Melissa’nın efsanesidir.

Tablo, tuval üzerine yağlı ve büyüleyici kıyafetleri ile tamamlanmış bir kadını tasvir ettiği için hem detay hem de renkler bakımından zengindir.

→Melissa adlı bu çalışma 3 nolu odada sergileniyor.

-David with the Head of Goliath

Borghese Galerisi Nerede

Davutu Goliath’ın Başı ile tasvir eden bu resim Caravaggio tarafından 1609-1610 yılları arasında yapılmış. 8 nolu Silenus odasında yer alan bu tabloda Borghese Galerisi’nin en güzel eserlerinden biri.

-Sacred and Profane Love

foto kaynak ; flickr / Steven Zucker

Resim, 16. yüzyılda Venedikli bir çift Nicolo ve Laura’nın düğününden bir sahne tasvir ediyor.

Tamamen giyinik kadın gelindir ve çıplak kadın saflığın simgesini temsil ediyor, Aşk Tanrısı ise bir kadının aynı anda hem iffetli hem de tutkulu olma ihtiyacını sembolize etmek için suları döndürür. Tablo, zamanın kadınlarına ahlakın dayatılmasına işaret ediyor.

→Titian tarafından tuval üzerine yağlı boya kullanılarak yapılmış olan resim, 20 nolu Psikiyatri Odasında yer alıyor.

Villa Borghese Bahçeleri

Borghese Bahçeleri – kaynak ; flickr / andy montgomery

Villa Borghese Galerisi, Roma’nın en popüler parklarından biri olan Villa Borghese Bahçeleri’nde yer alıyor. Yaklaşık 80 hektarlık bir alanı kaplayan bu parkı ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Bahçeler aslen bir bağmış ve 17. yüzyılın başında Kardinal Scipione Borghese tarafından bahçelere dönüştürülmüş.

Bahçeler, 19. yüzyılda daha doğal bir İngiliz tarzında tamamen yeniden tasarlanmış ve 1903 yılında ziyarete açılmış.

Bahçelerin bitişiğindeki villalarda, Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Galerisi (Galleria Nazionale d’Arte Moderna), Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi (Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia) dahil olmak üzere başka müzeler ve sergileri de görebilirsiniz. Ayrıca bahçelerin bitişiğinde Roma Hayvanat Bahçesi de yer alıyor.

Borghese Galerisi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Borghese Galerisi İçi – kaynak ; flickr / faunggs-photos

Borghese Galerisi, Pincian Tepesi’ndeki Borghese Bahçeleri içinde yer alıyor. Roma gezilecek yerler arasında popüler olan birçok çekim merkezinden galeriye yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Müzeye en yakın toplu taşıma durağı Pinciana / Museo Borghese otobüs durağıdır. Ancak S. Paolo del Brasile otobüs durağı da iyi bir seçenek olabilir.

Galeriye metrolarla ulaşmak istiyorsanız da, A hattı üzerinden Piazza del Popolo adı verilen meydanın kuzeyinde yer alan Flaminio istasyonuna gidebilirsiniz. Bu istasyondan galerinin girişine yaklaşık 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Borghese Galerisi Giriş Ücreti

Borghese Galerisi – kaynak ; flickr / dennis heller

Borghese Galerisi giriş ücreti 2022 yılı itibariyle yetişkin 15€’dur. Ayrıca 2€ rezervasyon ücreti ödemeniz gerekiyor. Bunun yanında galeride geçici sergiler varsa, giriş ücretinin dışında 5€ gibi bir ücret ödemeniz gerekir.

Rehberli tur istemiyorsanız ve galeride geçici sergi bulunmuyorsa, toplamda 17€’ya galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

Online olarak ;

  • 09:00-11:00
  • 11:00-13:00
  • 13:00-15:00
  • 15:00-17:00
  • 17:00-19:00 saatlerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Ziyaret sürenizin 2 saat olduğunu ve rezervasyon saatinden en az yarım saat önceden galeride olmanız gerektiğini de unutmayın.

!! Roma Pass Card ile Borghese Galerisi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Fakat galeriyi ücretsiz olarak ziyaret edecek olsanız dahi online olarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Biletlerinizi online olarak tosc.it adlı adresten, tarayıcınızı Türkçe olarak ayarlayarak satın alabilirsiniz.

Borghese Galerisi Turları

Borghese Galeri İçi – kaynak ; flickr / eric parker

Borghese Galerisine rehberli turlar için bir dizi seçeneğiniz var ve dilerseniz Borghese Bahçeleri’ni de içeren tur paketlerini bulabilirsiniz. Bu turlar için getyourguide.com.tr adlı adrese göz atabilirsiniz.

Ana koleksiyonu kapsayan günlük müze personeli liderliğindeki 2 saatlik turlar vardır. Bunların çoğu İtalyancadır ancak genellikle günde iki kez İngilizce turlar sunarlar. Biletlerinizi rezerve ederken bunları resmi müze bilet web sitesinde rezerve etmeniz gerekir.

Kolezyum ve Roma Forumu dahil olan Borghese Galerisi turları da var. Tabii bu turlar genellikle ya yarım günlük ya da tam günlük olduğundan en azından 2-3 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekir.

Borghese Galerisi Kaç Saatte Gezilir ?

Roma gezilecek yerler listesinin en ünlü cazibe merkezlerinden olan Galleria Borghese (Borghese Galerisi), ziyaretçilerin rezervasyon başına galeride 2 saat kadar zaman geçirmelerine olanak tanır. Bu, ister kendi başınıza ister rehberli bir turla galeriyi ziyaret edin, aynıdır.

Müze, ziyaretçi deneyimini geliştirmek ve sanatı korumak için müzeyi herhangi bir zamanda gezen insan sayısını sınırlıyor.

Galeride 2 saatten fazla bir süre geçirmek istiyorsanız, çıkıp tekrardan yeni bir bilet satın almanız gerekiyor. Fakat hemen hemen tüm eserleri bu 2 saatlik süre diliminde rahatlıkla görebileceğinizden dolayı buna gerek kalmayacaktır.

BENZER YAZILARBooking.com

POPÜLER YAZILAR