Roma Gece Hayatı & En Popüler Barlar ve Gece Kulüpleri

Sanat, tarih ve birbirinden ilgi çekici mimarisiyle turistlerin en sevdiği İtalyan şehirlerinden biri olan başkent Roma, gece hayatıyla da eşsiz bir deneyim sunuyor. Roma gece hayatı 21:00’dan sonra hareketlenmeye başlıyor, çünkü birçok Romalı akşam yemeğini 21:00’dan önce yemiyor. Bu yüzden 7-8 gibi Roma’nın popüler barlarına gidip de boş olduğunu görürseniz hemen ayrılmayın. En azından 10:00-11:00’a kadar bekleyin. Zaten turistlerin büyük bir bölümü de bu saatlerde barlara ve gece kulüplerine gitmeye başlıyor.

Roma’da gece hayatının kalbinin attığı yer Trastevere bölgesidir, fakat bu bölgenin dışında daha birçok popüler bölgelerden de bahsetmek mümkün.

Yerel halkın büyük bir bölümü hafta içinde şarap barlarında veya restoranlarda eğlenmeyi tercih ediyor. Gece kulüpleri daha çok cuma ve cumartesi günleri hareketleniyor. Eğer hafta içi Roma’yı ziyaret ediyorsanız, gece kulüplerinin çok da canlı olamayacağını unutmayın. Ancak yüksek sezonda şehri ziyaret ediyorsanız, hemen her gün gece kulüplerine gidilebilir.

Roma’da hafta sonu partisi planlıyorsanız sabahın 6’sına kadar eğlenebileceğinizi unutmayın. Gece kulüplerinin büyük bir bölümü sabahın ilk saatlerine kadar hizmet veriyor, özellikle cuma ve cumartesi geceleri. Ayrıca turist ofisinden hafta sonu yapılacak özel partilere de mutlaka göz atın. Bu partiler genelde giriş ücretine tabii olsa da, en iyi ve en kalabalık ortam bu partilerde oluyor.

Roma Gece Hayatı

Roma’nın en popüler barlarına ve gece kulüplerine geçmeden önce, şehirdeki gece hayatının en iyi olduğu bölgelere/semtlere de kısaca göz atmanızda yarar var.

Şehirdeki en iyi gece hayatını bulabileceğiniz bölgeler ;

Trastevere ;

Roma Gece Kulüpleri
Trastevere – kaynak ; flickr / antonio_castagna

Burası, Roma gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz çekim merkezlerinden biri. Bölge, çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Fakat bu bölgenin en önemli özelliği, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerine ve en iyi gece hayatına ev sahipliği yapıyor olması.

Roma’daki popüler turistik noktalardan Trastevere bölgesine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çok sayıda bar, cafe ve restorana ev sahipliği yapan bölge, Roma’nın en genç nüfusuna sahip olan bölgesi. Burası, daha çok genç turistler arasında popüler bir yer olsa da, her yaştan turisti burada görebiliyorsunuz.

San Lorenzo ;

Trastevere kadar olmasa da San Lorenzo da, Roma gece hayatı için tercih edilen bölgelerden biri.

Avrupa’nın en büyük üniversitesine ev sahipliği yapan San Lorenzo’nun, sadece yerel öğrenciler arasında değil, aynı zamanda genç kuşaktan turistler arasında da popüler olan, bütçe dostu bir destinasyon olduğuna şüphe yok.

Çok çeşitli gece hayatı ile ünlü olan San Lorenzo bölgesi, daha çok Roma’daki yerel ve uluslararası öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Trastevere bölgesine nazaran daha az turistik bir yer olduğundan dolayı da, fiyatlar bu bölgede biraz daha uygun.

Navona Meydanı ;

Roma Gece Hayatı Hakkında Bilgiler
Navona Meydanı.- kaynak ; flickr / sorin popovich

Bu bölge, biraz daha sakin bir gece hayatı için düşünülebilir. Buradaki barlar daha çok aileler ve orta yaştaki çiftler tarafından tercih ediliyor. Fakat şehrin tam kalbinde oturup bir şeyler içmek için güzel bir mekan arıyorsanız, Navona Meydanı‘nda yer alan birkaç mekandan birine göz atabilirsiniz.

Buradaki mekanların çoğu restoran&bar konseptinde hizmet verdiğinden dolayı, akşam yemeği için de gidilecek yerlerden. Fiyatlar yukarıdaki 2 bölgeye nazaran daha pahalı, ancak en popüler ve en kaliteli mekanları burada bulabilirsiniz.

Yukarıdaki 3 bölgenin yanı sıra, Tarihi şehir merkezi ve Testaccio da, Roma’da akşamları dışarı çıkmak güzel yerlerden.

Roma Gece Kulüpleri

1.Shari Vari

Roma Gece Kulüpleri

Kısmen restoran, kısmen hareketli gece kulübü olan Shari Vari Playhouse, 2009’da kapılarını ilk açtığından beri Roma’nın en popüler gece kulüplerinden biri olmaya devam ediyor.

Hip-hop, house, dans ve en iyi 50 hit müziği ile öne çıkan mekan, Navona Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde, kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

2.Vinile

Roma Gece Kulüpleri
Vinile

Uzun zamandır birçok gece hayatı mekanına ev sahipliği yapan Ostiense semtinde bulunan Vinile, şehirdeki en yeni mekanlardan biri olmasına rağmen, en çok tercih edilen mekanlar arasında.

2014 yılının sonlarında açılan mekan, salıdan pazara aperitivo saatinden gecenin erken saatlerine kadar açıktır. Yerel ve uluslararası sanatçılar ile canlı müziklere de ev sahipliği yapan mekan, sabahlara kadar dans etmek için düşünülebilir. Fiyatlar şehirdeki diğer mekanlarla hemen hemen aynı düzeyde.

3.Goa

Roma Gece Kulüpleri
Goa – foto kaynak ; xcedd.me

Roma’nın en ünlü gece kulüpleri arasında olan Goa, elektronik ve tekno müzik ile ilgilenenlerin mutlaka göz atması gereken mekanlardan biri.

Sven Vath ve Ricardo Villalobos gibi DJ efsanelerini ağırlayan Goa, avangart müzik programları ve son teknoloji ses sistemiyle bir süredir Roma kulüp sahnesine öncülük ediyor.

Adını, dolunay partileriyle ünlü Hindistan’ın Goa eyaletinden alan kulübün dekoru da aynı temayı takip ediyor.

4.Art Cafe

Roma Gece Kulüpleri

Via Veneto ve Borghese Galerisi arasında yer alan Art Cafe, hem Romalıların hem de turistlerin en çok tercih ettiği gece kulüplerinden biri.

Art Cafe, abartılı kulüp gecelerinin yanı sıra moda şovları ve film gösterimleri gibi tek seferlik etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Roma’nın diğer gece kulüplerine nazaran içki fiyatları burada biraz daha pahalı olabiliyor.

İtalya’nın ünlü isimlerinden bazılarını bile mekanda görme ihtimaliniz var.

5.Spazio Novecento (Spazio 900)

Roma Gece hayatı
Spazio – foto kaynak ; discotechearoma.it

Spazio 900, Mussolini tarafından 1930’larda inşa edilen faşist mimarinin çarpıcı bir örneği olan Palazzo dell’Arte Antica’nın içinde yer alıyor. Bu saray günümüzde, konferanslar, sergiler ve ticari gösterilerin yanı sıra Spazio 900’ün ev sahipliği yaptığı kulüp geceleri için kullanılıyor.

Özellikle yüksek sezonda (Temmuz-Ağustos) Roma’yı ziyaret ediyorsanız, hemen her hafta mekanın ünlü DJ partileri oluyor. Tabii bu partilerin hemen hepsine girişler de ücretli. Fakat giriş ücretine 1-2 içki dahil edildiğinden Roma’dayken göz atılması gereken bir mekan diyebiliriz.

6.Qube

Roma Barları

Roma’daki en yüksek değerlendirme puanına sahip gece kulüplerinden biri olan Qube, şehirdeki en büyük kulüplerden biri ve 3 dans pistine sahip.

LGBT topluluğunun partilerine de ev sahipliği yapan mekan, şehirdeki birçok kulübe nazaran daha uygun fiyatlı. Ayrıca kulüp, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor.

7.Le Mura

Lemura – foto kaynak ; clubs-reviews.com

San Lorenzo’nun öğrenci dolu mahallesinde, bar ve gece kulübü olarak hizmet veren Le Mura, Roma’da canlı müzik için gidilecek en popüler mekanlardan biri.

Le Mura, San Lorenzo’da bulunuyor. Bu yüzden de daha çok öğrencilerin takıldığı mekanlardan biri. Ayrıca yaş ortalaması da oldukça düşük.

Mekanda, gece yarısına kadar yerel veya uluslararası gruplar sahne alıyor. Gece yarısından sonra ise, indie, funk ve klasik pop karışımı müzikle sabaha kadar dans edebiliyorsunuz.

Popüler Roma Barları

Salotto 42

Roma Barları

Roma’da daha çok turistler arasında popüler olan Salotto 42, Via del Corso’nun hemen dışında, Piazza di Pietra’da yer alıyor. Şehrin hemen her yerinden bu bara çok kısa sürede gidebilirsiniz. Ayrıca bar, tarihi şehir merkezinde bulunduğundan otele taksilerle dönüşler de çok pahalı olmayacaktır.

Günün her saati oldukça hareketli olan bu bar, cuma ve cumartesi akşamları aşırı yoğun olabiliyor. Çok kalabalık barlarla aranız iyi değilse, Salotto 42, hafta sonu için iyi bir seçenek olmayabilir.

Il Goccetto

Roma Barları

Roma’da en güzel şarapları içebileceğiniz barlardan biri olan Il Goccetto, 1983 yılından günümüze şehrin en gözde barlarından biri olmaya devam ediyor.

İç mekan, boyalı ahşap tavanlar, asılı ortaçağ avizeleri ve zeminden tavana yığılmış şarap şişeleri ile muhteşem bir atmosfere sahip.

Drink Kong

Bir kokteyl bar olan Drink Kong, biraz daha gece kulübü havasında bar arayanların tercih edebileceği mekanlardan biri.

Modaya uygun dekoru, neon ışıkları ve yetenekli kokteyl ekibiyle Drink Kong, henüz yeni bir mekan olmasına rağmen, kısa sürede hem turistlerin hem de yerel halkın popüler mekanlarından biri olmuş.

Şehrin önde gelen barmenlerinden Patrick Pistolesi tarafından yönetilen 300 metrekarelik alan, 80’lerin atari oyunlarından esinlenen dört odayı kapsıyor.

Jerry Thomas Speakeasy

Loş bir şekilde aydınlatılmış ve sigara dumanıyla puslu olan Jerry Thomas Project bar, Roma’nın en ünlü ve en havalı barlarından biri. Şehirdeki diğer barlara nazaran kokteyl fiyatları burada pahalı, fakat en iyisi olarak kabul edildiğinden dolayı denemeye değer.

Bir özel bar olduğundan 5€ gibi bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Daha çok Roma’nın elit kesiminin takıldığı bar. Bu yüzden fiyat konusunda herkesin aradığı bar olmayabilir.

Roma gece hayatı için daha birçok bar ve gece kulübünden bahsetmek mümkün. Fakat özellikle bir mekan tavsiyesi yerine, gece hayatının canlı olduğu Trastevere, San Lorenzo veya Navona Meydanı bölgelerine göz atın. Bu bölgelerde, hemen her bütçeye ve zevke uygun bir bar veya gece kulübü bulabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Booking.com
error: Content is protected !!