Ana SayfaİtalyaRoma Gezi RehberiRoma Forumu Hakkında Bilgiler & Tarihi, Giriş Ücreti

Roma Forumu Hakkında Bilgiler & Tarihi, Giriş Ücreti

Roma antik kentinin merkezinde bulunan ve bir zamanlar önemli dini, politik ve sosyal faaliyetlerin yapıldığı yer olan Roma Forumu, Roma’nın en ünlü ve en ve çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri.

M.Ö 500 yılı civarında, Roma Cumhuriyeti kurulduğunda bu açık hava forumunda halka açık bir şekilde toplantıların yapılmaya başlandığı söyleniyor.

Palatino Tepesi ile Capitol Tepesi arasında kalan bu dikdörtgen şeklindeki alan, kurulduğu zamanlarda antik kentin en etkileyici tapınak ve anıtlarına ev sahipliği yapıyormuş. Günümüzde ise, bu tapınak ve anıtların kalıntılarını görebileceğiniz Roma Forumu, sadece İtalya’nın değil, dünyanın en çok ziyaret edilen antik yapıları arasında yer alıyor.

Roma’nın en önemli turistik yeri olan Roma Forumu’nu ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Kolezyum, Palatino Tepesi ve Forum kombineli biletler satın almanız gerekiyor. Bu kombineli bilet fiyatı ise 2024 yılı itibariyle 18€.

Roma Forumu’nun yanı sıra, Kolezyum ve Palatino Tepesi kombineli 3 saatlik tur için tıklayın ; Getyourguide.com. Bu turlar normal bilet ücretlerinin 2 katından fazla bir ücrete sahip. Ancak bu turlarla sıra beklemeden öncelikli geçişe sahip olabilir, ayrıca rehber eşliğinde bu üçü ana cazibe merkezini görebilirsiniz. Forum biletlerinin tek başına satılmadığını unutmayın. Yani sadece forumu ziyaret etmek istiyorsanız bile, Kolezyum, Forum ve Palatino Tepesi kombineli biletleri satın almanız gerekiyor. Eğer yüksek sezonda Roma’yı ziyaret ediyorsanız, öncelikli (skip the line) bilet seçeneklerine de online olarak mutlaka göz atın deriz.

Roma Forumu Hakkında Bilgi

Roma Forumu Hakkında Bilgiler
Kaynak ; flickr.com/di-chap

Roma Forumu, Antik Roma’daki tek forum değildi, ancak şüphesiz en önemlisiydi. Zafer alayları, gladyatör savaşları, duruşmalar ve kamuya açık konuşmaların hepsi burada gerçekleşmiş. Forum, Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar şehrin siyasi hayatının merkezi olarak hizmet vermiş.

Forum ile ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri de, Julius Caesar’ın cenazesinin burada gerçekleşmiş olduğudur. Cesedi, kalabalık bir grubun önünde burada yakıldı ve Sezar’ın külleri Forum içinde yer alan ”Sezar Tapınağı”na gömüldü. Günümüzde mezarının tam olarak nerede olduğu bilinmiyor olsa da, foruma hâlâ çok sayıda insan sunak ve çiçek bırakıyor.

Antik Roma İmparatorluğu’nun kuruluşuna ve işleyişine göz atabileceğiniz en anlamlı yer olan Forum, en eskisi M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanan tarihi kalıntılardan oluşuyor. 18. ve 19. yüzyıllara kadar bir mermer ve taş ocağı olarak kullanılmış olan bu alan, yapılan kazı çalışmalarının ardından günümüzdeki görkemli haline getirilmiş.

Powered by GetYourGuide

Roma Forumu’nda Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Forum, oldukça geniş bir alana yayıldığından ve yoğun bir turist trafiğine sahip olduğundan dolayı dilediğiniz gibi forumu gezemeyebiliyorsunuz. Eğer turlar ile değil de bireysel olarak forumu ziyaret ediyorsanız forumun öne çıkan tarihi yapılarını ve kalıntılarını gördüğünüzden de emin olun.

1.Antoninus ve Faustina Tapınağı

Antoninus ve Faustina Tapınağı

Antoninus Pius ve Faustina Tapınağı, MS 141 yılında inşa edilmiş. Ön taraftan 6 korint sütun ve yan taraftaki bir dizi sütun günümüzde hâlâ görülebiliyor. Forumdaki en iyi korunmuş tapınak olarak kendisini diğer yapılardan ayıran bu tapınak, forumun en ilgi gören kalıntıları arasında yer alıyor.

2.Castor ve Pollux Tapınağı

Castor ve Pollux Tapınağı, Roma

Castor ve Pollux Tapınağı’ndan günümüze kalan üç adet 12 metrelik Korint sütunu bulunuyor. M.Ö. 484 yılında diktatör Aulus Postumius’un oğlu tarafından inşa edilen orijinalin yerini almak üzere, MS birinci yüzyılda Tiberius döneminde yeniden inşa edilmiş. Kalan bu üç sütun Roma halkı tarafından ”Üç Kızkardeş” olarak biliniyor.

Yarı tanrı ikiz olan Castor ve Pollux’a adanmış olan tapınak, Latinlere karşı kazanılan savaşta, Roma’nın büyük zaferini onurlandırmak amacıyla inşa edilmiş.

3.Septimius Severus Kemeri

Roma Forumu - Septimius Severus Kemeri
Septimius Severus Kemeri

Roma İmparatorluğu’nda senato ve halk geleneksel olarak zaferle dönen imparatorlar ve generalleri onurlandırmak amacıyla zafer takıları inşa ederlerdi. Bu 23 metrelik kemer de, Santi Martina e Luca kilisesinin karşısına, Septimius Severus ve oğulları Caracalla ve Geta’nın Part İmparatorluğu’na karşı kazanılan zaferin anısına inşa edilmiş.

Kemer üzerinde bulunan dört derin mermer kabartma bu savaştaki olayları temsil ediyor. Forumun en dikkat çeken kalıntılarından biri.

4.Satürn Tapınağı

Satürn Tapınağı, Roma

Forumda ilk göze çarpan kalıntılardan biri olan Satürn Tapınağı, MÖ 497 yılında inşa edilen Cumhuriyet’in en önemli ve saygı duyulan tapınaklarından biriymiş. Ayrıca forumdaki ilk tapınak olan Satürn Tapınağı, Etrüsk kökenli olan fakat Romalılar tarafından ”Yüce Tanrı” olarak kabul edilen bir tanrıya adanmış.

Cumhuriyet döneminde devlet hazinesi bu tapınakta tutulmuş ve Satürnalya’nın yıllık kutlamaları da burada başlamış. Bu tapınağı, 8 yıpranmış iyonik sütunundan tanıyabilirsiniz.

5.Curia

Curia

Roma senatosunun buluşma yeri olan Curia, günümüze kadar en iyi şekilde korunarak gelmiş yapılardan biri. Bunun en önemli nedeni ise, bu tarihi yapının 7. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş olması.

Hem dış hem de iç mekanı oldukça sade bir mimariye sahip olan Curia, toplamda 300 senatörü ağırlayacak şekilde tasarlanmış. Günümüzde bazı özel sergiler için kullanılan bu yapı da, forumun en dikkat çeken eserleri arasında.

6.Vesta Tapınağı

Vesta Tapınağı

Antik Roma’nın en kutsal ve en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Vesta Tapınağı, ”Kutsal Ateşe” ev sahipliği yapıyordu. Alev, Roma’nın en iyi ailelerinin çocuklarından seçilmiş 6 rahibe tarafından korunuyormuş (Vestal Bakireleri olarak bilinir).

Tapınağın MS 193-211 yılları arasında inşa edildiği söyleniyor.

16. yüzyıla kadar en iyi şekilde korunduğu tahmin edilen yapı, günümüzdeki halini 1930’larda yeniden inşa edilerek almış.

7.Vestal Bakirelerinin Evi (House of Vestals)

Vestal Bakirelerinin Evi (House of Vestals), Roma

Vestal Tapınağı’na bitişik, yine Septimus Severus tarafından yaptırılmış olan Vestal Bakirelerinin Evi, daha çok avlusunda yer alan heykelleri ile dikkat çekiyor.

8.Titus Kemeri

Titus Kemeri

Roma Forumu’nun en sonunda yer alan Titus Kemeri, Titus’un ölümünden sonra halefi Domitian tarafından dikilen Roma zaferlerinin en eskisi olması bakımından dikkat çekiyor.

MS 81 yılında Titus’un Kudüs Kuşatması’ndaki zaferini onurlandırmak için Via Sacra’da inşa edilen kemerdeki rölyefler, Titus’un Kudüs’ü ele geçirmesinin ardından başkente kadar olan zafer alayından sahneleri gösteriyor. Forumun en ilgi çekici eserlerinden biri olan Titus Kemeri, ayrıca Roma gezilecek yerler listesinin de en önemli tarihi yapılarından biri.

9.Rostra

Rostra – Kaynak ; flickr.com/sebastia-giralt

Hatiplerin toplanan insanlara konuşma yaptığı, Curia’nın hemen yanında yer alan bu platform, M.Ö 5. yüzyılda inşa edilmiş.

10.Via Sacra

Via Sacra

Via Sacra, Roma Forumu’nda geçen önemli kalıntıları ve yapıları birbirine bağlayan bir yol. Antik Romanın Capitol Tepesinden başlayarak en önemli dinsel yapıların bulunduğu Forumdan Kolezyum’a kadar uzanan ana cadde olarak da bilinir.

Roma Forumu Yakınındaki Oteller

Roma Forumu Otelleri

Forum’un bulunduğu bölge, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna cevap için en çok tercih edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Bunun en önemli nedeni ise, hem çok uzun kuyruklara girmeden şehrin önde gelen yerleri olan Kolezyum, Roma Forumu ve Palatino Tepesi’ni görmek hem de diğer turistik noktalara yakın olmak.

Ayrıca tarihi şehir merkezine göre Forum’un bulunduğu bölge, biraz daha ekonomik konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor.Booking.com

İşte Forum’a en yakın ve en popüler 4 otel ;

Hotel Fiori – 2 yıldız ; Bu otel, hem Roma Forumu hem de Panteon ve Trevi Çeşmesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde. Yani konum olarak şehrin kalbinde yer alıyor.

Hotel Labelle – 2 yıldız ; Forum’a 5 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan bu ekonomik otel, Roma’da nerede kalınır ? sorusuna en ekonomik cevaplardan. Ayrıca şehirdeki en çok tercih edilen tesislerden biri.

Condominio Monti Boutique Hotel – 3 yıldız ; Monti bölgesinde, yani Forum’a 5 dakika yürüme mesafesinde olan bir otel. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve uygun fiyatıyla tercih edilebilir.

Hotel Piazza Venezia – 4 yıldız ; Forum’a 10 dakika yürüme mesafesinde. Şehirdeki diğer turistik yerler de bu tesise oldukça yakın bir konumda. Otel, hem otobüsler hem de metro ile rahatlıkla ulaşabilleceğiniz bir konumda yer alıyor.

Roma, İtalya

Roma Forumu Giriş Ücreti

Roma Forumu giriş ücreti 2024 yılı itibariyle 18€’dur. Bu, kombineli bir bilet olup Kolezyum ve Palatino Tepesi için de geçerlidir.

Avrupa vatandaşı için bu kombineli bilet fiyatı 9€’dur. Ayrıca her ayın ilk pazar günü Roma’daki birçok tarihi ve turistik yer gibi, foruma girişler de ücretsiz. Ancak normalde oluşan turist kuyruğunun 2 katı daha fazla bir kalabalık ile karşılaşma ihtimalinizin olduğunu da unutmayın.

Forum için uzun bilet kuyruklarına girmek yerine, turlarla ya da skip the line (öncelikli geçiş) imkanı sunan, biraz daha pahalı ama çok daha fazla zaman kazandıran biletlerden satın almayı mutlaka düşünün deriz.

Roma Forumu

Roma Forumu Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 08:30-19:00 saatleri arasında forumu ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında kapanış saati 17:00’dır.

25 aralık ve 1 ocak Forum ziyarete kapalı.

Forum ziyareti için en ideal zaman, sabahın en erken saatleri ya da öğleden sonra saat 15:00-16:00 arasıdır. 10:00-13:00 arası forumun en yoğun olduğu zaman. Tüm tur firmaları forumu bu saatlerde ziyaret ettiği için çok daha kalabalık olmaktadır.

Göz At ; Roma’nın en güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzelerden biri olan Borghese Galerisi adlı yazımıza göz atmayı da unutmayın.

Roma, İtalya

Roma Forumu Nerede Ve Nasıl Gidilir ?

Forum, Kolezyum ile Palatino Tepesi arasında yer alıyor. B metro hattını kullanarak foruma gidebilirsiniz. İnmeniz gereken yer Kolezyum durağı. Termini tren istasyonuna sadece iki durak uzaklıkta yer alır.

Ayrıca Piazza Venezia adı verilen meydandan geçen tüm otobüsler ile foruma ulaşabilirsiniz. Bu meydan ile forum arası 10 dakika yürüme mesafesinde. Fakat foruma hiçbir toplu taşıma aracına ihtiyacınız olmadan da ulaşabilirsiniz. Zaten forum, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Trevi Çeşmesi gibi popüler turistik yerlere yaklaşık 30 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Roma Forumu Hakkında Bilgiler

Roma Forumu Tarihi

Roma Forumu’nun bulunduğu yer aslında bir bataklıktı. Dünyanın ilk kanalizasyon sistemlerinden biri olan Cloaca Maxima kullanılarak boşaltıldı ve Comitium olarak bilinen halka açık bir toplantı alanı ve pazar yeri haline dönüştürüldü.

MÖ 5. yüzyıl civarında, alan yavaş yavaş genişledi ve Satürn Tapınağı gibi önemli tapınakların inşası yoluyla Forum’a dönüştürüldü. Forum, Kentte kamusal ve siyasi yaşamın merkezi, önemli törenlerin, duruşmaların ve halkın konuşmalarının yeri haline geldi.

Yüzyıllar boyunca Senato Binası’ndan Titus Kemeri’ne kadar Roma’daki en önemli bina ve anıtlardan bazılarının yeri olan Forum, Orta Çağ döneminde düşüşe geçmiş ve Forum’un büyük bir kısmı da enkazla kaplanmış.

MÖ 27’den başlayarak, Forum’da yüzlerce yıl boyunca bir inşaat ve yıkım modeli yaşanmış. Roma’nın ilk imparatoru Augustus ile Batı Roma İmparatorluğu Ostrogotlar tarafından fethedildiğinde MS 4. yüzyıla kadar kullanılmış. Bu sürenin ardından Forum bakıma muhtaç hale gelmiş.

Roma Forumu Hakkında Bilgiler

Roma’nın yağmalanmasını izleyen yüzlerce yıl boyunca Forum, Vatikan’ın duvarları ve Roma’nın kiliselerinin çoğu da dahil olmak üzere Roma çevresindeki diğer yapılar için büyük ölçüde bir taş ocağı olarak kullanıldı.

18. yüzyıl sonları ve 19. yüzyıl başlarına kadar keşfedilmemiş olan Forum’un kazı çalışmaları 1803 yılında Arkeolog Carlo Fea tarafından başlatılmış. Roma’daki arkeologlar, antik çağlardan paha biçilmez başka bir parçayı ortaya çıkarmak umuduyla Forum’daki kazılara günümüzde de devam ediyor.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR