Eyfel Kulesi, Paris & Giriş Ücreti, Tarihi ve Hakkında Bilgi

Paris‘in en çok ziyaret edilen simge yapılarından biri olan Eyfel Kulesi için, birçok kişi tarafından es geçilmesi gereken bir yer olduğu, çok uzun kuyruklar olduğu, ödediğiniz ücrete değmeyebileceği söyleniyor. Fakat kuleye çıkmanın birçok farklı ve kolay yolu var ve Paris’e kadar gidipte yıllık 8 milyon insanın çıktığı bu kuleden şehrin nefes kesen manzarasını seyretmeden dönmekte olmaz.

Eyfel Kulesi, şüphesiz dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biri. Sadece Paris’in değil Avrupa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden. En az Louvre Müzesi kadar ziyaretçisi olan bu kule, hem mimarisi hem de manzarasıyla hafızalara kazınacak eşsiz bir deneyim sunuyor.

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Yapıldığı ilk günden günümüze Fransa’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olmaya devam eden Eyfel Kulesi, 320 metre yüksekliği ve görkemli mimarisiyle Paris’te gezilecek yerler listesinin başında geliyor.

Fransız Devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlanmış olan kule, 1887-1889 yılları arasında 2 yıllık kısa bir sürede inşa edilmiş. Kulenin detaylı özelliklerini, tarihini, giriş ücretlerini ve diğer bilgileri yazının devamında bulabilirsiniz…

1.Eyfel Kulesi Mimarı

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, şirketi metal iskelet ve yapılar inşa etme konusunda uzmanlaşmış Fransız mühendis Gustave Eiffel tarafından 1887-1889 yılları arasında inşa edildi.

Ayrıca Gustave Eiffel, Portekiz’de bulunan Porto Viyadüğü, Fransa Ruynes-en-Margeride’ki Viaduc de Garabit (Garabit Viyadüğü) ve Budapeşte Tren İstasyonu’nun mimarıdır.

Eyfel Kulesi çelikten değil Dövme Demir (puddle iron) tekniği kullanılarak oluşturulan neredeyse saf demirden yapılmış. Korozyondan korumak için demir, her 7 yılda bir yenilenmesi gereken kalın bir boya tabakası ile kaplanmış. Bu yeniden boyama programı bizzat Gustave Eiffel tarafından önerilmiş ve günümüzde de bu program hala kullanılıyor.

2.Eyfel Kulesi neden inşa edildi ?

Eyfel Kulesi

Kule, 1889’da Paris Dünya Fuarı’nın başlıca ilgi çekici yerlerinden biri olacak şekilde inşa edildi. O yıl, Dünya Fuarı Paris’teki tüm Champ de Mars’ı kapsıyordu ve odak noktası, büyük endüstriyel gelişme olan demir ve çelikten yapılan muazzam yapılardı.

3.Eyfel Kulesi Fransa’nın simgesi mi ?

Eyfel Kulesi

Yüksekliği ve Paris manzarasının üzerinde süzülen benzersiz silueti, kuleyi Paris’in en popüler turistik yerlerinden biri haline getirdi. Kulenin kaderi, Fransa’nın başkenti ve Eyfel Kulesi’nin sahibi olan Paris şehrinin kaderi ile yakından bağlantılıdır.

Kule, Paris ve banliyölerinin çok çeşitli noktalarından görülebilir. Her türlü koşulda fotoğraflanır, çizilir, filme alınır ve kopyalanabilir. Paris’e gelen tüm ziyaretçiler tarafından fotoğraflanan anıt olarak bilinir. Doğal olarak kolektif hayal gücünde, filmlerde ve grafik sanatlarında ve aynı zamanda edebiyat ve şiirde de Fransa’yı simgeleyen bir yapı haline gelmiş.

130 yıldır Eyfel Kulesi, Paris’in ve buna bağlı olarak Fransa’nın güçlü ve ayırt edici bir sembolü olmuş. İlk başta, 1889 Dünya Fuarı için yapıldığında, yapısı ve farklı tasarımıyla tüm dünyayı etkilemiş ve Fransız bilgi birikimini ve endüstriyel dehayı sembolize etmiş.

Dünya çapında tanınan bir anıt ve eşsiz bir turistik cazibe olan Eyfel Kulesi, Paris halkına ve banliyölerine günlük yaşamlarında da eşlik etti. 324 metre yüksekliğe ulaşan ışıklandırması, sabit saatlerde parıldayan aydınlatması ve 80 km’ye ulaşan 360 ​​derece feneriyle Paris’in hemen her yerinden gece gündüz 01:00’e kadar görülebiliyor.

Eyfel Kulesi

Kule, Fransa tarihinde hem görkemli hem de trajik önemli olaylara tanık olmuş ve bazen de baş aktör rolünü almış. Eyfel Kulesi, ilk yıllarında bilimsel deneyler, özellikle de kablosuz telgraf için verimli bir laboratuvarmış ve bu özelliği sayesinde başlangıçta planlanan 20 yıllık sürenin ardından yıkılması gerekirken yıkılmamış ve Fransa’nın en önemli sembolik yapılarından biri olmuş.

Kule’nin kaderi ayrıca radyo ve televizyondaki teknik gelişmelerle yakından bağlantılıdır. TDF enstalasyonları ve yayıcıları zirvesinde tüm dijital karasal televizyon ve radyo kanallarıyla da Fransa’nın sakinlerine yayın yapıyor.

Bugün, kulenin ışıkları, dünyadaki dramatik olayların kurbanlarını onurlandırmak için geceleri kapatılıyor. Kule, bir sembolden daha fazlası, Paris şehri ve tüm Fransa için bir ifade aracı haline gelmiş.

4.Eyfel Kulesi ne kadar sürede yapıldı ?

Eyfel Kulesi

Kulenin inşası 2 yıl 2 ay ve 5 gün gibi rekor bir sürede tamamlanmış. Ocak 1887 yılında temeli atılan kule, 31 Mart 1889 tarihinde tamamlanarak ziyarete açılmış.

Kulenin hızlı inşası, teknik ve mimari gücünün yanı sıra o dönemde benzersiz bir başarıyı da temsil ediyordu.

5.Diğer Teknik Bilgiler

Eyfel Kulesi

-Eyfel Kulesi, yaklaşık 10.100 ton ağırlığındadır. Tek başına metal iskelet 7.300 ton ağırlığındayken, yapıyı koruyan boya 60 ton ağırlığındadır!.

-Kulenin halka açık 3 katı var. 1. kat, 2. kat ve zirve. Ziyaretçiler ilk iki kata merdivenle veya asansörle ulaşabilirken, 2.kattan zirveye çıkış sadece asansör ile mümkün.

Eyfel Kulesi adını nereden alıyor ?

Kule adını büyük ölçekli metal yapılar inşa etme konusunda uzmanlaşmış 19. yüzyıl Fransız girişimcisi ve mühendisi olan, kulenin mimarı Gustave Eiffel’den alıyor.

Eyfel Kulesi Gece

Eyfel Kulesi Gece
Eyfel Kulesi Gece

Kulenin en güzel fotoğraf karelerini, ışıklar açıldıktan sonra çekebiliyorsunuz. Özellikle Champ de Mars adı verilen yeşillik alandan akşam saatlerinde görülen manzara muhteşem.

Paris’te akşamları ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri olan bu kule, ‘Altın Aydınlatma’ adı verilen bir ışıklandırma sistemi ile aydınlatılıyor. Bu aydınlatma 1985 yılında elektrikçi ve mühendis Pierre Bideau tarafından kurulmuş.

Her gece, gün batımından sabah 01:00’e kadar her saat başında, 360 derecelik bir dönüşle bir Fener ışığı açılır ve köpüklü ışıklar beş dakika boyunca parlar. Bu ışık şovunu görmek için akşam vakitlerinde, saat başında kulenin yakınlarında olmanız yeterli.

Eyfel Kulesi İçi ve Katları

Kuleyi içeriden görmek yılda 8 milyona yakın insanın yaptığı şeylerden. Bu yüzden kuleye çıkmak için uzun kuyruklar oluşabilmekte. Eğer kulenin içerisini çok uzun kuyruklara girmeden görmeyi planlıyorsanız, ya kule restoranında rezervasyon yaptırmanız, ya da kuleye ne zaman ve nasıl çıkacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Birinci Kat

Birinci Kat – kaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

Paris anıtlarının hemen hepsini yukarıdan görebileceğiniz birinci kat, 57 metre yükseklikte. Asansörlerle veya 360 basamak merdiveni çıkarak bu kata ulaşabiliyorsunuz. Bu kattan da şehrin manzarasını seyredebilir, gün batımını izleyebilirsiniz.

Birinci kat, turistlerin sansasyonel manzaraları izleyebileceği 2.000 metrekareden fazla açık alana sahip. Bu yüzden de kulenin en az kalabalık olan katı olarak da biliniyor. Burada hızlı yemekler sunan bir kafeterya, tuvalet ve hediyelik eşya dükkanı da var.

Birinci katın en önemli özelliklerinden biri, ‘Jardins du Trocadero’ ve ‘Palais de Chaillot’a bakan, duvardan duvara geniş pencerelere sahip muhteşem bir atmosfere ve manzaraya sahip 58 Tour Eiffel restoranıdır. Hem öğle hem de akşam yemeği için hizmet veren bu restoran, tahmin edebileceğiniz üzere oldukça pahalı.

Paris’te en romantik ve en güzel manzaraya sahip bu restoranda güzel bir akşam yemeği yemek, muhteşem bir deneyim olacaktır. Bütçeniz yetiyorsa mutlaka deneyin deriz.

İkinci Kat

İkinci Kat – kaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

İkinci kat 115 metre yüksekliğinde ve zirveye çıkmak isteyen veya istemeyen turistlerin hemen hepsi buraya akın ettiğinden dolayı, kulenin en yoğun turist trafiğine sahip olan bölümüdür.

Şehir silüetinin hayranlık uyandıran manzaralarını sunan bu kat, zirveye çıkmak için uzun kuyruklar beklemek istemeyen turistlerin tercih edebileceği bir yer. Buradan da en az zirve kadar muhteşem bir manzara seyredebiliyorsunuz.

İkinci kata asansörle veya merdivenlerle ulaşım mümkün. İkinci katta umumi tuvaletler, iki hediyelik eşya dükkanı ve bir kafeterya var. İzleme platformu, Paris manzarasını hayranlıkla izlemek için teleskoplar içerir ve hiçbir zaman müsait olmaz 🙂

kaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

İkinci katta bulunan ‘Le Jules Verne Restaurant’ Paris’in en ünlü restoranlarından. Sunduğu muhteşem manzarasının yanı sıra, lezzetli yemekleriyle de ünlü bu mekan da cep yakacak türden. Klasik Fransız mutfak mirasını çağdaş bir dokunuşla harmanlayan restoran, cezbedici çok servisli menüler sunuyor. Tüm yemekler en kaliteli malzemelerden ve el yapımı ürünlerden hazırlanıyor. Bu yüzden de şehirdeki en pahalı restoranlardan biri.

Bu restoranda yemek yemeyi planlıyorsanız, önceden rezervasyon yaptırmanızda yarar var (1-2 hafta öncesinden). Veya şansınızı deneyerek kuleye çıktığınızda müsait bir yer olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Eyfel Kulesi
Kulenin cam zemininde fotoğraf çektirmeyi de unutmayın

Zirve (Üçüncü kat)

Zirve (Üçüncü kat) – kaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

Eyfel Kulesi, zirveyi de sayacak olursak 3 katlıdır.

Paris’in hemen hemen tüm tarihi ve turistik cazibe merkezlerini Eyfel Kulesi’nin zirvesinden seyredebiliyorsunuz. Burası Paris’te kuleyi ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümünün mutlaka çıktığı bölüm olmasından dolayı, aşırı yoğun bir insan trafiğine sahip. Dilediğiniz kadar burada zaman geçiremiyor olsanız da (Kalabalıktan dolayı) birkaç dakika Paris’i en tepeden seyretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Burası 276 metre yükseklikte ve yükseklik korkusu olanlar için tavsiye edilmiyor. En üst kata ulaşmak için ziyaretçilerin ikinci kattan asansöre binmeleri gerekiyor. Küçük bir izleme platformuna sahip olan zirvenin üst tarafında ise radyo ve tv antenleri birkaç metre daha uzuyor.

zirve – kaynak ; flickr.com/duncan-rawlinson

En üst katta Gustave Eiffel’in Ofisi‘ni görebilirsiniz. Balmumu modelleri, Gustave Eiffel ve kızı Claire’in Thomas Edison ile buluştuğunu gösteriyor. Ayrıca burada 1889’da oluşturulan ve kat planının bir önceki versiyonunu gösteren Eyfel Kulesi’nin en üst katının 1/50 ölçekli modeli de sergileniyor.

Eyfel Kulesi Kısaca Tarihi

Eyfel Kulesi Tarihçesi

Kule, Fransız Devrimi‘nin 100. yıl anısına 1889 yılında Evrensel Sergi (Dünya Fuarı) için inşa edilmiş. 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış olan kule, dönemin mimarlık harikası olarak kabul edildiği gibi günümüzde de aynı ünvanı taşıyor.

1884 yılında ilk çizimler ve proje başladı. 1887 yılında temeli atılan kulenin ilk ve ikinci aşaması 1888 yılında tamamlanmış. 1889 yılında üçüncü ve son aşama tamamlanarak kulenin inşaatı bitirilmiş. Kule, 31 Mart 1889 yılında projenin sahibi ve mimarlarından olan Gustave Eiffel’in 1710 basamak çıkarak üç renkli Fransız bayrağını yerleştirdikten sonra da halkın hizmetine açılmış.

Eyfel Kulesi Ziyareti Hakkında İpuçları

⇒Giriş biletini online olarak alın ; Kulenin resmi web sayfasından 2 aya kadar önceden bilet satın alabiliyorsunuz. Biletinizi online olarak alacak olursanız, tarihi ve saati seçebiliyorsunuz. Ancak tercih ettiğiniz gün ve saatte hava kapalı veya yağmurlu olursa biletinizi değiştirme şansınız bulunmuyor. Bu yüzden ziyaret etmek istediğiniz tarihin hava durumuna da mutlaka göz atın.

Biletinizi online olarak aldığınız da kuleye çıkmak için çok daha az kişinin beklediği sıraya, ‘Visitor with Tickets’ (Biletli ziyaretçiler) sırasına girebiliyorsunuz. Bu sayede 1 saatten uzun sürebilecek uzun bilet satın alma kuyruklarına girmek zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca ziyaret etmek istediğiniz saatten 30 dakika geç kalacak olursanız, biletinizin iptal olacağını da unutmayın.

⇒Bütçeniz varsa Rehberli Turlar ile kuleye çıkın ; Rehberli turlar, normal bilet ücretine nazaran daha pahalı. Fakat bütçe sorun değil diyor ve zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, rehberler eşliğinde sıra beklemeden (Skip the line hizmetiyle) kuleye çıkabiliyorsunuz. Tur paketleri sayesinde ne bilet alma sırasına, ne de biletli ziyaretçi sırasında bekliyorsunuz. Bu rehberli turlar ile VIP konforunda kuleyi ziyaret edebilirsiniz. Getyourguide.com.tr adlı Türkçe siteden Eyfel Kulesi Tur Paketleri‘ne göz atabilirsiniz.

⇒Kuleyi yoğun olmayan mevsimlerde ve zamanlarda ziyaret edin ;

Paris’te gezilecek yerler listesinde olan hemen her yer gibi Eyfel Kulesi’ne de ne kadar erken giderseniz o kadar iyi. Şehrin en ünlü simgesinin ziyaretçi sayısı, mevsimlere göre de ciddi anlamda değişebiliyor. Ziyaretçinin en yoğun olduğu dönem temmuz ortasından ağustos ayı sonuna kadardır. Kulenin en sakin olduğu zaman ise, kış aylarında hafta içidir.

⇒Restoran rezervasyonu yapın ; Kulede iki farklı restorasyon bulunuyor. Bu restoranların herhangi birinde rezervasyon yaptıracak olursanız, 5 dakika bile sıra beklemeden VIP konforunda kuleye çıkabiliyorsunuz. Tabii bu kuleye çıkmanın en tuzlu olan yöntemi. Birinci katta yer alan ’58 Tour Eiffel’ adı verilen restoranda en düşük 95€’luk bir yemek için rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Ya da ‘Le Jules Verne’ adı verilen ikinci kattaki restoranda 135€ gibi bir ücrete 3 servisli öğle yemeği veya 200-320€ arasında bir ücrete 5-6 servisli akşam yemeği rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

⇒Merdivenleri kullanın ; Giriş biletlerinizi online olarak almış olsanız dahi, asansörler için ciddi anlamda sıra bekleyebiliyorsunuz. Ayrıca merdiven çıkışlı biletler asansörlü biletlere nazaran çok daha uygun fiyatlıdır. 704 basamak sonrası ikinci kata ulaşırsınız. Buradan da asansörler ile zirveye çıkabilirsiniz. Zaten zirveye direkt olarak merdivenler ile çıkılmıyor. Aşağı inerken de kesinlikle merdivenleri kullanın deriz. Hem çok daha farklı manzara seyretme şansınız olur hem de çok daha kısa sürede sıra beklemeden inebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Fotoğrafları Nereden Çekilir ?

Eyfel Kulesi Paris

Bunun için çok özel ve güzel spotlar bulunuyor. Bunlar arasında restoranlar ve barlar ücretli olanlardır. Fakat öncelikle ücretsiz olarak Eyfel Kulesi’nin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz yerlerden bahsedelim ;

Bunlardan biri metro istasyonlarıdır. Trocadéro ve Bir-Hakeim adı verilen metro istasyonları, Paris’te Eyfel Kulesi’nin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz ücretsiz yerlerdir. Pont de Bir-Hakeim köprüsü ise ünlü Inception filminin çekildiği yer olmasıyla ünlü ve kuleyi en iyi fotoğraflayabileceğiniz yerlerden biri.

Eyfel Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Paris’in kalbinin attığı yerde, Champ De Mars‘ta bulunan Eyfel Kulesi’ne metro veya otobüslerle rahatlıkla gidebilirsiniz.

Paris’teki birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olan kuleye metrolarla ulaşım için 9 nolu metro hattını kullanarak Trocadéro istasyonuna gidebilirsiniz. Bu istasyon kuleye kısa bir yürüyüş mesafesinde olduğu gibi, kuleyi en iyi fotoğraflayabileceğiniz yerlerden biri.

Kaynak ; flickr.com/sheila-sund

Ayrıca 6 nolu metro hattını kullanarak Bir-Hakeim istasyonuna veya 8 nolu metro hattını kullanarak Ecole Militaire istasyonuna ulaşabilirsiniz. Bu iki istasyon da kuleye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunur.

RER adı verilen trenler ile kuleye ulaşım için de, C hattını kullanarak kuleye birkaç dakika yürüyüş mesafesindeki champ de Mars – Tour Eiffel durağına ulaşabilirsiniz.

Son olarak kuleye, 30, 69, 72, 82 ve 86 nolu otobüslerle de ulaşım mümkün.

Eyfel Kulesi Paris

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti

kaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

Kuleye çıkış için farklı giriş biletleri bulunuyor ;

  • İkinci kata asansör ile çıkış ücreti yetişkin 16,60€ – öğrenci ise 8,30€’dur.
  • Zirveye asansör ile çıkış ücreti yetişkin 25,90€ – öğrenci ise 13€’dur.
  • İkinci kata merdivenler ile çıkış ücreti yetişkinler için 10,40€ – öğrenci ise 5,20€’dur. (Buradan zirveye çıkmak için ayrıca bilet almanız gerekiyor)
  • İkinci kata merdivenler ile + sonra asansörle zirveye çıkış ücreti yetişkin 19,70€ – öğrenci ise 9,80€’dur.

NOT : Merdivenler ile direkt olarak zirveye çıkamıyorsunuz. Sadece ikinci kata kadar merdiven var. Buradan zirveye çıkmak için asansör kullanmak zorundasınız. Kulenin giriş ücreti 2022 yılında güncellenmiştir.

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü 09:30-23:45 saatleri arasında kuleyi ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında kule 00:45’e kadar açıktır.

Kuleye son giriş 22.30’dadır.

kaynak ; flickr.com/guilhem-vellutkaynak ; flickr.com/guilhem-vellut

Eyfel Kulesi Manzaralı Oteller

Paris’te birçok çiftin hayalini kurduğu Eyfel Kulesi manzaralı oteller ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Fakat kuleye yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız, çok lüks olmayan birkaç ekonomik otel bulmak da mümkün.

Kuleye yakın bir yerde konaklayacak olursanız, hem kule ziyaretinizi sabahın erken saatlerinde çok yoğun bir turist trafiği olmadan yapabilir, hem de Paris’teki diğer turistik cazibe merkezlerine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Paris’teki gezip görülecek çok sayıda turistik noktaya bu bölgeden yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Yürüyerek gidemediğiniz yerlere de metrolar veya otobüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kuleye yürüme mesafesinde bulunan, Paris’te nerede kalınır ? sorusuna cevap olabilecek en popüler otellerden bazıları ise ;

Hotel de la Tour Eiffel – 2 yıldız

Hotel de la Tour Eiffel
Hotel de la Tour Eiffel

Paris’teki en ekonomik otellerden biri olan Hotel de la Tour Eiffel, kuleye 10 dakikadan kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumu, fiyatı ve yüksek konuk değerlendirme puanıyla öne çıkan bu tesis, Paris’in en iyi ekonomik otelleri arasında yer alıyor.

Hotel Le Relais Saint Charles – 3 yıldız

Eyfel Kulesi Otelleri
Hotel Le Relais Saint Charles

Paris’in merkezinde, Eyfel Kulesi ve Champ de Mars’a 15 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu butik otel şehirdeki en güzel konuma sahip otellerden. Otel çevresinde çok sayıda restoran bulabileceğiniz gibi, diğer bölgelere ve turistik cazibe merkezlerine gidebileceğiniz toplu taşıma duraklarını ve istasyonlarını da otel yakınlarında bulabilirsiniz. Ayrıca otelin bazı odaları kule manzaralıdır.

Résidence Charles Floquet – 4 yıldız – Apart Otel

Résidence Charles Floquet

Apart bir otel olan Résidence Charles Floquet, geniş ailelerin ve grup olarak seyahat eden turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biri. 9+ konuk değerlendirme puanına sahip olan otel, kuleye 1 dakika yürüme mesafesinde (Kulenin hemen yanı başında) olduğu gibi, birçok odası kule manzaralıdır.

Mercure Paris Centre Tour Eiffel – 4 yıldız

Mercure Paris Centre Tour Eiffel

Trocadéro ve Sen Nehri’nin yakınında yer alan bu otel Eyfel Kulesi’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Merkezi konumuyla öne çıkan bu tesis, şehirdeki en lüks otellerden biri olmasına rağmen, birçok 4 yıldızlı otele nazaran daha uygun fiyatlıdır.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Booking.com
error: Content is protected !!