Ana SayfaİtalyaCenova Gezi RehberiCenova'da Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Cenova’da Gezilecek Yerler & Popüler Gezi Rotası (Haritalı)

Cenova (Genoa), 10. yüzyılda rakibi Pisa’yı mağlup etmesiyle başlayan uzun bir deniz gücü geçmişine sahip İtalya’nın önde gelen limanı. Ligurya başkenti olan bu tarihi şehir, daha çok günübirlik geziler ile ziyaret ediliyor olsa da, şehirde görülecek ve yapılacak çok şey olduğundan zamanınız varsa en azından 1 gün bu şehirde konaklayın derim.

Tipik bir İtalyan şehri olan Cenova, daha çok limanıyla öne çıkıyor. Şehre Milano ve Torino’dan 2 saat, Floransa‘dan 2.5 saat ve Nice’ten yaklaşık 2.5 saatte ulaşabiliyorsunuz.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar, turistlerin büyük bir bölümünün İtalya gezisinde es geçtiği şehirlerden olan Cenova’nın her geçen gün popülaritesi artıyor. Özellikle diğer İtalya şehirlerinden kolay ulaşılabilir bir konumda olmasından dolayı, günübirlik turlarla da ziyaret edilebiliyor.

Cenova’da gezilecek yerler daha çok tarihi yapılardan oluşuyor, fakat şehirde mimariye merakı olanlar ve sanatseverler için de ilgi çekici cazibe merkezleri bulunuyor. Her yaştan ziyaretçiyi kucaklayan güzel şehir Cenova çevresinde de görülmeye değer birbirinden güzel köyleri ve bölgeleri bulabilirsiniz.

Cenova Gezilecek Yerler Haritası
Cenova’da gezilecek yerler Haritası – Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Cenova’da Nerede Kalınır ?

Cenova’da gezip görülecek tarihi ve turistik cazibe merkezlerine geçmeden önce, şehirde konaklayabileceğiniz yerler hakkında kısaca bilgi verelim.

Cenova’da konaklama için en popüler yer, tarihi şehir merkezi oluyor. Şehirde 1 veya en fazla 2 gece konaklamayı planlıyorsanız, hem şehrin kalbinin attığı yere hem de şehirdeki turistik noktalara yakın olmak adına bu bölgede konaklamayı düşünebilirsiniz.

Cenova’da konaklama Roma ve Venedik gibi İtalya’nın süper turistik şehirlerine nazaran daha ucuz. Bu yüzden şehir merkezinde hemen her bütçeye ve zevke uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor.

Otel önerisi olarak ;

Meliá Genova – 5 yıldız ; Şehir merkezi ve Cenova’nın ana alışveriş caddesine 7 dakika yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, şehirdeki çekim merkezlerinin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otel çevresinde çok sayıda restoran ve cafeleri de bulabiliyorsunuz.

NH Collection Genova Marina – 4 yıldız ; Cenova Akvaryumu’na 1 dakika yürüme mesafesinde olan bu otel, eski limanda, tarihi şehir merkezinin kalbine 5 dakika uzaklıkta bulunuyor. Cenova’nın en çok rezervasyon alan tesislerinden biri olduğu gibi, en yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerinden.

Hotel Genova Liberty – 3 yıldız ; Cenova’nın tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesindeki bu bütçeli otel, konum olarak Piazza de Ferrari adlı meydan yakın bir yerde bulunuyor. Modern ve şık odaları ve kahvaltısıyla öne çıkan bu tesise de göz atabilirsiniz.Booking.com

Cenova Gezilecek Yerler

Şehirdeki gezip görülecek çekim merkezlerinin büyük bir bölümü tarihi ve dini yapılardan oluşuyor olsa da, görülmeye değer birkaç müze ve meydanlar da bulunuyor.

Şehirdeki en popüler cazibe merkezleri ;

1.Porta Soprana

Porta Soprana

Tarihi şehir merkezinde, Piazza de Ferrari’ye kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Porta Soprana, tarihi surlardan kalma şehrin giriş kapılarından biri.

İkiz kuleleriyle dikkat çeken bu kapı, şehri I. Frederick’in saldırılarından korumak için inşa edilen surların bir parçası. Ayrıca Cenova’daki en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri.

Porta Soprana’ya şehrin hemen her yerinden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

2.Piazza De Ferrari

Piazza De Ferrari

Cenova’nın tam olarak merkezi, büyük binalarla çevrili ve her yöne yayılan en işlek caddelere sahip fıskiyeli çeşmesi olan Piazza De Ferrari‘dir.

Meydanın doğu tarafında yer alan 19. yüzyıl Neo-Barok yapıdaki bina, şehrin Borsa Binası. Ayrıca yine meydanda bulunan Accademia Ligustica di Belle Arti, Cenova ve Ligurya bölgesine ait çok sayıda heykele ev sahipliği yapıyor. Bir sanat müzesi olarak ziyarete açık olan binada, heykellerin yanı sıra daha birçok eseri de görebiliyorsunuz.

Meydanın Via Roma’ya ulaşabileceğiniz köşesinde ise, 1828’de inşa edilen ve II.Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilen Carlo Felice Tiyatrosu duruyor. İtalya’nın en iyi ve en büyük opera evleri arasında yer alan bu yeni ve son teknoloji mekan, kusursuz akustiğe sahip ve operanın yanı sıra konser ve caza ev sahipliği yapar.

Piazza de Ferrari meydanı, Cenova’nın tarihi şehir merkezinin tam kalbinde bulunuyor. Bu yüzden de şehirdeki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca meydan çevresinde görülmeye değer birçok tarihi bina da var.

3.Giacomo Matteotti Meydanı

Giacomo Matteotti Meydanı – foto kaynak ; commons.wikimedi.com / trolvag

Piazza de Ferrari Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Giacomo Matteotti Meydanı da, Cenova’da görülmesi gereken yerler arasında. Çok sayıda tarihi binayla çevrili olan meydanın ana cazibe merkezi ise Dükler Sarayı ve San Lorenzo Katedrali.

Ayrıca dışarıdan oldukça sade bir mimariye sahip olan, iç mekanı ise çok daha gösterişli ve süslü olan Saint Ambrogio Kilisesi de burada bulunuyor.

Rönesans mimarı ve ressam Domenico Tibaldi tarafından 1588-1637 arasında inşa edilen Saint Ambrogio Kilisesi, Peter Paul Rubens’in iki resmi ve freskleriyle de İtalya’daki en tanınmış kiliselerden.

Meydanın bir kısmına hakim olan Dükler Sarayı ise, günümüzde bir sergi merkezi olarak hizmet veriyor. Saray, orijinal olarak 13. yüzyılda inşa edilen ve daha sonra 1339’da ilk Doge of Cenova Simon Boccanegra’nın devlet ikametgahına dönüştürülen 409.000 metrekarelik bir yapıda yer alıyor.

Şehrin tarihi sembollerinden biri olan Dükler Sarayı, tüm yıl boyunca düzenli olarak sergiler, konferanslar, toplantılar, festivaller, gösteriler ve eğitici aktiviteler sunuyor. Cenova’yı ziyaret edeceğiniz tarihte saray, geçici sergilere ev sahipliği yapacaksa kesinlikle göz atmaya değer.

4.San Lorenzo Katedrali

San Lorenzo Katedrali

Antik Roma kalıntıları ve Hıristiyanlık öncesi lahitleri içeren, Cenova’nın en önemli ve en popüler tarihi yapısı olan San Lorenzo Katedrali‘nin iç mekanı 14. ve 16. yüzyıllar arasında yeniden tasarlanmış ve çoğunlukla Maniyerist ve Barok tarzdadır.

Aslen 1100’lerde Romanesk bir bazilika olarak inşa edilen, 1307’de Gotik tarzda yeniden modellenen ve 1557’de bir Rönesans kubbesiyle tamamlanan katedral, Cenova’da gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri. Hem görkemli mimarisi hem de gösterişli iç mekan süslemeleriyle öne çıkan katedralin altında, tarihi gümüş eşya ve mücevher koleksiyonunun sergilendiği Hazine Müzesi de bulunuyor.

Katedral, San Lorenzo Martire’ye adanmış ve Birinci Haçlı Seferi’nin sonunda Cenova’ya getirilen San Giovanni Battista şehrinin koruyucu azizinin küllerini koruyor.

14. ve 15. yüzyıllar arasında katedral yeni sunaklar ve şapeller ile zenginleştirilmiş, bunların arasında sol koridorda 15. yüzyıl sanatının gerçek bir başyapıtı olarak kabul edilen San Giovanni Battista’nın küllerinin korunduğu görkemli şapel de var.

 • Giriş ücretsiz

5.Santa Maria di Castello Kilisesi

Cenova Gezi Rehberi Blog
Santa Maria di Castello Kilisesi – kaynak ; commons.wikimedia.com/Davide Papalini

Cenova’nın en eski bölümünde bulunan Santa Maria di Castello Kilisesi, Romanesk bazilika, manastır ve müze ile birlikte önemli anıtsal bir kompleksi şekillendiriyor.

Kilise cephesi ve çan kulesi, Antelami’nin Lombardiya’lı zanaatkârlarının, inşaatçılarının ve oymacılarının üslubu ve diliyle Cenova’ya gelen Romanesk sanat eserinin özelliklerini taşıyor. Kilisenin en önemli özelliği ise, Roma mimarisinin kalıntılarından elde edilen malzemelerin yeniden kullanılmasıdır.

Mahzenlerde ve yan şapellerde Ceneviz okulunun sanatçıları tarafından oluşturulmuş birkaç resim ve freskleri görebilirsiniz. Bernardo Castello, Aurelio Lomi, Grechetto, Giovanni Mazone, Domenico Piola, Luciano Borzone, Giovanni e Giovan Battista Carlone, Andrea Semino, Giovan Battista Paggi; Leonardo Riccomanno, Filippo ve Anton Domenico Parodi tarafından yaratılan heykel ve kabartmaları da burada bulabilirsiniz.

Kilisenin de bulunduğu kompleks içerisinde yer alan Santa Maria di Castello Müzesi‘nde Ludovico di Brea’nın tabloları, el yazmaları, 15. yüzyıl freskleri, Rus ikonlar koleksiyonu ve daha çok sayıda birbirinden değerli eser bulunuyor.

Santa Maria di Castello Kilisesi’ne Cenova Katedrali’nden yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

 • Giriş ücretsiz (Bağış yapabilirsiniz)

6.Cenova Limanı

Cenova Gezi Rehberi
Cenova Limanı – kaynak ; flickr / Marcel Crozet / ILO

Cenova limanındaki yaklaşık 22 kilometrelik rıhtım, Akdeniz’in en büyük iki limanından birinde seyir, eğlence ve nakliye gemilerine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca tekne turlarına çıkabileceğiniz yer de burası. Cenova’yı en iyi keşfedebileceğiniz bölgelerden olan liman bölgesinde görülmeye değer birçok cazibe merkezi de var.

Sayısız bar ve restorana da ev sahipliği yapan Cenova Limanı, ayrıca şehirde en kaliteli İtalyan yemeklerini yiyebileceğiniz yer.

Cenova Limanı, Akdeniz’deki Marsilya ve Barselona limanlarıyla rekabet halinde olan İtalya’nın en önemli limanı olarak da biliniyor.

Cenova’nın popüler cazibe merkezlerinden biri olan Bigo da burada bulunuyor. Bu eşsiz ve tuhaf modern yapı, mimar Renzo Piano tarafından tasarlanmış ve yüzlerce tekne ve geminin yanında su kenarında yer alıyor. Asansör sizi şehrin ve özellikle eski limanın çarpıcı manzarasını ortaya çıkarmak için 40 metre yukarı kaldırıyor. Bu yüzden de Bigo Asansörü olarak da biliniyor.

 • Bu asansör yaz aylarında haftanın her günü açık. Giriş ücreti ise 4€.

7.Cenova Akvaryumu

Cenova da gezilecek yerler blog

Cenova Akvaryumu, Cenova Körfezi’nde, 400 türe ait 15.000’den fazla hayvanı barındıran 71 tankla, Avrupa’daki en büyük su biyoçeşitliliği sergisine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Columbus’un Yeni Dünya’yı keşfinin 500. yıldönümü kutlamaları için 1992 yılında açılışı yapılan Akvaryum, her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

27.000 metrekarelik sergi alanında yunuslara, köpekbalıklarına, penguenlere, deniz analarına ve Antarktika hayvanlarına ev sahipliği yapan akvaryum, dünya denizlerinde bir gezi yapma şansı sunuyor. Ayrıca Cenova Akvaryumu, Avrupa’da denizanası ve tropikal balıkları barındıran tek tesis olma ünvanına da sahip.

 • Her yaştan ziyaretçiye keyifli bir deneyim sunan Cenova Akvaryumu’na giriş ücreti ise yetişkinler için 18€, 4-12 yaş arası çocuklar için de 12€’dan başlıyor. Çok farklı bilet çeşitlerine sahip olan akvaryumda tüm bölümleri kapsayan kombineli biletler de satılıyor. Biletinizi online olarak www.acquariodigenova.it adresinden veya akvaryumdaki gişeden satın alabiliyorsunuz.

Tam ziyaret yaklaşık 3 saat sürer ve Cenova’nın Eski Limanı’nın muhteşem manzaralarını sunar. Akvaryum, Ponte Spinola’nın asırlık iskelesinde yer alır ve ilk bölümde 40 büyük tank, yeni bölümde 4 açık hava tankı içerir.

8.Via Garibaldi

Cenova Gezilecek Yerler Blog
Garibaldi Caddesi – kaynak ; flickr / Sandromars

Garibaldi Caddesi veya Garibaldi Saraylar Caddesi olarak da bilinen Via Garibaldi, Cenova’da kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden biri. Muhteşem saraylar ve tarihi binalarla dolu bu cadde, şehirdeki en hareketli yerlerden biri olmasıyla da öne çıkıyor.

Görkemli saraylar ve lüks bahçeler arasında zamanın durduğu bir yerde tarihe adım atabileceğiniz yerlerden olan Garibaldi Caddesi, Cenova’nın ana caddelerinden biri olmasının yanında, şehirdeki en büyük caddelerden biri.

Cadde başlangıçta Strada Maggiore, daha sonra Strada Nuova ve 19. yüzyıla kadar Via Aurea (Altın Sokak) olarak biliniyormuş. 1882’de Giuseppe Garibaldi’nin onuruna yeniden adlandırılmış olan cadde, günümüzde Via Garibaldi veya Via Garibaldi Palaces olarak biliniyor.

Cenova, Avrupa Kültür Başkenti (2004) için restore edilen ve birçok önemli sergisiyle öne çıkan Palazzo Lomellino Niccolosio (Palazzo Podestà) ve Ticaret Odası’na ev sahipliği yapan Palazzo Pallavicini Tobia, caddedeki en önemli cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Bernardino Cantone tarafından tasarlanmış olan Garibaldi Caddesi, 1550’lerin başında kurulmuş. O günden günümüze Cenova’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan bu cadde 2006 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor.

Caddede bulunan sarayların yanı sıra ilginizi çekebilecek birkaç müze de bulunuyor. Bu müzelerin büyük bir bölümüne girişler ise ücretsiz.

9.Edoardo Chiossone Doğu Sanatı Müzesi

Edoardo Chiossone Doğu Sanatı Müzesi

Şehir kalabalığından uzaklaşıp nefes alabileceğiniz ve limanın muhteşem manzarasını sunan yerlerden biri olan Villetta di Negro Park’ta bulunan Edoardo Chiossone Doğu Sanatı Müzesi (Edoardo Chiossone Museum of Oriental Art), Avrupa’nın en büyük Asya sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkıyor.

Özellikle Japon sanatıyla tanınan müzede, 11-19. yüzyıl tabloları ve baskıları, emayeler, bronzlar, lake ürünler, tekstiller, çanak çömlek, tiyatro maskeleri ve kostümler, müzik aletleri ve zırhlar sergileniyor.

Japonya, Çin ve Tayland’dan gelen heykellerin tarihi ise M.Ö 3. yüzyıla kadar uzanıyor.

Cenova’nın merkezindeki Piazza del Portello’nun yakınında bulunan müzeye, Garibaldi Caddesi’nden kısa bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz.

 • Edoardo Chiossone Doğu Sanatı Müzesi giriş ücreti 5€. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10.Spianata di Castelletto

Spianata di Castelletto manzarası

Cenova’da gezilecek yerler listesinin en önemli çekim merkezlerinden biri olan Spianata di Castelletto, şehirdeki en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yer.

Tarihi Merkez üzerinde, şehrin ve limanın 360 derece manzarasına sahip muhteşem bir balkon olan Spianata di Castelletto’ya asansörlerle de çıkabiliyorsunuz.

Castelletto kalesi, 1849 yılına kadar, düşman işgali durumunda aşağıdaki şehir için bir tehdit olarak kabul edildiğinden, halkın talebi üzerine yerle bir edilmeden önce, bu muhteşem manzaranın yerinde duruyormuş. Balkon, adını da bu yıkılmış tarihi kaleden alıyor.

Castelletto, Cenova’da bir yerleşim bölgesi ve Spianata da, şehrin ve limanın eşsiz manzaralarını sunan yükseltilmiş bir platform ve balkondur.

Castelletto bölgesi de, Cenova’nın yerel yaşamı hakkında bir fikir sahibi olmak adına ziyaret edilmeye değer yerlerden. Semtte yapılacak çok fazla turistik şey olmasa da, tarihi binalar arasında dolaşabilir, yerel kültürü yerinde keşfedebilirsiniz.

11.Kraliyet Sarayı

Kraliyet Sarayı – kaynak ; flickr / Magro Kr.

17. yüzyılda Balbi ailesi tarafından inşa edilmiş olan Kraliyet Sarayı‘nın içindeki dekor ve mobilyalar orijinaldir.

Odalar, yerel Ceneviz Barok ve Rokoko sanatçılarının yanı sıra o dönemden diğer İtalyan ve yabancı ressamların bir koleksiyonunu sergiliyor.

Günümüzde Devletin mülkü olan saray, Liguria’nın Sanatsal, Tarihi ve Arkeolojik Miras departmanına ve Galleria di Palazzo Reale müzesine ev sahipliği yapıyor. Müze, 18. yüzyılda Durazzo ve 19. yüzyılda Savoy ailesi tarafından dekore edilmiş ve döşenmiş bir dizi zarif odadan oluşuyor.

Müzenin öne çıkan bölümleri ; 18. yüzyıla tarihlenen Galleria degli Specchi (Aynalar Salonu), Sala di Valerio Castello (odanın fresklerini boyayan sanatçının adı) ve Galleria della Cappella (Şapel Galerisi), Savoy, Sala del Trono (Taht Odası), Sala delle Udienze (Hazırlık Odası) ve Salone da Ballo’dur (Balo Salonu).

Saray ayrıca güzel teraslara ve egzotik bitkilerle dolu etkileyici bir bahçeye sahip. İç avludaki risseu çakıl taşı mozaikler de dikkate değer (risseu, Ligurya kiliselerinin meydanlarında ve avlularında sıklıkla bulunan dekoratif bir Arnavut kaldırımlı döşeme tarzı).

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 6€, Avrupa vatandaşları 2€ ve 18 yaş altı çocukla ise ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; 09:00-18:00

12.Galata Museo del Mare (Deniz Müzesi)

Cenova da Gezilmesi Gereken Yerler
Deniz Müzesi – kaynak ; flickr / yuri rapoport

Limanın kalbinde yer alan ve adını İstanbul’umuzun en güzel ve en özel semtlerinden alan (Bir zamanlar Cenevizlilerin yaşadığı yer olduğu için Galata adını almış) Galata Deniz Müzesi, 10.000 metrekarelik sergi alanı ile Akdeniz’in en büyük müzesi olma ünvanına sahip.

Gelenek ve teknolojik yeniliğin mükemmel bir birleşimi olan bu müze, Ghirlandaio’ya ve Ayrıcalıklar Kitabı’na atfedilen ünlü portresiyle Kristof Kolomb’a adanmış oda da dahil olmak üzere toplam yirmi sekiz büyük oda ile 4 katta düzenlenmiş.

Müzede, 1600’lerde bir kadırgada erkeklerin nasıl yaşadığını keşfedebilir, etkileşimli bir rota aracılığıyla 20. yüzyılda İtalyan göçünü deneyimleyebilir ve S518 Nazario Sauro denizaltısında ilgi çekici bir maceranın tadını çıkarabilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 13€, 4-12 yaş arası 8€ ve 4 yaş altı çocuklar için ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 10:00-18:00

13.D’Albertis Kalesi (Castello d’Albertis)

Cenova Gezi Rehberi
D’Albertis Kalesi (Castello d’Albertis) – kaynak ; flickr / Lance Griffin

Başlangıçta bir gezgin, kaşif ve bilim adamı olan Kaptan Alberto D’Albertis’in ikametgah ettiği yer olan kompleks, günümüzde Museo delle Culture del Mondo‘ya (Dünya Kültürleri Müzesi) ev sahipliği yapıyor.

Ana limana kısa bir yürüyüş mesafesinde olan D’Albertis Kalesi, Cenova’da görülecek yerler arasında en popüler çekim merkezlerinden biri. Hem mimarisi hem de ev sahipliği yaptığı sanat eserleriyle tarih ve sanatseverlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Kalenin kendisi Gotik Uyanış tarzında tasarlanmış ve 1886’da inşa edilmiş. Fakat bu kalenin bulunduğu yerde 12. yüzyıldan kalma tarihi bir kale bulunuyormuş.

Günümüzdeki kale 19. yüzyılda bu tarihi kalenin orijinal temelleri üzerine inşa edilmiş.

 • Muhteşem bir deniz ve şehir manzarasına da sahip olan kale müzesine giriş ücreti ise 6€. Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi haftanın diğer günleri 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

14.Cenova Feneri

Cenova Feneri

77 metre uzunluğuyla Cenova şehrinin otantik bir simgesi olan Lanterna di Genoa (Cenova Feneri), Akdeniz’in en yüksek, Avrupa’nın ise en yüksek ikinci deniz feneri.

Tarihi 1128 yılına dayanan ve daha sonra 1543’te yeniden inşa edilen yapı, 40 metre yüksekliğindeki bir kayanın üzerinde duruyor. Deniz fenerinin tepesine 172 basamakla çıkabilir, limanın ve Cenova’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

15.Boccadasse

Boccadasse

Boccadasse, Cenova’da hala ziyaret edilebilen en ünlü antik balıkçı köylerinden biri ve Corso Italia ile Capo Santa Chiara arasında yer alıyor.

Burada küçük kumsalda rengarenk evler, yuvarlak parke taşları, balıkçı tekneleri ve balıkçı ağları, taş merdivenler ve unutulmaz dondurmalar bulabileceğiniz gibi, tipik yemekleri tadabileceğiniz ve denize bakarak bir şeyler içebileceğiniz restoranları da bulabilirsiniz.

Cenova’daki en güzel ve en popüler cazibe merkezlerinden olan Boccadasse, tarihi şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor olsa da yine de görülmeye değer.

Cenova Kaç Günde Gezilir ?

Cenova Limanı

Cenova, daha çok günübirlik gezilerle ziyaret edilen İtalya şehirlerinden biri olsa da, bu şehirde en azından 1 gece, yeteri kadar zamanınız varsa 2 gece konaklayın derim. Boccadasse, Corso Italia ve Capo Santa Chiara gibi şehir merkezinin dışındaki turistik yerleri de görmeyi planlıyorsanız, bu şehirde en azından 1 gece şart.

Cenova’da Yeme İçme

Cenova’daki restoranların ve cafelerin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde bulunuyor. Şehirdeki meydanların çevresinde şehrin önde gelen mekanlarını bulabiliyorsunuz. Yeni yemekler denemeyi sevenlerdenseniz, şehre özgü şu lezzetleri denemeden şehirden ayrılmayın derim ;

 • Pesto
 • Ceviz soslu pansoti
 • Salt cod
 • Farinata
 • Ve Sebzeli turtalar

Mekan önerisi olarak da ; Ostaia do Castello, Trattoria Rosmarino veya Locanda PEsciolino’ya göz atabilirsiniz.

Cenova’da gezilecek yerler listesindeki bu 15 yerden sonra, şehirde hala zamanınız varsa, Cenova çevresindeki turistik noktalar için de zaman ayırabilir veya yakınlardaki diğer şehirlere gitmeyi de düşünebilirsiniz.

Kaynak ; flickr / fredrik_rubensson

Cenova’ya Ne Zaman Gidilir ?

Cenova için en ideal zaman Mayıs-Kasım ayları arası. Bu aylar dışında Cenova, oldukça sakin ve soğuk oluyor. Tabii çok daha ucuz bir dönemde bu şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, kış ayları Cenova için ideal bir zaman olabilir.

Cenova Gezi Rehberi

Cenova’da Alışveriş

Cenova, şüphesiz tarihi, ticari gelenekleri ve antik mimarisiyle İtalya’nın en ünlü şehirlerinden biri, fakat Cenova, alışveriş seçenekleriyle de adından söz ettiriyor. Şehirde birçok alışveriş caddesi, AVM veya pazarları bulabiliyorsunuz. Hemen her keseye uygun bir şeylerin olduğu Cenova’da en popüler alışveriş spotları ise, tarihi şehir merkezinde yer alıyor.

Cenova’daki en popüler alışveriş spotları ise ;

Galleria Mazzini

İtalya’nın tipik alışveriş galerilerinden biri olan Galleria Mazzini, Cenova’nın en havalı alışveriş spotlarından bir tanesi. Carlo Felice Tiyatrosu’nun yakınında bulunan üstü kapalı bir ticari yol olarak da bilinen bu galeri, şehrin en önemli meydanlarından ikisini birbirine bağlar: Piazza Corvetto ve Piazza De Ferrari.

19. yüzyılın sonunda, Paris ve Milano gibi en önemli Avrupa galerilerinin tarzında inşa edilmiş. Her çarşamba ve perşembe günü antika fuarına ev sahipliği yapan Galleria Mazzini, 1926 yılından bu yana Paskalya döneminde ve Aralık ayında kitap fuarına da ev sahipliği yapıyor.

Via Roma

Cenova’nın en popüler ve en lüks alışveriş caddesi olan Via Roma, Galleria Mazzini’ye oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Via Roma, esas olarak alışverişe adanmış bir cadde, ancak aynı zamanda, 19. yüzyıldan kalma binaların göz ardı ettiği şehrin tarihi bir caddesi. Louis Vuitton, Hogan, Dolce & Gabbana, Ferragamo gibi tanınmış markaları bulabileceğiniz bu caddede, ayrıca birkaç cafe ve restoran da bulabilirsiniz.

Diğer alışveriş caddeleri arasında, birçok turistin popüler duraklarından biri olarak tanımlanan Via XX Settembre de Cenova’da alışveriş için göz atabileceğiniz yerlerden.

Tarihi ve mimari açıdan Cenova’nın en karakteristik caddelerinden biri, anıtsal köprü ile geçilir, cepheleriyle dikkat çeken etkileyici binalar ve 90’ların başında döşenmiş uzun bir dizi kemerle süslenmiş. Viaa XX Settembre, her bütçeye uygun tasarım mağazalarına sahip, en iyi ulusal ve uluslararası markaların mağazaları da burada bulunabilir. Ayrıca bu cadde, Cenova’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek en popüler cazibe merkezlerinden biri.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR