Ana SayfaAvrupaİtalyaSiena Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Siena Gezilecek Yerler | 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Siena gezilecek yerler listesindeki çekim merkezlerinin çok büyük bir bölümü tarihi yapılardan oluşuyor. Şehir, gezinmesi o kadar kolay bir şehir ki dilediğiniz birçok turistik yere yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Gezerken labirenti andıran daracık ve düzensiz sokaklarıyla Toskana bölgesinin en sevilen şehirlerinden biri olan Siena, günübirlik gezilerle de gidilecek şehirlerden biri. Fakat şehri tam anlamıyla keşfetmek için en azından 1-2 gün bu şehirde konaklayın deriz, hatta daha uzun süre konaklayarak Floransaya buradan da gidip gelebilirsiniz. Çünkü Floransa, Siena’ya sadece 60 km uzaklıkta bulunuyor.

Arnavut kaldırımlı sokakları, birbirinden hoş cafeleri, meydanları ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen Siena, Venedik veya Amalfi kadar romantik bir şehir olmasa da, Orta İtalya’daki en romantik şehirlerden biri olarak da kabul ediliyor.

2 Günde Siena’da Nereler Gezilir ?

Siena Gezilecek Yerler Haritası
Siena gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Mapste Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Siena Ulusal Galerisi (Pinacoteca Nazionale di Siena)
 • Santa Maria della Scala
 • Piccolomini Kütüphanesi
 • Siena Katedrali
 • Opera della Metropolitana
 • Baptistery of St John (Aziz John Vaftizhanesi)
 • Fonte Gaia
 • Piazza del Campo
 • Pubblico Palace
 • Torre del Mangia

2.GÜN

 • San Domenico Bazilikası
 • Santuario di Santa Caterina
 • Piazza Salimbeni
 • San Francesco Bazilikası
 • Fortezza Medicea
 • Porta dei Pìspini (Su Musluğu Kapısı)
 • Santa Maria dei Servi Kilisesi

Siena’da Konaklama

2 günlük yukarıdaki haritada yer alan rotaya göre Siena’da kalınacak en ideal bölge, tarihi şehir merkezi oluyor.

Tarihi şehir merkezinde konaklayacak olursanız, Siena’daki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek gidebileceğiniz gibi, şehirdeki en fazla restoranı ve cafeyi de burada bulabilirsiniz.

Şehrin tam olarak kalbinin attığı tarihi şehir merkezinde otel önerisi olarak ; 3 yıldızlı Hotel Duomo ve Hotel Minerva‘ya, 4 yıldızlı NH Siena veya biraz daha lüks bir konaklama için de 5 yıldızlı Grand Hotel Continental Siena‘ya göz atabilirsiniz.

Siena Gezilecek Yerler

Siena’da gezilecek ve görülecek tarihi yerlerin büyük bir bölümü, Old Town olarak da bilinen tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Bu bölgede yer alan çekim merkezlerini hızlı bir şekilde dolu dolu 1 günde görmek mümkün. Fakat Siena’yı tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız, en azından 1 gün bu şehirde konaklayın, hatta yeteri kadar zamanınız varsa, Floransa ve Romaya nazaran daha ekonomik olan bu şehirde 2 gün konaklamayı düşünebilirsiniz.

Siena, hem Roma ve Floransa hem de Pisa’ya yakın olduğundan, şehirdeki turistik yerleri gördükten sonra hâlâ zamanınız kalırsa Siena çevresinde gezilecek yerler ve şehirler için de zaman ayırmayı unutmayın.

1.Siena Ulusal Galerisi (Pinacoteca Nazionale di Siena)

Siena Ulusal Galerisi

15. yüzyılın başlarında inşa edilen, Geç Gotik tarzdaki bir sarayda bulunan Siena Ulusal Galerisi, Siena’da çalışan neredeyse tüm ressamların eserleriyle, 12. ve 16. yüzyıllardan kalma Siena resmine mükemmel bakış sunuyor.

Bunlardan en önemlileri, Guido da Siena’nın 13. yüzyıldan kalma Lazarus’un Yükselişi ve Kudüs’e Giriş, Duccio di Buoninsegna’nın Bakire ve Çocuğu ve Madonna dei Francescani, Ambrogio Lorenzetti’nin 14. yüzyıl eseri olan Duyuru, Pietro Lorenzetti’nin John the Baptist ve Allegory of Sin, Pinturicchio’dan Kurtuluş ve Kutsal Aile gibi eserlerdir.

Ulusal Galeri, Piazza del Campo’nun hemen güneyinde, tarihi şehir merkezinde, Via San Pietro’da yer alıyor. Hem şehir merkezinden hem de diğer turistik cazibe merkezlerinden galeriye yürüyerek kısa sürede gidebilirsiniz.

Siena’nın sanat ve kültür tarihini öğrenmek için popüler bir cazibe merkezi olan Ulusal Galeriye giriş ücreti ise 8€.

Galeri pazartesi ve salı günleri 09:00-13:00, haftanın diğer günleri ise 08:15-19:15 saatleri arasında hizmet veriyor.

2.Santa Maria della Scala

Santa Maria della Scala – kaynak ; flickr / Richard Mortel

Santa Maria della Scala, her yaştan ziyaretçinin keyifli dakikalar geçirebileceği şehirdeki en popüler müze kompleksi. Müzedeki geniş koleksiyon, çok çeşitli dönemleri, işlevleri ve mimari entrikaları kapsıyor.

Katedralin karşısında yer alan Santíssima Annunziata Kilisesi, daha çok Santa Maria della Scala olarak bilinir.

13. yüzyılın sonunda inşa edilmiş, 15. yüzyılın sonlarında Francesco di Giorgio Martini tarafından apsis ve süslemeli tavanı ile kökten yeniden inşa edilmiş olan yapı, günümüzde bir müzeye ev sahipliği yapmasıyla daha çok ilgi görüyor.

Sade bir dış mimariye sahip olan Santa Maria della Scala, bir hastane olarak kullanılmış, hatta Avrupa’da inşa edilen ilk hastanelerinden biriymiş. Hâlâ hayatta kalan dünyanın en eski hastanelerinden biri olan Santa Maria della Scala, daha çok freskleri ve birbirinden değerli sanat eserleriyle dikkat çekiyor.

Günümüzde bu tarihi yapı, bir hastane olarak faaliyet vermiyor. Ancak içeride 3 müze bulunuyor. Bu 3 müze arasında en dikkat çeken ise, hastanenin altındaki tünellerde atmosferik bir yolculuk sunan arkeoloji müzesi oluyor.

Santa Maria della Scala Müzesi kompleksi giriş ücreti 9€.

Müzeyi haftanın her günü 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3.Piccolomini Kütüphanesi

Siena Gezi Rehberi
Piccolomini Kütüphanesi – kaynak ; flickr / frans de wit

Siena Katedrali’nin içinde yer alan kütüphane, daha sonra Papa II. Pius olan Francesco Todeschini Piccolomini için inşa edilmiş. Günümüzde kütüphane içerisinde bulunan kitapları inceleyemiyor olsanız da, görkemli mimariyi görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kütüphanede bazı dekoratif el yazmaları sergileniyor, ancak görülmesi gereken en önemli şey Pinturicchio tarafından boyanmış olan freskler. Eşsiz bir perspektife sahip renkli freskler Papa II. Piss’in hayatını temsil ediyor. Kütüphanede görkemli tabloların yanı sıra, bir dizi tarihi el yazması da sergileniyor.

4.Siena Katedrali

Siena da gezilecek yerler blog
Siena Katedrali – kaynak ; mal b / flickr

Siena Katedrali, bugünkü görkemli görünümünü Giovanni Pisano’nun süslemelerine borçlu olsa da, başlı başına bir sanat eseri olarak kabul ediliyor. Siena gezilecek yerler listesindeki en popüler cazibe merkezlerinden biri olan katedral, tarihi şehir merkezinin tam merkezinde bulunuyor.

İtalya’nın gotik mimarisinin önde gelen örneklerinden biri olarak kabul edilen Siena Katedrali, şehirdeki birçok müzeden daha fazla sanat eserine ev sahipliği yapmasıyla da ilgi görüyor. İçeride, Giovanni Pisano, Donatello, Bernini, Lorenzo Ghiberti, Pinturicchio, Iácopo della Quercia, Giovanni di Turino, Vecchietta gibi dünyaca ünlü isimlerin birbirinden değerli eserlerini görebilirsiniz.

Duvarları, tavanları ve zemini süsleyen, şapelleri, mahzeni, kütüphaneyi ve müzeyi dolduran eserler, İtalya’nın fresk, heykel, taş ve ahşap oymacılığı, resim, altın ve gümüş işçiliği ve ışıklı el yazması sanatlarından oluşuyor.

Katedralin en öne çıkan bölümleri ve eserleri arasında, yukarıda da bahsettiğimiz freskleriyle ilgi gören Piccolomini Kütüphanesi, San Giovanni Vaftizhanesi’ndeki Ghiberti ve Donatello’nun bronz rölyefleri, Nicola Pisano’nun 13. yüzyıldan oyulmuş mermer minberi yer alıyor.

Hem dış hem de iç mekan tasarımıyla dikkat çeken Siena Katedrali 13. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, tarihinde birçok kez restore edilip, eklemeler yapılarak günümüzdeki görkemli halini almış.

Piazza del Duomo’da merkezi bir konumda yer alan Siena Katedrali’ne giriş ücreti 15€.

Pazar günleri 13:30-18:00 saatleri arasında açık olan katedrali, haftanın diğer günleri 10:30-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.St John Vaftizhanesi

St John Vaftizhanesi – magro kr / flickr

Siena’nın en ünlü yerlerinden biri olan, Vaftizci Yahya’ya ithaf edilen St John Vaftizhanesi, katedralin hemen yanında yer alıyor.

Toskana’da erken Rönesans sanatının bir başyapıtı olarak kabul edilen altıgen yazı tipi, Vaftizci Yahya’nın hayatını anlatan yaldızlı bronz panellere sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

1316 ile 1325 yılları arasında Katedral apsisinin tabanına yakın olarak inşa edilmiş olan Vaftizhane, aynı isimdeki meydanda, tarihi şehir merkezinde yer alıyor.

Vaftizhane içinde korunan en önemli eser, Jacopo della Quercia‘ya atfedilen bir proje üzerine inşa edilmiş, erken Toskana Rönesansının bir başyapıtı olarak kabul edilen ünlü vaftiz yazı tipidir.

6.Fonte Gaia

Fonte Gaia – flickr / mirella bruni

Fonte Gaia Çeşmesi, Siena’da görülecek yerler arasında, en popüler çekim merkezlerinden biri olan Piazza del Campo adlı meydanda bulunuyor. Çeşme, 1409-1419 yılları arasında Jacopo della Quercia tarafından süslenmiş ve uzun bir süre “Jacopo della Fonte” olarak anılmış.

Çeşmenin tarihi ise, 1346 yılına uzanıyor. Açıldığı günden günümüze Siena’nın en önemli çekim merkezlerinden biri olan Fonte Gaia’daki (Neşeli Çeşme) su, 24 km uzaklıktan geliyor. Mermerden yontulmuş yan kabartmalar Genesis’ten sahneleri tasvir ederken, su püskürten kurtlar Romulus ve Remus’u temsil eder. Ortadaki bölüm de Madonna ve Çocuk’un bir heykelini içeriyor.

İki sütun orijinal olarak çıplak kadın heykellerini içeriyordu, ancak bunlar orijinal mermer kabartmalarla birlikte Santa Maria della Scala müzesine taşınmış.

7.Piazza del Campo

Siena Gezi Rehberi
Piazza del Campo – flickr / keith williamson

Siena gezilecek yerler listesinin şüphesiz en etkileyici çekim merkezlerinden biri olan Campo Meydanı, birçok tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan bu meydan, ayrıca şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tüccarların ve pazar müdavimlerinin mallarını toplayıp satmaları için bir alan olarak 13. yüzyılda inşa edilmiş olan meydanın döşemesi, Orta Çağ ihtişamının zirvesinde Siena’yı yöneten Dokuzlar Konseyi’ni temsil eden dokuz farklı bölüme ayrılmış.

Siena gezisine başlamak için de güzel bir yer olan Piazza del Campo, Avrupa’nın en iyi Orta Çağ meydanlarından biri olarak kabul ediliyor. Meydan başta Palazzo Pubblico, Torre del Mangia ve Fonte Gaia Çeşmesi olmak üzere birçok görülecek tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca meydan çevresinde, şehrin önde gelen restoranlarından ve cafelerinden bazılarını da bulabiliyorsunuz.

Piazza del Campo çevresi, Siena’da konaklama için de en çok tercih edilen yer. Meydana 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde birçok otel ve diğer konaklama birimleri bulunuyor. Siena’da sadece 1 gece konaklamayı planlıyor ve şehrin en önemli turistik yerlerini göreyim yeter diyorsanız, bu meydana yakın bir yerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Meydana yakın olan konaklama birimleri diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, en iyi konuma sahiptir.

8.Palazzo Pubblico (Halk Sarayı)

Palazzo Pubblico – flickr / antonio cinotti

Piazza del Campo’yu süsleyen en önemli tarihi yapılardan biri olan Palazzo Pubblico (Halk Sarayı), görkemli mimarisi ve kulesiyle meydandaki diğer yapılardan ayrılıyor.

Siena Cumhuriyet Hükümeti’nin evi olarak kullanılmış olan sarayın tarihi, şehirdeki birçok yapı gibi 13. yüzyıla uzanıyor. Sarayın dış cephesi, iki tonlu taş kaplama ve çok sayıda güzel kemerli pencereler ile İtalyan Gotik bir tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Günümüzde sarayı rehberli turlar ile ziyaret edebiliyorsunuz. İç mekandaki odaların büyük bir bölümü ziyaretçiye açık ve odaların hemen hepsi süslü dekorasyon ve muhteşem resimlerle kaplı.

Günümüzde bir Belediye Binası olarak kullanılan saray, Museo Civico adı verilen bir de müzeye ev sahipliği yapıyor. Bu müze ise, çizimler, resimler ve şehrin tarihinin diğer belgeleri, Rönesans tabloları, Rönesans ve Barok gümüş işçiliği örneklerine ev sahipliği yapıyor.

9.Torre del Mangia

Torre del Mangia – flickr / Peter Stenzel

Palazzo Pubblico’nun bir ucunda, Orta Çağ’ın en görkemli kulelerinden biri olan Torre del Mangia bulunuyor. 102 metre uzunluğundaki bu ince kule, 1338 ve 1348 yılları arasında Minuccio ve Francesco di Rinaldo adlı iki kardeş tarafından yaptırılmış.

Kulenin eteğindeki Rönesans tarzı Cappella di Piazza ise, şehrin 1348’de vebadan kurtarılması anısına, 1352 yılında inşa edilmiş.

Günümüzde bu kulenin gözlem yerine çıkarak, hem Siena’nın hem Toskana’nın muhteşem bir manzarasını seyredebilirsiniz. Tepeye 200’den fazla basamakları çıkarak ulaşabiliyorsunuz, asansör bulunmadığından biraz zorlayıcı olabilir. Fakat kesinlikle görülmesi gereken bir manzara zirvede sizi bekliyor.

Torre del Mangia giriş ücreti ise 10€.

10.San Domenico Bazilikası

San Domenico Bazilikası – eric parker / flickr

Tarihi 1226 yılına kadar uzanan, şehrin en gösterişli tarihi yapılarından biri olan San Domenico Bazilikası, tarihi şehir merkezinin batısında yer alıyor.

Yüzyıllar boyunca geçirdiği yangınlar ve diğer nedenlerden dolayı, yeniden inşa edilen ve restore edilen bazilika, bu nedenden dolayı birçok farklı stilin karışımına sahip.

Çok gösterişli bir dış cepheye sahip olmasa da, iç mekan oldukça gösterişli ve süslü bir dekorasyona sahip.

11.Santuario di Santa Caterina

Siena Gezilecek Yerler
Santuario di Santa Caterina

Aziz Catherine’i onurlandırmak için, sözde onun orijinal doğum yeri üzerine inşa edilmiş olan Santuario di Santa Caterina, bir tür kompleks. Farklı dini yapıların bir araya gelmesiyle oluşan bu komplekste yer alan kilise ise, Aziz Catherine’in yaşamını tasvir eden bazı zengin dekorasyon ve fresklere ev sahipliği yapıyor.

Siena’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmasa da, yeteri kadar şehirde zamanınız varsa göz atmaya değer.

12.Piazza Salimbeni

Piazza Salimbeni – Davide P. / flickr

Piazza Salimbeni‘nin günümüzdeki görünümü, 800’lü yılların sonunda mimar Giuseppe Partini’nin, zamanın neo-gotik üslubunda genel imajını değiştirerek, üzerine yeni yapılar inşa etmesiyle oluşmuş.

Meydanın merkezinde, 1880’de Tito Sarrochi’nin eseri olan Sallustio Bandini’nin anıtı yer alıyor.

1963-1972 yılları arasında yapılan restorasyonun ardından günümüzdeki halini almış olan Salimbeni Meydanı, 13. yüzyıldan kalma birkaç tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Meydanın ana cazibe merkezi olan Palazzo Salimbeni, şu anda İtalya’nın en eski bankalarından biri olan 1472’de kurulan Monte dei Paschi di Siena’nın merkez ofisleri tarafından kullanılıyor.

Banka düzenli olarak ziyarete açık olmasa da, sanat koleksiyonları nadiren de olsa ziyarete açılıyormuş.

Palazzo Salimbeni’nin sağında, mimar Giuliano da Maiano tarafından, Papa II. Pius’un Haznedarı Ambrogio Spannocchi için inşa edilen Palazzo Spannocchi yer alıyor. Bu zarif Rönesans binasının önünde, meydanın mimarı ve Palazzo Salimbeni’yi restore eden Giuseppe Partini tarafından 1880’de eklenen sundurmalar da var.

13.San Francesco Bazilikası

Siena Gezi Rehberi
San Francesco Bazilikası – flickr / eric parker

Salimbeni Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan San Francesco Bazilikası‘nın inşaatı 1326 yılında başlamış, fakat inşaat 1475 yılına kadar tamamlanamamış.

Kulesi ve sade mimarisiyle dikkat çeken bazilika, iç mekanda daha gösterişli bir dekorasyona sahip.

Bir zamanlar bir Fransisken ve rönesans manastırına bağlı olan, bir 13. yüzyıl kilisesi olan San Francesco, Romanesk tarzda inşa edilmiş, sonraki iki yüzyıl içinde de günümüzdeki etkileyici gotik yapıya çevrilmiş.

Mermerden yapılmış süslemeler, dört müjdecinin sembolleri ve Siena şehrini temsil eden armalar, kilisenin bakım ve onarımına katkıda bulunan ailelerle bağlantılıdır. Kilise, Mısır haçı tasarımına göre, tek bir büyük kafes kirişli nef ile inşa edilmiş olması bakımından da önemlidir.

14.Fortezza Medicea

Fortezza Medicea – flickr / frans de wit

Fortezza Medicea (Medici Kalesi), Siena da gezilecek yerler listesinin en önemli ve en popüler çekim merkezlerinden biri. Tarihi şehir merkezinin batı kesiminde, Artemio Franchi Stadyumu’nun hemen yanında yer alan kale, 16. ve 17. yüzyıllarda Cosimo Dükü tarafından inşa ettirilmiş.

Floransa yönetiminden memnun olmayan Siena vatandaşlarının ayaklanmalarını önlemek amacıyla inşa edilmiş olan kalenin dört üçgen savunma kulesi ve büyük bir merkezi duvarlı alanı bulunuyor.

Kale, görkemli mimarisi ve tarihinin yanı sıra, konserleri ve etkinlikleriyle de adından söz ettiriyor. Özellikle yaz aylarında Siena’yı ziyaret ediyorsanız, kalenin etkinlik takvimine göz atabilirsiniz.

15.Porta dei Pìspini

Siena da görülecek yerler
Porta dei Pìspini

Türkçe anlamı tam olarak Su Musluğu Kapısı olan Porta dei Pispini, Siena’nın Orta Çağ duvarlarındaki portallardan biri. Şehrin doğu tarafında, Via Pìspini’nin Via Aretina ile buluştuğu contrada del Nicchio’da yer alan kapı, adını, yakınında yer alan, 1534-38 yılları arasında inşa edilen bir çeşmeden alıyor.

16.Santa Maria dei Servi Kilisesi

Siena da Nereler Gezilir ?
Santa Maria dei Servi Kilisesi

Siena’nın tarihi şehir merkezinin güneydoğu ucunda yer alan Santa Maria dei Servi Kilisesi, aslen 13. yüzyılda inşa edilmiş olsa da, 15. ve 16. yüzyıllarda, o dönemin tarzında değiştirilerek günümüzdeki halini almış.

Kilisenin iç mekanında görülmeye değer en önemli eserler, Coppo di Marcovaldo’nun 1261 yılında yapmış olduğu Madonna del Bordone ve güney transeptindeki ikinci şapelde Pietro Lorenzetti’nin 14. yüzyıldan kalma ünlü Masumların Katliamı adlı freskidir.

Siena Kaç Günde Gezilir ?

foto kaynak ; flickr / Antonio Cinotti

Siena için dolu dolu 1 gün yeterli oluyor, fakat şehri tam anlamıyla keşfetmek için 2 gün bu şehir için ayırılabilir. Ayrıca daha uzun bir süre Siena’da kalacak olursanız günübirlik gidilecek birçok İtalya şehrini de ziyaret edebilirsiniz.

Siena’ya Ne Zaman Gitmeli ?

Siena gezilecek yerler blog

İtalya’nın birçok şehrinde olduğu gibi Siena’da da yüksek sezon haziran-eylül ayları arası. Kışın çok soğuk olan bu şehri otellerin daha ekonomik olduğu, havanın da çok sıcak veya soğuk olmadığı nisan-mayıs aylarında ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Siena’da Nerede Yenir ?

Siena Gezi Rehberi
Kaynak ; flickr / John Weiss

Geleneksel Toskana ve İtalyan yemeklerinin hemen hepsini bulabileceğiniz Siena’da, restoranların ve cafelerin büyük bir bölümü tarihi şehir merkezinde yer alıyor olsa da, şehrin diğer bölgelerinde de popüler mekanlar bulabilirsiniz.

Siena’daki en popüler ve en iyi mekanlardan bazıları ise ;

Boccon del Prete

Siena gezilecek yerler blog

Siena’nın en sevilen restoranlarından biri. Mekan, sadece çok çeşitli yerel tarifler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda şeflerinin de kendine ait birkaç lezzetli kreasyonu var.

Şehirdeki en ekonomik ve en samimi atmosfere sahip mekanlardan biri. Özellikle çevredeki restoranlarla kıyaslandığında fiyatlar ortalamanın biraz daha altında.

Osteria Castelvecchio

Daha çok turistler tarafından tercih edilen mekanlardan biri olan Osteria Castelvecchio, tarihi bir binada hizmet veriyor. Tarihi merkeze çok da uzak olmayan bu mekanda, geleneksel Toskana ve İtalyan yemeklerinin yanı sıra, mekana özel lezzetleri de bulabilirsiniz.

Osteria Castelvecchio, tarihi şehir merkezinde birçok mekana nazaran biraz daha pahalı. Fakat bütçe sorun değil, özel bir mekan olsun diyorsanız Osteria, güzel bir akşam yemeği için gidilecek en kaliteli mekanlardan biri.

Osteria da Divo

Tipik bir Toskana restoranı olan Osteria da Divo, şehirdeki en romantik restoranlardan biri olarak kabul ediliyor. Özellikle çiftler tarafından tercih edilen mekan, tarihi şehrin sakin bir bölgesinde mükemmel bir konuma sahip.

Ristorante da Enzo

Lezzetli kombinasyonlar, cömert porsiyonlar, taze malzemeler ve geleneksel Toskana tariflerinin yan ürünlerini arıyorsanız Enzo’da aradığınız şeyi fazlasıyla bulabilirsiniz. Kapsamlı bir menüye sahip olan mekanda her damak zevkine uygun bir şeyler bulmak mümkün. Çok çeşitli şaraplarıyla ünlü olan bu mekan, et ve balık yemek için en ideal yer, ayrıca fiyatlar da şehirdeki mekanlara göre gayet uygun.

Siena’da Alışveriş

Siena da Alışveriş
Kaynak ; flickr / John Weiss

Siena, İtalya’nın en küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen birkaç alışveriş seçeneğine sahip. Bir Milano kadar olmasa da, yine de alışveriş yapmak için bir yer arıyorsanız, aradığınızı bu şehirde de bulabilirsiniz.

Ana alışveriş caddesi, başta giysi, çanta ve ayakkabı mağazaları olmak üzere çeşitli butikleri bulabileceğiniz, ayrıca Siena gezilecek yerler listenize de ekleyebileceğiniz Via Banchi di Sopra‘dır.

Seramikle ilgileniyorsanız, Via Fusari’de, katedralin hemen arkasında bulunan Sonia dükkanını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Siena’da tren istasyonunun yanında küçük bir alışveriş merkezi de var. Via Vittorio Emanuele II‘den halka açık yürüyen merdiveni kullanarak veya doğrudan tren istasyonuna giden bir otobüse binerek bu alışveriş merkezine de ulaşabilirsiniz.Booking.com

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR