Ana SayfaAvrupaİtalyaVerona Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Verona Gezilecek Yerler & 2 Günlük Haritalı Gezi Rotası

“Verona gezilecek yerler” listesine eklenebilecek cazibe merkezleri, daha çok tarih severlerin ilgisini çekecek türden olsa da, sanat ve mimariye meraklı olanların ilgisini çekebilecek birçok turistik yeri de bu şehirde bulabiliyorsunuz. Shakespeare’in en ünlü eserlerinden biri olan Romeo ve Juliet’in geçtiği yer olmasıyla ünlü olan Verona, son yıllarda İtalya’nın en popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor.

Tarihi dokusu ve kültürüyle çok çabuk seveceğiniz Verona’da, gezilecek ve görülecek çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve sıra sıra dizilmiş tarihi binalarıyla dikkat çeken eski kent, Verona’nın kalbinin attığı yer olduğu gibi, şehrin en dikkat çeken bölümü.

Verona, Venedik ve Milanonun tam ortasında merkezi bir konumda bulunuyor. Bu yüzden de günübirlik gidilecek en kolay şehirlerden. İtalya’nın en gözde şehirlerine yakın bir konumda olan Verona’ya Floransa ve Cenova‘dan da 1 saatten kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden İtalya’ya adımınızı attığınız andan itibaren bu romantik şehri keşfetmeyi de ciddi anlamda düşünün derim.

Verona, İtalya’nın diğer popüler şehirlerini keşfetmek için en ideal üs. Bu yüzden Verona için en azından 2 gününüzü ayırın. Zaten şehirdeki gezip görülecek önemli yerlerin hepsini günübirlik gezilerle görmek pek de kolay olmuyor.

Verona, küçük ve şirin bir şehir. Hatta Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri bile diyebiliriz. Gezinmesi de oldukça kolay. Bir turistik noktadan diğerine gitmek çok fazla zamanınızı almıyor, tabii Garda Gölü için şehir merkezinin dışına çıkmanız gerektiğini de unutmamak gerek.

2 Günde Verona’da Nereler Gezilir ?

Verona Gezilecek Yerler Haritası
Verona gezilecek yerler haritası – Haritayı Google Maps‘te Açmak İçin Tıklayın

1.GÜN

 • Verona Arenası
 • Piazza Bra
 • Arco dei Gavi
 • Castelvecchio (Verona Kalesi)
 • Castelvecchio Köprüsü
 • San Zeno Maggiore Bazilikası
 • Garda Gölü

2.GÜN

 • Casa di Giulietta (Juliet’in Evi)
 • Torre dei Lamberti (Lamberti Kulesi)
 • Erbe Meydanı
 • Piazza dei Signori
 • Loggia del Consiglio
 • Scaliger Tombs (Scaliger Mezarları)
 • Santa Anastasia Bazilikası
 • Verona Katedrali
 • Roman Theater (Roma Tiyatrosu)
 • Castel San Pietro
 • Giusti Bahçesi

Verona’da Nerede Kalınır ?

Verona

Verona’da görülmesi gereken turistik yerlere geçmeden önce, şehirdeki en popüler konaklama bölgelerinden de kısaca bahsetmek de yarar var.

Yukarıdaki 2 günlük gezi haritasına göre Verona’da konaklama için en ideal bölge, tarihi şehir merkezi oluyor. Zaten şehirdeki en fazla konaklama birimi de bu bölgede bulunduğu gibi, turistler arasında en popüler olan bölge de burası.

Tarihi şehir merkezinde hemen her bütçeye uygun bir konaklama birimi bulunabiliyor, fakat çok düşük bütçeli bir konaklama birimi arıyorsanız, şehir merkezinin biraz daha dış kısmında yer alan Borgo Roma veya Porta Nuova gibi bölgeleri de alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Tarihi şehir merkezinde otel önerisi ;

Relais Empire – 4 yıldız ; Bir konukevi olarak hizmet veren bu tesis, tarihi şehir merkezinin tam kalbinde, Verona’nın popüler çekim merkezlerine yakın bir konumda bulunuyor. Lüks bir konaklama deneyimi sunan otel, daha çok çiftler tarafından tercih ediliyor olsa da, otelin aile odaları da var.

Hotel Accademia – 4 yıldız ; Verona’nın en lüks otellerinden biri. Verona Arena’ya 5 dakika yürüme mesafesinde olan otel, şehirdeki en çok rezervasyon alan tesislerden biri.

Hotel Milano & SPA – 3 yıldız ; Şehrin tarihi yapılarının manzarasını sunmasıyla öne çıkan bu otel, şehirdeki en ekonomik konaklama birimlerinden olmasına rağmen en modern ve en şık odalara sahip tesislerden.

Verona Gezilecek Yerler

Verona’da gezilecek yerler arasında popüler olan cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü, tarihi şehir merkezi ve çevresinde toplanıyor. Bu yüzden, Verona’ya günübirlik bir gezi ile gidiyorsanız bile şehir gezinize ilk olarak eski kent bölgesinden başlayın deriz. Bölgedeki cazibe merkezlerini, buradan başlayarak çok kısa sürede yürüyerek keşfetmek mümkün.

1.Verona Arenası (Arena di Verona)

Verona Arenası – kaynak ; flickr / Francisco Schmidt

Verona Arenası, şehrin tam kalbinde bulunduğundan bu tarihi cazibe merkezini kaçırma gibi bir ihtimaliniz yok.

Şehrin tarihi merkezinde bulunan bu Roma amfitiyatrosu, günümüzde bir konser alanı olarak hizmet veriyor. Yani etkinlik takvimine göz atarak, buradaki konserlere ve gösterilere de katılabilirsiniz. Konserler olmadan da tarihi yapının içerisini görebiliyorsunuz, tıpkı Roma‘daki Kolezyum’da olduğu gibi.

Tarihsel değerinin yanı sıra, tiyatronun aynı zamanda kültürel bir değeri var. MS 30’lu yıllarda inşa edildiği tahmin edilen tiyatro, dünyanın en büyük üçüncü amfitiyatrosu olma ünvanına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Antik Roma döneminde gladyatör savaşlarının yanı sıra, sirk gösterileri için de kullanılmış olan tiyatro, 18. ve 19. yüzyılda boğa güreşi arenası olarak kullanılmış. 1913’ten günümüze de opera gösterileri için bir tiyatro olarak hizmet vermeye devam ediyor.

2.Piazza Bra

Verona Gezi Rehberi Blog
Piazza Bra – kaynak ; flickr / son of groucho

Verona’nın en hareketli ve en güzel meydanlarından biri olan Piazza Bra, acıkan her turistin ilk olarak göz attığı yer. Yeme içme konusunda Verona’nın en iyi yerlerinden olan bu meydanda, birçok cafe ve restoran bulunuyor. Yaz aylarında Verona’yı ziyaret ediyorsanız, dışarıya dizilmiş sıra sıra masalarda oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Meydandaki mekanlar, şehrin geneline göre biraz daha pahalı olsa da, çok büyük fiyat farklılıkları olmadığından dolayı yeme içme için bu meydandaki mekanlara mutlaka göz atın deriz.

Verona Arenası’na da ev sahipliği yapan meydanda daha birçok tarihi yapıyı görebilirsiniz. Bunlar arasında kaçırılmaması gereken yerler ise, Gran Guardia ve Palazzo Beriberi’dir. Meydan, Verona gezisinize başlamak için şüphesiz en ideal yer. Buradan şehrin hemen her yerine yürüyerek çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Piazza Bra meydanı, Verona’da konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden. Meydana 5 dakikadan daha kısa bir yürüyüş mesafesinde olan çok sayıda otel, daire veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Bu meydana yakın bir yerde olursanız, şehrin tam kalbinde olacağınızı da unutmayın.

Meydanın hemen yanı başında bulunan 4 yıldızlı daire Oriana Suites Verona, şehrin en kaliteli tesislerinden biri.

3.Arco dei Gavi (Gavi Kemeri)

Bra Meydanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Gavi Kemeri, Castelvecchio’nun hemen yanında yer alıyor.

Bir zamanlar şehre açılan kapı olan Arco dei Gavi, Gavia ailesi tarafından inşa edilmiş eski bir kemer. Başlangıçta şehir savunmasının bir parçası olarak MS 1. yüzyılda inşa edilmiş olan kemerin orijinal yazıtında “Lucius Vitruvius Libertus” yazar.

Günümüzdeki kemer, Napolyon döneminde yıkıldıktan sonra, 20. yüzyılda orijinaline göre yeniden inşa edilmiş olan yapıdır. Yani kemer tam olarak orijinal değil, fakat yine de Verona’da görülmesi gereken yerler arasında diyebiliriz.

4.Castelvecchio

Verona Görülecek Yerler Blog
Castelvecchio – kaynak ; flickr / stefano

Eski Kale veya Vecchio Kalesi olarak da bilinen Castelvecchio, şehrin tam ortasında Gavi Kemeri’nin hemen yanı başında bulunuyor.

14. yüzyıldan kalma bu tarihi yapı, daha çok hemen yanındaki köprüsü ile ilgi görüyor olsa da, kale de başlı başına ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Bir zamanlar Roma kalesi olan yerde bulunan Castelvecchio, Orta Çağ boyunca bu bölgedeki en güçlü askeri yapı olan kare şeklindeki bir kaledir. Çok gösterişli bir mimari yapıya sahip olmasa da, yine de ziyaret etmeye değer. Ayrıca kale, Castelvecchio Müzesi ve Galerisi’ne de ev sahipliği yapıyor.

5.Castelvecchio Köprüsü

Verona Gezi Rehberi
Castelvecchio Köprüsü – kaynak ; flickr / Erich Hochstöger

Della Scala ailesi tarafından imparatorluklarının parçalanması durumunda saldırıdan kaçabilmeleri için inşa edilmiş olan Castelvechio Köprüsü, kalenin hemen yanında bulunuyor ve sunduğu eşsiz manzarasıyla dikkat çekiyor.

Köprü inşa edildiği dönemde, dünyada türünün en uzun olanıymış. Vecchio Kalesi’ne bağlanan köprü, kalenin duvarları ile aynı tarzda dekore edilmiş olmasıyla da öne çıkıyor.

6.San Zeno Maggiore Bazilikası

San Zeno Maggiore Bazilikası – kaynak ; flickr / Tony Hisgett

Shakespeare’in Romeo ve Juliet’inin evliliğinin kurgusal yeri olmasıyla öne çıkan San Zeno Maggiore Bazilikası, Verona’daki en önemli dini yapılardan biri.

Adige Nehri’nin batı tarafında yer alan Bazilika’ya Castelvecchio Köprüsü’nden kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Büyük bir merkezi dairesel pencereye ve güzel bir süslü ahşap kapıya sahip olan bazilika, sade bir dış cepheye sahip olsa da, iç mekan, görülmeye değer süslemelere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.

7.Garda Gölü

Garda Gölü – kaynak ; flickr / barnyz

İtalya’daki en büyük göllerden biri olan Garda Gölü, şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, Verona’da 2 günü olan her turistin göz atabileceği bir cazibe merkezi.

Garda Gölü aynı zamanda elverişli iklimi, güzel manzarası ve mevcut cazibe merkezlerinin sayısı nedeniyle popüler bir tatil yeri. Gölde tekne turu yapabileceğiniz gibi, göl çevresindeki kasabaları da ziyaret edebilirsiniz. Verona’da sadece 1 gününüz varsa, Varda Gölü’nü es geçmeyi de düşünebilirsiniz.

8.Casa di Giulietta (Juliet’in Evi)

Verona Gezilecek Yerler Blog
Juliet’in Evi – kaynak ; flickr / Andy Hay

Şüphesiz Verona’nın en ünlü yeri. Hatta sırf Juliet’in Evi‘ni ve o meşhur balkonu görmek için şehri ziyaret eden çok sayıda turist var.

Juliet’in sevgilisine seslendiği o ünlü balkona ev sahipliği yapan Casa di Giulietta, Verona’nın belki de en romantik yerlerinden biri. Şehri sevgiliniz veya eşinizle ziyaret ediyorsanız, o meşhur balkona çıkıp birkaç poz vermeden Verona’dan ayrılmayın derim.

Burada duvarlarda aşıkların yazdığı pek çok yazı ve hatta pek çok insanın iyi şans için sürekli ovuşturduğu büste takılan bir Juliet heykeli bulacaksınız.

Aslında buranın dışındaki avluyu ziyaret etmek ücretsiz ama balkona çıkmak isterseniz cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Burada da bir müze var (mimarinin yanı sıra burada çekilen filmleri de sergiliyor) ve balkona çıkmak için ödediğiniz ücretle bu müzeyi de görebiliyorsunuz. Bu yüzden sadece avluya bakıp çıkmayın deriz.

9.Torre dei Lamberti

Verona Gezi Rehberi
Lamberti Kulesi – kaynak ; flickr / uomouranio1

Torre dei Lamberti (Lamberti Kulesi), Juliet’in Evi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Piazza Delle Erbe’ye bakan bu kule, şehir manzarasını seyretmek için Verona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz cazibe merkezlerinden.

Verona’nın en yüksek kulesi olan Torre dei Lamberti, 84 metre yüksekliğiyle şehre panoramik bir bakış imkanı sunuyor.

Meydana bakan duvarı kocaman bir saat süslüyor ve kulenin tepesinde birkaç mermer kemer içeren sekizgen bir kubbe var. Kule inşaatı ilk kez 1100’lü yıllarda başlamış, fakat 15. yüzyıla kadar sürekli değiştirilip, eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış. Bu yüzden de kulede farklı dönemlere ait tarzları görebiliyorsunuz.

10.Erbe Meydanı

Verona
Erbe Meydanı – kaynak ; flickr / jpellgen (@1179_jp

Lamberti Kulesi’ne de ev sahipliği yapan Erbe Meydanı, kuleden hariç özellikle görülmesi gereken yerlerden. Meydanın çevresi birbirinden eski tarihi yapılarla çevrili. Şehrin tarihi merkezinin tam kalbinde yer aldığından dolayı da meydan, çok sayıda cafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor.

En az Bra Meydanı kadar popüler ve kalabalık olan Erbe Meydanı, Roma İmparatorluğu döneminde yerleşim için ana forum görevi görmüş.

Lamberti Kulesi’nin yanı sıra, Palazzo Maffeia ve Case dei Giudici gibi yapılar da, meydanda görülmeye değer.

Meydanın merkezinde, daha önce seçimler için kullanılan, dört sütun üzerinde yer alan, 16. yüzyıldan kalma Berlina var. Kuzeyinde, Ortaçağda yeniden tasarlanmış eski bir mermer heykel olan Madonna di Verona ile 1368’den kalma bir çeşme yer alıyor.

Verona’nın eski Venedik hükümdarlarının amblemi olan St. Mark aslanı ise, mermer bir sütun üzerinde yine bu meydanda yer alıyor.

Verona’nın en moda alışveriş caddesi olan trafiğe kapalı Via Mancini de, meydanın kuzey ucunda bulunuyor.

11.Piazza dei Signori

Verona Gezilecek Yerler Blog
Piazza dei Signori – kaynak ; flickr / Richard

Verona’da gezilecek en güzel meydanlardan bir diğeri de, Signori Meydanı. Erbe Meydanı’na çok yakın olan bu meydanda, Bra ve Erbe meydanında olduğu gibi çok sayıda cafeler ve restoranlar olmasa da birçok görülmeye değer tarihi yapı bulunuyor.

Palazzo del Capitano, Loggia del Consiglio ve Case della Pieta, meydanın ana cazibe merkezlerinden.

Ortasında 1865’te dikilen Dante’ye ait bir anıtın bulunduğu Signori Meydanı’nın güney tarafındaki Palazzo della Ragione’nin (Belediye Binası) yapımına 1193’te başlanmış ancak sonraki yüzyıllarda değiştirilerek günümüzdeki halini almış. Binanın ana cephesi 1524 yılına tarihlenen Rönesans tarzındadır. Avlusunda da 1446 yılında inşa edilmiş gotik tarzda bir merdiven yer alır. Ayrıca Lamberti Kulesi’ne buradan bir girişte bulunur.

Piazza dei Signori’nin kuzey tarafında, İtalya’daki en iyi Erken Rönesans binalarından biri olan Loggia del Consiglio yer alıyor ve meydanda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. 1486-1493 yılları arasında Fra Giocondo tarafından yaptırılmış ve Verona’nın ünlü vatandaşlarının heykelleri ile taçlandırılmış.

Meydan, ayrıca Verona’da konaklama için de en çok tercih edilen yerlerden biri. Tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alan meydan çevresinde konaklayacak olursanız Verona gezilecek yerler listesindeki diğer cazibe merkezlerine de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

12.Scaliger Tombs

Verona da görülecek yerler
Scaliger Tombs – kaynak ; flickr / Richard Mortel

Scaliger Tombs (Scaliger Mezarları), Signoria Meydanı’nın hemen yanında yer alıyor. Scaliger ailesine adanmış gotik bir mezar anıtı olarak da biliniyor ve Cenova gezilecek yerler listesinin en popüler çekim merkezlerinden biri.

Demir ızgaralarla çevrelenmiş mezarlar, Gotik bir tasarıma sahip ve birçok sivri kule ve taş heykel süslemeli merkezi bir kemerli yapıya ev sahipliği yapıyor. Burada, Cangrande I, Mastino II, Cansignorio, Alberto II ve Giovanni’ye adanmış toplamda 5 mezar bulunuyor. Son anıt aslında bitişik şapelin duvarına inşa edilmiş ve süslü bir tabut ve ölüm maskesine sahip.

13.Santa Anastasia Bazilikası

Santa Anastasia Bazilikası – kaynak ; flickr / Emiliano Felicissimo

Verona’daki en gösterişli dini yapılardan olan Santa Anastasia Bazilikası, sade bir dış cepheye sahipken, iç mekan çok daha süslü bir dekorasyona sahip.

Scaliger Mezarları’na 2-3 dakika yürüme mesafesinde olan bazilikanın tarihi 13. yüzyıla uzanıyor. İç mekandaki fresklerin büyük bir bölümü ise, 15. yüzyılda yapılmış.

14.Verona Katedrali

Verona Gezi Rehberi
Verona Katedrali – kaynak ; barnyz / flickr

Complesso della Cattedrale di Verona olarak bilinen Verona Katedrali, şehirdeki en ünlü simge yapılardan. Şehirdeki diğer dini yapılara nazaran daha büyük ve daha dekoratif bir yapı olan katedralin dış cephesi çok gösterişli olmasa da, yine de şehirdeki en görkemli yapılardan biri olmaya devam ediyor.

Katedralin iç mekanı kesinlikle görülmeye değer. Vitray pencereler, freskler ve birbirinden değerli eserleri içeride görebilirsiniz.

1187 yılında kutsanan Katedral, Verona’daki en eski dini yapılardan biri ve Meryem Ana’ya adanmış.

Ana sunakta, dini bir sahneyi tasvir eden etkileyici bir fresk var. Ayrıca ana şapellerde daha fazla Rönesans freskleri de görülebilir.

15.Roma Tiyatrosu

Verona da Görülecek Yerler
Roma Tiyatrosu – kaynak ; flickr / Dougie O’Brien

Augustus döneminde birinci yüzyılda inşa edilmiş olan Roma Tiyatrosu, 1904-1939 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunmuş.

Yamaçta galeri ve teraslarda inşa edilen oditoryumdan, orkestranın geometrik kakma mermerli oturma zemini de dahil olmak üzere, tiyatrodan kalan çok sayıda kalıntıyı günümüzde görebiliyorsunuz.

16.Castel San Pietro

Verona Gezilecek Yerler Blog
Castel San Pietro – kaynak ; flickr / Kimmo Räisänen

Adige Nehri’nin doğu kıyısında stratejik bir konuma sahip olan Castel San Pietro (Aziz Petrus Kalesi), hafif yüksek bir tepenin üzerinde yer alır ve Roma döneminden beri yerleşim görmektedir.

Kale, günümüzde ziyarete açık değil, fakat kale arazisini gezebilir, tarihi yapının mimarisine göz atabilir ve Verona’nın tarihi merkezinin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Roma Tiyatrosu’na kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Castel San Pietro da, Verona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz popüler çekim merkezlerinden.

17.Giusti Bahçesi

Verona Gezisi
Giusti Bahçesi – kaynak ; flickr / Kevin Mullarkey

Verona’nın tarihi şehir merkezine biraz uzak olan Giusti Bahçesi, Giusti ailesi tarafından 1400’lerde kurulmuş. Aslında bahçenin ünü, Goethe ve Mozart’ın burayı sık sık ziyaret etmesinden geliyor.

Huzurlu atmosferiyle turistlerin ilgisini çeken Giusti Bahçesi’nin hemen yanında da, görkemli mimarisiyle dikkat çeken Giusti Sarayı bulunuyor. Ancak saraydan çok, sarayın bahçeleri ilgi görüyor.

İtalyan Rönesans tarzında tasarlanan bahçeler 8 farklı kareye ayrılmış. Her bölüm farklı bir tasarıma ve merkezi bir çeşme veya dekorasyona sahip. Şehrin yoğun turist trafiğinden bir nebzede olsa uzaklaşmak için gidilecek en güzel yerlerden biri.

 • Giusti Bahçesi’ne giriş ücreti ise 5€.

18.Palazzo della Gran Guardia

Piazza Bra adlı meydanda yer alan ve Verona gezilecek yerler listesindeki en popüler tarihi yapılardan bir tanesi olan Palazzo della Gran Guardia’nın inşaatı 1600’lü yıllarda başlamış olsa da, uzun bir süre inşaat durdurulmuş ve nihayet 1853 yılında yapı tamamlanmış.

1848’de Avusturya Ordusu için kışla olarak hizmet vermiş olan yapı tarihinde birçok askeri amaçlar için kullanılmış.

Bu tarihi saray, dünyanın en ünlü ressamlarından bazılarının yanı sıra Verona şarap konferansı olan Vinitaly’nin yer aldığı düzenli gezici sanat sergilerine ev sahipliği yapıyor.

19.Porta Borsari

Porta Borsari adlı tarihi kapı, antik Romalılar zamanında gezginlerin Verona şehrine girdiği kapıymış. Aynı zamanda bu gezginlerin giriş çıkış için vergi ödediği noktaymış. Bugün aynı zamanda gözetleme kuleleri ile kale işlevi gören bu birinci yüzyıl kapısı biraz harap durumda olsa da yine de görülmeye değer diyebiliriz. Şehrin tarihi bölgesinde, kolay ulaşılabilir konumda bulunan bu tarihi yapı çevresinde çok sayıda cafe ve restoran da bulabilirsiniz.

20.Chiesa di San Fermo Maggiore

Belirgin gotik kulelere sahip San Fermo kilisesi, şehir silüetinde benzersiz bir siluet oluşturuyor.

En eski alt kat, şehit azizler Firmus ve Rusticus’un kalıntılarını barındırıyor ve 5. yüzyıla tarihleniyor.

Yukarıda, Benedictine rahipleri tarafından 11. ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilen üst kilise ve alt kilise olarak bilinen iki kilise daha var.

Üst kilise, 1300’lerden kalma süslü bir ahşap tavana ve Pisanello’nun en eski eserlerinden birine sahiptir.

Verona Kaç Günde Gezilir ?

Verona, İtalya’daki en popüler şehirlere çok yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden de birçok turistin günübirlik geziler ile ziyaret ettiği şehirlerden biri olarak biliniyor. Fakat Verona, en az iki günlük süreyi hakeden romantik bir şehir. Bu şehri tam anlamıyla keşfetmek için iki günlük bir süreye ihtiyacınız var, tabii daha uzun süre konaklayacak olursanız yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

Verona’ya Ne Zaman Gidilir ?

Verona gezilecek yerler blog
Kaynak ; flickr / Barnyz

Verona’ya yıl içinde her zaman gönül rahatlığıyla gidilir. Fakat şehir Kuzey İtalya’da bulunduğundan dolayı kışlar biraz sert geçiyor. Fakat kış aylarında da bu şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz, sadece hazırlıklı gitmekte yarar var. Ayrıca kış aylarında Verona’yı ziyaret edecek olursanız, 3 yıldızlı otel fiyatına 4 yıldızlı otellerde, hatta 5 yıldızlı otellerde konaklamak da mümkün.

Verona’yı yüksek sezonda, yani haziran, temmuz ve ağustos aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, restoranlarda hızlı yer kapmaya, otel için çok daha yüksek ücretler ödemeye ve aşırı yoğun bir turist trafiğine hazırlıklı olun. Çünkü Verona, yaz aylarında en az Floransa, Venedik veya Roma gibi kalabalık olan şehirlerden biri.

Verona gezilecek yerler listesindeki bu 17 yerden sonra, şehirde hala zamanınız kalırsa, görmediyseniz, Verona çevresindeki, 1 saatten daha kısa sürede ulaşılabilen şehirlere de göz atabilirsiniz.

Verona’da Nerede Yemek Yenir ?

Verona da ne yenir nerede yenir ?
Kaynak ; flickr / casal_partiu

Verona, geleneksel İtalyan yemeklerinin yanı sıra dünya mutfağından lezzetleriyle de adından söz ettiriyor. Hemen her damak zevkine ve bütçeye uygun bir mekanı bu şehirde rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Şehirdeki popüler mekanlardan bazıları ise ;

Pescheria I Masenini ; Daha çok balık odaklı menü sunan bu mekan, et, tavuk veya sebze suyunda pişirilerek krema kıvamına getirilmiş bir tür pirinç pilavı olan Risotto’yu deneyebileceğiniz en popüler mekanlardan biri. Makarnalarıyla da ünlü olan mekan, özellikle akşam yemeği için Verona’da gidilecek yerler arasında.

Antica Bottega del Vino ; Geleneksel bir İtalyan restoranı. Verona’daki en sevilen ve en eski restoranlardan biri olan Botteca, akşam yemekleri için genelde aşırı kalabalık oluyor, bu yüzden gün içinde mutlaka rezervasyon yaptırın, aksi takdirde mekanın barında 45 dakikaya kadar bekleyebiliyorsunuz. 18.000’den fazla şarap şişesinin saklandığı mahzeni ile Antico Bottega del Vino, şarap severler için bir cennet. Ayrıca aklınıza gelebilecek tüm İtalyan yemeklerinin en iyisini burada bulabilirsiniz.

Ristorante Il Desco ; Michelin yıldızlı lüks bir İtalyan restoranı. Bu yüzden de akşam yemekleri burada biraz daha pahalı olabiliyor. Mekanın kendisine özgü çok sayıda farklı makarnaları var, ayrıca balık yemekleri konusunda da oldukça bol seçenek var. 2 kişilik bir yemek için en azından 120-200€ arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerektiğini de unutmayın.Booking.com

Verona’da yukarıdakilerin yanı sıra daha çok sayıda ünlü restoran var. Zaten Verona, İtalya’nın gastronomik şehirlerinden biri olduğu için hemen her restoran sizi tatmin edecektir. Düşük bütçeli bir akşam yemeği planlıyorsanız, Verona gezilecek yerler listesindeki popüler çekim merkezlerine yakın restoranlardan ve Michelin yıldızlı restoranlardan uzak durun yeter.

POPÜLER YAZILAR