Ana SayfaAvrupaİtalyaBari'de Gezilecek Yerler & Günübirlik Haritalı Gezi Rotası

Bari’de Gezilecek Yerler & Günübirlik Haritalı Gezi Rotası

Bari’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek popüler cazibe merkezlerinin çok büyük bir bölümü tarihi yapılardan oluşuyor. Tabii şehirde ilgi çekici birkaç kültür ve sanat merkezi de var. Ancak genel olarak konuşacak olursak, Bari, daha çok tarihe meraklı olan turistlerin favori şehirlerinden biri diyebiliriz.

Güney İtalya’nın, deyim yerindeyse topuğunda yer alan, Puglia bölgesinin başkenti Bari, son birkaç yıldır ülkedeki popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Napoli‘ye araçla yaklaşık 2.5 saat uzaklıkta olan bu tarih dolu şehir, İtalya’nın en eski kentlerinden biri olmasıyla öne çıkıyor.

Güney İtalya’nın en önemli ekonomik merkezlerinden biri olan Bari, uluslararası havaalanı ve limanı nedeniyle bölgeye önemli bir geçiş kapısı görevi görüyor. Puglia rotasında günübirlik de olsa görülmesi gereken şehirlerden biri olan Bari’de, ilginizi çekebilecek birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi bulunuyor.

Bari, dolu dolu bir günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz bir şehir. Zaten şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bir bölümü Bari Vecchia olarak da bilinen Eski Kent bölgesinde bulunuyor. Ancak romantik ambiyansıyla özellikle çiftlerin gezi duraklarından olan Bari’de, yeteri kadar zamanınız varsa 1-2 gün konaklayın derim.

Roma veya Floransa gibi süper turistik şehirlere nazaran Bari, hem gezinmesi kolay hem de diğer popüler şehirlere nazaran daha ucuz.

Bari’de 1 Günde Yapılacak En Güzel Şeyler

Bari Gezilecek Yerler Haritası
Bari’de gezilecek yerler haritası – Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın
 • Basilica San Nicola
 • Castello Normanno-Svevo (Bari Kalesi)
 • Basilica Cattedrale di San Sabino (Bari Katedrali)
 • Piazza Mercantile
 • Piazza del Ferrarese
 • Via Sparano da Bari
 • Petruzzelli Tiyatrosu
 • Pinacoteca metropolitana di Bari (Bari Metropolitan Sanat Galerisi)
 • Lungomare Nazario Sauro
 • Lido San Francesco Plajı

Bari’de gezip görülecek bu 10 yeri, dolu dolu bir günde görebiliyorsunuz. Fakat daha rahat bir Bari gezisi için 1 veya 2 gece de bu şehirde konaklamayı düşünebilirsiniz. Ayrıca Bari çevresinde görülmeye değer birçok tarihi ve turistik cazibe merkezi de var. Bari’ye 45 km uzaklıkta olan Altamura‘ya veya Egnazia ve Lecce‘ye de günübirlik bir gezi yapılabilir.

Bari’de Nerede Kalınır ?

Bari’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, hemen her turistik yere kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Old Town’da (Eski Kent) konaklamayı düşünebilirsiniz. Burası, Bari’nin kalbinin attığı yer. Ayrıca şehirdeki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü de burada bulunuyor.

Otel tavsiyesi olarak da ; Al Pescatore – B&B adlı tesise, 5 yıldızlı iH Grande Albergo Delle Nazioni veya 4 yıldızlı Hotel Excelsior‘u inceleyebilirsiniz. 3 otel de, şehir merkezine ve turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın bir konumda bulunuyor.Booking.com

Gelelim Bari’de gezilecek yerler listemize ;

1.San Nicola Bazilikası

San Nicola Bazilikası – kaynak ; flickr / barcex

Aziz Nikolaos’un kalıntılarını barındırmak için inşa edilen, Bari’nin en ünlü turistik cazibe merkezi olan San Nicola Bazilikası, tarihi şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

Görkemli dış cephesiyle dikkat çeken bazilikanın tarihi 1087 yılına kadar uzanıyor.

Kilisenin inşaatı 1087 yılında başlamış, fakat 1197 yılına kadar tamamlanamamış.

Altın tavan, kutsal alan ve mahzen boyunca heykeller ve mozaiklerle süslenmiş iç mekan da en az dış cephe kadar dikkat çekiyor. Aziz Nikolaos’un kemikleri ise, günümüzde mahzende görülebiliyor.

Bari Gezi Rehberi
San Nicola Bazilikası

Mimarisi kadar Katolik ve Ortodoks inançları arasında paylaşıldığı için benzersiz olan San Nicola Bazilikası, Doğu Avrupa’dan hem Roma Katolikleri hem de Ortodoks Hıristiyanlar için önemli bir hac yeri.

2.Castello Normanno-Svevo

Bari Gezi Rehberi
Bari Kalesi – Castello Normanno-Svevo

Castello Normanno-Svevo (Bari Kalesi), şehrin en sembolik yapılarından biri. Görkemli yapının temelleri 1132 yılına kadar uzanıyor. Günümüzdeki yapı ise, Frederick II tarafından 1240 yılında yeniden inşa edilmiş. Bugün sergiler için kullanılan kale, şehrin en çok ziyaret edilen cazibe merkezleri arasında geliyor.

 • Dış surları, kuleleri ve hendekleri keşfetmek ücretsiz ancak kalenin içerisindeki müzeye giriş ücreti 9€.

3.Bari Katedrali

Bari Katedrali – kaynak ; flickr / Simon

Norman süslemelerinin önemli kalıntılarının bulunduğu San Sabino Katedrali, Bari Katedrali olarak da biliniyor.

İç mekânın çoğu, Apulian Romanesk görünümüne kavuşturulmuş, Barok modernizasyonları kaldırılmış ve minber yeniden inşa edilerek günümüzdeki halini almış. İçeride Saint Columba’nın ve diğer azizlerin kalıntılarını da görebiliyorsunuz.

Tarihi 12. yüzyıla uzanan bu Romanesk tarzdaki katedral, San Nicola Bazilikası’na ve kaleye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

4.Piazza Mercantile

Piazza Mercantile

Yerel halkın popüler buluşma yerlerinden olan Piazza Mercantile, Bari’de yeme içme için en çok tercih edilen meydanlardan biri. Birçok restorana ve cafeye ev sahipliği yapan meydan, ayrıca konum olarak şehirdeki turistik cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Merkezi konumu sayesinde, konaklama bakımından da popüler olan Mercantile Meydanı yakınlarında hemen her bütçeye uygun konaklama birimleri de bulunabilir.

Bari Katedrali’ne yakın olan bu meydana kısa bir yürüyüş mesafesinde şehrin en popüler barlarını da bulabilirsiniz. Yerel halk ile iç içe olabileceğiniz meydan, her şekilde Bari’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek çekim merkezlerinden biri.

5.Piazza del Ferrarese

bari Gezi Rehberi Blog
Piazza del Ferrarese

Piazza Mercantile’ye kısa bir mesafede bulunan bir diğer meydan ise, Piazza del Ferrarese. Meydan, Porto Vecchia & Lungomare’ye yakındır, bu da Eski Bari’nin turistik yerlerine giden caddelerin çoğuna bağlandığı anlamına gelir.

Hem turistler hem de yerel halk arasında popüler olan Ferrarese Meydanı, restoranlar, barlar ve cafelerle çevrili. Sıcak yaz aylarında Bari’yi ziyaret ediyorsanız, meydan gün içinde sıcaktan dolayı pek kalabalık olmayacaktır, buradaki kalabalık çoğunlukla gün batımıyla başlar ve gecenin ilerleyen saatlerine doğru gitgide yoğunlaşır.

Piazza del Ferrarese aynı zamanda Bari’nin şehrin koruyucu azizi Saint Nicholas’ı kutladığı yerdir. Kutlamalar her yıl Mayıs ve Aralık aylarında gerçekleşir. Bu aylarda Bari’yi ziyaret ediyorsanız, meydandaki kutlamalara da katılabilirsiniz.

6.Via Sparano da Bari

Bari Gezilecek Yerler Blog
Via Sparano da Bari – kaynak ; flickr.com

Via Sparano da Bari, şehirdeki en ünlü alışveriş caddesi.

Zara veya H&M gibi alışılagelmiş dükkanların yanı sıra, yerel markaların mağazalarını da bulabileceğiniz bu cadde Eski Kent bölgesinin biraz dışında, Piazza del Ferrarese’ye kısa bir yürüme mesafesinde bulunuyor.

7.Petruzzelli Tiyatrosu

Petruzzelli Tiyatrosu – kaynak ; flickr / oplontis

İtalya’nın en büyük dördüncü tiyatrosu olan Petruzzelli, opera binası ve konser salonu olarak 1903 yılında kapılarını aralamış. Luciano Pavarotti, Rudolf Nureyev, Ray Charles, Liza Minnelli ve Frank gibi büyük İtalyan ve uluslararası performans sanatçılarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü tiyatro, daha çok konserleri ve gösterileriyle tanınıyor olsa da, iç mekanı bu konserlere katılmadan, rehberli turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

1991 yılında çıkan bir yangında tamamen harap olmuş olan tiyatro, tam olarak orijinal haliyle yeniden inşa edilmiş ve 2009’da Beethoven’ın Dokuzuncu Senfonisini seslendiren Bari Orkestrası ile yeniden açılmış.

8.Pinacoteca metropolitana di Bari (Bari Metropolitan Sanat Galerisi)

Bari Metropolitan Sanat Galerisi

1928 yılında kapılarını aralamış Bari Metropolitan Sanat Galerisi, Petruzzelli Tiyatro Binası’na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Müzede ;

→Bir Orta Çağ bölümü

→Çok sayıda Apulia Kilisesi tarafından bağışlanan on beşinci ve on altıncı yüzyıllara ait Venedik resimleri.

→Orta Çağ’dan kalma geç Ortaçağ ve Napoliten okulundan Apulian resimleri.

→Corrado Giaquinto’nun resimlerinden bir bölüm.

→19. yüzyıl Napoliten ve Güney İtalya’ya ait önemli koleksiyon resimleri

→19. yüzyıl Toskana “Macchiaioli” okulunun resimleri

→Apulian Orta Çağ Majolica seramikleri.

→Antik giyim

→19. ve 20. yüzyıldan kalma önemli tablolar sergileniyor.

9.Lungomare Nazario Sauro

Lungomare Nazario Sauro – kaynak ; it.m.wikipedia.org

Bari’de gezilecek en popüler sahil şeridi olan Lungomare Nazario Sauro, Adriyatik’in masmavi manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Akşam yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan bu sahil şeridi, biralarını alıp içmeye gelen birçok yerel halk ile dolu. Özellikle akşam yemeğinden sonra yerel halkın yürüyüşe çıktığı bu sahil yolunu da mutlaka listenize ekleyin.

10.Lido San Francesco

Güneşin ve deniz havasının tadını çıkarmak istiyorsanız, Lido ve San Francesco plajı, Bari’de bunun için en ideal yer. Bu sahil şeridi Eski Kent bölgesinin doğusunda yer alıyor ve birçok yapılacak aktivitesiyle öne çıkıyor.

Berrak mavi bir suya sahip olan San Francesco Plajı’na girişler ücretsiz. Ayrıca plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler de var.

Sahili çevreleyen plaj barları ve restoranları var. Bu barlar, özellikle gece hayatı için plan yapan turistler tarafından tercih ediliyor olsa da, yerel halkın da popüler eğlence noktalarından.

Daha Başka Bari’de Nereler Gezilir ?

Yukarıdaki tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin dışında, Bari’de gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok cazibe merkezinde bahsetmek mümkün.

Eğer Bari’de yeteri kadar zamanınız varsa, Eski Kent bölgesini daha detaylı bir şekilde keşfetmeyi düşünebilirsiniz. Yukarıdaki tarihi yapıların yanı sıra Eski Kent’te görülmeye değer birkaç yer daha var.

Tabii Bari’den günübirlik gidilecek çok sayıda kasaba, bölge ve köy de var. Eğer zamanınız kalırsa Bari’nin etrafında yer alan, ancak şehir merkezine biraz uzak olan turistik yerler için de zaman ayırabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki diğer turistik noktalara da göz atmayı unutmayın ;

Ruota panoramica (Bari Dönme Dolap)

Bari Dönme Dolap – kaynak ; flickr / Dario-Jacopo Lagana

Yukarıdaki listeye ek olarak Bari Dönme Dolabını da ziyaret edebilirsiniz. Birçok Avrupa şehrindeki gibi hizmet veren bu dönme dolaba binerek şehrin manzarasını seyredebilirsiniz.

Strada delle Orecchiette (Orecchiette Caddesi)

Bari Kalesi’nin girişinin tam karşısında yer alan bu cadde, bir makarnanın adını almış. Orecchiette kelimesi İtalyancada küçük kulaklar anlamına gelir. Burada yapılan makarnalar tam olarak küçük kulaklar şeklinde olduğu için caddeye Orecchiette adı verilmiş.

Orecchiette Sokağı’nda her gün 10:00-17:00 saatleri arasında (ilkbahar ve yaz aylarında, muhtemelen sonbahar ve kış aylarında daha erken) yürürseniz, kapılarının önüne masalar kuran en tatlı yerel hanımlara rastlarsınız. Bu hanımların yaptığı makarnaları dilerseniz satın alabiliyorsunuz, ancak ücretsiz olarak bu makarnaların yapılışını da seyretmek mümkün.

Largo Albicocca

Eski Kent bölgesinde yer alan, fakat turistlerin pek bilmediği bu küçük meydan akşam saatlerinde oldukça hareketli oluyor. Tarihi merkezdeki bu eskiden ihmal edilmiş açık alan, şimdi her akşam kahkahalar ve hareketli sohbetlerle canlanan bir tür şehir bahçesine dönüşüyor. Eğer Bari’de akşamları dışarı çıkmayı planlıyorsanız, bu küçük meydana uğramayı unutmayın derim.

Altamura

Bari’nin güneyinde, Murge platosunun karşısında yer alan sevimli Altamura Kasabası, hala kısmen eski duvarlarla çevrili.

Çok sayıda tarihi binaya ev sahipliği yapan bu küçük kasaba da bulunan ve tarihi 1231 yılına uzanan katedral ise, bölgede mutlaka görülmesi gereken yapılardan biri.

Altamura Kasabası, Bari’nin merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunuyor. Otobüs veya trenler ile kolaylıkla gidip gelebilirsiniz.

Bari Kaç Günde Gezilir ?

Bari de gezilecek yerler blog
Bari Eski Kent – kaynak ; flickr / Simon

İtalya’nın en küçük ve şirin şehirlerinden olan Bari için 1 günlük süre yeterli oluyor. Fakat yeteri kadar bütçeniz varsa veya Bari çevresinde gezilecek yerler için de plan yapıyorsanız, en azından 2 günününüzü bu şehir için ayırın derim.

Bari’ye Ne Zaman Gidilir ?

Kaynak ; flickr / kars_alfrink

Bari’nin en yoğun sezonu, plajların da kalabalık olduğu temmuz ve ağustos ayları oluyor. Fakat yılın dört mevsimi farklı bir havası olan Bari’yi ziyaret için en ideal zamanın nisan-mayıs veya eylül-ekim ayları arası olduğu söylenir.

BENZER İÇERİKLERBooking.com

POPÜLER YAZILAR