Ana SayfaAvrupaAlmanyaMagdeburg Gezilecek Yerler | En Güzel 14 Turistik Nokta

Magdeburg Gezilecek Yerler | En Güzel 14 Turistik Nokta

Almanya’nın en eski, en yeşil ve en ilginç şehirlerinden biri olan Magdeburg, çok küçük ve sakin bir şehir gibi görünse de aslında gezip görülecek çok sayıda turistik cazibe merkezine ve birbirinden ilgi çekici yapılacak aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Magdeburg, Hansa Birliği’nin bir üyesiydi ve bir Prusya Kalesiydi, Alman Ulusunun beşiğiydi ve Orta Çağ yasama tarihinde büyük bir rol oynamıştır.

Günümüzde Magdeburg iş, lojistik, bilim ve araştırmayla çok yakından ilişkili bir şehir. Aynı zamanda tanınmış bir konferans ve kongre merkezidir. Ancak turistler için Magdeburg, Orta Çağ’ın başlarından kalma çok sayıda iyi korunmuş bina ve alan sunmaktadır.

Magdeburg Gezilecek Yerler

Tarihin ve yeniden keşfin şehri olarak kabul edilen Magdeburg, İkinci Dünya Savaşı’nın küllerinden yeniden doğmuş ve kültür ve mirasla dolu canlı, modern bir şehir haline gelmiş. Antik bir başpiskoposluk ve önemli bir askeri kale olan Magdeburg, çarpıcı bir gotik katedrale, Almanya’nın en eski atlı heykeline ve ülkenin en yenilikçi modern mimarilerinden bazılarına ve ayrıca Elbe Nehri boyunca yürüyüşler için mükemmel bir ortama sahiptir. Tabii Magdeburg gezilecek yerler arasında daha birçok ilgi çekici cazibe merkezinden bahsetmek de mümkün.

Magdeburg’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, şehirdeki simge yapıların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan ve şehrin kalbinin attığı yer olan tarihi şehir merkezinde kalabilirsiniz. Burada kalacak olursanız gezilecek yerlere yakın olmakla kalmaz, aynı zamanda şehrin en iyi restoranları, barları ve kafeleriyle çevrili olursunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için tıklayın ; Magdeburg Tarihi Merkez Otelleri

1.Magdeburg Katedrali

Magdeburg Katedrali

Magdeburg Katedrali, 1520 yılında inşa edilmiş, Almanya’nın en eski ve şu anda ülkenin en yüksek binası olan Gotik bir kilisedir.

Magdeburg Katedrali’nin kuleleri şehrin 104 metre yukarısında uzanıyor. Bu da katedrali şehrin çoğu noktasından görebileceğiniz anlamına geliyor.

Katedralin içerisinde, ilk Alman İmparatoru ve eşi Edith’in mezarlarını görebilir ve “Bilge ve Aptal Bakireler” ile Aziz Maurice’in erken Gotik heykelleri de dahil olmak üzere dünyaca ünlü sanat eserlerine göz atabilirsiniz.

2.Hundertwassers Grüne Zitadelle von Magdeburg

Magdeburg

Bir benzerinin de Viyana’da bulunduğu Hundertwasser Evi, Magdeburg’un en dikkat çeken yapılarından bir tanesi.

Yeşil Magdeburg Kalesi, Almanya’nın Magdeburg şehrinin kalbinde yer alan eşsiz ve göz alıcı bir mimari harikasıdır. Yuvarlak taretler, kavisli kemerler ve ilginç heykellerle süslenmiş çarpıcı pembe cephesiyle dikkat çeken bu yapının zemin katında bulunan Hundertwasser Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Hundertwasser stili düzensiz şekiller, renkler ve seramiklerin kullanıldığı türünün tek örneğidir. Bugünlerde Magdeburg’daki Hundertwasser evi kafeler, mağazalar, anaokulu ve benzersiz bir sanatsal odaya sahip olabileceğiniz Art Hotel de dahil olmak üzere konut daireleriyle doludur. Çatı bahçeleri haftada bir rehberli turla halka açıktır. Şehirde modern bir manzara arıyorsanız, Hundertwasser evini ziyaret etmek kesinlikle Magdeburg’da yapılacak en iyi şeylerden biridir.

3.Rotehorn Park

Magdeburg

Magdeburg’un en büyük parkı olan Rotehorn Park ya da diğer adıyla Stadtpark Rotehorn, şehrin yoğun turist trafiğinden ve gürültüsünden kaçıp dinlenebileceğiniz en yeşil alandır.

200 hektarlık alanıyla yerel halk arasında oldukça popüler olan park, son zamanlarda turistlerinde popüler gezi duraklarından biri olmaya başladı.

Rotehorn Parkı, Elbe nehrinin ortasındaki Werder adasında yer alır ve Almanya’daki en güzel İngiliz tasarımlı parklardan biri olarak kabul edilir.

Park, gözlem kulesi (Albinmüller-Turm), göl kenarındaki teras, bira bahçeleri, büyük çocuk oyun alanı, birçok heykel ve anıt ile Magdeburg’da kaçırılmaması gereken çekim merkezlerinden biridir.

4.Jahrtausendturm

Jahrtausendturm

Seyir terası ve dış rampası bulunan koni şeklinde bir yapı Jahrtausendturm, 60 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek ahşap binalarından biri ve günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor.

İçeride, Jahrtausendturm’un beş katında, 6.000 yıllık insanlık tarihi boyunca bilimin gelişimini anlatan bir sergi bulunuyor.

Her yeni seviyede, zemin kattan Eski Mısır matematiğiyle başlayıp Orta Çağ tıbbı, Rönesans mekaniği ve simyası ile teleskop ve matbaa gibi icatlara doğru ilerleyeceksiniz. Her yaştan ziyaretçinin keyifli zaman geçirebileceği müze, şehir merkezine yakın Elbauenpark’ta yer alıyor.

5.Aziz John Kilisesi (Johanniskirche)

Aziz John Kilisesi (Johanniskirche)

Tarihi bir Lüteriyen kilisesi olan Aziz John Kilisesi, gotik mimarisi ve tarihiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Karmaşık vitray pencereler ve güzel sunak da dahil olmak üzere kilisenin süslü iç kısmına mutlaka göz atın deriz.

Günümüzde konser salonu, müze ve kongre merkezi olarak kullanılan bu kilise, aktif bir ibadet yeri değil.

Orta Çağ yangınlarından sonra iki kez, ardından 17. yüzyıldaki Otuz Yıl Savaşları sırasında yağmalandıktan sonra ve son olarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra toplamda 4 kez yeniden inşa edilmiş olan kilise, ayrıca şehrin eşsiz şehir manzarasını sunan kulesiyle de dikkat çekiyor. Kuleye, 277 basamak çıkarak ulaşabilirsiniz, asansör bulunmuyor.

6.Magdeburg Hayvanat Bahçesi

Magdeburg

1959 yılında kurulan Magdeburg Hayvanat Bahçesi, Madagaskar evi, penguen koruma alanı ve nadir türlerle övünen popüler bir aile cazibe merkezidir. Hayvanat bahçesinin kapalı alanları iyi korunuyor ve mümkün olduğunca genişletilerek hayvanların gelişebileceği olumlu yaşam ortamları sağlanıyor. Ziyaretçiler, penguenlerin etkileşimli ve etkileyici davranışlarına tanık olurken, aynı zamanda hayvanat bahçesinin koruma çabalarına olan bağlılığını yansıtan en son sergi genişletmelerine hayran kalabiliyor.

Filleri, Zürafaları ve daha birçok harika hayvanı görebilirsiniz. İç ve dış mekanlarda keşfedilecek çok şey var. Hayvanat Bahçesi bölgesinde çocuklar için çok büyük bir oyun alanı var. Hayvanat Bahçesinin yanında güzel bir park alanı da bulunmaktadır.

7.Alter Markt (Eski Pazar)

Magdeburg

Magdeburg’un kalbinde yer alan, şehrin en güzel meydanı olan Alter Markt, Magdeburg gezilecek yerler arasında popüler olan hemen her cazibe merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Harika konumu ve çevresindeki restoran ve kafeleriyle öne çıkan meydan, ayrıca şehir turuna başlamak için iyi bir başlangıç noktası.

Meydan, Belediye Binası, Magdeburg Rider heykeli ve ünlü Goldene Reiter heykeli gibi birçok önemli simge yapıya ev sahipliği yapıyor.

8.Magdeburger Reiter

Magdeburg

Almanya’da 13. yüzyılın ortalarından kalma Magdeburger Reiter (Magdeburg Süvarisi), klasik antik çağlardan beri ve Alplerin kuzeyinde yapılan ilk bağımsız, tam boyutlu atlı heykeliydi.

Başlangıçta Magdeburg’daki pazar meydanına kurulan ancak şimdi yerel müzenin içinde yer alan Magdeburger Reiter, iki kadın figürünün eşlik ettiği bir atlıyı tasvir ediyor. Bu, klasik antik çağlardan bu yana üretilen ilk büyük bağımsız atlı heykeliydi ve muhtemelen Almanya’da üretilen ilk heykeldi. Bu neredeyse kesinlikle Magdeburg’la güçlü bağları olan Kutsal Roma İmparatorluğu’nun ilk Alman imparatoru Büyük Otto I’in bir tasviri. Bu nadir laik Orta Çağ taş heykeli, katedralin atölyesinde yapılmıştı ancak hiçbir zaman dini bir önemi yoktu. Yaldızlı bronz kopyası Magdeburg’daki Alte Markt’ta kalıcı olarak sergilenirken orijinali yerel tarih müzesinde (Kunsthistorisches Museum) görülebilir.

Magdeburger Reiter (Magdeburg Rider, aynı zamanda Magdeburg Süvarisi), 1240 civarında Magdeburg’da üretildi ve klasik antik çağlardan beri Avrupa’da üretilen ilk bağımsız atlı heykeliydi. Aynı zamanda Alplerin kuzeyinde üretilen ilk gerçek boyutlu atlı heykeliydi.

9.Kulturhistorisches Museum Magdeburg

Magdeburg

Yukarıda bahsettiğimiz Orijinal Orta Çağ Magdeburger Reiter atlı heykeli, bu müzenin ana cazibe merkezidir. Bu küçük yerel tarih ve sanat müzesindeki diğer sergiler arasında Lucas Cranach’ın tabloları, Magdeburg’un uzun tarihine ilişkin çeşitli öğeler ve yerel olarak üretilen ürünler yer alıyor. Okul Müzesi, Doğu Almanya dönemine özel önem veren, bölgedeki eğitime ilişkin kalıcı bir koleksiyondur. Müzeye giriş ayrıca, en azından kısa bir bakış atmaya değer birçok ilginç serginin yer aldığı küçük Naturkunde Müzesi’ni (Doğa Tarihi) de içermektedir.

Magdeburg’un en çok ziyaret edilen müzesi olan Kültürel Tarih Müzesi (Kulturhistorisches Museum – Sanat Tarihi Müzesi), birbirinden kaliteli eserleriyle sanatseverler için eşsiz bir şölen sunuyor.

Müzede 1500’lerden günümüze kadar uzanan tablolar bulunmaktadır ancak en bilinen eserler Lucas Cranach’ın iki yağlıboya tablosudur: Adem ile Havva ve bebekli Meryem ve çocukken Yahya (Vaftizci).

Resim koleksiyonunun büyük bir kısmı İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasındaki Sovyet yağmalarından dolayı kaybedildi. Kaybolan en ünlü tablo Vincent Van Gogh’un Der Maler auf dem Weg nach Tarascon’udur. Van Gogh’un bu tanınmış ve etkili eserinin bir yangında mı yok olduğu yoksa savaştan sonra mı yağmalandığı hiçbir zaman kesin olarak kanıtlanamadı.

Müzeye giriş (sanat tarihi ve doğa tarihi müzeleri dahil) 5 Euro’dur (18 yaş altı için ücretsizdir), ancak tarih müzesinde büyük özel sergiler sergilendiğinde giriş ücreti artabilir. Çalışma saatleri genellikle Salı’dan Cuma’ya 10:00 – 17:00 arası, hafta sonları ise 10:00 – 18:00 arasıdır.

10.Faunenbrunnen

Magdeburg

Faunenbrunnen Çeşmesi (Magdeburg’da “Şeytan Çeşmesi” olarak da anılır), 1986 yılında tamamlanıp bugün bulunduğu yere yerleştirilmiş.

Bu çeşme, sevgiyi, cinselliği ve saygısızlığı mizahi bir üslupla gösteren 20’den fazla farklı figürden oluşuyor. Siren, yılan, dövüşen çocuklar, kedi, kaplumbağa ve idrar yapan köpek tüm kompozisyonun yalnızca küçük bir kısmıdır. İlgi çekici bir cazibe merkezi görmek istiyorsanız, Faunenbrunnen Çeşmesi’ne göz atabilirsiniz.

11.Herrenkrugpark

Magdeburg
Kaynak ; Torsten Maue/flickr.com

Elbe’nin sağ kıyısında, nehir kenarında Herrenkrug adı verilen bir hanın inşa edildiği 17. yüzyıldan beri misafirlerin ilgisini çeken bir park var. Turistler arasında çok popüler olmasa da, yerel halkın en popüler gezi duraklarından biri diyebiliriz.

Herrenkrugpark‘ta 1845’ten kalma bir dökme demir aslan ve 1818’den kalma sağlam bir top güneş saati gibi 19. yüzyıldan kalma birkaç anıt bulunmaktadır.

12.Otto von Guericke Müzesi

Magdeburg

Elbe’deki park alanında, 20 metreden yüksek ve 13. yüzyıldan kalma sekizgen bir savunma kulesi bulunmaktadır.

Bu yapı 16. ve 17. yüzyıllarda yoğun çatışmalara sahne olmuştu.

Şimdi, kulede ve modern ek binada, hava basıncı üzerine deneyleri boşluk fiziğini oluşturmaya yardımcı olan 17. yüzyıl fizikçisi Otto-von-Guericke’ye ait bir müze bulunuyor.

Sanatseverlerin Magdeburg gezilecek yerler listesine ekleyebileceği cazibe merkezlerinden biri olan Otto von Guericke Müzesi, ayrıca diğer cazibe merkezlerine de oldukça yakın bir konumdadır.

Guericke Merkezi’nin içinde yer alan Otto-von-Guericke Müzesi 1995 yılında açıldı. Ünlü Alman bilim adamı ve politikacı Otto von Guericke’ye adanan buradaki sergiler, onun katkılarını belgeler, resimler, ekipman kopyaları ve çok daha fazlasıyla gösteriyor.

13.Magdeburg Water Bridge

Magdeburg Almanya

Magdeburg Su Köprüsü, Elbe-Havel Kanalı’nı Mittelland Kanalı’na bağlayan, gemilerin Almanya’daki Elbe Nehri üzerinden geçmesine olanak tanıyan, gemilerin ulaşımına elverişli bir su kemeridir.

Magdeburg Su Köprüsü’nün etkileyici mühendislik harikasına hayran kalabilir ve gemilerin Elbe Nehri üzerinden geçişini izleyebilirsiniz. Ayrıca bisiklete binmek veya nehir boyunca yürüyüş yapmak için de mükemmel bir mekandır.

14.Gruson-Gewächshäuser (Botanik Bahçesi)

Magdeburg, Almanya

Nadir ve egzotik bitki ve çiçeklerden oluşan bir koleksiyona sahip bir botanik bahçesi olan Gruson Gewächshäuser de Magdeburg gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden bir tanesi. Burada, dünyanın dört bir yanından 4.000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan çeşitli seraları ve bahçeleri keşfedebilirsiniz. Dikkate değer koleksiyonlardan bazıları kaktüsler ve etli sera, tropik yağmur ormanı serası ve orkide evidir.

Gruson Gewächshäuser’in öne çıkan özelliği, çapı üç metreye kadar büyüyebilen yaprakları olan dev Amazon nilüferidir.

Bahçede ayrıca bir Japon bahçesi ve palmiye korusu bulunmaktadır.

BENZER YAZILAR

Almanya’nın en sevilen ve en popüler şehirlerinden biri olan Hamburg (göz at ; Hamburg’da gezilecek yerler), Köln ve Bochum yazılarımıza göz atmayı da unutmayın. Ayrıca Magdeburg, Hannover, Leipzig ve Berlin‘e çok uzak sayılmayacak şehirlerdendir.

POPÜLER YAZILAR