Ana SayfaAvrupaAlmanyaEssen Gezilecek Yerler | En Güzel 18 Yer

Essen Gezilecek Yerler | En Güzel 18 Yer

Batı Almanya’da Ruhr Nehri kıyısındaki en büyük şehir olan Essen, birçok büyük sanayi kuruluşunun genel merkezi olmasıyla tanınıyor. Essen, önemli bir kültürel ve dini merkez olarak uzun bir tarihe sahip. Çok sayıda müze ve tarihi kiliselere ev sahipliği yapan şehir, her türden gezgine hitap eden turistik cazibe merkezleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Zengin tarihi, kültürel çeşitliliği ve gelişen sanat ortamıyla Essen, gelenek ile modernliğin büyüleyici bir karışımını sunuyor. Şehir, Essen Katedrali gibi Orta Çağ yapılarından UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi gibi çağdaş başyapıtlara kadar uzanan etkileyici bir dizi binaya sahip.

Essen, ayrıca Almanya’da en iyi konuma sahip şehirlerden biri. Essen için fazladan zamanınız varsa komşu şehirlerden olan Dortmund, Duisburg ve Düsseldorf‘u ziyaret etmeyi de düşünebilirsiniz. Ayrıca Almanya’nın diğer şehirlerine de Essen’den kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Essen Gezilecek Yerler

Şehirdeki simge yapıların birçoğu, Essen’in kalbi olarak da bilinen Eski Kent (Altstadt) bölgesinde yer alıyor. Eski Kent bölgesinin dışında da görülmeye değer birçok yer var, ancak 1-2 günlük bir Essen seyahati planlıyorsanız ilk olarak tarihi merkezdeki çekim merkezleriyle başlayın deriz.

Eski Kent bölgesi, ayrıca Essen’de kalabileceğiniz en iyi yer. Henüz Essen’de nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz bu bölgedeki otellere mutlaka göz atın deriz. Bölgedeki en popüler otellere göz atmak için tıklayın ; Eski Kent Otelleri

Gelelim Essen gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken popüler cazibe merkezlerine ;

1.Zeche Zollverein (Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi)

Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi

Essen’in en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi (Zeche Zollverein), 2001 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul ediliyor.

Bölgenin 1847’de kurulan ilk kömür madenine ev sahipliği yapan Zollverein, Avrupa’nın en büyük tesisine dönüştü. 247 dönümden fazla bir alanı kapsayan alan günümüzde bir müze kompleksi olarak hizmet veriyor.

1847’den 1993’e kadar faaliyet gösteren geniş bir kömür madeni olan ve daha sonra turizme kazandırılmış olan Zollverein, Essen’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken cazibe merkezlerinden biri.

Bütün günü ailenizle geçirmek için geniş bir alana sahip olan Zollverein, özellikle çocuklu ailelerin popüler gezi duraklarından biri.

2.Villa Hügel

Essen

1873-1945 yılları arasında Alfred Krupp ve ailesine ait olan 19. yüzyıldan kalma bir konak olan Villa Hügel, Ruhr nehrine ve Baldeneysee gölüne bakan 28 hektarlık bir alanda yer alıyor. 269 odaya sahip olan villa, geç Neoklasik mimari döneminin klasik bir örneği olarak kabul ediliyor.

Günümüzde bu konağı ziyaret edebiliyorsunuz. Sergilere de ev sahipliği yapan konak, ünlü oda orkestrası Folkwang Kammer Orkestrası Essen için popüler bir mekandır.

Bitişikteki Kleines Haus’ta bulunan tarihi sanat eserlerinden oluşan mükemmel koleksiyonların yanı sıra, ülkenin silah endüstrisine hakim olduğu 200 yıl da dahil olmak üzere ailenin zengin tarihi hakkında ilginç bir sergi yer alıyor. Villanın kendisinde düzenli olarak periyodik özel sergiler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

3.Red Dot Design Museum

Essen, Almanya

Red Dot Tasarım Ödülü, her yıl dünya çapında on binlerce katılımcının katıldığı uluslararası bir endüstriyel tasarım ödülüdür.

Ödül, ev aletleri, aletler, taşınabilir elektronik cihazlar, taşıtlar ve mobilya gibi çeşitli ürün tasarım alanlarını kapsıyor. Kazananlar ve beğenilen katılımlar daha sonra Şaft 12’deki Kazan Dairesi’nin gösterişli alanlarında, yani bu müzede sergileniyor. Böylece son teknoloji tasarımlara göz atabilecek ve Porsche, Siemens, Apple gibi şirketlerin yıllar içinde kazanan önceki ürün tasarımlarına göz atabileceksiniz.

4.Ruhr Müzesi

Essen

Ruhr Müzesi Zollverein’in içinde yer alıyor. Sadece kömür madenciliği endüstrisinin değil, tüm bölgenin öyküsünü anlatıyor. Geçici ve kalıcı sergiler size farklı bir dünyaya ve farklı zamanlara rehberlik ediyor. Bölgedeki kazılarda neler bulunduğunu gösteren bu müze, Zollverein Kömür Madeni Sanayi Kompleksi ziyaretinizde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden biri.

Eski maden ocağının geri kalanıyla karşılaştırıldığında aynı derecede hoş bir tasarıma sahip olan eski kömür yıkama binasında yer alan eski makinelerin çoğu hala sağlam durumda. Bölgenin doğal ve kültürel tarihine ilişkin pek çok etkileyici koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Bu yönüyle Kuzey Ren-Vestfalya’nın bu alandaki en önemli müzelerinden biridir.

Aslında müze, kömürü taşımak için kullanılan eski asansörlerle ulaşılan ve şimdi yaya yürüyüş yolu görevi gören birçok katı kapsıyor. Özellikle arkeoloji ve kültürle ilgili sergiler görülmeye değer. Tesis bünyesinde bir kafe ve müze mağazası bulunmaktadır ve İngilizce rehberli turlar ve sesli rehberler mevcuttur.

Burada mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise, 360 derecelik bir filmin yanı sıra şehrin zengin endüstriyel mirasını sergileyen uygulamalı sergiler içeren görsel-işitsel bir cazibe merkezi olan Endüstriyel Miras Portalı’dır.

5.Essen Minster

Essen katedrali

Essen Katedrali (Essener Dom) olarak da bilinen Essen Minster, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan Burgplatz’ta yer alıyor. Aslen 9. yüzyılda bir manastır olarak inşa edilen ve Almanya’nın en eski katedrallerinden biri olduğu düşünülen bu tarihi yapı, Essen’in en ilgi gören cazibe merkezlerinden biri.

Katedralin dış mimarisi oldukça etkileyici, ancak iç mekan çok daha gösterişli. İç mekanda ilgi çekici birçok eser de var. İç mekanda en dikkat çeken şey, yaklaşık MÖ 1000’den kalma yedi kollu bronz şamdan ve aynı döneme ait Altın Madonna’dır. Diğer dikkate değer eserler arasında katedralin ayakta kalan en eski eseri olan İda Sütunu, Essen’in kurucusu Altfrid’e ait 13. yüzyılın sonlarından kalma Gotik anıt ve 1500’lerden kalma kumtaşından yapılmış İsa’nın Mezarı.

Essen Katedrali Hazinesi ise, özellikle görülmesi gereken yerler arasında. Domschatz Essen olarak bilinen hazine bölümü, katedralin en ilgi gören yeri.

6.Grugapark

Essen

Tipik bir şehir parkından ziyade yeşil temalı turistik mekanlara ev sahipliği yapan Grugapark, özellikle sıcak yaz aylarında, Essen gezilecek yerler listenizde olması gereken cazibe merkezlerinden.

Burada, piramit şeklinde bir tropik ev, şelaleli bir dağ bahçesi, Vestfalya’nın bir çiftçi bahçesi, bir gül bahçesi, bonsai ile bir orman vadisi ve bir ormangülü bahçesi içeren bir botanik bahçesi yer alıyor.

Parkta ayrıca baykuşlar, flamingolar ve balıkçıllar için kuşhaneler ve Henry Moore, Auguste Rodin, Adolf Wamper ve Fritz Klimsch’in eserleriyle donatılmış bir heykel bahçesi de bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak minyatür bir tren (Grugabahn), bir evcil hayvan çiftliği, 1000 kişilik bir müzik pavyonu ve 2006 yılında açılan bir günlük spa bulunmaktadır.

7.Old Synagogue

Essen Old Sinagog

Alte Sinagogu olarak da bilinen Old Sinagog, Almanya’nın Essen’deki en iyi korunmuş sinagoglarından biridir ve 2. Dünya Savaşı sırasındaki bombalamalardan sağ kurtulmasıyla öne çıkıyor.

1913 yılında resmen kutsanmış olan Sinagog, hala Essen ve Almanya’daki Yahudi kültürünü teşvik eden bir eğitim kurumu olarak duruyor. Şehrin ortasında inşa edilmiş, pek çok turistin ilgisini çeken anıtsal bir yapıdır. Sinagogun kubbesi, Yahudi kültürünün geleneklerini yansıtan mozaiklerle dolu vitraydan yapılmıştır.

8.Bottrop Tetrahedron

Bottrop Tetrahedron Essen

Essen’in sadece birkaç kilometre kuzeyinde, devasa çelik yapılı Tetrahedron (Bottrop Tetraeder) simgesiyle ünlü Bottrop kasabası bulunmaktadır. Terk edilmiş bir madenden kalma eski bir çöplük alanının üzerinde yükselen bu etkileyici piramit şeklindeki yapı, dokuz metre yüksekliğinde dört sütun üzerine yerleştirilmiştir ve 60 metrelik bir kenar uzunluğuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Bölgenin en güzel manzaralarından birini sunan bu yapı çevresinde ilgi çekici yapılacak şeyler ve gezilecek yerler de var.

Burada yapılacak en önemli şeylerden bir diğeri de alpincenter Bottrop’u ziyaret etmektir. Dünyanın en uzun kapalı kayak pisti olarak anılan, 640 metre uzunluğundaki bu devasa kubbe 2001 yılında açıldı ve yıl boyunca kayak ve snowboarddan kızakla kaymaya ve yüksek halat parkuru, paintball gibi macera sporlarına kadar her türlü kış eğlencesine ev sahipliği yapıyor.

9.Folkwang Müzesi

Essen

Essen’de ücretsiz olarak görebileceğiniz müzelerden biri olan Folkwang Müzesi, alışılmışın dışındaki eserleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Bu modern, şık köşeli müze binası, kesinlikle kaçırmak istemeyeceğiniz birçok ünlü sanatçının yanı sıra, daha önce adı bile duyulmayan modern ve yeni sanatsal fikirlerin bir listesini barındırıyor. Koridorlarda dolaşırken dünyanın dört bir yanından sanat eserlerinin yanı sıra Pablo Picasso ve Vincent van Gogh’un klasiklerini de görebilirsiniz.

Hem kalıcı hem de geçici sergilere ev sahipliği yapan Folkwang Müzesi, 19. ve 20. yüzyıl Alman sanatından oluşan geniş bir koleksiyona sahip bir müzedir. Eğer modern sanat aşığıysanız burası mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer.

10.Limbecker Platz

Essen

Essen şehir merkezinin kuzeybatı ucunda, 2009 yılında açılan bir alışveriş merkezi bulunuyor. Limbecker Platz olarak bilinen bu alışveriş merkezi, üç kat ve bir asma kata yayılan, aydınlık ve düzenli bir alanda 200’den fazla mağazaya ev sahipliği yapıyor. Levi’s, H&M ve Adidas gibi tüm olağan uluslararası ve yerli markaların yanı sıra Armani Jeans ve Tommy Hilfiger gibi daha lüks mağazalar da burada.

Hem dünyaca ünlü markaların mağazalarını hem de yerel markaların mağazalarını bulabileceğiniz bu alışveriş merkezinde, oldukça büyük bir yemek bölümü de var.

11.Glockenspiel

Essen

Çan kuleli ünlü bir yapı olan Glockenspiel, Essen’de mutlaka göz atmanız gereken tarihi yapılardan biri. Kulede ayrıca Essen’in madencilik tarihini temsil eden dört hareketli figür bulunmaktadır. Ayrıca yerel halk tarafından ‘dikkatli tavuk’ olarak da adlandırılan altın kaplamalı bir tavuğu da var.

Geleneksel carillon glockenspiel çanları, Essen’in ana alışveriş caddesi Kettwiger Strasse’de, eskiden Deiterhaus, şimdi Pletzsch kuyumcuları olarak kullanılan çan kulesinin tepesinde yer alır ve 1928’den beri oradadır.

Carillon her gün saat 09:00’dan 20:00’a kadar çalıyor. Çanlar, “Glück auf, der Steiger kommt”, “Am Brunnen vor dem Tore” ve “Die Gedanken sind frei” gibi geleneksel Alman halk şarkılarını ve ardından festival sezonunda Noel şarkılarını çalıyor.

12.Marktkirche

Essen Almanya

Essen’deki en eski protestan kilisesi olan Marktkirche, 1563 yılında Lutherciler tarafından devralınmıştır. Bugün Essen’in kilise bölgesinin resmi ibadet yeridir. İlahi hizmetler ve ibadetler için ortam sağlamanın yanı sıra burası düzenli olarak kilise müziği performanslarının, sergilerin ve konuşmaların yapıldığı yerdir.

13.Zeche Carl

Essen

Artık kullanılmayan Zeche Carl maden ocağındaki muhteşem tuğla endüstriyel mimari de 1970’lerde bir kültür merkezine dönüştürülmüş. Özellikle Essen gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer olmasa da, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa göz atmaya değer.

Madenin tarihi 19. yüzyılın ikinci yarısından kalma olup, makine kulesi ve yan binaları konserler, komedi geceleri, sergiler, pazarlar, revüler, kulüp geceleri ve oyunlar için şık bir ortam oluşturmaktadır.

Essen’de canlı rock müziğine hazırsanız, Zeche Carl’ı aklınızda bulundurun; çünkü mekan, tanınmış Alman performanslarını ve Avrupa’yı gezen gelecek vaat eden uluslararası sanatçıları barındırıyor.

14.Colosseum Theater

Essen
foto kaynak ; wiki05/wikimedia

Essen’deki Kolezyum Tiyatrosu, 20 yılı aşkın bir süredir Ruhr bölgesindeki endüstriyel kültür için tarihi bir mekan olarak standartları belirliyor. Üç koridorlu fabrika binası ve katedrali andıran boyutlarıyla etkileyici endüstriyel anıt, eskiden Krupp şehrine aitti ve 1995 yılında Ruhr bölgesindeki en modern müzikal tiyatrolardan birine dönüştürüldü. Popüler müzikallerin ve gösterilerin konuk performanslarının yanı sıra halka açık ve özel etkinlikler de şık endüstriyel mimaride düzenlenmektedir.

Bu muhteşem tiyatro, ihtişamı ve büyüleyici performanslarıyla hem yerel halkın hem de turistlerin popüler gezi duraklarından biri.

Essen Kolezyum Tiyatrosu, 1900 yılındaki yapımına kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Başlangıçta sirk olarak inşa edilen tiyatro, daha sonra sinemaya dönüştürülmüş ve 1996 yılında da tiyatroya dönüştürülmüştür.

Binanın kendisi neoklasik mimarinin çarpıcı bir örneği kabul ediliyor.

Colosseum Theatre Essen’in ana çekim noktalarından biri, çok çeşitli performanslardır. Müzikallerden oyunlardan konserlere ve balelere kadar herkesin keyif alacağı bir şeyler var. Tiyatro, “Operadaki Hayalet” ve “Sefiller” gibi ünlü yapımlara ev sahipliği yapmış ve dünya standartlarındaki performanslarıyla izleyicileri büyülemiştir. İster bir tiyatro tutkunu olun ister sadece dışarıda unutulmaz bir gece geçirmek isteyin, Colosseum Theatre Essen unutulmaz bir deneyim vaat ediyor.

Colosseum Theatre Essen, yıl boyunca performanslara ev sahipliği yapıyor ve bu da burayı tiyatro tutkunları için yıl boyunca bir destinasyon haline getiriyor. İster bir hafta sonu kaçamağı ister Essen’de daha uzun bir konaklama planlıyor olun, ilginizi çeken bir gösteriyi yakalamak için tiyatronun programını mutlaka kontrol edin.

15.Borbeck Kalesi

Essen

Geçmişi 1200’lü yıllara kadar uzanan Borbeck Kalesi, 1700’lü yıllardan beri barok tarzıyla duruyor.

Kurulduktan kısa bir süre sonra kale, doğrudan Kutsal Roma İmparatoru’na bağlı olan Essen’in İmparatorluk Başrahipleri’nin tercih ettiği ikametgah haline gelmiş.

Kale aynı zamanda Rheinland’ın en eski parklarından birinde yer alıyor. Kaledeki galeriyi ziyaret ettikten sonra dilerseniz bu parkta da yürüyüşe çıkabilirsiniz.

16.Aziz Ludgerus Bazilikası

Aziz Ludgerus Bazilikası Essen

Aziz Ludgerus Bazilikası’nın kökenleri M.S. 800 yılına kadar uzanıyor. Manastır kilisesi 1256 yılında bugün hala var olan mimari tarzda inşa edilmiştir. Haç biçiminde, üç nefli, galerili Bazilikası ile Rheinland bölgesindeki Romanesk mimari döneminin son kanıtlarından biri olması nedeniyle büyük öneme sahiptir.

Hazine odaları, geç Antik dönem fildişi pyxis, Frankoniyen kalıntı kutusu ve 9. yüzyıldan kalma Liudger-Kadeh dahil olmak üzere kilisede günümüze kadar korunmuş çok sayıda eser ve objeyi görebilirsiniz.

17.Werden Eski Kent Bölgesi

Werden Eski Kent

Essen’in tarihi bir ilçesi olan ve kısa bir tramvay yolculuğuyla kolayca ulaşılabilen Werden Eski Kenti, Essen’de yeteri kadar zamanı olan her turistin mutlaka göz atması gereken cazibe merkezlerinden biri.

8. yüzyıla kadar uzanan uzun bir geçmişi olan bu şehir içindeki köy, tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan devasa Werden Manastırı’nın koruyucu azizi St. Ludger tarafından kurulmuştur.

Rheinland’daki en iyi Geç Romanesk kiliselerden biri olan 13. yüzyıldan kalma muhteşem Abbey Kilisesi’ni Werden’de bulacaksınız.

Werden, Essen şehir merkezine yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta bulunan keyifli bir kasabadır. Alman köy yaşamının cazibesini temsil eden eski binalar, ahşap evler ve arnavut kaldırımlı taş sokaklar var. İlçe merkezinde küçük butikler, mağazalar, kafeler ve restoranlar da bulabilirsiniz.

Werden Eski Kent, şehirden kaçmak ve hafta sonu kaçamağının tadını çıkarmak isteyenler için ideal gezi noktalarından biri. Kasabada her cumartesi sabahları Folkwang Üniversitesi ile Bazilika arasında bir çiftçi pazarı kurulmaktadır. Alman halkının günlük yaşamı hakkında bir fikir sahibi olabileceğiniz bu pazar, hem yerel halkın hem de turistlerin keyifle zaman geçirdiği yerlerden biri. Özetle Werden Eski Kenti de, Essen gezilecek yerler listenizde olması gereken popüler çekim merkezlerinden bir tanesi.

18.Philharmonie Essen

Essen

Essen’de Aalto Tiyatrosu yakınında bulunan bir konser mekanıdır. 1864 yılında açılmış olmasına rağmen, birçok anıt gibi bina da 1943’teki 2. Dünya Savaşı bombalamaları sırasında yıkılmış. Günümüzdeki bina ise, 1954 yılında yeniden inşa edilen binadır.

zarifliğiyle ünlü mermer lobinin bulunduğu giriş ve lobiden oluşuyor. Alfred Krupp Salonu, ahşap panellerin sıcak renklerle renklendirildiği ana ünitedir. Ayrıca maundan yapılmış bir festival odası ve 40’tan fazla kişinin ağırlanabileceği üç kulüp odası bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR