Ana SayfaABDBoston Gezilecek Yerler & 3 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Boston Gezilecek Yerler & 3 Günlük Haritalı Gezi Rotası

Amerika’nın en prestijli ve önemli iki üniversitesi olan Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile tanınan Boston, genel olarak ülkedeki en önemli ‘business’ şehirlerinden biri olsa da, tarihi değerleriyle de eşsiz bir kültür deneyimi sunuyor. Çok sayıda tarihi ve turistik cazibe merkezine ev sahipliği yapan Boston’da gezilecek yerler ise, şehrin farklı bölgelerine dağılmış bir halde bulunuyor. Çok iyi bir toplu taşıma ağına sahip olan şehirde dilediğiniz herhangi bir yere gitmek ise oldukça kolay.

Amerika’ya ayak basan Avrupalıların ilk şehirlerini burada kurmuş olması da, Boston’un tarihi değerini anlamak için yeterli. Boston’un tarihi ise 1630 yılına kadar uzanıyor, yani Amerika’nın tarihinin Boston’da başladığını söyleyebiliriz. Boston’a ilk yerleşenler İngilizler olduğundan dolayı da şehirdeki birçok bölge ‘Cambridge, Chelsea, Manchester’ gibi isimlerle anılıyor. Yani İngiltere’den ithal edilmiş isimler günümüzde de hâlâ kullanılıyor.

New York, Los Angeles veya Chicago gibi ABD’nin diğer turistik şehirlerine nazaran daha küçük olan Boston, ‘üniversiteler cenneti’ olarak da biliniyor. Zaten Boston’un gece hayatının bu denli canlı ve dinamik olmasının ana nedeni de şehirdeki öğrenci nüfusunun fazla olması. Kimilerinin 1-2 gün, kimilerinin ise sempozyum ve konferanslar nedeniyle 7-10 gün konakladığı Boston, en azından 3 günlük bir geziyi hakediyor diyebiliriz.

Boston’daki öğrencilerin büyük bir bölümü burada yaşıyor olsa da, 10 öğrenciden 5’i Amerikalı değil. Boston’da göçmenler arasında en fazla İspanyollar bulunuyor olsa da, İngilizlerden Arnavutlara, Polonyalılardan Almanlara kadar her ülkenin insanıyla karşılaşabiliyorsunuz. Şehir çok çabuk seveceğiniz modern ve kaliteli bir şehirdir.

İşte Boston gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz en popüler turistik cazibe merkezleri ;

3 Günlük Boston Gezi Rotası

1.GÜN

Boston Gezilecek Yerler Haritası
Boston Gezilecek Yerler Haritası – google maps‘te açmak için tıklayın
 • Isabella Stewart Gardner Müzesi
 • Boston Güzel Sanatlar Müzesi
 • Fenway Park
 • Trident Booksellers & Cafe
 • Prudential Tower (Skywalk Gözlemevi)
 • Back Bay
 • Boston Halk Kütüphanesi
 • Trinity Kilisesi

2.GÜN

Boston Gezi Haritası
Boston 2. Gün gezi rotası
 • Little Italy
 • Boston Halk Bahçesi (Public Garden)
 • Beacon Hill
 • Boston Common
 • Boston Tea Party Ships & Museum
 • Boston Çocuk Müzesi
 • John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

3.GÜN

Boston Gezilecek Yerler Haritası
Boston Gezi Haritası 3. gün
 • Boston Harborwalk
 • Quincy Market
 • The Paul Revere House
 • Eski Kuzey Kilisesi
 • Freedom Trail
 • USS Anayasa Müzesi (USS Constitution)
 • Bunker Hill Anıtı
 • Harvard Doğa Tarihi Müzesi
 • Harvard Yard

3-4 günlük bu gezilecek yerler listesi ile anlamlı bir Boston gezisi yapabiliyorsunuz. Çoğu turistik yer birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor olsa da, bazı cazibe merkezlerine toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanız gerekiyor. Ayrıca yukarıdaki tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümü ücretsiz olarak görülebiliyor. Yeteri kadar bütçeniz ve zamanınız yoksa, listede giriş ücreti olan yerleri es geçebilirsiniz.

Peki Bu 3 Günlük Rotaya Göre Boston’da Nerede Kalmalı ?

Boston gezilecek yerler haritası
Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın

Boston’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler ; Downtown Boston (Theatre Bölgesi), Back Bay ve South End. Bu 3 bölge de, Boston’da kalınacak çok çeşitli otel ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapıyor. Boston’da gezilecek yerler daha çok şehir merkezinin biraz dışında bulunduğundan, merkez bölgesi biraz daha ekonomik olabiliyor. Bölgelerin özelliklerine kısaca göz atacak olursak ;

Boston şehir merkezi (Theatre District) ; Finans bölgesine de ev sahipliği yapan şehir merkezi, en ucuz ve en kaliteli konaklama birimlerini bulabileceğiniz yer. Merkezin diğer bölgelerine nazaran daha uygun fiyatlı olmasının ana nedeni turistik yerlere ve gece hayatına, yani Chinatown’a biraz daha uzak olması. Ancak Theatre District (Tiyatro Bölgesi) adı verilen, şehir merkezinin bir kolu olan bölge hem turistik yerlere yakınlığı hem de çok çeşitli otelleriyle ilgi görüyor.

Burada konaklayacak olursanız Finans bölgesine yakın olacağınız gibi, Boston’da gezip görülecek yerlere de kısa bir sürede gidebiliyorsunuz. Bu bölgenin en popüler otellerinden bazıları ise ; 4 yıldızlı Hyatt Regency Boston ve 2 yıldızlı Found Hotel Boston Common adlı tesistir.

Back Bay ; Yukarıdaki haritada görebileceğiniz gibi Back Bay tam olarak turistik cazibe merkezlerinin merkezinde yer alan bir bölge. Ayrıca şehir merkezine çok uzak değil. Bu yüzden biraz daha pahalı bir konaklama deneyimi sunuyor. Eğer bütçenize uygun bir otel veya diğer konaklama birimini burada bulabilirseniz, başka bir bölgeye göz atmanıza gerek kalmayabilir. Back Bay bölgesindeki popüler otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.Booking.com

Boston’da Gezilecek Yerler

Boston gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda turistik yer bulunduğu gibi Boston’da yapılacak çok sayıda aktiviteyi de bulabiliyorsunuz. Ayrıca şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, üniversiteler şehri olarak bilinen Boston’da gece hayatı için de bir plan yapın deriz. Çok sayıda Happy Hour barlarına sahip olan Boston, ABD’nin diğer ünlü şehirlerine nazaran daha ekonomik bir gece hayatı deneyimi sunuyor.

Gelelim Boston’da gezilmesi gereken yerler listemize ;

1.Isabella Stewart Gardner Müzesi

Boston Gezi Rehberi
Isabella Stewart Gardner Müzesi – Foto Kaynak ; flickr / Robert Laliberte

Boston gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim ilk yer olan, 15. yüzyıldan kalma bir Venedik sarayından sonra modellenen tarihi bir bina içerisinde hizmet veren Isabella Stewart Gardner Müzesi, koleksiyonlarını çiçekli bitkiler ve çeşmelerle dolu dört katlı bir orta avluyu çevreleyen odalarda sergiliyor.

2500 parçalık paha biçilmez tablolar, heykeller, mobilyalar, duvar halıları, dekoratif sanatlar, kitaplar ve el yazmaları koleksiyonu, müzenin cazibesini daha da artıran Bayan Gardner’ın kişisel zevklerini ve önemli uzmanlığını yansıtıyor.

İtalyan mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan 70.000 metrekarelik cam kaplı bir diğer bina ise, orijinal saray için yeni bakış açıları ve müzik ve görsel sanatlar için çarpıcı alanlar yaratarak müzenin olağanüstü çağdaş eserleri ve sanatçıları sergilemesini sağlıyor. Bu yeni bina, müze binasının hemen yanında bulunuyor ve ana binaya nazaran daha fazla ilgi görüyor diyebilirim.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 23$, öğrenci 15$
 • Ziyaret saatleri ; Salı günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

2.Boston Güzel Sanatlar Müzesi

Boston Güzel Sanatlar Müzesi
Boston Güzel Sanatlar Müzesi – Foto Kaynak ; flickr / Bill Damon

Boston’un sanat sahnesinin en önemli mücevheri olan Güzel Sanatlar Müzesi (Museum of Fine Arts – MFA), Back Bay Fens parkına bitişik çarpıcı bir neoklasik binada 500.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Tamamen tarihi ve güzel bir şekilde modernize edilmiş olan müze, Boston’da görülmesi gereken en popüler cazibe merkezlerinden biri.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük beşinci müzesi olan MFA, bu küçük şehir için oldukça çekici ve Bostonluların, film festivallerinden sanat kurslarına kadar koleksiyonu, sergileri ve dinamik programlamasıyla son derece gurur duyduğu müzelerden biri.

Müze, Kore yarımadası dışındaki en iyi Kore sanat koleksiyonlarından birine, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki antik sikkeler için tek kalıcı sergi alanına, dünyanın en büyük antik Mısır hazinelerinden biri ve John Singer’ın en kapsamlı eser koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca müze, Claude Monet’in hayatı boyunca oluşturduğu birbirinden değerli eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Her geçen gün koleksiyonuna ekleme yapan Boston Güzel Sanatlar Müzesi, şehrin olmazsa olmaz bir cazibe merkezi.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 28$, 7-17 yaş arası 12$, 0-7 yaş arası ücretsiz
 • Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi ve salı günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

3.Fenway Park

Fenway Park
Fenway Park – foto kaynak ; flickr / Jack Heddon

Kenmore Meydanı yakınında bulunan bir beyzbol stadı olan Fenway Park, Boston’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Spor hayranı olmasanız dahi görülmeye değer bir yer diyebilirim.

Sahanın içini turlar ile görebiliyorsunuz, tabii önceden oynanacak bir maç için bilet alıp Fenway Park’ı görmek de oldukça farklı bir ayrıcalık olacaktır. Ancak bilet fiyatları ciddi anlamda pahalı olabildiğinden sahayı sadece boşken görmekle de yetinebilirsiniz.

Red Sox takımına ev sahipliği yapan bu beyzbol sahası, 1912 yılında açılmış. 33 bin kişilik kapasitesiyle Beyzbol birinci Ligi’nin en büyük ve en ünlüsü.

4.Trident Booksellers & Cafe

Boston Gezi Rehberi Blog
Trident Booksellers & Cafe – Foto Kaynak ; flickr / Micheal Kappel

1984 yılından günümüze Boston topluluğuna hem beden hem de zihin için destek sağlayan Trident adlı bu mekan hem kafe hem de birbirinden değerli kitapları bulabileceğiniz okuma alanı olarak hizmet veriyor.

Kafe, lezzetli yemekler, kahvelerden çaylara, smoothie ve meyve sularına kadar çok çeşitli ikramlar ve binlerce kitap sunuyor. Son zamanlarda daha çok turistler tarafından ilgi gören mekan, Boston’da kaçırılmaması gereken bir cazibe merkezi, özellikle bir şeyler içmek için tarihi bir mekan arıyorsanız.

5.Prudential Tower (Skywalk Gözlemevi)

Prudential Tower (Skywalk Gözlemevi)
Prudential Tower (Skywalk Gözlemevi)

Şehri yukarıdan izleyebileceğiniz güzel bir yer arıyorsanız, Prudential Tower’da yer alan Skywalk Gözlemevi‘ne göz atabilirsiniz.

360 derecelik muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan kule, Boston’daki tek gökyüzü yüksek gözlem kulesi olması bakımından da önemli bir yere sahip. Hem gündüz hem de akşam saatlerinde ziyaret edebileceğiniz bu gözlemevi Back Bay bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.

52 katlı bu gökdelende ayrıca ‘Top of the Hub’ adı verilen bir de restoran bulunuyor. Yemek fiyatları ciddi anlamda pahalı olsa da, muhteşem bir manzara eşliğinde güzel bir akşam yemeği için düşünülebilir.

 • Giriş ücreti ; 24$

6.Back Bay

Back Bay
Back Bay

Back Bay, sıralar halinde Viktorya döneminden kalma tuğla evler, muhteşem mimari yapılar, lüks butik ve dünyaca ünlü mağazalar ve havalı restoranlar ile mükemmel bir Boston mahallesi. Hem Boston halkı hem de turistler arasında oldukça popüler gezi duraklarından biri. İster yeme içme isterseniz de gece hayatı veya konaklama için tercih edebileceğiniz bölgelerden.

Back Bay, Boston’da en fazla turistik cazibe merkezi bulabileceğiniz yerlerden biri. Bu bölgedeki cazibe merkezleri çok ünlü olmasa da, yine de birçok görülmeye değer çekim merkezi bulunuyor.

Charles Nehri’nin güney tarafında yer alan bu bölge bir zamanlar gerçek bir koymuş. Ancak 1800’lerin ortalarında, bir değirmen yapımında başarısız bir girişimin ardından, büyüyen bir şehir için daha kullanılabilir arazi yapmak için bu alan doldurulmuş.

Bölge şu anda “Doğu’nun Rodeo Yolu” olarak bilinen şehrin en lüks kısmı. Ayrıca bu bölge, Boston Halk Kütüphanesi ve New England’ın en yüksek binası olan John Hancock Kulesi de dahil olmak üzere Boston’un en iyi mimari yapılarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Boston’da alışveriş için en ideal adresler olan Newbury ve Boylston caddeleri de bu bölgede bulunuyor. Restoran ve bar konusunda da, yine bu iki caddeye göz atabilirsiniz.

7.Boston Halk Kütüphanesi ve Copley Meydanı

Boston Gezi Rehberi
Boston Halk Kütüphanesi – Foto Kaynak ; Mobilus In Mobili / Flickr

Back Bay bölgesinin en önemli ve en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Boston Halk Kütüphanesi de Boston’da görülecek yerler arasında. Farklı mimarisi ve iç mekan süslemeleriyle dikkat çeken kütüphane, Copley Meydanı’nda bulunuyor. Back Bay bölgesinin ana meydanı olan Copley, hem eski hem de ultra modern binalarla çevrili.

1848 yılında kurulmuş olan Boston Halk Kütüphanesi’nin günümüzdeki görünümü 1895’te Mimar Charles Follen McKim tarafından tasarlanmış. Kütüphanenin Rönesans Revival mimarisini ve John Singer Sargent ve Edwin Abbey’nin duvar resimlerini görmek için mutlaka içeriye göz atın.

Giriş kemerlerinin üzerinde yer alan granit madalyonlar, önde gelen Amerikalı heykeltıraş Augustus Saint-Gaudens’in eseri. Girişteki üç takım bronz kapı ise Daniel Chester French tarafından tasarlanmış. Kütüphaneye bakan çimenli yer ise, ofis çalışanlarının ve Bostonluların zaman geçirdiği güzel spotlardan. Çevredeki süper marketlerden yemek için bir şeyler alıp, burada öğle yemeğinizi de yiyebilirsiniz.

8.Trinity Kilisesi

Trinity Kilisesi
Trinity Kilisesi – Foto Kaynak ; flickr / Bill Damon
Trinity Kilisesi Boston
Trinity Kilisesi – Foto Kaynak ; flickr / Yu Jen Shih

Copley Meydanı ve Boston Halk Kütüphanesi’nin hemen yanı başında yer alan Trinity Kilisesi‘nin tarihi aslında 1733 yılına uzanıyor, ancak günümüzdeki yapı Büyük Boston Yangını’ndan sonra inşa edilmiş. H. H. Richardson tarafından tasarlanan bu önemli kilise romanesk tarzıyla da dikkat çekiyor. O dönemde geleneklerden kopan kilise, açık bir oditoryum planına sahip bir Yunan haçı şeklinde inşa edilmiş.

El boyaması duvar resimleri, karmaşık freskleri ve vitray pencereleriyle ile göz kamaştıran iç mekan ise, dış mekana nazaran çok daha süslü bir şekilde tasarlanmış. Kiliseyi 10:00-16:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9.Little İtaly (North End)

Boston Gezilecek Yerler Blog
Little İtaly (North End) – Foto Kaynak ; flickr / Erik Cooper

Küçük İtalya (Kuzey Yakası), Boston’da görülmesi gereken en canlı ve en dinamik bölgelerden biri. Bu bölgenin dar Arnavut kaldırımlı sokaklarını 80’den fazla restoran, birçok kafe ve barlar sıralıyor olsa da Little Italy bundan çok daha fazlasını sunuyor.

İlginizi çekebilecek çok sayıda farklı mimari yapılara ve modern binalara da ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca Boston’da alışveriş için de göz atılabilecek bir yer. Bölgede hem yerel markaların hem de dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarını bulabiliyorsunuz.

10.Boston Halk Bahçesi (Public Garden)

boston da görülecek yerler
Boston Halk Bahçesi (Public Garden) – Foto Kaynak ; flickr / Patrick Franzis

Boston Common parkının hemen yanında yer alan Boston Halk Bahçesi, Amerika’daki ilk halka açık botanik bahçesi olması bakımından önemli. Bahçe, Boston Common’dan yaklaşık 200 yıl sonra açılmış, bu nedenle dekoratif bitkiler, dolambaçlı yollar ve ünlü kuğu tekneleri ile tamamen farklı bir Viktorya dönemi hissine sahip. Arlington Kapısı’ndaki George Washington Atlı Heykeli olmak üzere bahçede çok sayıda heykel görülebiliyor.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri de ünlü kuğu tekneleriyle göl turuna çıkmaktır. Her yaştan turistin keyifli saatler geçirebileceği bu halk bahçesini de Boston gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

11.Beacon Hill

Beacon Hill
Beacon Hill – foto kaynak ; flickr / Mobilus In Mobili

Şehir merkezinde yer alan Boston’un en güzel mahallelerinden biri olan Beacon Hill‘in güney tarafı “Brahminler” olarak adlandırılan ailelerin evi olmuş. Federal ve Yunan Revival tarzlarında bakımlı tuğla evler ile donatılmış mahalle şehirde görülmeye değer birçok cazibe merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Bostonlu mimar Charles Bulfinch’in Federal tarzı bir evi olan Nichols House Müzesi, Beacon Hill’in üst sınıf sakinlerinin nasıl yaşadığını gözler önüne seriyor. Ayrıca müzede 16. – 19. yüzyıl mobilyaları ve dekoratif sanat koleksiyonlarını da görebiliyorsunuz.

Beacon Hill’in batı eteğinde yer alan Charles Caddesi, geleneksel olarak mahalleye hitap eden ve aynı zamanda ziyaretçiler arasında popüler olan butikler ve dükkanlarla kaplı.

Beacon Hill’in kuzey tarafı çok daha mütevazı ve 19. yüzyılın başlarından beri oldukça büyük bir Afro-Amerikan topluluğu da dahil olmak üzere göçmenlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca burada Afro-Amerikan Tarihi Müzesi de bulunuyor. Çok ilgi çekici bir müze olmasa da, gelmişken göz atılabilecek bir cazibe merkezi.

Boston’da en yaşanılabilir mahalle olarak da bilinen Beacon Hill, şehirdeki en pahalı bölgelerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Bölgede bulunan restoranlardan kafelere, otellerden mağazalara hemen her şey şehrin geneline göre biraz daha pahalı.

12.Boston Common

Boston Common
Boston Common – foto kaynak ; flickr / Tim Rawle

1634’te kurulan ve Amerika’nın en eski halk parkı olarak da bilinen Boston Common, şehirdeki hem turistler hem de bölge sakinleri için en popüler gezilecek yerlerden biri. Çok sayıda turistik yerleri ile dikkat çeken Boston Common, 50 dönümlük, Tremont, Park, Beacon, Charles ve Boylston adı verilen Boston’un beşgen şeklindeki 5 caddesiyle çevrili bir park.

Eskiden bir inek merası olarak kullanılan alan daha sonra Devrim öncesi yıllarda bir İngiliz kampı ve infaz alanı haline gelmiş. Son zamanlarda konserler, toplantılar, protestolar ve konuşmalar için halka açık bir park olarak kullanılmaya devam eden park, Boston’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

13.Boston Tea Party Ships & Museum

Boston Gezi Rehberi
Boston Tea Party Ships & Museum – foto kaynak ; flickr / Robert Linsdell

Bu yüzen müze, yüksek teknolojiye sahip etkileşimli sergiler, restore edilmiş çay gemileri, bu ünlü olayla ilgili tüm belgeleri özümseyen belgeseller ve size mükemmel bir yetenek ve drama duygusuyla her şeyin nasıl gerçekleştiğine dair bir fikir veren bilgili aktörlerden oluşuyor!

Kongre Caddesi Köprüsü’nde bulunan bu yüzen müze, ilginç sergileriyle ve kolay ulaşılabilir konumuyla şehirdeki önemli cazibe merkezlerinden.

Giriş ücreti ; Yetişkin 35$, 5-12 yaş arası 24$ (Bu genel giriş ücretidir, turlar için farklı ücrette seçenekler de var. Trolley Tour içeren bilet fiyatları 90$’dan başlıyor)

Ziyaret saatleri ; Salı ve çarşamba günleri kapalı. Diğer günler 10:00-17:00

14.Boston Çocuk Müzesi

Boston Çocuk Müzesi
Boston Çocuk Müzesi – Foto kaynak ; flickr.com

100 yıllık tarihiyle dünyanın önde gelen çocuk müzelerinden biri olan Boston Çocuk Müzesi, çocuk sergileri, eğitim programları ve müfredatı için uluslararası bir araştırma ve geliştirme merkezi ve hız belirleyici olarak tanınan, kar amacı gütmeyen özel bir eğitim kurumu olarak faaliyet gösteriyor.

Çocuklar ve aileler için tasarlanan sergiler bilim, kültür, çevre bilinci, sağlık ve zindelik ve sanata odaklanıyor.

Müze eğitmenleri, kapsamlı çocuk merkezli sergilere ek olarak, okuryazarlık, sahne sanatları, bilim ve matematik, görsel sanatlar, kültürler ve sağlık ve zindelik konularını ele alan programlar ve etkinlikler geliştirir.

Boston’da çocuklarla gezilecek yerler arasında olan müzeye giriş ücreti biraz pahalı olsa da (18$) yeteri kadar zamanı olan ailelerin göz atabileceği bir cazibe merkezi.

 • Giriş ücreti ; 18$ (Yetişkin ve 18 yaş altı çocuklar aynı ücret)
 • Ziyaret gün ve saatleri ; Pazartesi ve salı günleri kapalı. Diğer günler 09:00-16:30
Powered by GetYourGuide

15.John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi

Boston da Gezilecek Yerler
John F. Kennedy Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi – Foto Kaynak ; flickr / Bill İlott

John F. Kennedy‘nin trajik bir şekilde kısa yaşamına adanmış olan bu müze ve kütüphane, ünlü adamın liderliğini ve mirasını tasvir ederken, aynı zamanda bir Başkanın ofisinin doğasını da gösteriyor. Müzedeki koleksiyon, Kennedy Ailesi ile ilgili başkanlık belgeleri, kişisel belgeler, kayıtlar, sanat eserleri, fotoğraflar, kayıtlar ve videolardan oluşuyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 18$, 13-17 yaş arası 10$ ve 12 yaş altı çocuklar ise ücretsiz.
 • Ziyaret gün ve saatleri ; Araştırma odaları hafta içi her gün 08:30-16:30, müze ise haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

16.Boston Harborwalk

Boston Harborwalk
Boston Harborwalk

Rıhtımların, iskelelerin, plajların ve kıyı şeridinin kenarından geçen Boston Harborwalk, gün batımı manzaralarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Uzun yürüyüşlere çıkabileceğiniz, tekne veya kano ile gezinti yapabileceğiniz Harborwalk’ta, çok sayıda restoran, kafe ve barlarda bulunuyor.

USS Anayasası Müzesi, Boston Çay Partisi Müzesi, New England Akvaryumu ve Çağdaş Sanat Enstitüsü gibi Boston gezilecek yerler listenize eklenebilecek popüler cazibe merkezlerini de burada görebilirsiniz.

17.Quincy Market – Faneuil Hall

Quincy Market - Faneuil Hall
Quincy Market – Faneuil Hall – Foto kaynak ; flickr / Nemilar

“Özgürlük beşiği” olarak bilinen Faneuil Hall, 1740-42 yıllarında Huguenot tüccarı Peter Faneuil tarafından pazar yeri olarak inşa edilmiş ve her zaman halka açık olması şartıyla şehre sunulmuş.

Zemin kat hâlâ pazar tezgahlarıyla dolu. Üst katta, 18. ve 19. yüzyıllarda devrimcilerin ve daha sonra kölelik karşıtlarının buluşma yeri olan bir konsey odası var. Dördüncü katında, silahlar, üniformalar ve önemli savaş resimlerinin bulunduğu Antik Topçu Müzesi bulunuyor.

Bitişikteki Faneuil Hall Marketplace, 19. yüzyılın başlarından kalma üç pazara ev sahipliği yapıyor (Quincy Pazarı, Kuzey Pazarı ve Güney Pazarı). Mağazalar ve restoranlarla dolu olan pazarlardan dolayı Faneuil Hall, bir alışveriş merkezi olarak da bilinir. İyi havalarda, pazarın etrafındaki meydanda gösteriler düzenleyen sokak sanatçıları ve sokak çalgıcıları bulacaksınız ve çok sayıda yemek tezgahının yanı sıra takı, kıyafet ve hediyelik eşya satan dükkanlar da var. Ayrıca Boston’da yemek yenilebilecek birçok tarihi yerlerden biri olan Durgin-Park da burada bulunuyor.

Boston’un favorilerinden biri olan Quincy Market, 1824 yılında inşa edilmiş ve adını herhangi bir borç veya vergi olmadan inşaatını düzenleyen Belediye Başkanı Josiah Quincy’den alıyor.

18.The Paul Revere House

Boston Gezilecek Yerler
The Paul Revere House

Amerikan Devrimi sırasında Amerikalı vatansever Paul Revere‘nin yalnızca sömürge dönemi evi değil, aynı zamanda 1680’de inşa edilen Boston’daki en eski evi olan bu 3 katlı tarihi yapı günümüzde bir müze olarak hizmet veriyor. Evin içerisinde fotoğraf çekimi yasak ve içeride hatıralık eşyaları satın alabileceğiniz bir bölüm de bulunuyor.

Boston şehir merkezindeki en eski ev olan Paul Revere Evi, 20. yüzyılın başında bakıma muhtaç hale gelmiş ve yıkıma uğramış olmasına rağmen, Revere’nin torunu tarafından geri satın alınmış ve tamamen restore edildikten sonra bir müzeye dönüştürülmüş. Evin yüzde 90’ından fazlası orijinal.

6$ gibi cüzi bir ücret ödeyerek devrim döneminde yaşamış Revere ailesinin bu anılarına tanık olabilirsiniz.

19.Eski Kuzey Kilisesi (Old North Church)

Eski Kuzey Kilisesi Boston
Eski Kuzey Kilisesi (Old North Church) – Foto kaynak ; flickr / matthew_and_heather

Boston’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Eski Kuzey Kilisesi, Kuzey Yakası olarak bilinen Boston’un canlı İtalyan mahallesinde Paul Revere Evi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tarihi 1723 yılına uzanan bu dini yapı, Boston’un en eski kilisesi olma ünvanına da sahip.

George Washington‘un bir büstüne de ev sahipliği yapan iç mekan en az dış cephe ve kule kadar dikkat çekiyor. Kiliseye girişler ücretsiz olsa da 2-3$ gibi bir bağış yapmanız beklenir.

20.Freedom Trail

Freedom Trail Boston
Freedom Trail – Foto kaynak ; flickr / jason_and_clare

Boston şehrinin en ünlü yerleri arasında olan Freedom Trail, yaklaşık 5 km uzunluğunda ve sizi şehrin başlıca tarihi anıtları ve yerlerinden 16’sına götürür. Yol, Boston’un Kuzey Yakası’nda Paul Revere Evi ve Eski Kuzey Kilisesi’ni geçerek devam ediyor ve 54 silahlı fırkateyn USS Anayasası ve 220 metrelik granit Bunker Hill Anıtı ile Charlestown’daki köprünün karşısında sona eriyor.

Yolda, tümü kaldırıma gömülü bronz işaretlerle işaretlenmiş, 16 tarihsel olarak önemli yer var. Bu yoldaki cazibe merkezlerinin büyük bir bölümünü de ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

21.USS Anayasa Müzesi (USS Constitution)

USS Anayasa Müzesi (USS Constitution)
USS Anayasa Müzesi (USS Constitution) – Foto kaynak ; flickr / Mobilus In Mobili

Bir ahşap gövdeli gemi olan, Old Ironsides olarak da bilinen USS Anayasa Müzesi, Boston’daki en önemli cazibe merkezlerinden biri. Başkan Washington tarafından isimlendirilen ve 1797’de denize indirilen gemi, en çok 1812 Savaşı’nda beş İngiliz savaş gemisini yenmesiyle tanınıyor. Charlestown Navy Yard’da Charles Nehri’nin kuzey tarafında yer alan müzeye giriş için pasaportlarınızı göstermeniz gerekiyor.

Müze olarak kullanılan bu ahşap gemi, Birleşik Devletler Donanması’nda görevlendirilen en eski gemi ve hâlâ donanma personeli tarafından komuta edilmekte ve mürettebat kullanılmaktadır. USS Anayasa Müzesi, 200 yıl önce bir deniz gemisindeki yaşamı anlatan etkileşimli sergiler aracılığıyla tarihsel bağlam sağlıyor.

 • Giriş ücreti ; Yetişkinler 10-15$ ve çocuklar ise 5-10$ arasında bir ücret ödeyerek müzeyi ziyaret edebiliyor. Bir nevi bağış konseptinde giriş ücreti olsa da, yetişkinler en az 10$ ve çocuklar da en az 5$ ödemek zorunda. Dilerseniz daha fazla bir ücret ödeyebilirsiniz. Gemiye giriş ise ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri ; Müze her gün 10:00-17:00 saatleri arasında açıkken, gemi pazartesi ve salı günleri dışındaki diğer günlerde 10:00-16:00 saatleri arasında açıktır.

22.Bunker Hill Anıtı

Boston Gezi Rehberi
Bunker Hill Anıtı

Bunker Hill, Colonial ve İngiliz kuvvetleri arasındaki ilk büyük savaştı ve tüm Devrimin en kanlı savaşlarından biri olarak kabul edilir. İngilizler savaşı kazansa da, çabalarıyla ne kadar zarar verebileceklerini gören sömürgeciler için bu önemli bir savaştı.

Bu savaşın anısına kurulmuş olan anıt ise, günümüzde bu tarihi kanlı savaşın en önemli kanıtlarından biri olarak yükseliyor. 67 metre yükseklikte bu anıtın zirvesine çıkıp güzel bir manzarayı da seyredebiliyorsunuz.

23.Harvard Doğa Tarihi Müzesi

Harvard Doğa Tarihi Müzesi
Harvard Doğa Tarihi Müzesi – Foto Kaynak ; flickr / kattebelletje

Cambridge’de bulunan Harvard Doğa Tarihi Müzesi aslında üç müzeden oluşuyor: Muhteşem bir cam çiçek koleksiyonuna sahip olan Botanik Müzesi, devasa mavi balina iskeleti ve geniş kuş, böcek kataloğu ile Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi, hem gerçek hem de replika hayvan modelleri ve meteorları, mineralleri ve değerli taşlarıyla Harvard Mineraloji Müzesi.

Boston’da görülecek en büyük müzelerden biri olmasının yanı sıra, şehirdeki en çok ziyaret edilen müzelerden.

Cambridge, Harvard Doğa Tarihi Müzesi’nin yanı sıra daha çok sayıda cazibe merkezine ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezine biraz uzak bir konumda bulunuyor olsa da, dünyanın en ünlü üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapan Boston’a kadar gelip de, Harvard Üniversitesi’nin de bulunduğu Cambridge bölgesine uğramadan da olmaz.

Charles Nehri’nin karşı tarafında Boston’un kuzeyinde yer alır. Üniversite çağındaki geniş demografisi ile Cambridge, genç, entelektüel bir havası olan canlı bir bölgedir. Özellikle Harvard Meydanı yakınlarında, Y kuşağına yönelik pek çok moda butiği, kafe, restoran ve barlar bulunuyor. Burası Cambridge bölgesinin kalbinin attığı yer olarak da biliniyor. Ayrıca şehrin önde gelen müzelerinden biri olan Bilim Müzesi de buraya bulunuyor.

Eğer Boston’da 4 günden fazla bir süre konaklamayı planlıyorsanız, şehir merkezinden bağımsız bir yer olan Cambridge için en azından bir gününüzü ayırın. Burada yapılacak çok sayıda turistik aktiviteleri bulabilirsiniz.

 • Giriş ücreti ; Yetişkin 18$, 3-18 yaş arası 12$ ve 3 yaşın altındaki çocuklar ise ücretsiz
 • Ziyaret saatleri ; Haftanın her günü 09:00-17:00

24.Harvard Yard

Harvard Yard
Harvard Yard – Foto Kaynak ; flickr / Ian Lamont

Harvard Yard, rekreasyon ve etkinlikler için merkezi bir çimenli park alanıyla Harvard Üniversitesi kampüsünün en eski bölümü.

Burada John Harvard heykelini, Memorial Kilisesi’nin yanı sıra okulun en önemli kütüphanelerini bulacaksınız. Daha çok öğrenciler arasında popüler olsa da, birçok turisti de burada görebilirsiniz. The Yard, Cambridge’in merkezindeki mağazalar, restoranlar ve barlarla dolu bir bölge olan Harvard Meydanı’na açılır. Eğer okulun açık olduğu bir zamanda Boston’u ziyaret ediyorsanız burası oldukça hareketli oluyor. Okullar kapalıyken de aşırı sessiz bir yer.

25.Bilim Müzesi

Bilim Müzesi Boston

Özellikle çocuklu ailelerin Boston gezilecek yerler listesine ekleyebileceği çekim merkezlerinden biri olan Bilim Müzesi‘nde astronomi, yer bilimleri ve anatomi hakkında bilgi edinebilir ve bazı eğlenceli interaktif sergilere katılabilirsiniz.

Dinozorlardan iç mekan aydınlatmasına (artı dev bir IMAX kubbe ekranı) kadar 700’den fazla sergiye sahip olan bu müze, ayrıca gezici sergilere de ev sahipliği yapıyor, böylece bilim ve teknolojideki ilerleme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

26.Cambridge

Cambridge Boston

Boston şehir merkezinin yaklaşık 5 km kuzeybatısında bulunan Cambridge, hem Harvard Üniversitesi’ne hem de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne ev sahipliği yapıyor.

Fogg Müzesi, Busch-Reisinger Müzesi ve Arthur M. Sackler Müzesi’ni içeren Harvard Sanat Müzeleri, duvarlarında çok çeşitli dönemler, stiller ve ortamlar barındırıyor ve özellikle görülmeye değer bir yer.

Tarihe merakınız varsa, eski Latin Amerika kültürlerinden Amerikan yeme alışkanlıklarının ve sofra takımlarının evrimine ve sömürge Harvard öğrencilerinin yaşamlarına kadar her şeyi keşfeden sergilerle övünen Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi’ne göz atabilirsiniz.

Cambridge’in merkezi olarak kabul edilen Harvard Meydanı ise, Cambridge’deki birçok turistik yere yakın konumda bulunuyor. Bölgenin tam kalbi konumunda olan meydan, çok sayıda mağaza, restoran, bar ve ülkenin en uzun süredir devam eden şiir kitapçısı da dahil olmak üzere bağımsız kitapçılara ev sahipliği yapıyor.

Cambridge, günübirlik bir gezi için mükemmel bir yerdir ve Boston metrosuyla kolayca ulaşılabilir. Doğu Cambridge’i ziyaret etmekle ilgileniyorsanız, Harvard Meydanı’na inen Kırmızı Hat’a veya Yeşil Hat’a binebilirsiniz.

27.New England Holocaust Memorial

New England Holocaust Memorial

New England Holokost Anıtı‘nı oluşturan 54 metrelik altı cam kule de Boston’da mutlaka görülmesi gereken cazibe merkezlerinden bir tanesi.

1995’te dikilen, her bir hayalet kulesi sayılarla kazınmış. 6 milyon rakamı Holokost kurbanlarını temsil ederken, kuleler altı büyük ölüm kampını temsil ediyor. Ayrıca, hayatta kalanlardan alıntılarla kaplı, ziyaretçileri kulelerin içine yönlendiren bir granit yolu var.

Günün 24 saati ücretsiz ziyaret edilebilen New England Holokost Anıtı, Boston şehir merkezindeki Carmen Park’ta bulunuyor. En yakın “T” istasyonları Haymarket ve Hükümet Merkezi’dir.

28.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü

150 dönümlük MIT kampüsü, Alvar Aalto, Eduardo Catalano, I. M. Pei, Frank Gehry ve Eero Saarinen gibi ünlü mimarların eserlerinin canlı bir müzesi olan modern ve postmodern mimarinin hayranları için Boston gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken en popüler cazibe merkezlerinden.

Enstitü, Cambridge bölgesinde, Harvard Üniversitesi’ne çok yakın bir konumda bulunuyor.

Kampüs, Pablo Picasso, Henry Moore, Alexander Calder, Jacques Lipchitz ve Auguste Rodin gibi sanatçılar tarafından kendi kendine rehberli bir yürüyüş turu haritasının yardımıyla görebileceğiniz yüzlerce heykel ve sanat enstalasyonunu sergiliyor.

Boston’da Kaç Gün Kalmalı ?

Boston ABDABD’nin en sevilen küçük şehirlerinden biri olan Boston, 2-3 günde rahatlıkla keşfedebileceğiniz bir yer. Ancak şehir listedeki bu 24 yerin yanı sıra daha birçok turistik yere ev sahipliği yapıyor. Eğer yeteri kadar bütçeniz varsa 4 gün, yoksa da en azından 2 gün Boston için ayırın derim. Ancak 1 günde şehrin tamamını keşfetmek pek de kolay olmayacaktır.

Boston’a Ne Zaman Gidilir ?

Boston ABD
Kaynak ; flickr / fernando_garci

Boston için en ideal zaman Haziran-Ekim ayları arasıdır. Boston, yaz aylarında çok daha pahalı olsa da, beyzbol maçları, açık hava etkinlikleri ve konserleriyle ABD’nin en çekici şehirlerinden biri haline geliyor. Özellikle yaz aylarında Boston geceleri çok daha hareketli olur. Çok sayıda ünlü Amerikan dj’lerin sahne aldığı gece kulüpleri, en azından haftanın 2 günü özel partileriyle ilgi görür.

Boston’da Alışveriş

Boston’da alışveriş için en çok seçeneğin olduğu yerler Back Bay bölgesi, Harvard Meydanı çevresi ve Beacon Hill bölgesi. Bu bölgelerde hem dünyaca ünlü markaların mağazalarını hem de yerel markaların mağazalarını fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgelerde birkaç alışveriş merkezi de bulabilirsiniz.

Boston’da alışveriş yapılacak en popüler spotlar ise ;

CambridgeSide

Boston Gezi Rehberi
CambridgeSide – kaynak ; flickr / arnaud_cambrd

Boston’un en popüler ve en büyük kapalı AVM’lerinden biri olan CambridgeSide, Ann Taylor, Gap, Victoria’s Secret, Best Buy, Banana Republic, Old Navy ve J Crew gibi dünyaca tanınan markaların mağazalarını bulabileceğiniz yer.

Bilim Müzesi’ne bir blok uzaklıkta bulunan bu alışveriş merkezinde yemek yiyebileceğiniz mekanları da bulabiliyorsunuz. Daha çok lüks alışveriş planı yapanlara hitap eden CambridgeSide’da, birkaç uygun fiyatlı mağazayı da bulmak mümkün.

Newbury Street

Newbury Street Boston

Şehrin en turistik alışveriş caddelerinden biri olan Newbury Street, ayrıca Boston gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çekim merkezlerinden biri.

Hem lüks hem de orta bütçeli birçok farklı konseptte mağazaya ev sahipliği yapan cadde, New York’taki 5. Cadde veya California’daki Rodeo Drive gibi üst düzey bir alışveriş noktası olarak biliniyor. Ayrıca cadde üzerinde birçok restoran ve kafe de bulabilirsiniz.

Natick Mall

Boston Gezilecek Yerler Blog
Natick Mall – kaynak ; flickr / massachusetts_office

Boston’un en tanınmış AVM’lerinden biri olan Natick Mall, 1966 yılında açılmış olsa da, bugünkü bina 1994’te yıkılan binanın yerine yapılan AVM’dir. 2007 yılında genişletilmiş olan AVM, yerel halkın olduğu kadar turistlerin de favorileri arasında.

Faneuil Hall Marketplace

Boston Gezi Rehberi
Faneuil Hall Marketplace – kaynak ; flickr / robert_laliberte

Başlangıçta, 1742 yılında tüccarlar, balıkçılar ve satıcılar için bir pazar olarak kurulan Faneuil Hall, artık alışveriş, yeme ve içme ile tanınan bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet veriyor. Amerika’nın önde gelen kentsel pazarlarından biri olan Faneuil Hall, 100’den fazla mağaza, 14 restoran ve 40 yiyecek satıcısına sahip.

Quincy Pazarı olarak da bilinen Faneuil Hall, ayrıca Boston’da hediyelik eşya alabileceğiniz en iyi ve en popüler yer.

Copley Place

Copley Place
Copley Place – kaynak ; flickr / jjbers

Boston’da alışveriş için tercih edilebilecek bir diğer AVM’de kolay ulaşılabilir konumuyla öne çıkan Copley Place’dir. Üst düzey mağazalarıyla öne çıkan bu alışveriş merkezi, Back Bay’de bulunuyor. Buradaki mağazalar bütçenizin çok daha ötesinde olsa bile, binanın muhteşem mimarisi ve yeme içme olanakları için Copley Place’e göz atabilirsiniz.

Boston’de Nerede Yenir ?

Boston Gezilecek Yerler Blog
Kaynak ; flickr / fernando_garci

Boston’da yemek için en fazla seçeneğin olduğu yerlerden biri North End olarak da bilinen Little İtaly bölgesi.

Bu bölge ağırlıklı olarak pizza ve makarnalarıyla ünlü restoranlara ev sahipliği yapıyor olsa da Avrupa mutfağına hakim birçok ünlü restoranı da burada bulabiliyorsunuz. Bunun yanında daha çok üniversite öğrencilerinin takıldığı yerlerden olan Cambridge, Boston’da en ucuz nerede yenir ? sorusuna cevap olabilecek mekanlara ev sahipliği yapıyor. Bölge daha çok öğrencilere hitap ettiğinden restoranların yanı sıra barlar da bu bölgede oldukça uygun fiyatlı.

Son olarak, Boston gezilecek yerler listesinde oldukça popüler cazibe merkezlerinden olan Faneuil Hall adı verilen, 3 farklı pazara ev sahipliği yapan yerin de, Boston’da yeme içme için birçok farklı seçeneğe ev sahipliği yaptığını unutmayın.

 

BENZER İÇERİKLER

POPÜLER YAZILAR